IhIrzIiIII GERAARDSBERGEN 100-jarige socialistische partijpolitieke traditie te Geraardsbergen Aktueel DENDERLEEUW Congres te Geeraardsbergen Van horen zeggen. Publiciteit in «Voor Allen» 053/70.51.51. nmKiitiiaimM Belgisch socialisme op zoek naar een eigen vorm Geraardsbergen 1879 Congres van de Vlaamse Socialistische Partij Slotbeschouwing Hutsebaut Steunaktie v.z.w. Opbouw 1982 gaat verder 6 -12 februari 1982 - «Voor Allen» De mop van de week Weektip Waarover de P.V.V. niet spreekt! Aandacht voor onze «Golden Big Band» Rond 15 mei overbrugging een feit! Voorlichting gewenst! Waarbeke-plein en omgeving Minister De Wulf te Geraardsbergen Uit «De Volkswil» van 3 augustus 1879 De Chou Freddy B.M. Geraardsbergen Algemene Ledenvergadering Kweken van Dwergpoedels Scheren van Poedels Algemene vergadering Denderleeuw Standaard aan de winst APOCALYPSE NOW Bolders aller landen... Agenda Werner Van den Stockt Belotavond Socialistische gepensioneerden Herzele v.v. Ik was een over-intelligent kind. Toen ik tien maanden was, kon ik al lopen. «Noem je dat intelligent?» Toen ik zo oud was, liet ik me dragen! Droefheid is enkel een muur tussen twee tuinen. In hun publiciteitscampagne heeft de P.V.V. blijkbaar vergeten wat zij allemaal wijsgemaakt heeft aan de bevolking. Hun hoofdbelofte «MEER GELD VOOR U». Nu doet brave Nest alle moeite om toch te zeggen: dat het niet anders kan, maar dat het met minder moet gaan. Voor wie neemt de P.V.V. de bevolking? Op zaterdag 6 maart te 20 uur in de «Marbol» het optreden van onze stadsgenoten met de Golden Big Band. Inkomprijs: 100 en 150 fr. Een massale aandacht voor onze kunstenaars! Begin mei zal de overbrugging aan de Oudenaardsestraat berijdbaar zijn. Het wordt nu het ogenblik om aan de verdere urbanisatie (parking) en de snelheidsregeling te denken. Als dit goed wordt bekeken dan zal het centrum zijn volle aantrekkingskracht behouden. Binnen een paar weken zullen nogal omvangrijke werken beginnen in de Buizemontstraat voor de waterleiding en voetpaden. Vermits deze werken een drietal maanden zullen in beslag nemen, ware het wenselijk dat men wel op tijd maatregelen zou nemen voor de verkeersveiligheid. Terecht doen heel wat bewoners ons opmerken dat de toestand in de omgeving van het kerkplein onhoudbaar is. Het schepencollege moet dringend maatregelen nemen. Het is niet omdat Waarbeke slechts enkele honderden inwoners telt dat men er geen rekening zou moeten mee houden. Eregast op het Krakelingenfeest is minister De Wulf, wiens bevoegdheid vooral het beheer van het ziekenhuiswezen betreft. Kwaadsprekers beweren nu dat er enig verband moet worden gezocht met de zo omstreden overname van de H.-Hartkliniek. Waar men het toch allemaal gaat zoeken! SCHERPSCHUTTER In het «Vlaams Weekblad Voor Allen» van 28 augustus 1981 lever de E. De Nauw reeds het bewijs dat in 1879 propagandisten van de So cialistische Internationale actief waren in onze stad. Op zondag 30 maart 1879 had in een woning in de omgeving van het station, gehuurd door een zekere Vandenbosch, een vergadering plaats waarop ener zijds aanwezig waren C. Goetschalck, afgevaardigde van het Centraal Comité van de Internatio nale te Antwerpen, een zekere Eduard en de steller (een «verklik- ;er») van het verslag en anderzijds ier personen uit Geraardsbergen 'aaronder Vandenbosch zelf, een ïkere De Wilde en iemand die ïen aansprak met Paul. Uit het .jrslag vernemen wij verder dat de laatselijke sektie bestond uit 15 den, maar niet aangesloten was ij de Internationale. Vandenbosch reeg tot slot opdracht dit te doen n moest verder een zaal huren en r meetings organiseren. I. De Nauw is in het artikel tevens an mening dat de genaamde Eduard niemand anders was dan 'ader Anseele. Wij menen dat dit iest kon vermits de week daarop ïl. op 6 april 1879 het Gentse socialistisch weekblad «De Volks wil», voorloper van het dagblad «Vooruit» (31 augustus 1884), voor het eerst verscheen met als hoofd- redakteur E. Anseele en waarin regelmatig berichten uit Geraards bergen werden opgenomen. Spijtig zijn slechts enkele nummers van dit weekblad bewaard gebleven, maar hierin komen toch drie artikels voor uit Geraardsbergen, die ons bereidwillig ter beschikking werden gesteld door de leidster van het B.T.K.-project «Geschiedenis Bond Moyson», waarvoor uiter aard onze hartelijke dank. OeerMUKlaberseii. ii j„D« meeting Terjcden tondag «Ihier,ge- ;Juwden.l*,«Herbert gelakt. Een groot getel^ .werklieden- werenopgekomen^betgeoi be-| .wljrt deter Unb ererel neg .moedige ticleo ^roeden eeagetroffea dletrou jeeler en logen,; peer de etem der weirbeid komen lnUleren.| De «preker (C. Goetecbelek nil Antwerpen), >werd den ook meormeien luidruchtig U»- gejaitlrt wen'neer hfjr, de beqdelorljte-rent 'terecbe^eoe CAereerdtbergnbe fefirikentenl lliillli ir wenoeer hij denoódnkelijktetd; etnimm. dnt .de.wedClidden- neb legenoreri rerdrekklng H>bond moeetén Veiwenlffn.l MllULJneilIBMA^ (MonBlwéW TTnjeuui ingntti. beeft «r .«w/ "Clean wiep, baiTeutreel,tot Jetennerdiogl ^ednpnttnwe- leda»„Werklieden/jij dié omj bltgl leert, en met den iabodd lnrtemt; werptj '!«lle rreee, tlle teroglioorfing ren. ként, en, V wordt lid dei1 Ceerierdeberglehe rer&niging 1 De Belgische Werkliedenpartij, die op nationaal vlak slechts op 5 april 1885 werd opgericht, kende een lange en moeilijke voorgeschiede nis, waarvan hier enkele hoofdza ken worden weergegeven. Na de oprichting van de Eerste Internationale in 1864, sloten zich van Belgische zijde verschillende verenigingen aan en stelden ver schillende kranten hun diensten ter beschikking. Als actieve medewer ker dient vooral te worden vermeld Cesar de Paepe, die in 1868 op het Congres te Brussel opkwam voor de collectivisering van de bodem en de productiemiddelen. In 1868 ontstond in de schoot van de Internationale tweespalt naar aanleiding van het optreden van de anarchist Bakoenin, die in 1872 werd uitgesloten. Opvallend is dat de Belgische delegatie eerder de anarchistische richting van Bakoe- nin'bijtrad en deze visie trouwens geruime tijd trouw bleef. De Eerste Internationale liep op een mislukking uit, niet alleen we gens haar ideologische tegenstellin gen, maar ook omdat zij niet op stevige nationale arbeidersvereni gingen steunen kon. Deze misluk king droeg bij tot het verdedigen van minder radicale stellingen. In Vlaanderen stemden de meeste so cialistische afdelingen zich geleide lijk af op het Duitse sociaal-demo cratische programma van Gotha (1875) en kwam in april 1877 tussen de afdelingen een overeenkomst tot stand waardoor de «Vlaamse Socia listische Partij» ontstond. In Wallo nië, en hier en daar in Vlaanderen, bleef men trouw aan het anarchis tisch en revolutionaire standpunt van de afgescheurde Internationa le, zodat elke poging van toenader ing op landelijk plan tot 1885 mis lukte. Op het einde van de jaren 1870 zijn ook te Geraardsbergen, door haar arbeiders nauw verbonden met Wallonië, sporen terug te vinden van beide strekkingen binnen het socialisme. E. De Nauw wees op de politieke aktie van de Internationa listen, die trouwens niet zonder gevolg bleef. Op zondag 27 juli 1879 werd in de vergaderzaal «De Glazen Wieg» in de Duivenstraat een meeting georganiseerd waar van verslag werd gepubliceerd in het weekblad de «Volkswil» van 3 augustus. De belangstelling van de sociaal democratische vleugel van de partij voor Geraardsbergen blijkt uit het congres, dat er met Sinksen 1879 werd georganiseerd. Om haar do cumentaire waarde en vooral om de typische stijl van verslaggeving, drukken wij hier het volledige ver slag van het congres, verschenen in de «Volkswil» van 8 juni 1879 af. In 1879 werd het vaandel van het socialisme te Geraardsbergen ge pland. In 1885 was de afdeling aanwezig bij de oprichting van de Belgische Werkliedenpartij. Gedu rende meer dan honderd jaar heeft de socialistische partij het politieke leven te Geraardsbergen medebe- paald. Wij hopen ja, wij zijn er van overtuigd dat dit nog vele jaren zal duren. Donderdag, 18 februari 1982 - 20.00 uur in de lokalen van Bond Moyson. Dagorde: 1. Aanpassing terminologie en formulering der federale mu tualiteitsstatuten. 2. Bespreking Moreel en Finan cieel verslag. 3. Evaluatie der dienstenverle ning (problemen) dienstbetoon voordelen op medico so ciaal vlak inspraak en medebeheer der leden langs de weg van de bestaande bestuursor ganen. Kampstraat 17, Onkerzele - Ge raardsbergen Op afspraak na 18 h. Tel. 054/41.50.51 B.T.W.; 712-163-706. Verkochte poedels worden niet te ruggenomen. Gedurende de verloopene Sin- xendagen is het zes-maande lijks Congres der Vlaamsche Socialistische Partij ditmaal te Geeraardsbergen gehouden. Een socialistisch congres in Geeraardsbergen! In eene stad waar de papen volop den scepter zwaaien, en eiken kiem van vrijheidszucht en ontwik keling trachten te verstikken! Geen wonder dus dat het arme stadje in rep en roer was. De predicatiën der heeren pastoors, het geschreeuw der gazetschrijvers, het gebabel der oude wijven, die in de socialis ten niets anders verwachtten dan schurken, branders, en toovenaars van de ergste soort, had de groote meerderheid der bevolking den schrik om het hart doen slagen. Velen meen den reeds dat de jongste dag bekend was en hadden reeds een paar rozenkransen voor de rust hunner ziel gepreveld. Iets echter, kon nu het rampza lige Geeraardsbergen redden: De socialisten hadden reeds be kend gemaakt waar zij hun congres zouden gehouden heb ben. Er moest gezorgd worden dat men hun die plaats weiger de en voor dat doel te bereiken zouden nu pastoor, gendarmen, bijzonderen en wat weet ik al, maar moeten medewerken. Halfhaftig als voornoemde hee ren waren, slaagden zij in hun doel, door de vrouw des huizes bang te maken voor die duivels en tooveraars die a la minute, de helsche geesten konden te voorschijn roepen. Men zegt ook dat daarenboven 200 fran ken zijn besteed voor de weige ring zekerder te maken. Daar mede dachten nu de edele be schermers van Geeraardsber gen hunne stad te hebben gered. En toch zijn die vervaarlijke socialisten gekomen, en toch hebben zij ondanks de hevigste tegenkanting van allerlei aard hun congres gehouden. Gee raardsbergen toch telde in zijn midden vrije, onafhankelijke harten die ondanks alles, brave en treffelijke werklieden, die enkel te samen kwamen om hunne belangen te bespreken, in hun huis dorsten aanvaar den en dienst bewijzen. Ja, het zij ter eere van hen gezegd, die zelf ons him huis als congres plaats kwamen aanbieden, en anderen die ons de gastvrijheid met eene ware belangloosheid schonken. Ons congres is dan ook te Gee raardsbergen zoo goed als el ders afgeloopen, wij hebben alle de punten aan de dagorde met rust en kalmte kunnen bespre ken, en vooral de Openbare Ver gadering, die maar ter loops was bekend gemaakt, is bovenal goed gelukt. Hierook hadden noch de banbliksems der zwar trokken, noch de bedreigingen der heeren bourgeois de werk lieden kunnen beletten in groo te getalle naar de Meeting te komen, waar zij dan ook door hunne aandacht en toejuichin gen bewezen, dat zij de taal van Waarheid en Recht ter harte namen. Jammer dat wij geen grooter getal nummers onzer bladen en brochures hadden medegeno men, want alles wat wij hadden werd met gretigheid gekocht en gelezen. Bravo werklieden en burgers, gij die den moed gehad hebt, ondanks vuige laster en logen- taal naar ons te hebben komen luisteren en alzoo zelf hebt kun nen oordeelen over ons doen en laten. Bravo! want op de mee ting hebt gij reeds een eerste bewijs gehad, dat diegenen wel ke ons van slechte strevingen beschuldigen, den moed niet hadden onze gezegdens te ko men wederleggen. Het woord was immers toch bij ons vrij en plicht was het van katholieken en liberalen, die ons beschim pen, ons daar in het openbaar het verkeerde onzer beginselen te doen inzien. Dit hebben zij niet gedaan, omdat zij wel we ten dat wij het recht en de waar heid tot wapen hebben, waarte gen hunne lasteringen en voor namelijk hunne beginselen van dwang en heerschzucht niets vermogen. Werklieden van Geeraardsber gen! Even als uwe broeders der andere vlaamsche steden, ver keert gij in armoede en ver drukking. Uw loon is zelfs nog veel kleiner en langer zijn de dagen die gij in ongezonde en verpestende werkhuizen moet doorbrengen. Gij ook hebt eeni- ge kapitalisten tot miljoenairen gemaakt door uwen arbeid en uw zweet, en gij, gij lijdt met vrouw en kinderen kommer en gebrek. Even als wij zijt gij van uwe staatsburgerlijke en maat schappelijke rechten verstoken en wordt gij slechts door die groote heeren, voor wien gij den kost wint, als uitvaagsel der maatschappij beschouwd. Wat wij, werklieden van Gee raardsbergen willen, is slechts voldoende vergoeding voor on zen arbeid, onze rechten als mensch en burger. Komt dus bij eene tweede verga dering nog talrijker op, trot seert de vervloekingen en be dreigingen der heerschende klasse en weldra zult gij met meer bewustzijn hand in hand met ons, naar het algemeen maatschappelijk welzijn streven. In een veelgelezen katholieke krant was onlangs nog te lezen dat het binnen de S.P. zou rommelen. Ge suggereerd werd dat een aantal mandatarissen niet akkoord zou gaan met de partijlijn en de lijstvor- ming. De talrijke militanten, die op de verschillende vergaderingen rond de lijstvorming en de politieke situatie aanwezig waren, kunnen bevestigen dat deze beweringen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De SP-Groot-Denderleeuw - en dat staat nu toch ongeveer vast - zal integendeel met sterke en be kwame kandidaten eendrachtig naar de kiezer toe gaan. Tot spijt van wie het benijdt zal ze hierbij ook ten volle kunnen rekenen op de kameraadschappelijke en loyale steun van haar talrijke militanten en sympathisanten. Vorige week vrijdag kwam de SP- Denderleeuw samen voor de ver kiezing van een nieuw partijbe stuur. Deze vergadering werd ook gezien als een vruchtbare konfron- tatie met datgene wat leeft bij de partijbasis. Na een bondige analyse van de nationale politiek door Paul Van der Niepen en een oproep van de senator om mee te doen aan de akties tegen de desastreuze econo mische politiek en de sociale af braak van de huidige regering, werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur. Voor dit nieuwe bestuur waren er 33 kandi daturen binnengekomen. Door de vergadering werden deze, na een paar terechte opmerkingen over de afwezigheid van een aantal kandi daten, aangenomen. Hierna volgde een uiteenzetting van Georges Couck over de politieke situatie in de gemeente. De fractieleider van de SP had het vooral over de gevoerde politiek door de huidige meerderheid en de manier waarop de SP hierop gerea geerd heeft. De meerderheid ver weet hij zich in de voorbije vijf jaar paternalistisch opgesteld te heb ben, persoonlijk belang nage streefd te hebben en de vroegere socialistische plannen hautain en ondoordacht opzij geschoven te hebben. Wat betreft de reacties van de SP hierop wees hij op de moeilij ke omstandigheden waarin de op positie moest gebeuren. Na deze bondige analyse (waarover later meer) kreeg de vergadering het woord. Door verschillende militan ten werd er gepleit voor een betere doorstroming van het partijbestuur naar de basis toe. Verder zou de partij zich ook naar de bevolking toe politiek (b.v. door een regelma tiger verschijnen van de Voor waarts) meer moeten profileren. Tenslotte werden ook de twintig namen van de Denderleeuwse kan didaten voor de gemeenteraadsver kiezingen voorgelezen. Na de alge mene vergadering trok het nieuwe bestuur zich terug om een nieuw dagelijks bestuur te kiezen. Dat gaf volgend resultaat: voorzitter: Firmin Verbrugghe ondervoorzitters: Roger Van Vae- renberg en Etienne De Glas sekretaris: Willy Scheerlinck Penningmeester: Theo Boeykens Commissarissen: Roger Verleysen, Gaston Van den Borre en Etienne Wijns. Na twee hoopgevende gelijke spe len is Standaard er in geslaagd weer aan te knopen met de zege. In een prettige wedstrijd Waren de eerste kansen voor de thuisploeg. Op de vijftiende minuut zou deze echter UILENFILM PRESENTEERT: Regie: Francis Coppola. Vertoning: Vrijdag 26 februari 1982 om 20 uur in zaal Floreal, Markt te 9550 Herzele, inkom: 80 fr. door het oog van een naald kruipen toen Metzgen slechts met veel moeite een vluchtschot van de be zoekende midvoor op de paal wist te duwen. In het tweede en derde kwartier waren het dan weer Van Heuverzwijn en Maesschalk die het de bezoekende verdediging moei lijk maakten. Na de koffie konden ook de Meetjeslanders zich een paar mooie kansen scheppen. Zo moest een overigens voortreffelijke Metzgen in de vijftigste minuut een venijnige vrijschop uit zijn doel ranselen en wist een bezoeker het klaar te spelen over het lege Stan- daarddoel te trappen. Vijf minuten later hielden de plaatselijke sup porters de adem in toen de bal bovenop de deklat van Metzgen viel. Net na deze dolle vijf minuten werd De Rom foutief gestopt in het strafschopgebied. De goed gevolg de scheidsrechter aarzelde geen ogenblik en wees terecht naar de penaltystip. Geldhof plaatste de bal haarfijn in de linkerbenedenhoek. Naar het einde van de wedstrijd toe kreeg de vlot spelende thuisploeg meer ruimte en wist ze nog verschil lende open kansen te creëren. Ver melden we nog dat Staels na een maandenlange afwezigheid wegens een aanslepende kwetsuur in de tweede helft een bevredigend we- deroptreden deed. Prijsbolling Achturenhuis 1. de ploeg van Van Caelenberg, Sorgeloos, A. Nelis en Rufin 2. de ploeg van E. Sorloo, M. Meert, A. Couck en V. Van der Weeën 3. de ploeg van E. Ancaer, J. De Bolle, Lanckman en A. De Bolle 4. de ploeg van J. Van Kerkhoven, Lagring, De Braekeleer en R. Minner Vanaf nu geeft de boldersclub «de Kastaars» elke donderdag te 14 uur een bolling op de verwarmde baan van het Achturenhuis. Iedereen welkom natuurlijk. Uitslag kaarting: 1. Leroy-De Leeuw 2. Van Caneghem-De Schampe- leer 3. De Neve-Bockstal 4. Triest-Van der Weeën 5. De Troyer-De Schrijver 6. Van Lierde-Daghuit Culturele Centrale ABW Elke derde zaterdag van de maand om 14u30 geeft de Culturele Cen trale in het Achturenhuis afwisse lend een bolling of een kaarting. Op zaterdag 20 februari is het de beurt aan de belotters. Alle leden en sympathisanten zijn hierop wel kom. Voor de vergezellende dames is er na de koffie ook pitjesbak. Zondag 14 februari te 20 uur belot- ting in het Achturenhuis: zesde wedstrijd van het clubkampioen schap van de Culturele Centrale. Jeugdhuis 't Jammeken Zaterdag 13 februari: voetbalwed strijd tegen VK NMBS Ninove, inschrijvingslijst in het jeugdhuis. Zaterdag 20 februari te 20 u. Nor- ma Rae, een van de beste sociale films uit de laatste jaren. Leden 40 fr. Anderen 50 fr. Donderdag 4 maart te 20 uur in zaal Achturenhuis: spreekbeurt door Norbert De Batselier: «De vol machten en de economische crisis». Organisatie SP, JS, ABW, BM en CSC. Zondag 14 februari gaat de 6de belotting door van het klubkam- pioenschap 1981/1982 in het 8- Urenhuis. De leden van de belot- tersclub worden met hun echtgeno te verwacht op deze gezellige kaar tavond. Niemand mag ontbreken want stil aan komt er een aftekening in het klassement. Het bestuur heeft het genoegen al haar leden uit te nodigen om aanwezig te zijn op de eerste algemene vergadering die zal doorgaan op zondag 14 februari 1982 otn 16 uur in zaal Germi nal, Markt te Herzele. Op het programma: verwelkoming en "voorstel ling van het jaarprogramma 1982 Koffietafel Grandiose cabaretshow van de Vlaamse Federatie Gehandi- kaptenzorg. Buiten de vrije stortingen kunt gij de V.Z.W. tevens steunen door deel te nemen aan ons eetmaal op zaterdag 13 februari van 17 tot 22u en op zondag 14 februari van 11 tot 15u30 in onze vernieuwde zaal «De Marbol». Menu: Soep - Frieten met blinde vinken. Prijs: Volwassenen 250 fr. - Kinderen 175 fr. Opgelet: de verantwoordelijken dienen de kaarten af te rekenen voor de aanvang van het eetmaal. Alle te laat binnengebrachte kaarten zullen als verkocht beschouwd worden en dus ook dienen afgerekend. De V.Z.W. Opbouw.

Voor Allen | 1982 | | pagina 6