Mare Galle: «Het ergste moet nog komen!» A In de rand genoteerd Vlaamse Regering Neem een abonnement op VOOR ALLEN 2-19 februari 1982 - «Voor Allen» INTERVIEW vervolg van pag. 1 Na de verkiezingen heeft de CVP zich in allerlei bochten gekronkeld om aan de christelijke arbeiders aan te tonen dat de SP geen koali- tiepartner was, terwijl in het ge heim onderhandelingen met de PW aangeknoopt werden, sommi gen zeggen zelfs van vóór de ver kiezingen. Het kon niet anders dat op basis van de J.E.T.-plan en het PW- programma een neoliberaal beleid zou gevoerd worden. Op 17 december 1981 is dan de regering Martens V gevormd met als voornaamste programma punten: geen nieuwe belastingen of bij dragen; verminderen van de werkne mersionen door afschaffing van de index; belastingvrijstellingen voor de ondernemingen en kapi taalkrachtigen; geen steun aan bedrijven in moeilijkheden; begrotingstekort van 170 mil jard dekken door besparingen op kosten van de zieken, gepen sioneerden, werklozen; geen overleg met de vak bonden. V.A.: Eens in het zadel greep de regering, zoals ze trouwens had aangekondigd, terug naar de vol machten. Redenen hiervoor zijn al licht niet ver te zoeken? Mare Galle: Inderdaad, wij hadden het zeer vlug door dat de CVP- PW-koalitie de volmachten vroeg om een aantal redenen die weinig te maken hadden met de noodzake lijke sociaal-ekonomische toestand. Veel meer werden de volmachten ingeschakeld om het parlement bui tenspel te zetten en haar eigen minderheid te beveiligen. Kort gesteld zijn volgens mij de voornaamste redenen: met volmachten kan de regering niet vallen (men mag niet verge ten dat de katholieke-liberale koalitie slechts over een nipte meerderheid in het Parlement beschikt); met volmachten kan de regering beter haar zwakke franstalige katholieke arbeidsvleugel in toom houden. Deze regering beschikt immers over geen meerderheid in Wallonië; met volmachten voor 1 jaar heeft de PVV meer garanties dat er geen nieuwe nationale verkiezingen komen vóór de ge meenteraadsverkiezingen. V.A.: Gedurende anderhalve maand heeft de SP zich eerst in de Kamer en daarna in de Senaat ver zet tegen de volmachtenwet. Dit ver zet was gebaseerd op een driedubbe le grond: juridische gronden, gebrek aan sociale rechtvaardigheid en eco nomische inefficiëntie. Graag wat meer uitleg. Mare Galle: De oppositie van de SP was inderdaad gebaseerd op de door U aangehaalde gronden. Het valt trouwens te onderstrepen dat de S.P. haar verzet tegen deze volmachtenwet zeer hard en zeer duidelijk geargumenteerd heeft uit gevoerd en dit zowel in de kommis sie als in de openbare vergadering. Wat nu de eerste reeks bezwaren betreft, namelijk de juridische: Volmachten laten toe dat de Regering in de plaats van het Parlement wetten maakt en wij zigt. De volmachten moeten daarom precies omschreven worden zodat de regering geen blanco-cheque krijgt. In de Commissie van Je Kamer diende de Regering tot driemaal toe haar eigen slordige tekst te wijzigen. De Regering had o.m. voor de wijziging van de wette lijke en statutaire regelen van het vastbenoemd personeel geen rekening gehouden noch met de wet op de gerneen- schaps- en gewestvorming, noch met de gemeentelijke auto nomie. In de Belgische geschiedenis werd nooit zolang - 1 jaar - aan de Regering de macht gegeven om in de plaats van het Parle ment wetten te maken en te wijzigen. De vaagheid van de volmach ten. In zijn advies heeft de Raad van State gesteld dat volmach ten slechts juridisch aanvaard baar zijn, indien die volmachten met grote preciesheid omschre ven werden. In zijn advies heeft de Raad van State zelf klaar en duidelijk ge steld dat «die duidelijkheid niet altijd in voldoende mate aanwe zig is». De Regering heeft deze opmer king van de Raad naast zich neergelegd, zodat zelfs nu, na een lange parlementaire behan deling het nog niet altijd duide lijk is wat de bedoelingen van de meerderheid zijn. Bepaalde bepalingen zijn zo vaag dat de Regering in feite een blanco cheque vraagt. Een tweede reeks bezwaren betreft een totaal gebrek aan sociale recht vaardigheid van de voorgenomen maatregelen. Met een totaal gebrek aan sociale rechtvaardigheid heeft Martens tij dens de parlementaire voorberei ding zelf bewezen dat de volmach ten gaan gebruikt worden voor de toekenning van cadeaus aan het bedrijfsleven en hogere inkomens, en koopkrachtverlies voor de werk nemers. A. Cadeaus aan het bedrijfsleven afschaffing van de belasting op de superwinsten (SOL I EN H); vermindering van de ven nootschapsbelasting; voordeliger fiskaal systeem voor de afschrijvingen; Loonsverlagingen', belastingvrije reserve voor afdanken van personeel. B. Cadeaus aan de hoge inkomens afschaffing van de cumul in C.V.P.-minister Eyskens heeft een offensief ingezet tegen de arbeiders van bedrijven in moeilijkheden alsof zij schuld hebben aan de krisis. Bovenop de algemene inlevering van mi nimum 3% moeten zij een tweede keer inleveren: 5% voor de arbeiders en 10% voor de kaders. Hierbij is hij het boegbeeld van het patronaat. Afgesloten CAO's worden genegeerd, de minimumlonen worden niet ge- respekteerd onder de slogan «Uw geld of uw werk». Deze excellentie tracht aldus de klok 100 jaar terug te draaien. De feiten in Cockerill Yards bewij zen dat het niet bij woorden blijft. Zal deze Vlaamse minis ter hetzelfde beleid toepassen in de Waalse staalnijverheid? Voor de openbare sektor heeft PW-minister Waltniel de personenbelasting van het kadastraal inkomen van de ei gen woning met de overige in komens; (gezin met 1 kind, K.I. 200.000 fr., netto-belastbaar in komen van 1,5 miljoen: fiskaal voordeel: 61.000 fr.). BTW op de bouw van twee de verblijven 17%C>6%; verminderen van de belas tingspercentages op de hoogste inkomens; als de grote inkomens aan delen kopen betaalt de staat 50% via fiskale vrijstellingen; versoepeling van de strijd tegen de fiskale fraude; vermindering van de BTW op goud, schilderijen en anti- kwiteiten. C. Inlevering van de werknemers Nadat Martens/De Clercq toe- andere pijlen op zijn boog. Met de volmachten kan hij openbare diensten afschaffen of privatise ren. Daarbij kunnen ambtena ren verplicht worden tot de mo biliteit zonder rekening te hou den met de standplaats. Men kan aldus een ambtenaar van landbouw met standplaats Leuven overplaatsen naar Fi nanciën met standplaats leper. Voor de openbare sektor wordt de weddevermindering gecumu leerd met de solidariteitsbij drage. Zal voor de openbare bedrijven die met verliezen werken (post, spoorwegen, Sabena, Buurt spoorwegen, Trammaatschap pijen) ook de bijkomende inle vering van 5% en 10% geëist worden in ruil voor subsidies? neerden, invaliden); Zullen minder betalen: de allerrijksten; de hoge inkomens; de aandeelhouders; de belastingontduikers. Tenslotte ook nog een zeer groot aantal bezwaren omtrent de ekono- mische doeltreffendheid van de huidige regeringsmaatregelen. Het economisch beleid van de rege ring Martens/De Clercq kan samen gevat worden als volgt: Uitvoer bevorderen door verbe tering van de concurrentiepo sitie; Daarom moeten de produktie- kosten verlaagd worden; Produktiekost is in de eerste plaats loonkost; Als de uitvoer verbetert, wordt opnieuw geïnvesteerd. Het economisch beleid waarvoor de regering geopteerd heeft zal de verhoopte relance niet mee brengen. De regering heeft een blind ver trouwen in het vrije marktmecha nisme en vertrekt van 2 hypothesen die allesbehalve zekerheid van ver wezenlijking hebben: 1. verlaging van de produktiekos- ten leidt tot automatisch ver hoogde investeringen. In de huidige omstandigheden, met een koopkrachtdaling van 60 miljard en de hoge rentevoe ten is dit onwaarschijnlijk. Het lijkt meer voor de hand te liggen dat de vrijgekomen middelen zullen gebruikt worden voor passieve belegging in de USA aan een rente van 20%. Deze mogelijkheid is des te waarschijnlijker door het feit dat geen garanties gegeven wor den voor het gebruik van de vrijgekomen middelen. 2. De vrijgekomen middelen gaan geïnvesteerd worden met het oog op de arbeidskreatie in toe- komstgestelde sektoren. Gezien heCgebrek aan selektivi- teit van de fiskale en andere stimuli staat het nu al vast dat een belangrijk deel van de inves teringen zal gebeuren in: verouderde economische strukturen; diepte-investeringen die lei den naar vernietiging van ar beidsplaatsen; niet toekomstgerichte sek toren. Het door de regering gekozen be leid (in feite is het een non-beleid) heeft geen enkele richting. Geen enkele onderneming moet zich in een contractuele planning in schrijven. Het is juist dank zij die contractue le planning, door selectiviteit van de stimulansen dat men kan berei ken dat onze verouderde economi sche struktuur gewijzigd wordt. Op deze wijze kan men initiatieven stimuleren die maken dat België binnen 10 jaar een produktengam- ma aan te bieden heeft die in het buitenland kan verkocht worden. Hier moet bijvoorbeeld gedacht aan een inspanning op het vlak van de technologie voor leefmilieu, ge zondheidszorg, telecommunicatie, alternatieve energie, chips enz... 1. Aan het beleid gevoerd door de regering is het gevaar verbonden dat door een verlaging van de koopkracht (niet-indexering lo nen, inlevering in noodlijdende bedrijven, verlaging vervan gingsinkomens...) een deflatoire invloed uitgaat. geven dat er een bijkomend tekort is van 170 miljard en cadeaus geven voor een waarde vazn 100 miljard, wordt de fak- tuur gepresenteerd aan de werknemers. Loonsvermindering met 3% door de indexkoppeling te wij zigen van de bruto-lonen boven 26.830 fr./maand. Dit betekent een globale inleve ring van de werknemers van 60 miljard. Aangezien de 60 mil jard moet ingeleverd worden door de werknemers boven de 26.830 fr. bruto, betekent dit dat de individuele inlevering kan oplopen tot 5,6 en zelfs tot 7%. Voor de vrije beroepen blijft de vraag hoe de dokters, notarissen, advokaten zullen in leveren. De inkomens uit kapitaal moe ten zelfs niet inleveren. In tegendeel, de dividenden zijn van blokkering uitgesloten zo dat het goed mogelijk is dat de inlevering van de arbeiders rechtstreeks in de zakken van de aandeelhouders terecht komt, voor het verdwijnt naar Luxemburg of Amerika. Inlevering door werknemers van bedrijven in moeilijkheden. Wat gebeurt er met het pen sioen van de ambtenaren? Wor den de ideeën van minister Mai- nil inzake 1 nationaal basispen sioen aan te vullen met private stortingen, werkelijkheid? D. Inlevering door de gepensio neerden, bruggepensioneer den, werklozen, zieken, slacht offers arbeidsongevallen of be roepsziekten al de vervangingsinkomens zullen vanaf 1982 6 miljard meer belastingen betalen; de werkloosheidsvergoe ding zal gekoppeld worden aan het gezinsinkomen (ten nadele van de jongere afgestudeerden en de vrouwen; invoering van een remgeld voor de weduwen, invaliden, wezen; invoering van een franchise voor de ziekteverzekering zoals bij omniumverzekering pri vatisering. BESLUIT Zullen meer betalen: de alleenstaanden; de gezinnen zonder kinderen; de gezinnen met kleine kinder- last; de genieters van vervangingsin komens (werklozen, gepensio- 2. Met betrekking tot het drukken van de produktiekosten dient gesteld dat de Regering zich be perkt tot 2 van 41 kostenfakto- ren (loonkost en fiskaliteit) ter wijl toch andere faktoren een belangrijke(r) rol spelen. Loonkost Met betrekking tot de loonkost moet een dubbele opmerking: Er heeft al een belangrijke loonkostdaling plaatsgegrepen: tussen 1978 en 1980 daalde de Belgische loonkost per een- heidsprodukt met 2,9% terwijl deze in dezelfde periode in En geland met 13,4 steeg. Een studie van de Citybank (F.E.T.-04.02.1981) heeft aan getoond dat de Belgische loon kost per geproduceerde eenheid NA JAPAN, de TWEEDE LAAGSTE is ter wereld! Het is bijgevolg totaal verkeerd in te werken op die kostenfaktor voor dewelke we reeds in een voordelige positie zitten. Fiskale stimuli Op dit vlak kan misschien inder daad aan enige toegeving gedaan worden, maar het bezwaar tegen deze maatregelen richt zich op het feit dat de fiskale tegemoetkoming gedaan wordt: op een ogenblik dat het begro tingsdeficit al voldoende groot is op zichzelf; Op een lineaire wijze en bijge volg ook geldt voor sektoren die het niet nodig hebben en voor andere sektoren sterk onvol doende zijn om de positie van de zwakke sektoren te verbe teren; op een niet-selektieve wijze, zo dat er geen garanties zijn dat de inspanning die de Belgische be volking zich getroost, leidt naar initiatieven die binnen bijv. 10 jaar leiden tot tewerkstelling in sektoren met toekomst. Andere kostenfaktoren Zoals al eerder gesteld bestaan er naast de twee vermelde kostenfak toren ook nog andere faktoren waarop kan ingewerkt worden. Sommige van die faktoren, in tegenstelling tot de lonen, hebben wel geleid tot een verslechtering van de Belgische konkurrentiepo- sitie. Kapitaalkost: de hoge rentes zijn meer dan de lonen bijv. een rem op de investeringen. Teneinde de kapitaalkosten te drukken zou de regering moeten overgaan: tot een herstrukturering van de Belgische kapitaalmarkt die zich kenmerkt door een gebrek aan konkurrentie ingevolge de monopoliepositie van een paar financiële instellingen en hol dings; Hierbij kan gedacht worden aan een socialisering van bank- en verzekeringswezen Tot een sterkere kontrole op bank- en verzekeringswezen door bv. opheffing van het bankgeheim; internationaal overleg met het oog op het drukken van de interestvoeten; tot aktieve bestrijding van de kapitaalvlucht die door de Nationale Bank voor de periode 1971-1978 geschat werd op 650 miljard BF. De energiekosten: de cadeaus aan de energiebedrijven moeten resul teren in een verlaging van de ener gieprijs. Te meer daar wij in België op dit vlak behoren tot de koplo pers. Een stringent prijzenbeleid. Ook aan maatregelen met betrek king tot andere kostenfaktoren kan gedacht (distributiemarges, publici- teitskosten...). 3. Het beleid is te zeer op bevor dering van de export gericht ter wijl toch mogelijkheden liggen in de stimulering van importver- vangende aktiviteiten. Dit houdt in dat een serieuze inspanning moet gedaan worden om zelf de produkten te maken die wij nu moeten invoeren. Juist daarom mag België niet zoals de huidige regering nu bezig is, overgaan tot de afbouw van bepaal de sektoren waar nog toekomst in zit. En die toekomst zit in bedrijven en sektoren waar traditionele eco nomisten voorhouden dat er geen meer is. Bv. Zware metaalsektor - Gregg Toen het nog een privé-firma was, verkondigde V.B.O.-V.E.V.... dat het bedrijf geen toekomst had om dat het alleen goederenwagens kon maken en geen gesofistikeerde spoorwagens. Dankzij een goed management (door overheidsmanagers) en een agressieve kommerciële aanpak is er nu al interesse om te participeren uit Mexico en Argentinië en maakt het bedrijf vandaag 30 miljoen frank winst. V.A.: Na deze vernietigende kritiek een vraag die zich uiteraard op dringt. Hoe staat het dan met het S. P. -alternatief? Mare Galle: Ons alternatief t.o.v. de deflatoire politiek van de Rege ring Martens-De Clercq ten koste van de arbeiders, ten voordele van de rijken (180 miljard kapitaal- vlucht in 1981), de banken (50 miljard bijkomende staatswaarborg voor het staal), de ondernemers (60 miljard minder loonkost) is een selektieve economische relance, se- lektieve overheidsbestellingen en een selectief prijzenbeleid, dit alles gekoppeld aan een nieuw indus trieel tewerkstellingsbeleid. De inlevering moet gebeuren door diegenen die het kunnen dragen zonder dat men de koopkracht van de zwakken aantast. De klap op de vuurpijl zou een devaluatie zijn ten koste van de kleine spaarders. Nochtans, eminente CVP-woord- voerders en de CVP-vriendelijke Kredietbank pleiten voor devalua tie. De SP is voor het behoud van de pariteit van de munt. De inlevering moet gebeuren door een efficiënte wisselkontrole ter vermindering van de kapitaalvlucht en de leegzuiging van de Belgische economie. De inlevering moet ge beuren door de grote vermogens. Waar haalt staalbaas Albert FRE- RE het geld om de meerderheid te verwerven in de Bank Brussel- Lambert? De fiskale stimuli, alsook de op te leggen tariefvermindering van elek triciteit geleverd door de gemengde interkommunales, dienen gestort in een investeringsfonds zodat de werknemers en de overheid kunnen kontroleren dat er arbeidsschep- pende investeringen gerealiseerd worden. In dit licht moet de verwittigings staking van 8 februari gezien wor den, niet als een politieke staking, maar wel als onze reactie tegen wat deze regering - ongeacht haar sa menstelling - ons eenzijdig oplegt. De strijd is nog niet gestreden. Het ergste moet nog komen. Daarom moeten wij als partij en als vak bond blijven reageren. - De Koninklijke Besluiten betreffende de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij die onder de vorige regering door Minister Mare Galle werden voorgedragen, zijn in het Belgisch Staatsblad van 13 februari verschenen. Op blz. 1.484 en volgende vindt U de personeelsformatie en op blz. 1.514 de oproep voor de kandidaten. Belangstellenden kunnen hierin alle nodige gegevens vinden. De kandidaturen dienen uiterlijk op 23 februari toegezonden aan Gemeenschapsminister J. Lenssens, Jozef II straat 30, 4' verdieping, 1040 Brussel. P.S. Het Belgisch Staatsblad ligt ter beschikking op elk gemeente huis. - Minister Mare Galle heeft vorige week een brief gericht aan de Gouverneurs van de Vlaamse Provincies en aan de betrokken Gemeentebesturen Hierin stelt hij dat de Gemeentebesturen die werken gepland hebben waarvoor destijds een principiële belofte werd verleend, zo vlug mogelijk in aanbesteding dienen te gaan. Deze beslissing werd getroffen om de stijgende werkloosheid in de bouwsector onmiddellijk zoveel mogelijk af te remmen. Voor een jaarabonnement: 450 fr., maandabonnement: 40 fr. Storting op 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan: VOOR ALLEN, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Naam: Adres: neemt een abonnement op «Voor Allen». Q Ik stort op rekeningnummer 000-0952464-21. O De plaatselijke bode mag komen ontvangen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 2