I Waarom wij staken! 8 februari wordt een harde waarschuwing S.P. naast en met A.B.V.V. in de aktie! TEVEEL IS TEVEEL EDITORIAAL Maandag 8 februari 1982 ALGEMENE STAKING ARRONDISSEMENTELE A.B.V.V.-BETOGING Aalst-Houtmarkt PARAAT Aalst roept alle militanten op om mede te samen met het A.B.V.V., tegen Minder loon in het Europese zakje Gemeenteaktie van V.A.K.A. BERICHT AAN DE S.P.-AFDELINGEN Ons totaal inzetten, en dan nog meer doen! Waarover het gaat Het is zonder voorgaande in de Belgische geschiedenis dat een re gering zo drastisch en meedogen loos de werknemers aanvalt. Door diverse vormen van inleve ring (loonsverlagingen, wijzigingen van de index en andere) en door de afbouw van de sociale zekerheid beoogt de regering de totale jaar lijkse koopkracht van de arbeiders en de bedienden te verminderen met een bedrag dat men nu raamt op 170 miljard frank (maar waar over de regeringsleden zelf het niet eens zijn). De koopkracht van ie der van ons is dus serieus bedreigd. Heeft deze inlevering zin? In Engeland verscherpte de conser vatieve Tatcher-politiek de crisis en leidde tot een record aantal werklo zen. In de Verenigde Staten kent het reactionair Reagan-beleid het zelfde resultaat. Martens en De Clercq weten zeer goed dat hun beleid van «versobe ring voor de werknemers en alleen voor de werknemers» de economie helemaal niet zal stimule ren, integendeel. Bij het voeren van hun politiek gaan ze uit van een doctrinaire visie die zegt dat het kapitalisme zichzelf wel gezond maakt en dat alles het best verloopt wanneer men de kapitalisten vrij hun gang laat gaan en hun toelaat steeds grotere winsten te maken. Het is dat soort «vrijheid» dat Mar tens en De Clercq bedoelen. Abso lute vrijheid voor de kapitalisten om de werkende bevolking dienst baar te maken, te verarmen en de eigen fortuinen nog onvoorstelbaar te vergroten (zie voorbeeld van staalbaas Frère). De inleveringen die men nu eist van de werknemers zullen aldus niet tot een oplossing van de economische crisis leiden. Een hetze tegen het A.B.V.V. Om het arbeidersverzet tegen het conservatief beleid te breken trekt rechts van leer tegen het A.B.V.V. De meest onzinnige aantijgingen worden verspreid. Alle rechtse kranten (het A.C.V.-orgaan Het Volk inbegrepen) voeren een las tercampagne tegen het A.B.V.V. Met groteske leugens wil rechts bij de werkende bevolking verwarring, zaaien en poogt men het A.B.V.V. in discrediet te brengen bij de werknemers. Men gaat nog verder, men wil de vakbonden muilbanden. Een concreet initiatief tot beper king van de vakbondsvrijheid werd genomen door zes liberale senato ren die daartoe in de senaat in wetsvoorstel indienden. Moest dit liberaal wetsvoorstel wet worden, dan is het in dit land gedaan met de vakbondsvrijheid. De houding van het A.C.V. De dubbelzinnige houding van de A.C.V.-leiding vindt zijn verkla ring in de oorsprong van het A.C.V. en in de maatschappijvisie waarin het A.C.V. is ontstaan. De «christelijke anti-sociaslistische vakbond» werd opgericht om de arbeiders te verdelen en hen weg te houden van de macht. Het liberale systeem van kapitalistische econo mische vrijheid moest afgeschermd worden tegen de strijd van de socia listische arbeiders die opteerden voor een samenleving gesteund op menselijke solidariteit. De A.C.V.-leiding weet zeer goed wat de intenties zijn van de rege ring. Sommige uitvoeringsbesluiten van de Volmachtwetten werden ge maakt door de studiediensten van het A.C.V. maar de A.C.V.-top blijft zijn aanhang voorhouden te wachten op meer preciese gege vens. De verdeeldheid van de arbeiders op dit moment, nu zoveel op het spel staat, kan onvoorstelbare ge volgen hebben voor het volk. Om dit gevaar af te wenden moeten de A.C.V.-gesyndikeerden samen met hun A.B.V.V.-kameraden de strijd voeren. Een «politieke» staking? Patronaat en A.C.V. bedienen zich van dezelfde aantijgingen om het A.B.V.V. en de arbeiders klein te krijgen. 8 februari zou een «politie ke» staking zijn. Het patronaat en de A.C.V.-top weten dat ze liegen. Ten eerste staakt het A.B.V.V. voor duidelijk syndikale aangele genheden: de naleving van de c.a.o.'s het vrijwaren van de lonen en de index en het behoud van de sociale zekerheid. Ten tweede heeft het A.B.V.V., in het verleden, zich verzet tegen re geringsmaatregelen wanneer de S.P. wel aan de regering deelnam (zie de staking van 7 december 1979 en de A.B.V.V.-betoging te Brus sel op 24 januari 1981). De socialistische gemeen schappelijke aktie Steeds, op cruciale momenten, heeft de Socialistische Gemeen schappelijke Actie in ons arrondis sement kordaat en in volle samen werking de strijd gevoerd. Aan de strijd waar we nu voor staan ligt een maatschappijvisie ten Geen daling van de koopkracht! Geen afbouw van de sociale zekerheid! Geen fiscale onrechtvaardigheden! Geen afbraak van de index! DE RIJKfN VERDIENEN FORTUINEN DOOR DE CRISIS HET VOLK WORDT ARMER NEEN AAN DE RECHTSE POLITIEK VAN MARTENS V om 10 uur Uurregeling autocars: Geraardsbergen - Volkshuis, Markt 9,00 uur Ninove Volkshuis, Geraardsbergsestr. 9.15 uur Parking G.B. 9.30 uur Zottegem - Volkshuis, Markt 9.00 uur Herzele - Germinal, Markt 9.15 Uur grondslag. We staan voor de funde- mentele keuze: ofwel gaan we terug naar een maatschappij van «vrije» uitbuiting, waarin de werknemers verarmen en de rijken nog rijker worden; ofwel slagen we de weg in naar een samenleving met meer sociale rechtvaardigheid, meer soli dariteit, meer gelijkheid, meer geluk. Ongetwijfeld zal ook nu geheel de de 'Sociale afbraak' on 8 februari 1982 HEEL HET RADERWERK STAAT STII. ALS UW MACHTIGE ARM HET WIL! Op maandag 8 februari roept het ABW op tot een algemene 24- urenstaking. Ondanks het feit dat zowel ACV als NCLVB niet aan de actie deelnemen, zijn er reden te over om de oproep massaal te be antwoorden. De nationale CVP-PW-coalitie is erin geslaagd het meest rechtse be leidsprogramma sinds jaren in el kaar te knutselen. De start wordt gegeven voor een periode van so ciale afbraak waarbij al de verwor venheden van jarenlange arbeids- strijd zomaar op de helling worden gezet. Met de grootste lichtzinnigheid wordt gepland op de rug van de arbeiders en de sociaal gerechtig den 100 miljard te besparen. De index, de lonen, de wedden en de sociale uitkeringen worden hier voor aangepakt. De 'Verbroedering' Ge raardsbergen, slot pag. 4 Europees parlement weg, pag. 5 «Wat de werknemers afgenomen, krijgt naat ter geschenk» Georges De Smeyter in Senaat, pag. 7 Het patronaat, dat de laatste jaren duidelijk heeft bewezen steeds te kort te schieten in het beheer van de crisis, krijgt 70 miljard ten ge schenke zonder dat ook maar één enkele garantie kan gegeven wor den voor meer werkgelegenheid. De ingrepen in het werkgelegen heidsbeleid zullen 230.000 werklo zen treffen, gaande van verminde ring van uitkering tot de uitsluiting. Met haar volmachten zet de rege ring tevens het parlement buiten spel, het sociaal overleg op de hel ling, terwijl ze ook de collectieve arbeidsovereenkomsten eigen machtig kan wijzigen. De afgelopen weken is het duide lijk geworden dat het de bedoeling is van de coalitie een wig te drijven tussen de arbeiders onderling. Bin nen de zwakke industriesectoren wordt steeds meer geëist om in te leveren, terwijl de sterkere secto ren ongemoeid worden gelaten. De kloof tussen deze twee wordt dan ook steeds groter. Allicht hoopt men op die manier de arbeiders die niet moeten inleveren van de straat weg te houden. Om al deze redenen dient de sta king van 8 februari massaal opge volgd te worden. Nogmaals dient de arbeidersbeweging, solidair met de zwaksten onder ons, een onver biddelijk halt toe te roepen aan het rechts offensief. Het is ons recht en onze plicht mee te doen! Mare Galle socialistische beweging in ons ar rondissement gezamenlijk de strijd tot het uiterste voeren. 8 februari moet een harde waarschuwing wor den aan het patronaat en de in zijn dienst staande regering Martens V. Ieder socialistische militant zal zich opnieuw maximaal inzetten en dan trachten nog meer te doen! Paraat, kameraden! Herman Van Herzeele Het A.B.VV.-bureau heeft zijn aktievoering bekend gemaakt, na een sterk bijgewoond congres, na een suksesvolle protest bijeenkomst, wordt er op 8 februari a.s. een 24-urenstaking gehouden. Deze 24-urenstaking is nu wellicht in alle centrales en gewesten aan een ernstige voorbereiding toe. De meningsverschillen over de opportuniteit van deze aktie die naar mijn persoonlijke mening nu reeds plaats gemaakt hebben voor wat ik zou willen noemen: het respekt voor een demokratische besluitvorming. De provocerende maatregelen van de Regering, die steeds maar verder en verder gaan in de sociale afbraak, zal wellicht ook enkele andersdenkenden aanzetten tot nadenken. Het wordt immers voor vele werkende mensen duidelijk dat de verklaringen van A.C.V.-Voorzitter Houthuys er slechts op gericht zijn om zolang mogelijk en waarschijnlijk liefst «Nooit» de confrontatie met de Regering te ontlopen. Het moet nu ook wel voor het bestuurslid en de militant van het A.C.V. zonneklaar zijn dat woorden zoals «vaagheid over de intenties van de Regering» zo door iedereen en bijgevolg ook zeker door Houthuys kunnen betwist worden. Of zijn de bijna onvoorstelbare daden tegenover de arbeiders en bedienden van Motte, Fabelta, Butch, Cockerill, nog niet bewijskrachtig genoeg om naar het wapen van de aktie te grijpen? Stakingen wij weten het zijn Nu meer den ooit in deze economische crisis een wapen dat men niet nodeloos hanteert. Maarwanneer wij de geschiedenis ter zake nazien is het juist in deze moeilijke periodes dat de arbeiderswereld haar solida riteit heeft bewezen. Dus, goed organiseren, allen tesamen is nu de opdracht. Het moet ook nu tot uiting komen dat deze strijd niet alleen moet gevoerd worden door de A.B.V.V.-militanten maar ook door het geheel van onze socialistische beweging. In dit arrondissement ook bij de staking van 1960, waren onze partijmilitanten aktief aan de poorten van de ondernemingen. Laten wij deze traditie niet verloren gaan. Op 8 februari staat iedere S.P.-Militant naast zijn vriend van het A.B.V.V. Tesamen ijveren is Nu een fundamentele plicht. Willy VERNIMMEN. Lid van het Europees Parlement De meest populaire gespreksstof is ongetwijfeld niet meer het weer maar de economische situatie. Wanneer het economisch klimaat goed is kan er rustig over de kou of de hitte gepraat worden maar wan neer de donkere wolken van werk loosheid en recessie zich boven ons hoofd samentrekken is het hiermee afgelopen. Van alle economische indexen waar deskundigen zich mee bezig hou den is het eigen reële inkomen voor de kleine man de meest sprekende barometer. Aan zijn beurs voelt hij de economische schommelingen. Een recent onderzoek van de Euro pese Commissie in Brussel wees uit dat in 8 van de 10 Europese Lid staten het jaar 1981 ongustig was voor de huishoudbeurs. Alleen in Frankrijk en Denemarken steeg het nettogezinsinkomen in vergelijking met 1980, waarbij rekening werd gehouden met het inflatiecijfer. Al le andere landen lieten een daling van het inkomen zien. In Neder land, Luxemburg en Groot-Brittan- nië bedroeg deze daling zelfs meer dan 3%. De Bondsrepubliek Duits land en Griekenland kenden slechts een beperkte daling in de grootte van 0,4 en 0,8% over één jaar. 1981 betekende, vergeleken met 1980, voor bepaalde landen een radicale verandering. Zo daalde in België het netto-inkomen met 1,2% in tegenstelling tot een stij ging van 2,3% in 1980. De Bonds republiek Duitsland ging van 2% met 0,4% achteruit. In Nederland werd in 1980 een hoogtepunt van 6% bereikt gevolgd door een scher pe daling van 3,6% in 1981 en Groot-Brittanië ging van een stij ging van 3,1% in 1980 naar een daling van 3% in 1981. Denemarken echter vertoonde, na een daling van 4% in 1980 een stijging van 0,7% in 1981. Ook in Frankrijk was deze opgaande lijn te zien; na een daling van 0,7% steeg het inkomen daar met 1,9%. Een andere index die nauw ver band houdt met de inkomensont wikkeling is die van het gezinsver- bruik. Ook hier konden de meeste Europese landen in 1981 slechts een daling melden. Deze daling bedroeg gemiddeld 1%; in Neder land was dat zelfs 3,3%, terwijl in Griekenland, Frankrijk en Luxemburg een lichte verbetering viel waar te nemen. De historische doorbraak van de vredesbeweging in de herfst van 1981 was geen eendagsvlieg. De 25 oktober-manifestatie was pas ach ter de rug, en de plaatselijke komi- tees gingen gewoon door met de aktie: petities, standwerk, fakkel tochten, de kerstaffiche. Op ver schillende plaatsen ontstonden zelfs nieuwe komitees. Van enige verzwakking is dus geen sprake. Kaarsen met of zonder af fiche hielden het volksverzet tegen de kernwapens brandend (er gin gen een 110.000 affiches de deur uit). En de strijd gaat voort. In februari gaat de nationale aktie van start voor «kernwapenvrije gemeenten». De aktie is voor een deel symbo lisch, maar biedt unieke kansen voor verdere informatie, bewust making, aktie in eigen gemeente, en voor druk op eigen gemeentebe stuur op enkele maanden vóór de gemeenteraadsverkiezingen Begin februari is een speciale VA- KA-aktiemap met suggesties, tech nische info en ervaringen versche nen i.v.m. kernwapenvrije gemeen ten. Ook de nieuwe vredeskrant bevat informatie over de aktie. (Ver schijnt 4 maal per jaar en is te verkrijgen door storting van 80 fr. op nr. 001-0886725-27 van VAKA, Brussel met vermelding: Vre deskrant 82). De Vredeskrant wordt nu gemaakt om tegemoet te komen aan de behoeften van kom- munikatie, met daarin alles wat op nationaal en lokaal vlak gebeurt. Op nationaal vlak bereidt het Vaka diverse initiatieven voor naar rege ring en parlement toe. Werk op de plank dus voor alle komitees. S.P.-federatie Aalst Ondanks herhaald aandringen stelden volgende afdelingen zich per eind januari nog steeds niet in orde met de afdrachten voor de partijzegels 1981. Moorsel, Meldert, Nieuwerkerken, Erpe-Mere, Geraards bergen, Denderhoutem, Heldergem, Haaltert, Oordegem, Lede, Zottegem, Denderwindeke, Aspelare, Okegem. De afdelingen Aalst (centrum) en Pollare moeten nog de eindbetaling verrichten. Bovenvermelde afdelingen worden DRINGEND verzocht zich in regel te stellen. Niet teruggegeven zegels worden volledig aan de afdeling aangerekend. Afrekeningen dienen per kerende toegestuurd aan de federa le penningmeester Freddy Van Den Bossche, Kouterken 1 te 9620-Zottegem. (Tel. 091-60.56.88 of 02-513.26.12) Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 5 februari 1982 44' jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P w w T f 9 Mw SffLLJtr FABELTAIR< jppAR OOSTJTIt

Voor Allen | 1982 | | pagina 1