Herrie om exploitatiebegroting burgerlijk ziekenhuis Wat werknemers wordt afgenomen, krijgt patronaat ten geschenke! Rode Kruis op stadhuis Objectieve prioriteitenlijst van de Wegenwerken in België ligt voor! Culturele Centrale Brakel Uitnodiging GROOT BREUGHELMAAL «Voor Allen» - 5 februari 1982 - 7 Georges De Smeyter in de Senaat Tijdens het volmachtendebat in de Senaat hield senator Georges De Smeyter een tus senkomst die de sociale af- braakpolitiek van de huidige regering fel aan de kaak stelde. Stuk voor stuk worden de realitionaire bedoelingen ontzenuwd en het socialis tisch alternatief er tegenover geplaatst. Uit zijn rede volgen hierna de voornaamste stukken: Door voorziene onmiddellijke maatregelen: Wie zal ontlasting krijgen of minder betalen Prijs van tekenkunst van de stad Ronse 1981. Prijs van het publiek. Bond Moyson Brakel-Horebeke statistiek ongevallen dienstjaar 1981 CULTURELE CENTRALE ZWALM GROTE T-DANSANT MET DE DISCO STARS Het standpunt van de Vlaamse So cialisten is dat de handhaving van de koopkracht van de grote massa der arbeiders een essentiële voor waarde voor het ekonomisch her stel is. Het wegwerken van de binnenland se en buitenlandse financiële tekor ten kan niet tot stand komen door een veralgemeende deflatie. Dit kan slechts door een strategie van selektieve heropleving van de ekonomie die gunstig is voor de groei, door een juiste inning van de belastingen, door een geleidelijke versterking van de fiskale druk op de hoogste inkomens, door een belasting op ver vermogens, door de tewerkstelling van de werk lozen. Het economisch en sociaal urgen tieprogramma van de Regering or ganiseert de deflatie (-0,5 van het B.N.P. in reële termen). Het zal de afzetmogelijkheden van tal rijke sektoren inkrimpen, het fi nanciële onevenwicht doen toene men en de werkloosheid en onder tewerkstelling nog verergeren. Uitgaand van de toepassing van de wet Dhoore moet de financiering van de sociale zekerheid onder meer gewaarborgd worden door de afschaffing van de loongrenzen voor de berekening van de bijdra gen, door het naleven van kriteria inzake de Staatstoelagen en dooi een berekening van de bijdragen die gunstig is voor de faktor arbeid. De sektor van de geneeskundige verzorging moet hervormd worden. De scherpte van de ekonomische en financiële krisis is een gevolg van het ontbreken van een nieuw industrieel beleid. Zulk beleid moet geschraagd wor den door een programma voor se lektieve heropleving van de bedrij vigheid en door een versterkte in spanning ten gunste van het toege past en het fundamenteel weten schappelijk onderzoek. Deze dyna mische visie op herstel kan in talrij ke domeinen gerealiseerd worden: het rationeel energieverbruik dat tot vervelens toe geëist werd, ver voer en verkeerswezen; sektoren met belovende buitenlandse afzet mogelijkheden, sociale huisvesting en stadsvernieuwing als steun aan de bouwsektor.... Dergelijke strategie vereist een grootscheepse, vastberaden en pre- ciese aktie vanwege de Overheid die bezield moet zijn met éen daad werkelijke politieke wil. Deze strategie moet uitgewerkt worden via de oprichting van een industrieel investeringsfonds, een beter gebruik van de expansiewet ten, een andere aanpak van de planning en haar instrumenten, de spoedige uitvoering van herstruk- tueringsprogramma's voor de sek toren in moeilijkheden, en de ont wikkeling van het openbaar initia tief. Een selektief relancebeleid en een heroriëntering van de ekonomische struktuur onder impuls van de Overheid vereisen dat belangrijke financiële middelen ter beschikking worden gesteld. Een belangrijke bijdrage van de grote fortuinen, een aktieve strijd tegen de belastingontduiking en een gedwongen lening kunnen daartoe een bijdrage leveren. Om de intrestvpeten en dus de kosten voor de ondernemingen te drukken, moeten de beschikbare kapitalen naar andere dan passieve beleggingen gedraineerd worden. Die visie is volkomen in tegen spraak met de principes van de regeringsplannen. Deze hebben al leen de toekenning van belangrijke en algemene voordelen op het oog zonder kontraktuele tegenprestatie en bovendien zullen ze gefinan- cieerd worden door de arbeiders en de sociale gerechtigden. Want, «De Regering zal de huidige globale, fiskale en parafiskale druk niet verhogen doch wel de aktieve aanmoedigen door een herschik king van de fiskaliteit op de arbeid en hat gezin. Daarom zal voor het jaar 1983 een grondige hervorming van de personenbelasting doorge voerd worden uitgaande van drie beginselen: eenvoud, rechtvaardig heid en efficiëntie van de belas- tingstrukturen. Meer bepaald zal de Regering hierbij drie objektie- ven beogen: 1. de familiale progressiviteit over eenkomstig het aantal personen ten laste; 2e vermindering van het overdre ven niveau van de marginale belas tingsvoeten; 3' alle reële inkomens fiskaal gelijk te behandelen. In dit kader zal de globalisatie van het kadastraal in komen van de eigen woning in de personenbelasting worden afge schaft. Ondertussen zal voor het begro tingsjaar 1982 de inkomensgrens voor dekumulatie en splitting ge bracht worden op 750.000 F. Met het oog op een grotere fiskale rechtvaardigheid zal de aktuele be lastingregel voor de vervangingsin komens worden herzien». Tengevolge hiervan zullen meer betalen: de alleenstaande, de gezinnen zonder kinderen, de gezinnen met kleine kinder- last een belangrijk gedeelte van die genen die van een vervangingsinko men moeten leven (gepensioneer den, bruggepensioneerden, zieken, invaliden, werklozen, slachtoffer arbeidsongevallen of beroeps ziekte). Op de vervangingsinkomens de bevriezing van de fiskale af trek. Om de koopkracht te behou den moeten deze aftrekken voor de inkomsten 1981 verhogen van 244.000 F tot 266.000 F voor de brugpensioenen en van 143.000 F tot 161.000 F voor de andere. Ze zullen waarschijnlijk niet verhoogd worden. Als dat zo is betalen deze sociaal gerechtigden 1,4 miljard mee voor de inkomsten 1982 zal het huidige systeem veranderd worden door een stelsel van «belastingkre dieten». De sociaal gerechtigden zullen aldus minstens 6 miljard betalen de allerrijksten door de afschaffing van de sa menvoeging in de personenbelas ting van het kadastraal inkomen van de eigen woning met de overige inkomens. alleen de allerrijksten genieten hiervan aangezien er nu reeds een abattement van 80.000 F 10.000 F per persoon ten laste) bestaat en 94% van de woonhuizen een kadas traal inkomen hebben dat lager is dan 80.000 F. Een gezin met 1 kind kan reeds 100.000 F aftrekken en meer dan 96% van de woningen heeft een kadastraal inkomen bene den 100.000 F. Alleen een kleine groep van rijken die villa's hebben met een kadastraal inkomen van 150.000 F, 200.000 F... krijgen een echt voor deel. vb. een gezin met 1 kind, een kadastraal inkomen van 200.000 F en een netto belastbaar beroepsin komen van 1,5 miljoen bekomt een voordeel van 61.000 F! de hoge inkomens door diege nen die één of meerdere miljoenen verdienen een belastingverminde ring toe te kennen. Aangezien men de «overdreven» belastingpercenta ges op de hoogste inkomensschij ven wil verminderen. de aandeelhouders door diege nen die nieuwe aandelen kopen van Belgische ondernemingen nieuwe voordelen te geven terwijl ze nu reeds meer bevoordeeld zijn dan de kleine spaarders. Deze maatregel is niet selektief (aandelen van eender welke onder neming) en spoort dus niet aan te investeren in de sektoren die er het meeste behoefte aan hebben. Zal eerder de uitkering van divi denden bevorderen in plaats van te remmen. Dit laatste bevordert het eigen bedrifsvermogen. gezinnen met grote kinderlast alhoewel kinderen uiteraard bij komende kosten meebrengen is het zo dat er op dit ogenblik reeds een regeling bestaat die reeds voordelig is voor gezinnen met een groot inkomen. vb. gezin met inkomen van 400.000 F en 5 kinderen krijgt een aftrek van 67.437 F. gezin met inkomen van 1.00.000 F en 5 kinderen krijgt een aftrek van 100.859 F. Deze regering zal ongetwijfeld maatregelen nemen die de hoge inkomens nog meer bevoordelen. Senator Georges de Smeyter kan u het volgende laten weten: dankzij zijn herhaaldelijk aan dringen bij de bevoegde instanties werden volgende wegenwerken welke van zeer groot belang zijn voor ons arrondissement in de lis ting van de uit te voeren werken opgenomen (Ministerie van Open bare Werken) Hieronder deze welke voor ons gewest van Primordiaal belang zijn: 1. N. 62 verbinding van N.80 met N.9 te Brakel (1,3 km) 2) N.80 verbinding van Geraards- bergen met Brakel N.56 en N.62 (9,2 km) 3) N.80 verbinding van Brakel N.62 met Oudenaarde N. 353 (12 km) 4) N.58 Leuze - Ronse omlegging te Dergneau (4,2 km) 5) N.62 verbreding met grens He negouwen tot Brakel (4 km) 6) N.58 omlegging van Ronse (5 km) 7) N.80 verbinding van Ninove N. Stad Ronse Beweging van de bevolking in de loop van het jaar 1981 Aangekomen Mannen Vrouwen Totaal Door geboorte: 137 134 271 Door inschr. uit een andere gemeente: 360 345 705 Door inschrijving uit een ander land: 29 26 55 526 505 1.031 Vertrokken Door overlijden: 194 183 377 Door afschr. naar een andere gemeente: 340 370 710 Door afschr. naar een ander land: 18 27 15 561 586 1.147 Bevolking op 31 december 1980: 11.760 12.630 24.390 Verschil ts. aankomsten en vertrekkers - 35 - 81 -116 Bevolking op 31 december 1981: 11.725 12.549 24.274 Aantal huwelijken: 147 Aantal echtscheiding (overgeschreven te Ronse): 42 Aantal scheidingen van tafel en bed: In 1981 is de bevolking verminder met 116 eenheden. In 1980 verminderde de bevolking eveneens met 73 eenheden. In vergelijking met 1980, waren er in 1981 17 geboorten minder 27 overlijdens minder 2 aangekomen personen meer 55 vertrokken personen meer 5 huwelijken meer 10 echtscheidingen meer. In de vorige uitgave hadden we het over de stadsbegroting 1982, die ook heel wat diskussie uitlokte, maar ook de exploitatiebegroting van het burgerlijk ziekenhuis kreeg het hard te verduren langs opposi tiezijde. Wat de begroting betreft voor het dienstjaar 1982 van het O.C.M.W., is er saldo van 0 fr. want er is evenveel aan ontvangsten als aan uitgaven t.t.z. 210.570.374 fr. De exploitatiebegroting voor het rustoord voor bejaarden heeft eveneens een saldo van 0 fr., hier zijn de cijfers 36.518.336 fr. De exploitatiebegroting van het ziekenhuis heeft 281.400.000 fr. aan ontvangsten en 341.284.822 fr. aan uitgaven, dit geeft een tekort van liefst 59.884.822 fr. De inves teringsbegroting heeft een saldo van 0 fr. ontvangsten en uitgaven zijn gelijk 28.092.557 fr. Schepen Dussart voegde er bij dit laatste aan toe dat de cijfers wel hoger liggen dan het voorbije jaar, maar er wa ren kosten voorzien die moesten gedaan worden o.a. machines want die verslijten ook. Bij de 59.884.822 fr. te kort zegde sche pen Dussart dat dit grotendeels te wijten is aan de zeer grote uitga ven. De personeelsuitgaven in het OCMW zijn moeilijk te besnoeien en dit kan zwaar doorwegen op de stadsfinanciën. Langs oppositiezijde ging het er dan maar duchtig op los. Raadslid Cuvelier uitte zijn misnoegen dat er in 1 jaar tijd weer 1.600.000 fr. meer verlies is. Volgens de spreker dienen minimum en maximum nor men te worden vastgesteld voor het personeel, maar in het hospitaal wordt enkel het maximum toege past. Het deficiet dient beperkt, hetzij door aanpassen en moderni seren van gebouwen. Hij zette er ook de nadruk op dat dit enorm verlies meer dan 10% is van de stadsbegroting. Schepen Piesseveaux voelde zich ontgoocheld over de klacht van Cuvelier omdat deze septisch spreekt over de zeer schuchtere pogingen van het stadsbestuur. Ook van de schepen algemeen ont goocheld omdat Cuvelier zeer sim plistische taal spreekt tegenover het OCMW. Om de gemoederen enigszins te bedaren kwam de voorzitter van het OCMW nog even tussen met het volgende: Reeds in 1974 was er een tekort van 38 miljoen. Voor 1977 was het hospitaal al een moei lijke kwestie met 42 miljoen tekort. Vele zieknhuizen zitten in moeilijk heden en wanneer men eens in de put zit is het nog moeilijk eruit te geraken. De spreker kwam met een noodplan voor de dag. In 1980 waren er minder ligdagen, de M en E dienst was te weinig bezet en de V-dienst veel te klein. Het personeel is niet boven het nodige, het verplegend personeel heeft dezelfde verhouding als in de kliniek en personeel die wegvalt wegens pensionering wordt niet vervangen. Tijdens de 2de semester van 1981 werd er 3 miljoen minder interesten betaald dan voorheen. De schuldenlast is van 180 miljoen verminderd tot beneden de 100 mil joen. Er dienen bedden bijge plaatst die er absoluut nodig zijn. Indien er meer A-bedden konden worden bijgeplaatst zou het veel nuttiger zijn voor Ronse, maar de minister zegt njet. Tot slot stemde de PW tegen en RN onthield zich. De andere punten die op de dagor de stonden werden in een minimum van tijd afgehandeld. Voortaan zal het verboden zijn buiten de vast gestelde dagen nog vuilniszakken op de openbare weg te plaatsen en ze eveneens daags voor de ophaling van het huisvuil of lange tijd voor het uur van ophaling buiten te plaatsen. De goedkeuring werd ge geven om een minicomputer te in stalleren voor de stadsdiensten. Een lening zal aangevraagd worden om lening bij het Gemeentekrediet van België. 569.000 fr. voor de pachtvergoeding in verband met de realisatie van de recreatiezone IJs- 731 met Oudenaarde N. 353 (33,7 km) Officieel zijn de resultaten van deze wetenschappelijke studie nog niet vrijgegeven. Of men daar nu in regeringskringen mee verveelt zit of niet, wij onder kennen er de informatiewaarde van en nemen ze ten behoeve van al degenen die er kennis willen over nemen. Senator De Smeyter zal deze uit de voeren werken van zeer nabij vol gen. Het betreft de ontsluiting van ons al zo economisch getroffen gewest. Hieronder eveneens enkele te ver wezenlijken studies welke niet rechtstreeks tot ons arrondissement behoren, maar toch een directe invloed erop zullen uitoefenen. N.62 verbreding van Elzele tot Vloesberg (2,5 km) N. 53 Leuze - Ronse (van Hac- quenies tot Anvaing (2,1 km) N.58 Leuze - Valencienes (van Rocourt tot Peruwelz (1,5 km) De winterperiode betekent voor velen een sombere tijd: het weer is koud en maakt ons triestig, we voelen ons al eens niet lekker, en we missen vooral het gezellig zonnetje! Maar waarom nu eigenlijk bij de pakken blijven neerzitten? Velen ondervonden reeds hoe een gezellige avond in het gezelschap van vrienden en kennissen nieuwe moed kan geven, en de soms neerslachtige stemming van de huiskring kan doen vergeten. Daarom organiseert de Culturele Centrale Brakel op vrijdag 12 februari 1982 om 20.00 uur een Dit festijn gaat door in het «Brakelhof», Rond Punt 5, 9660 Brakel. U kan er naar hartelust smullen en dit voor een matige prijs, nl. 250 fr. per persoon. Als attraktie krijgen we film en dia's te zien van Bellevaux 1981. Belangstellenden kunnen tot uiterlijk 5 februari 1982 inschrijven door onderstaande strook samen met het inschrijvingsgeld terug te bezorgen aan Kd. Vandenberghe Cyriel of aan Gez. Hoebeke Rosine of aan één van de bestuursleden van de C.C. Brakel en op het A.B.V.V. bureel. Het zou ons bijzonder verheugen U en Uw familie op deze avond te onmoeten. Naar jaarlijkse traditie werd de Rode Kruisafdeling Ronse ontvangen door het stadsbestuur. Voor zitter Dhr. J. Van Es had het vooral over het solidair zijn met de hulpaktie in Polen, want enkel het internationale Rode Kruis heeft de toelating gekregen om dit land te betreden. Het internationale Rode Kruis werd gesticht in 1859 door de Zwitser Henri Dunnant tijdens de veldslag van Solferino waar de basis werd gelegd van het internationalisme en het pluralisme. Ronse is enkel een microcel in dit alles, volgens-de spreker en heeft reeds banden gelegd met het Duitse Rode Kruis en het Franse Charenton. Ronse heeft aan die mensen laten zien hoe hier wordt gewerkt. Op voorstel van de gewestelijke voorzitter Dhr. A. Roekeloos zullen de deelnemers aan de komende Fiertel verzorgd worden door een internatio nale hulpdienst. Om nog even terug te komen op de hulpaktie in Polen, heeft Radio West-Vlaanderen heel wat geholpen. Mevr. Vanderkimpen van de bloedtransfusiedienst heeft ingestaan als tussenpersoon en het kollege van Burgemeester en Schepenen heeft tussengekomen voor het vervoer. Over de verschillende diensten sprak de voorzitter veel lof. De Jeugd dienst is in de ganse provincie een voorbeeld, werkt regelmatig en heeft de juiste toon gevonden. Daar werd de basis gelegd voor de latere werking van het R.K. Ook de hulpdienst is pringlevend. In 1981 hebben de vrijwilligers 4.777 uren prestaties geleverd en werden de effektieven versterkt door dames en werd een nieuwe ambulance ter beschikking gesteld. Tot slot werden enkele verdienstelijke leden bedacht met een brevet voor hun reeds geleverde prestaties, spijtig genoeg worden er nog altijd bepaalde mensen over het hoofd gezien en speelt de lieve vriendjes politiek er ook een rol al maken ze nog niet zo lang deel uit van de hulpdienst. molen, 2.100.000 fr. voor de her stellingswerken aan het wegdek in de IJzerstraat, Churchillplein en Oudstrijderslaan en 3.036.000 fr. voor de grondaankoop bestemd voor de gedeeltelijke verwezenlij king van het aflijningsplan van de Scheldekou terstraat Bij de begrotingswijziging nr. 1 dienstjaar 1981 van de kerkfabriek St. Hermes, wordt het stadsbestuur aangemaand een bijkomende staat- stoelage van 1.677.996 fr. te beta len voor het tekort voortkomend van de intresten op verdiscontering van staats- en provincietoelagen. Bij dit punt onthield de volledige SP-fraktie zich gezien de nationale gebreken. In de Tuinwijk Germinal zullen alle polyester verlichtingspalen worden vervangen door betonnen palen en dit voor de som van 686.736 fr. In de Athstraat zullen 10 krotwo ningen worden afgebroken. Het gaat hem over de nummers 98, 100, 102, 104, 106, 108, 110, 112, 114 en 116. Totaal der onkosten: 351.000 fr. De eindafrekening van de herstel lingswerken aan de KWS-verhar- dingen bedraagt 7.595.302 fr. Tot slot gaf de raad zijn goedkeu ring tot het vervangen van gasketels en brander op aardgas in het stad huis, dit wegens zware defekten. De raming ervan bedraagt 650.000 fr. DBR Het café van het C.O.C. ('t Clubhuis) wordt in een nieuw kleedje gestoken en daardoor is het tijdelijk ge sloten. De heropneing heeft plaats op vrijdag 19 februari. U wordt allen uitgenodigd op de receptie die te dier gele genheid zal plaats hebben tussen 18 u. en 20 uur. Ter gelegenheid van de tentoon stelling in verband met de Prijs voor Tekenkunst van de stad Ronse 1981 werd een prijs van het Publiek ingericht. Onder toezicht van gerechtsdeur- waarden Herman Aelvoet, werden op woensdag 13 januari de deelne mingsformulieren geteld. 1ste laureaat: Deneubourg An- dré uit Doornik Hij ontvangt een bedrag van 12.000 fr. 2de laureaat: Peere Piet uit Brugge Hij ontvangt een bedrag van 8.000 fr. 3de laureaat: Hellebosch Paul uit Geraardsbergen. Hij ontvangt een bedrag van 5.000 fr. Onder de deelnemers die de 1ste laureaat gekozen hadden, werd bij lottrekking de heer Mannens Michel uit Ronse aangeduid. Hij bekomt een lithografie van de stad Ronse. Verwacht al zijn leden op de algemene vergadering op zon dag 14 februari 1982 in het Volkshuis (Brakelhof), Rond Plein 5 Brakel. Tijdens het jaar 1981 werden te Ronse door de gemeentelijke poli tie 301 verkeersongevallen vastges teld. Indeling der ongevallen: met dodelijke afloop: 1 met zwaar gekwetsten: 30 met licht gekwetsten: 58 met stoffelijke schade: 212 Bovendien werden er op het grond gebied van de stad nog een aanta verkeersongevallen vastgestelc door verschillende brigaden van de rijkswacht. Deze cijfers werden nog niet medegedeeld. Dhr. Van Es tijdens zijn toespraak Vriendelijke uitnodiging tot het U wordt allen verwacht op za terdag 6 februari 1982 in zaal Oud-België te St.-Blasius-Boe- kel (Zwalm) Boekelbaan. Aanvang om 20 uur. Inkom 60 fr. Voorverkoop 50 fr.

Voor Allen | 1982 | | pagina 7