Europees Parlement halfweg Izottegêm DENDERLEEUW EUROPEES PARLEMENT - EUROPEES PARLEMENT -EUROPEES Op de vrouw af Ook vrouwen willen aan hun trekken komen bij de gemeenteraads verkiezingen. Waarom zo traagjes tegemoetkomen aan vrouweneisen? Socialistische vrouwen bijten van zich af Vrouwelijke partijleden, kom meediscussiëren! DEEI L SOCIAAL BELEID is MOTIE van de B.B.T.K. Aalst - Dendermonde - Ronse Oudenaarde Agalev in discussie Vlaams Progressief Zangfeest Organisatie week van het bos Gedetacheerde «Rode Valken» Een politiek mandaat bekle den betekent ook verant woording afleggen over het gepresteerde werk. In dit verband zullen wij het werk van Willy Vernimmen, Lid van het Europees Parlement, belichten. Ongeveer halfweg mandaat zal men van hem niet kunnen zeggen dat hij zoals velen geen interesse had voor zijn werk. Trou- wens ook wat de aanwezig heid betreft, zowel in de ple naire als commissievergade ringen prijkt hij op kop van alle Belgische parlements leden. Wordt vervolgd oorlog niet gezond kinderen andere levende dingen De militanten van de B.B.T.K. Aalst - Dendermonde - Ronse Oudenaarde, met meer dan 150 samengekomen te Aalst op 30 januari 1982 ACOD - sector onderwijs - afdeling Denderleeuw i i C.S.C. STUDIEKRING ZOTTEGEM Open gespreksavond AGALEV IN DISCUSSIE Jongerencentrum Jan de Lichte V.Z.W. Vriendenkring Rijksonderwijs Zottegem BAL Denderleeuw Algemene le denvergadering 6C Belotavond Socio-Cultureel Centrum van de S.V.V. - afdeling ZOTTEGEM 4 - 5 februari 1982 - «Voor Allen» Eigenlijk komt elke verbetering in zake leef-, woon- en werkomstan digheden "de vrouwen ten goede. Dit geldt natuurlijk ook in de ge meentepolitiek. Maar toch zijn er accenten die wij willen leggen. Im mers: de gemeente kan heel wat voor wat betreft crèches, peutertui nen, kinderoppas, speelpleinen, va- kantieopvang, jeugdateliers, maal tijdbezorging, bejaarden- en zie kenhulp. Ook kan de gemeente voorlichting geven inzake gezin splanning, vluchthuizen voor mis handelde kinderen en vrouwen op richten, een dienst voor gezinshulp organiseren, enz... enz... Door hun verantwoordelijkheid die ze moeten opnemen om een gezin te doen «draaien», zijn vrouwen vooral geïnteresseerd in welzijns sectoren, de zogenaamde «zachte» sectoren. En bij onderhandelingen tussen partijen worden die niet al tijd echt hard verdedigd. Politiek is nu eenmaal een kwestie van drukking: heb je in de beleid sorganen geen mensen die bepaal de problemen aan den lijve onder vonden hebben, dan zullen andere eisen de voorrang krijgen. Of an ders moet je met een sterke organi satie klaar staan, die heibel maakt als je vertegenwoordigers in de be sturen je problemen niet «ernstig» vinden, nalaten ze behoorlijk te verdedigen. Eerst en vooral willen ze nagaan of de geest van de SP-statuten wordt toegepast: staan er wel 25% vrou wen op verkiesbare plaatsen op de SP-lijsten? Worden vrouwen die het zouden aankunnen om gemeenteraadslid te worden wel voldoende aangemoe digd om hun kandidatuur te stel len? En worden ze achteraf konsek- went verdedigd door alle vrouwen samen? Maar ook inhoudelijk is er werk voor de boeg: het partijbureau zal een vademecum sturen en de partij- afdelingen zullen zelf hun partijp rogramma moeten opstellen. Maar staan de vrouweneisen er wel allemaal in? Zij» ze geformuleerd op een realistische manier, zodat ze inderdaad in onze eigen gemeente kunnen verwezenlijkt worden (zo economisch mogelijk)? Op woensdag, 17 februari 1982 te 20 uur in het Volkshuis, Hout markt, Aalst, gaat de eerste open discussie door. Samen zullen we daar al een tekst opstellen en opstu ren naar SV-nationaal. In Brussel worden alle ideeën van vrouwen uit verschillende Federaties gebundeld en uitgewisseld. Kom dus woensdag niet alleen luis teren naar wat andere vrouwen zeg gen, maar doe je eigen duit in het zakje. Samen zijn we slim en sterk. Lieve De Ro Sekretaresse Federale SV-stuurgroep 1. Wanneer de rechtstreekse ver kiezing van het Europees Parle ment bij de Europese bevolking grote verwachtingen heeft gewekt, dan geldt dit niet in het minst voor wat betreft het sociaalEuropa. Immers, tot voor kort was Europa voor de massa der werkende men sen ver weg: Europa streefde hoofdzakelijk commerciële en eco nomische doeleinden na en hetgeen sommigen het sociaal beleid van de gemeenschap noemden, stond vol ledig in het teken van economische belangen. Van een echt Europees sociaal beleid met specifieke doel stellingen was er lange tijd geen sprake. Men ging er immers van uit dat het «vrije marktmechanisme» automatisch alle sociale problemen zou oplossen. Naarmate de economische crisis echter steeds verder om zich heen greep, werd al vlug duidelijk dat de liberaal-economische aanpak niet opgewassen bleek tegen de sociaal- economische problemen. Meer nog, de Europese integratie, die men zonder de werkende bevolking meende te kunnen organiseren, bleek plots op een dood spoor te zitten. Plots voelde men de behoef te aan om ook de arbeiders, be dienden en kaderleden nauwer bij het Europees integratieproces te betrekken. 2. Men diende aldus tot 1974 te wachten vooraleer de Europese topconferentie van Parijs de nood zaak van een doeltreffend commu nautair sociaal beleid zou erkennen en vooraleer het eerste Europees Sociaal Actieprogramma zou uitge werkt worden. In datzelfde jaar (december 1974) vond ook de eerste sociale Driepartijenconferentie plaats, waarbij de Europese instan ties, Europese vakbonden en werk geversorganisaties zich voor het eerst gezamenlijk bogen over de sociaal-economische problemen en over een mogelijke gemeenschap pelijke aanpak. 3. In haar programma voor de rechtstreekse verkiezing van het Europees Parlement heeft de Fede ratie van Europese socialistische partijen een grote nadruk gelegd op de noodzakelijke planning van de volledige tewerkstelling, de verbete ring van de arbeids- en levensvoor waarden, de controle van multina tionale ondernemingen, het uit schakelen van iedere vorm van dis criminatie en de verdediging van mensenrechten en syndicale vrij heden. 4. Van bij haar intrede in het recht streeks verkozen Europees Parle ment heeft de socialistische fractie als grootste fractie concrete initiatieven genomen om een doel treffend en samenhangend Euro pees sociaal beleid vorm en inhoud te geven. 5. Reeds tijdens de eerste vergader periode van het rechtstreeks verko zen Europees Parlement (januari 1980) werd door de socialistische fractie een groot werkgelegenheids- debat op gang gebracht, waaraan talrijke socialistische parlementsle den een belangrijke bijdrage lever den. Het debat was gericht op het lanceren van een Europees tewerk stellingsbeleid. Bij die gelegenheid wees Willy Vernimmen op de stij gende invloed van de micro-elec- tronica op de tewerkstelling en op het belang van het afsluiten van technologie-akkoorden tussen werkgevers en werknemers met het oog op de bescherming van de werknemers. Hij sprak zich ook uit voor initiatieven ter ontwikkeling van een eigen Europese micro-elec- tronische industrie. Na afloop van het debat werd door Ernest Glinne namens de socialisti sche fractie een ontwerp-resolutie ingediend die nauw aansluit bij de eisen van het Europees Verbond van Vakverenigingen (E.V.V.) en waarin o.a. gepleit werd voor een sterkere kwalitatieve groei, voor nieuwe industrieprojecten, voor een geprogrammeerde verkorting van de wekelijkse arbeidstijd tot 35 uur, voor langere vakanties en de mogelijkheid van vervroegde pen sionering (en dit binnen het raam van Europese kaderovereenkom sten) en voor meer opleidings- en herscholingsprogramma's. Helaas werd deze belangrijke resolutie door een 'rechtse' alliantie binnen het Europees Parlement waaron der de C. V. P. en P. V. V. -parlemen tairen verworpen. Aldus werd een unieke kans gemist om op Eu ropees niveau tot een concrete aan pak van het werkgelegenheids vraagstuk te komen. En be were» C.V.P. en P.V.V. niet voortdurend dat ze ten zeerste bekommerd zijn i. om de werkgelegenheid en dat men vraagstukken die een klein land als België niet meer alleen zou aan kunnen omwille van zijn internatio nale concurrentienositie oo Euro pees vlak moet zien te regelen? Op Europees vlak hebben C.V.P. en P.V.V. hier andermaal hun verant woordelijkheid t.o.v. de werkende bevolking ontlopen! 6. Onze socialistische Europese parlementsleden hebben zich ech ter bij deze afwijzing door konser- vatieve krachten van een krachtig Europees werkgelegenheidsbeleid niet neergelegd: zij hebben hun voorstellen en argumenten met her nieuwde ijver opnieuw naar voor gebracht in september 1981 bij de bespreking van de rapporten Cal- vez, Ceravolo en Salisch betreffen de het werkgelegenheidsbeleid, de verkorting van de arbeidsduur en de micro-electronische revolutie. Willy Vernimmen riep er zijn colle ga's op om zich achter de centrale doelstelling van het Europees Ver bond van Vakverenigingen te scha ren om tegen 1985 terug de volledi ge tewerkstelling te realiseren en dit vooral door een veralgemeende arbeidsduurverkorting op Euro pees niveau en een grootscheepse herverdeling van de beschikbare arbeid. Door Karei Van Miert, Marcel Col- la en Willy Vernimmen werd, sa men met andere socialisten, de in voering voorgesteld van bijzondere tijdelijke kaders in alle E.E.G.-lan den. 7. De socialistische fractie heeft zich ook hard ingespannen om in het bijzonder voor de jongeren meer en betere vormingskansen te creëren: bij de bespreking van het ontwerp-verslag PRAG in juli 1980 pleitte Willy Vernimmen voor een ambitieus en aantrekkelijk Euro pees vormingsprogramma voor jon geren, door middel van een veralge meend vormingsverlof voor jonge ren met behoud van loon en sociale zekerheidsrechten verklaren de tegen de werkne mers gerichte politiek van het pa tronaat en de regering Martens V, vastberaden en met hun totale inzet te zullen bestrijden; klagen scherp het feit aan dat, waar het patronaat, door winstbe jag gedreven, schuldig is aan de crisis, men de werknemers en dan nog alleen de werknemers voor de crisis wil doen opdraaien; stellen vast dat de overheid, in plaats van maatregelen te nemen ten overstaan van het patronaat, schuldig aan wanbeheer, men in tegendeel dit in-gebrek-blijvend- patronaat tientallen miljarden ca- deaux schenkt, zonder enige garan tie inzake de aanwending van deze kapitalen noch betreffende de te werkstelling; wijzen op het fundamenteel on eerlijk karakter van de regerings- politiek, die de koopkracht van de werknemers, globaal, met meer dan honderddertig miljard frank wil doen dalen om te beginnen zonder dat aan de vrije beroepen of aan de middenstand enige reële inbreng wordt gevraagd; waarschuwen voor het ondemo- kratisch en reactionaire beleid van het patronaat en de regering dat beoogt de vakbondsvrijheid af te schaffen om des te gemakkelijker de werknemers op de knieën te krijgen en te kunnen uitbuiten; zien in het behoud van het huidig systeem van indexkoppeling van lo nen en wedden het enige middel om de koopkracht van de werkne mers enigzins te vrijwaren en om een speculatieve devaluatie van on ze munt te verhinderen; klagen het misbruik aan waaraan rechts zich schuldig maakt in de B.R.T. door het opleggen van cen suur in de berichtgeving en qua de samenstelling van sommige pro gramma's; derwijze dat progressie ve standpunten en sommige sociale gebeurtenissen niet of slechts zeer gebrekkig aan bod komen terwijl men de bevolking tracht te endoc- trineren met de reactionaire ziens wijzen van het patronaat en de regering; doen een dringende oproep aan alle bedienden, technici en kaderle den zich te verzetten tegen de dries te aanslag die het patronaat en de regering wil plegen op hun betrek kelijke welvaart en hun sociale rechten; feliciteren het A.B.V.V. en de B.B.T.K. die het verzet organi seren; laken het A.C.V. en het patro naat die, door leugenachtige aantij gingen, de strijd van de socialisti sche vakbond wil doen doorgaan voor een «politieke staking». Wij zen daarbij op het feit dat het A.B.V.V. in het verleden niet aar zelde acties te voeren, ook als er S.P.-ministers in de regering ze telden; geven uiting aan hun ontgooche- ling over de dubbelzinnige houding van het A.C.V. en aan hun misprij zen voor de A.C.V.-leiding die, op dit voor de werkende mensen histo risch moment, de werknemersbe- langen verkwanselt en de zijde kiest van de C.V.P. en het patro naat. reiken de hand aan alle goedme nende A.C.V.-militanten en leden en nodigen hen uit om samen, in volle solidariteit, te strijden voor het welzijn, de rechten, de syndika- le vrijheden en de toekomst van de werknemers. roepen alle bedienden, technici en kaderleden op om, eensgezind deel te nemen aan de vierentwintig- puren-staking op maandag 8 fe bruari 1982. Algemene statutaire ledenvergade ring op vrijdag 12 februari '82 te 19.30 uur in het Achturenhuis (Sta tionsstraat - Denderleeuw). Dagorde: Korte inleiding door de voorzit ter betreffende syndikale actie. Moreel, financieel, en activitei tenverslag door de secretaris. Bestuursherkiezing. Breng uw lidboekje mee. Alleen zij die minstens 3 maand lid van ACOD-onderwijs en in regel zijn met hun bijdrage, kunnen stemmen. Mogelijkheid om zich in regel te stellen vóór de vergadering. Kandidaturen voor bestuurslid kunnen schriftelijk gesteld worden tot woensdag 10 februari '82 bij de secretaris: Mevr. Pletinckx - Van der Niepen, Veldstraat 5, 9470 Denderleeuw. Namens het bestuur De verkiezingen van 8 november zorgden voor een ware omwente ling in het politieke wereldje. Niet alleen door de enorme nederlaag van de C.V.P., maar ook door het opmerkelijke succes van de «groe ne» partij, AGALEV. Een partij die, zonder uitgewerkt programma, toch is aêngeslagen. Vooral bij de jongere kiezers. Vanuit socialistische hoek werd AGALEV met een zekere argwaan bekeken. Niet in het minst omdat deze partij een rechtstreekse kon- kurrent werd voor de eigen «groene minister», Mare Galle. Maar ook omwille van haar aktiepunten die op vele terreinen gelijklopend zijn met de socialistische maatschappij visie. De verkiezingstijd is inmiddels ge- streden. De resultaten blijven ech ter. Ook de S.P. kan de groene jongens niet verder negeren. Voor al met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen dringt zich een bezinning op. Om deze reden geloven wij dat een discussie met de vertegenwoordi gers van AGALEV een politieke noodzaak is. Een discussie om el kaar beter te leren kennen en mo gelijks te zoeken naar vormen van politieke samenwerking. De open gespreksavond in Jonge rencentrum Jan de Lichte, Brug- genhoek 21 te Zottegem vormt hiertoe een eerste gelegenheid. Afspraak op vrijdagavond 12 fe bruari eerstkomende. Freddy Van Den Bossche Inleider: Eric Grijs (lijsttrekker AGALEV op senaatslijst Gent - Eeklo) Vrijdag 12 februari 1982 Kongerencentrum Jan De Lichte Bruggenhoek 21 te 9620 Zottegem Inkom gratis Wie wil meewerken? Sedert enkele maanden hebben de lezers van Voor Allen de aktivitei- ten kunnen volgen die in het Jonge rencentrum Jan de Lichte werden georganiseerd. Werkend met een drietal BTK'ers en een kern van vrijwillige mede werkers werden enorme inspannin gen geleverd om de Zottegemse jongeren een eigen lokaal te be zorgen. Om de werking van het Jeugdhuis te verdiepen en uit te breiden zijn echter nog meer medewerkers nodig. Via deze weg doen wij een oproep tot jongeren en ouderen die actief willen meewerken om onze plan nen te realiseren. Naast de huidige aktiviteiten willen wij immers werk maken van een aantal nieuwe projecten. Onder an dere de uitbouw van een wetswin- kel en een verbruikersklub, evenals van een service-centrum voor het Zottegemse verenigingsleven. Wie een steentje wil bijdragen is welkom op de kontaktvergadering die doorgaat op woensdag 10 fe bruari om 20 uur in het Jongeren centrum. Mogen we op je medewerking rekenen? op zaterdag 6 februari 1982 in cafétaria van het zwembad «Bevegemse vijvers» Orkest: Service Act Deuren: 20.30 uur Het bestuur nodigt alle partijleden uit op de algemene ledenvergade ring, welke doorgaat op vrijdag 5 februari 82 om 20 uur in de zaal 8- urenhuis. Dagorde: Politieke toestand Stand van zaken gemeente raadsverkiezingen Bestuursverkiezing Allerlei. Wegens de belangrijkheid van deze bijeenkomst wordt elke partijlid verwacht. Op zondag 14 februari '82 gaat in het 8-urenhuis de 6' belotavond door van het clubkampioenschap 1981/82. Vooruit 500 frank inleg. De ploegen worden door lottrek- king aangeduid. Er wordt driemaal gespeeld naar 1.000 punten. De behaalde punten tellen mee voor de algemene rangschikking. Op 27.1.82 startte de afdeling Zot tegem met het werkingsjaar 1982. Gewoontegetrouw werd de eerste bijeenkomst aan algemene verga dering, waarop het jaarprogramma voorgesteld werd. Elke aktiviteit werd besproken en gestemd. Op deze manier kwamen wij tot een programma dat opge bouwd is door de leden zelf. Het bestuur was opgetogen met de ruime belangstelling van de leden. Omdat iedereen zeker de kans zou krijgen aanwezig te zijn op de ver schillende bijeenkomsten, vindt U hieronder ons programma. Het ver dient zeker een plaatsje in je agenda! 24.2.82: voordracht «Vrouw en werkloosheid» door Marijke Van Hemeldonck. 22.3.82: voordracht met demon stratie: «Bereidingen met kaas» met medewerking van het Neder lands Zuivelbureau. 24.4.82: geleide wandeling. 8.5.82: moederfeest met culturele ontspanningsvertoning. 22.9.82: voordracht met dia's: «Ge meenteraadsverkiezingen». Oktober: voordracht: «Gezonde voeding» met medewerking van de Wetenschappelijke Vereniging der Vlaamse Huisartsen. November: toneelvoorstelling Mi- nardschouwburg te Gent. December: kerstfeest - thema: «Volksspelen». B.L. Op zondag 7 maart wordt het twee de Vlaams Progressief Zangfeest georganiseerd in de Arena-hal te Deurne onder het thema «Leve de Geus». Vorig jaar werd deze prog ressieve tegenhanger van het fascis tische Vlaams Nationaal Zangfeest een enorm succes. Ook in Zottegem was een uitge breide deligatie aanwezig. Op 7 maart wordt opnieuw een bus ingelegd. Een aantal progressieve verenigingen zegden reeds hun me dewerking toe. Inschrijven in Jan de Lichte of bij Freddy Van den Bossche. Organisatie: CSC Herman Voskring. Deelname in de kosten 150 fr. (in kom en bus). Van vrijdag 30 april tot 6 mei organiseert Jongerencentrum Jan de Lichte een week van het bos te Zottegem in de zwemkom van Zottegem-Bavegem. Vrij dag 5 februari heeft een voorbe reidende vergadering plaats in het Jongerencentrum, Bruggen hoek 21 te Zottegem. Aanvang om 20 uur. Verenigingen en ge ïnteresseerden die willen mee werken aan de organisatie van deze week en aan een aantal boswandelingen en natuuruit- stappen zijn van harte welkom. De Rode Valken v.z.w. zoeken voor onmiddellijke indiensttreding een gedetacheerde die aan volgende voorwaarden moet voldoen: een ambt uitoefenen in de kategorieën bestuurs- en onderwij zend personeel en opvoedend hulppersoneel een weddetoelage genieten in de door de staat gesubsidieerde onderwijsinstellingen de leeftijd van ten minste 21 jaar bereikt hebben en die van de 40 jaar niet overschreden hebben aan de dienstplicht wetten voldaan hebben benoemd zijn in vast verband. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden op het nationaal sekretariaat van de Rode Valken v.z.w. Zaterdagplein 13/11, 1000 Brussel. Tel. 02/218.08.61.

Voor Allen | 1982 | | pagina 4