DE ZAAK WALLENBERG WALLENBERG 0^ 100 F STEUN ONZE AKTIE NOOR DE POOLSE BEVOLKING SOLIDARITEITSKAART Socialistische internationale I.V.M. Polen Zangkoor «Gust Breyne» EURO-TELEX Jacques Derogy: HOE KAN JE HELPEN? Bereidheid tot praten over de bevoegdheden van het Europees Parlement SOCIALISTISCHE SOLIDARITEIT Ne 000607 Medische pas amnesty international C.S.C. Lezerskring Vonk 'Zuid-Afrika nu' Wegens slechte weersomstandigheden werd de kaderavond van 11 januari verplaatst naar donderdag 21 januari 1982. C.S.C.- VORMINGSWERK GEWEST AALST Donderdag 21 januari 1982 om 20 uur In het Volkshuis Aalst Houtmarkt 1 KADERVORMINGS AVOND Er gaat niets boven moedermelk Neem een abonnement op VOOR ALLEN Voor een jaarabonnement: 450 fr., maandabonnement: 40 fr. Storting op 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan: VOOR ALLEN, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Naam: Adres: neemt een abonnement op «Voor Allen». O Ik stort op rekeningnummer 000-0952464-21. O De plaatselijke bode mag komen ontvangen. 4-15 januari 1982 - Voor Allen» rk Aalst door C.S.C Je kan een solidariteitskaart kopen, die je eveneens aan huis zal aangeboden worden. Met de opbrengst worden vooral geneesmiddelen en medisch materiaal gekocht in Belgische bedrijven. Deze kaarten kunnen verkregen worden tegen 100 frank op het SP/CSC-federaal secretariaat, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst of door overschrijving op rekening 870-0001030-26 van CSC- Vormingswerk, 9300 Aalst met vermelding «Solidariteit Polen». Je kan storten op rekening 870-0001486-94 van Socialistische Solidariteit met vermelding: Polen. Stortingen van minstens 1.000 fr. zijn fiscaal aftrekbaar. Met de tegenwaarde van deze kaart zal LEGRANDLAAN 65 1050 BRUSSEL voedsel en medicamenten kopen ten behoeve van de Poolse bevolking, in de overtuiging aldus een bijdrage te leveren tot het overleven van een Socialistische hoop Socialistische Solidariteit zal in het groot bij Belgische bedrijven voedsel en medicamenten kopen en naar best vermogen verdelen langs kanalen die voortdurend gecontroleerd worden door de Noorse en andere zusterorganisaties van de Internatio nale Arbeiders Solidariteit en het Internationale Rode Kruis. De Socialistische Gemeenschappelijke Aktie dankt U De Socialistische Internationale veroordeelt de militaire machtsovername in Polen en de daaruit volgende brutale repressie van de burgerrechten. De Socialistische Internationale verzoekt met aandrang om de onmiddellijke vrijlating van alle gevangengenomen en aangehouden personen, de moge lijkheid voor de vrije vakbond 'Solidariteit' haar activiteiten vrij uit te oefenen en het einde van de repressie en van de militaire staat van beleg. De Socialistische Internationale beklemtoont eens te meer dat het Poolse volk het recht heeft zijn eigen problemen op te lossen zonder buitenlandse inmenging. De Socialistische Internationale herinnert alle betrokken staten eraan dat zij gebonden zijn door het beginsel van niet-inmenging zoals ingeschreven in de slotverklaring van Helsinki. De Socialistische Internationale is van oordeel dat het democratisch proces, dat plaatsgreep in Polen, grote hoop heeft verwekt zowel voor Polen als voor de ganse wereld. Wij kunnen niet aanvaarden dat deze volksbeweging door macht wordt onderdrukt. Democratie en socialisme kunnen nooit gefundeerd worden op dictatoriale decreten uitgevaardigd door de top, noch op een terugkeer naar de onrechtvaardigheden en de oligarchieën van het verleden. Zij veronderstel len onafhankelijke volksbewegingen, sociale en economische rechtvaardig heid en het recht op nationale onafhankelijkheid. Dit geldt zowel voor Polen als voor Turkije, Afghanistan of El Salvador. Systematische verkrachting van de syndicale en mensenrechten gaat ons allen direct aan. Het is in het belang van allen dat de nationale dialoog in Polen hersteld wordt tussen Solidarnosc, de Rooms-Katholieke Kerk en de Poolse autoriteiten. De Socialistische Internationale doet beroep op alle betrokkenen de Poolse crisis niet te gebruiken als voorwendsel om de inspanningen voor détente en bewapeningscontrole te vertragen, noch deze te gebruiken als een alibi voor enige tussenkomst in andere delen van de wereld. Met grote bezorgdheid nemen we nota van het feit dat de gebeurtenissen in Polen de voortzetting van de détente ernstig zouden kunnen in gevaar brengen. Dit behoort tot de verantwoordelijkheden van de communistische leiding. Onze solidariteit gaat naar het Poolse volk en we roepen de partijen die tot de Socialistische Internationale behoren op om economische en financiële steun te overwegen in het licht van de ontwikkelingen in Polen en om een concrete bijdrage te leveren om de dringende noden van de Poolse bevolking te lenigen, in het bijzonder inzake voedsel en geneesmiddelen. De meest tragische held van de Tweede Wereldoorlog De meest tragische held van de Tweede Wereldoorlog. Een onder zoek van Fred Kupferman en Aria- ne Misrachi, Elsevier Focus, Brus sel, 1981, 220 blz., prijs: 430 fr., ISBN 90 10 037266. Wanneer vrede gesloten wordt, laat iedere oorlog tal van mysterieuze gevallen onopgelost achter. Ver miste soldaten raakt men nooit meer op het spoor! Krijgsgevange nen keren nimmer terug... Hun na men geraken na een tijdje definitief in de vergeethoek. Verder onder zoek wordt nodeloos geacht... Al leen als men een ronkende naam heeft zorgt men ervoor dat de zaak op tijd en stond opgerakeld wordt! Zulks gebeurde voor het geval Raoul Wallenberg. De jongste maanden kwam de zaak tweemaal ter sprake. In een Pano rama-uitzending van BRT 1 werd de zaak Wallenberg als «Russisch tegengewicht» opgeworpen tegen het dulden en-beschermen van ex en neo-Nazi's in de Verenigde Sta ten. De tweede keer werd de zaak in het brandpunt van de belangstel ling geplaatst door Derogy's studie met de gelijknamige titel. Het grootste deel handelt over «De missie Wallenberg» (nagenoeg de viervijfde!). Als Zweeds gezant werd Raoul Wallenberg in 1944- 1945 te Boedapest belast met het op het getouw zetten van een diplo matiek initiatief ten voordele van de bedreigde Hongaarse Joden. Hij weet er 100.000 van een gewisse dood te redden door het uitreiken van niet minder dan 9.500 Zweedse paspoorten (die hen als «Zweedse onderdanen» tegen de noodlottige deportaties naar vernietigingskam pen beschermden) en het opzetten van een internationaal ghetto in door hem aangekochte huizen dat zowel een toevluchtsoord gold dan als vrijwaring tegen verrassingsvol le blitzacties van Duitse zijde. In die humanitaire strijd moest hij optornen tegen figuren als Eich- mann en Himmler en antisemiti sche en fascistische groepen als de Pijlkruisers. Het relaas dat hiervan gegeven wordt, boeit doordat de auteur erin slaagt de zakelijke en historische gegevens te omweven met de nodige dosis spanning. Ook met de gehanteerde stijl tracht hij ertoe bij te dragen. Hij speelt de kaart van de zwakke partij, de Jo den en roept misschien onbe wust anti-Duitse gevoelens op. Zijn antipathie verbergt hij nauwe lijks in zijn beschrijving van Eich- mann als «De molenaar van Ausch witz», «de grote wisselwachter van de dodentransporten» of de «nauw gezette handelaar in genoeide, met zijn onbenullige oude vrij sterge zicht» (blz. 37). Het tweede deel belicht «het mys terie Wallenberg» of de spoorloze verdwijning van Wallenberg bij de Russische bevrijding. De samen stellers sloven zich uit om dit verle den te reconstrueren. Zij klampen zich vast aan ieder lichtpuntje in die duistere zaak. Elk spoor dat tot de opheldering van het mysterie kon leiden, wordt op zijn waarheidsge halte getoetst. Hierbij wordt de objectiviteit als benaderingsprinci pe gehandhaafd. Zo worden oogge tuigenverslagen met de nodige af standelijkheid geanalyseerd: vaag heid der herinneringen en het ne men der verklaringen met een kor rel zout (blz. 190). Ook de officiële Russische versie van het overlijden in 1947 wordt naar waarde geschat: een bekentenis van de arrestatie en een beschuldiging van de Russische veiligheidsdiensten (blz. 188). De aanleiding tot de aanhouding blijft een open vraag. De samenstellers uiten wel vermoedens. Wallenberg kan- het slachtoffer van zijn eigen roekeloosheid geweest zijn. Wat bezielde hem om officieren van de contraspionagedienst, de beroemde Smersj tegen het lijf te lopen als «een man uit het Westen, met een goed gevulde portefeuille en een auto vol goud en juwelen, een Scandinaviër die banden heeft met de Amerikaanse gesprekspartners van de nazi's 'en de Hongaarse fascisten, een zogenaamde joden redder, met een plan op zak voor een kapitalistische heropbouw van Hongarije, een man die het zege vierende Russische leger links schijnt te willen laten liggen» (blz. 169). Of gingen achter die daad diplomatiek-politieke machinaties schuil die ons verzwegen worden? Wallenberg afschilderen als slacht offer van «een systeem (door ons onderstreept) dat is gebaseerd op wantrouwen en onverschilligheid» (blz. 169) lijkt ons historisch moei lijk te beamen. In de eindfase van W.O. II was de tijd niet opportuun voor zulk regime. Die bewering strookt ook niet 100% met de geop perde en aanvaardbaardere veron derstelling van de aanhouding door «een schimmige militaire politie in een leger dat op vreemd en vijandig gebied in een veldslag is gewik keld» (blz. 168) ingevolge het ont breken van enig waarmerk van au thenticiteit op de officiële papieren van de neutrale diplomaat Wallen berg... Een waas van geheimzinnigheid blijft echter hangen over «De zaak Wallenberg». Waarom hebben de Russen gewild of ongewild van Wallenberg «de meest tragische held van de Tweede Oorlog» ge maakt? Waarom hebben de Zwe den niet vroeger en meer druk uitgeoefend of voorstellen tot uit wisseling gedaan? Waarom hebben ze de onthullingen van de Russi sche professor Wyasnikov aan dr. Nanna Scartz niet hardnekkiger aangegrepen om de waarheid te Commissievoorzitter Thorn heeft op 10 oktober 1981 voor het Euro pees Parlement een verklaring af gelegd, waarin de Europese Com missie reageert op o.a. de in juli aangenomen resoluties van het Par lement over zijn betrekkingen met de overige E.G.-instellingen. Over igens had Thorn al in het begin van het jaar, toen hij zijn nieuwe Com missie kwam voorstellen, een der gelijk dokument toegezegd. Het Europees Parlement had slechts de gelegenheid om een eerste reaktie op het stuk te geven en over het algemeen toonde men zich ver heugd over de door de Commissie bepleite ontwikkelingen, al werden de voorstellen weinig concreet genoemd. Geleidelijke ontwikkeling, was de kern van Thorns betoog. Een beter evenwicht tussen de Instellingen kan zijns inziens slechts tot stand komen via een geleidelijke ontwik keling, uitgaande van een meer strikte naleving van de Verdragen, meerheidsbesluiten van de Raad (i.p.v. besluiten met algemene stemmen), uitwerking van een in terinstitutioneel verdrag over het consultatierecht van het Europees De invoering van een medische pas om te beginnen voor risicogroe pen en gehandicapten heeft de steun gekregen van het Europees Parlement. Op basis van een ont- werp-resolutie van de Socialistische Fraktie en van de EVP heeft de Commissie voor milieubeheer, volksgezondheid en consumenten bescherming een verslag aan het Europees Parlement voorgelegd, waarin de invoering van zo een medische pas wordt aanbevolen. Duitsland en Luxemburg hebben ervaring opgedaan met een medi sche pas voor ernstige en chroni sche zieken. Volgens rapporteur Gloria Hooper is een standaardpas het aangewezen middel om in geval van nood de nodige informatie te verschaffen over de lichamelijke Na een tijd lang geheel «uit» te zijn geweest, is borstvoeding weer hele maal «in». Vooral de derde wereld landen zijn fel gekant tegen fles voeding. die verantwoordelijk wordt geacht voor de ondervoeding en de spectaculaire stijging van de kindersterfte. Deskundigen van de Wereldge zondheidsorganisatie (WGO) zijn unaniem van mening dat er niets boven borstvoeding gaat. Dit is ook het standpunt van de leden van het Europees Parlement die deze kwes tie onlangs in Straatsburg hebben behandeld. De Parlementsleden hebben de Lid-Staten van de Gemeenschap verzocht maatregelen te treffen om een einde te maken aan de Europe se uitvoer van moedermelk vervan gende produkten naar de ontwikke lingslanden. Zij baseerden zich hierbij op een rapport van de WGO waaruit blijkt dat flesvoeding kin deren minder goed beschermt te gen bepaalde ziekten dan moeder melk. Ondanks bezwaren van Ameri kaanse zijde heeft de Wereldge zondheidsorganisatie in mei jl. een internationale overeenkomst goed gekeurd over de commercialisering van moedermelk vervangende pro dukten. Het Europees Parlement achterhalen (blz. 192)? Waarom krabbelde die Russische weten schapsman terug bij latere confron taties? Was het hem slechts om het vinden van de Zweedse sympathie te doen en deinsde hij later terug voor de gevolgen van die openbaar making of was spraakverwarring de enige verklaring? De auteur heeft Wallenberg de symbolische betekenis toegekend waarop hij stellig recht heeft: «het symbool van het schandaal van alle mensen die waar ook verdwenen zijn en wier aantal ook, ook al is dat voor de Oostbloklanden onmo- gélijk vast te stellen, nog altijd toeneemt in alle delen van de we reld waar het staatsbelang het enige is dat telt» (blz. 213). Laten we hopen dat die symboli sche waarde mettertijd moge afne men door het paal en perk stellen aan die verdwijningen! Is zulks voor mogelijk te houden? Paul Van den Wijngaerde. Parlement, alsook een concrete verruiming van de wetgevende be voegdheden van het Parlement. Thorn wees met klem op de eigen bevoegdheden van de Commissie, die noch de loopjongen van de Raad wil zijn, noch het uitvoerend orgaan van Parlementsbesluiten. Hij waarschuwde het Parlement te gen pogingen om het E.P. te ver sterken door de Commissie te ver zwakken. Hij en zijn collega's wen sen de samenwerking tussen de di verse Instellingen te versterken door ze elk voor zich volledig hun Verdragsrol te laten spelen. Anders dan een aantal parlementsleden staat de Europese Commissie geen wijziging van het Verdrag voor. Thorn steunde de wens van het Europees Parlement om meer in vloed te krijgen in het Europese besluitvormingsproces. Als een van de mogelijkheden, zag hij nog meer persoonlijke belangstelling van de bevoegde Commissarissen voor de werkzaamheden van de parlemen taire commissies, waar het voor werk voor de voltallige vergadering wordt gedaan. Zij zullen dan ook vaker persoonlijk aanwezig zijn. toestand van een Europese burger, waar hij zich ook bevindt. Toeris ten en gastarbeiders zullen hiermee gebaat zijn. Annie-Krouwel-Vlam (NL, Soc.) schetste het nut van zo een kaart voor bijvoorbeeld de dra gers van een hartstimulator en ge bruikers van medicijnen. Diverse sprekers drongen erop aan de pas op vrijwillige basis in te voeren, de privacy te waarborgen en het ge heel onder te brengen in de binnen kort uit te reiken Europese reispas. Commissaris Narj es schaarde zich achter de voorstellen. Hij sprak de hoop uit dat de doktoren de pas nauwgezet zouden bijhouden en dat degenen aan wie hij zou worden uitgereikt, de pas altijd op zich zouden dragen. wil dat de Lid-Staten erop toezien dat dit akkoord wordt nageleefd. Karl-Heinz Narjes. die de Europe se Commissie in Straatsburg ver tegenwoordigde. bleek niet onge voelig voor de argumenten van de Europarlementariërs. Hij verzeker de hen dat de Commissie op het ogenblik voorstellen uitwerkt die aan hun wensen tegemoet komen. De Parlementsleden leverden ove rigens scherpe kritiek op de recla me- en verkoopmethoden van de Europese fabrikanten van babyvoe ding. Zij voeren namelijk groot scheepse reklamecampagnes die rechtstreeks op de consument zijn gericht, delen gratis monsters uit, laten als verpleegsters verklede ver koopsters hun handelswaar aanprij zen en geven artsen cadeaus en provisies. De gevolgen van deze agressieve verkoopmethoden kunnen rampza lig zijn. Volgens de WGO sterven jaarlijks bijna 1 miljoen kinderen in de derde wereld door toedoen van moedermelk vervangende produk ten. Deze voedingsmiddelen bevat ten niet alleen minder vitaminen dan moedermelk, maar zijn ook duur en moeten vaak aangelengd worden met onbesmet water dat in de ontwikkelingslanden lang niet altijd voorradig is. Twee jaar geleden werd te leper het socialistisch zangkoor «Gust Breyne» opgericht. We zijn ongetwijfeld een zeldzaam fenomeen in ons socialistisch cultu reel leven. Spijtig genoeg zijn de aktieve socialistische zangkoren eerder dun gezaaid. Reden te meer om te helpen wat bestaat. Twee jaar hebben we gewacht alvo rens ons ook buiten ons arrondisse ment bekend te maken. We wilden vooral in staat zijn iets waardevols te presteren. Zonder ons zelf over het paard te tillen, denken we te mogen zeggen dat we mogen ge hoord worden. Dit met een pro gramma van bekende en onbeken de socialistische strijdliederen, volksliederen, en meer op muziek kunst gericht nummers. Een geheel om op degelijke, waardevolle en kunstvolle wijze feestvergaderin- gen, partij vergaderingen, gepensio neerdenbijeenkomsten enz. gedu rende een hele tijd op te luisteren. Ons doel is diensten te bewijzen aan de ganSe socialistische bewe ging- Onze materiële voorwaarden zullen dan ook altijd na overleg met de inrichters zeer billijk zijn en nauw verbonden aan de indeks: «kame raadschap». Enkel optredens gedu rende de week-ends. Voor alle inlichtingen en voorwaar- denbespreking kan men zich wen den tot volgend adres: Gust Brey ne, Duivenstraat 4, 8900 leper, tel. 057-20.28.22. Zondag 17 januari 1982 om 15 uur Zaal: Germinal, Markt - HERZELE (met spreker uit de Zuidafrikaanse oppositie, medewerker aan het blad INQUABA) C.S.C.S.P., J.S. en belangstellenden op post ÜE) houdt op Programma: Evaluatie kaderdagen ge meentebeleid 1981 Programmatie kaderdagen 1982 plus eventuele andere acti viteiten Toelichting op het actieplat form «Sleutel mee aan je ge meente» door Freddy Van den Bossche (nationaal secretaris) Overhandiging jaarlijks dienstverleningspakket Gezien de belangrijke taak van C.S.C.-Vormingswerk in het raam van de gemeenteraadsver kiezingen verwachten we talrij ke C.S.C. en S.P. bestuursleden en belangstellenden. De gewestelijk voorzitter, Alois Van den Bossche De gewestelijke secretaris, Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1982 | | pagina 4