-v- JU Januari Op de brug tussen 1980 en 1981 publiceerde de regering Mar tens IV de minimatigingswet en een ganse reeks andere beslui ten om het hoofd te bieden aan de ekonomische crisis. Het ABVV kondigt een betoging aan tegen deze minimatigings wet, die eens te meer de men sen met de laagste inkomsten treft. Op 7 januari kwam Louis Tob back in het stadhuis te Aalst 'de defensiepolitiek' van België be lichten. In Aalst rommelt het. Aardap pelen, dancing en verffabriek in oprichting zorgen voor milieu hinder en protesten. SP-Onkerzele bestond 80 jaar. Voor Allen publiceert bij die gelegenheid volgende oproep van Willy Vernimmen 'Laten wij in 1981 aan de CVP tonen dat we klaar staan om de macht over te nemen. Laten wij hen tonen dat wij nog dezelfde vlam in ons lijf hebben als toen (80 jaar geleden). Laten wij hen tonen en duidelijk maken dat wij de alternatieven hebben om deze crisis op te lossen'. CSC-Vormingswerk kondigt een vormingscursus aan voor mandatarissen en militanten in het vooruitzicht van de gemeen teverkiezingen 1982. Het is im mers van belang met degelijk gevormde mensen aan de start van de verkiezingscampagne te komen. Op 14 januari bloklettert 'Voor Allen' Mare Galle haalt zijn slag thuis om de Vlaamse deel- regering een rentetoelage te la ten geven van 3,5% voor perso nen die een eerste woning bouwen. Een kulturele manifestatie eveneens op 23 januari wordt voor de lezers van Voor Allen in de kijker geplaatst. Anton Cogen draagt 'Klaaglied van een stierenvechter' voor van Frederico Garcia Lorca. Dit maal staat de echtgenote van Mare Galle op het podium om de voordrachtkunstenaar in te leiden. De ABVV-betoging van 24 ja nuari was een groot succes. Op de frontpagina van Voor Allen konden we lezen dat de beeld buis voor een keer rood was. Op de binnenbladzijden klin ken echter enkele somberder geluiden: schending van de mensenrechten in Uruguay en in El Salvador. Februari De maand februari neemt een slechte start. Er is rouw om het verlies van gewezen partijvoor zitter Leo Collard, die om zijn 1 mei-oproep van 1969 voor pro gressieve frontvorming zal blij ven voortleven in de Belgische politieke geschiedenis. In Voor Allen belicht Bert Van Hoorick de figuur en de betekenis van Leo Collard. Hij was een voor vechter van de arbeidersklasse. Dit toonde hij vooral tijdens de schoolstrijd en bij de stakingen tegen de eenheidswet in 1961. Verdriet en vreugde groeien echter in eikaars nabijheid. En feest wordt er gevierd in St. Lievens-Esse. Het Volkshuis bestaat er 20 jaar en de socialis tische beweging is 25 jaar jong. Karei Van Miert is er bij samen met Mare Galle, Willy Vernim men en Paul Van der Niepen. Ook in Ronse gebeurt er wat. Georges De Smeyter laat van zich horen. Hij wil het extra pensioen van 20.000 fr. dat aan de parlementsleden wordt toe gekend afschaffen. Een moedi ge daad waarbij hij zelfs lof krijgt van dagblad 'Het Volk'. In februari maakt Zottegem het warm, verzet zich tegen de aan leg van een dorpsautostrade en vecht voor het behoud van de Paddestraat met zijn landelijk natuurschoon. In het nummer van 20 februari wordt bij de lezers steun ge vraagd voor 'Schoonderhage'. Dit projekt is op touw gezet om de opvang te organiseren van niet werkende volwassenen, die zwaar gehandicapt zijn. Ge streefd wordt hierbij naar inte gratie in de maatschappij en naar het inschakelen van de natuur in de activiteiten. Eind februari is er alweer heibel met de CVP, die het CSC een slag onder de gordel geeft. CSC kontesteert de eenzijdige subsi- dieringspolitiek van het minis terie van Nationale opvoeding en Nederlandse kuituur, die de culturele organisaties bevoorde- ligt die aanleunen bij het CVP- blok. De CVP voelt zich in haar wiek geschoten.'Slechts de waarheid kwetst' zegt het Fran se spreekwoord. Ondertussen gaat CSC dapper verder met kultureel werk. CSC-De Rank organiseert ter gelegenheid van het Aalsters Karnavalgebeuren een debat met niemand minder dan Johan Anthierens. De trouwzaal van het stadhuis liep bomvol. Maart De maand maart geeft een sprankel hoop in de crisis. 'Goed begonnen is half gewon nen' staat op de frontpagina. 14 februari was immers een mijl paal in de sociale geschiedenis van ons land omdat voor het eerst een Centraal Akkoord werd afgesloten met het doel de lasten van de crisis gezamelijk te dragen. Op het fedraal SP- congres rond het thema 'onder wijs en wetenschapsbeleid' zorgde voormalig cabinetschef Gaston Colenbunders voor een zeer duidelijke uiteenzetting van het SP-standpunt terzake. Jammer voor de matige op komst. Dit was voor ons blad een reden om de hand in eigen boezem te steken. Gebrek aan belangstel ling voor het partijgebeuren. Nochtans wordt een inspanning geleverd om de basis meer in spraak te geven, wat hoopvol is voor de toekomst. Nato-generaal Bernard Rogers maakt zich schuldig aan inmen ging in de binnenlandse aange legenheden. Karei Van Miert reageert scherp omdat Rogers heid van de CVP de arbeiders en de bedienden stilaan terug drijven naar een toestand van armoede en rechteloosheid. 1 Mei-feest van de arbeid. In de 1 mei boodschap van de Vlaam se Socialisten wordt gepleit voor een economisch en finan cieel herstel, waarbij de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. De SP wil een dam opwerpen tegen sociale af braak en egoisme. Verder doet zij een beroep tot het stopzetten van de bewapeningswedloop en vraagt meer inzet voor demo cratie, vrijheid en mensen rechten. In de 1 mei betoging werden volgende slogans gedragen: El Salvador vrij, rechten voor onze rechten, investeren en leefmi lieu, wij eisen werk, vrijwaren koopkracht, index handen af en aftopping van de hoge pensioen nen. In aanwezigheid van minis ter Mare Galle, federaal SP se cretaris Alois Van den Bossche, de schepenen Hooghuys en Monsieur, OCMW-voorzitter Martin Van der Speeten, Pro vincieraadslid en fractievoorzit ter Freddi Pijeken de partijbe stuursleden werden heel wat partijgenoten in de bloemetjes gezet omwille van hun jarenlan ge trouw aan de SP. In Geraardsbergen opent het Euro-Infocentrum zijn deuren. Het is een plaats waar eenieder informatie kan inwinnen over politiek, sociaal en economi sche zaken van het Verenigd Europa. Dit Euro-infocentrum is een primeur voor België en een initiatief van Europarle mentslid Willy Vernimmen. In het nummer van 8 mei wordt uitgebreid verslag gegeven van de 1 mei feesten. Het plan van de Arbeid voor de Vlaamse So cialisten wordt in zijn geheel aan onze lezers voorgesteld. De Jong-Socialisten verwerpen de CVP-onderwijsvisie. Zij zijn voorstander voor een onafhan kelijke raad voor het rijkson derwijs maar gaan niet akkoord met het CVP-voorstel waarbij de samenstelling van deze raad behoort tot de partijpolitieke jachtdomeinen. Dit zou er toe leiden dat één partij de CVP met 40% van de kiezers achter zich, 90% van het onderwijs zou domineren. Willy Vernimmen neemt minis ter Lavens van de CVP op de korrel en doet een opgemerkte tussenkomst bij de bespreking van de landbouwbegroting. In Aalst wordt honderd jaar lyceum gevierd. Het festivitei tenprogramma opent met een kunst- en toneelvoorstelling. Het nummer van 22 mei brengt omstandig verslag over de hei bel rond de oprichting van het monument van Jan de Lichte ter nagedachtenis van Louis Paul Boon. De SP staat als één man achter Jan de Lichte omdat hij de rebel is die het opnam voor de verdrukten en als dus danig in de herinnering moet blijven voortleven. Goed nieuws ook voor Aalst. Minister Calewaert kondigt nieuwbouw van het lyceum aan. Op woensdag 23 mei worden de modelstatuten van de partijaf deling met onderafdelingen goedgekeurd. In Ronse is de Rijksbasisschool in feest. Bij die gelegenheid wordt op 30 mei het standbeeld van Dr. Ori- I de Declory ingehuldigd. I Voor Allen belicht deze grote mT Neem een abonnement op VOOR ALLEN Voor een jaarabonnement: 450 fr., maandabonnement: 40 fr. Storting op 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan: VOOR ALLEN, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst Naam Adres: neemt een abonnement op «Voor Allen». O Ik stort op rekeningnummer 00O-0952464-21 O De plaatselijke bode mag komen ontvangen. Voor Allen komt in zijn eerste juninummer terug op het twee jaarlijks Nationaal Congres van CSC-vormingswerk dat op 23 mei in Deerlijk plaatsvond, congrestema was: 'sleutel aan je eigen gemeente'. Nadruk lag op de gelijkheid van alle burgers in rechten en kansen. Verder werd beklemtoond dat de burgers zelfbestuur en medezeggen schap moeten krijgen in hun woon- en werksituatie en op het socio-kulturele vlak. Op 6 Denderleeuw bijeen. Het federaal bestuur is voorstander van meer openheid naar de par tijleden toe en heeft beslist om na afloop steeds een communi qué in Voor Allen op te nemen en de verschillende afdelingen en individuele lezers een betere doorstroming te bezorgen. Op 5 juni: een bomvolle stads feestzaal op de herdenkingsa vond L.P. Boon. Gans artistiek Vlaanderen en een deel van Nederland was aanwezig. Er waren gloedvolle speeches van Mare Galle en de dichters Mar cel Wauters en Hugo Claus. De toespraak van Minister Galle verscheen volledig in Voor Al len. Ondertussen preekt de CVP voor de verandering nog maar eens de passie 'Jan De Lichte'. Het eerste nummer van lenig Oilsjt, het driemaandelijks tijd schrift van de SP-onderafdeling Aalst komt van de pers. De Centrum-Middenstanders betoogden per auto tegen de verkeersvrije Grote Markt en eisen dat deze terug zou moeten opengesteld worden voor het verkeer. Het bestuur van de SP blijft bij haar standpunt dat de markt verkeersvrij moet blijven. In Zottegem: massaal protest tegen machtsmisbruik van de Zottegemse CVP-burgemees- ter, die de bewoners van de wijk Montmartre opzet tegen de organisatie van een Jazz festival. CVP-onverdraagzaamheid is onuitputtelijk. Voor Allen zet het mes in de kramiek van Rika De Backer, waarvan slechts stukjes van mondjesmaat aan de minderheidsgroepen worden toebedeeld. Minister Galle betoelaagt het Arrondissement Aalst voor 155 miljoen. Deze gelden zullen besteed worden in het kader van de kultuurhistorische en funktionele herwaardering van dorp en platteland. Senator Willy Vernimmen stelt tijdens de begroting van land bouw dat de Belgische zetmeel- industrie en Amylum Aalst niet mogen geslachtofferd worden aan een onverantwoorde prij zenpolitiek. Volgende week: deel 2 man, die baanbreker was in de vernieuwing van het onderwijs. Minister Calewaert en Wil- lockx, de oud-minister D; Ver- meylen en A. Decroo waren op de plechtigheid aanwezig. In Ninove wordt de nieuwe sporthal ingehuldigd door An- dré Stevens, schepen van de sport. Het Denderactiecomité laat weer van zich horen en kontes teert tegen het geplande stort aan de Vlamoven. Na 23 jaar linkse oppositie wordt Mitterand president van Frankrijk. Geen aprilvis voor de lezer van 'Voor Allen'. In plaats daarvan een putch voor Leo Tindemans om de so cialisten uit de regering te wip pen tot ongenoegen van pre mier Martens. Karei Van Miert beantwoordde de CVP-manoeuvers door te zeggen dat de SP niet zal buigen voor chantage vanwaar ze ook komt. Van Zottegem goed nieuws: de Paddestraat wordt definitief als landschap gerangschikt. Op 10 april onderstreept 'Voor Allen' het groot succes voor de eerste kaderdag «Gemeentebe leid» van CSC-Vormingswerk. Mare Galle handelde over mo dern gemeentebeleid en Freddy Willockx sprak over de taak van de mandataris. Tussen Geraardsbergen en Denderleeuw werd een aktie- dag gehouden tegen de vervui ling van de Dender. Onze me dewerkers W. Van Der Stockt en Pol. Itiek waren ter plaatse. Aan de sluis te Liederkerke- Denderleeuw werden de de monstranten opgewacht door de SP-volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen. «Vervui ling: Nee Dank Uü!» bloklet tert «Voor Allen». Hoe lang blijft het probleem nog in de diepvries zitten? Op 9 april overleed in Aalst oud-socialist burgemeester Frans Blanckaert. Hij stimu leerde het gemeenschapsleven en was bijzonder aktief in het verenigingsleven. Zo was hij lange tijd voorzitter van de so cialistische toneelgroep «Kunst Licht en Vrijheid» en van de socialistische harmonie Hand in Hand. Marc Eyskens is op de plaats gekomen van Martens. Dit brengt niet veel verandering want zowel Eyskens als Martens zijn tegen de werkende mensen. De recente regeringscrisis maakt één ding zeer duidelijk: het patronaat kan en wil de werkloosheid niet oplossen, maar wil met de medeplichtig- SP-voorzitter Van Miert komt ook weer in de belangstelling. Tijdens een zitting in het Euro pees parlement stelde hij na mens de socialistische fractie, voor dringend een duidelijke houding te bepalen inzake de kwestie 'El Salvador'. tijdens een spreekbeurt van de 'Belgische Atlantische vereni ging' de SP onder druk wil zet ten het verzet tegen de kernra ketten op te geven. Op 14 maart werd in Erpe-Mere de eerste steen gelegd van het administratief centrum Steen berg. Minister Mare Galle knapte het gebruikelijke klusje op. Op maandag 23 maart werd het ontwerp van decreet van minis ter Mare Galle betreffende de afvalstoffen, door de Vlaamse deelregering goedgekeurd. Dit is voor ons blad een gelegen heid om dit ontwerp nader te bespreken. «Voor Allen» - 6 januari 1982-5 JAAROVERZICHT 1981 VOOR ALLEN T

Voor Allen | 1982 | | pagina 5