De portemonnee van de Vlaamse Raad Stadsbegroting meerderheid tegen minderheid goedgekeurd RONSE Z JAARLIJKSE KAARTING VOOR HAANTJES Ronse koos zijn sportmensen CULTURELE CENTRALE ZWALM GROTE T-DANSANT MET DE DISCO STARS Feestpaleis Zaterdag en zondag Kinderen toegelaten BAL VAN BURGEMEESTER Robert Vanwingene 13 februari 1982 Zaal C.O.C. Culturele Centrale Brakel Uitnodiging GROOT BREUGHELMAAL Aan de oud-syndikalisten A.B.V.V. Een showprogramma voor de 3de Leeftijd in het «Feestpaleis» te Ronse, zaterdag 20 februari 1982 van 15 u. tot 18 u. met de groep «De Lachzaaiers». TE HUUR: Heure-en-Famenn8, 12 km. van Durbuy: modern chêlet Le Bochetay. 6 personen, bemeubeld lot einde maart: week ot weekend: tel.: 054/41.42.16 ot 054/33.35.61. «Voor Allen» - 29 januari 1982 - 7 In deze bijdrage behandelt senator DE SMEYTER Georges S.P. de finan ciële middelen, die Vlaanderen moeten in staat stellen om de haar toegekende bevoegdheden uit te oefenen. De aan Vlaanderen verleende autonomie zou zinloos zijn, als aan de Vlaamse Raad en de Vlaamse Executieve niet de nodige werkingsgelden zouden ter beschikking gesteld worden. In de praktijk van de federale sta ten, bestaan er drie mogelijke ma nieren van financiering: Het dotatiesysteem, waarbij uit de nationale post geld («dotaties» genoemd) wordt gegeven aan de deelgebieden. Het systeem van eigen midde len, waarbij ieder deelgebied zelf moet zorgen voor zijn inkomsten (bv. belastingen, leningen, Het gemengd systeem, dat een deel «dotaties» voorziet en een deel «eigen middelen». Van in den beginne (1970) werd geopteerd voor het DOTATIE SYSTEEM. Onder invloed van we tenschappelijke studies, maar ook om politieke redenen, won stilaan de mening veld, dat ieder deelge bied ook diende te zorgen voor middelen om haar eigen beleid te financieren. Het werd immers duidelijk dat het dotatiesysteem niet rechtvaardig was, in de zin dat Vlaanderen min der kreeg dan waar het in feite recht op had. Hierop werd dan weer geargumen teerd dat het in een federale of geregionaliseerde staat past, dat de rijke deelstaat de arme helpt vanuit het principe van de solidariteit. Op basis van beide overwegingen werd bij de staatshervorming van 1980 geopteerd voor het gemengd finan cieringssysteem (dotaties en eigen middelen). Gemengd financieringssysteem Zowel voor het Vlaamse Gewest als voor de Vlaamse Gemeenschap (idem voor Wallonië) zijn er vijf financieringsbronnen voorzien, maar over een aantal onder hen zal men pas in 1982 kunnen beschik ken; omdat de Vlaamse Raad ook de bevoegdheden van het Vlaams Gewest uitoefent, mag hij alle hem toekomende financiële middelen aanwenden voor de financiering van zowel de begroting van de gemeenschapsaangelegenheden als van de begroting van de gewestaan gelegenheden. Deze vijf bronnen zijn: De eigen niet-fiscale middelen (vanaf 1 oktober 1980) Dit is de kleinste inkomstenbron. Concreet worden hiermee de fisca le inkomsten bedoeld die verbon den zijn aan de uitoefening van de aan de deelgebieden overgedragen bevoegdheden. Voorbeelden zijn o.a. de opbrengsten uit de exploita tie van bossen en de aflevering van jacht- en visverloven. Krediet ten laste van de rijksbegro ting (vanaf 1 januari 1982) Met deze omschrijving wordt in feite het dotatiesysteem bedoeld. Deze kredieten zullen ook in de volgende jaren de belangrijkste fi nancieringsbron blijven. Vanaf 1 januari 1982 krijgen de deelgebieden een krediet vanuit de nationale begroting, dat gelijk is aan het bedrag van 1980, aangepast aan de index. Voor 1980 waren volgende bedra gen vastgelegd: Gewesten (Vlaanderen -I- Wal lonië): Lopende uitgaven: 15 miljard Kapitaalsuitgaven: 24 miljard Als volgt verdeeld: 1/3 bevolking - 1/3 oppervlakte - 1/3 personeelbe- lasting. Omgerekend betekent dit dat Vlaanderen ong. 52% 20,28 miljard), Wallonië ong. 39,5% 15,40 miljard) en Brussel ong. 8,5% 3,31 miljard) zal krijgen. Gemeenschappen (Vlaamse Franse): Lopende uitgaven: 40 miljard Kapitaalsuitgaven: 7 miljard Als volgt verdeeld: 55% 25,85 miljard Vlaamse Gemeenschap) en 45% 21,15 miljard voor de Franse Gemeenschap). In afwachting dat deze regeling in voege treedt, blijft het oude dota tiesysteem gelden. Ristorno's op belastingen en hef fingen Vanaf 1982 worden uit de nationale begroting jaarlijks aan de deelge bieden «ristorno's» toegekend door de nationale wetgever. In feite gaat het hier over «gedeel de belastingen», dit wil zeggen be lastingen waarvan de aanslagvoet door de nationale overheid wordt vastgesteld en waarvan, door voor afname, een deel wordt toegewe zen aan elk deelgebied, op basis van de plaats waar die belasting geïnd werd. Deze ristorno's komen voort uit volgende belastingen: 1. het kijk- en luistergeld; 2. de verkeersbelasting op de auto voertuigen; 3. de belasting op de spelen en de weddenschappen 4. de belasting op de automatische ontspanningstoestellen 5. de onroerende voorheffing; 6. de openingsbelasting op de slijte rijen van gegiste dranken; 7. het registratierecht op de over drachten van onroerende goede ren; 8. het successierecht; 9. de personenbelasting, indien de vorige belastingen volledig zijn aangeduid. Deze lijst is «beperkend» en «op volgorde» d.w.z. dat slechts de ho- gervermelde belastingen hiervoor in aanmerking komen en dat de eerst opgesomde belasting volledig moet geristorneerd worden, alvo rens men de volgende mag aan wenden. Telkens een belasting volledig is geristorneerd, wordt zij systema tisch als «eigen» belasting aan de deelgebieden overgedragen. Eigen fiscaliteit Vanaf 1982 kan de Vlaamse Raad opcentiemen heffen of kortingen toestaan op gelocaliseerde ristor no's (zie hoger) op één voorwaarde nl. dat de globale fiscale druk niet mag stijgen tijdens een periode van 4 jaar. Vanaf het ogenblik dat één van de hoger opgesomde belastingen vol ledig is toegewezen aan de deelge bieden (gemeenschappen of gewes ten) kan deze: de aanslagvoet van die belasting en heffing wijzigen; de belastbare materie, de hef fingsgrondslag en de vrijstellingen wijzigen, BEHALVE voor wat be treft de verkeersbelasting op auto voertuigen, de belasting op de au tomatische ontspanningstoestellen en het successierecht. Afschaffing provinciale fiscaliteit Om te vermijden dat een nieuw fiscaal niveau ingesteld wordt, zal bij het invoeren van de eigen fisca liteit van gemeenschappen en ge westen de provinciale fiscaliteit af geschaft worden. Hiertoe dient de regering nog een nieuw financieringsstelsel uitwer ken voor 31 juli 1982. Leningen Sedert 1.10.80 is ook voorzien dat de deelgebieden leningen kunnen aangaan. De intrestlasten en de afbetaling van deze leningen vallen volledig ten laste van de deelge bieden. Uit dit globaal overzicht van de financiële middelen van de deelre- geringen blijkt duidelijk dat zowel het principe van de solidariteit als het principe van de eigen verant woordelijkheid het financierings systeem schragen. GEMEENTE ZWALM (Centrum) Op zaterdag 30 januari 1982 Bieden of Manillen Zaal Marcel Van Wambeke Zuidlaan 61, Zwalm Begin 19.30 uur Het Bestuur S.P. Zwalm Tijdens het sportreferendum leverden de twee Ronsese wielerclubs enorme inspanningen bij de tijdrit op rollen. Links de sportieve verliezers van W.T.C. Jong van Hart, rechts de winnaars van W.T.C. De Linde, burgemeester R. Van Wingene en schepen van sport Spileers en animator M. De Croix. (DBR) De laureaten van het 23ste sportreferendum met in het midden de overwinnaar bij de heren M. Cnudde van judo Samoerai en Cl. Vierstraete die het haalde bij de dames (kampioene van België wielrennen op de weg) samen met burgemeester R. Van Wingene, schepen Spileers en OCMW- lid G. De Cuyper en de bestuursleden van de Ronsese sportraad. (DBR) Tijdens een groots opgezet sport- feest ging het 23ste sportreferen dum door in het C.O.C. te Puurs. Als voorprogramma kregen de aan wezigen het kampioenschap op rol len voorgeschoteld tussen de W.T.C. Linde en W.T.C. Jong van Hart, door eerstgenoemden gewon nen met 54 punten tegen 43. Drie catch-wedstrijden van de bo venste plank brachten sensatie in de zaal en als gasten waren er F. Buyl, E. Albert en U. Braems van Beveren en D. Vermeersch van Vriendelijke uitnodiging tot het U wordt allen verwacht op za terdag 6 februari 1982 in zaal Oud-België te St.-Blasius-Boe- kel (Zwalm) Boekelbaan. Aanvang om 20 uur. Inkom 60 fr. Voorverkoop 50 fr. THE DOGS OF WAR A NORMAN 1EWISON- PATRICK PALMER P.odutno« CHRISTOPHER WALKEN TOM BERENCER COLIN BLNKELY PANAV1SION' TECHNICOLOR* nn~°"-«™aV 'United Artists 20 u: Show-orkest Junior Club o.l.v. Roland Cardon. 21 u: Dansorkest Germain Delattre met zangeres Margie. Speciale attractie: De Ronsese jazz-zangeres Doris met begeleiding van de Ronsenaar Etienne Verscheuren. Kaarten te bekomen bij de burgemeester him-self of bij de bestuursleden van de wijkklubs. A.A. Gent die werden geïnter viewd. Bij de heren ging dit jaar de titel naar Marnic Cnudde van Judo Sa moerai vóór de motorcross-kam pioenen Johan D'Hondt en Johan Keytsman. Bij de dames was de titel voor de nationale kampioene wielrennen Claudine Vierstraete die het haalde voor de laureate van vorig jaar, Claudine Hoogstoel van Atletiek Assa Ronse en Christine De Medts, volleybalspeelster van Kobbe. Bij de groeperingen ging de titel voor de tweede opeenvolgende keer naar Judo Samoerai met 36 stemmen vóór Atletiek Assa met 16 stemmen en voetbal Sparta Dames met 7 stemmen. Uitslag heren: 1. Cnudde Marnic (judo, 1.326 p.), 2. D'Hondt Johan (motocross, 1.265 p.), 3. Keytsman Johan (motocross, 1.200 p.), 4. De- liveyne P. (atletiek Assa, 1.111 p.), 5. Vandeneede J.J. (atletiek Assa, 990 p.). Uitslag dames: 1. Vierstraete Cl. 1.780 p., 2. Hoogstoel Cl. 1.544 p., 3. De Medts Chr. 1.531 p., 4. Van- dendaele C. 1.516 p., 5. Azouzi N. 1.504 p.. De Bruycker I. 1.504 p. DBR Tijdens de jongste raadszitting stond de stadsbegroting dienstjaar 1982 op het agenda, hetgeen langs oppositiezijde heel wat diskussie uitlokte. Schepen van financiën R. Dussart stelde het dienstjaar in vol gende cijfers voor: In ontvangsten geeft dit 461.828.000 fr, dit is een groei van 9% t.o.v. 1981 met 423.959.518 fr. Uitgaven: 446.602.507 fr of een groei van 3% t.o.v. 1981 met 432.846.673 fr. In 1981 was er een nadelig saldo van 8.887.115 fr, hetgeen nu omgebo gen is in een batig saldo van 15.225.496 fr. Het aangroeipercen- tage der inkomsten stemt overeen met de verwachte inflatie in 1982, terwijl het aangroeiritme der uitga ven precies door de besnoeiingen veel lager uitvalt. Bij het bijtellen der nog voorziene inkomsten en uitgaven van vorige dienstjaren bij de ramingen voor 1982 worden vol gende cijfers vastgesteld: in ontvan gsten: 488.236.703 fr; uitgaven: 488.139.295 fr hetgeen een batige uitslag geeft van 97.408 fr. Als grote inkomposten worden be schouwd: 1. Fondsen: 93.759.519 fr (20,3% der ontvangsten eigen aan het dienstjaar) tegen 85.513.600 fr (20,1% in 1981). 2. Belastingen en retributies: 169.421.710 fr (36,6% der ontvang sten) tegen 159.244.610 fr (37,5% in 1981 of 6% meer). Dit bewijst dat deze inkomsten de gewone aan passing aan de levensduurte niet volgen en betekent in feite een vermindering van de belastingsdruk voor de bevolking. Ontleding van de voornaamste uit gavenposten: 1. Personeelsuitgaven: Volgens schepen Dussart zal het stadsbe stuur de voorzichtige personeelspo litiek verder zetten. Aangezien de lopende uitgaven voor deze post bijzonder beïnvloed worden zullen aanwervingen alleen gebeuren om op rustgesteld personeel dat moet vervangen worden te compenseren. Voor 1982 worden de personeels uitgaven geraamd op 215.495.788 fr of 48% der uitgaven, hetzij in glo bale cijfers een aangroei van 11 miljoen frank of 5%. 2. Werkingskosten: Begrotingscij fers: 62.164.208 fr (14% der uitga ven) tegen 65.585.051 fr in 1981 of 15%. Behalve de opgelegde maat regelen inzake energiebesparing door de voogdijoverheid, werden door het bestuur concrete bespa ringsmaatregelen getroffen. In 1982 wordt de centrale aankoopdienst voor 75% operatief en de laatste fase zal in 1983 aanvangen. Aange zien de energiekosten de laatste jaren 50% verhoogd zijn, is het normaal dat de meeste aandacht inzake besparing naar deze sektor gaat. 3. Overdrachten: Zoals steeds blijft de toelage aan het OCMW belang- De winterperiode betekent voor velen een sombere tijd: het weer is koud en maakt ons triestig, we voelen ons al eens niet lekker, en we missen vooral het gezellig zonnetje! Maar waarom nu eigenlijk bij de pakken blijven neerzitten? Velen ondervonden reeds hoe een gezellige avond in het gezelschap van vrienden en kennissen nieuwe moed kan geven, en de soms neerslachtige stemming van de huiskring kan doen vergeten. Daarom organiseert de Culturele Centrale Brakel op vrijdag 12 februari 1982 om 20.00 uur een Dit festijn gaat door in het «Brakelhof», Rond Punt 5, 9660 Brakel. U kan er naar hartelust smullen en dit voor een matige prijs, nl. 250 fr. per persoon. Als attraktie krijgen we film en dia's te zien van Bellevaux 1981 Belangstellenden kunnen tot uiterlijk 5 februari 1982 inschrijven door onderstaande strook samen met het inschrijvingsgeld terug te bezorgen aan Kd. Vandenberghe Cyriel of aan Gez. Hoebeke Rosine of aan één van de bestuursleden van de C.C. Brakel en op het A.B.V.V. bureel. Het zou ons bijzonder verheugen U en Uw familie op deze avond te onmoeten. Hier zijn we terug met het vervolg van ons winterprogramma. Wij bieden U een programma aan, enig voor de Oud-Syndikalisten A.B.V.V. Het wordt terug een prachtige namiddag gekruid met tal van oude toppers, gekende zang en veel plezier. Het wordt terug een «knalnamiddag» kosteloos aangeboden aan de leden Oud-Syndikalisten A.B.V.V., maar ook uw familieleden en vrienden kunnen deze keer meekomen, mits betaling van 100 fr. voor volwassenen en 50 fr. voor kinderen van minder dan 12 jaar. Deelnemers wonende buiten de stad Ronse, worden per autocar gratis afgehaald. Wij verwachten U op deze gegarandeerde goede shownamiddag. rijk in het stadsbudget. Met 25.535.776 fr of 6% meer dan vorig jaar blijft dit in redelijke perken. Nochtans wordt gevreesd dat de steunverleningen en de tussenkom sten voor het wettelijk bestaansmi nimum steeds verder zullen stijgen ingevolge de slechte socio-ekono- mische toestand en de aangekon digde versoberingsmaatregelen in de sociale wetgeving. Eens te meer zal de last hiervan indirekt door de staat op de rug van de gemeenten gelegd worden. 4. Schuld: De globale voorziene schuldverhoging bedraagt 4 miljoen tegenover 1981 of 3% wat er op wijst dat ze ver beneden de 9% inflatie blijft. Verheugend is het feit dat wordt opgemerkt dat de totale individuele schuldenlast ver mindert tot 25.415 fr per inwoner en zelfs beneden het peil van 1978 daalt. 5. Wat de toelagen betreft, deze worden integraal behouden en niet verhoogd. Dit wat betreft de gewo ne dienst. Voor de buitengewone dienst heeft men 147.892.557 fr aan ontvang sten en 147.277.015 fr aan uitgaven, hetgeen een batige uitslag geeft van 15.542 fr. Als besluit voegde sche pen Dussart er aan toe dat dit ontwerp van begroting moet toela ten de stad gedurende het dienst- jaar 1982 zijn verplichtingen jegens de bevolking zal nakomen. De ge wone dienst zal er voor instaan dat de opdrachten optimaal kunnen uitgevoerd worden. De buitenge wone dienst is de weergave van hetgeen in ekonomische crisistijd uitvoerbaar is. De uiteenzetting van schepen Dus sart was pas gedaan of Cuvelier (PVV) begon aan zijn dramatiek. Hij betreurde dat het inwonersaan tal van de stad opnieuw met 73 eenheden is gedaald, en de begro ting als dusdanig geregeld is om ze in evenwicht te houden. Ook voor de sport wordt weinig gedaan, vooral op voetbalgebied blijft het een triestige zaak daar men nog steeds moet gaan bedelen. Over de laatste sneeuwval was de PW- woordvoerder ook niet te spreken. Volgens hem is het een schande op welke manier te Ronse sneeuw werd geruimd, met de primitieve middelen. Burgemeester Van Win gene wees erop dat de spreker die bewuste dag niet in zijn stad ver bleef. De technische dienst had onmiddellijk 50 werklozen aange worven om sneeuw te ruimen, enig in België, en 3 ondernemers wer den met hun materiaal ingescha keld, dit alles koste 1.000.000 fr en heeft volgens de burgemeester niets te maken met de begroting. Van Meerhaeghe, als enige ver tegenwoordiger van zijn partij, de anderen hadden hun kat gestuurd, sprak ook weinig lof. Hij verweet de raad ervan dat ze er slechts éénmaal in geslaagd was de begro ting klaar te krijgen voor de maand december. De stadsdiensten bleven in gebreke en het gepaste middel werd niet gevonden om het budget te doen kloppen. De begroting zit volgens hem vol tegenstrijdigheden om een optimistisch beeld te geven. Waarom zijn er nu sommige kosten verminderd en waarom werd dit alles vroeger niet gedaan? Tot slot kwam schepen Dussart nog eers tussen met een gepast ant woord. Volgens Cuvelier zouden de dossiers niet in orde zijn en zouden er cijfers ontbreken, de woordvoerder bewees het tegenge stelde want de cijfers werden nog aangepast en implicied overgeno men. En de nadruk werd ook ge legd op het feit dat de wedde van burgemeester en schepenen is ver minderd, hetgeen ook een bespa ring is. Uiteindelijk werd de begroting goedgekeurd meerderheid tegen oppositie. DBR Stad Ronse Burgerlijke stand Geboorten: Katrijn Messiaen, dochter van Marc en van Mireille Van Tournhout, Kluisbergen. Thijs Messiaen, zoon van Marc en van Mireille Van Tournhout, Kluisbergen. Chloë Vlieghe, dochter van Eric en van Annie Roos, Ronse. Julien Ladsous, zoon van Jean-Paul en van Martine Savary, Ronse. Dolores Langie, dochter van Roger en van Josiane Delouvroy, Ronse. Cédric Delem, zoon van Michel en van Marie-Claire Dewitte, Frasnes-lez-An- vaing. Delphine Maubert, dochter van Jac ques en van Bernadette Vallée, Vloesberg. An-Sofie Cobut, dochter van Florent en van Linda Bostyn, Maarkedal. Benjamin Burez, zoon van Louis en van Carole De Vlieger, Ronse. André Hary, zoon van Michel en van Anne-Marie Bettesone, Fransnes- lez-Anv. Marilène De Fruytier, dochter van Robert en van Micheline Pot, Ronse. Aline Bodson, dochter van Philippe en van Joëlle Leclef, Ronse.

Voor Allen | 1982 | | pagina 9