«De Verbroedering» Geraardsbergen in de pionierstijd (VI) 1? Kristenen voor het socialisme. Waarom? Waartoe CONSTITUTIEVE VERGADERING VAN HET EUROPEES PARLEMENT EUROPEES PftBIEMENT - EUROPEES PABIEMEHT - EUROPEES PARLEMENT EURO-TELEX Turnkring Rust Roest Arbeiderssport Vreda Na de eerste wereldoorlog, heeft de partij en ook de koöperatieve beweging het nut ingezien om hun steun te geven aan de turnbeweging die overal in België een grote expansie kende. Een groep turners met hun leidsmannen. Van de toestand van de Belgische ekonomie tot de financiering van de koöpe- raties E. De Nauw mum Voetbalgroep Vreda. Nieuwe Belgische Euro-Parlementsleden Twaalfduizend ambtenaren Werkgelegenheid in luchtvaart-industrie stabiel Ook Europese ambtenaren moeten gaan inleveren 4 - 29 januari 1982 - «Voor Allen» door C S, C- Vormingswerk Aalst Ook op dat gebied is Geraardsber gen niet op het achterplan geble ven. Over die periode kunnen heel wat aangename herinneringen aan gehaald worden. Het moet moge lijk zijn in het kader van de plech tigheid van juni 1982 over 100 jaar socialisme en de geplande tentoon stelling en brochure heel wat gege vens en foto's tot hun juiste waarde te doen komen. Het gaat om een periode en activiteiten waarop Ge raardsbergen en de omliggende ge meenten fier mogen zijn. Ik legde er reeds de nadruk op dat de koöperatief tot doel had de verbetering van de toestand van haar leden niet alleen stoffelijk maar ook verstandelijk. Inzonder heid het bevorderen van de turnkring was voorzien. Het bleef geenszins bij ijdele woor den. In de nieuwe gebouwen van de jaren twintig was een zeer ruime turnzaal begrepen. Maar het aantal turners, jongens en meisjes, die kwamen aansluiten steeg in derge lijke mate zo dat het indelen in verschillende groepen, niet alleen volgens het geslacht maar ook vol gens de leeftijd, pupillen, adulten, enz. nodig was om iedereen aan de beurt te laten komen voor de oefe ningen. Er was heel wat geduld nodig om al deze jongeren tevreden te stellen. Indien Geraardsbergen er in gelukt is kort na de eerste wereldoorlog in socialistische middens een zekere faam te verwerven dan was dat niet alleen op basis van de expansie van de koöperatief en van de politieke meerderheid die er werd bereikt te Geraardsbergen en omliggende ge meenten: Onkerzele, Nederboela- re, Schendelbeke en Overboelare maar ook door het optreden van honderden Rust Roestturners die altijd massaal en tuchtvol aanwezig waren op manifestaties in Vlaande ren en Wallonië. Fier waren de ouders hun zoon of dochter en ook meestal beiden te rug te vinden in onder de honder den turners bij optochten. De moe ders zorgden er voor dat de unifor men kraaknet waren. Bij de turnkampen, moest Rust Roest het opnemen tegen groepen van grotere steden o.a. Gent en Antwerpen maar ze verdedigden zich heel knap. Heel wat bekers en andere onderscheidingen werden behaald en het was dan ook een geschikte gelegenheid om bij de terugreis triomfantelijk met het muziek van het station naar het Volkshuis op de Grote Markt te defileren. Bij sommige gelegenhe den waren het fakkeltochten, een vorm van propaganda die verloren is gegaan. Onbetwistbaar de steun en de belang stelling van koöperatief en partij voor de turnbeweging heeft voet gevolgd dat de jeugd later in groot aantal lid werd niet alleen van de Belgische werkliedenpartij (de benaming van de socialistische partij toen) maar ook van syndikaat, mutualiteit en koöpe ratief Rust Roest heeft aanleiding gegeven tot heel wat huwelijken van socialisten. Turnen was voor de jeugd een bijzondere geschikte gelegenheid voor gezonde ontspanning. Het is ook van Rust Roest uit dat allerlei andere groepen van arbeiderssport ontstaan zijn: kaatsen, cross, atle- tisme en ook de voetbalgroep Vre da. De benaming kan wat eigenaar dig voorkomen voor een voetbal- groep, maar men wilde het begrip vrede op het voorplan stellen. Ook bij die gelegenheid is De Verbroe dering als sponsor opgetreden om de zware uitgaven voor het aanleg gen van het terrein boven de oude steenweg ten laste te nemen. Vreda kon onmiddellijk op de steun rekenen van een belangrijk aantal supporters verdeeld in clubs over de verschillende wijken van de stad. Ook op verplaatsing was Vre da vergezeld van getrouwe suppor ters. Er werden zelfs pronostieken ingericht betreffende de wedstrij den van het arbeiderssport. Er werd gestart in een afdeling met Waalse clubs uit de provincie He negouwen om daarna over te scha kelen naar de groep Vlaanderen en de titel werd veroverd tegen Rode Sportkring Aalst. Er werden ook vriendenwedstrijden georganiseerd tegen clubs uit Antwerpen, toen de sterkste arbeidersvoetballers van het land. Aan Geraardsbergen werd als nieuwe groep de belangrij ke opdracht toevertrouwd interna tionale wedstrijden in te richten daar we steeds een groter aantal toeschouwers hadden dan de ande re steden. Over die activiteit heb ben we de beste herinneringen. Het was nog de tijd van de sport als gezonde ontspanning verbonden met propaganda voor het socialis me. We geven een paar foto's van Rust Roest en Vreda die moeten toelaten heel wat vrienden uit die periode te herkennen. We ontleden onze foto's uit het tweede boek van Abraham RUIZ die we een verdiend sukses wensen met zijn tweede boek «Geraards bergen en de ontvoogdingsstrijd van de werkende klasse». Over de turners, voetballers van Vreda als ook de fanfare De Ver- Nummer 19 van het tijdschrift Koöperatie is tijdens de laatste da gen van 1981 van de pers gekomen. Het bevat een reeks artikelen en informatierubrieken die zeker de belangstelling zullen wekken van al wie zich interesseert voor ekonomi- sche en sociale problemen en meer bepaald voor het probleem van de koöperatieve ontwikkeling. Zo is er ondermeer: Een samenvattend verslag over de toestand van de Belgische ekono mie (waarvoor bij de best ingelichte bronnen te rade werd gegaan...). Een ontleding van de moeilijk heden waarmee de Belgische sektor der verbruikerskoöperaties te kam pen heeft, in het bijzonder COOP SUD. Een uiterst verhelderend en uit gebreid dossier over een probleem waar het bestaan van zowel de nieuwe als de oude koöperaties mee samenhangt: de financiering van de koöperatieve onderne mingen. Tientallen korte nieuwsberich ten over de sociale en koöperatieve ekonomie in België en in het bui tenland. Koöperatie wordt uitgegeven door de Federatie der Belgische Koöpe raties, Hoogstraat 28, 1000 Brussel (tel. 02-513.28.60). broedering besproken in vorig arti kel, zult u nog meer vernemen in de brochure en de tentoonstelling ge pland voor juni 1982. Bij die gele genheid moet de nadruk herhaald gelegd op de vele verdiensten van oude en soms vergeten partijgeno ten en families die het socialisme hebben mee opgebouwd. Samen met slotbeschouwingen, zal dit alles het voorwerp uitmaken van een laatste artikel. In deze laatste bijdrage willen wij een antwoord vinden op de vraag: waar en hoe werken kristenen voor het socialisme? Eerste en vooral willen kristenen voor het socialisme militeren in linkse organisaties en partijen. In de Vlaamse situatie is dit geen eenvoudige opdracht. Vele KVS-leden en simpatisanten vinden niet zo gemakkelijk hun plaats in de. linkse rangen. Anderzijds hebben kristenen voor het socialisme een taak ten opzichte van de kristelijke zuil, waarvan zij de levensbeschouwing of ideologie willen ontmaskeren. Inderdaad, steeds wordt het evangelie van Jezus Kristus als vanzelfsprekend verbonden aan kristelijke instellingen en aan de kristen-demokratie. Kristenen voor het socialisme willen het tegennatuurlijke van deze automatische band aan de kaak stellen. Zij willen kristenen zijn binnen links en dus als kristenen mee militeren binnen de bestaande linkse verbanden. Tevens willen zij socialisten zijn binnen de kerk en dus als linkse kristenen aanwezig zijn binnen de kerkelijke zuil. Als beweging willen zij werken aan het blootleggen van de feitelijke maatschappelijke belangen die achter de godsdienstige begrippen en instellingen van de kristelijke zuil en van de kristen-demokratie schuilgaan. Zo streven kristenen voor het socialisme naar sollidariteit met links en met de kerk. Zij willen geen splintergroep vormen tussen beide in. Om deze taak tot een goed einde te brengen vinden zij het noodzakelijk kristelijke basisgroepen te vormen. Zij organiseren zich in kleine groepen van ongeveer 10 mensen, die eens per maand in kameraadschappelijke sfeer samenkomen. Op deze bijeenkom sten trachten kristenen voor het socialisme de bijbel te lezen als een bevrijdend boek dat onrecht blootlegt en ontmaskert. Als tweede bron van bezinning worden teksten van Karl Marx en andere socialistische denkers overwogen, besproken en bekommentarieerd. Dit alles gebeurt aan de hand van de politieke, maatschappelijke en godsdienstige aktualiteit. Zo wordt bezinning geen vervreemding of vlucht, maar een impuls tot strijd voor de opbouw van een socialistische maatschappij, een daadwerkelijke steun bij de beleving van een socialistisch engagement. Hiermede kunnen wij deze artikelenreeks besluiten. Wij willen hierbij benadrukken dat wij ons onthielden van een persoonlijk standpunt en uitsluitend de dokumenten en publikaties van kristenen voor het socialis me lieten spreken. Vooral maakten wij dankbaar gebruik van het basisdokument 'Platform'. Valère Fouquaert 1Verkiezing van de Voorzitter Wat niemand had durven dromen of had kunnen voorspellen, is gebeurd. Inderdaad, in een Parlement dat in vele gevallen en bij vele stemmingen naar buiten treedt als een rechts Parlement werd de Nederlandse socialist Piet Dankert verkozen als Voorzitter van het Europees Parlement te Straatsburg. Resultaat van de laatste stemronde Piet Dankert: 191 stemmen Egon Klepsch (fractievoorzitter Europese Volkspartij): 175 stemmen Totaal aantal stemmen: 408 op 434 leden van het Europees Parlement Blanco: 42 Uitgebrachte stemmen: 366. Reeds voor de bekendmaking van het resultaat door Mevr. Louise Weiss (DEP) omstreeks 22.30 uur was Piet Dankert omringd door zijn collega's die hem van harte feliciteerden. De vreugde bij de socialistische fractie was onmetelijk en velen hadden tranen in de ogen. Ook fractievoorzitter Ernest Glinne kon zijn vreugde niet beheersen en het zijn voor hem waarschijnlijk de gelukkigste ogenblikken in zijn politieke loopbaan, het is tevens een welverdiende beloning na moeilijke onderhandelingen en zijn onverbeten inzet ten voordele van zijn partijgenoot en vriend Piet Dankaert. Na een hartelijke handdruk met zijn rivaal dhr. E. Klepsch en zijn voorganger Mevr. Simonne Veil, name de nieuwe voorzitter plaats in de voorzitterszetel. Piet Dankert zichtbaar ontroerd dankte diegenen die voor hem stemden en diegenen die niet voor hem stemden. Hij dankte eveneens Mevr. L. Weiss onder wiens voortreffelijke leiding deze verkie zing plaats vond en verleende het woord aan Commissievoorzitter Gaston Thorn. Verloop van de laatste twee stemronden Na de schorsing van de tweede ronde, die reeds met een uur verlengd werd, wenste de Britse conservatief dhr. Taylor nog een uur schorsing. Ingevolge het verzet van dhr. E. Glinne (socialistische fractievoorzitter) werd overgegaan tot stemming. De vergadering stemde tegen het ver zoek. Dhr. Pannella (It. radicaal) niettegenstaande zijn kritiek aan het adres van bepaalde fractievoorzitters was van mening dat «bedenktijd» misschien wel noodzakelijk was. Resultaat van de 3de stemronde Aantal stemmen: 408 (er waren dus slechts 26 leden afwezig) Blanco: 23 Uitgebrachte stemmen: 385 Absolute meerderheid: 193 Dankert: 162 Klepsch: 156 Scott-Hopkins (ED): 67 Na de mededeling van dit resultaat was het de Fractie van de Europese Volkspartij, bij monde van dhr. Vergeer, die om een uur schorsing verzocht. Dit verzoek werd door de Vergadering verworpen, zelfs een deel van de Europese Volkspartij stemde tegen. Dhr. Pannella sprak harde woorden tegen zijn collega's die voordien een «jeu de massacre» hadden gewild en die nu na eliminatie van Mevr. S. Veil geen «bedenktijd» maar een «koopjestijd» wensten. Ga dan in de gangen de stemmen van de conservatieven kopen, maar deze keer is er geen «marchandagetijd» meer, aldus Pannella. Besluit Doorslaggevend in deze verkiezing was de houding van de Britse conservatieven. Niettegenstaande een laatste poging tot omkoop en mooie beloftes vanwege hooggeplaatse personen die geen deel uitmaken van het E.P. aan de Britse conservatieven, hebben deze laatsten de balans doen overhellen in het voordeel van de socialist Piet Dankert. De verkiezingsprocedure heeft eveneens bij vele Europese parlementsleden twijfels gewekt inzake de eerlijkheid van deze stempro- cedure en wensten dan ook komaf te maken met de «politieke marchan- dage». Het is eveneens het bewijs dat ditmaal de rechter vleugel van dit Parlement zich niet heeft kunnen verenigen of is dit te wijten aan het feit dat de Europese Volkspartij in het verleden niet altijd het woord bij de daad heeft gevoegd en aan geloofwaardigheid verliest? Uitslag verkiezing ondervoorzitters Pierre Pflimlin (F, EVP): Lady Elles (VK, EDF): Nicolas Estgen (L, EVP): Marcel Vandewiele (B, EVP): Bruno Friedrich (D, Soc.): Guido Gonella (I, EVP): Egon Klepsch (D, EVP): Gérard Jaquet (F, Soc.): 311 stemmen 279 stemmen 279 stemmen 271 stemmen 267 stemmen 265 stemmen 263 stemmen 260 stemmen Paddy Lalor (IRL, EDV): 248 stemmen Paul Moller (DK EDF): 241 stemmen Konstantinos Nicolaou (Gr. Soc.): 237 stemmen Danielle De March (F, Com): 218 stemmen Alle Lid-Staten zijn nu in het Bureau vertegenwoordigd: van de fracties is de liberale niet vertegenwoordigd. Eerst-Ondervoorzitter is dhr. Pierre Pflimlin (eveneens burgemeester van Straatsburg) en zijn voorganger was Marcel Vandewiele die nu als 4de uit de stembus kwam. Verkiezing Quaestoren Uitslag stemming: Wawrzik Simpson Maher Gouthier Zagari 270 stemmen 261 stemmen 258 stemmen 237 stemmen 205 stemmen Op 22 december 1981 is de voorzitter van het Europees Parlement er officieel van in kennis gesteld dat Mevr. J.M. Pauweleyn-Decaestecker, Mevr. A.M.J. Phlix en dhr. R.M.G. Chantere per 17 december 1981 gekozen zijn verklaard als lid van het Europees Parlement ter vervanging van respectievelijk dhren W. De Clercq, L. Tindemans en P. De Keersmaeker, die ontslag hebben genomen. Bij de Europese Commissie in Brussel zijn 11.393 ambtenaren werkzaam. De meesten van hem komen uit België: 2.690. Ook de Italiaanse inbreng in Brussel is met 2.659 mensen groot. Het Nederlandse aandeel in Brussel is relatief gezien gering. Slechts 650 Nederlanders werken voor de Europese Commissie. Ierland en Griekenland, dat op 1 januari 1981 lid werd van de E.G., bezitten de minste ambtenaren, respectievelijk 178 en 172. Van buiten de Gemeenschap zijn 77 ambtenaren aangetrokken. De werkgelegenheid in de Europese lucht- en ruimtevaardindustrie was in de periode 1969-1979 betrekkelijk stabiel met een personeelsbezetting van gemiddeld 420 duizend man. Tijdens deze periode steeg de omzet van deze sector jaarlijks, in constante termen met ongeveer vier-en-een-halve percent. De Commissie heeft deze cijfers verstrekt aan de Belgische socialist Willy Vernimmen. Uit die cijfers blijkt een produktiviteitsherstel van de Europese lucht- en ruimtevaartindustrie in vergelijking met de produktiviteit van de voor naamste Amerikaanse concurrenten. Het aandeel van de in de EG-landen gebouwde burgervliegtuigen op de Europese markt is gedaald van 33% in 1970 tot 30,2% in 1979. Sinds 1974 echter, toen dat marktaandeel maar 21,4% bedroeg, is de ontwikkeling positief. Bovendien is het marktaandeel van Amerikaanse burgervliegtui gen op de Europese markt gedaald tot 74% in 1979 tegen 79% in 1978 en 82% in 1977. De Commissie beschikt niet over gegevens over het aandeel van de Europese militaire vliegtuigen op de EG-markt. Mede als gevolg van het optreden van de Nederlandse staatssecretaris van Europese zaken, Van den Broek, zal de kloof die gaapt tussen de salarissen van Europese ambtenaren en die van vergelijkbare ambtenaren in de 10 EG-lid-staten in de loop van de komende jaren kleiner worden. In de Europese Ministerraad is gesproken over de hoofdlijnen langs dewelke «Europese» salarissen (die aanzienlijk veel hoger liggen dan nationale salarissen) in de komende jaren aangepast moeten worden. Andere principes die eveneens vastgelegd werden zijn: de Europese ambtenaren krijgen niet de verzekering dat hun salarissen niet achteruit kunnen gaan en als in EG-lid-Staten de salarissen per uur stijgen doordat bijvoorbeeld de arbeidsduur wordt ingekrompen zonder dat dit ambtena ren geld gaat kosten dan hebben EG-ambtenaren niet automatisch recht op een verhoging van hun inkomsten. Verder hebben de Ministers een rem gezet op een verhoging van de salarissen van EG-ambtenaren die buiten de Gemeenschap werkzaam zijn in landen waar de inflatie hoog is. De verschillen tussen de salarissen van Europese ambtenaren en die van nationale ambtenaren zijn in de loop van de jaren alsmaar grote geworden (in het voordeel van de Europese ambtenaren), aldus staatssecretaris Van den Broek. Hij is van mening dat waar, als gevolg van de slechte economische situatie, in de Lid-Staten steeds meer ingeleverd moet worden het inleveren ook moet gelden voor de Europese ambtenaren.

Voor Allen | 1982 | | pagina 6