Goede tijden in 't verschiet voor het patronaat! Nieuwjaarscadeau van de regering aan 40.000 gepensioneerden Minister en toch in de oppositie! Bommelen in de sneeuw EDITORIAAL De politiek van het onderwijs Achterstallen te betalen binnen de maand Verdediging van de gepensioneerden BERICHT AAN DE SP-AFDELINGEN Samenwerking met Turkije loopt ten einde Vier miljoen jongeren in EG werkloos Binnen in Vrijdag 15 januari 1982 44' jaargang nr. 3 Weekblad van de S.P. Nauwelijks een paar maanden na de verkiezing wordt de slogan van de P.V.V.: «Minder geld voor de Staat, meer geld voor U» in omgekeerde richting toegepast. Geen geld meer voor bedreigde bedrijven zonder hoopvolle toekomst, was het ordewoord van de P.V.V. In een paar vorige nummers kondigden we reeds aan dat 1982 een moeilijk jaar zou zijn voor de gepensioneer den. De bevestiging ervan heeft niet lang op zich laten wachten. Het gaat om de afhoudingen op de pensioe nen waarover we het reeds vroeger hadden. Maatrege len werden genomen waar voor de nieuwe regering me de verantwoordelijk is. E. De Nauw Enkels weken terug ontving elke SP-afdellng de afreke voer de SP-zegels 1981. Mogen we aandringen dat elke afdeling zich UITERLIJK voor 31 lanuari zou In regel stellen. De onverkochte zegels en de afrekening moeten toegestuurd worden aan de federale penningmeester Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. Tot op heden stelden volgende afdelingen zich reeds volledig in orde: Erembodegem, Woubrechtegem, Meerbeke, Nlnove-Centrum. Herder- sem (storting elndsaldo ontbreekt), Hlllegem, Oordegem (afrekenings formulier ontbreekt). Marc GALLE Eddy DIERICKX, Secretaris ACOD-onderwijs. 1981 Voor deel 2 - Ronse - Oudenaarde: Dossier ontwikkelingsgebied - pag. 7 Socialistische Internationale en Polen - pag. 4 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Eventjes kijken wat zij na enkele weken doen: Inzake «meer geld voor U». Dit was waarschijnlijk een lachertje aange zien Premier Wilfried Martens nu reeds een matiging van 3% aankon digt, wat voor 75% van de bevol king minstens 5% zal betekenen. Bovendien kunnen wij ons aan een reeks beperkende sociale maatre gelen verwachten, zodat men wel licht enkele tienduizenden minder zal verdienen en uitgeven. Dit zal zeer sterk aangevoeld worden én door de gezi.inen én door een bepaalde categorie van de midden standers. De Regering stelt voorwaarden voor staatshulp aan Fabelta, Motte, Butch e.a. Welke voorwaarden en wie willen zij treffen? Loonsver mindering, halvering eindejaar spremie enz. alsof het die stoute arbeiders zijn die verantwoordelijk zijn voor de slechte gang van zaken. Reeds in 1969 had ik het triestig genoegen te interpelleren over de sluiting van Fabelta Aalst. In de periode van 1968 tot 1980 kreeg ik meermaals de gelegenheid het fa meuze dossier «Fabelta» te bespre ken. Dat Mijnheer Martens eens de rekening vraagt aan «Baron Jans- sens» - A.K.U. of A.K.Z.O. De huidige voorstelling is een schandaal, maar het is slechts een aanloop naar verdere sociale afbraak. De verklaring van dhr. Martens over Fabelta e.a. was slechts enkele uren oud en bepaalde konservatie- ve bladen willen nu reeds al deze maatregelen van -5 en -10% omzet ten in alle bedrijven en sektoren. Dit betekent dat zij van deze gele genheid gebruik maken om de in komsten terug te brengen op het peil van de jaren 60. En dan een A.C.V.-leider die zegt dat hij zal oordelen op daden... Het ziet er alvast bedenkelijk uit! En het patronaat? Welke zijn de verplichtingen bij al deze maatregelen van het patro naat? Nergens gelezen over de verplich ting van meer of behoud van de werkgelegenheid - wellicht U ook niet! Minder uitgeven betekent meer concurrentievermogen, en degenen die dit nu reeds hebben, moeten volgens de Regering opnieuw meer investeren. Een nogal duidelijk simplistische redenering: of is de crisis niet voor een groot deel het gevolg van een overproduktie en in Samen met kaarten van nieuwjaars wensen van familieleden en vrien den, hebben circa 40.000 gepensio neerden de eerste dagen van janua ri een weinig aangenaam brief ge kregen van de Administrateur Ge neraal van het RIZIV (Rijksinsti tuut voor Ziekte- en Invaliditeits verzekering). Het gaat om de afhoudingen, die in toepassing van de herstelwet van 8 augustus 1980, met ingang van 1 oktober 1980 moesten worden ver richt en richt op de pensioenen, de renten en andere gelijkaardige voordelen. Het RIZIV werd met de ganse administratie van deze soli dariteitsbijdrage belast. Een spe ciale dienst «Bijdragen gepensio neerden» werd bij het RIZIV opge richt. We herinneren eraan dat reeds in 1980 bij de gepensioneer den heel wat verwarring en onrust ontstond toen ze een «verklaring op erewoord» ontvingen die ze dien den in te vullen in verband met de afhouding op de pensioenen. Nu is het nog wat erger daar bij de kontrole van de uitvoering van de bepalingen, de dienst «Bijdragen gepensioneerden» van het RIZIV zou hebben vastgesteld dat sommi ge pensioenorganismen geen af houdingen zouden hebben verricht. Er werd door het RIZIV aan die organismen opdracht gegeven die afhoudingen te berekenen vanaf 1 januari 1982. Er is meer. In de brief aan de 40.000 gepensioneerden vraagt de RIZIV dat om de voorbije maan den te regulariseren, binnen de maand de achterstal dient betaald. Er is een betalingsformulier aan de brief toegevoegd. Dat die brieven heel wat verbazing, mistevredenheid, paniek, woede, enz. hebben verwekt bij de gepen sioneerden is niet te verwonderen daar het in vele gevallen gaat om achterstallen van 10.000 fr. en meer. Voor sommige gepensio neerden zou het bedrag van de achterstallen te betalen binnen de maand hoger liggen dan het pen sioen van een maand. We mogen zeggen dat die brieven werkelijk als een soort bom heel onverwacht hebben ingeslagen. De vertegenwoordigers van het ABW en van het Nationaal Verbond der Socialistische Mutualiteiten bij het RIZ.IV. hadden nog in de maand december inlichtingen gevraagd be treffende de afhoudingen op pen sioenen. De maatregel van betaling van de achterstallen binnen de maand was nooit vermeld ge worden. In heel die zaak heeft de admini stratie werkelijk een heel triestige figuur geslagen. Ze had ruim an derhalf jaar de tijd om de maatre gelen op punt te stellen, de uitvoer ing ervan heeft meer dan één jaar aangesleept en dan uiteindelijk als alles rond is durft men van de mensen eisen dat ze binnen de dertig dagen een rekening zouden betalen waarvan na onderzoek blijkt dat ze foutief is. Inderdaad de administratie heeft bij het vaststellen van de te betalen achterstel geen rekening gehouden met de gezinslast, zodat praktisch alle gepensioneerden met gezinslast een foutief berekende aanslag heb ben gekregen. We vragen dan ook aan de 40.000 gepensioneerden geen voorlopig gevolg te geven aan de ontvangen brief. Deze zal trouwens vervangen worden door een andere. Laat ons hopen dat er geen nieuwe fouten worden gemaakt en dat een gede tailleerde rechtvaardiging van de achterstal zal gegeven worden. Ook de eis van betaling binnen de maand moet men laten vallen. Daar waar er werkelijk gerecht vaardige achterstallen zijn, moet de mogelijkheid van afbetaling in schijven voorzien worden. Het nationaal verbond van Socialis tische Mutualiteiten neemt de nodi ge schikkingen om de gepensio neerden bij de verdere afhandeling van de achterstallen met raad en daad bij te staan en te helpen. Het Europees Parlement wil dat er een punt wordt gezet achter de economische samenwerking met Turkije nu duidelijk is geworden dat de militaire regering in Ankara geen plannen heeft terug te keren tot democratische spelregels. Met precies de daarvoor benodigde 218 stemmen voor heeft het Parlement een amendement op de begroting 1982 aangenomen om toegezegde bedragen te schrappen. Die bedra gen vloeiden voort uit het associa tie-verdrag tussen EG en Turkije en moesten dienen de economie van Turkije te versterken, opdat het land te zijner tijd in staat zou zijn als volwaardig lid tot de Ge meenschap toe te treden. de Westerse wereld is het veelal verbonden aan wat men noemt de «consumptiemaatschappij». Voeg daarbij dat vele van onze onderne mingen onder allerlei vormen via gering eigen kapitaalinbreng funktioneren en de talrijke faillisse menten zijn veeleer daar de schuld van, eerder dan de zogezegde hoge loonkosten. Mogen wij na de kostenverminder ing ook een prijsvermindering ver wachten? Daar geen woord over bij de firma Martens en C°! NIET LATEN BEGAAN! Indien de eerste aangekondigde maatregelen er als koekebrood doorgaan, is het niet denkbeeldig dat nóg andere harde maatregelen volgen. Maar overmoed wordt al tijd bestraft; hopen wij maar dat het gezond verstand het kan en zal halen op de onredelijkheid. Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Op 22 december 1981 legde ik opnieuw de eed af als minister in de Vlaamse regering. Na minister te zijn geweest onder het premierschap van Martens I, 11, lil, IV en Eyskens I, valt mij nu de eer te beurt weer een ministerportefeuille te beheren. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om de strijdmakkers die mij hiervoor gelukwensten, van harte te danken. Sommigen zullen de wenkbrauwen gefronst hebben toen ze vernamen dat ik weer bij de beleidsploeg was. En toch is dit vrij eenvoudig: nationaal is de SP in de oppositie (nationaal zijn er dus geen SP-ministers), maar in de Executieven (dus gewestelijk) zijn voor een duur van vier jaar de verschillende partijen aan bod gekomen, dus ook de SP. Uw dienaar is dus als nationaal parlementslid in de oppositie en... wel nu komt het. In de Executieve of Vlaamse Regering heeft zich onmid dellijk een meerderheid afgetekend (CVP PVV) tegen de SP en de VU. De voorzitter van die Regering, G. Geens (CVP) onttrekt zoveel bevoegdheden aan de oppositie-ministers en speelt zoveel mogelijk door, behalve aan zichzelf, aan CVP en PW. Dit lijkt hem dus de goede manier te zijn om ons een voorafspiegeling te geven van het min of meer autonome Vlaanderen dat ons te wachten staat. En hoelang kan de CVP dit vrijerijtje met de PVV volhouden? Hoelang kan men de mensen nog blijven wijsmaken dat de belastingen gaan verminderen (maar men gaat al 3% van zijn inkomen verliezen!) en dat ook de werkloosheid gaat vermin deren? Hoelang gaat men het kunnen volhouden om de handen van Collega GOL (PRL) vol te stoppen met miljarden voor het Waalse staal zonder dat het wettelijk voorgeschreven advies van de Executieve werd gevraagd? We stevenen regelrecht naar de verwarring, naar de armoede die de rijkdom van enkelen niet in de weg zal staan, naar een totaal gebrek aan planning. Zonder planning geen welvaart voor iedereen! Intussen blijven wij ons voorbereiden op de aflossing. Onze vlaamse socialistische parlementsleden doen hun werk op een uitstekende manier en... collega minister Roger De Wulf en ikzelf, zullen ons weren als rode leeuwen. In Ranse zijn in het vorig weekend en in een ijzig koud weer de Bommelfeesten doorgegaan welke traditioneel heel wat volk op de been brachten. Zie pagina 7 Vier miljoen jongeren onder de 25 jaar zijn werkloos in de EG. Dat blijkt uit gegevens die de Europese Commissie in Brussel bekend maakte. Vooral in Frankrijk en Luxemburg is de werkloosheid on der de jeugd groot. Eurostat, het Statistisch Bureau van de Gemeenschap, voorspelt dat de komende jaren de werkloosheid zeer grote vormen zal aannemen. Begin oktober werden bijna 9,5 miljoen mensen geteld die geen baan hadden. Indien deze trend zich voortzet, zo zegt Eurpstat, is de kans groot dat aan het eind van dit jaar tien miljoen mensen moe ten leven van een werkloosheidsuit kering. Men kan zich niet van de indruk ontdoen dat de huidige CVP-PW- regering meer interesse heeft voor de politiek van het onderwijs dan voor een ware «onderwijspolitiek». Dit blijkt vooral uit het aantal mi nisters dat zich in ons klein Belgen- land met onderwijs bezighoudt. Uit de vage bevoegdheidsverdeling tussen ministers onderling stelt men vast dat er tenminste vijf en met een beetje geluk zelfs zes ministers zich gaan bemoeien met de toe komst van onze kinderen. De CVP'er D. Coens is de «natio nale» minister van onderwijs voor Vlaanderen en zijn geestesgenoot J. Lenssens beheert hetzelfde de partement in de Vlaamse deelrege- ring; of dit alles nog niet genoeg was, werd de liberaal K. Poma eveneens binnen de Vlaamse deel- regering belast met pedagogische en didaktische vorming en de koör- dinatie toegepast wetenschappelijk onderzoek. Opmerkelijk hierbij is toch wel het feit dat de P.V.V. voor een bord kulturele linzensoep het belangrijke onderwijsdepartement verkocht aan de CVP, dat hiermee naast zijn bastion van het vrij on derwijs (Guimardstraat) nu ook het Rijksonderwijs in handen krijgt. In het Franstalig landsgedeelte zijn er momenteel reeds een Nationale en een Gewestelijke Minister van Onderwijs, maar aangezien men daar nog niet toe is aan de bevoegd heidsverdeling ingevolge de patsi tuatie in de Waalse deelregering, is het niet uitgesloten dat er nog een zesde minister zich met onderwijs gaat bezighouden. Het spreekt voor zichzelf dat deze bevoegdheidsversnippering niet be vorderlijk is voor een adekwaat onderwijsbeleid en dit op een ogen blik dat voor ons Rijksonderwijs zoveel op het spel staat cfr. de oprichting van Algemene Raad voor het Nederlandstalig Rijkson derwijs (ARNERO). ïk kan me niet van de indruk ont doen dat ondanks de felle opdoffer van 8 november 11. de CVP haar machtshonger nu ook in het Rijks onderwijs wil laten botvieren. Daarenboven heeft de huidige re gering vast en zeker de intentie om miljarden te besparen op het on derwijsdepartement en dit door verhoging van de klassenormen; dat hiermee de tewerkstelling van .een groot aantal tijdelijke leerkrachten op de helling wordt gezet, hoeft zeker geen betoog. Er zouden wel miljarden beschik baar zijn voor de vrije internaten en de scholenbouw van het vrij onderwijs. De houding van de PW in deze netelige onderwijssituatie lijkt van alle duidelijkheid gespeend vooral na de verklaring van de toekomsti ge PW-voorzitter G. Verhofstadt, die pleit voor het vrij initiatief ook op onderwijsgebied. Het Rijksonderwijs zit momenteel in een defensieve stelling gedrukt; het is uitkijken geblazen!

Voor Allen | 1982 | | pagina 1