Subregionaal Tewerkstel lingskomitee Oudenaarde in beroep tegen E.G. beslissing Dossier ontwikkelingsgebied RONSE Het bommelcircus van Ronse Ontwapening ook uw zaak sweet^ Ronse kan weer eens bommelen Zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 januari 1982 is het weer zo ver. Ronse zet voor de 32ste keer de bommelskroon en feestneus op. Deel 1: De officiële standpunten en de werkelijke toestand De beslissing van de Europese Gemeenschap om het arron dissement Oudenaarde - Ronse te schrappen als ontwikke lingsgewest, heeft bij de betrokken regionale autoriteiten een reaktie van ongeloof en verontwaardiging teweeg ge bracht. Het subregionaal tewerkstellingskomitee Oudenaar de heeft dan ook via een omstandige nota beroep aangete kend tegen deze beslissing. BAL VAN BURGEMEESTER Robert Vanwingene 13 februari 1982 Zaal G.O.C. Deel 1: De officiële standpun ten i.v.m. het arron dissement Deel 2: De werkelijke toestand Veldrit te Ronse j* Zondag 10.1.1982: 16 u. en 19.30 u. Zaterdag: geen vertoning Ciné Feestpaleis TITlSliS GIFT Senator de SMEYTER Georges «Voor Allen» - 8 januari 1982 - 7 Het begint al op zaterdagmorgen om 10 uur met de kroningsoptocht door de centrumstraten. Deze stoet is samengesteld uit De Thebaanse trompetten, raad der bommels, harmonie Stedelijke Brandweer, de onvergetelijke reuzen Staf, Manse en Angeleki, majorettenpeloton, het vorstenpaar in een praalkoets en een ruiterseskorte. Er zal een konfettihulde gebracht worden aan de Muur der Zotheid en aan het standbeeld van Den Bommel op het Churchillplein zal het vorsten paar bloemen neerleggen. Om llul5 heeft op het podium voor het stadhuis de machtsoverdracht plaats waarna op bet stadhuis een receptie volgt met het overhandi gen van prijzen aan het vorsten- en prinsenpaar. 's Avonds om 18u45 vertrekt de bommelstoet. De opstelling ge beurt op de parking Delhaize. Dan gaat het langs het Delhayeplein, Wijnstraat, Rooseveldtplein, A- beelstraat, Guissetplein, Stations straat, Churchillplein, Yzer-, Fer- rantstraat, De Malanderplein, Zuidstraat en Grote Markt. Een besluit werd genomen om in de komende jaren dezelfde omloop te behouden. De samenstelling van de stoet ziet er uit als volgt: 1. Thebaanse trompetten, 2. Cir cuswagen van de raad der bom mels, 3. De Ronsese reuzen, Staf, Manse en Angeleki, 4. Koninklijke Harmonie Volksbond, 5. Wagen «75 jaar Kristen Volksbond en toch gebuisd», 6. Wagen vorstenpaar, 7. Roller Racing Circusteam, 8. De Borsalinos uit Auvelais, 9. Les Cats de Dergneau, 10. Wagen Jeugd- klub Kobbe, 11. Genodigden uit Charenton, 12. Majorettenpeleton uit Nederland, 13. Fanfare Irene, 14. Chiro St. Franciscus, 15. Boer Kuiper temt zijn varkens, 16. Prin senwagen, 17. Club Equestre St. Michel de St. Sauveur, 18. Muziek maatschappij St. Cecilia uit Ena- me, 19. De koorddansers van het Jeugd Rode Kruis, 20. VVKS het Lumenbachie Circus Ridders van de Fiertel, 21. Les Cavaliers de St. Sauveur met groep, 22. Nederlands straatorkest, 23. Chiro Kim, 24. De Reuzebierflessen, 25. The Whit- bread Pipers, 26. De lustige gevers met wagen en muziek, 27. Scouting Durendael met muziek, 28. 't Steekt zo nauwe niet Kluisbergen, 29. Laetitia, hoogstudentenklub met wagen, 30. Straatorkest uit Nederland. Er zijn nog een 5-tal groepen die hun deelname aan de stoet hebben bevestigd. Na de stoet volgt op het podium op de Grote Markt een apotheose ge volgd door een reuzevuurwerk en de worp van de Gouden Bommel. De zondag heeft dan in het COC het bal de Bommelkies plaats met de verkiezing van een Prins en Prinsesje. Uitdeling van karamel len en de huidige koning zal ijsjes uitdelen aan de kleintjes. De maandag is het de beurt aan de derde leeftijd voor hun namiddag in het COC o.m. de verkiezing van de mooiste bommel. 's Avonds de afscheidsroes van de laatste feestvierders. Dit jaar gaan de bommelfeesten ook gepaard met de Britse dagen. Ter dezer gelegenheid zullen zo'n 5.000 verminderingsbons van 20 fr. op een glas Whitbread Pale-Ale worden uitgedeeld door hostessen en sandwichmannen op de Grote Markt en de voornaamste winkel straten van de stad. Na een persver gadering met de raad der bommels zijn we te weten gekomen dat het organiseren van de bommelfeesten zo een klein miljoen kost, waarvan de stadstoelage 300.000 fr. be draagt. Als voorbeeld de praalwa gen van het vorstenpaar heeft als huurprijs 40.000 fr., het vuurwerk 25.000 fr. zonder BTW. Voor zo iets worden grote risiko's genomen. Gelukkig mag men nog op de milde steun rekenen van de handelaars, alsook van 104 publiciteitsagenten. Toch valt te betreuren dat er nog steeds handelaars zijn die de bom melfeesten de rug toekeren, in de Wijnstraat zelfs 19. En waar de stoet nooit voorbij trekt heeft men op dit gebied nog altijd een positief resultaat. DBR Het zal u niet ontgaan zijn hoe in de voorbije maanden in geheel Eu ropa als het ware een vloedgolf van protesten tegen de nucleaire bewa pening in ons werelddeel ontstaan is. Deze beweging en haar problema tiek is van een zodanig wezenlijk belang voor onze levenssituatie het gaat immers om de vraag naar de mogelijke overlevingskansen, de vraag naar de toekomst voor hen die na ons komen dat wij hier voor moeilijk onze ogen kunnen sluiten willen wij niet medeschuldig worden aan een mogelijk nucleair conflict. Op grond van deze overweging no digt het Protestantse Aktiecomité van de Verenigde Protestantse Kerk in België te Ronse dan ook uit tot het bijwonen van een filmvoor stelling: The War Game. Deze veelbesproken film van Peter Watkins zal vertoond worden in het Protestantse Centrum (onder de kerk) aan de Bredestraat 82 te Ronse, woensdag 13 januari om acht uur 's avonds. De Engelse kineast Peter Watkins heeft zich het losbreken van de atoomoorlog op de volgende ma nier ingedacht. In Vietnam duurt de oorlog einde loos voort, de Chinezen die in het konflikt tussenbeide komen, vallen Zuit-Vietnam binnen. De Russen en de Oost-Duitsers bezetten uit solidariteit het westelijk deel van Berlijn. De troepen van de Nato trachten de stad opnieuw te bezet ten, maar worden door een over macht teruggeslagen. De Amerikanen geven aan de Na- to-legers taktische kernwapens. Om een atoomaanval van de wes- tersen te voorkomen, lanceren de Russen ballistische raketten met middelbare draagwijdte naar mili taire doeleinden in West-Europa, luchtbasissen in Groot-Brittannië Over politieke en sociale grenzen heen wordt aldus het verzet gebun deld aan de hand van een aantal zeer konkrete gegevens, waaruit duidelijk blijkt dat Oudenaarde- Ronse in elk geval nood heeft aan de voordelen die verbonden zijn aan het statuut van E.G.-ontwikke lingszone. Tenslotte willen wij er nog aan toevoegen, dat senator De Smey- ter, als lid van het komitee, alles in het werk wil stellen om het beroep te laten slagen. inbegrepen. Het gebeuren zelf (buiten de se- kwenties uit het begin van de film, die bij de Berlijnse muur zijn opge nomen) speelt zich af in Kent, één van de sektoren die moeten ont ruimd worden in geval van een atoomalarm. De film omvat vier hoofddelen: In het eerste, de aankomst en de ontvangst van de vluchtelingen en de maatregelen die genomen wor den in afwachting van de atoom- aanval. Vervolgens de vreselijke resultaten van de kernontploffin gen van raketten die hun doel heb ben gemist. Een ware vuurstorm breekt los. Daarna beleven wij de eerste 48 uur na de ontploffingen vernielingen, pogingen om de ge wonden te redden, verzameling van de doden, pogingen tot identifika- tie, gevolgen van de stralingen in de meer verwijderde gebieden. Een maand na de aanval. De problemen zijn onoverkomelijk: gebrek aan voeding, drinkwater, instorting van de organisatie van alle essentiële diensten, ziekten, lijden, de wette lijkheid die met de voeten getreden wordt, verdwijnen van elk moreel gevoel. Peter Watkins heeft gewild dat zijn film een waarschuwing zou betekenen. Dat zou elk ogenblik kunnen gebeuren in Groot-Brittan- nië of elders in de wereld, want waar we getuigen van zijn geweest, is een deel van wat elders al ge beurd is, op het einde van de twee de wereldoorlog. Peter Watkins' film behaalde in 1967 een Oscar te Hollywood, ge volgd door The British Film Acade my Award en de BFA United Na tions Award. Andere onderschei dingen op de festivals van Venetië, New York, Florentië en Mannheim volgden. De film werd echter tegen de oorspronkelijke bedoeling in nooit op de televisie vertoond. 20 u: Show-orkest Junior Club o.l.v. Roland Cardon. 21 u: Dansorkest Germain Delattre met zangeres Margie. Speciale attractie: De Ronsese jazz-zangeres Doris met begeleiding van de Ronsenaar Etienne Verscheuren. Kaarten te bekomen bij de burgemeester him-self of bij de bestuursleden van de wijkklubs. 1. Art. 11 van de wet van 30 de cember 1970 somt de criteria op aan de hand van dewelke de afba kening van de ontwikkelingszones moet gebeuren. Deze zijn: 1. huidig en te voorzien structureel tekort aan werkgelegenheid, vast gesteld op grond van de arbeidsba- lansen 2. werkelijk of nakend verval van belangrijke economische activitei ten in de zone 3. abnormaal lage levensstandaard 4. traagheid van de economische groei. 2. De Europese Commissie is van oordeel dat de situatie in het arron dissement Oudenaarde in haar ge heel niet ongunstig kan worden geacht. Volgens de Commissie zijn de inkomens gestegen tot een vol strekt bevredigend niveau. Het toe namepercentage bij de werkloos heid is .minder groot dan het natio naal gemiddelde. Het emigratiesal do is positief geworden. En zegt de Commissie «als men geen rekening houdt met de textiel sector dan hebben de andere nij verheidstakken zich sterk ontwik keld». Konkiusie: «Het arrondisse ment getuigt van een groot dyna misme en hoeft niet als ontwikke lingszone beschouwd te worden. 3. Aan deze uitspraak van de Com missie is een studie voorafgegaan van de G.E.R.V. die een ander geluid laat horen. Volgens de GERV neemt Oude naarde plaats bij de arrondissemen ten die gekenmerkt worden door een betrekkelijk laag inkomensni- onverantwoorde pendel en de vrij ernstige werkgelegenheidsbehoefte in 1977. De evolutie van het gemiddelde inkomen per inwoner gaat voor Ou denaarde van index 85,4 in 1971 tot 90,7 in 1976. Men zit daarbij duide lijk onder het nationaal gemid delde. De werkloosheidsgraad wordt voor Oudenaarde op 7,8 gerekend (t.a.v. de werknemersbevolking), waar het Rijk van 10,4 komt. Oudenaarde beschikt wel over een dalende werkgelegenheidscoëffi- ciënt (verhouding van de wer kenden in de streek t.o.v. de in de streekwonenden). Van 79,3 in 1970 gaat men naar 78,9 in 1977 (de rijkswerkgelegenheidscoëfficient bedroeg toen 90,9). De werkgelegenheidsbehoefte die in 1977 4.339 eenheden bedroeg wordt aangezien men voor 1977- 1985 een aangroei van de actieve bevolking verwacht van 812 eenhe den geraamd op 5.151 personen. Dit zou dan 10,90% van de actieve bevolking geven in 1985 (voor het Rijk komt men aan 11,29). De leden van het Subregionaal Te werkstellingscomité van Oudenaar de zijn de mening toegedaan dat de Europese Commissie zich stellig vergist wanneer zij zegt dat het arrondissement Oudenaarde een dynamisch arrondissement is. Ook de studie van de GERV getuigt van een niet verantwoord optimisme t.a.v. de toekomst van de streek. Ziehier de opmerkingen van de leden van het Oudenaardse Te werkstellingscomité. De werkloosheidsgraad in het arrondissement bedraagt eind no vember 13,77% (11,15% voor de mannen en 17,38% voor de vrou wen). In het Rijk bedraagt de werkloosheidsgraad eind nov. '81 (zie R.V.A.-Berichten) 15% (man nen 10,5%, vrouwen 22,6%). De werkloosheidsgraad in Oudenaarde vertoont dus een toenadering tot 's lands gemiddelde en voor de man nen gaat men zelfs reeds boven dit gemiddelde uit. Zelfs dan nog is de werkloosheids graad geen alleszaligmakende baro- slechts een stijging van resp. 5,65% en 6,87%. Dit doet ons besluiten dat bepaalde bureaus op zeker ogenblik een grote stijgende werkloosheid kennen, maar dat zich daarna een zekere stabilisatie voordoet. Oudenaarde evenwel valt geweldig op door zijn stijgende werkloosheid in het laatste anderhalf jaar. Wie alleen over de uitkeringsge rechtigde werklozen spreekt gaat voorbij aan het probleem van de gedeeltelijke werkloosheid dat zich in de textiel- en confectiestreek als Oudenaarde bijzonder scherp stelt. Daggemiddelden van de gedeeltelij ke werkloosheid voor het arr. 1970: 676 1971' 546 Daggemiddelden 1972- 55? voor het Rijk 1973: 508 1974: 41.950 1974: 912 1975: 82.541 1975: 1175 1976: 58.495 1976: 1287 1977: 68.977 1977: 1739 1978: 69.418 1978: 1876 1979: 69.407 1979: 1553 1980: 66.124 De Oudenaardse volledig uitke ringsgerechtigden vertegenwoordi gen slechts 0,90% van 's lands werklozen (in nov. '81: 3.734 op 412.922). Bekijkt men de cijfers van de ge deeltelijke werkloosheid dan komt Oudenaarde in 1971 aan 1,38%, 1972: 1,51%, '73: 1,48%, '74: 2,17%, '75: 1,42%, '76: 2,20%, '77: 2,52%, '78: 2,70%, '19: 2,23%. Dit betekent dat indien men een werkloosheidsgraad zou kunnen berekenen waarin uitkeringsge rechtigde en gedeeltelijk werklozen samengenomen worden, er meteen een einde zou gesteld worden aan de mythe dat Oudenaarde een lage werkloosheidsgraad bezit. De GERV geeft als verwachte werkgelegenheidsbehoefte voor 1985 5.151 eenheden aan. Dit zou 10,90% van de actieve bevolking betekenen en lager liggen dan de werkgelegenheidsbehoefte in het Rijk. Deze raming vertoont een aantal zwakke punten: a) men gaat uit van een voorbijge streefde toestand, de stijgende werkloosheid na 1977 wordt niet meegerekend, b) voor de periode 1981-1985 re kent men niet met een achteruit gang van de tewerkstelling. Indien men op basis van de novem- bercijfers 1981 een werkgelegen- heidstekort (voor 1985) voor het arrondissement zouden berekenen moeten we volgende elementen in de berekening betrekken. We vol gen daarbij in hoofdtrekken de GOMOT-methode («Raming van het werkgelegenheidstekort in de provincie Oost-Vlaanderen voor de De door wielertoeristenclub «Jong van Hert» ingerichte veldrit kende een groot sportief sukses. De A-reeks had zelfs een interna tionaal tintje, en overwinnaar Fie- rens had het meest last met de fransman Duquennay. De uitge stippelde omloop lag zeer zwaar door de overvloedige regen van de laatste dagen, zodat het een geploe ter werd in de modder, en er zeer veel diende gelopen te worden. De uitslagen: A 25 deelnemers 1. Fierens Herman, 2. Duquennay Mare, 3. Bral Noël, 4. Devos Ro bert, 5. Goossens Joha, 6. Lannoo Mamix, 7. Bouchet Jean-Louis 8. Mouton Roger 9. De Jaegher Gilbert, 10. Vana- mieke Luc B (36 deelnemers) 1. De Clerck Eric, 2. De Bisschop André, 3.D'Haese Antoine, 4. Vermeersch André, 5. Verschrae- yen Lucien, 6. Thomas Roger, 7. Van den Heede Maurice, 9. Ry- naert Gilbert, 9. Van Den Mantel Franklin, 10. Declercq Carlos Veteranen (met B) 1. Vanderbeeken Etienne, 2. Ge- vaert Gerard Mannen Vrouwen Totaal 1. Uitkeringsgerechtigde volledig werklozen 2. Verplicht ingeschreven werkzoekenden 3. Niet-werkende, vrij ingeschreven werkzoekenden 4. Door openbare besturen tewerkgestelde besturen 5. B.T.K. 1.768 322 86 183 123 1.966 556 121 116 202 3.734 878 207 299 325 5bis ARBEIDSRESERVE (som van 1, 2, 3, 4 en 5) 6. Saldo sociaal onverantwoorde pendel 7. Onverkleinbare minimum werkloosheid 8. Aangroei actieve bevolking 1981-1985 9. Aangroei onverkleinbare minimum 1981-1985 10. Daling werkgelegenheid Werkgelegenheidstekort 1981-1985 Werkloosheid 1985 (5bis 8 10 - BTK'ers in 5) 2.482 - 562 581 - 11 2.961 - 305 755 - 15 5.443 2.880 - 867 1.336 - 26 788 9.554 7.242 veau maar die op het vlak van de berekende verwachte werkgelegen heidsbehoefte voor 1985 de voor opgestelde drempel niet bereiken. Oudenaarde wordt gekenmerkt door een zeer ongunstige werkgele genheidssituatie. Tussen 1974 en 1978 ging 7,7% van de totale R.S.S.-tewerkstelling verloren: dit globaal verlies aan werkgelegen heid is in hoofdzaak gesitueerd in de industriële sector. Voor de pe riode 1974-1978 kende Oudenaarde een verlies van industriële werkge legenheid van meer dan 20% (voor Vlaanderen was dit 13,9%). Bin nen de industriële sector concentre ren de tewerkstellingsverliezen zich in de subsectoren textiel en confec tie (voor Oudenaarde was ruim 95% van het totale verlies aan in dustriële werkgelegenheid te wijten aan de achteruitgang in de regres sieve sectoren. Oudenaarde blijft voor 33% van de totale tewerkstelling en 65% van de industriële tewerkstelling afhanke lijk van de regressieve seizoenkle- ding en textiel. Wat Oudenaarde betreft moet er naast de ongunstige werkgelegenheidsstructuur en -si tuatie ook rekening gehouden wor den met de negatieve migratiesaldi. de grote omvang van de sociaal meter van de werkloosheid. Oude naarde kan geen ontzettend grote werkloosheidsgraad hebben, aan gezien er in deze textielstreek een conventie bestaat die er toe leidt dat in plaats van af te danken de be schikbare arbeid gespreid wordt. Daardoor wordt een gedeelte van de werkloosheid aan het oog ont trokken. Als men over de sociaal-econo mische toestand van het gewest oordeelt en wil vergelijken met an dere streken dan mag men niet alleen rekening houden met werk loosheidscijfers van 3 of 4 jaar geleden. Men moet de meest recen te werkloosheidsevolutie bekijken. Uit een kleine studie van het S.T.C. Oudenaarde blijkt dat in de periode van november '80 tot no vember '81 de werkloosheid van de volledig uitkeringsgerechtigden in het arrondissement van 3.181 geste gen is tot 3.734 of toegenomen is met 17,38%. Slechts één vlaams bureau scoort hoger, nl. Roeselare met 17,71%. Bekijkt men alle Bel gische R.V.A.-bureaus dan kennen alleen Brussel 21,6%), Nijvel 24,73%) en La Louvière 22,60%) een nog groter stijgings percentage. Luik en Charleroi vertonen nog ELLE EST BELLI - 11 LI EST JEUNE ELLE EST DÉLICATE ET FINE dans l'Art d'Xiiner El LI. EST DEM Nl E Ie svmbole d'un nouvel Art de \i»re \PRfN OIR VI CF Hl M \Ol N NE POl RRF7.PI.I N aimer com ml a lent (Jn filtm acrlame pat la r-wfujue du nu.nde et\4wi BOMMELSFEESTEN 1982: Bij bijzondere afwijking wordt toelating verleend om zich te maskeren en zich te verkleden op de avonden van 9 en 11 januari 1982 en in de nachten van 9 op 10 januari 1982 en van 11 op 12 januari 1982. De verkledingen mogen geen inbreuk maken op de goede zeden, de eredien sten en de eerbied voor de openbare overheden. Het is bijvoorbeeld verboden zich te verkleden in priester, in geestelijke, in rechter, in politieagent, in rijkswachter, in soldaat (dragende het huidig uniform van het Belgische Leger of van een vreemde natie) Het is verboden gebruik te maken van klokgeluiden of van sirenes, die het alarmsignaal van ambulances of brand weerauto's nabootsen. De gemaskerde of verklede personen mogen niet in het bezit zijn van stok ken. wapens en allerhande andere voor- werpen waarmede ze andere personen zouden kunnen kwetsen. Het is toegelaten te werpen met confet ti's, serpentines en watten bolletjes. Het is verboden te intrigeren door in breuk te maken op de achtbaarheid van de medeburgers, het publiek te verwij ten of uit te schelden, met geweld de huizen of winkels binnen te dringen, gelijk welke geschriften uit te delen of te verkopen. Er wordt er nogmaals aan herinnerd dat het te allen tijde ten STRENGSTE VERBODEN is met petarden te wer pen of gelijk welk vuurwerk tot ontplof fing te brengen. 1 Het algemeen politiereglement verbiedt trouwens de verkoop en het uitdelen van vuurwerk aan minderjarigen. De gemaskerde of verklede personen zullen, op verzoek van de politie, ver plicht zijn hun masker af te nemen, zich bekend te maken en desgevallend mede te gaan naar het politiebureau teneinde-* er onderhoord te worden door de offi cier van dienst. De drankgelegenheden zullen mogen open blijven de nachten van zaterdag op zondag, van zondag op maandag en van maandag op dinsdag tot 5 uur 's morgens. Indien de «Bommelsfeesten» aanleiding zouden geven tot wanordelijkheden zal de Burgemeester zich verplicht zien op staande voet deze bijzondere afwijking op onze reglementen in te trekken en onmiddellijk alle openbare inrichtingen te doen sluiten. periode 1981-19851. In 1981 staan we in Oudenaarde reeds met een arbeidsreserve die groter is dan de GERV-berekening van de werkgelegenheidsbehoefte in 1985. Voor 1985 voorzien we in het ar rondissement Oudenaarde een werkgelegenheidsbehoefte van 9.554 eenheden (bijna het dubbel van wat de GERV voorzag). In 1985 mag men rekenen op een werkloosheid van 7.242 eenhe den (Daarvan zouden er zeker 5.858 uitkeringsgerechtigd zijn nl. rubriek 1 8 10). Een werkgelegenheidsbehoefte van 9.554 eenheden vertegenwoordigt 35% van het aantal tegen werkloos heid verzekerden. De Gerv beschouwt als belangrijke werkgelegenheidsbehoeften deze welke minstens 20% hoger liggen dan het Rijksgemiddelde. De Gerv berekent het Rijksgemiddelde voor 1985 op 11,29%. Voor een ontwik kelingszone is dus minimum 13,55% vereist. De Gerv voorziet voor 1985 een actieve bevolking van 47.215 een heden in Oudenaarde. Volgens onze berekeningen zou de werkgelegenheidsbehoefte voor Oudenaarde in 1985 20,24% be dragen. wordt vervolgd 1.000 fr. geschonken door V.D.H.I. uit Ronse ten voordele van de Soc. Aktie te Brakel voor bewezen dienst door senator de SMEYTER Georges. ten dienste van de bevolking van het arrondissement Oudenaarde. Wie onze vriend senator persoon lijk wenst te spreken kan hem steeds raadplegen op zijn vele re gelmatige zitdagen in gans het ar-> rondissement ofwel telefonisch een afspraak maken 055-21.19.20 Deze zitdagen gaan meestal 's avonds door. Vanaf 1982 wordt zijn dienstbe toon nog meer uitgebreid. U kunt nu volkomen kosteloos schriftelijk inlichtingen aan vragen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 7