GERAARDSBERGEN Aktueel Gemeenteraad: Een slecht verteerbaar weerbericht Een goed geladen ziekenhuis Veel volk en verwijten! Tot de abdij poort dichtslaat Een gelukkig jaar, goede gezondheid en... Een duo een tweezang O lieve vrouwe toren (niet van La Esterella) De koop van de eeuw Al is de uitleg nog zo snel, de vraag die achterhaalt hem wel En als we naar het cirkus gaan Zijn er dan toch nog mensen die... 1982 een vruchtbaar jaar? 't Venijn zit niet altijd in de staart Op 't mes van Messens Als 't zo nauw steekt Hij kwam - hij zag en... 't Is erg zei de uil en Nooit - nimmer - niet En dat waar vreemde mensen bij zijn! 't Moest er toch van komen Maar als het balletje weerbotst W. Vernimmen opent 14 oppositieogen 't Zal wel zijn Ontwaakt verworpene der aarde De ergerlijke rustverstoorders O die smeer... Als de verwoesting hoogst is, is de instorting nabij Schendelbeke krijgt inspraak! De interpellaties ofte ambetanfe vragen Stem wel stem Noël - gratis garage inbegrepen Interpellaties Waterinckx of het recht der langstlevende Gemeen - schanda... - krapuleu... - maar vooral: triestig! Info Wat zegt ge, Pien een leugenaar? De mop van de week Weektip Politiek fatsoen! II. PVV demagogen en veel bla-bla III. Geheim akkoord? IV. Abdij naar VZW Gevers! V. Veel geld voor de Kerkfabrieken! VI. Krijgen wij eens het goede voorbeeld? VII. Ophasselt laat zich horen! Naar «Piaf» in het teater Arena te Gent HYPNO-SHOW met Negro Clavel, Ri cky en Sidol, Danny Marcel Bond Moyson-nieuws C.S.C.-S.P. en Ouderlingenbond Onkerzele S.V.V.-Centrum «Documentatieblad» Ophasselt Zaterdag 30 jan. 82 BULGARIJE PORTUGAL Bulgarije: Portugal: rf 6 - 29 januari 1982 - «Voor Allen» 't Was nog maar 20 minuten vóór 8 uur en er zat reeds 35 man op de volksplaatsen. Heren Van Heversweyn en De Vleeshouwer (financiën) waren van de eersten, zou er geld mee gemoeid zijn? In l F positie arriveert Frans Waterinckx en om 19.55 uur tellen we reeds meer dan 85 man in de raadzaal, acteurs niet meegerekend. De burgemeester steekt van wal met haar nieuwjaarsboodschap. Frans Waterinckx piept: en de belastingen? Terwijl een paar gemeenteraadsle den «blauw» van de koude de doortocht van 't hinterland naar 't stadhuis reeds 14 dagen vroeger hadden ondernomen, die beruchte maandag in de sneeuw, maar men was vergeten te verwittigen dat het spektakel was afgelast, khm... Bij puntje 1: vastlegging voorlopige kredieten 1982 zingen Waterinckx en Messens met gelijke stemmen. Hoe is het met de weddes? De O.L.V. kerkfabriek Zandbergen: 1 miljoen negenhonderdduizend frank (verdisconteren) Frans Waterinckx komt los: Waarom al die kosten opnieuw voor heren architekten en ingenieurs. Plus nog een goeie 4 miljoen bijkomende werken en herzieningen. Amen! Zo horen we onderhands van Frans dat zijn ex-vriend Van Heuversweyn 460.000 frank opstrijkt in 't O.C.M.W. maar bij vraag om het aan de kerk af te staan geeft hij de indruk toch niet zó gelovig te zijn. En op de kop van de burger jubelt Waterinckx. 0.C.M.W. Voorzitter Van Heuversweyn begint: De overname van de Heilig Hartkliniek is een ernstige zaak (en/of: 68 miljoen-en oneffen). De gevoelige snaar wordt bespeeld, chronische zieken, ouden, ernstige zieken - moeten we onze zakdoek uithalen roept Waterinckx. Een 80-tal personeelsleden van 't ziekenhuis stonden wat onwennig in de raadzaal zich vernederend tot de politiek maar Van Heuversweyn stoomt verder huidig ziekenhuis - nieuw ziekenhuis - H. Hartkliniek - Sana Denderoord - Oud Hospitaal - Bejaardenflat en dit terwijl financieel schepen De Vleeshouwer zijn eerste sigaar nietsvermoedend opdampt. Al bij al 68.700.000.000 fr. 48 miljoen voor de staat, 20 miljoen voor de stad waarvan 8 miljoen te lenen bij het Gemeentekrediet en dan nog een renteloze lening over 10 jaar en niet te vergeten de V-dienst. V-dienst is een dienst voor chronische zieken waar de staat voor een groter deel tussenkomt wat voor onze stad financieel zeker veel voordeliger is. Spitaels (P.V.V.) in beste doen wellicht geoefend door zijn «langlauf» van twee weken voordien toen hij voor gesloten deuren stond: 1. De voorzitter onderhandelde op zijn eentje met volksgezondheid en wij staan voor een voldongen feit (je ziet geneeskunde studeren kan voordelen hebben). 2. De H.H. Kliniek had 4 jaar geleden nog een boni en thans verlies? 3. Zijn 430 bedden voor 220 zieken per dag nu, voor Geraardsbergen realistisch. 4. Overname verrekenen in ligdagprijs is valse voorstelling. 5. Welke zekerheid heeft u in de overname van 't personeel, dat laatste was handig gezien, je weet toch 't is bijna «kiezing». Ja, ook Waterinckx reageerde, wat dacht je wel. Hij verweet Mevrouw de Burgemeester de voorzitter van het circus te zijn en Hr. Van Heversweyn de directeur, verder is hij niet geweest in zijn informatie. De hoofden werden heter, er zat veel volk deze keer in de feesttent, meer dan 110 man op één uitzondering na. De Culturele Schepen Huyseveld had een paar halswervels die het niet te best deden, zijn hoofd viel gedurig voorover, terwijl Schepen De Mol zich voor de gelegenheid achter zeer donker kogelvrij glas had opgesteld, je weet nooit! Schepen Vernimmen komt aandraven met een S.P.-standpunt zwart op wit en zonder te willen provoceren (daarmee wou hij beleefd zeggen dat men beter wat ernstiger zou te werk gaan als je begrijpt...) Hij begint: De S.P. is nooit vragende partij geweest doch in principe zijn wij voorstander de verzorgingssector in openbare handen te geven maar om een goed financieel beheer tegemoet te gaan stelde hij volgende eisen: 1. Er moet zekerheid heersen omtrent de toelating van het inrichten van een V-dienst (dienst die door de staat voor een groot deel wordt betaald). 2. Een deel van de overnameprijs moet komen uit een renteloze lening (10 jaar) zoniet moet de overnameprijs worden herzien. 3. De overname van het personeel moet gebeuren onder dezelfde voorwaarden als bij aanwervingsvoorwaarden voor personeel van het O.C.M.W.., vergoedingen uit bedrijfsbeëindiging vallen ten laste van de H. Hartkliniek. Bepaalde leden van de achterhoede van een grote meerderheidspartij kregen reeds trek in een pint zou 't café nog open zijn? zo heeft iedereen zijn problemen. Zelfs heer Van Guchte (PVV) had zijn problemen: nu beschikken wij over 220 bedden, wordt na het nieuw ziekenhuis de H.H. Kliniek niet overbodig? Raadslid Willekens (S.P.) vat samen: 184 bedden in 't nieuw ziekenhuis 60 appartementen in de bejaardenflat 88 bedden in 't rustoord (huidig ziekenhuis) 130 bedden in Sana Denderoord 60 V-bedden in de H.H. Kliniek Wat met het oud hospitaal? Wat met al die gebouwen, zullen wij ze onderhouden zoals 't complex Flamant? Heer De Troyer studeert zeer diep in zijn dossiers... Waarom nemen wij nu een optie voor de volgende jaren, dat is iets voor de volgende coalitie gezien de grote rechtsonzekerheid. Kan de voorzitter van 't OCMW ook voorzitter vzw De Gavers en Sana Denderoord zijn werk nog aan? En jij denkt dat iemand van de V.U. alleen maar «Vlaams» spreekt - mis! Raadslid De Chou (S.P.) merkt op dat in vroeger akkoord stond onmiddellijke installatie V-dienst en thans is dat er niet meer bij! Heer Van Guchte (PVV): zijn de mensen op de hoogte van de overname regeling door de wet op het personeel van het OCMW? Weten zij dat ze zullen moeten inleveren? Met andere woorden stem Van Gucht. 't Was 4 gemeenteraden geleden dat we hem nog hadden gehoord maar nu had hij de show gestolen! PW-er Spitaels vraagt aan Financieel Schepen De Vleeshouwer (Ophas- selt): Wat zijn de financiële gevolgen voor de stad en geeft een paar flinke snakken aan zijn sigaar en antwoordt eu 2 derden verrekend in ligdag, 1 derde betaald door technische diensten en Heer Van Heuvers weyn komt hem gelukkig ter hulp, 't was er net weer eens naast! Frans Waterinckx komt boven water: De Commissie is samengeweest, men heeft ons naar huis gestuurd met de belofte een tweede commissie samen te roepen met de nodige cijfers en bedragen, wat - wie - waarom - hoe? Heer Waterinckx komt stilaan op volle kracht. De S.P. is tenminste konsekwent geweest dat zij de gezondheidssector in openbare handen willen maar dat CVP-ers hier een christelijke instelling hebben bestookt om ze met verlies te doen weglopen. Schande. Onze burgemeester wordt lijkbleek en dat waar nu juist zoveel mensen bij zijn! Mevrouw Herregods (CVP) haalt zeer koket haar papieren boven en vraagt het woord: De manier waarop deze bespreking hier gehouden wordt is voor mij een ware ontgoocheling. Waterinckx en Messens weer in duo-stem: wist dat op voorhand madam toen u dat briefje schreef, 't Komt er van als men dat wat men zou moeten denken op papier laat zetten door anderen dan leest men wel eens «dossierschenning» in plaats van dossierkennis. Schepen Vernimmen met een uitgestreken gezicht tot de mensen van de PWAls U zo begaan bent met de tewerkstelling van de mensen van de H.H. Kliniek moet u akkoord gaan met de overname zoniet krijgt onze stad nog eens 100 werklozen bij en wellicht voor jaren en die moeten ook worden betaald door de gemeenschap, het geharrewar viert hoogtij in de blauwe rangen, wie had dat verwacht? Akkoord als tekstueel de bindende voorwaarde bewezen wordt dat een V- dienst mag ingericht worden. Heer Van Heuversweyn wuift met papier, een schriftelijke toestemming van de heer Coens (staatsecret. Volksge zondheid) om op te richten na het operationeel worden van 't nieuw ziekenhuis. Ja maar volgens schepen Vernimmen is dergelijk princiepsak koord wettelijk slechts 2 jaar geldig, op het ogenblik van de opening dus niet meer! In overnameconventie wordt dus opgenomen: indien er geen stellige zekerheid is voor een V-dienst geen overname. Oef! Voor sommige raadsleden ligt de weg naar de dichtstbijzijnde drankslijterij reeds een heel eind onder de voeten. Waarom nu nog in januari nog een begrotingswijziging van '81 vraagt Waterinckx - onkontroleerbaar, wij hebben geen toelichting ondanks beloften van Bij antwoorden van financiële aard van Hr. Walraet (S.P.) op vraag van Hr. Messens (V.U.) knikt financieel schepen De Vleeshou wer telkens mee dat wil zeggen 't zal wel juist zijn zeker! Bij punt 8 wil men de Abdij naar de Gavers sleuren, de uitbating wel te verstaan maar raadslid Willekens (S.P.) zag liever dat de stad zelf het beheer van de Abdij in handen zou nemen wat bijval genoot van de heer Messens die zijn collega Van Heuversweyn verweet van een grote appetijt als het over macht gaat... Doch als de PVV-er Spitaels opmerkt dat het beheer best in handen zou komen van de Schepen van Cultuur schrikt de heer Huysveld zich een aap dat hij er kennelijk wakker van wordt ('t werd laat op de avond). Nadat Schepen Vernimmen een pleidooi houdt voor het openbare park in de Abdij en voor de nodige sportieve inbreng zorgt met betrekking tot sport- en speelpleinen wordt dan gretig de Abdij naar de Gavers gestemd maar uit blauwe hoek komen opeens nare klanken: in plaats dat de Schepen van Cultuur eens zou laten zien wat hij kan (lacht alsdan nog) stemt hij de Abdij weg uit eigen handen (verschiet nu en reeds voor de tweede maal). En «onder» Van Heuversweyn zult U niets meer te zeggen hebben merkt Frans Waterinckx lachend op. Bij punt 10 over verbeteringswerken in Zikastraat en Kruiwagenstraat klopt Schepen van Openbare Werken De Troyer, na ettelijke verwijten tussen hem en Waterinckx, kennelijk in zijn wiek geschoten, de boeken dicht. Schepen Vernimmen zit aan zijn schoenveters te peuteren, zou hij de cirkusmanieren beu zijn? In puntje 14 telt men maandelijks 16.000 frank neer voor huur van een magazijn (Astridlaan). Volgens Schepen Vernimmen een betere optie dat wat men vroeger eens wilde beslissen. Hr. Messens kijkt naar de grond (tijdelijk althans) heeft een schijnbaar goed geheugen die heer Messens! Na enig geroep krijgt Waterinckx de bovenhand, luister ge kunt iets leren Madam! (de optimist!). Wij hebben ons gerief, ga maar eens naar de weverij Flamant, ware die niet zo'n puinhoop. Schepen De Troyer legt zich in een hinderlaag achter hoge bergen dossiers. Bijzonder plan van aanleg Vissenhol-Hielaartstraat, je weet wel nieuwe huizen, verkaveling enz... Raadslid De Chou veert recht: tot schepen Quintelier, zouden we niet eens het idee vragen van de mensen daar ter plaatse, een hoorzitting houden of zo? De schepen was akkoord als hij nu nog woord houdt. Willekens (S.P.) komt uit zijn schelp: Heeft het muziekkorps van Ophasselt het alleenrecht over de zalen in 't vroeger gemeentehuis. Schepen De Vleeshouwer slaat haast achterover, grijpt nerveus naar zijn volgende sigaar en met vraagteken, rimpelt het voorhoofd en zwijgt in 3 talen gelijk. Wie heeft de garageboxen laten maken op eigendom van de stad, hoeveel betaalt men daarvoor, waarom moet men in Moerbeke wel betalen en in Ophasselt niet? Dat is niet katholiek! roept Waterinckx - sommigen vonden echter van wel. Hm... Frans in onovertrefbare vorm: De zakkaai is nog steeds één warboel, damplanken, vuilnis Komt allemaal in orde wuift de burgemeester. Over de kost van het OCMW werd hem het zwijgen opgelegd - geen nood, komt op 11.000 exemplaren lacht Waterinckx. Over de misbruiken met de ambulancewagen is men enkel bevoegd in geheime zitting eigenaardig of...? Over de onbetaalde rekeningen trapt Frans op de teen van Financieel Schepen De Vleeshouwer - is allemaal in orde als ge maar gezond zijt. Bij ten onrechte gedane betalingen aan de intercommunale Denderoord en te veel betaalde intresten aan bepaalde groene en blauwe mutualiteiten kwamen de colegiale gevoelens Waterinckx-Van Heuversweyn weer meer tot uiting. Toen werden het de heren Messens, Walraet en Vernimmen te machtig, zij vonden het laag bij de grond, wel iets tè laag en dat voor «De crème van onze stad» zielig! Wie ratten wil kopen voor gelijk welk doel kan zich vanaf heden wenden tot de accomodaties van de dienst openbare werken. Weet u waarom er in Geraardsbergen geen sneeuw kon worden geruimd, wel 't heeft er harder gesneeuwd dan elders vertelt Heer De Troyer, bijgestaan door een weerkundige burgemeester! En wie denkt dat de Schepen van Openbare Werken daarvoor verantwoordelijk was heeft het mis. 't Was de schuld van «den top», waar?, van wie?, welke?, wat? Pol, Itiek Mijn oom is numismaticus. Numismaticus? Wat wil dat zeggen? Dat is een muntenverzamelaar. Gek, hé! Vroeger zei iedereen gewoon: bedelaar. Wees liever spaarzaam dan een bijverdienste te zoeken. Dit was een woord dat veelal voorkwam in de laatst gehouden gemeente raad, meestal om scheldwoorden naar elkaar te richten en in vele gevallen van onvoldoende dossier kennis. De talrijke aanwezigen waren dan ook zeer misnoegd over de gang van zaken in hun «geliefde» gemeenteraad. De PW was begaan en terecht met de tewerkstelling. Maar als er «ja» dient gestemd te worden brengt men blijkbaar de moed niet op. Maar misschien is alles relatief inzake beloften zegden die zelfden niet dat zij «Meer geld voor U zouden geven». De evoluties van de laatste tijd bewijzen zeker het tegenovergestelde. Op bepaald ogenblik had de onverbeterlijke Frans Waterinckx de volgen de vraag: Is het waar dat er een geheim akkoord bestaat tussen Van Heuverzwijn en Vernimmen om laatstgenoemde burgemeester te maken. Waarop Vernimmen vliegensvlug antwoordde: Was het maar waar! Na herhaalde vragen van de SP- fractie werd nu door het schepencollege beslist de abdij «Gratis open te stellen voor het publiek». Hiermede wordt ook ingegaan op de vraag om de vzw de abdij ruimer te stellen in een cultureel en toeristisch aktiviteit perspektief. Het begint blijkbaar op de heupen te werken van vele gemeenteraadsleden dat iedere zitting miljoenen worden voorzien voor herstelling kerken te Geraardsbergen. Maar de wet is onverbiddelijk hoe lastig het ook kan zijn. Dhr Messens U raadslid zit boordevol initiatieven voor de abdij als hij zijn woorden nu in daden omzet mag hij zeker op ons rekenen om van de abdij iets aantrekkelijks te maken. Bij monde van dhr. Willekens kwamen enkele passende voorstellen naar voor om de jeugd en de bevolking van Ophasselt te dienen. En wij menen dat de mensen van Ophasselt evenveel recht hebben als andere Geraards- bergenaars. Scherpschutter Het S.C.C. van de S.V.V. en S.V.B.-Centrum richt een uitstap in naar de music-hal «Piaf» in het teater Arena te Gent op zondag 28 februari e.k. Inschrijvingen tot uiterlijk 20 fe bruari (ten waarde reservaties vroe ger zouden volzet zijn), bij De Laeter Yvette, Buizemontstraat 231 (tel. 41.11.11) Hellinckx Nazarine, Steenstraat 28 (tel. 41.38.93) Pletinckx Marielle, Schillebeekstr. 2 (tel. 41.38.07) en Rosier Richard, Verbrand- hofstr. 3 (tel. 41.29.75) Iedereen mag mee! CSC-GERAARDSBERGEN bezoekt op 5 februari 1982 om 20 uur in de zaal DE MARBOL te Geraardsbergen de formida bele een totaal spektakel waar la chen, spanning, luim, ernst en geheimzinnigheid door elkaar kronkelen Inkom: 100 fr. Een organisatie van de vrien denkring van het K.T.A. Op de laatste bestuursvergadering werd het de bestuursleden medege deeld dat de leden soms moeilijk heden ondervinden om telefonisch in contact te komen met de dien sten van Bond Moyson Geraards bergen, omdat het in de telefoon gids niet duidelijk vermeld is wie waar kan worden bereikt. Nadelig gevolg: tijdverlies en doorgaans twee telefoontjes in plaats van één. Ten einde het onze leden ietswat gemakkelijker te maken publiceren wij hieronder de telefoonnumers van de diensten, in afwachting dat een wijziging aan de telefoongids wordt aangebracht: Bond Moyson Polikliniek 054/ 41.23.68 Bond Moyson Kantoren 054/ 41.51.70 Tot onze grote spijt heeft het be stuur ook vastgesteld dat het wach ten aan de winketten vaak van lange duur is ondanks de vele aan passingen van het rooster, en de grote inspanningen van het perso neel. Deze zeer vervelende feiten wer den op de laatste bestuursvergade ring druk besproken en reeds me degedeeld aan de Federatie te Zot- tegem. Wij zijn ervan overtuigd dat de bevoegde diensten een passende oplossing zullen vinden voor het probleem. In afwachting: «nog even geduld». Op donderdag 18 februari zal er om 20 uur een algemene ledenvergade ring worden gehouden in de loka len van Bond Moyson Vredestraat Geraardsbergen. Op de agenda: 1. aanpassing van de statuten 2. Financieel en moreel verslag 3. Dienstverlening, problemen, al lerlei. Het bestuur rekent op een grote belangstelling. Organiseren op 6 februari 1982 in het Volkshuis te Onkerzele een oliebollenfestijn. Aanvang 15 uur. Met doorlopende diavoorstelling over de partijwerking van Onker zele. Voor het oliebollenfestijn inschrij vingen in het Volkshuis. Het nr. 20 van het «Inlichtings- en Documentatieblad» van de S.V.V.- Centrum komt te verschijnen. De abonnenten bekomen het thuis besteld. In dit nieuwe nummer is een gratis wedstrijd voorzien in verband met de voetbalploeg VREDA, die in 1937 het nationaal kampioenschap won in de 1ste afdeling van de arbeiderssport. Belangstellenden kunnen het blad kosteloos beko men bij de bestuursleden van de S.V.V.-Centrum. Gesonoriseerde diareportage gerealiseerd door DE GLAS ROGER Fervent foto-amateur van ons dorp. Plaats en aanvang: Gemeentehuis Ophasselt om 20 uur. land met een prachtige folklore. land met een roemrijk verleden. Beiden ongekende heerlijke vakan tielanden. Inkom: 50 fr. Degustatie van Porto wijnen inbegrepen. Gepensioneer den gratis. Een organisatie van CSC-Ophasselt Dorpskrant. In samenwerking met ATB De Na tuurvriend Geraardsbergen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 8