Stichter BSP-Velzeke Joel De Loor ten grave gedragen mm IZOTTEGEM iMM ERPE-MERE NINOVE" EURO-TELEX Kaarting voor panklare hanen «Een goed mens heeft ons verlaten». Een treffender zinsnede is er niet om het heengaan van onze vriend Joel De Loor, vader van on ze volksvertegenwoordiger Herman, te onderlijnen. iÜ— Bezoek Minardschouw- burg CSC-Studiekring Zottegem JS-Zottegem Nicaragua-avond CSC Werkgroep «De Roos» Jeugdhuis Tien Twen Ninove Afdeling Ninove Gepensioneerdenbond in rouw STAD NINOVE I.O. Pastoor weigert rouwprentje in kerk Jongsocialisten Federatie Aalst FEDERAAL CONGRES Piet Dankert kandidaat voor voorzitterschap Europees Parlement Groter produktiviteit in textielsector nodig HV Brakel Ronse Kluisbergen Zottegem Herzele AALST: «Voor Allen» - 8 januari 1982 - 3 l om j Joël, Richard De Loor, (zo was zijn officiële naam) overleed op 29 de cember 1981, na een lange en pijn lijke ziekte, in bijna tragische om standigheden, te Gent in het Aka- demisch Ziekenhuis. Zaterdag 2 januari 1982, werd zijn stoffelijk overschot onder een nog nooit geziene volkstoeloop te grave gedragen. Meer dan anderhalf uur lang schoven honderden militan ten, partijgenoten, vrienden, syndi- kalisten en dorpsgenoten aan om een laatste groet te brengen aan een uitermate hoog geacht mens. De Velzeekse noodkerk was tien maal te eng om alle aanwezigen plaats te bieden. De toeloop was zo groot dat de offerande bijna de ganse kerkdienst in beslag nam. Joël De Loor was inderdaad, zowel bij vriend als politiek tegenstrever, een zeer hooggeacht man: bekend om zijn rechtschapenheid en eer lijkheid; bewonderd om zijn poli tieke standvastigheid en zijn on wankelbaar geloof in het socialisme als heilbaken voor de arbei dersklasse. Van onze vriend Roger Otte kon den wij enkele markante gegevens noteren uit het militantenleven van de afgestorvene. Joël werd geboren te Velzeke, zijn gemeente, op 25 september 1911, als telg van een zeer vroeg sociaal en politiek bewuste vader. Reeds in zijn prille jeugd werd hij «bouw arbeiders-knaap» die ras de ideeën van zijn vader begreep en zich dra tot een leergierig jong-syndikalist ontpopte. Toen ik als 12-jarige knaap (dixit Roger Otte) tijdens het schoolver- lof het dagblad «Vooruit» in Velze ke en Elene diende te bestellen, was Joël De Loor een mijner zeld zame afnemers op de Blarenhoek. In feite kende men daar geen «Joël» De Loor bij mijn eerste navraag naar zijn woonst. Hij was er onder die naam onbekend. Wel kende men er Carlo, de socialist. Het gold hier geen bijnaam. Het betrof hier de uitdrukking van een sympathie en bewondering van vele arbeiders en vrienden voor de moed die de jonge De Loor aan de dag durfde leggen door openlijk in zijn gemeente voor het socialisme uit te komen en er voor te ijveren. Men syndikeerde zich te Velzeke niet bij het BW (toen Belgisch Vakverbond) en bij den Bond Moyson. Toen sloot men aan bij 't syndikaat of den Bond van Carlo! Reeds op 16-jarige leeftijd zetelde hij in het bestuur van «Hout en Bouw» (nu de Algemene Centrale van het ABVV) gevestigd «te Bee- rens» zoals men toen het Volkshuis te Zottegem noemde en was hij tevens lid van het Middenbestuur, het huidig Partijbestuur. Carlo was zeer leergierig. Las als een hongerige de syndikale lektuur zoals bvb. «Ontvoogding». Woon de alle arropdissementele partij- en vakbondskongressen bij en was meestal afgevaardigde voor het Ge west Zottegem op Nationale Bouw- arbeiderskongressen en of Partij- kongressen. Uit Vooruit haalde hij zijn politie ke vorming en kennis, waardoor hij zich in zijn streek werkelijk als een vurig debatter wist te ontpoppen en het vertrouwen van zijn jongere en oudere arbeiders-lotgenoten won. Na de oorlog '40-'45, was hij de stichter van BSP Velzeke, samen met André De Loor, de latere Bond Moysonsekretaris, Leon Van Herzeele, Fred. Mangeleer, Roger Otte en nog een paar andere Velze- kenaars. De BSP te Velzeke groeide onder zijn impuls als een reuzenkind en telde dra meer dan 100 leden, waar door talrijke jongeren die later, onder zijn vaderlijke hoede, zich gis ware partijmilitanten en leiders zouden ontpoppen. Ook de vakorganisatie van het ABVV groeide er zienderoog. Hij won zelfs een weddingsschap van Marcel Vanderhaegen, toenmalig Federaal Sekretaris van Bond Moy son, om Leburton naar Velzeke te doen komen om er het 600ste lid van Bond Moyson te vieren. Vanderhaegen hield woord toen een paar jaar later te Velzeke het 600ste Bond Moyson-lid werd inge schreven. Leburton kwam naar Velzeke waar hij door Carlo, fier als een pauw, ontvangen werd in een voor deze gelegenheid opge trokken reuzetent, die opgesteld stond op het zelfde plein waar za terdag 11. opnieuw honderden Voor het bezoek aan de Minard- schouwburg op zaterdag 23 januari 1982 zijn nog enkele plaatsen vrij. Wie nog mee wil moet zich haasten. Deelnamegeld: 200 fr. Inschrijven bij het bestuur van CSC-Herman Voskring of in Jongerencentrum Jan de Lichte. Hedenavond vrijdag 8 januari 82 organiseert Jeugdhuis Jan de Lichte een kaarting naar panklare hanen. Aanvang vanaf 19 u. Iedereen is welkom. Zaterdag 9 januari vieren wij in het jongerencentrum ons eigen karna- valfeest. Zet je feestneus op en spring eens binnen. Inkom gratis. Jong en oud zijn van harte welkom. Aanvang om 19 u. Vrijdag 14 januari houden wij jon- gerenraad. We frisse ideeën heeft of wil meewerken aan een en ander wordt zeker verwacht. Op het ge touw staan reeds: kickertornooi, voetbal, basketbaltornooi, discus sieavonden, film, enz... Zondag 17 januari organiseren we ons 2e biljarttornooi. Kampioen Guy Persoons verdedigt zijn titel tegen elkeen die een biljartstok kan vasthouden. Wie een gezellige avond wil meemaken mag niet ont breken. organiseren in Jongerencentrum Jan de Lichte. Bruggenhoek 21 te Zottegem met dia-voordracht en open discussie. Vrijdag 22 januari 1981 Aanvang om 20 uur. vrienden samenstroomden dom dit maal echter Carlo voor de laatste maal te groeten. Carlo werd door de Velzeekse ar beiders op de handen gedragen. En Velzeke was een arbeidersgemeen te die uitgroeide tot een rode burcht in het Zottegemse. Hij werd dan ook met klank, hoe wel op een lijst van gemeentebelan gen, als gemeenteraadslid verko zen. Onmiddellijk waaide het stof in Velzeke op tot een politieke lawine want, zes jaar na datum kwam Carlo terug naar de meenter aadsverkiezingen maar ditmaal als lijsttrekker van een «zuivere» so cialistische lijst. Met hem werd ook een tweede «socialist» Andre De Loor, verkozen. Zes jaar later een Nieuwe Stap: 4 socialisten verko zen die met Dr. Leemputten-lijst de meerderheid vormden waarin en Carlo (Schepen van Openbare Werken) en Lucien De Borle (2e schepen) het gemeenteroer in han den namen. Dit schepenambt werd zijn levens werk tot de ziekte hem tot ophou den dwong. Als Velzeke vandaag «ROOD» is, dan is dit het werk van Carlo. Het rouwkaartje aan zijn herinne ring gewijd typeert hem treffend, onder het embleem van De Roos in de gebalde vuist, in «Een leven in dienst van zijn socialistisch ideaal». Dit was ook het thema dat Kd. Roger Otte, in zijn rouwrede aan het graf, namens de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie bondig behandelde. Zoals de spreker echter beklem toonde: «hij die zoveel socialisten vormde in zijn gemeente, vormde ook zijn beide zonen tot bewuste en bekwame socialistische militanten. Het is spijtig, vriend Carlo, zo besloot Roger Otte zijn ontroering- wekkende rede, dat U het geluk niet hebt mogen smaken de vrucht van uw levenswerk te genieten in de vorm van het mandaat als volks vertegenwoordiger waartoe zoon Herman verkozen werd. Carlo, dierbare vriend, rust zacht... was de afscheidsgroet namens hon derden vrienden aan het graf. Namens ons blad en namens alle takken der Socialistische Gemeen schappelijke Aktie betuigen wij langs deze weg aan zijn echtgenote Anaïs, zijn kinderen en kleinkinderenzijn ganse familie en aan alle Velzeekse Socialisten de uitdrukking van ons oprecht rouwbeklag bij het weggaan van deze eenvoudige maar groote socialistische militant. De arbeidende klasse zal steeds een innige herinnering dragen aan die goede mens Joël De Loor.voor ons immer Carlo. Zaterdag 16 januari om 18u30 richt onze werkgroep haar nieuwjaars feest in. Programma: aperitief Taxaanse sla en schuimend bier toespraken door Mare Galle, minister van de VI. Gemeenschap en Johan De Wolf, eerste schepen Erpe-Mere tombolatrekking leute met discobar Survey» «Sound Symphatisanten buiten onze drie deelgemeenten kunnen inschrijven op tel. 053-62.42.28. Dit liefst voor woensdag 13.1. Namens de Werkgroep «De Roos» Het einde van 1981 was schitte rend: een grootse benefietdag, waarmee reeds een nieuwe installa tie is gekocht. Bovendien een onge kende goede medewerking aan een «voedselpakkettenaktie» ten voor dele van Polen en tenslotte een fantastische oudejaarsavond. Het begin van het nieuwe jaar kon digt zich eveneens. Er is een nieu we P.V. en de voetbalklub zet zich verder door. De klub speelt mee met het stedelijk kwistornooi. Op het einde van de maand staat een melaatsenaktie op het programma. En dan moet je weten dat pas volgende week de programmatie voor de komende weken wordt op gemaakt. Op vrijdag 15 januari wordt «Man hattan» een film van Woody Allen, gedraaid. Wij melden U het overlijden van onze vriend Nestor Van Der Schue- ren echtgenoot van mevrouw Lea Goossens, weduwnaar in eerste hu welijk van mevrouw Maria Van Den Berghe. Hij werd geboren te Ninove op 25 augustus 1910, en is overleden te Ninove op 24 decem ber 1981. Het bestuur en al de leden bieden aan de families hun innige deelne ming aan. Het stadsbestuur van Ninove zal weldra overgaan tot de aanwerving van een bibliothecaris (man of vrouw), voltijds (38 uur/week), in tijdelijk verband, tot wan neer een statutaire aanwerving zal geschieden na goedkeuring van het nieuw kader. Voorwaarden te bekomen op het secretariaat (054- 33.16.41, toestel 28) of op de dienst cultuur (054- 33.78.58). Kandidaturen aangetekend te richten aan het College van Burgemeester en Schepenen, Oudstrijdersplaats 6 te 9400 Ninove, vergezeld van de vereiste stukken, uiterlijk tot 15 januari 1982. De Secretaris, get. H. De Groot Het college van burgemeester en schepenen, get. E. Cosyns De pastoor van Velzeke, Antoine De Meulemeester, weigerde zater dag op de begrafenis van Joël De Loor, vader van SP-kamerlid Her man De Loor, een rouwprentje als aandenken aan de overledene in zijn kerk te laten uitdelen. Dat gebeurde omdat de pastoor niet zelf de tekst op het prentje had opgesteld zoals dat traditioneel ge beurt. Herman De Loor maakte een eigen tekst waarin hij hulde brengt aan zijn vader militant en stichter van de socialistische partij in de gemeente en ere-schepen van Velzeke. Deze tekst werd tijdens een onder houd aan de pastoor voorgelegd. Deze weigerde na lezing kordaat de bedeling in zijn kerk. Na enig aan dringen van de familie belde hij zelfs naar het bisdom maar ook daar stuitte het initiatief op een «njet». Er bleef de familie dan ook niets anders over dan de bedeling buiten de kerk zelf te organiseren. Een massa aanwezigen, meer dan 1500 mensen, woonden de uitvaart bij. De houding van pastoor De Meule meester heeft in Velzeke, waar Joël De Loor een graaggeziene figuur was die uitkwam voor zijn ideaal, voor opschudding gezorgd onder de bevolking welke met verbijstering op deze handelswijze reageert. Zondag 17 januari 1982 om 14 u Zaal Germinal, Markt, Her- zele De socialistische fractie in het Eu ropees Parlement heeft Piet Dan kert (N) gecandideerd voor het voorzitterschap van het Parlement voor de periode van januari 1982 tot aan de tweede Europese verkie zingen van midden 1984. Van de 85 aanwezige leden van de fractie kreeg Dankert op 3 november jl. 69 stemmen. In een toelichting op zijn kandidatuur verklaarde Dankert tegenover de pers dat de nieuwa Parlementsvoorzitter er in de eerste plaats voor dient te zorgen dat het Europees Parlement de verkiezin gen van 1984 «zal overleven». Het Parlement heeft zich tot nu toe beslist niet waargemaakt bij de kie zers die in 1979 voor het eerst naar de stemlokalen werden geroepen. Het Parlement heeft er erg veel moeite mee met het publiek in contact te komen aldus Dankert wat voor een belangrijk deel te wijten moet zijn aan zijn ingewik kelde struktuur. Het Parlement zal meer initiatieven moeten nemen in zaken die het publiek bezorgd ma ken. Hoewel enige ervaring al heeft geleerd dat ook dat weer proble men geeft. Een grotere produktiviteit is de sleutel tot het overleven van de textielindustrie van de Gemee nschap zelfs als die betekent dat meer banen verloren gaan. Aldus de Europese Commissie in een nieuw rapport over de toestand in de sector. De Commissie meent dat Gemeen schapsuitgaven in regio's waar de textiel traditioneel de voornaamste grondslag voor werkgelegenheid was moeten worden opgedreven om de gevolgen van verdere verlie zen aan arbeidsplaatsen tegen te gaan. Ze waarschuwt dat de uitga ven van het Regionale en het Socia le Fonds voor het scheppen van banen en voor herscholing van werkloze textielarbeiders slechts tussen de 25 en 30% van de huidige behoeften dekken. De publikatie van het rapport van de Commissie die in Génève ge voerd worden over vernieuwing van de Multivezel Overeenkomst (MVA). Deze regelt de internatio nale handel in textielprodukten door een systeem van vrijwillige invoerquota. De onderhandelaars van de Ge meenschap pogen de invoer van goedkope textielprodukten uit be paalde ontwikkelingslanden te be perken om de Europese industrie tijd te gunnen voor modernisatie en diversificatie van de produktie. In haar rapport vraagt de Commissie dat de regeringen de textielbedrij ven steunen door gemakkelijker toegang te geven tot investerings fondsen. De lidstaden zouden ze ook moeten stimuleren om meer gebruik te maken van de moderne technologie in de textielindustrie. Zaterdag 9.1.82 Verpl. V. Den Berghe B. tel. 091-60.41.98 Verpl. Daneels R. tel. 091- 60.03.84 Avonddienst 9.1.82 Verpl. V. Den Berghe B; tel. 091-60.41.98 Zondag 10.1.82 Verpl. Van den Berghe B., tel. 091-60.41.98 Verpl. Daneels R., tel. 091- 60.03.84 Avonddienst 10.1.82 Verpl. Daneels R., tel. 091- 60.03.84 Avonddienst maandag 11.1.82 Verpl. Deneyer A. tel. 054- 41.34.97 Avonddienst dinsdag 12.1.82 Verpl. Serlippens M. tel. 055-42.20.17 Avonddienst woensdag 13.1.82 Verpl. De Muyter L., tel. 055-49.84.91 Avonddienst donderdag 14.1.82 Verpl. Daneels R., tel. 091- 60.03.84 Avonddienst vrijdag 15.1.82 Verpl. V. Den Berghe, tel. 091-60.41.98 Weekenddiensten 9 en 10 ja nuari 1982 Willems Marie-Germaine, tel. 055-21.40.10 Delsoir Anne-Marie, tel. 055- 21.46.79 Vanderhaegen Edith, tel. 055-21.22.00 Avonddiensten 11 tot 15 ja nuari 1982 11.1.1982: Ftaevens Marine, tel. 055- 21.68.88 Callebaut Patricia, tel. 055- 21.49.87 12.1.1981: Raevens Marine, tel. 055- 21.68.88 Vanderhaegen Edith, tel. 055-21.22.00 13.1.1982: Ftaevens Marine, tel. 055- 21.68.88 Vanderhaegen Edith, tel. 055-21.22.00 14.1.1982: Raevens Marine, tel. 055- 21.68.88 Glorieux Pascale, tel. 055- 21.71.13 15.1.1982: De Vos Rita, tel. 055- 38.90.41 Vanderhaegen Edith, tel. 055-21.22.00 Weekend- en avonddienst van 9.1 tot 10.1.1982 Stalpaert Nadine, Slijpstraat 5A, 9620 Zottegem, tel. 091- 60.30.78 Avonddienst -I- weekend van 11.1 tot en met 17.1.1982 De Winter Erna, Bruul 10A, 9630 Zwalm, tel. 055- 49.82.13 Weekenddienst van 9 tot 10 januari 1982 Ascoop Cecile dag avonddienst tel. 054- 50.10.50 Dagdienst op 9 januari 1982 De Vadder Renelle, tel. 053- 62.52.46 Dagdienst 10 januari 1982 De Pelsmaecker Magda, tel. 053-77.13.59 Tel: 053-21.41.39 Weekenddienst: Zaterdag 9.1.82 zondag 10.1.82: Dagdienst: Neetens Christianne, tel. 053-78.85.09 Heymans Celsete, tel. 053- 27.70.76 Avonddienst: Neetens Christianne

Voor Allen | 1982 | | pagina 3