Onbeschaamde chantage B.B.T.K. NIET VERGETEN OM HET VERZET TE ORGANISEREN lil «Voor Allen» - 29 januari 1982 - 5 De nieuwe spoorwegtunnel: een oude socialistische optie m Wie zonder zonde is werpe de eerste steen! 16.345 F 10.500 F 16.345 F 26.845 F Neen, neen... nooit! B.B.T.K. Aalst Dendermonde naarde Ronse/Oude- Algemene Ledenvergadering Sociale afbraak, loons vermindering, beperking van de vakbondsvrijheid voor de werknemers Verrijking, Cadeaux uit de staatskas voor het patro naat, de rijken De B.B.T.K. roept U op tot verzet en verwacht U op de Algemene Ledenverga dering. En de index? De verdediging van de in dexkoppeling heeft een tweevoudig doel: het ver hinderen van een devalua tie en de er mee gepaard gaande geldspekulaties, en het vrijwaren van de koopkracht van de werk nemers. Geen aarzeling meer, geen afwachtende houding: er staat teveel op het spel. Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per jaar Vernieuw uw abonnement of neem er een. Stort nu de som van 200 fr. op P.R. 870-0001030-26 van CSC- Vormingswerk, Houtmarkt 19300 Aalst. Neem een abonnement op VOOR ALLEN Vervolg van pag. 1 VA: Vanwaar die terughoudend heid en tegenkanting? PVN: «Dat hing natuurlijk samen met de politieke kleur van de ver schillende ministers van Verkeer uit die periode. Blijkbaar gunde men het socialistische bestuur een dergelijke verwezenlijking niet. Dat daarmee het algemeen belang geschaad werd, was voor deze men sen blijkbaar geen probleem.» VA: In de tweede regering G. Eys- kens-A. Cools (21 jan. 1972-22 nov. 1972) zou de socialist Delmot- te minister van Verkeer worden. In hoeverre werd het tunneldossier hierdoor beïnvloed? PVN: «Er werd onmiddellijk con tact opgenomen met de minister. Deze beloofde er bij de NBMS te zullen op aandringen om de behan deling van het dossier te bespoedi gen. Op 23 maart 1972 al werd op het gemeentehuis een vergadering belegd met het economisch expan siecomité, de NMBS en het ge meentebestuur. Op 7 juli 1972 na een persoonlijke tussenkomst van de minister werden door de spoorwegen aan het gemeentebe stuur de volgende ramingen over gemaakt: 1. Verkeerstunnel onder spoor Ni- nove: raming 14 miljoen (aanslui tingen en verlichting niet inbe grepen). 2. Verlenging reizigerstunnel: ra ming 19 miljoen (zonder toegangs wegen). Teneinde verder schot te krijgen in de afwikkeling van het probleem werd op 18 december 1972 opnieuw een werkvergadering belegd op het Ministerie van Verkeerswezen. De NMBS verklaarde echter dat ze zich later zou uitspreken over de tunnel, waardoor dit probleem ver der op de lange baan geschoven werd. Op 26 februari 1973 werd met de bevoegde instanties uiteindelijk een nieuwe vergadering gehouden. De spoorwegen schatten de kost prijs van de reizigerstunnel op nieuw op 19 miljoen. Nieuw was echter dat de kosten, evenals de kosten van de aan te leggen parking en de toegangswegen, door de ge meente dienden gedragen te wor den. Ook het bewakingspersoneel bij de ingang van de tunnel zou ten laste vallen van de gemeente. We gens de enorme kosten van dit projekt, beloofde de NMBS een raming op te stellen van een alter- Senator Paul Van der Niepen: «Laten we de voorgeschiedenis van dit dossier niet vergeten. Wat de huidige meerderheid ook moge beweren, het zijn de socialisten geweest, die zich jarenlang voor het verwezenlijken van dit dossier hebben ingezet.» natief voorstel, dat een loopburg van de parkeerplaatsen op de Kou ter naar de bestaande perrons zou omvatten. De ontgoocheling bij de socialisten was natuurlijk erg groot. De val van de regering en het daarmee gepaard gaande verdwij nen van minister Delmotte waren natuurlijk niet vreemd aan de har de houding die de NMBS opnieuw innam.» VA: Als ik het goed voorheb, was er ook nog een plan van het Minis terie van Openbare Werken? PVN: «Dat klopt. Dit ministerie opteerde voor een nieuwe verbin dingsweg naar Liedekerke met hieraan gekoppeld een verkeers tunnel onder de spoorwegen. Ook voor deze oplossing zou de NMBS streng voorbehoud maken. Wegens de controverse tussen de diverse betrokken instanties werd door het College van Burgemeester en Sche penen op 27 december 1973 per soonlijk kontakt opgenomen met de Minister van Verkeerswezen om uiteindelijk een beslissing te ne men, teneinde tot de praktische uitwerking ervan te kunnen over gaan. Het gemeentebestuur opteer- In onze huidige crisistijd wordt méér en méér de steen geworpen naar de zogenaamde «profiteurs» van de Staat of gemeente; naar personen en gezinnen die om één of andere reden moeten beroep doen op het «bestaansminimum». Welnu, een recent onderzoek (aug. 1981), uitgevoerd door de werkgroep «Armoede» toonde aan in hoeverre deze gezinnen kunnen «profiteren van de Staat». Deze werkgroep berekende een socio-vitaal minimum op basis van het minimumbudget van een gezin, bestaande uit man vrouw 2 kinderen tussen 10 en 14 jaar. Volgend cijfermateriaal spreekt boekdelen. Minimum-budget voeding per week Augustus 1981 Vlees Vis Groenten Ontbijt avondmaal Allerlei Totaal (per week) Andere uitgaven (per maand) 600 F 180 F 320 F 1.140 F 185 F 2.425 F Drank Woning (huur, verwarming, electr.) Verzorging Kleding Huishoudartikelen Vervoer Vrije tijd 1.720 F 7.450 F 1.405 F 3.240 F 610 F 1.280 F 640 F Voor het socio-vitaal minimum betekent dit dus per maand: Voeding: Andere uitgaven: Als dit standaardminimum doorgetrokken wordt naar andere types gezinnen, en we vergelijken dit met het huidige bestaansminimum, bekomen we: Type gezin kindergeld minimum bestaans verschil noodzakel. minimum M V 2 kd 100%) 26.845 F 19.769 F - 7.076 F M V 1 kd 86%) 23.085 F 16.139 F - 6.946 F M V 70%) 18.790 F 13.660 F - 5.130 F Alleenstaande 43%) 11.545 F 9.835 F - 1.710 F Besluit: Als de lezer de budget-posten even nauwkeurig bekijkt dan zal hij merken dat het hier inderdaad uiterst minimale uitgaven betreft voor een gezin met 4 personen. Ga maar gewoon eens na wat er met het voorhanden zijnde geld kan gekocht worden! Het is, meen ik, duidelijk dat met de huidige overheidssteun in geen enkel huishouden het minimaal geschatte socio-vitaal minimum bereikt wordt. Met het huidig bestaansminimum kan men niet menswaardig leven. En zeggen dat de huidige CVP-PW coalitie hierin nog wil beknotten... men zegge het voort!! Erwin FRANCEUS. de, gezien de veeleisendheid van de spoorwegen, voor de voor onze gemeente minst dure en meest eco nomische oplossing. Op 27 mei 1974 diende het Ministerie van Openbare Werken bij het Gemeen tebestuur een opmetingsplan in, waarop de verbindingsweg met Lie dekerke werd voorzien. Deze zou het station kruisen en verder een rechtstreekse verbinding geven met de wijk Kouter. In dat verband werd op 14 oktober 1974 een bij eenkomst belegd met alle betrok ken diensten. Op deze vergadering werd beslist dat gezien de omvang van het projekt, de coördinatie van de plannen zou worden toever trouwd aan de Economische Raad van Brabant. Tot grote ontsteltenis werd hierbij verzaakt aan de vroeger aangegane financiële toezeggingen. Hierdoor vielen de werken niet meer ten laste van het Wegenfonds, maar zou het de gemeente zijn die de werken diende uit te voeren met staatstoelage.» VA: Wat voor de gemeente niet haalbaar was. Hiermee was de so cialistische meerderheid er aan voor zijn jarenlange inspanningen om dit dossier er door te krijgen. In 1976, na de bestuurswisseling en de participatie van de CVP in het Schepencollege, kon het blijkbaar wel? PVN: «Met de bestuurswisseling werden de plannen blijkbaar dade lijk uit de kartons gehaald. Bij de NMBS waren de interesse en de bereidheid nu wel aanwezig om aan dit aanslepend probleem een oplos sing te geven. De huidige meerder heid heeft hierbij ontegenspreke lijk van de jarenlange inspanningen en het gedane werk van de socialis ten gebruik kunnen maken. Mede door de inzet en de verdere inzet van onze socialistische ministers en parlementsleden zal na twintig jaar bakkeleien dit projekt kunnen ver wezenlijkt worden. Dat de CVP de pluim op de hoed zal willen steken is tenslotte niet zo belangrijk. Dat de vele pendelaars waar het ons toch om te doen was - het in de toekomst een stuk gemakkelijker zullen hebben, daar komt het voor ons op aan.» Interview Werner Van den Stockt Het verzet in de bedrijven die het slachtoffer zijn van de inleverings verplichting, opgelegd door de re gering, krijgt stilaan vorm en in houd. Dit is maar goed ook. Wat er momenteel van de werknemers geëist wordt, loopt werkelijk de spuigaten uit. De rechts-liberale regering van Martens V voelt niet de minste schaamte de arbeiders en bedien den van noodlijdende bedrijven 10 en meer te doen inleveren op hun loon, willen ze dat hun werkge ver toch nog overheidssteun ont vangt, steun die dan meestal onont beerlijk is voor een (voorlopig) be houd van hun job. Deze handels wijze vormt zonder meer onbe schaamde chantage. De rechten van de arbeiders, vastgelegd in Kol- lektieve Arbeidsovereenkomsten worden zonder enig pardon ge woon genegeerd. Al wat vroeger overeengekomen werd tussen de vakbonden en het patronaat wordt door Martens, De Clercq, Gol e.a. naast zich neergelegd. Niet alleen uit vakbondsstandpunt bekeken, is dergelijke handelswijze onaan vaardbaar. Gans het systeem van de Kollektieve Arbeidsovereen komsten wordt immers ontkracht door de miskenning van de uit werkselen van dergelijke overeen komsten. Tevens wordt er een hy potheek gelegd op de in vele sekto ren zeer behoorlijke sociale relaties die tussen patronaat en werkne mers ontstonden ten gevolge van die CAO's. De vrijheid van onder handelen wordt misschien echter nog het meest beknot door het ingrijpen van de regering. We ko men immers tot een «te nemen of te laten»-toestand die niet anders dan voor een massa sociale troebelen zal zorgen. Dat de liberale Martens regering nog andere scherpe pijlen op haar boog heeft, is genoegzaam bekend. De 3% inlevering op lonen, wed den en sociale uitkeringen is er één van. Het patronaat zal op deze wijze 70 a 76 miljard minder beta len aan loonkosten. In concreto betekent dit dat de koopkracht van Jan-met-de-pet met maar liefst 44 miljard zal verminderen. Dat deze vermindering aan koopkracht op zijn beurt ernstige repercussies zal inhouden voor de tewerkstelling in verscheidene sektoren, wordt blijk baar volledig uit het oog verloren door de heren ministers. Minister van financiën De Clercq gaat echter nog een stap verder. Deze vindt immers de vooropgezette 170 mil jard besparingen nog te weinig. «Besparingen» is echter een vlag die zijn lading niet dekt. Echte besparingen vallen er immers zeer weinig te verwachten. En de min of meer echte «besparingen» die er zullen komen (zoals bijv. de ver mindering van personeel in de overheidssektor) zullen dan nog re sulteren in een grotere werkloos heid... Zonder twijfel zal het leeu wenaandeel van de 170 miljard ge vonden worden door de instelling van een schandalige reeks lasten in o.a. de sektor van de sociale zeker heid. Over serieuze maatregelen, zoals een belasting op grote fortui nen of een beperking van de ku- mul, worden uiteraard door de ver mogende blauwselblauwe ministers met geen woord gerept hoe dacht U anders? Het is bijgevolg duidelijk dat de arbeiders zullen moeten opdraaien voor de door het patronaat ge maakte knoeiboel. De multinatio nals, holdings maar ook wel kleine ondernemingen die in het verleden liever hun reusachtige winsten op maakten of verduisterden in plaats van deze te investeren in research en werkgelegenheid, krijgen thans een reddende hand aangereikt door dezelfde blauwe ministers samen met hun groene handlangers, zelfs van het ACV, die zich voor altijd blameren t.o.v. de arbeidersbewe ging. Ondertussen schreeuwen zij echter moord en brand in verband met de onderdrukking van het Poolse volk en Solidariteit. Niet alleen in Polen nochtans, maar ook bij ons hier, tracht de regering de sociale klok tientallen jaren achter uit te zetten. Dergelijk streefdoel moet daarom met alle mogelijke middelen bekampt worden. Het ge vaar wordt alarmerend groot... Dirk De Pauw Het arbeidersverzet tegen het «Diktaat van Rechts» zal spoedig tot uiting komen. De arbeiders aan vaarden niet teruggedreven te wor den naar een toestand van rechte loosheid en de «staat van behoefte» zoals dit in de vorige eeuw het geval was. De strijd tegen het meedogenloze patronaat - gesteund door een rechtse regering - moet gevoerd worden door alle werknemers: ar beiders, agenten van openbare diensten, bedienden. In het bijzonder richt ik me hier tot de bedienden omdat, in het verle den althans, in dit gewest de be dienden in mindere mate aan de syndikale strijd deelnamen. Er kan geen twijfel over bestaan: de bedienden uit de warenhuizen, de banken, de nijverheid, de ge zondheidsdiensten, in welke onder neming ook tewerkgesteld, moeten zich klaar houden voor de aktie! We staan voor een fundamentele keuze: ofwel toelaten dat de werk nemers verarmen terwijl het patro naat zich verrijkt en aanvaarden dat men de sociale zekerheid (geba seerd op de solidariteit) kapot maakt ofwel strijden voor een sa menleving gekenmerkt door solida riteit, een juister verdeling van de rijkdom en van de lasten, en be staanszekerheid voor allen. Dit is een historische strijd! Intussen vindt het A.C.V. dat men eerst moet weten wat de «Volks- machtwetten» zullen inhouden. Heeft het A.C.V. de regerings verklaring dan niet gelezen? Het is duidelijk, indien de vakbon den NU niet reageren, zal deze in- dienst-van-het-patronaat-staande regering ongebreideld het offensief tegen de arbeiders voeren. «Politie ke stakingen» zegt men. Bedrijft een vakbond «politiek» wanneer hij de index verdedigt, opkomt voor de tewerkstelling, strijdt voor het be- Zaterdag, 30 januari 1982 Volkshuis, Aalst, om 14.30 uur houd van de sociale zekerheid, zich inzet voor de vrijwaring van de koopkracht van de werknemers? Een vakbond die deze voor de werknemers essentiële belangen niet verdedigt, verliest zijn be staansreden (en dat heeft met ge loofsovertuiging niets te maken!). Eens de Volmachtwetten uitge voerd zal het veel moeilijker zo niet onmogelijk zijn, deze ongedaan te maken. Een dergelijke gang van zaken zal de arbeidersklasse ont moedigen en het verzet verzwak ken waardoor men voor het patro naat nieuwe wegen opent tot nog verder gaande maatregelen tegen de werknemers. De ACV-leiding weet dit. Waarom dan die zogezegd «afwachtende houding»? Waarom krijgen de ACV-militanten geen volledige informatie? Het is het patronaat om veel meer te doen dan om de index zelf. Het wegvallen van de index (en daar stuurt het patronaat op aan) biedt het patronaat en de geldmachten nieuwe kansen tot geldspekulaties. Een woordje uitleg. Een devaluatie van de frank zal de prijzen, dus de levensduurte, doen stijgen. Ge volg: een stijging van de index en een aanpassing van de lonen. Schaft men de index af, dan kan het patronaat rustig de frank doen de valueren zonder nadien indexaan passingen te moeten vrezen. En dan wordt het eenvoudig: men wis selt vele miljarden frank om in een buitenlandse munt, men devalueert de frank, en men wisselt de buiten landse munt terug om in zoveel meer Belgische frank. Een klein kunstje om miljarden te verdienen, zo simpel is dat. Een devaluatie verarmt de gewone man en verrijkt de kapitalisten. De werknemers aanvaarden geen «Diktaat van Rechts». De werkne mers zeggen «neen» aan de verar ming, «neen» aan de uitbuiting. De werknemers kunnen rekenen op het ABW. De BBTK wil zich ten volle inzet ten in de strijd die komen gaat. Om de leden volledig te informeren en in telichten over de evolutie van de toestand (onder andere over de houding van het ACV) houdt B.B.T.K. een Algemene Ledenver gadering op zaterdag 30 januari 1982. Met de meeste klem doe ik een oproep aan de B.B.T.K.-leden om aanwezig te zijn. Herman Van Herzeele Gewestelijk Sekretaris B.B.T.K. Voor een jaarabonnement: 450 fr., maandabonnement: 40 fr. Storting op 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan: VOOR ALLEN, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Naam: Adres: neemt een abonnement op «Voor Allen». O Ik stort op rekeningnummer 000-0952464-21 O De plaatselijke bode mag komen ontvangen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 7