ronseü Ronsese Bommelfeesten blijven uniek gebeuren I R Oudenaarde in beroep tegen E.G. beslissing Deel 2 «Voor Allen» - 15 januari 1982 - 7 1 Ciné Feestpaleis Zaterdag Zondag Ondanks het ongure winterweer, een ijzige koude en sneeuw, brachten de 32ste Bommelfeesten veel volk op de been en kunnen de organisatoren terugblikken op 3 sukses- volle dagen. Zaterdagmorgen had de kroningsoptocht plaats door de centrumstaten van de stad onder dwarrelende sneeuwvlok ken. Voor de gelegenheid was het de harmonie van de Kristen Volksbond, die koning Patrick I en zijn gemalin Anette I, begeleidden, aangezien de harmonie van de Stedelijke Brandweer de begrafenisplechtigheid diende bij te wonen van hun ere-voorzitter de h. Spiers. Traditiegetrouw waren de Ronsese reuzen Staf, Manse en Angelike van de partij alsook een rui tersescorte. f 1.1 A Half mens, half vis duiken zij of 1 P%a" 1 ■BP WH DOUG Mc CLURE ANN TURKEL VIC MORROW CULTURELE CENTRALE ZWALM GROTE T-DANSANT MET DE DISCO STARS W er knemerspensioenen gewaarborgd inkomen voor bejaarden HET INKOMEN PENDEL EN OPENBAAR VERVOER DE TEWERKSTELLING DEMOGRAFIE MIGRATIE TEXTIEL EN KLEDING DE WEGENINFRA STRUCTUUR KONKLUSIE Aan het standbeeld van Den Bom mel op het Churchillplein legde het vorstenpaar bloemen neer. Van daar ging het richting Grote Markt. In de trouwzaal van het stadhuis had de machtsoverdracht plaats, burgemeester R. Van Wingene overhandigde er de scepter aan ko ning Patrick I en zijn gade en stond hen voor 3 dagen de macht af om de bommelfeesten te regeren. Daarop volgde een receptie en wer den door de unie der handelaars geschenken overhandigd aan het vorsten- en prinsenpaar. Het 32ste bommemfeest, hoogdag Het grote ogenblik der bommelfeesten is aangebroken. Burgemeester Robert Van Wingene staat de macht af voor 3 dagen aan het koningspaar en wegens de slechte weersomstandigheden, gebeurde dit in de trouwzaal van het stadhuis. (DBR) Ook in het ouderlingentehuis OCMW wordt aan bommelen gedacht. Het koningspaar bracht er een bezoek en onder de ouderlingen werd tevens een koningspaar aangeduid. Op de foto prijken tevens de «verklede» leden van het OCMW. (DBR) rr'V"1"""" t r' fe' SSMffi i„oii Directed bv BARBARA PEETERS United Artist» voor Ronse, was nu definitief van start gegaan. Wie het de avond wou bont maken kon zijn laatste schik kingen treffen om er zo «zot» mo gelijk uit te zien. Rond 18 uur heerste er al drukte in de meeste straten. Van uit alle kanten kwamen ze, de groepen die zich naar de vertrekplaats begaven naar het A. Delhaysplein. Onder tussen was het opgehouden met sneeuwen en menig Ronsenaar trotseerde de barre koude om de zotskap op te zetten. Niemand ont brak op de afspraak. Zelfs van over de grens waren groepen aanwezig, showbands en majorettenpelotons uit Nederland en ook de eregeno- digden uit het Franse Charenton vielen niet uit de toon. Iets nieuws in de stoet was het koningspaar, nu niet gezeten op een praalwagen, maar nu hadden ze plaats genomen in een echte plezierboot voortge trokken door een traktor. Verder waren er de traditionele groepen van Ronse en omliggende die het thema van de avond «Het bommel circus» uitstekend uitbeeldden, o.a. Boer Kuiper temt zijn varkens, de wagen 75 jaar Kristen Volksbond... en toch gebuisd. De koorddansers van het Jeugd Rode Kruis, de cir cuswagen van de raad der bommels en om niet te vergeten de Ronsese reuzen Staf, Manse en Angeleki die de lange bende op sleeptouw nam. Omstreeks 20 uur bereikte de stoet de Grote Markt, waar op het po dium vóór het stadhuis, de majoret tenpelotons en showbands een at- traktie ten beste gaven voor een ruime belangstelling, die misschien ietsje minder was dan vorige jaren. Tot slot spraken koning Patrick I en koningin Anette I hun onderdanen toe vanop hun troon omdat de duizenden bommels hun stad vreedzaam zouden innemen en be stormen en rondom de obelisk spet terde een enorm vuurwerk uit elkaar. De dag nadien was het de beurt aan de kleine bommelies om stoetsge wijze door het stadscentrum te trekken met bestemming het Kultu- reel Ontspanningscentrum waar de zaal weer eens te klein was voor hun bal. Zo heeft Ronse weer eens de zotskap en feestneus opgezet en kunnen we alvast weer afspraak maken tot in 1983. DBR Vriendelijke uitnodiging tot het U wordt allen verwacht op za terdag 6 februari 1982 in zaal Oud-België te St.-Blasius-Boe- kel (Zwalm) Boekelbaan. Aanvang om 20 uur. Inkom 60 fr. Voorverkoop 50 fr. Het bal der bommelkies kende ook een overgoten sukses. Meer dan 1.000 jongeren waren aanwezig in de grote zaal van het C.O.C. Onder de vele aanwezigen werd een prins en prinsesje verkozen, die hier op de foto prijken met de leden van het koninklijk hof en de voorzitter van het bommelkomité dhr. M. Beatse. (DBR) De Rijksdienst voor Werknemers pensioenen brengt ter kennis van de toekomstige gepensioneerden dat er regelmatig zitdagen gehou den worden, waar zij kosteloos alle gewenste inlichtingen kunnen be komen inzake werknemerspen sioen (arbeiders, bedienden, mijn werkers, zeelieden) en aangaande het gewaarborgd inkomen voor be jaarden. De eerstvolgende zitdag gaat door .te Ronse, stadhuis op woensdag 20.1.1982 van 10 u. tot 12 De evolutie van het gemiddelde inkomen per inwoner is in Oude naarde van index 85,4 in 1971 opge lopen tot 90,7 in 1976. Dit betekent dat men op 0,7% na 10% onder het nationaal gemiddel de zit (het percentage vereist om aan het criterium voor ontwikke lingszone te voldoen). Als de Europese Commissie stelt dat de inkomens gestegen zijn tot een volstrekt bevredigend niveau, dan verwijt men ergens aan de armen dat ze minder arm geworden zijn. Men mag niet vergeten dat de inko mensindexen berekend worden op grond van de belastingsaangiften. Oudenaarde met zijn hoge vrouwe lijke activiteitsgraad en lage lonen is een streek waarin het samenwer ken van man en vrouw onontbeer lijk is. De samengevoegde inkomsten van man en vrouw geven natuurlijk een hoger gemiddelde. Er moet ook rekening gehouden worden met het feit dat de lage loonstructuur in het arrondisse ment een bijkomende stimulans is tot het pendelen. Wanneer onze traditionele industrie klappen krijgt, neemt de inter-arrondisse- mentele pendel toe. De weerspiegeling daarvan in de inkomensstatistiek wordt beïnvloed door de hogere lonen die men bui ten het arrondissement verdient. Een statistiek van het N.I.S. uit 1979 is veelbetekenend. Een studie van het S.T.C. Oude naarde uit 1980 heeft een vernieti gend oordeel uitgesproken over de toestand van het openbaar vervoer in het arrondissement. Men schreef er: «De situatie van het openbaar vervoer verkeert er nog in een fase van onderontwikke ling. Dit is des te erger nu de economische crisis om zich heen grijpt, vele bedrijven sluiten en werk in eigen streek een bijna on bereikbaar ideaal schijnt. De uitbouw van een goed openbaar vervoer zal hoe langer hoe meer een conditio siné qua non blijken wil men de ontvolking van een gans gewest tegen gaan. De E.E.G.-Kommissie poogt dui delijk de textielsector weg te cijfe ren om alleen te moeten spreken over de «andere sectoren». Men concludeert dan dat de andere branches zich zeer bevredigend ontwikkeld hebben. Hierbij moet men voor ogen hou den dat de mono-industriële struc tuur van het gewest slechts in het begin der zeventiger jaren onder broken werd door het openstellen van de Oudenaardse industrieter reinen. Als tweede volgde in 1973 Kortrijk met 30,57% en als derde Tielt met 29,50%. In 1973 had Oudenaarde-Ronse nog 12.457 tewerkgestelden. In ver gelijking met 1978 betekent dit een verlies van 3.489 arbeidsplaatsen in confectie en textiel. Ten opzichte van 1975, noteren we in 1978 nog een verlies van 2.395 arbeidsplaatsen, of ongeveer 21% van de arbeidsplaatsen in textiel en kleding die in 1975 bekleed wer den. Anders uitgedrukt, van 1975 tot 1978, ging 8,56% van de arbeidsplaatsen in Oudenaarde- Ronse verloren door de krisis in de textiel en confectie. Geen enkel ander Vlaams arrondis sement zag tengevolge van deze krisis zijn werkgelegenheid zo ach teruit gaan. Dendermonde als tweede in de rangorde, verloor in dezelfde perio de (1975-1978) 5,63% van zijn arbeidspotentieel, Aalst als derde 5,39% en Kortrijk als vierde 5,02%. Een studie van de Gewestelijke Economische Raad voor Vlaande ren (GERV) maakt melding van 1.012 werklozen in de kleding, schoenen en textiel in Oudenaarde in 1978. Dit betekende 44,08% van de totale werkloosheid in Oude naarde. Gemiddelde brutodaglonen van de hand- en hoofdarbeiders in de privésector (franken) Industrie Handel diensten M V M V Arrondissement 1.198,3 859,4 1.144,8 746 Oost-Vlaanderen 1.359,9 881,6 1.220 752 Rijk 1.408 971 1.237 724,7 Bron: N.I.S. 1979 Zowel voor de industrie als voor handel en diensten worden lagere lonen opgetekend voor het arron dissement dan in Oost-Vlaanderen en het Rijk. Voor de mannen in de industrie wordt het laagste loonniveau van het Rijk bereikt. Dit relativeert al enigszins het opti mistisch geluid dat de E.E.G. laat horen over het «bevredigend inko men» in Oudenaarde. De recente stijgende werkloosheid in het Oudenaardse zal zeker zijn invloed hebben op de inkomenssi tuatie zoals die in 1985 zal gepubli ceerd worden. Omvang en duur van de werkloosheid, alsook het bedrag van de uitkeringen verhou den zich globaal gezien omgekeerd evenredig met het inkomensniveau. (De werkloosheidsreglementering K.B. 24.12.80 heeft het be drag van de uitkeringen voor be paalde categorieën van werklozen verlengd). De recente verslechterende werk loosheid in het arrondissement Ou denaarde heeft ongetwijfeld een negatieve invloed op de inkomens. Er is dus geen reden om in het licht van die gegevens een voorbarig optimisme ten toon te spreiden. De bevolkingsevolutie in het arron dissement Oudenaarde wordt se dert de eeuwwisseling gekenmerkt door staguatie. In de periode 1901- 1961 was er slechts een toename van 4.000 inwoners. In 1846 telde Oudenaarde 106.872 inwoners in 1980: 112.604 (Een vergelijking: Oost-Vlaande ren 1846: 793.264, 1980: 1.330.134 Het Rijk, 1846: 4.337.196, 1980: 9.855.110 Kenmerkend voor de bevolkingse volutie is de continue emigratie, hoofdzakelijk bestaande uit jonge gezinnen (gebrek aan werkgelegen heid, denk maar aan de onderver tegenwoordigde tertiaire sector in het gewest, de Commissie geeft dit zelf toe). Dit leidt tot een voortdurende ver oudering van de bevolking wat op zijn beurt negatieve gevolgen heeft voor de natuurlijke groei van de bevolking. Het arrondissement Oudenaar de is van oudsher een arbeidsreser- voir geweest voor andere gewesten. De Gerv-studie spreekt dan ook over de negatieve migratiesaldi die kenmerkend zijn voor het gewest. De E.E.G. stelt dat de migratiebe wegingen de laatste jaren positief geworden zijn. Is de toestand er daardoor op verbeterd? Helemaal niet. Het pendelarrondis sement Oudenaarde heeft altijd zijn werkloosheid geëxporteerd. De recente positieve migratiebewe ging is niet te danken aan het binnenkomen van jonge mensen, maar aan het oprichten van diverse bejaardentehuizen in de rustieke omgeving van de Vlaamse Arden nen. Dit heeft geen gunstige in vloed op de demografische evolutie in het gewest. Het niet-erkennen van ons gewest als ontwikkelingsroes zal er toe lei den dat bij verdere aftakeling van confectie- en kledingsector het ar rondissement steeds minder aan trekkelijk zal worden voor nieuwe investeerders. De laatste zenuwader van het ar rondissement wordt dan afgesne den. Het is immers Oudenaarde dat de nog slechtere economische toe stand van deelgebieden uit het ge west zoals bvb. Ronse nog gedeel telijk kan camoufleren. Het S.T.C. kan niet akkoord gaan met de isolering van de textielsec tor als zijnde een activiteit die bui ten de geldende normen valt. Dat Oudenaarde door en door een tex- tielstreek is en dat de problemen die dit vandaag meebrengt serieus zijn toont volgende tekst: «Zowel wat de tewerkstelling als de werkloosheid aangaat zijn textiel en kleding, sleutelsectoren voor het arrondissement Oudenaarde. Deze sectoren werden tijdens de jongste jaren in het Vlaamse Ge west geteisterd door structurele moeilijkheden. Beide sectoren telden op 30 juni 1973, 143.140 tewerkgestelden in het Vlaamse Gewest, of bijna 10% van de totale tewerkstelling in Vlaanderen. Op 30 juni 1975 was dit aantal teruggelopen tot 128.816 (- 14.325) en op 30 juni 1978 tot 100.451 (- 42.690). In drie jaar (30 juni 1975 - 30 juni 1978) ging ruim 22% van de in 1975 nog bestaande tewerkstelling in de ze sector verloren (- 28.365), dit is ca. 1,9% van de totale tewerkstel ling. Bijna 13.000 arbeidsplaatsen hier van gingen verloren ingevolge de sluiting van ondernemingen. Op 30 juni 1978 waren er nog 100.451 personen uit het Vlaamse Gewest tewerkgesteld in de textiel en confectie. Dit vertegenwoordigt 6,53% van de tewerkstelling in Vlaanderen. Op 30 juni 1978 telde Oudenaarde- Ronse 8.968 tewerkgestelden in de textiel en kleding. (8.943 volgens de Gerv). Dit betekent dat 8,92% van de Vlaamse tewerkgestelden in de tex tiel en kleding in Oudenaarde te situeren is. Dit is een serieus aantal, aangezien dit 33% van de gehele Oudenaard se tewerkstelling uitmaakt. In 1978 zag de rangorde voor de tewerkstelling (textiel en confectie) er als volgt uit, voor het Vlaams Gewest: 1. Kortrijk: 20.774 (23,62% van de Kortrijkse tewerkstelling) 2. Gent: 12.203 (8,09%) 3. Aalst: 9.465 (18,62%) 4. Sint-Niklaas: 9.169 (18,39%) 5. Oudenaarde: 8.968 (33% van de Oudenaardse tewerkstelling). Geen enkel ander Vlaams arrondis sement is voor zijn tewerkstelling zo erg afhankelijk van textiel en kleding, als Oudenaarde. Dit was ook zo in 1973 (30 juni). De monocultuur kwam nog sterker tot uitdrukking, 44,07% van de tewerkgestelden zaten in de textiel en kleding. Meteen stond Oudenaarde met dit percentage aan de leiding van de Vlaamse arrondissementen. Daar na volgde Kortrijk met 40,67%, Dendermonde als derde kwam aan 35,33%. In juni 1980, twee jaar later, telt Oudenaarde 1.155 werklozen of 45,83% van de totale werkloosheid in Oudenaarde. Op dit punt is er van verbetering geen sprake». De Directeur van de Handelskamer van Oudenaarde beweerde in mei 1981 (Eindverhandeling, I. San- tens, Arr. Oudenaarde «Een Eco nomische - geografische Analyse Leuven, 1981») Het is alsof sinds vele jaren een welbepaald plan zou bestaan om heel Zuid-Oost-Vlaanderen buiten de grote openbare werken te hou den alsof een verbinding van het zuiden van West-Vlaanderen en het internationaal wegenknooppunt Brussel voor Zuid-Oost-Vlaande ren zonder belang zouden zijn. We hebben een aantal aspecten voor de sociaal-economische toe stand in het arrondissement Oude naarde onderzocht: Daarbij ging onze aandacht uit naar de werk loosheid, het inkomen, de pendel, het openbaar vervoer, de demogra fie, de tewerkstelling, de wegenin frastructuur, de textiel- en confec- tiesector, de migratiebewegingen. Op alle punten die we behandeld hebben blijkt dat de E.E.G.-kom missie en in mindere mate de G.E.R.V., de toestand van het ar rondissement te rooskleurig voor stellen. Het Tewerkstellingscomité van Ou denaarde dat sinds zijn ontstaan de gewestelijke problematiek op de voet volgt is van oordeel dat de gehele streek de weg op gaat van het totale economische verval, ten ware indien de overheid beslist in te grijpen om de nodige investeringen te stimuleren en dit in voorwaarden die zowel werkgevers als werkne mers toelaten in de meest optimale condities hun bijdrage te leveren tot de economische ontwikkeling van de streek en meteen van het gehele land. In het licht van wat voorafgaat zou het onbegrijpelijk zijn voor de be volking van het arrondissement Oudenaarde en zijn vertegenwoor digers indien de Belgische regering en de Europese Commissie in weer wil van alle argumenten die hier aangehaald werden zouden moeten besluiten het gewest niet langer te erkennen als ontwikkelingszone in het kader van de Europese regiona le steun. Het Gewest Oudenaarde twijfelt er niet aan dat zijn beroepsschrift waar, naast het S.T.C., diverse or ganisaties en personen zich bij aan gesloten hebben uiteindelijk ge hoor zal vinden.

Voor Allen | 1982 | | pagina 7