iHStm Andermaal sancties van V.S. tegen Sovjets Het Belgisch immigratiebeleid van 1945 tot nu HL DOSSIER IMMIGRANT Situatie gastarbeider opzettelijk scheefgetrokken BUITENLAND Samenvatting Immigratie: hier en elders, nu en vroeger Open Studiedag Hoorzitting Naar een ander land- en tuinbouwbeleid Slot ■MK" ffe Valére Fouquaert C.S.C.- V ORMINGS WERK uLWIiai AALM houdt op maandag 11 januari 1982 om 20 uur In het Volkshuis Aalst Houtmarkt 1 AVOND Het Studie- en Documentatiecentrum Emile Vandervelde Instituut S.E.V.I. C.S.C. Lezerskring Vonk 'Zuid-Afrika nu' Programma: 4-8 januari 1982 - «Voor Allen» MM. Dirk DE /MM! De beleidsrichtlijnen, die het Bel gisch immigratiebeleid, uitstippelt zijn tijdens de laatste 60 jaar in al hun dubbelzinnigheid dezelfde ge bleven. Op 31 oktober 1923 schrijft het Arbeidsblad: «Buitenlandse werk nemers mogen slechts in België toegelaten worden als aanvullende werkkrachten en dit pas wanneer de noodzaak voor hun overkomst behoorlijk is vastgesteld». Net als in 1923 is de immigratie nu nog afhankelijk van de ekonomi- sche behoeften, van de leemten op de arbeidsmarkt. De toe- en afna me van buitenlandse arbeiders is steeds weer afhankelijk van het peil van de werkloosheid en van de beschikbare arbeidsplaatsen. Bui tenlanders treft men derhalve slechts aan in onderbezette be drijfssectoren zoals ontginningsnij verheid (steenkoolmijnen, steen groeven, enz...), verwerkende nij verheid, bouw en diensten (schoon maak, reinigings- en opruimings diensten). Binnen deze sektoren, die bijna voortdurend met een te kort aan arbeidskrachten te kam pen hebben, bekleden de immi granten bovendien een aparte plaats. Zij krijgen er het ongeschoolde werk, de vuile, gevaarlijke en onge zonde jobs, het zwaarste werk, het onregelmatig werk zoals seizoenar beid in land- en tuinbouw of arbeid, die veel tijdelijke werkloosheid meebrengt zoals textielarbeid. Daarom gaf de socioloog Albert Mertens aan de immigrant de wei nig benijdenswaardige titel van «wegwerp arbeider» Een ruwe schets van het Belgisch Immigratiebeleid van 1945 tot nu kan de indruk wekken dat ons land de uitvinder en de maker is van het serieprodukt «wegwerparbeider». Niets is minder waar. Immigratie is een West-Europees en zelfs een wereldverschijnsel, dat nauw ver bonden is met het kapitalistisch produktiesysteem zoals het door Karl Marx (1818-1883) op indrin gende wijze is blootgelegd en ont maskerd. Migratie, emigratie en immigratie (uitwijking en inwij king) is sinds de bloeitijd van het kolonialisme en sinds het begin van de industriële omwenteling (mid den 19de eeuw), die de tweeling kapitalisme-proletariaat ter wereld bracht, een klassiek verschijnsel ge worden. W Overal ter wereld waar het groot kapitaal de touwtjes in handen heeft en ongebreidelde winsthon ger tot het eerste gebod verheft, wordt menselijke arbeid op de markt van vraag en aanbod de voornaamste koopwaar omdat hij het meest winstgevend element is in het produktieproces. De slogan van het grootkapitaal luidt dan ook: «zoek de arbeid en de arbeiders waar ze te vinden zijn en waar ze het goedkoopst zijn». Reeds in de 16de eeuw werden door de Verenigde Staten 300.000 negers geïmporteerd om als werk- slaven te worden gebruikt in ka- toenkoffie- en theeplantages van grootgrondbezitters. Zelfs na het regeringsverbod (einde 18de eeuw) werd die slavenhandel nog een tijd voortgezet. Tijdens de rush naar goud in Californië (hoogtepunt in 1852) kreeg Amerika de reputatie van het paradijs op aarde. Deze reputatie bracht tussen 1890 en 1914 een immigratiegolf op gang waarbij jaarlijks miljoenen nieuw komers werden geboekt, die op zoek waren naar een menswaardi ger bestaan. De eerste immigranten in Amerika kwamen uit Engeland en Ierland. Zij vormden het eerste mensenafval dat de industriële om wenteling en het daarmee verbon den kapitalisme uitspuwde. In eigen land trokken tussen 1880 en 1914 duizende Vlamingen naar Noord-Frankrijk om hun arbeid te verkopen aan de reuze landbouw bedrijven, die hoofdzakelijk gespe cialiseerd waren in bietenteelt. Bie ten vormden de grondstof voor de fabricage van suiker. De werk- en leefomstandigheden van deze Vlaamse seizoenarbeiders in Frankrijk waren erbarmelijk en onmenselijk. In een kleiner geschrift «De strijd om de normale arbeidsdag (1867) beschrijft Karl Marx sociaal-ekono- mische toestanden in Engeland». Wij laten Karl Marx even aan het woord: «De katoenindustrie be staat 90 jaar (1867). In de tijd van drie generaties van de Engelse na tie heeft zij negen generaties katoenarbeiders verslonden. Toch vertoonde de arbeidsmarkt gedu rende enkele perioden van koort sachtige bloei ernstige leemten vb. in 1834 Maar de heren fabrikanten stelden toen de opzichters van het Armenwezen voor de «overtollige bevolking» van de landbouwgebie den naar het noorden te sturen, waarbij zij verklaarden dat de fab rikanten hen zullen absorberen en verbruiken. Dit waren hun eigen woorden. Met goedvinden van de opzichters van het Armenwezen werden in Manchester agenten be noemd. Men maakte lijsten op van landarbeiders en deze lijsten wer den aan de agenten toegezonden. De fabrikanten gingen naar de kan toren van de agenten en nadat zij daar hadden uitgezocht wat hun geschikt leek, werden de gezinnen vanuit het zuiden van Engeland Hoofdonderwerp van vele gesprek ken aan de toonbank of de bar is vandaag «de krisis». En er is toch altijd iemand die zegt, dat er al heel wat zou opgelost zijn, moesten de gastarbeiders naar huis gestuurd worden. Als er hiervoor argumen ten gebruikt worden, zijn dat meestal vooroordelen of zelfs leu gens, die wel met cijfers en objec tieve gegevens niet moeilijk te weerleggen zijn, maar die bij onze bevolking in deze tijd van krisis, ruim weerklank beginnen te vinden. Uiteraard vond ook het Vlaams Blok, bij monde van De Beul Wil liam, het nodig om, in een Stand punt in De Voorpost, eens uit te leggen waarom zijn «gastarbeiders naar huis» willen. Volgens hem «zitten wij met 900.000 vreemdelingen opge scheept» waarvan 140.000 werkelij ke gastarbeiders (bedoeld wordt Turken, Marokkanen en Algerij nen, uiteraard niet Nederlandse, Duitse of Amerikaanse kaderleden of direkteurs). Zij vragen zich af of wij «ons de luxe kunnen blijven permitteren zoveel mensen op onze kosten te laten leven». Dus «hun terugkeer in menselijke omstandig heden is het enige middel om op lange termijn zware konflikten te vermijden». Even een ander standpunt! Laat het ons onmiddellijk stellen: voor het grootste gedeelte van de gastarbeiders is terugkeer in men selijke omstandigheden niet moge lijk. Zeer velen zijn hier reeds talrijke jaren en hebben nog weinig banden met het moederland. Voor al de tweede generatie (kinderen van vreemde arbeiders, die hier geboren werden) zou «gastarbei der» zijn in het land van hun ouders. Wat het Vlaams Blok dus voorstelt is in elk geval immoreel, maar bo vendien economische onzinnig. Voor ons, socialisten, zijn gast arbeiders geen wegwerparbeiders. In een periode waarin zij noodza kelijk waren voor de groei van onze ekonomie, werden ze met tiendui zenden naar België gehaald. Zelfs de komst van illegale vreemde ar beiders werd in bepaalde periodes door de overheid oogluikend toege staan, als dit voor bepaalde sekto ren «noodzakelijk» was. Gastarbei ders waren immers een gemakkelij ke en goedkope oplossing voor het verrichten van zwaar of ongezond werk, waarvoor de Belgen, zelfs in tijden van hoge werkloosheid, niet stonden te springen. En nu zouden we ze terugsturen. omdat we ze zogezegd niet meer nodig hebben? In een toestand als nu moeten we voorrang geven aan onze eigen werklozen? Studies in verschillende landen, en ook bij ons (van Dr. Moulaert v.d. Leuvense Universiteit) wijzen aan dat de ekonomie ineen zou storten moest men gastarbeiders massaal naar «huis» sturen. Zij maken struktureel deel uit van onze eko nomie omdat ze juist dat soort arbeidsplaatsen bezetten die niet direkt door Belgen zal ingenomen worden. Zoals reeds gezegd, bleek in de eerste jaren na W.O. II bv. dat, ondanks de hoge werkloosheid en zeer aantrekkelijke aanwer- vingsvoorwaarden voor de steen koolmijnen, er niet voldoende Bel gische ondergrondse mijnwerkers konden gevonden worden. Het is dus niet alleen om morele redenen dat terugsturen van gastarbeiders te verwerpen valt. Men kan zelfs als argumenten ten nadele van gastarbeiders niet in brengen dat ze onze gemeenschap veel geld zouden kosten of zelfs van ons zouden profiteren! Zij zouden de «werkloosheids- kas» en de «ziekenkas» leeghalen?? Vergeet het! Uiteraard kunnen gastarbeiders die gewerkt hebben en die ontslagen worden, van werk lozensteun genieten, zoals zij ook van ziekenvergoeding mogen ge nieten, als ze ziek worden, ze dra gen er tenslotte ook voor af! Er zijn nu relatief evenveel stem pelende gastarbeiders als vroeger, in betere tijden 15 op 100 werk lozen). De werkloosheidsgraad ligt bij vreemde arbeiders wel iets ho ger dan bij Belgen, omdat zij juist tewerkgesteld zijn in die sektoren die meer aanleiding gaven en geven om werkloos te worden (onge schoolde funkties in steenkoolmij nen, bouw, staal). Maar langdurige werkloosheid be staat slechts bij 6% werkloze bui tenlanders (en bij 94% werkloze Belgen!). Waarom? Omdat vreemde arbeiders, gelijk welk werk aannemen om zo vlug mogelijk aan de slag te zijn. Studies hebben ik aangetoond dat vreemdelingen gemiddeld minder gebruik maken van de ziekteverze kering dan Belgen. Eén van de redenen is dat zij naar hier kwamen en komen als jonge, gezonde, werkbekwame krachten; gehandi capten en zieken onder hen zijn zeldzaam. Zij zijn wel meer onderhevig aan beroepsziekten, nogal logisch daar zij meestal zwaar, gevaarlijk, vuil of ongezond werk verrichten... Zij zouden een massa geld trek ken (wel 100.000 fr.) voor hun grote kinderschare hier en in het moederland. Enkele cijfers: in België zijn er gemiddeld 2,24 kinderen per vreemde rechthebbende (er zijn hier vele jonge alleenstaande gast arbeiders) tegenover 1,87 kinderen per Belgische rechthebbende... Voor kinderen in het moederland kunnen vreemde arbeiders slechts 500 fr. per kind trekken, met een maximum van 2.000 fr. (voor Turk se gastarbeiders zelfs slechts 1.600 fr.). Men mag daarbij toch ook niet vergeten dat gastarbeiders die hier kwamen werken, onze gemeen schap NIETS gekost hebben aan onderwijs en opleiding, terwijl de tweede generatie gemiddeld een la gere en minder dure opleiding (be roepsonderwijs) geniet dan Belgi sche kinderen. Universitairen onder gastarbeiders zijn inderdaad nog steeds zeld zaam. Praktisch alle vooroordelen tegen gastarbeiders kunnen zó van de kaart geveegd worden; waarmee niet beweerd wordt dat er geen problemen zouden zijn of dat er bij gastarbeiders (zoals bij Belgen) ook geen misbruiken zouden zijn. Maar het is een land als België onwaardig, mensen, die in zeer be langrijke mate hebben bijgedragen en nog bijdragen tot onze welvaart, nu als zondebokken te gebruiken en hen nog steeds geen medezeg gingschap te geven in de maat schappij waarin ze leven en wer ken, en die hen wetten oplegt. Het is te gemakkelijk hen enkel plich ten te willen opleggen en geen rechten te geven. Daarom inder daad het «verderfelijk voornemen» om gastarbeiders die 5 jaar in Bel gië wonen stemrecht te verlenen én recht om verkozen te worden in de gemeente waarin ze wonen (wets voorstel SP-er Mangelschots). Dat hiermee geen «afschrikwek kende» wereldschokkende politie ke verschuivingen zullen gebeuren, bewijzen voorbeelden uit het bui tenland (bv. Amsterdam). Er is sinds de komst van de eerste gastarbeiders grote nood aan een ernstige onthaalpolitiek en begelei ding bij allerhande problemen (wo nen, opvoeding van de kinderen, gezondheidszorg, rechtshulp, Het is hoog tijd dat de Belgische overheid haar verantwoorde lijkheid opneemt (spijtig genoeg zal het niet deze CVP-PVV regering zijn die het zal doen...). overgestuurd. Deze paketten men sen werden zoals balen goederen, voorzien van etiketten per boot of wagen afgeleverd; enkelen kwamen te voet na en velen dwaalden verlo ren en half uitgehonderd in de industriegebieden rond. Dit alles ontwikkelde zich tot een ware tak van handel. Het Lagerhuis zal het nauwelijks kunnen geloven. Deze regelmatige handel, dit gesjacher in mensenvlees, bleef voortduren en deze lieden werden gekocht en ver kocht, van de agenten in Manches ter, even gewoon als in de zuidelij ke straten de negers aan de katoen planters werden verkocht... (in Hoofdstukken uit de sociologie Au la nr 603 blz 82). Ook Lenin ontleedt het immigratie verschijnsel uit zijn tijd. In 1913 schrijft hij: «Het kapitalisme heeft een speciale manier van volksver huizing ontwikkeld. De zich snel industrieel ontwikkelende landen, die meer machines toepassen en de achtergebleven landen van de we reldmarkt verdringen, verhogen de arbeidslonen boven het gemiddelde en lokken de loonarbeiders uit de achtergebleven landen naar zich toe. Honderdduizenden arbeiders ko men op die wijze honderden dui zenden kilometers ver van huis en haard terecht. Het ontwikkelende kapitalisme treft hen met geweld in zijn kringloop, rukt hen los uit hun uithoeken, maakt hen tot deelne mers aan een wereldhistorische be weging, plaats hen van aangezicht tot aangezicht tegenover de machti ge, verenigde, internationale klasse van industriëlen. Er is geen twijfel aan, dat alleen uiterste nood de mensen ertoe kan brengen, hun vaderland te verlaten en dat de kapitalisten de geïmmi greerde arbeiders op de meest ge wetenloze wijze uitbuiten. Doch alleen de reactionairen kunnen de ogen sluiten voor de vooruitstre vende betekenis van deze moderne volksverhuizing.» Immigratie bij Marx in 1834. Immigratie bij Lenin in 1913 Immigratie bij ons in 1982. Het mechanisme blijft overal het zelfde. Alleen reactionaire en rechtse krachten kunnen er de ogen voor sluiten. Er is niets nieuws onder de zon. Stemrecht bij gemeenteraadsver kiezingen is geen doel, wel één van de middelen tot gelijkberechtiging en verantwoorde integratie van vreemde arbeiders. Onze beleids mensen zullen hierdoor ook meer verplicht worden een oplossing te zoeken voor de complexe proble men waarvoor de gastarbeiders en de Belgische bevolking staan. Dolores Baita Voorzitster S.P.-o.a. Aalst dochter van een gastarbeider rfU'lTCT A A T CT Programma: Evaluatie kaderdagen ge meentebeleid 1981 Programmatie kaderdagen 1982 plus eventuele andere acti viteiten Toelichting op het actieplat form «Sleutel mee aan je ge meente» door Bossche (nationaal secretaris) Overhandiging jaarlijks dienstverleningspakket Gezien de belangrijke taak van C.S.C.-Vormingswerk in het we talrij- ursleden C.S. en bel; De gewestelijk voorzitter, Alois Van den Bossche De gewestelijke secretaris Chris Vancoppenolle Voor de tweede keer in amper twee jaar tijd worden er door de VS economische boycotmaatregelen afgekondigd tegen de Sovjet Unie. Sancties zoals o.a. de stopzetting der leveringen van technologisch materieel evenals van onderdelen voor de pijplijn die Siberisch aardgas naar West-Europa moet brengen, moeten een antwoord zijn op de rol die de Sovjet-Unie gespeeld heeft in de militaire machtsgreep in Polen. Het bleef dus niet bij de (mislukte) sancties die de voormalige president Carter afkondigde tegen de Sovjet-Unie na haar inval in Afghanistan. Het toenmalige graanembargo dat door de VS uitge vaardigd werd, werd immers op vrij gemakkelijke wijze, o.a. via grote leveringen door Argentinië, omzeild door de Sovjet-Unie. De boycotmaatregelen stierven dan ook een vrij snelle dood en werden uiteindelijk door president Reagan afgeschaft. De vraag kan dan ook gesteld worden wat dezelfde president er nog geen jaar later toe aanzet om opnieuw gelijkaardige boycotmaatre gelen te treffen. Dat Reagans beleid tot op heden nog steeds niet de lang verwachte en beloofde coherentie vertoont, is zeker geen geheim. Ook nu weer valt er geen lijn te bespeuren in het optreden van Reagan. Het overlopen van de lijst der maatregelen is terzake leerrijk. Naast de sancties die we reeds in onze inleiding opsomden, dient de Russische luchtvaartmaatschapij Aeroflot op last van de Amerikaanse regering onmiddellijk al haar vluchten op de VS op te schorten. Verder worden eveneens de onderhandelingen tussen VS en Sovjet-Unie over een nieuw zeeverdrag en haven modaliteiten opgeschort, net zoals de onderhandelingen over een kontrakt op lange termijn inzake de Amerikaanse graanexport naar de Sovjet- Unie. Deze maatregelen vormen zonder twijfel een pijnlijke zaak voor de Russen. Vooral de stopzetting van de levering van spits technologie en de onderdelen voor de aardgas-pijpleiding komt hard aan. Anderzijds echter trekt Reagan nochtans die harde lijn niet door inzake het graanembargo. Liefst 23 miljoen ton graan zullen de Sovjet-Unie nog kunnen kopen in de VS tot in september '82. Reagan legt deze kontrakten welke vandaag amper voor de helft afgesloten zijn geen strobreed in de weg. Evenmin belet hij de tot standkoming van de nog af te sluiten kontrakten. De dollars mogen dus blijkbaar wel nog de VS binnen, zelfs al zijn ze afkomstig van de Sovjet-Unie... De veronderstelling kan bijgevolg geopperd worden dat Reagan van de situatie vooral gebruik maakt om door het opleggen van bepaalde sancties een doorn uit zijn oog te verwijderen, doorn in casu gevormd door voornoemde aardgaspijpleiding. Deze kontrakten die verscheidene Westeuropese landen met de Sovjet-Unie afgesloten hebben voor de aanleg van een 4.500 km lange pijpleiding werden immers reeds van bij de afsluiting zeer sterk bekritiseerd door de Amerikaanse regering. De 40 miljard kubieke meter aardgas die de VS vanaf 1984 jaarlijks aan de ondertekenaars zal afleveren, maakt dezen volgens de VS veel te afhankelijk van de Russen. Reagan profiteert bijgevolg van de omstandigheden om zowel de Sovjet- Unie als de Westeuropeanen een serieuse pad in de korf te zetten. De ernst van deze boycot hangt echter sterk af van de houding die Japan en de NAVO-bondgenoten t.o.v. deze sankties zullen aanne men. Veel eensgezindheid moet er echter niet direct verwacht worden in deze zaak. Niet iedereen wenst immers onmiddellijk de Sovjet-Unie dood te verven als zwart schaap in de kwestie Polen. Het kan weliswaar niet ontkend worden dat de Sovjet-Unie zeker belang had bij de militaire machtsgreep in Polen en terzake ook haar invloed heeft laten spelen, doch haar onmiddellijk de volledige kwestie in de schoenen schuiven is zeker een te sterke stellingname. M.n. West-Duitsland verdedigt deze laatste zienswijze. Groot- Brittannië met Margaret Thatcher is daarentegen wel aanhanger van Reagans theorie. Wat Japan zal doen, is momenteel niet duidelijk. De kans is bijgevolg erg groot dat de sancties van Reagan opnieuw een maat voor niets worden. Wat daarentegen wel vast staat is, dat de Oost-West betrekkingen door de sancties zeker niet opgefleurd worden. De ontwapeningsgesprekken in Génève zouden als gevolg ervan het eerst voor de bijl kunnen gaan. Maar misschien is dat wel de bedoeling van de haviken die thans blijkbaar een warm nest gevonden hebben onder het dak van het Amerikaanse Capitool... Zaterdag 30 januari 1982 Rijksuniversiteit Gent Faculteit der Landbouwwetenschappen Coupure Links 653 te Gent Plenum: Auditorium 19 Het wekt wellicht verwondering op dat het SEVI een studiedag om trent het land- en tuinbouwbeleid inricht. In het verleden immers toonde de socialistische beweging weinig belangstelling voor voor noemde problematiek. Nochtans werd daaraan in de voorbije maan den ernstig gesleuteld. Ten bewijze het SP-initiatief tot wijziging van de pachtwetgeving. De SEVI-werk- groep «Land- en tuinbouw» heeft met het inrichten van deze studie dag niet de pretentie om op 30 januari e.k. een coherent socialis tisch plan voor een ander beleid voor te leggen. Wel hoopt zij van land- en tuinbouwers zelf, evenals van hen die zich betrokken voelen bij het beroep, te vernemen hoe zij denken over een aantal problemen, en hoe zij socialistische voorstellen voor beleidsverbeteringen beoor delen. Met name zal de werkgroep een andere aanpak aanbevelen van de landbouwpolitiek, zowel Europees als nationaal. Het alternatief land bouwbeleid is gesteund op drie doelstellingen: behoud van de tewerkstelling bedrijfszekerheid structuurhervormingen Zondag 17 januari 1982 om 15 uur Zaal: Germinal, Markt - HERZELE (met spreker uit de Zuidafrikaanse oppositie, medewerker aan het blad INOUABA) C.S.C., S.P., J.S. en belangstellenden op post Een ander thema behandelt de offi ciële organisatie van de landbouw en haar democratisering. De werkgroep stelt daar een meer democratische vertegenwoordiging van boeren en tuinders voor in de beleidsorganen. De inspraak ter zake voldoet vol gens het SEVI aan een behoefte evenzeer aangevoeld door de SP als door de land- en tuinbouwbevol- king. Derhalve hoopt de werkgroep de boerende boer zelf als andere belangstellenden te mogen begroe ten. 9u30: onthaal lOuOO: Welkomwoord door G. Temmerman Inleiding door E. Baldewijns 10u30: Naar een ander landbouw beleid door R. De Paepe Informatieve toelichtingen bij de Europese landbouwpolitiek door W. Vernimmen en Eisso Woltjer (Nederland) Aspekten van het Belgisch land bouwbeleid door E. Baldewijns. 12u45: middagmaal 14u00: hoorzitting-groepsdiscussies 16ul5: Plenum: verslagen discus sies Evaluatie door E. Baldewijns Slotwoord door K. Van Miert Praktisch Prijs: 300 bfr. (inclusief middag maal en inleidende teksten). Onthaal: vanaf 9u30 Aanvang: 10 uur stipt Einde: omstreeks 17u30 Inschrijving: voor 21 januari e.k. inschrijving verplicht, max. toege laten deelnemers: 180) Inleidende teksten en praktische informatie worden na betaling aan de deelnemers toegestuurd.

Voor Allen | 1982 | | pagina 4