Nieuwjaarsbrief Speciaal senioren nummer... weduwenpensioenen v_ r RONSE nieuwe beschermde werkplaats weldra in gebruik ATB de Natuurvrienden Ronse Kleine kroniek SP, CSC en SW Appelterre - Eichem De Jongsocialisten Pensioenen voor wie, hoe veel, hoe en waar aanvra gen? Hebben gepensioneer den recht op vakantiegeld? Op welk brugpensioen kan ik en wanneer aanspraak ma ken? Mag ik van mijn pen sioen genieten in het buiten land? Bijzonderheden in ver band met het overlevings pensioen Aanpassingsuitkering Dirk De Pauw SP - CSC afdeling Pollare Bond Moyson Vernimmen-De Bruyn Johan De Wolf en familie, Aanvraag overlevingspensioen E. De Nauw 8 - 8 januari 1982 - Voor Allen» Dat de Ronsese beschermde werk plaats voor gehandikapten «Vreug devol» de laatste jaren de wind in de zeilen heeft, kan voldoende op gemaakt worden uit volgende fei ten: Uitbreiding van het perso neelskader, verruiming van de raad van beheer, stijging van het aantal werkaanbiedingen en de mogelijk heid tot overschakelen naar andere aktiviteiten, maar vooral de verhui zing naar nieuwe lokalen, wat nog meer mogelijkheden inhoudt. Vijftien jaar terug, tijdens de raadszitting van 11 oktober 1966, werd de goedkeuring verleend door het Stadsbestuur tot het oprichten van een v.z.w. Vreugdevol met als doel de installatie van een beschut tende werkplaats voor gehandikap ten en minder-valieden. In vooruit strevende sociale zin werd door het Stadsbestuur een aanvangskapitaal verleend van 300.000 fr. Samen met nog andere organisaties die deze som nog aanvullen werd een alge mene raad van beheer gesticht. En kele jaren terug kon men het mee maken dat de oude werkplaats aan de Royerslaan te klein was gewor den en men naar de Moeldam ver huisde. Onder de bezieling van de huidige voorzitter, schepen R. Dus- sart en afgevaardigde-beheerder schepen A. Spileers, samen met de flinke medehulp van de beheer raadsleden en onder het impuls van Wie dit jaar zegt dat we nu geen winter hebben zoals vroeger heeft het niet bij het rechte eind. Reeds in het begin van december zat de wind in het vriesgat waarop sneeuw en winterse buien kwamen. Vroeger had bijna ieder huis zijn eigen roodborstje dat jaarlijks te rugkwam rond dezelfde periode van de eerste sneeuw om wat tafel- afval te pikken. Heden kan het nog, doch roodborstjes houden niet van drukte en nog minder van op gesloten te zijn. Het zit er slim op zijn hoede rond te kijken, ik heb steeds zin het uit het besneeuwd landschap te knippen maar die fo to's en prentkaarten bestaan al. Ik ben niet de enige die door dit idyllisch beeld getroffen wordt. Het is een jaar geleden dat ik ze niet meer zie in mijn tuin door de intrede van een poes die alle lieve vogels ten lijve gaat. Het rood borstje is een zeer gevoelig dier dat bij het minste gevaar of beweging in een wip boven in een boom vliegt. Het menswezen moet aan alles gewoon worden zelf aanvaard je het niet doch ons klein maar sierlijk roodborstje kan niet meer mee in de wereld der mensen. Het voelt zich het best in eigen nest, om af en toe wat rond te zoeken onder de bomen waar het niet gesneeuwd heeft en om polshoogte te nemen om wat kruimels dat de goedaardi ge mens teveel heeft. Wie zijn naam Natuurvriend waardig wil zijn mag zeker niet vergeten wat rest van de tafel of spek in zijn tuin te hangen aan één of andere boom. Meuris M. werkhuisleider R. Olivier zou het blijken dat deze vernieuwde behui zing ook te klein zou worden. Opnieuw diende de beheerraad een dringende beslissing te nemen voor het uitkijken naar nog een grotere werkplaats. In samenspraak met het Kollege van Burgemeester en Schepenen kwam het tot een ak koord voor de ingebruikname van het Stadseigendom in de Nieuwe Brugstraat, beter gekend als het oud-atelier «Litorma». Voornoemd gebouw is zeer geschikt voor de installatie van een werkplaats voor gehandikapten, daar het een gelijk vloers betreft zonder een enkele drempel, trap of verhoog. Het is een volledig vrije ruimte waarin de indeling kan geschieden voor de verschillende afdelingen en dat ge makkelijk met eender welk voer tuig kan bereikt worden, zelfs tot in de werkplaats. Een volledige nieu we verwarmingsinstallatie werd aangelegd en de zoldering kreeg een nieuwe isolatie, alsook werd een vernieuwd sanitair geplaatst aangepast voor minder-valiede werknemers. Vreugdevol dat nu een 65-tal werknemers in dienst hééft met diverse werkopdrachten, waarbij nog regelmatig aanvragen komen voor nieuwe aktiviteiten waardoor er door de verruiming van de werkplaatsen zal kunnen tegemoet gekomen worden en het mogelijk zal worden nog meer per soneel in dienst te nemen, wat in de huidige omstandigheden zeker zeer belangrijk is. De huidige beheerraad van «Vreugdevol» te Ronse is samen gesteld uit: Voorzitter - schepen R. Dussart, afgevaardigde-beheerder schepen Spileers, sekretaris Mevr. M.J. Debeuger, werkplaatsleider R. Olivier en verder de leden: sena tor G. De Smeyter, G. Slots, J. Baecke, R. Delobel, Mevr. R. Schul, Mevr. C. Ferrant-De Wolf, Mevr. O. Van Coppenolle - De Medts, Mevr. M.L. De Witte - De Potter. Verder zal de raad nog aangevuld worden met de leden: G. De Cuyper, L. Geenens en R. De Schrijver. Kommissarissen zijn: G. De Medts en Mevr. N. Verledens - De Priester. Werkopdrachten en aktiviteiten: Inpakken van medische handschoe nen, toiletartikelen enz... Herstellen van schoenen, reis- en boekentassen, laarzen, zadels en bewerken van alle lederwaren. Nie ten en biezen van stoelen en zetels voor partikulieren en antiquairs, stofferen en overtrekken. Stikafdeling: snijden en stikken van washandjes en handdoeken, maken en opvullen van kussens, speel goeddiertjes, afzomen van tapijten. Nieuwe aktiviteiten in het vooruit zicht: samenbundelen van boeken en tijdschriften, wassen van werk kledij, drukken van weefsels en afwerken van tapijten. DBR Senator De Smeyeter Georges houdt zitdag in het arrondissement tijdens de maand januari 1982 Vrijdag 08.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur en van 17 tot 18 uur te Ronse. Feestpaleis - Bur. 4, te 19 uur Lierde, Zaal Olifant en om 20 uur te Zwalm, Bond Moyson Kant. Maandag 11.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur te Ronse, Feestpaleis - Bur. 4, van 17 tot 18 uur: Oude naarde, Volkshuis. Vrijdag 15.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur en van 17 tot 18 uur: Ronse, Feestpaleis - Bur. 4, te 19 uur Horebeke, Café 't Gaaiken en te 20 uur in Lierde, Bond Moyson Kant. 'Maandag 18.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur, Ronse, Feestpaleis - Bur. 4, van 17 tot 18 uur: Oudenaarde - Volkshuis, te 19 uur in Maarkedal, Germain Lodens - Oude Steenweg 20. Vrijdag 22.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur en van 17 tot 18 uur: Ronse - Feestpaleis - Bur. 4, te 19 uur in Oudenaarde en Nederename, Café De Sterre - te 20 uur: Oudenaarde en Ename in Café Meubelhof. Maandag 25.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur te Ronse, Feestpaleis - Bur. 4, van 17 tot 18 uur te Oude naarde, Volkshuis en te 19 uur in Zingem, Café Duivenlokaal De Groote. Vrijdag 29.01.82: van 8.30 tot 9.30 uur en van 17 tot 18 uur te Ronse, Feestpaleis - Bur. 4. U kunt ook telefoneren op nr. (055) 21.19.20 voor een afspraak in het «Feestpaleis», Stationsstraat 21 te Ronse. De gloednieuwe liberaal-christen-(?)-democratische regering Martens V belooft van 1982 een uitzonderlijk «voorspoedig» jaar te maken: De werknemers in de privé-sektor zullen door de afschaffing van de indexkoppeling 47 miljard inleveren. Door dezelfde maatregel zullen de overheidsbeambten 18 miljard minder verdienen. Beneden de 3.000 fr. zullen we alle ziektekosten zelf moeten dragen. Weduwen, wezen, gepensioneerden en invaliden zullen niet langer gratis dokters en specialisten mogen raadplegen. Meeruitgaven voor deze «bevoorrechte groepen van onze maatschappij»: 4,1 miljard In de openbare diensten zullen 40.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Tegelijkertijd zullen de tarieven van trein, tram, bus, post en telefoon verhoogd worden. Klassen worden talrijker. De prijs van de gemeente diensten gaat omhoog. De ziekenhuiskosten verhogen. De OCMW's moeten hun steun aan hulpbehoevenden beperken. Het aantal officiële werklozen zal naar de 500.000 stijgen. Daarmee worden in het totaal zo'n 800.000 mensen met de werkloosheid gecon fronteerd. Om hieraan iets te verhelpen zullen zoveel mogelijk vrouwen en jongeren van het recht op dopgeld uitgesloten worden. Ook werkloze gastarbeiders worden bedankt voor bewezen diensten en terug naar huis gestuurd. België zal tenslotte ook nog minder democratisch worden: door het systeem van de volmachten kan het parlement naar huis gestuurd worden, het sociaal overleg wordt afgeschaft, kritische berichtgeving via radio en TV wordt aan banden gelegd. Maar er is ook aan andere kant van de medaille: De regering zal beslissen nieuwe F-16 vliegtuigen aan te kopen. Prijs: 60 miljard. De werkgevers krijgen een belastingscadeau van 18 miljard. Voeg daarbij 47 miljard minder sociale lasten en loonlasten. Totaal: een blanco cheque van 65 miljard. 35 miljard subsidie aan de privé-banken door de overname door de staat van de lange termijnschulden van de Waalse staalnijverheid. Extra-belastingsvrijstellingen voor grote aandeelhouders en kapitaalbe zitters. De belastingsontduiking zal zonder problemen mogen verdergezet worden en naar de 300 miljard stijgen. De 44.000 families met een vermogen van 3000 miljard zullen hun bezit ongestoord kunnen uitbreiden. Er zal een begin gemaakt worden met de installatie van nieuwe kernwapens op Belgisch grondgebied. De vernietiging van Europa en dus de oplossing van de economische crisis worden aldus weer een stapje dichterbij gebracht. r wensen U van harte een strijdbaar en gelukkig 1982 Voor het overige, GELUKKIG NIEUWJAAR! Op deze en vele andere vragen wordt antwoord gegeven in het S. Magazine - Speciaal Senioren die de Vlaamse Federatie van So cialistische Gepensioneerden en het Nationaal Verbond van Socia listische Mutualiteiten samen heb ben uitgegeven. Ook andere onderwerpen betref fende de ziekteverzekering, de huisvesting, enz. worden bevatte lijk behandeld. Deze wegwijzer voor gepensioneerden en kandi daat-gepensioneerden kan gratis bekomen worden door te schrijven naar S. Magazine, Nationaal Ver bond van Socialistische Mutualitei ten, St. Jansstraat 32, 1000 Brussel. We geven een paar voorbeelden van de onderzochte punten. Onder de gepensioneerden, spreekt men meer van weduwen- pensioen in plaats van de admini stratieve benaming overlevingspen sioen. kind ten laste is of uit het huwelijk een kind geboren wordt. Ook niet wanneer het overlijden te wijten is aan een ongeval. Er is VERLIES VAN HET PEN SIOEN bij hertrouw of als de wedu we geen 45 jaar is en geen kind meer ten laste heeft met kinderbijslag of niet meer 66% werkongeschikt is. De weduwe herwint op aanvraag haar recht op overlevingspensioen wanneer zij de leeftijd van 45 jaar bereikt of opnieuw voldoet aan een van de voorwaarden. We leggen er de nadruk op dat dit niet ambtshalve wordt toegekend. Een aanvraag is vereist. Bij het opmaken van het Speciaal Senioren Nummer heb ik samen met de vrienden gelast met andere gedeelten van deze wegwijzer voor gepensioneerden, de nadruk doen leggen op bepaalde mogelijkheden die bestaan, maar minder of hele maal niet gekend zijn. Dit is name lijk het geval voor facetten van de aanpassingsuitkering De aanpassingsuitkering wordt in eens uitgekeerd. Er zijn twee mo daliteiten. De aanpassingsuitkering is gelijk aan één of twee jaarbedra gen van het overlevingspensioen dat de weduwe had kunnen beko men of dat zij reeds genoot (nl. ingeval van hertrouw). De aanpassingsuitkering van een jaarbedrag wordt toegekend aan de weduwe die het overlevingspen sioen niet kan bekomen omdat zij zelf de vereiste voorwaarden niet wenst alle vrienden en partijgenoten een voor spoedig en gelukkig 1982 Het personeel van de S.P.-Federatie Aalst en C.S.C.-gewest wenst alle lezers en partijgenoten een voorspoedig 1982 De bijzonderste bepalingen kunnen als volgt samengevat. LEEFTIJD. Het overlevingspensioen wordt toe gekend vanaf de eerste van de maand volgend op deze tijdens de welke de weduwe 45 jaar wordt. Deze ouderdomsvoorwaarde is niet vereist voor de weduwe die ofwel een kind ten laste heeft ofwel 66% bestendig werkongeschikt is of waarvan de man minstens 20 jaar ondergrondse mijnwerker was. DUUR VAN HET HUWELIJK. J Het overlevingspensioen wordt al leen toegekend aan de weduwe die bij het overlijden van haar echtge noot ten minste één jaar huwelijk telt. Ook deze voorwaarde is niet vereist indien bij het overlijden een vervult (bv. nog geen 45 jaar en geen kinderlast of arbeidsonge schiktheid). Om het bedrag van zulke aanpassingsuitkering te kun nen vaststellen moet een theoreti sche overlevingspensoen worden berekend, rekening houdend met de loopbaan van de overledene. Deze aanpassingsuitkering wordt niet ambtshalve toegekend. Het is nodig een aanvraag in te dienen en dit binnen de 12 maanden vanaf het overlijden van de man. Zo niet vervalt het recht. De aanpassingsuitkering gelijk aan twee jaarbedragen van het overle vingspensioen wordt toegekend aan de weduwe wier overlevingspen sioen wordt geschorst omdat zij bv. wenst haar leden en lezers 'Voor ALlen' een voorspoedig 1982 Het orkest 'Vocation' wenst aan alle lezers een voorspoedig nieuwjaar Afdeling Erpe-Mere Wenst haar leden een gelukkig en vredevol 1982 Europarlementair en Gezellin Wensen U een voorspoedig 1982 Eerste Schepen Erpe-Mere en provincieraadslid, wensen alle S.P.-leden, lezers Voor Allen en sympathisanten een voorspoedig 1982. hertrouwt of omdat zij het overle vingspensioen vóór de leeftijd van 45 jaar wegens kinderlast l^d beko men en die kinderlast wegvalt. In dit geval is de vaststelling van het bedrag van de aanpassingsuitkering eenvoudig omdat het bedrag van het overlevingspensioen reeds ge kend is. Hier is geen aanvraag ver eist. Er is ambtshalve toekenning. In geval van hertrouwen moet een uittreksel huwelijksregister voorge legd. De aanvraag moet ingediend bin nen de 12 maanden bna de overlij densdatum van de echtgenoot in dien deze op die datum nog geen rustpensioen genoot. Het voordeel gaat dan in op de 1ste van de maand van het overlijden. Hier dient de nadruk gelegd op het feit dat indien de aanvraag meer dan 12 maanden na het overlijden wordt ingediend: het voordeel slechts kan ingaan de 1ste van de maand volgend op deze van de aan vraag. Er is geen aanvraag om overle vingspensioen vereist wanneer de man reeds in het genot was van een rustpensioen of het reeds aange vraagd had op het ogenblik van het overlijden. In dat geval gaat het voordeel van het overlevingspen sioen in de 1ste van de maand volgend op die van het overlijden.

Voor Allen | 1982 | | pagina 8