«De Verbroedering» Geraardsbergen tijdens de pionierstijd (VII) se Gedurfd 't is toch logisch met de in de stad Vlaamse regering In de rand genoteerd Slot beschouwingen Zoekertjes Gesubsidieerde werken Honderd jaar socialisme EURO-TELEX Visserij Vakantie Naar toetreding tot suikerovereenkomst Vlotter reizen per bus Hoe meer te verkopen aan China? ARRONDISSEMENT AALST Interkommunales /c'A Met een oproep om mede te werken tot het sukses van het groot partijfeest dat voorzien is voor juni 1982, wil ik de reeks arti kelen over de geschiedenis van de Koöperatief «De Verbroedering» te Ge raardsbergen afsluiten. Een praktische tip Schoon huls to koop: Boukenlaan 49, Ronse. Z.w. Georges Desmet- straat 49, 9600 Ronse. Foto-Do Conlnck - Christians; Kor- testraat 123, Wolle, Puthos 16, Aalst. Tol. 21.77.49 - 66.88.85. Reportages - studio - pastoto's - ontwikkeling lilms alle benodigd heden. Wijnen - niet «an Chemist - recht streeks van wijnboer - eigen ver voer - Chêteau du RhAne 1978, rood: 115 fr./fles - wit: 120 fr./fles - Village 160 fr./fles - ook orlg. Chêteau-nuet-du-Pape 1978 - Schulmwijn brut 160 fr./fles. Voor uw tafel, leesten, bals. De Co nlnck - Chrtstlaen, Kortestraat 123, Wolle. Tel. 053-21.77.49 en 66.88.85. W£TG£VENDE VERKIEZINGEN VAN 20 NOVEMBER 1921 KANDIDATEN DER W ERK LI E D E N PA RTY. «Voor Allen» - 5 februari 1982 - 5 door C S. C.-Vormingswerk Aalst Minister Mare Galle keurde on langs principieel volgende toela gen toe in het kader van de gesubsidieerde werken van het Vlaamse Gewest: Erpe-Mere (ex -Vlekkem en ex-Ottergem) Verbeteringswerken buurtwegen nrs. 1, 3, 4, 13, 15 en deel buurtweg nr. 18 te St.-Lievens- Houtem. Principiële toelage van 29.392.000 fr. Erpe-Mere: verbouwen oud gemeentehuis en school van Erondegem tot ontmoetingscen trum. Principiële toelage van 5.467.000 fr. 4o Liedekerke: bouw van een administratief centrum. Princi piële toelage van 21.237.000 fr. De Vlaamse regering kende Mare Galle de bevoegdheid over de interkommunales toe. De sta tuutswijzigingen dienen echter in de Vlaamse Executieve te wor den beslist. Un Com de la grand Place Grammont Achter de broodkar van de Samen-Werkende Maatschappij «De Verbroedering» zien we het Volkshuis, ingehuldigd op 14 mei 1905, vroeger het huis van Landuyt, sigarenfabrikant. Een archieffoto van Mare Galle bij de redding van Gregg. Een bedrijf dat vandaag het bewijs levert dat overheidsinitiatief, als men het de kans laat, rendabel is. Het is mogelijk nog heel wat mate riaal te verzamelen voor de ten toonstelling en de brochure die bij deze gelegenheid zou worden uitge geven. Het zou best zijn zich niet te beperken tot Geraardsbergen Cen trum. Ook de grote verdiensten van de verschillende gemeenten van het kanton Geraardsbergen zouden aan hun trekken moeten komen. Samen met slotbeschouwingen worden nog enkele gegevens en cijfers verstrekt over de verdere evolutie van De Verbroedering. Het staat reeds vast, begin juni 1982 wordt een groot feest gehou den onder het thema «Geraards bergen 100 jaar socialisme». In werkelijkheid is het meer dan 100 jaar daar reeds in 1870 een kleine sectie van de eerste socialis tische internationale te Geraards bergen aktief was en het voorwerp uitmaakte van vertrouwelijke ver slagen overgemaakt aan de gerech telijke instanties, zie Voor Allen van 28 augustus 1981Zelfs vroeger waren er reeds een reeks van fei ten, die men kan beschouwen als zijnde een onbetwistbaar bewijs van aanwezigheid van kernen van socialisten. We verwijzen naar: de onlusten te Geraardsbergen op 17 en 18 mei 1847 en van 10 maart 1871de activiteiten van de sigaren- makersbond reeds in 1871 en het ontstaan van een ziekenkas in 1879. In juni 1982 zal het ruim zestig jaar geleden zijn dat we de grote door braak kenden te Geraardsbergen. De koöperatief startte met grote plannen die snel verwezenlijkt wer den. Bij de gemeenteverkiezingen van april 1921 bevestigden we de faam van Geraardsbergen als rode hoek van Oost-Vlaanderen, niet al leen wat de stad betreft maar ook voor de omliggende gemeenten: Onkerzele, Nederboelare, Schen- delbeke, Overboelare enz. Onker zele mocht zelfs met Leander Van Den Hove de eerste socialistische burgemeester vieren. In Geraards bergen waren we veruit de sterkste partij. De zetelverdeling was: 6 socialisten, 6 katholieken en 1 libe raal. Tegen de verwachtingen in en in tegenstelling met de vroegere allianties gaf de liberale partij haar steun aan de katholieken en de familie Flamant behield de burge meester. In 1926 was de verdere opgang zo groot dat de volstrekte meerderheid werd behaald. Vader werd burgemeester en bleef het gedurende 25 jaar. Bij de parle mentaire verkiezingen van novem ber 1921 veroverden we met vader een senatorszetel voor Geraards bergen, die we gedurende zestig jaar hebben behouden. Het inzicht is ter gelegenheid van het feest van juni 1982 een brochu re te publiceren en ook een ten toonstelling in te richten betreffen de de 100 jaar socialisme te Ge raardsbergen. De brochure zal ge gevens bevatten over de geschiede nis van de koöperatief, de partij, de vakbonden en de mutualiteit. Ook de andere activiteiten: turnkring, jonge wacht, arbeidersport, Vreda, toneel, de fanfare, de lustige vrien den, de duivenbond, A.T.B., het rood verweer de nandollinegroep, S.A.R.O.V., de Socialistische Oudstrijders, de Mijnwerkersbond, enz. zouden moeten worden behan deld. Oude kade^ en partijvlaggen zouden terug een ereplaats moeten krijgen in de partijlokalen. Het feest van juni 1982 zou een inzet moeten zijn tot de gemeente verkiezingen, die op die datum niet meer ver af zullen liggen, verkiezin gen die zowel voor Groot Ge raardsbergen zelf, als voor het so cialisme van kapitaal belang zullen zijn. Ik heb met die reeks artikelen mijn steentje willen bijdragen. Ik vraag dan ook dat een inspanning zou gedaan worden door elkeen die zelf of waarvan de familieleden be trokken waren bij een of ander aspect van het socialisme. Snuffel eens rond op de zolder, ruim de kelder op, krabbel tussen de oude kranten en vervlogen her inneringen. Misschien komt aldus een foto van uw vader of grootva der, uw moeder of grootmoeder of een ander familielid in de tentoon stelling of in de brochure. Het feest van juni 1982 moet een gelegenheid zijn om zijn dank te betuigen aan oude socialistische fa milies, die velen, meestal onbaat zuchtig, hebben bijgedragen tot wat het socialisme is geworden. Ik heb het vooral gehad over de periode onmiddellijk na de eerste wereldoorlog, de jaren twintig en begin dertig, toen ik als knaap het voordeel had de «beste jaren» van de koöperatief van heel dicht bij mee te maken. Ik herinner me de oude winkel en café, de cinema met zijn houten balkon vóór de ombouw. Ik heb de nieuwe gebouwen zien optrekken. Ik voelde me vooral aangetrokken voor de grote drukte in en rond de bakkerij en mocht in de vakantieperiode samen met een paar vrienden wat meehelpen en soms met de broodkar meerijden. Toen beschouwde iedere socialist het als een normale zaak, alleen brood van de koöperatief te eten. Ingevolge de wijziging in het be heer, mijn studiën en mijn vertrek uit Geraardsbergen, werd het dage lijks kontakt verbroken, maar toch heb ik de evolutie verder gevolgd. De krisisperiode van de jaren der tig met de deflatoire politiek van de katholieken en liberalen (die ze nu terug willen voeren) had wel voor gevolg dat de prijzen daalden maar de koopkracht van de arbeiders nam in nog sterkere mate af. Het zakencijfer reeds gedaald tot 2.960.993 fr. in 1931 viel verder terug tot 2.388.386 fr. in 1938. Hierbij kwam dan nog de zware terugslag van de moeilijkheden met de Bank van de Arbeid waar de depositos van de Spaarkas van de Verbroedering waren geplaatst. De depositos beliepen 6.382.571 fr. in 1931, hetzij meer dan het dubbel van het zakencijfer. De invloed van de tweede wereld oorlog op de koöperatief was heel wat zwaarder dan tijdens de perio de 1914-1918. Het miljoen broden van 1926 was teruggevallen tot 65.471 in 1942. Ik heb het algemeen probleem van de koöperatieve beweging, faktoor van sociale vooruitgang, haar macht maar ook haar zwakke pun ten behandeld in een korte studie opgenomen in het maandblad van december 1948 van de studie- en dokumentatiedienst van het Alge meen Belgisch Vakverbond. Het besluit was: de syndikale aktie en de koöperatieve beweging verschil len misschien wel in hun uitzicht, maar zij hebben een gemeenschap pelijk doel: de arbeider vrij te ma ken van de kapitalistische onder drukking, zowel op gebied van pro- duktie als voor wat de verdeling van de goederen betreft. Na de tweede wereldoorlog werden te Geraardsbergen grote inspannin gen gedaan om tot een nieuwe doorbraak te komen. De bakke rijen werden gemoderniseerd, het aantal coopwinkels werd opgedre ven tot 9, waarvan 2 te Geraards bergen op de Grote Markt en in de Adamstraat, 3 te Ninove het lokaal De Redding in de Geraardsbergse- straat, in de Dreefstraat en ook te Pollare en tenslotte 4 in de gemeen ten: Overboelare, Onkerzele, Moerbeke en Kerksken. Het totaal zakencijfer liep zelf op tot 23.173.000 fr. in 1963. De deposito-titels en de participa tiebons die in uitvoering van de koninklijke besluiten van 5 mei 1935 en 9 januari 1936 waren uitge geven in vervanging van de geblok keerde deposito's waren aanvang 1950 reeds volledig uitgekeerd. De laatste jaren, zoals elders in het land is de koöperatieve beweging achteruit gegaan. De aktiviteit van de bakkerij viel weg, de winkels werden gesloten en er is geen cine ma meer. Maar de ruime zalen zijn gebleven, terwijl elders, namelijk in Brussel, het «Maison du Peu- ple», waaraan een grote brok ge schiedenis van de partij is verbon- den, werd afgebroken en niet ver vangen. Ook in andere grote steden werden de lokalen van de koöperatieven gesloten of zijn ze in verval (b.v. De Vooruit in Gent, n.v.d.r.). Te Geraardsbergen werd dit alles ver meden en zelfs werden belangrijke ombouwwerken uitgevoerd. De verdiensten hiervoor zijn bijzonder groot. E. De Nauw In, om en met musea valt enorm veel te beleven zo men wil. Musea herbergen niet alleen de meest uiteenlopende verza melingen zeldzame, merk waardige, mooie of om ande re redenen interessante zaken. De laatste tijd stellen zij meer en meer ook sprekers, zalen, films, diareeksen en andere hulpmiddelen ter beschik king. Het enige probleem is er ach ter te komen wat, waar en tegen welke voorwaarden, ter beschikking is. Dat is zoda nig veel dat we gemakkelijk een aantal bladzijden meer zouden kunnen vullen. Dit alles wijzigt echter ook zeer vlug. Daarom beperken we ons hier tot het opgeven van een adres waar alle ge wenste informatie te bekomen is. Ministerie van Nederlandse Cultuur Bestuur voor Kunsten en Letteren Inspectie Museumwezen Koloniënstraat 29-31, 1000 Brussel (Tel. 02-513.74.65). België heeft besloten voor de visse rij een steun van 5 BF toe te ken nen per liter brandstof die bespaard wordt in vergelijking met 1980. De totale kost zou 60 miljoen BF be dragen. Frankrijk en Italië hebben gelijkaardige maatregelen geno men. Bepaalde Lid-Staten verlenen financiële hulp aan de visserij-on dernemingen zelf. Deze steun staat niet onmiddellijk in verband met het verbruik van motorbrandstof, maar heeft wel dezelfde invloed op de aankoop van motorbrandstof. Volgens de Commissie zijn dit soort maatregelen niet de geschikte middelen voor de structurele prob lemen in de visserijsektor. Ze trek ken daarentegen de concurrentie scheef zonder echter oplossingen te bieden op langere termijn. De Commissie heeft dan ook een pro cedure ingeleid die tot gevolg zou kunnen hebben dat de hulpmaatre gelen moeten worden opgeheven of tenminste gewijzigd. De «Belgische Jeugd in het Buiten land» organiseert in het kader van de Europese Gemeenschap vakan- tiekursussen in Engeland, Duits land en Frankrijk. Ze neemt deel aan een internationaal vakantie kamp in Engeland en stelt reisbeur zen ter beschikking van laatste jaarsstudenten van het secundair onderwijs. Voor nadere inlichtin gen: De Belgische Jeugd in het Buitenland, Egmontstraat 11, 1050 Brussel - Tel. 02/511.81.00. De Europese Gemeenschap over weegt aansluiting bij de Internatio nale Suikerovereenkomst, die beoogt de prijzen te stabiliseren als er een overschot is. Vooraf wil de Gemeenschap echter verscherping van de regels, vooral van die welke levering op de wereldmarkt kan doen toenemen zelfs als de prijzen gedrukt zijn. Steun van de Gemeenschap aan de overeenkomst wordt door de pro ducenten van de Derde Wereld gezien als een eerste test van de bereidheid de Noord-Zuid-betrek- kingen te verbeteren, zoals over eengekomen tijdens de topconfe rentie van Cancun (Mexico). Reizen naar het buitenland per bus of touringcar zullen voortaan veel vlotter verlopen omdat een hele reeks landen het eens zijn gewor den over een vereenvoudiging van de formaliteiten aan de grens. Hier over is door de Europese Gemeen schap onderhandeld met Oosten rijk, Spanje, Finland, Noorwegen, Portugal, Zwitserland, Zweden, Turkije en Joegoslavië. Zodra het desbetreffende akkoord door alle regeringen bekrachtigd is zullen Gemeenschapsburgers die er per touringcar op uittrekken veel min der last hebben van oponthoud aan de grenzen. Zowel regelmatige bus diensten als gelegenheidstrips of vakantiereizen zullen onder het nieuw akkoord vallen. Middelen om de uitvoer van de Gemeenschap naar China te ver groten hadden voorrang toen ver tegenwoordigers van de Gemeen schap en van China's handel in november in Peking bijeen waren. Het overleg kon er van uitgaan dat het aandeel van de Gemeenschap in China's invoer van 18% ip 1979 tot naar geschat wordt 12% is ver minderd in 1981. De Chinezen verklaarden dit uit een herziening van het beleid dat gevoerd heeft tot besnoeiing van de investeringen in kapitaalgoederen, vooral staal. De modernisatie van 400.000 kleine en middelgrote be drijven in China biedt de Europese exporteur echter nieuwe mogelijk heden. De vooruitzichten zouden vooral gunstig zijn in landbouwin dustrie, energiesector, havenont wikkeling en lichte industrie. De handel loopt thans volgens het pa troon van vorig jaar toen de Gemeenschap voor 1,7 miljard dol lar aan China verkocht en voor bijna 1,9 miljard dollar impor teerde. BROOD bqkkepu COOD Vervoer van brood en gebak van de Coop: na de le wereldoorlog werden grote inspanningen gedaan. Verkiezingen van 1921.

Voor Allen | 1982 | | pagina 5