ABORTUS UIT HET STRAFRECHT «Voor Allen» - 15 januari 1982 - 5 Juli De zomer en de vakantie zijn in aantocht. Tijd om lekker niets te doen. De Morgen kwam op 26 juni live naar Aalst om de verlofpe riode in te zetten met hardrock en new-wave muziek. Het alternatief kultureel cen trum Netwerk overstroomde. Liefst 700 man. De Morgen is wel degelijk een aantrekkingspool in Vlaan deren. Hoogtepunten uit het program ma waren o.a. de toespraken van de Boel-arbeiders en het première-optreden van «Beau Geste». Aan de politieke hemel vertroe belen wolken de julizon. Het CVP-bureau beslist om de openbare opinie voor te lichten over de toestand van de ekono- mie, 's lands financiën en de tewerkstelling. Hiertoe zou de CVP zelfs over gaan tot de oprichting van bur- gercomité's zoals dit tijdens de schoolstrijd het geval was. Al dus distanciëren CVP-voorzit- ter Tindemans en zijn bureau zich opnieuw van het regerings werk en de eigen ministers. Dit belooft weinig goeds. Minis ter Mare Galle brengt een werf- bezoek aan RIBTO-Aalst dat dit jaar de nieuwbouw van een ultra-modern complex zal beëindigen. Voordat het parlement verlof neemt slaagt minister Galle erin het afvaldecreet unaniem te la ten goedkeuren. Voor Allen wijdt een uitvoerige bespreking aan dit belangrijk afvaldecreet. Ook het bosdekreet is neerge legd. Pgt. Mare Galle blijft in de belangstelling. Ter gelegen heid van de plechtige naamaf- roeping brengt hij een bezoek aan Rijksbasisschool Dender te Geraardsbergen. In zijn 11 juli-toespraak doet hij stof opwaaien. Hij legt de vin ger op de zere plek en stelt dat de overheid dient om de brok ken van het privé te lijmen. Ons blad bracht een samenvat ting van deze opmerkelijke toe spraak. Op het politiek front is het weer onrustig. De zoveelste mini-crisis steekt de kop op. Onenigheid tussen de twee grootste regeringspar tijen over de beslissing van de Waalse socialist Monfils op de Belgische Dienst voor Buiten landse Handel. Ook het opstel len van de overheidsbegroting 1982 zorgt voor de nodige hei bel. De zomerdepressie klaart echter vlug op want niemand wil vlak voor de vakantie een regeringscrisis. Uitgesteld is niet verloren. In Aalst grijpt nog een belang rijke gebeurtenis plaats. De «Zwarte Hoekbrug» wordt in gebruik genomen. Het is een modernere brug geworden uit gerust met videocamera's die de scheepvaart en autoverkeer in het oog houden vanuit een kajuit. De ministers Galle en Chabert stelden de brug officieel open voor het verkeer. Augustus De maand augustus start slecht. Conserverie De Wever sluit haar poorten. Weeral 40 werknemers op straat. Voor Allen legt er ter echt de noodzaak op dat de multinational Campbell in Duitsland en Nederland het be drijf lieten teloor gaan. Het ging niet om de mensen en de produkten hier, maar om het marktaandeel van de firma, De Wever. Eens te meer een duide lijk voorbeeld dat het kapitaal in zijn winsthonger zich niet bekommert om de mens. In het begrotingsdebat over het verkeerswezen pleit senator Georges De Smeyter voor het openbaar vervoer in het arron dissement. In zijn duidelijk betoog onder streept hij de schrijnende ge breken van het openbaar ver voer van de streek. Voor Allen brengt een passend in memorium aan Karei Van Der Meirsch, die op 25 juli ten grave wordt gedragen. Hij zal in de socialistische beweging blij ven voortleven in de strijdliede ren en zijn marsmuziek (waar onder een BSP-mars). Hij is in Aalst een voorname figuur en een voorbeeld geweest, iemand die er heeft voor gestreefd en geleefd om aan iedereen brood en rozen te bezorgen. Bij gelegenheid van de grote zomeruittochten naar de natuur plaatst Voor Allen het vooruit strevende beleid voor Minister Galle op het vlak van de dieren bescherming in het licht. Dit beleid is toonaangevend voor Europa. Een model waar naar velen van buiten onze grenzen naar opkijken en dat de natuur voorrang verleent op het jacht- genoegen. President Reagan beslist de neutronenbom gebruiksklaar te maken en ontlokt een storm van protest. In het editoriaal van 14 augustus wordt de schijnwerper gezet op de strategie van het Pentagon. Eind augustus gaat in Aalst al weer een grote figuur heen uit de socialistische arbeidersbewe ging. Raymond De Smet, voor zitter van de Communistische Partij overlijdt op 23 augustus. Met Raymond De Smet ver dwijnt een populaire politieke figuur in Aalst, een man uit het volk die geen hoge studies ge daan heeft maar die een intel lectuele en culturele bagage verwierf in de harde leerschool van de linkse beweging in het algemeen en zijn partij in het bijzonder, iemand die in de strijd was vergrijsd. Het is met een blijvend respect dat al wie hem gekend heeft aan hem zal blijven denken. September Ook in september wordt er nog volop feest gevierd. Op 13 sep tember heeft het gezinsfeest "Voor Allen' plaats in de Ga vers te Geraardsbergen. On danks het wisselvallig weer ken de het gezinsfeest een groot succes. Onze mandatarissen Mare Galle, Paul Van Der Nie- pen en Georges De Smeyter strooiden de prijzen rond. Ook SP-voorzitter Van Miert had eraan gehouden aanwezig te zijn. Op 19 september vierde de SP- afdeling Lede in het Cultureel Centrum haar 60-jarig bestaan. Partijvoorzitter Karei Van Miert was er eens te meer bij om met zijn gloedvol woord de basismilitanten enthoesiast te maken voor de verdere wer king. Bert Van Hoorick gaf een historisch overzicht van 60 jaar SP in Lede. Burgemeester Grepdon overhandigde aan alle sprekers en aan de partij afde ling een aandenken aan Lede en aan deze feestelijke dag. Op 26 september vierde het trommel- en klaroenkorps te Aalst zijn 20 jaar bestaan. Voor Allen plaatste deze viering in de kijker door twee bijdragen, die het ontstaan en de geschiedenis schetsen van het trommel- en klaroenkorps, dat tal van op tochten, vieringen en SP-mani- festaties opluistert onder de kundige leiding van Jean-Paul Ringeoir. Eveneens op zaterdag 26 sep tember werd te Ninove een nieuw vaandel van de harmonie 'De Voorwacht' ingehuldigd. Tussen de aanwezigen en sim- patisanten bemerkten we partij voorzitter E. Milo, schepenen Moens en Timmermans, ge meenteraadslid Urbain Ver ekens en de nieuwe OCMW- voorzitter Hector Viaene. Mocht dit nieuwe vaandel met de rode kleur als symbool van strijdbaarheid voor de harmo nie een nieuwe start betekenen. Terwijl overal feestmuziek schettert groeit echter de poli tieke onrust. De door premier Eyskens aangekondigde bezui nigingsmaatregelen die opgeno men zijn in de begroting van 1982 lokken protest uit. In Voor Allen van 11 september schrijft Willy Vernimmen enkele be denkingen bij deze begroting. Ook moeilijkheden op het so ciale vlak. Het stilleggen van de staking op de Boelwerf te Tem- se toont de schrijnende on macht van de arbeiders tegen het kapitalisme. Het abortusvraagstuk wordt ook weer uit de diepvries ge haald naar aanleiding van de processen tegen dokters die ab ortus toepasten. Voor ons blad een ideale gelegenheid om het probleem nog eens klaar te be lichten. Met het vallen van de bladeren is de regering Eyskens in de wind opgegaan. 'Het uur van de waarheid breekt aan' stelt Willy Vernimmen in het editoriaal van 25 september. De SP verzet zich tegen een 'regering van wijzen' en zal zich niet laten afdreigen met een reeks maat regelen van herstel die alleen de kleine man treffen. Oktober De maand oktober kent een beloftevolle inzet voor de toe komst van de SP in de streek. Op 2 oktober wordt immers een algemene ledenvergadering ge houden in het Volkshuis waar op een overkoepelend partij bestuur van Groot-Aalst werd gekozen. Er was een massale belangstelling. 498 leden brach ten hun stem uit. Dit is onge veer 25 procent van het totaal aantal leden. Het partijgebeu- ren wekt nog belangstelling. Deze verkiezing betekende een mijlpaal voor de toekomst. Het was immers de eerste keer sinds de fusie dat leden uit alle onder afdelingen gezamelijk hun stem konden uitbrengen. Jan Van Der Veken die om persoonlijke redenen zijn voorzitterschap ter beschikking stelde, werd onder stormachtig applaus door Mi nister Mare Galle gehuldigd en in de bloemen gezet. Herman De Geest werd als nieuwe voor zitter verkozen. Op 13 oktober valt in het bui tenland een belangrijk feit te noteren. De IRA-hongersta- kers beëindigen in Ierland hun aktie tegen de vermenselijking van de toestanden in de Mace- gevangenis en het bekomen van het statuut van politiek gevan gene te verkrijgen voor de IRA- militanten. In Herzele onthult minister Galle de gedenksteen van het nieuw OCMW-bejaardente- huis. En wat is er van de sport? Pascal Elaut wint de trofee Mare Galle met 168 punten, duidelijk afgescheiden van Ie- mants met 95 punten. Ondertussen zijn de parle mentsverkiezingen aangekon digd. 'De strijd zal hard zijn' schrijft Voor Allen. In Aalst laait de sociale strijd weer op. In het bedrijf Horn- Erembodegem woedt de sta king in volle hevigheid. Zinnige onderhandelingen met de direk- tie bleken onmogelijk. De vak bonden verscherpen de akties. Op 8 oktober werd op de Aal- sterse Grote Markt een verga dering belegd om nog heviger te reageren tegen de praktijken van Horn. Tijdens het weekend van 9-11 oktober werd in Ninove 100 jaar Rijksonderwijs gevierd. Op donderdag 8 oktober wer den de lijsten samengesteld voor de parlements- en provin cieraadsverkiezingen. Op 9 oktober is Eurominister Willy Vernimmen te gast in het Aalsters stadhuis. Hij houdt er een uiteenzetting over de Euro pese landbouwpolitiek. Op 10 oktober start de verkie zingscampagne van de SP- Groot-Aalst ter gelegenheid van het Bal van Mare Galle, dat een enorm succes kende. De lijsttrekkers werden aan de par tijgenoten voorgesteld. Op 14 oktober verkozen de Jong-Socialisten hun nieuw be stuur voor Groot-Aalst. Tijdens het weekend van 24 en 25 oktober waait een lawine van protest tegen kernwapens over Europa. In de Denderstreek was er een massale belangstel ling voor de anti-atoommarch te Brussel, die een overweldigend succes kende. Ondertussen naderen de verkie zingen. De SP stelt dat zij geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de krisis. Tevens wordt benadrukt dat de socialis ten niet zullen dulden dat de kleine man moet opdraaien voor de crisis. 'Nu (niet) of nooit (niet)! N(jet) aan de on duidelijkheid schrijft federaal voorzitter A. Van den Bossche in het editoriaal van 30 oktober. Eind oktober brengt goed nieuws: de Vlaamse Waterzui veringsmaatschappij wordt in Aalst gevestigd. De eerste spa desteek wordt gegeven voor de aanleg van collectoren. November De eerste week van november is tevens de laatste week voor de verkiezingen. Nieuw in deze verkiezingen is dat de jeugd haar stem krijgt. De jonge mens mag vanaf 18j. naar de stembus. De verkiezingscampagne gaat naar haar hoogtepunt. Voor Al len schrijft «in Aalst is er haast geen straat meer of er hangt een affiche voor een raam». Er wer den circa 240 verkiezingsborden geplaatst en in en om de stad rijden bestendig drie tot 4 ra diowagens. In Denderleeuw werd de verkiezingsmeeting een ware overrompeling terwijl de afdeling Herzele niet minder succes boekte met haar mee ting. De afgelopen weken wa ren onze lijsttrekkers dag aan dag op de baan. In Ninove en Haaltert werden deze week de markten afgedaan en voor van avond 6 november, wordt in aanwezigheid van Karei Van Miert, het orgelpunt gezet ach ter de campagne op de meeting te Geraardsbergen. Op 13 november juicht Voor Allen om de overwinning en bloklettert: «Proficiat aan onze kandidaten» - «Mare Galle en Paul Van der Niepen elk méér dan 20.000 voorkeurstemmen»! Het waren historische verkie zingen met de teleurgang van de CVP en PSC, een opmerkelijke vooruitgang van PVV, PRL en Volksunie. Het FDF valt terug op de helft van haar zetels. De SP gaat licht vooruit. Zij is de enige partij die haar rege ringsdeelname niet betaalt met een nederlaag. Minister Mare Galle geeft principiële belofte van betoelaging van de Riool waterzuiveringsinstallatie Aalst P fase. De onderhandelingen over de samenstelling van een nieuwe regering vorderen moeizaam. De SP verkiest de oppositie. Zij wil niet meedoen aan de verde re sociale afbraak. Voor Allen van 20 november vraagt zich terecht af of de christelijke ar beidersbeweging op de schoot kruipt van de liberalen. Onder tussen werkt de groep «Aalst 2000» aan de toekomst van de stad. Op vrijdag 20 november startte de eerste van een reeks info-avonden over enkele cultu rele aspecten van het culturele leven. S. Van Labeke geeft een lezing over gemeentelijk beleid inzake culturele infrastructuur. In het laatste novembernummer kan Voor Allen bevestigen dat CVP inderdaad voor rechts kiest. December Alvast een vreugdevolle tijding voor Aalst: het nieuwe onthaal- centrum en klooster van het OCMW-ziekenhuis zijn open. Voor Allen van 11 december deelt het overlijdensbericht mee van Horn. Het radiobedrijf Horn-Erembodegem werd door de rechtbank failliet verklaard. De schulden aan de staat met o.m. RSZ-bijdragen bedraagt 15 miljoen terwijl de firma bij de privé-sektor nog met 10 mil joen in het krijt staat. Het ABVV-bureau heeft in zijn wekelijkse zitting 3 pet verho ging van gemiddeld minimum maandinkomen gevraagd. Na langzame en moeizame on derhandelingen, die deden den ken aan de processie van Ech- ternach (twee stappen vooruit en één achteruit) gaan CVP- PSC en PW-PRL samen scheep in de regering. Met de socialisten gaat de sterk ste formatie van ons land in oppositie. Mare Galle en Roger De Wulf werden door de SP- fractie aangeduid als ministers in de Vlaamse deelregering. Op 18 december kwam advo- kaat Graindorge naar Aalst om zijn boek «de krachtmeting» voor te stellen op de boeken beurs van Oxfam. Schepen Eddy Monsieur open de de boekenbeurs. Pijnlijke beslissing voor Aalst. De Europese Commissie ver werpt het arrondissement Aalst als ontwikkelingsgebied. Buitenland. Polen Militaire dictatuur in Polen. Op 24 uur verloren de Polen hun weinige, in anderhalf jaar tijd, moeizaam verkregen sociale voordelen. De sociale vooruit gang van de laatste maanden werd in één klap ongedaan gemaakt. In eigen land. Het kamerdebat voor de goed keuring van de regeringsverkla ring stuit op afremmingsma noeuvres van de SP, die het niet neemt dat kaakslagen uitge deeld worden aan het officieel onderwijs en de vredesbewe ging. Als besluit: meer zuur dan zoet in het voorbije jaar. We zitten op de boot met een rechtse regering die niet veel goed be looft en de sociale afbraak ze ker zal pogen voort te zetten. De SP blijft echter waakzaam en wakker. JAAROVERZICHT 1981 VOOR ALLEN *«MK Ms O iKEt.S aaïte

Voor Allen | 1982 | | pagina 5