Regering Martens V wil parlement het zwijgen opleggen 't Jaar rond De lijstvorming... Pools drama een eerste stap naar een wereldcrisis EDITORIAAL Monumentenwacht BERICHT AAN DE SP-AFDELIN6EN Spijts allerlei recente en ron kende verklaringen inzake de herwaardering van Kamer en Senaat, lijkt het er sterk op dat het hernieuwde Parle ment tijdens de duur van de regering Martens V weinig echt interessant werk om handen zal hebben. Zelfs in duidelijke tegenspraak met bepaalde zinsneden terzake vervat in de regeringsverklaring wil Mar tens, om te beginnen voor de duur van één jaar, beroep doen op wat eufemistisch «bijzondere machten» genoemd worden om een aantal noodzakelijk geachte maatregelen snel uit te voeren. De kwade trouw van deze regering t.o.v. onze democratische instellin gen blijkt verder ook nog uit de voorstellen tot invoering van het systeem van de legislatuurregering en het stelsel van het referendum, voorstellen die de mogelijkheid scheppen het democratisch karak ter van onze instellingen sterk te beknotten. Indien alles volgens de wens van de nieuwe regering verloopt zou het wetsontwerp op de volmachten vandaag vrijdag in plenaire verga dering in de kamer worden behan deld. In essentie komt het verlenen van volmachten hierop neer dat het Parlement aan de Koning, en bij delegatie de regering, een aantal bevoegdheden overdraagt. In de praktijk krijgen aldus de in de mi nisterraad opgestelde en in functie van de volmachten uitgevaardigde Koninklijke Besluiten kracht van wet. Bij dit alles wordt het Parlement het zwijgen opgelegd: er is geen publiek debat, er is geen mogelijk heid tot amendering, kortom, de kontrole van de wetgevende op de uitvoerende macht vervalt groten deels hetgeen in flagrante tegen spraak is met één van de basisi- Stichter BSP-Velzeke: Joel De Loor overleden Pag. 3 Dossier immigrant en slotreaktie: pag. 4 VS sankties tegen Sovjets pag. 4- Pleidooi voor regionaal recreatiebeleid: pag. 6 Dit weekend staat Ronse volledig in het teken van de Bommelfeesten: pag. 7 Nieuw dossier: ontwikke lingsgebied Oudenaarde- Ronse: pag. 7 Nieuwjaarsbrief van de jongsocialisten: pag. 8 deëen van onze parlementaire de mocratie, nl. het principe van de scheiding der machten. De verantwoording voor deze wei nig democratische manier van wer ken meent de regering te vinden in de «noodsituatie» waarin ons land zich bevindt. Tevens maakt zij dankbaar gebruik van precedenten uit het verleden om socialistische bezwaren tegen deze overdracht van bevoegdheden van de hand te wijzen. Het ligt er echter vingerdik op dat de regering middels het systeem der volmachten haar eigen stabiliteit wil vrijwaren. Beweren dat de grondwettelijke en politieke be zwaren tegen het regeren met vol machten overschaduwd worden door de noodtoestand waarin Bel gië zich bevindt is zand in de ogen strooien. Ook het Parlement heeft bewezen in dergelijke situaties snel en doeltreffend te kunnen optreden en de vraag mag terecht gesteld worden of ministeriële kabinetten in deze bekwamer zijn tot handelen dan het Parlement. Voor eenieder die iet of wat de politieke evolutie in ons land ge volgd heeft sinds de laatste parle mentsverkiezingen is het duidelijk dat niet de verdediging van onze landsbelangen aan de basis ligt van de vraag om volmachten, maar wel partij-politieke overwegingen. Het kabinet Martens V beschikt immers slechts over een krappe meerderheid in Kamer en Senaat, «Zou het niet opportuun zijn een provinciale dienst «Monumenten- wacht» in te richten,» deze vraag stelde Freddy De Chou in de pro vincieraad. Naar Nederlands voor beeld zou deze dienst door het nemen van preventieve maatrege len en het uitvoeren van kleine herstellingen het verval van histori sche gebouwen kunnen voorko men. Het is zo dat nu al te lang getalmd wordt en zelfs gewacht wordt tot het gebouw (kerken, ka pellen, openbare en private geklas seerde monumenten) constructief slecht is geworden, vooraleer het dan met veel overheidsgeld (staat, provincie, gemeente) wordt her steld. Deze gespecialiseerde dienst bestaande uit een ploeg gekwalifi ceerde en gemotiveerde vaklui met ter beschikking een service-bus, uitgerust met allerlei gereedschap en herstellingsmateriaal, zou tot taak hebben in een zo vroeg moge lijk stadium te gebreken aan deze historische gebouwen op te sporen, te rapporteren en indien noodzake lijk zelf kleine reparaties te ver richten. Uiteraard brengt het inrichten van dergelijke dienst kosten mee, hoofdzakelijk zijn dat personeels- en administratiekosten, maar deze wegen zeker niet op tegen de be sparingen aan subsidiegelden aldus De Chou. Volgens verworven inlichtingen zou ten minste 10% kunnen be spaard worden op de totale uitga ven, die terzake in gans de Provin cie worden gedaan. Voor 1979 werd in de Provincie Oost-Vlaan deren 800.000.000 betoelagingen uitgegeven, dit betekent 80.000.000 besparingen voor Rijk, Provincie en gemeenten. Ik meen deze provinciale dienst dan ook te kunnen verantwoorden uit hoofde van de scharnierfunctie die de Provincie vervuld tussen enerzijds de Staat, in casu de Rijks dienst voor Monumenten- én Land- schapszorg en anderzijds de lokale besturen, besloot het raadslid zijn tussenkomst. en de partijen die deze regering steunen moeten in Wallonië zelfs vrede nemen met een oppositierol. Tevens is het geweten dat de PSC, waar de verkiezingsnederlaag steeds niet verteerd is, ten prooi aan innerlijke conflicten de zwakke schakel zal zijn in deze regering. Hiermee rekening houdend, en ge let op het traditionele absenteïsme in Kamer en Senaat, zou bij een eventuele stemming een ongeluk wel eens gauw gebeurd kunnen zijn. Het is dus omdat de regering geen vertrouwen heeft in de parlements- fracties waarop zij normaliter dient te steunen dat zij verzoekt «carte blanche» te krijgen. Verder is het volmachtensysteem voor de liberalen min of meer de garantie om, zoals in het verleden vaak gebeurd is met coalitiepart ners van de CVP, met de gemeen teraadsverkiezingen van oktober 1982 in zicht, niet bedankt te wor den voor de bewezen diensten en aan de deur gezet te worden. Wij hopen evenwel dat de arbei dersvleugels binnen het christelijke kamp tijdig het gevaar zullen inzien van de rechtse politiek die door een volmachtenregering zal gevoerd worden en dat zij zich samen met ons, socialisten, krachtdadig zullen verzetten tegen deze voornemens. Senator Paul VAN DER NIEPEN Een jaar gaat vlug voorbij. Maar als we op 't einde onze vijftig wekelijkse edities van 'Voor Allen' door bladeren komen wij nogal wat nieuws tegen, zodat we er positief verrast mee zijn, met het vele nieuws en de waarde welke ons regionaal partijblad wel heeft. Van de Vlamoven te Denderleeuw, over de Padde- straat te Zottegem, de vernieuwing van het Volkshuis te Geraardsbergen, belangrijke kulturele manifesta ties te Aalst en de opening van een sporthal te Ninove, 't stond er allemaal in. Ook achtergronden uit het nationale politieke nieuws, de uitspattingen van ene Leo Tindemans en de forse subsidiëringspolitiek van Minister Galle aan de ge meenten uit ons arrondissement, 't stond er allemaal in. Ook Ronse-Oudenaarde kwam flink uit de kolom men. Een sumier redaktioneel overzicht van wat er zoal in ons weekblad te lezen stond, staat op de binnenpagina te schitteren. Voor Allen is een bron informatie voor de vele socialistische en progressieve organisaties welke in ons gewest aktief zijn. Moge het komende jaar nog beter zijn... met een abonnement op Voor Allen. De analyse van de laatste verkiezingsuitslagen door het federaal bestuur tijdens zijn zitting van 12 december 11. inspireerde mij tot het editoriaal in dit blad van 25 december onder de titel «Het profiel van de SP en... onze federatie». Naast de politieke profilering van de SP was ook «de wijze van vorming der lijsten bij parlementsverkiezingen» één van de meest opgemerkte gespreksthema's aangesneden door de mili tanten tijdens dit wel vrij merkwaardig federaal bestuur. Het lijkt mij buitengewoon nuttig op enkele maanden van de gemeenteraadsverkiezingen en in een land waarin het politiek klimaat van dien aard is dat op elk ogenblik nieuwe parle mentsverkiezingen kunnen uitbreken dit bij uitstek «delikaat» onderwerp toch even uit te diepen en hieraan een «denkoefe ning» te wijden. Vrij rudementair gesteld houden onze Vlaamse SP-federaties het bij twee systemenlijstvorming op grond van een poll georganiseerd onder de partijleden ofwel lijstvorming via een model dat dan ter bekrachtiging aan de partijleden wordt voorgelegd. Het eerste systeem pollen verliest blijkbaar meer en meer van zijn aantrekkingskracht ofschoon dit op het eerste gezicht de meest democratische manier van lijstvorming lijkt: de inspraak der partijleden is immers volledig gewaar borgd inzover wij enkel de rangorde der kandidaten beogen. Hoe die kandidaten op de polllijst zijn verschenen, welke manipulaties hieraan zijn voorafgegaan in de diverse afdelin gen is al een hele geschiedenis op zich zelf voor het welk geen enkel pollsysteem een afdoende oplossing biedt. Het zoeken van de juiste kandidaten ziedaar het crucuul probleem; eens die gevonden kan hun rangschikking bepaald worden hetzij door een poll ofwel vastgelegd worden in een model. Het voordeel van pollen is dat de partijleden hun inspraak recht, wat de rangorden betreft optimaal kunnen laten gelden, maar biedt dan weer het nadeel dat een beperkte groep van partijleden dikwijls en veel de rangorde bepalen op grond van een pollen niet voor maar tegen een enkeling of zelfs tegen een groep van kandidaten met alle ongezonde clanvor ming van dien. Zonder te durven beweren dat de modellijst de ideale oplossing biedt geeft deze manier toch wel dat voordeel dat een evenwichtige spreiding in functie der gewesten en de mogelijkheden der kandidaten gemakkelijker realiseerbaar is. Hoe men de rangorde ook bepaalt, essentieel is en blijft de juistekandidaten op de lijst te krijgen m.a.w. zij die gewapend met de politieke stellingnamen van de partij een maximum aan vertrouwen bij het kiezerspubliek weten te verwerven. Hierbij is het utopisch te veronderstellen dat enkel en alleen de persoon als zodanig, hoe populair en deskundig hij of zij ook weze de uitslag zal bepalen: de uitslag is functie en van de politieke stellingnamen van de partij en van de persoonlijkheid van ben die het zinnebeeld zijn van die stellingnamen. Dat personen belangrijk blijven bij lijstvorming staat buiten kijf als was het maar om wat na de verkiezingen kan volgen: een eventueel verworven mandaat naar behoren vervullen d.w.z. de ingenomen stellingen trachten te realiseren. Wat al te veel uit het oog wordt verloren bij verkiezingen is het «totaal resultaat» van de lijst m.a.w. de som van alle lijst en mandaatstemmen. De sterkste lijst is deze die het grootste totaal-resultaat kan verwerven: dit impliceert dat hoge persoonlijke verkiezings scores minder belangrijk zijn dan hoge totaal resultaten. Dit veronderstelt dan weer dat één sterke kandidaat moet kunnen gedogen dat andere sterke kandidaten naast hem of haar op dezelfde lijst fungeren. De ideale lijst is deze waarvan alle kandidaten sterke kandidaten zijn; één enkele man of vrouw hoe groot ook hun politieke kwaliteiten zijn maakt een lijst niet goed. Een enkele man of vrouw kan hoogstens het boegbeeld zijn van een lijst; de sterkte van de lijst staat in functie aan wat elk van die kandidaten aan kiezerspotentieel vertegenwoordigt. En «last but not least» mag het tijdstip van lijstvorming niet uit het oog verloren worden. Al te veel worden de lijsten in elkaar geknutseld te kort voor de verkiezingen: dit is nadelig al was het maar omdat de algehele planning hieronder lijdt. door A Van den Bossche Federaal Voorzitter Alle dagen kan men in alle toonaar den over gans West-Europa toe spraken horen over de solidariteit met het Poolse volk. Iedereen is bereid dus ook ik de militaire staatsgreep te veroordelen en een hevig protest te laten horen tegen over de Poolse houding, die de vrijheden aan banden legt. Tot daar wellicht geen probleem... wa re het niet dat al dit vertoon voor bepaalde machtsgroepen wellicht de aanleiding kan en zal zijn tot nog meer machtsblokken en het daar aan verbonden geweld en vrees voor een nieuwe wereldoorlog. Het is te opvallend hoe Polen iede re dag het hoofdstuk is van al wat «rechts» is, en dat men op hetzelfde ogenblik zwijgt over de honderden ja duizenden moorden in Tur kije, het gevangen nemen van alle mogelijke politieke opposanten en het méér dan beroven van syndicale vrijheden. Er zijn nochtans rede nen te over om het rechtse bewind minstens even hard te veroordelen. De huidige dictator is een militair terwijl Jaruzelski (hoe onsympa thiek ook) de wettige Eerste Minis ter was van Polen. Trouwens, ik heb persoonlijk heel wat moeite om te aanvaarden dat alle akties van Solidariteit zo spon taan waren als men wel eens wil doen voorkomen. Iedere dag toch leefde in onze harten het oprecht verlangen dat een akkoord over het democratiseringsproces tot stand zou komen; helaas ook een syndi cale beweging (ook bij ons trou wens) moet begrijpen dat politieke regimes niet zomaar kunnen ver vangen worden. Wie Polen een weinig kent, weet ook dat in gans de Poolse geschie denis een draad loopt, niet de rode draad van het kommunisme maar de allesoverheersende draad van de katholieke kerk. Misschien is het nu toch ook Niet zo toevallig dat juist op dit ogenblik na de zeer korte periode van Paus Johannes Paulus II een Pool aan het hoofd staat van deze Kerk. Toevalligheid of reeds lang geplande strategie, wij eenvoudige mensen zullen er wellicht moeilijk het antwoord op vinden. Ons antwoord moet nochtans duidelijk ingegeven zijn door een humane rechtvaardige drang naar evenwicht, El Salvador, Chili, Turkije, Polen, enz. zijn alle maal te verwerpen dictaturen. Wellicht zal de Socialistische Inter nationale, die in haar communiqué van vorige week dit evenwicht cen traal stelde de enige politieke be weging zijn die deze taal durft te hanteren. Er lopen nu al genoeg Spekpaters rond ons om ons te laten misleiden! Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement SP-Federatie Aalst Enkele veer de SP-zegels 1981. Megen we aandringen del elke afdeling zich UITERLIJK veer 31 iamnri zou in roooi stenen, ue onvencocnte zbqois en oe etreitenine moeten Tot op heden stelden afdellimen zich reeds volledia in orde: Nlnove-Centrum, Herder- Dit nieuw boek van A. Ruiz is te verkrijgen door storting van 350 fr. op rekening van CS-Vormingswerk Aalst, Houtmarkt 1, 9300 te Aalst. 870-0001030-26, met vermelding titel. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 8 januari 1982 44* jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P |n iiiwl nlftllftM Ra n —ra I n am Ja I-1^aaaSaa tAAMA*#iiUM< iitnrrlnn AAA fÉA CoiIbvqIo imwlmmi>a#lM Eratlilt! Ua>> idon lutsgrouiuru wuroen odn ue looeroie penning meester i euoy ven non aaa| J|aj| a I a, fJ a a 114 n |||||||#Awbél IHIIaMAIM HamI AMIIVI f ftf>lllfl>lllimf som (stoning einusdiuu unuireeKti, niiicyem, uomeoem idiruKeninys

Voor Allen | 1982 | | pagina 1