1982 wordt een moeilijk jaar voor de gepensioneerden RONSE Gemeenteraadszitting Ronse mrnm mm Bond Socialistische Gepensioneerden C.O.C. Ronse «Voor Allen» - 1 januari 1982 - 7 Geslaagd kerstfeest Bond Moyson STAD RONSE Bericht aan de bevolking Kosteloze inenting tegen poliomye litis. Senator De Smeyter Georges Senator De Smeyter Georges houdt zitdag in het arrondissement tijdens de maand januari 1982 Wachtdienst - dokters en apothekers De kerstman toonde zijn sportieve zijde Afbraak van de kosteloze ziekteverzekering Pensioenen Aanval tegen de sociale zekerheid E. De Nauw Op deze laatste raadszitting van 1981 stonden slechts 7 punten op de dagorde. Een wijziging werd goed gekeurd van het organiek regle ment van de vrijwillige brandweer dienst. Dit bepaalt het aanwerven van een beroepskorporaal die hou der moet zijn van een rijbewijs D. Overeenkomstig met een proef van het ministerie van Verkeerswezen wordt het voorziene rijbewijs D vervangen door een rijbewijs C. Een toekenning van machtiging aan het kollege van Burgemeester en Schepenen werd verleend tot het aanstellen van tijdelijk personeel voor het dienstjaar 1982. Een aanvraag werd gedaan om voorlopige kredieten voor het aan wenden van de gewone uitgaven voor het dienstjaar 1982. Deze kre dieten zijnde l/12e per maand van de gewone verplichte uitgaven voor 1981 aan te vragen voor het dienst jaar 1982 in afwachting van de stemming van de begroting voor dit dienstjaar. Een betrekking zal worden vakant verklaard van eerste tekenaar en deze te bezetten bij wijze van be vordering. De stad zal opnieuw een lening aangaan bij het Gemeentekrediet van België. Het volgende zal wor den geleend: 1.900.000 fr. voor het moderniseren van de openbare ver lichting in diverse straten. 995.000 fr. voor de aankoop van 9 krotwo ningen in de Athstraat, 797.000 fr. voor doorlening aan het OCMW voor de aankoop van een gelijk- richter voor de telefooninstallatie en het vernieuwen van de afvoer buizen van het ziekenhuis. 521.000 fr. saldo voor de oprichting van een installatie voor de verbranding van huisvuil en 106.000 fr. voor de uitbreiding van de openbare ver lichting aan de achterzijde van de appartementsgebouwen in de Tuinwijk Scheldekouter. Tot slot werd een stuk bouwgrond verkocht in het Europakwartier aan 550 fr./m2 en zal worden gezorgd voor de vergoedihg voor pachtver- breking aan de respektievelijke ei genaars voor de gedeeltelijke ver wezenlijking van de rekreatiezone IJsmolen. DBR Traditiegetrouw had op 19 decem ber 1981 ons jaarlijks Kerstfeest plaats, de opkomst was zeer ge slaagd en we danken allen voor hun aanwezigheid, dit ondanks het slechte weder. We hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om onze herkozen senator Georges De Smeyter te huldigen en hem een bloementuil aan te bieden, herkozen Provincie raadslid en schepen Walter Kerck- hove kon niet aanwezig zijn. We mochten ons ook verheugen in de aanwezigheid van onze burge meester Robert Vanwingene als ook van de kameraden Gaston De- cuyper, Julien Vancoppenolle, Gaston Vandekerckhove, allen O.C.M.W.-leden en ook van kame raad advokaat Orphal Crucke, aan allen hartelijke dank voor hun komst. Het bestuur wenst langs deze aan alle leden een voorspoedig en ge lukkig nieuwjaar en in het bijzon der een goede gezondheid. P.S. We dringen er op aan dat de leden zo gauw mogelijk hun bijdra ge zouden komen betalen voor 1982, daar er nieuwe lidkaarten moeten gemaakt worden wat veel werk vraagt, ze zullen deze dan bij de iitnodiging voor het feest van paril 1982 toegestuurd krijgen. BAL VAN BURGEMEESTER Robert Vanwingene Zaal G.O.C. 13 FEBRUARI 1982 20 u: Show-orkest Junior Club o.l.v. Roland Cardon. 21 u: Dansorkest Germain Delattre met zangeres Margie. Speciale attractie: De Ronsese Jazz-zangeres Doris met begeleiding van de Ronsenaar Etienne Verscheuren. Kaarten te bekomen by de burgemeester him-self of bij de bestuursleden van de wjjkklubs. Wij vestigen de aandacht van de ouders op de beschikkingen van het K.B. van 26 oktober 1966, waarbij de inenting tegen poliomyelitis ver plicht wordt gesteld. Deze entstof moet worden ingeno men tussen de 3e en 18e leven smaand. Aan hen die de stad Ronse bewonen wordt de kans geboden hun kinderen kosteloos te laten inenten op dinsdag 5 januari 1982. Tussen 17.30 u. en 18 u. in de Stedelijke Kinderkrib, Bordetlaan, Ronse. Ten dienste van de bevolking van het arrondissement Oudenaarde. Wie onze vriend senator persoon lijk wenst te spreken kan hem steeds raadplegen op zijn vele re gelmatige zitdagen in gans het ar rondissement ofwel telefonisch een afspraak maken op 055/21.19.20. Deze zitdagen gaan meestal 's avonds door. Vanaf 1982 is zijn Dienstbetoon nog meer uitgebreid. U kunt nu ook volkomen kosteloos schriftelijk inlichtingen aanvragen. Een Kerstman kan ook al eens sportief zijn. Dit gebeurde ter gelegenheid van het Kerstfeest bij Jeugd-Assa Ronse in het Chalet op de Vierde Maartlaan. De kerstman werd er omringd door de talrijke aanwezigen. DBR Ook bij de sportieve damesvoetbalploeg van Sparta Ronse bracht de kerstman een bezoek. Dit bezoek hadden de dames meer dan verdiend want ze prijken momenteel op de tweede plaats in het klassement van hun reeks. Dit is wel het bewijs dat ze ook hun mannetje kunnen staan. Ze poseren hier allen op de foto met hun voorzitter en oefenmeester. DBR Maandag 4.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 u.: Ronse, Feestpaleis - Bureel 4. 17 u. tot 18 uur: Oudenaarde, Volkshuis 19 uur: Brakel, Brakelhof Vrijdag 8.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 u. en van 17 u. tot 18 u.: Ronse, Feestpaleis - Bureel 4 19 uur: Lierde, Zaal Olifant 20 uur: Zwalm, Bond Moyson Kant. Maandag 11.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 u.: Ronse, Feestpaleis, Bureel 4. van 17 u. tot 18 uur: Oudenaarde, Volkshuis Vrijdag 15.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 uur en van 17 u. tot 18 uur: Ronse, Feestpaleis, Bureel 4 19 uur: Horebeke, Café 't Gaaiken 20 uur: Lierde, Bond Moyson Kant. Maandag 18.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 uur: Ronse, Feestpaleis - Bureel 4 17 tot 18 uur: Oudenaarde, Volkshuis 19 uur: Maarkedal, Germain Lodens, Oude Steenweg 20 Vrijdag 22.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 u. en van 17 u. tot 18 u.: Ronse, Feestpaleis - Bureel 4 19 uur: Oudenaarde, Nederename, café De Sterre 20 uur: Oudenaarde: Ename, Café Meubelhof. Maandag 25.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 uur: Ronse, Feestpaleis, Bureel 4 17 tot 18 uur: Oudenaarde, Volkshuis 19 uur: Zingem, café Duivenlokaal De Groote Vrijdag 29.1.1982: van 8.30 u. tot 9.30 u. en van 17 u. tot 18 u.: Ronse, Feestpaleis - Bureel 4. U kunt ook telefoneren op nr. 055-21.19.20 voor een afspraak in het «Feestpaleis» Stationsstraat 21 te Ronse. 01/01/1982: Dr. A. Lesenne, Zonnestraat 166. Tel. 21.22.15 Apotheker M. Gheysens, Hoogstraat. 02-03/01/1982: Dr. Aelvoet, O. Ponettestraat 9. Tel. 21.73.93. Privé 21.35.24 Apotheker Mevr. J. Cheyns, A. Delhayeplaats. 09-10/01/1982: Drs. Chr. Vandenhende, Abeelstraat 28. Tel. 21.34.10 en L. Vanden Daele, Wijnstraat 44. Tel. 21.28.15 Apotheker Fl. Dejehansart, Rooseveltplein. 16-17/01/1982: Dr. Aelvoet, O. Ponettestraat. Tel. 21.23.93. Privé 21.35.24 Apotheker W. Cleeren, Peperstraat 23-24/01/1982: Drs. Chr. Molhant, Engelsebaan 276. Tel. 21.71.02, Cabinet Pelgrimstraat 15 G. Cornil, Engelsenlaan. Tel. 21.24.86 Apotheker: J. Gutman, Peperstraat 30-31/01/1982: Dr. Y. Suis, Steurbautstraat 2. Tel. 21.11.14 - 21.11.25 Apotheker Chr. Depla, Grote Markt Zoals ieder jaar bracht de kerstman een bezoek aan de kinderen van S.V.V.-Bond Moyson. De grote zaal van het C.O.C. was helemaal vol gelopen en ieder aanwezig kind werd bedacht met een geschenk. Animator Jean Monnet zorgde voor de feeststemming. Tot slot werd de traditionele foto genomen. De kerstman werd er omringd door een talrijke meute kinderen, het voltallig S.V.V.-bestuur, senator G. De Smeyter, schepen De Venter en Bond Moysonsekretaris en OCMW-lid De Cuyper. DBR In een vorig nummer, stuurden we ■^aan onze gepensioneerden onze beste wensen, vooral van gezond heid, voor het jaar 1982 maar we moesten er spijtig genoeg aan toe voegen dat 1982 een moeilijk jaar zou zijn voor de senioren. Het was een eerste besluit dat we trokken uit de fragmentaire gege vens betreffende het prioriteiten programma van Wilfried Martens voor regeringsbeleid. De volledige tekst van de regeringsverklaring is nu beschikbaar en ons pessimisme wordt bevestigd. Voor de gepensioneerden is hun klein pensioentje meestal de enige bron van inkomsten, maar voor hen zijn ook de schikkingen inzake ziekteverzekering van bijzonder belang. Ingevolge hun ouderdom en gezondheidstoestand moeten ze meer dan de anderen een beroep doen op dokter en apotheker. In het verleden toen socialisten mi nisters waren van sociale voorzorg nl. Van Acker, vader en zoon, Troclet, Leburton en Namèche, werd de kosteloze ziekteverzeke ring voor Weduwen, Invaliden, Ge pensioneerden en Wezen (WIGW's) toegepast. Maar dit principe is de laatste jaren gaan afbrokkelen en zal het nog meer zijn in de toekomst: 1. Afhoudingen op de pensioenen. Sedert 1 oktober 1980 eerst 2,18% en nu 1,80% afgehouden op de pensioenen voor ziekte verzekering wanneer het maan delijks bedrag van pensioenen en andere aanvullende voorde len hoger ligt dan 23.865 fr. voor alleenstaanden en 28.824 fr. wanneer er personen ten laste zijn. Het rijksinstituut voor ziekte en invaliditeitsverzeke ring beschikt nu over een kadas ter der pensioenen zodat circa 40.000 gepensioneerden die nog ontsnapten aan gehele of ge deeltelijke afhouding, vanaf 1 januari 1982 zullen moeten af dragen. 2. Tussenkomst van de gepensio neerde in de farmaceutische spe cialiteiten en zelfs ook in de gewone voorbereidingen. Hier ook was de WIGW's gevraagd geworden meer in hun zak te schieten. In de toekomst zal voor de toekenning van de voor keurtarieven, voor zoverre deze nog bestaan, de vroegere «ver klaring op ere» niet meer vol staan. In de regeringsverklaring is ingeschreven dat de erkenning van de WIGW's voortaan zal gebeuren door het Ministerie van Financiën, dus na kontrole bij de belastingen. Punt 1 en 2 tonen wel dat het gaat om een soort jacht op de gepensioneerden. Dit stuit tegen de borst daar de grote belasting ontduikers heel wat minder streng vervolgd worden. De gepensioneerden ontsnappen wel aan een franchise, die in funk- tie van het belastbaar inkomen op gelegd wordt aan de andere sociaal verzekerden, maar daartegenover wordt aan de gepensioneerden een remgeld opgelegd, dat zou schom melen tussen 25 en 80 fr. voor de verschillende medische prestaties. Deze nieuwe last is ingeschreven in de regeringsverklaring. 3. Tussenkomst bij opname in zie kenhuis enz. Hier ook was reeds aan de gepensioneerden een nieuwe bijkomende last opge legd, nl. vanaf de eerste dag van de opname betaling van een for faitair bedrag zowel voor verzor ging als voor de farmaceutische produkten. Ook hier gaat de regeringsverklaring een stap verder. De invoering van een ligdagprijs voor minder-valide bejaarden in bejaardentehuizen is voorzien. We vragen ons ook af wat schuilt in bepalingen zoals deze: verdere harmonisering van te rugbetaling voor huisbezoeken en raadplegingen. Het besluit is wel dat de gepen sioneerden die meer beroep moe ten doen op dokter en apotheker, ingevolge de nieuwe lasten, hun koopkracht zullen verminderd zien, dit juist op een periode dat winter en ziekte harder toeslaan. De grote zorg van de gepensioneer den is: wat met de indexkoppeling van de pensioenen in de toekomst? De tekst van de regeringsverklaring is de volgende: «De regering zal waken over de integrale vrijwaring van de koopkracht van de personen die slechts beschikken over het ge middeld minimum maandinkomen. Wat de vervangingsinkomens en de andere sociale vergoedingen (hierin zijn de pensioenen begrepen) be treft zal de regering er over waken dat de koopkracht van de minstbe- goeden integraal wordt beveiligd». Wat is de juiste toedracht van deze bepaling? Het gemiddeld minimum maandin komen bedroeg in 1981 26.130 fr. Dankzij een beslissing van de afge treden regering wordt dit minimum vanaf 1 januari 1982 met 691 fr. verhoogd. Mogen we uit de tekst van de regeringsverklaring afleiden dat de pensioenen die niet hoger liggen dan het gemiddeld minimum maandinkomen: 26.130 fr. 691 fr. 26.821 fr. verder de indexkop peling genieten? Maar wat voor de overigen, wordt voor hen de index koppeling totaal geschrapt of wordt ze beperkt tot dat deel van het pensioen dat voormeld minimum niet overschrijdt. De vraag wordt gesteld door een beperkt aantal sociaal gepensioneerden en een groter aantal agenten in openbare dienst. In de regeringsverklaring geen woord betreffende de binding in 1982 van Az pensioenen aan de evolutie van de lonen, wat door onze gepensioneerden beter be kend is onder de benaming «wel vaartspremie». Dit werd ingesteld onder de socialisten. Het bedrag van de premie brokkelde af de laatste jaren. In 1980 en 1981 werd het beperkt tot 1.000 fr. voor een gezin en 800 fr. voor een al leenstaande. Alles laat vermoeden dat het in 1982 en ook de volgende jaren, voor zover de regering aan blijft, zal geschrapt worden. Er is ook niets voorzien inzake het optrekken van de kleine pensioe nen of voor een verdere aanpassing van het gewaarborgd minimumpen sioen voor volledige loopbanen, wat wel werd toegepast in 1979, 1980 en 1981. Een andere achteruitgang is uit drukkelijk ingeschreven in de rege ringsverklaring nl. de beperking van de cumulatie van de sociale uitkering o.m. in de sektor van de pensioenen. De maatregel zal deze treffen die naast hun pensioentje ook nog een bijkomende vergoe ding ontvingen als slachtoffer van beroepsziekten of van arbeidsonge vallen. Voor hun verdediging kunnen de gepensioneerden rekenen op de S.P., het ABW, de Socialistische Mutualiteiten maar ook op hun eigen organisatie, de Vlaamse Fe deratie van Socialistische Gepen sioneerden. We verwijzen naar enkele passages uit de tussenkomst in de Senaat van Joz. Wijninckx, voorzitter van onze Federatie. Wat voorzien wordt inzake de socia le zekerheid sedert de tweede werei- oorlog. Hij wees er ook op dat m de pensioenen wil privatiseren daar w, ar nog 1,5 miljoen gepensioneer den het met een gemiddeld maand bedrag van 13.000 fr. moeten stel len. In zijn repliek was eerste-mi- nister Martens verplicht toe te ge ven dat 22 miljard zal moeten ge snoeid worden in de uitgaven van de sociale zekerheid. Even scherp was Georges Debunne, sekretaris-generaal van het A.B.V.V. na afloop van het uitge breid nationaal komitee van de so cialistische vakbond. Hjj legde er ondermeer de nadruk op dat het regeerakkoord van Martens V zwaardere gevolgen voor de wer kende bevolking en de sociaal ge rechtigden zal hebben dan de een- heidswet van 1960. Ook hij verwees naar de optie om tot een basispensioen te komen en de rest te privatiseren. Daarnaast zijn er de verontrustende plannen inzake de sociale zekerheid, voegde hij er aan toe. Senator DE SMEYTER Georges wenst U VREUGDE en GELUK in 1982

Voor Allen | 1982 | | pagina 7