De nieuwe spoorwegtunnel: een oude socialistische optie CSC -V ormings werk Gewest Aalst 2de cyclus gemeentebeleid Een rookgordijn voor het voeren van een liberaal economisch beleid! K0RRESP0NDENTEN OPGELET! at EDITORIAAL Vrijdag 29 januari 1982 44' jaargang nr. 5 Weekblad van de S.P Onze medewerker Werner Van Der Stockt had een uitgebreid interview met senator Paul VAN DER NIEPEN over de tot standkoming van de nieuwe spoorwegtunnel in Dender leeuw. Als de weerman het niet laat afwe ten, zal de spoorwegtunnel die het Stationsplein met de Kouterbaan verbindt, binnen een paar weken in gebruik kunnen genomen worden. Deze tunnel met de eraan verbon den nieuwe parking zal het de tal rijke pendelaars uit Iddergem, Welle en de sociale woonwijken een stuk makkelijker maken. Te vens zal het rond het drukke Stationsplein een stuk rustiger en leefbaarder worden. Wat hierbij wel eens over het hoofd gezien wordt, is dat het uiteindelijk de socialisten waren, die dit dossier geopend en uitgewerkt hebben. We hadden hierover een gesprek met senator Paul Van der Niepen (PVN), die de bouw van de tunnel vooreerst in zijn sociaal-econo misch perspektief wenste te plaatsen: PVN«Zoals je weet heeft de Den derstreek een van de laagste werk- gelegenheidscoëfficiënten van Bel gië (63,3% in 1970). Bovendien is het zo dat recente statistieken be wijzen dat het arrondissement Aalst en zeker in de dienstensec tor de laagste lonen betaalt. Daardoor komt het dat de uitgaan de pendel in de Denderstreek erg groot is. Voor Denderleeuw is het zelfs zo dat 66% van de totale beroepsbevolking pendelt. Dat is het hoogste percentage van het ar rondissement en één van de hoog ste in het land.» Voor Allen: In Denderleeuw ma ken de meeste pendelaars gebruik van het treinvervoer. Door de lig ging van het station duurde de reisweg voor vele forensen langer dan nodig. Waarom werd dan zo lang gewacht met de doorsteek naar de Kouterwijk? PVN: «Dat lag zeker niet aan ons. Sedert 1958, toen de socialisten voor de eerste keer de volstrekte meerderheid haalden in Dender leeuw, hebben we ons permanent ingezet om de nieuwe tunnel er door te krijgen. Op dat moment bestond er wiliswaar al een voet gangersbrug (VA: de zogenaamde «Passerel» aan de herenwoning Van Stalle), die echter vooral dan voor fietsers meer ongemak dan gemak opleverde. Daarom troffen we na het aanleggen van een dossier op 11 oktober 1961 de beslissing een kortere verbindings weg naar het station of tweede toegansweg te maken. Reeds op 17 januari 1962 werd door het provin ciaal bestuur hieraan een principië le goedkeuring gegeven op voor waarde dat de financiële middelen hiervoor voorhanden waren. Het toenmalige College van Burge meester en Schepenen (VA: burg. A. De Pelsmaeker, 1ste schepen Paul Van der Niepen, 2e schepen Roger Seghers) gaf op 23 januari 1962 aan Ingenieur L. Verbanck uit Gent dan ook de opdracht om het ontwerp van de tunnel te maken. Deze tunnel werd gepland aan de Guido Gezellestraat, achter de ei gendom van dhr. Bosmans en zou uitkomen op de Loskaai». VA: En toen begon de mars door de instellingen voor de financiering en de goedkeuring ervan? PVN: «Inderdaad. Het is misschien nuttig om de stappen, die we toen gezet hebben nog eens summier op een rijtje te zetten: op 9 november 1965 nadat de ontwerper en wijzelf al een aantal stappen gezet hadden voor een principiële goedkeuring van de be trokken instanties werd met de directie van de spoorwegen een eerste bespreking aan dit projekt gewijd. De besprekingen verliepen echter zeer moeizaam. op 21 april 1966 werd aan de Stationsdirectie gevraagd onder welke voorwaarden de bestaande reizigerstunnel zou kunnen worden verlengd. op 26 april 1966 werd aan de bevoegde diensten van de NMBS dit verzoek voor verder onderzoek overgemaakt. Wegens het langdu rig uitblijven van concrete voorstel len werd op 8 december 1969 op nieuw een onderhoud bij de Direc tie van de NMBS aangevraagd om het ontwerp van de tunnel te be spreken.» VA: Het dossier lijkt wel een lij densweg. Werden er naast de con tacten met de NMBS en het Minis terie van Verkeer nog andere con tacten gelegd om het dossier er door te krijgen? PVN: «Naast de bevoegde instan ties werd ook het economisch ex pansiecomité van het arrondisse ment Aalst bij deze zaak betrok ken. Op 18 maart 1970 zou dit comité de problemen in verband met de tunnel en de nieuwe brug over de Dender bespreken. Het resultaat hiervan was dat deze twee objektieven in een vijfjarenplan werden opgenomen. De NBMS zou het projekt ondanks onze tussen komsten echter op de lange baan blijven schuiven.» Lees door pagina 5 Door de barre weersomstandigheden lag de tunnelwerf er de laatste weken erg verlaten bij en liepen de werken enige vertraging op. Toch hoopt men de tunnel binnen een paar weken voorlopig open te kunnen stellen. s* - Ülfte: - HP-""' II Bij de nieuwe samenstelling van het Bureau van de Socialistische Fractie werd Willy VERNIMMEN verkozen als lid van het Bureau. In de Commissies van het Europees Parlement zetelt hij als effektief lid in de Landbouwcommissie en als plaatsvervanger in de Commis sie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Hij blijft tevens ondervoorzitter van de ad hoe Commissie voor Toerisme. Nadat de eerste cyclus «Gemeentebeleid»: een socialistische visie», welke doorging in het voorjaar van 1981, ontegensprekelijk een succes werd, knopen wij thans opnieuw aan met dezelfde thematiek. Vanaf einde februari 1982 gaan we opnieuw van start volgens het eerder gebruikte schema, met in de voormiddag een deskundige inleider over het onder werp van de dag en in de namiddag een paneldiscussie over hetgeen 's voormiddags uiteengezet werd. Alle kaderdagen beginnen om 10 uur stipt en eindigen omstreeks 16 uur. Net zoals voorgaande malen zal in de middagpauze gezorgd worden voor smakelijke verse belegde broodjes en koffie. Tevens krijgt men bij aanvang een documentatie- en werkmap. Dit alles kost de ronde som van 300 frank voor de drie kaderdagen samen. Voorziene data: Zaterdag 27 februari: Gemeenteschool Burst Thema: gemeentelijk cultuurbeleid Zaterdag 27 maart: Achturenhuis Denderleeuw Thema: OCMW-problematiek Zaterdag 5 juni: COC Velzeke Thema: Financieel beleid van de gemeente: begrotingen. Het definitieve programma met alle inleiders en panelleden zal zo spoedig mogelijk medegedeeld worden. Deelnemen aan deze drie belangrijke kaderdagen kan door overschrijving van 300 frank op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormings- werk. Houtmarkt 1 te 9300 Aalst met vermelding «Kaderdagen Gemeente beleid». Nu in de Kamer de wet op de bijzondere machten is gestemd en dit ook weldra in de Senaat het geval zal zijn, mag worden verwacht dat de regering zeer snel de maatregelen zal uitvaar digen die ze zinnens is te treffen. Wat deze maatregelen precies zullen inhouden is nog steeds niet zeer duidelijk en weigert de regering obstinaat uit de doeken te doen. Wij willen dit aan de hand van een paar feiten duidelijk maken: eerste feit: De Eerste Minister heeft onlangs ten overstaan van de journalisten van de BRT, geweigerd de formules kenbaar te maken die hij op zak heeft om, via de indexkoppelingde globale kost op de loonmassa met drie procent te verminderen. We begrijpen dat hij, ten overstaan van de pers, een zekere diskretie aan de dag legde. Maar we moeten vaststellen dat ook de Parlementsleden die nochtans gevraagd worden zijn beleid goed te keuren niet mogen weten wat op het stuk van de loonindexering zal worden voorgesteld. De waarheid is dat deze kwestie eerst met het patronaat zal worden uitgediscussieerd, want het is immers geen geheim dat het VBO haar eigen voorstellen terzake heeft uitgewerkt en deze op het einde van de maand in samenwerking met de regering in de praktijk wil omzetten terwijl de vakbonden ook het ACV van oordeel zijn dat deze aangelegenheid niet moet worden besproken. We moeten vaststellen dat zelfs in die mate het sociaal overleg op de helling wordt gezet. tweede feit: De Eerste Minister heeft voor veertien dagen een kontakt gehad met de leiders van de twee grote vakbonden. Wij kunnen aan de hand van de jongste stellingnamen van deze organisaties wel veronderstellen waarover werd gehandeld. Van de kant van het ABW zal hij hebben vernomen en de aktiedag van woensdag 20 januari heeft dit trouwens bevestigd, dat de socialistische vakbond zich niet zal neerleggen bij het diktaat van de regering om in dit Land een politiek van sociale afbraak te voeren. Een politiek die immers voor het patronaat een winst van om en bij de 70 miljard betekent en aan de arbeiders en sociale rechtheb benden globaal 87 a 109 miljard zal kosten, zonder dat een dergelijk soberheidsbeleid één enkel perspektief biedt inza ke ekonomisch herstel. Van de kant van het ACV hoeft hij momenteel niet zoveel vrees te hebben, omdat de kristelijke vakbond vooralsnog vertrouwen stelt in de ministers die dicht aanleunen bij de ACW en de MOC-vleugel. Maar we veronderstellen dat ook de heer Houthuys hem zal gesproken hebben over het ACV-memorandum van 27 november 1981, waarin duide lijk wordt gesteld dat het niet nodig is te raken aan het stelsel van de indexkoppeling. Een liberaal beleid Met de vooropgestelde maatregelen ligt het voor de hand dat de regering zinnens is een nagenoeg zuiver liberaal sociaal en ekonomisch beleid te voeren. Een politiek, die in feite terug te brengen is tot het verminderen van de kosten (vooral dan de loonkosten) voor het bedrijfsleven en dan te hopen op de zo geroemde efficiëntie van de vrije marktekonomie is, volgens ons, totaal ongeschikt om de aanpassingsmoeilijkheden waar mee onze ekonomie momenteel worstelt te bestrijden. Het zou echter onjuist zijn te geloven hetgeen deze regering zelf herhaaldelijk beweert, namelijk dat het hier gaat om een totaal nieuwe aanpak van de ekonomische achteruit gang. Niets is minder waar! Ook tijdens de voorgaande jaren werden fiskale vrijstellingen, afschrijvingsfaciliteiten en loonkostenverminderingen ten gunste van het bedrijfsleven toegekend. Het volstaat hiertoe te verwijzen naar de fiskale maatregelen met het oog op het bevorderen van de expansie van de ondernemingen, alsook te herinneren aan de zogenoemde Maribel-operatie waardoor de patronale so ciale zekerheidsbijdragen voor de handenarbeiders met dertig miljard werden verminderd. Wat wel nieuw is, is dat deze regering: 1. deze politiek van kostenvermindering in een veel sterke re mate dan voorheen doordrukt. In 1982 krijgen aldus de privé-ondernemingen minstens 70 miljard toege speeld. 2. deze kostenverlagingen onvoorwaardelijk toekent, zodat er geen enkele waarborg bestaat dat deze effektief tot lagere verkoopprijzen, een versterkte konkurrentiepositie, nieuwe investeringen en bijkomende tewerkstelling zullen leiden en niet tot steriele beleggingen of het financieel uitmelken van de onderneming door de aandeelhouders zal aanleiding geven. 3. de hieruit voor de overheid voortvloeiende minder ontvang sten niet kompenseert door een extra inspanning te vragen van de meestbegoeden, maar de middelen hiervoor zoekt bij de minstbedeelden in onze maatschappij werklozen gepensioneerden, zieken, Het zal dan ook spoedig blijken dat deze zogenaamde nieuwe ekonomische politiek niets meer is dan een rookgordijn om de vermogenden uit onze samenleving te bevoordelen ten koste van de arbeidende bevolking en de sociaal vergoedingtrekken- den. Volksvertegenwoordiger Herman DE LOOR 1 's -V ^'ggg Om moeilijkheden in de drukkerij te vermijden zien we ons verplicht de kopij vroeger in de drukkerij te I gen. Gelieve daarom uw teksten uiterlijk tegen middag binnen te leveren op het secretariaat, 1, 9300 Aalst. De teksten die later toekomen verschijnen dan volgend nummer. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 451) fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst V v:

Voor Allen | 1982 | | pagina 1