10.000 tegen rechts diktaat Debunne 'Alles staat op 't spel' Wat met sociale fraude en relance in de bouw Overheidspersoneel naast de gewone burger mikpunt van regering Martens V OPGELET! EDITORIAAL Maidenspeech Herman De Loor Beknotten van de parlementaire bevoegdheid Sociale fraude BERICHT AAN DE SP-AFDELINGEN Vrijdag 22 januari 1982 44' jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P «Er werden er hier vijfdui zend verwacht maar het zijn er 10.000» weerklank de stem van ABVV leider Georges Debunne door be tot in de nok gevulde Eeuw feestpaleizen op de Heizei De duizenden militanten stuurden meteen een oorver dovend applaus in de richting van de man op het podium... Achter hem de machtige slogan die deze militantenvergadering bege leidde «Geen rechts diktaat, aktie voor koopkracht, sociale zeker heid, fiscale rechtvaardigheid, eko- nomische heropleving en een nieuw industrieel beleid» de richtsnoer van de globale arbeidersaktie voor de kcmende maanden en jaren... Debunne met gebalde vuisten: «Wij aanvaarden geen speciale vol machten om een liberale politiek te voeren van sociale achteruitgang, kado's voor de liefhebbers van de vrije marktekonomie aan het patro naat, maar geen vrijheid meer om collectieve arbeidsovereenkomsten of C.A.O.'s op te bouwen, dat is niet aanvaardbaar voor de wer kende klasse». Volgens Debunne heeft het patro naat schrik van het syndikaal pro gramma en de rechtse redenering die momenteel wordt gevolgd is dan ook een einde stellen aan de cao's in het voordeel van de pa troons. Maar Debunne voegde daar onmiddellijk en krachtig aan toe: «Als het zo is dan voelen wij ons niet langer gebonden aan de sociale vrede, als het zo is dan verklaren wij DE OORLOG.» Hij noemde het schandalig dat men 5 tot 10 pet moet inleveren zoals bij Fabelta maar bracht begrip op voor de situatie i>an de arbeiders. Op merkelijk ook was het enthousias me als werd gezegd dat er geen verschillen zijn tussen arbeiders uit Wallonië, Vlaanderen of Brussel. «Wij weten dat in Limburg de ar beiders met evenveel enthoesiasme zullen strijden als de arbeiders van Cockerill Sambre» verklaarde De bunne. Hij vreesde ook dat de 3 pet inleveringen die nu al door de rege ring worden opgelegd op de massa van de salarissen, zullen uitlopen op veel meer inleveren. Ten overstaan van het ACV zegde hij te hopen dat men wil mee op stappen in de sociale strijd. Het ACV zegt «niet te vroeg» maar wij zeggen «niet te laat» aldus Debunne. Het ABW zal mogelijks reeds dinsdag een beslissing nemen no pens eem 24 uren staking in privé- en openbare diensten. De manifestatie op de Heizei werd met groot enthoesiasme door de duizenden aanwezigen beant woord. Van sommige zijden werd geroepen om onmiddellijke aktie. Ook vanuit Aalst was er al meer belangstelling (een 200-tal mensen) dan aanvankelijk werd verwacht. Het offensief tegen de regeringspo- litiek van sociale afbraak is nu defi nitief gestart, en daarin heeft de SP een belangrijke taak te vervullen. Roger D'HONDT Fanfare «De Verbroedering» van Geraardsbergen pag. 5 Euro-kommunisme op een keerpunt? pag. 5 Oudenaarde: stadsbegroting 1982. pag. 7 Naar aanleiding van de be spreking van het wetsont werp tot toekenning van bij zondere machten aan de Re gering hield ons nieuw ver kozen kamerlid Herman DE LOOR een opgemerkte tus senkomst. Het ging in feite om zijn maidenspeech, waar in hij ondermeer handelde over de bijzondere machten die de regering vraagt voor de bestrijding van de sociale fraude en over de middelen die zij zinnens is te nemen met het oog op een relance in de bouwsector (verminde ring van de intrestlasten of verlaging BTW-tarief). Hier na publiceren wij de tekst van zijn tussenkomst. Het weze me toegestaan U vooraf gaandelijk te zeggen dat, voor een nieuw verkozen volksvertegen woordiger, het huidige debat zeer ontgoochelend is. Dat spijt me ten zeerste want ik had gehoopt hier nuttig werk te kunnen verrichten voor diegenen die mij naar het Parlement hebben gestuurd, dit wil zeggen: de arbeiders uit de indus trie uit mijn streek die de jongste jaren fel door de werkloosheid en de fabriekssluitingen werden be proefd en wier koopkracht elke dag nog meer wordt aangetast. Na de regeringsverklaring van de Eerste Minister te hebben gehoord en na het investituurdebat, heb ik twijfels of het nog wel mogelijk is in deze Kamer op een zinnige wijze het arbeidersstandpunt te vertol ken. Inderdaad, het eerste werk dat aan alle nieuw-verkozen volksver tegenwoordigers in dit Parlement wordt gevraagd is dat ze zouden afzien, in grote mate althans, van hun parlementaire bevoegdheid op financieel, sociaal en ekonomisch gebied. Officieel gaat het om een bevoegd heidsopdracht vanwege de wetge ver aan de Koning, maar in de praktijk komt het hierop neer dat de volksvertegenwoordiging voor bepaalde materies buiten spel wordt gezet en de regering de vrije hand krijgt om een aantal maatre gelen te treffen die bepalend zijn voor het lot van de arbeidende bevolking, voor haar koopkracht, voor haar sociale zekerheid en ook voor het sociaal overleg in dit land. Men vraagt ons dus in onze eigen bevoegdheid te snijden en af te zien van onze wetgevende opdracht voor een materie die ons nauw aan het hart ligt en die wij, precies in deze Kamer, van dichtbij willen volgen. Het feit dat wij deze vraag negatief zullen beantwoorden, zal spijtig genoeg - niet wegnemen dat ande ren, uit partijdiscipline of misschien ook wel uit onbegrip voor de de- mokratische waarden die op het spel staan, deze volmachten aan de regering zullen geven. Dit is weinig hartverheffend en uit ermate verontrustend. Weinig hart verheffend omdat het de meest so ciaal-geëngageerde parlementsle den monddood maakt. Verontrus tend omdat deze politieke lijn wordt ingegeven door de voorstan ders van het ekonomisch liberalis me dat elders reeds zijn onmacht heeft bewezen om de krisis op te lossen en er enkel in gelukt is nog meer armoede en nog meer werk loosheid onder de werkende bevol king teweeg te brengen. Men tracht het voor te stellen alsof dit alles niet zo dramatisch moet worden opgevat, dat de parle mentsleden het recht op kontrole blijven behouden, dat ze het eerst zullen ingelicht worden en zelfs, via de interpellaties, hun verzet tot uiting mogen brengen. Het spreekt vanzelf dat de oppositie niet bij de pakken zal blijven zitten. Maar, sta me toe toch mijn twijfel uit te drukken nopens de openheid waar mee de regering het Parlement te gemoet treedt. De ervaring van deze enkele weken heeft ons reeds geleerd dat de rege ring binnenskamers handelt en het Parlement de gegevens weigert die het moeten toelaten een objektief oordeel te vormen over haar wer kelijke bedoelingen. Wat nu het bestrijden van de socia le fraude betreft is het voor ons duidelijk dat wij als socialisten te gen elke fraude zijn, dus ook tegen de sociale. Maar we moeten alles toch zien binnen zijn relativiteit. Als men inderdaad weet dat jaar lijks zo een 200 miljard fiscale frau de wordt gepleegd, zou het onver antwoord zijn geen of weinig in spanningen te leveren om deze kwaal uit te roeien, maar daarente gen de sociale fraude die ongeveer 10 miljard per jaar bedraagt met ijzeren hand aan te pakken. Te meer daar de fiscale fraude veel schadelijker is, aangezien de eruit voortvloeiende winst veelal in het buitenland wordt belegd. Terwijl de opbrengst van de sociale fraude toch in de Nationale Economie te recht komt. Wij zijn van mening dat met sociale fraude vooral bedoeld wordt een bestrijding van de sluikarbeid en dat hierbij aan heel wat gewetenlo ze werkgeverspraktijken aandacht dient besteed. Lees verder pag. 5 Dat de regering Martens-De Clercq-Gol, in tegenstelling met wat zij ook beweert, een reactionaire politiek gaat voeren, zal intussen wel voor iedereen duidelijk zijn. Niet alleen het prioriteitsprogramma voor het regeringsbeleid en het totaal buiten spel zetten van het Parlement wijzen in die richting, maar ook de enthousiaste en lovende verklaringen van woord voerders van het patronaat, het kapitaal, bepaalde zakenlui en van al wat maar enigszins naar rechts zweemt. Zoals in de Verenigde Staten, Engeland en andere landen waar rechtse regeringen aan het bewind zijn, zal ook bij ons de gewone burger het gelag voor de economische crisis dienen te betalen. De ondernemingen daarentegen zal geen strobreed in de weg gelegd worden en de voorrechten van de meer begoeden zullen nog vergroot worden. Een eerste staaltje van de mentaliteit van de nieuwe meerder heid kregen we reeds te zien bij de bespreking in Kamer en Senaat van de verlenging van de huurwet. Nog voor de regering Martens V goed. en wel de eed had afgelegd, wensten de woordvoerders van PVV en PRL het door de vorige regering ingediende ontwerp terzake te amenderen in die zin dat de huren met 7,5% zouden stijgen in plaats van de voorziene 6% en dat de termijn voor de verlenging van 12 maanden zou teruggebracht worden tot 3 maanden. Bij volmacht kon dan achteraf een nieuwe huurwet in mekaar gebokst worden, waarbij de stijging van de huren de vrije loop zou gelaten worden. Naast de gewone burger lijkt evenwel de openbare sector door de regering Martens V supplementair geviseerd te worden. Nu hebben de overheidsdiensten in bepaalde middens al jaren geen al te beste faam, heten zij overbezet te zijn en onvoldoen de te functioneren in vergelijking met de privésector, doch een verregaande veralgemening van deze vaak misplaatste voor oordelen lijkt ons allerminst op zijn plaats. Met het nieuwe prioriteitenprogramma lijkt de openbare sector echter definitief als zondebok aangewezen te worden. Een aantal drastische ingrepen zullen ongetwijfeld voor uiterst zware gevolgen zorgen voor alle overheidsdiensten en het daarin tewerkgestelde personeel. Beknopt komen de voornemens van de regering hierop neer: vermindering in vier jaar tijd van het overheidstekort met de helft en voor 120 miljard nieuwe bezuinigingen in 1982; niet vervangen van personeelsleden bij natuurlijke afvloei ing en opgedreven mobiliteit; nieuwe matiging van de inkomens; beperking van de subsidies aan overheidsbedrijven en versterking van het kostenbeginsel (duurdere trein, post, telefoon, ontnemen aan het Bestuur der Postcheks van de middelen die een billijke concurrentie met de privé-banken moesten waarborgen; wijziging van de normen en criteria in het onderwijs; beperking van de werkingsmogelijkheden van de sociale diensten; diepgaand wijzigen van de pensioenstelsels; doorbreken van het zendmonopolie van BRT en RTBF. Zonder het daarom expliciet te stellen is het klaarblijkelijk tevens de intentie van deze neo-liberale regering sommige openbare diensten te ontmantelen om ze daarna te privati seren. Aan de inzichten van het Kabinet Martens V, dat al deze maatregelen snel wil doordrukken via de bijzondere volmach ten en zonder enige vorm van ernstig overleg, kan derhalve weinig getwijfeld worden. Evenals tijdens de periode 60161 onder het bewind van «vader- Eyskens» dreigt het overheidspersoneel opnieuw het kind van de rekening te worden. Wij zullen waakzaam moeten zijn, en ons voorbereiden, om samen met onze syndicale organisaties de strijd aan te vatten tegen deze regering die niet zal aarzelen onze sociale verwor venheden en onze welvaart aan te tasten ten voordele van patronaat en groot kapitaal. Senator Paul VAN DER NIEPEN Om moeilijkheden in de drukkerij ons verplicht de kopij vroeger in de gen. Gelieve daarom uw De teksten die later toekomen volgend nummer. Enkele weken terug ontving elke SP-afdeling de afrekeningsformulie- ren voor de SP-zegels 1981. Mogen we aandringen dat elke afdeling zich UITERLIJK voor 31 januari zou in regel stellen. De onverkochte zegels en de afrekening moeten toegestuurd worden aan de federale penningmeester Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. Tot op heden stelden volgende afdelingen zich reeds volledig in orde: Erembodegem, Herdersem, Hofstade, Baardegem, Hillegem, Woub- rechtegem, Meerbeke, Ninove-Centrum, Voorde, Steenhuize en St.- Lievens-Esse moeten nog de eindbetaling verrichten. De partijzegels 1982 zullen direkt na ontvangst vanuit de drukkerij doorgestuurd worden aan de afdelingen. Voor zover nog geen bestelling werd overgemaakt moet dit dringend gebeuren. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst V... s X vX-V /S V

Voor Allen | 1982 | | pagina 1