En... wat hebben de vrouwen aan Europa VROUWE! IDtIN M Vrouwen op de arbeidsmarkt Op de vrouw af Gelijke kansen voor de vrouwen van 1985? i m 0* w* m. m M MflMH Laten we het maar toegeven: van ons eigen Belgisch systeem hebben we als vrouwen voorlopig niet veel meer te verwachten. Wat is er tot nu toe in Europa voor de vrouw ge daan? Let op onze woorden. Maar ook op onze daden. Marijke VAN HEMELDONCK Het Europees Bureau Bu reau voor de Statistiek heeft een studie gepubli ceerd over de ekonomi- sche en sociale positie van de vrouw in de Europese Gemeenschap. De ontle ding van de statistieken, meer dan 300 bladzijden, moet toelaten na te gaan of de evolutie in de andere landen van de EEG ver schillend is van bij ons in België. De gegevens wer den verzameld door de Centrale van de Metaalbe werkers van het ABW. Gelijke behandeling van mannen en vrouwen Demografische evolutie Aktiviteit en werkloosheid E. DE NAUW «Voor Allen» - 19 februari 1982 - 7 Ons recht op arbeid en op een eigen ekonomisch bestaan wordt bedreigd. Voor de dop en voor de belastingen zijn we als vrouw niet eens meer een persoon, maar «een persoon ten laste» of een «inwo nende». Voor de RVA zijn we een soort onvolledige .werknemer, voor 'w'ie men alleen maar halve jobs aan de rand van de arbeidsmarkt kan in ruimen: deeltijds werk, interim- werk, bandwerk, uitzichtloos werk zonder kans op promotie. Dat, of werkloosheid. De laatste aange worven als het goed gaat, de eerste weer op straat als het inleveren is geblazen. Als ze ons dan al werk gunnen. Want je hoort méér en méér het oude model aanprijzen: de man als kostwinner, de vrouw als huis- vrouw-thuisvrouw. Alsof men zich die luxe kan permitteren in huis houdens met een laag inkomen, of in huishoudens waar de vrouw er alleen voor staat! Verborgen werkloosheid, vooral van de gehuwde vrouw, wordt nu verpakt als een ideaal van gezellige huiselijkheid. En met dat foefje krijgt de vrouw alle onbetaalde ar beid op haar nek. Moeder doet immers toch altijd alles gratis voor niets in het gezin, ook die aktivitei- ten die elders wel tot de betaalde arbeid worden gerekend! We zijn er ons wel bewust van, dat vrouwen in ee kapitalistisch sys teem in een afhankelijke positie worden gehouden, voor het onbe taalde werk moeten opdraaien en niet eens een stukje mogen meebe slissen. Aan gelijkheid tussen man en vrouw, aan méér mogelijkheden voor mensen, door hen te verlossen van traditionele rolpatronen kan en moet in Vlaanderen nog veel ge daan worden. Maar deze proble men zijn niet alleen in eigen land op te lossen. We kunnen niet langer een strijd voeren op een nationaal eiland. Daarom rekenen we op de solidari teit van andere socialistische vrou wen, in eigen land maar ook binnen het Europa van de Tien. En we eisen de solidariteit van de socialis tische mannen. Zo zijn we de Euro pese verkiezingen ingegaan met de leuze «Samen staan we sterk». Zo treden we ook op als socialistische fraktie in het Europese Parlement. Het recht op arbeid van de vrouw, op betaalde en volwaardige arbeid, moet op Europees vlak geregeld worden. Daarom vaardigde de Europese Commissie drie RICHTLIJNEN De strijd die de vrouwen voeren voor een positie die gelijk is aan die van de mannen is een langdurige zaak. De afgelopen tien jaar werd op dit gebied belangrijke vooruit gang geboekt. Er wordt nu al be weerd dat de jeugd van vandaag gelijkheid van jongens en meisjes al vanzelfsprekend vindt en er niet moeilijk over doet. Dat kan wel zo zijn... maar niette min wordt het principe van gelijk heid nog steeds bevochten door bepaalde wettelijke, juridische, fis cale en andere verordeningen. Bo vendien kan eenieder vaststellen dat, te beginnen bij de overheid en in de politiek, functies nog voorna melijk beheerst en bekleed worden door mannen. Ondanks goede schijn is de strijd voor gelijkheid nog niet gestreden en moet er nog veel gebeuren. De Europese Gemeenschap loopt al verschillende jaren voorop in deze strijd. De Gemeenschapsacti viteiten die gericht zijn op het ver beteren van de positie van de vrouw stammen uit de zestiger ja ren. Toen verschenen studies en aanbevelingen over de toepassing in de Lid-Staten van artikel 119 van het verdrag van Rome, het artikel dat gelijke beloning van mannen en vrouwen voorstaat. Pas in 1974 werd een beslissende stap geno men, de Europese ministers gaven de wens te kennen dat zij wilden zorgen voor gelijkheid voor vrou wen inzake toegang tot banen, op leidingen en arbeidsvoorwaarden. Dit uitgebreide programma werd concreet gemaakt door het goed keuren van drie belangrijke en aan vullende richtlijnen. De eerste richtlijn, die gelijke beloning be treft, dateert van 10 februari 1975; de tweede over gelijke behandeling in het beroep ié van 9 februari 1976; de derde over gelijke behandeling op het gebied van de sociale voor zieningen werd 19 december 1978 goedgekeurd. Deze drie richtlijnen zijn erop ge richt het proces te versnellen waar bij de nationale wettelijke bepalin gen worden goedgekeurd zodat het uit, die in nationale wetten moeten worden vastgelegd, om tenminste de 50 miljoen werkende vrouwen in de tien lidstaten recht te geven op: - gelijke beloning (eerste richtlijn, 1975; in België omgezet in C.A.O. 25). - gelijke behandeling in het ar beidsproces (tweede richtlijn, 1976, in België wettelijk vastge legd in hoofdstuk V van de wet van 4.8.1978). - gelijke behandeling in de sociale zekerheid (derde richtlijn, 1978, in België in wetteksten om te zetten ten laatste tegen 1984). Verder wordt het Europees Sociaal Fonds sedert 20.12.1977 ook ge bruikt om de beroepsopleiding van de vrouw te verbeteren, vooral voor vrouwen boven de 25 jaar die zonder werk zijn geraakt of na een onderbreking weer willen gaan werken en voor de vrouwen zonder beroepsbekwaamheid of met on voldoende beroepsbekwaamheid, indien ze een niet-traditioneel be roep willen aanleren. België heeft de mogelijkheden van het Fonds echter onvoldoende benut: er wer den slechts aanvragen ingediend voor de opleiding van 350 vrouwen, terwijl Nederland er 2.000, Frank rijk 6.000 en Duitsland 28.000 in schreef. Als deskundige bij de Commissie Vrouwenarbeid heb ik het vraag stuk daar gesteld en een omscho lingsplan voor vrouwen naar de speerpunt technologieën voorge steld. Om de toekomstmogelijkheden voor vrouwenarbeid te bespreken heeft de EEG ook in mei 1980 te Manchester een conferentie georga niseerd, waaraan werd deelgeno men vanuit de nationale commis sies Vrouwenarbeid en de vak bonden. Op initiatief van de socialistische fraktie heeft het Europese Parle ment een ad hoe commissie over de rechten van de vrouw opgericht. Deze werd eerst voorgezeten door de Franse socialiste Yvette Roudy. Toen Mitterrand haar in mei 1981 tot minister voor Vrouwenrechten aanstelde werd ze vervangen door een andere Franse socialiste Marie- Claude Vayssade. Op 11 februari 1981 stemde het Europese Parlement een uitgebrei de resolutie, voorgelegd door de ad hoe Commissie over de positie van de vrouw en Europa. De resolutie bestreek vijf domeinen: de deelna me van de vrouw aan het ekonomi- sche en sociale leven, scholing en beroepsopleiding, gezondheids zorg, de bijzondere situatie van bepaalde groepen zoals vrouwen van gastarbeiders, vrouwen die werken in familiale bedrijven en tenslotte onze invloed op de situa tie van de vrouw in de Derde principe van gelijkheid in de ver schillende Lid-Staten kan worden gewaarborgd. Uit recente onder zoeken bleek echter dat deze wet ten in de Gemeenschap niet op dezelfde, bevredigende wijze wor den toegepast. De Commissie besloot ook via het Europees Sociaal Fonds financiële steun te verlenen aan programma's voor beroepsopleiding. Deze pro gramma's moeten het makkelijker maken voor vrouwen een baan te vinden daar waar ze traditioneel nauwelijks aan bod komen. Maar ook hier wijzen de feiten uit dat men er niet alleen komt met goede bedoelingen. De slachtoffers van de huidige Europese werkloos heidscrisis zijn voornamelijk vrou wen. Er zijn vele oorzaken voor de stijging van de werkloosheid van vrouwen. Een ervan is de invoering van nieuwe technieken waardoor er minder behoefte is aan ar beidskrachten op gebieden waar /oornamelijk vrouwen werken zoals de administratie en de detail handel. In antwoord op de oproep van het Europese Parlement in februari 1981 besloot de Europese Commis sie haar activiteiten voor de rechten van de vrouw uit te breiden. Onder de heer Ivor Richard, commissaris belast met werkgelegenheid, socia le zaken en onderwijs, werd een nieuw actieprogramma uitgewerkt dat de periode 1982-1985 bestrijkt. Dit programma omvat 16 concrete actievoorstellen, onderverdeeld in twee grote onderdelen: in het eer ste wordt de persoonlijke rechtspo sitie versterkt en in het tweede wordt aangegeven hoe gelijke kan sen in de praktijk kunnen worden gerealiseerd. Het eerste onderdeel streeft in wezen naar het verlengen en waarborgen van de drie reeds van kracht zijnde richtlijnen, met name door het invoeren van de mogelijkheid om in beroep te gaan tegen inbreuk op de bepalingen. De Commissie heeft zich bereid verklaard toe te lichten welke ge volgen de richtlijnen op het gebied van civiel, commercieel en fiscaal Wereld. Deze resolutie is een belangrijke politieke stellingname. Vooral in zake abortus en de daadwerkelijke uitoefening van politieke rechten gaat ze heel wat verder dan wat we in eigen land gewend zijn. De socialistische commissaris voor Sociale Zaken, Ivor Richard, is van die resolutie vertrokken om een aktieprogramma inzake de bevor dering van gelijke kansen voor de vrouw voor te leggen. Op 9 decem ber 1981 werd dit driejarenplan goedgekeurd. Het Europese akiicplar, kan een houvast en een leidraad worden voor het opstellen van een natio naal aktieplan voor de vrouw, waar de socialistische vrouwen in ons land al jaren op aandringen. Marijke Van Hemeldonck is zopas lid van het Europees Parlement geworden. Haar jarenlange militantenwerk binnen de partij en vakbond is zeker voor ons de beste waarborg. Wij wensen haar het allerbeste en hopen van tijd tot tijd op een bijdrage voor ons weekblad «Voor Allen». Er is dus zeker een positief beleid voor de vrouw vanuit Europa. Zijn de socialistische vrouwen dan zo gelukkig met de hele Europese bedoening tot nu toe? Neen. Als vrouw en als socialiste maak ik me zorgen over de schaal vergroting over de afstand tussen de gewone mens en het Europa van de Tien, over het kapitalistisch ka rakter van de Europese ekonomie. Als vrouw in de politiek zal ik evenzeer als mijn mannelijke colle ga's vaak met minder genoegen moeten nemen dan ik zou wensen. Politiek is de kunst van het haalba re, en Rechts is goed vertegen woordigd in Europa... In de Commissie Leefmilieu, Ge zondheid en Verbruikersbelangen recht alsmede op het gebied van de sociale voorzieningen hebben. Vooral op het gebied van de sociale voorzieningen heersen nog opvat tingen die nauwelijks iets te maken hebben met de realiteit van van daag en die daarom veranderd moeten worden (b.v. het idee dat de man verantwoordelijk is voor het gezinsonderhoud). Een andere serie activiteiten streeft ernaar de leef- en werkomstandig heden van de vrouw te verbeteren. Men houdt zich hier vooral bezig met verlof om gezinsredenen even als zwangerschaps- en moeder schapsbescherming. Gestreefd wordt naar een juistere verdeling van de ouderlijke verantwoorde lijkheden en het vermijden van be roepsdiscriminatie Het tweede onderdeel van het pro gramma dat door de Commissie werd voorgesteld heeft tot doel de obstakels op te ruimen die gelijke kansen in de weg staan, voorzover deze niet onder de wet vallen. Het betreft hier vooral beperkingen en geconditioneerde houdingen die gebaseerd zijn op de traditionele rolverdeling in de maatschappij. De Commissie wil, uitgaande van maatregelen die in de Verenigde Staten en Scandinavië werden uit geprobeerd, positieve projecten lanceren op het gebied van infor matie, beroepsopleiding (waaron der ook de bedrijfsopleiding valt) en de opname in het actieve ar beidsleven. De inspanningen om meer banen toegankelijk te maken voor vrouwen zouden reeds op school moeten beginnen door meis jes voor te lichten over de keur van loopbanen die ze kunnen volgen. Tenslotte zal een specifieke actie worden opgezet voor vrouwen van migranten, die vaak nog meer te gen hebben op de arbeidsmarkt. Hier moet nog worden opgemerkt, dat, parallel aan de tenuitvoerleg ging van dit breed opgezette actie programma, de Europese Commis sie besloten heeft het goede voor beeld te geven door de ongelijke beloning die nog bestond voor haar mannelijk en vrouwelijk personeel, op te heffen. van het Europese parlement zal ik me als vrouw en als moeder met een huishouden zoveel mogelijk in zetten om de kwaliteit van het le ven te verbeteren voor de gewone mens, om de wereld menselijk te houden. In de begrotingscommissie zal ik vooral met argusogen waken over de kredieten ten gunste van de tewerkstelling, van het vrouwenak- tieprogramma, voor de bescher ming van het leefmilieu en voor de Derde Wereld. Ik wil ook proberen de politiek als vrouw, op een menselijke manier te blijven benaderen. Niet mee te doen aan de hanigheid en agressivi teit van de traditionele mannenpo- litiek. Socialisten moeten niet al leen herkenbaar zijn door de be leidsvoorstellen die ze doen. Ook door de manier waarop ze omgaan met collega's en politieke tegen standers. Alleen dan kunnen we mensen overtuigen dat politiek niet auto matisch hoeft te leiden tot hard heid, ongevoeligheid en eigenbe lang. Want dat beeld schrikt de mensen en vooral de vrouwen af. Hierdoor ontstaat politieke onver schilligheid. Een groot gevaar voor de demokratie. Een hinderpaal voor de socialistische maatschappij die we tot stand willen brengen. Om dicht bij de gewone mensen en hun problemen te blijven hebben we uw steun en uw hulp nodig. Laat ons uw voorstellen, vragen, uw pro blemen weten. Geef ons uw steun maar spaar uw kritiek niet. Alleen samen staan we sterk in Europa. Mannen en vrouwen. So cialisten uit alle landen. De basis en haar mandatarissen. Ons adres: Europa-parlement, Ka mer 485, Belliardstraat, Brussel. De laatste jaren heeft de Gemeen schap steeds meer aandacht ge schonken aan de vrouwenproble matiek zowel op het stuk van wet geving, als inzake financiële steun en voorlichting. Ondanks het feit dat vrouwen in de meerderheid zijn, maken ze maar sinds kort werk van hun aanspraken op gelij ke behandeling met mannen en dit in ekonomisch en sociaal opzicht. Die richtlijnen zijn van kracht be treffende de gelijkbehandeling van mannen en vrouwen. De eerste richtlijn betreft gelijke beloning. In de tweede gaat het om gelijke be handeling bij tewerkstelling, beroepsopleiding en arbeidsvoor waarden. De derde legt de nadruk op de gelijke behandeling inzake sociale zekerheid. Het Sociaal Fonds van de Europese Gemeenschap heeft projekten in de beroepsopleidingssektor gefinan cierd voor vrouwen, die speciale problemen op de arbeidsmarkt on dervinden. De financiële steun moet ertoe dienen de verschillen in de hiërarchie op de arbeidsmarkt te verkleinen en de vrouwen helpen werk te vinden in sektoren die tot nu toe alleen aan de mannen wer den voorbehouden. Erg belangrijk zijn de statistische gegevens die het Bureau voor de Statistiek van de Gemeenschap uit de vele verscheidene bronnen heeft kunnen samenstellen. De studie gaat over demografische ontwikke lingen: geboorten, huwelijken, sterftecijfers enz. Hoewel de 133 miljoen vrouwen in Europa veel gemeen hebben zijn er een aantal interessante verschillen per land. Er zijn meer vrouwen dan mannen. De Europese bevolking bestaat voor 51,3 procent uit vrou wen. In de Bondsrepubliek Duits land wonen naar verhouding de meeste vrouwen nl. 52,4 procent. De twee wereldoorlogen zullen een belangrijke invloed hebben gehad. In Ierland daarentegen zijn er meer mannen dan vrouwen. Er worden meer jongens dan meis jes geboren, maar de evolutie is verschillend volgens de leeftijds groepen. Onder de 15 jaar zijn er meer jongens dan meisjes. In de leeftijdsgroep van 15 tot 64 jaar zijn er evenveel mannen als vrouwen. Boven de 65 jaar zijn er drie vrou wen tegenover twee mannen. De vrouwen leven langer en de Euro pese vrouwen die nu geboren wor den kunnen op een levenstijd van 75 jaar rekenen. De Belgische vrouwen trouwen het vroegst, gemiddeld op 22 jaar. Ita liaanse en Deense vrouwen wach ten hiermee tot ze 24 jaar oud zijn. Ierland heeft het hoogste geboorte cijfer (214 per 1.000), de Bondsre publiek Duitsland het laagste (9,5). Alhoewel het moeilijk is het aantal scheidingen te vergelijken omdat de nationale wetgevingen verschil len (in Ierland bestaat geen echt scheidingswetgeving en in Italië is ze pas ingevoerd) tonen de cijfers toch dat het aantal scheidingen stijgt, vooral in Denemarken en in het Verenigd Koninkrijk. In Europa zijn 52 procent van de vrouwen geklasseerd als «niet ak- tief». Bij onze noorderburen, in Nederland, is dit percentage het hoogst: 61,2 procent. Het is het laagst in Denemarken met 32,6 procent. Vooral in Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Frank rijk hebben de meeste vrouwen een volledige loopbaan. Van de wer kende vrouwen zijn 86 procent in loondienst en slechts 6,8 procent behoren tot de werkgevers of de zelfstandigen. In de laatste katego- rie zijn er in Ierland slechts 3,8 procent werkzaam, gevolgd door Verenigd Koninkrijk en Neder land. Het hoogst aantal zelfstandig tewerkgestelde vrouwen is in Italië namelijk 14,3 procent, gevolgd door België met 11,1 procent. Van de werkende vrouwen zijn twee derden werkzaam in de dien- stensektor met het hoogst aantal vrouwen in Nederland. In de indus trie werken 26,7 procent en 6,6 procent in de landbouw, veelal op familiebedrijven. In deze sektor is het aantal vrouwen in Italië het hoogst. Meer vrouwen dan mannen hebben een tijdelijke baan, meer dan 2 miljoen tegenover 1,5 mil joen mannen. We moeten doen opmerken dat het om gegevens gaat van 1977. Meer dan de helft van deze vrouwen werkt in de dien- stensektor. Steeds volgens de studie van de EEG stijgt het aantal werkloze vrouwen in de Gemeenschap. Ter wijl meer mannen dan vrouwen werden ontslagen, nemen meer vrouwen dan mannen zelfs ontslag, en zijn het ook voornamelijk de vrouwen die van baan willen veran deren. Meer dan een derde van de vrouwen zoekt sinds meer dan een jaar naar een baan en één op vijf gedurende 6 tot 11 maanden. Meer dan de helft van de werklozen in de leeftijdsgroep van 14-24 jaar zijn vrouwen. We voegen er aan toe dat de vele informatie die de statistische tabel len bevatten volgens de auteurs geen volledig beeld geven van het werkende leven van vrouwen van daag, omdat de informatiebronnen eerder ekonomische produktieve rollen in overweging nemen dan de rol van vrouw in het huishouden en bij de verzorging van het gezin. Er is dus een duidelijk onevenwicht tussen de vele gegevens over «ak- tief» werken en het gebrek aan informatie over huishoudelijk werk. Bovendien kunnen vrouwen die een aktiviteit buiten het huis houden om hebben, hun traditione le rol niet opgeven. Ze hebben dus twee of zelfs drie jobs (baan, huis houden en verzorging van het ge zin). Informatie hierover is of niet voorhanden of verre van volledig.

Voor Allen | 1982 | | pagina 7