Gewone man de dupe v Bluf van de regering Gemene streken Devaluatie voer voor speculanten SP-Federatie Aalst FEDERAAL BESTUUR Dringend bericht aan de SP-afdelingen Vrijdag 26 februari 1982 44' jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P Vorige zondag heeft de rege ring beslist tot een devaluatie van de Belgische frank. Door deze politieke ingreep op on ze nationale munt heeft dit kabinet veel van haar geloof waardigheid verloren, voor zover dit nog niet gebeurd was. CSC-Vormingswerk Gewest Aalst 1' Kaderdag: GEMEENTELIJK CULTUURBELEID Karei VAN MIERT Zaterdag 27 februari 1982 om 10 spoedbijeenkomst van bet Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I 9300 Aalst Samen met de monetaire schok- terapie werd ook de tweede vol- machtentrein op de rails geplaatst. De index-manipulatie kan nu dui delijk gesitueerd worden binnen het kader van de devaluatie-poli tiek. Voor loon- en weddetrekkenden vervalt in deze kontekst de garantie dat de inlevering zal ophouden bij 3%. Niemand kan nu nog stellen hoeveel ze uiteindelijk zal bedra gen. Onze grieven op een rijtje: 1. De jongste tijd is uit bepaalde CVP-middens bewust een deva luatieklimaat gekreëerd door o.m. Van Rompuy van het stu diecentrum CEPESS, Hinne- kens (voorzitter Boerenbond en Regent Nationale Bank), Prof. Baeck van de K.U.L., Prof. De Grauwe van de K.U.L. en in de Weekberichten van de Krediet bank. In tegenstelling met de vorige regering heeft de regering Mar- tens-De Clercq daartegen nooit krachtdadig gereageerd en is al dus medeplichtig aan een ver sterkte vlucht van spekulatief kapitaal uit België naar het bui tenland. Eind 1981 was er een netto kapi- taaluitvoer van 180 miljard waarvan 110 miljard in vreemde munt, d.w.z. kapitaalsvlucht. Het zijn dezen die gespeculeerd hebben tegen de Belgische munt, die nu onmiddellijk profi teren van de devaluatie. Het is dezelfde groep kapitaalbezitters die ontsnapt aan elke vorm van inkomensmatiging. 2. Voor het eerst sinds vele jaren staat de verdediging van de munt niet meer als essentieel objektief in de Regeringsverkla ring. Het is bekend dat vanaf het begin, deze regering verdeeld was tussen voor en tegenstan ders van een devaluatie. Daarenboven ondermijnt de re gering Martens-De Clercq het budget door het ongekontro- leerd verstrekken van talrijke nieuwe cadeaus aan het bedrijfs leven en de bankwereld en door het verwerpen van de inkom- stenvoorstellen vervat in het be- grotingsontwerp 1982 van de re gering Eyskens. Het daardoor ontstaan supple mentair deficit kan gewoonweg niet opgeslorpt worden door bij komende besparingen; aldus zal de regering voortaan nog meer een beroep op de buitenlandse kapitaalmarkt moeten doen. Zij ondergroef daardoor de po sitie van de Belgische munt en koos daardoor bewust voor een devaluatie. De wijze waarop de devaluatie doorgevoerd is, getuigt van een onvergeeflijk geklungel. Reeds zaterdagnamiddag signa leerde een buitenlands persa gentschap de op til zijnde deva luatie. Dit niet te identificeren lek, dat van binnenlandse of van buitenlandse oorsprong is, werd evenwel gevolgd door een reak- tie van de regering die zonder meer als onverantwoord moet worden bestempeld. De aankondiging van een deva luatie van 12% vooraleer de of ficiële onderhandelingen dien aangaande met de Europese partners goed en wel gestart wa ren, vormt ongetwijfeld een we reldprimeur en geeft blijk van een ongelooflijke lichtzinnig heid. Nu de devaluatie door de EEG tot 8,5% beperkt werd is er geen enkele reden waarom de spekulanten als gevolg van de onbezonnen handelswijze van de Regering hun ongeoorloofde praktijken op de kapitaalmarkt zouden stoppen. Bovendien werd de Nationale Bank van België nauwelijks in deze aangelegenheid gekend; zij werd voor een voldongen feit geplaatst. Aldus werd de Regen- tenraad laattijdig en pro forma samengeroepen. Bijzonder grof was de houding van de Belgische Regering t.a.v. onze partner met wie we een monetaire unie vormen, sinds 1922. De Luxemburgse eerste- minister was terecht verbolgen omdat de Belgische regering Luxemburg gewoonweg voor een voldongen feit heeft geplaatst. 3. De SP verwerpt met klem de devaluatie om de volgende redenen: deze devaluatie is een bij zonder riskante operatie in een open economie waarvan de helft van het B.N.P. wordt inge voerd. Ze heeft een onmiddellij ke prijsimpakt voor alle grond stoffen met name op het vlak van de energie waarvan onze afhankelijkheid gestegen is. Vanaf vandaag wordt onze ver plichte invoer van grondstoffen en energieprodukten 8,5% duurder. Dit gaat over tientallen miljarden verlies voor de Belgi sche economie. Deze devaluatie vormt een groot risico omdat België als klein land vrijwel geen invloed heeft op de wereldhandel en in geen enkele mate de prijs van of de vraag naar zijn produkten mede bepaalt. Bovendien wor stelt België meer met het pro bleem van de samenstelling van zijn uitvoerpakket dan met de prijzen van de aangeboden pro dukten. Dit betekent dat de koop kracht van de gewone mensen drie keer wordt getroffen: forse stijging van de levensduurte, vermindering van het reëel inko men door de beperking van de loonindexatie en hogere belas tingdruk ingevolge de niet-in- dexatie van de belastings schalen. De devaluatie is immoreel gezien de spekulanten boven dien beloond worden door het ontwaarden van onze munt. Zij worden op slag 8,5% rijker. Al de andere in de eerste plaats de zwakkeren (loon- en weddetrek kenden, zelfstandigen en kleine spaarders) worden door deze blinde maatregel 8,5% armer. Lees door pag. 5 Drie dagen karnaval... ze zitten er weer op. Een evaluatie kan niet meteen, maar er was het gevoel bij velen dat voor het eerst sinds vele jaren het gebeu ren aangetast werd door de kri- sis. Het volk stroomde niet zoals weleer voor «vele uren» naar het centrum, maar deed het bezadig der aan. Zie pag. 2. Zaterdag 6 maart 1982 van 10 tot 16 uur Inleider: Willy Seeuws (senator, nationaal voorzitter Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid) Paneel: Laurent Stalpaert (schepen van Cultuur te Zottegem) Johan De Wolf (schepen van Cultuur te Erpe-Mere) Eddi Monsieur (schepen van Sport en Jeugd te Aalst) Walter Moens (Schepen van Cultuur te Ninove) Gemeenteschool, Molenveld 11 te Burst (Erpe-Mere). Inschrijvingen kunnen nog steeds gebeuren door overschrijving van 300 frank (lunch documentatiemap voor de drie kaderdagen, inbegrepen) op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC Vor mingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Om de pil van de «devaluatie» te vermijden kondigt de regering in alle schijnheiligheid een zogezegd «banenplan» aan. Het zogenoemde nieuw werkgele genheidsplan van de regering is lou ter oogverblinding. Enerzijds wor den bestaande, goed lopende werk verschaffingsmechanismen (BTK, tewerkstellingspremies, tewerkge stelde werklozen) afgeschaft of sterk ingekrompen. Anderzijds bie den de nieuwe maatregelen geen enkele garantie voor bijkomende werkgelegenheid. Het zgn. derde arbeidscircuit, dat het pronkstuk heet te zijn van het regeringsplan, is bij nader toezien niets anders dan een variante van het BTK-stelsel. De maatregel tot een tijdelijke vrij stelling van RSZ-bijdrage bij in diensttreding van een jongere biedt, zoals al in het verleden aan getoond geen enkele garantie op bijkomende tewerkstelling, maar zal weleer de afdanking van oudere werkkrachten in de hand werken. Uiteindelijk zal deze maatregel het RSZ-tekort aanzienlijk vergroten. zonder enig tewerkstellingseffekt. Bestaande doeltreffende systemen worden bijgevolg vervangen door durende maatregelen waarvan de resultaten op het stuk van de te werkstelling twijfelachtig zijn. De afgeschafte of sterk gereduceer de mechanismen (BTK, 25.000; te werkgestelde werklozen: 30.000; tewerkstellingspremie: 12.000) zorgden in totaal voor 67.000 bijko mende arbeidsplaatsen. Het is een open vraag of het de regering met haar plan zal lukken dit cijfer te evenaren, laat staan met 40.000 te overtreffen. Bovendien worden in de 3de trein maatregelen strenge besparingen in de sociale sektor in het vooruitzicht gesteld. De beschikbare informatie (W. De Clercq in konfrontatie: J.L. Dehaene in Antwerpen) voorspelt weinig goeds; blijkbaar wil men de kost van de operatie verhalen op de rug van de werklozen door een inkrimping van het recht op uitke ringen. Vrouwen en jongeren drei gen hiervan in eerste instantie het slachtoffer te worden. Willy VERNIMMEN Eén ding kan men de regering Martens-De Clercq niet verwijten, namelijk dat ze niet duidelijk toont aan wiens kant ze staat: die van de banken, de grote kapitaalbezitters en de vermogenden. En met het cynisme dat dit nieuwe liberaal beleid kenmerkt, noemt men zoiets een «sociaal verantwoord herstelbeleid». Na het reuzegeschenk aan de banken inzake de financiering van het staal, na het verkwanselen van het energiebeleid aan de liberale baas van de petroleumfederatie, na het toekennen van een extra belastinhsgeschenk aan de bezitters van grote villa's (Vanden Boeynants en consoorten) hebben nu ook de spekulanten met duidelijke medeplichtigheid van de CVP-PW-meerderheid een enorm cadeau gekregen. Inderdaad. Sedert weken reeds werd door een aantal vooraanstaan den van CVP en PW openlijk gepleit voor een devaluatie van onze frank. En in plaats van daartegen krachtig te reageren, zoals in het verleden gebeurde, heeft de regering Martens-De Clercq maar laten begaan. Zij is dus met voorbedachten rade medeplichtig aan spekulatie tegen onze eigen munt. Voor de regering Martens-De Clercq zijn er dus duidelijk twee kategorieën van burgers. Diegenen die zonder moeilijkheid hun inkomens uit financiële beleggingen zien aangroeien met 15 a 20%, die daardoor ontsnappen aan elke inlevering en bovendien nu ook nog een extra-premie krijgen door de devaluatie. Terwijl voor de gewone burger, de arbeider, de bediende, de middenstander, de gepensioneerde, de gehandicapte... 1.000 fr. nog slechts een waarde van 915 fr. zal hebben, werd diezelfde 1.000 fr. voor de spekulanten 1.085 fr. Aan de andere kant het overgrote deel van de burgers die dagelijks te horen krijgen dat ze de buikriem moeten aanhalen want dat het anders hun schuld zal zijn dat ons land op de fles gaat. Tot en met de meest bescheiden inkomens moeten eraan geloven. Want wie 20.000 fr. netto verdient, begint in te leveren. En voor gepensioneerden, gehandicapten, werklozen zal de niet-indexering nog vanaf een lager niveau beginnen. Daarbovenop komt nu de klap van de devaluatie, waardoor de burger 8,5% lichter wordt gemaakt. Het is de meest asociale van de asociale maatregelen die vooral de kleine spaarder treft. Bovendien staan de gewone man binnenkort nog drie extra aderla tingen te wachten, vooreerst door de vele tientallen miljarden die de regering wil schrappen in de sociale sektor. Het zal enorm zwaar aankomen voor vele tienduizenden werklozen, voor de gehandicap ten, de zieken en de gepensioneerden. Vervolgens komt er onge twijfeld een verhevigde inflatie waardoor de prijzen fel zullen stijgen. Dit brengt dan op zijn beurt weer een verhoogde belastings druk met zich omdat de belastingsschalen niet worden geïndexeerd en vele burgers daardoor in een hogere belastingskategorie zullen terecht komen. Alsof het allemaal nog niet genoeg was is de hele devaluatie zodanig klungelig gebeurd dat dit helaas slechts de eerste in een rij van meerdere devaluaties zou kunnen zijn. Door publiek aan te kondigen dat zij de Belgische frank met 12% wensten gedevalueerd te zien, heeft de regering de spekulanten nog maar eens de pap in de mond gegeven, nu onze frank, onder druk van de andere Europese regeringen, slechts met 8,5% werd gedevalueerd. Zij weten nu bovendien dat met de rooms-blauwe regering spekuleren lonend is. De klap op de vuurpijl is wel de laffe manier waarop de regering is tewerk gegaan. Daarbij is de zielige hoofdvogel afgeschoten door Eerste Minister Martens. Na de devaluatiedaad te hebben begaan, heeft hij de euvele «moed» opgebracht om zijn vroegere partners, met name de socialisten, de schuld in de schoenen te schuiven. Ge moet maar durven. Terwijl hij in de vier regeringen die hij heeft geleid samen met de socialisten, vaak slechts op de S.P. kon rekenen om zich boven water te houden. Deed zijn eigen partij, de CVP, hem niet meer dan eens in het zand bijten? Binnen de CVP was het bovendien bestendig slaande ruzie tussen Tindemans, Martens en Eyskens. Elk serieus regeringswerk werd daardoor vaak vanuit het CVP-huishouden zelf onmogelijk gemaakt. En dan te bedenken dat de CVP sedert de tweede wereldoorlog vrijwel ononderbroken aan de macht is geweest en bijna steeds ook de Eerste Minister heeft geleverd. Men moet wel laag gevallen zijn om dit soort gemene streken uit te haleir. Wat de PW betreft moet het wel stilaan voor iedereen duidelijk worden op welke cynische manier zij hun kiezers hebben bedrogen. «Meer centen voor U» beloofden zij de bevolking, terwijl ze ondertussen op een a-sociale manier kleine en middelgrote inko mens zwaar doen opdraaien. «Krachtige verdediging van onze munt» bazuinde Mr. De Clercq tijdens de verkiezingscampagne maar devalueert nu de frank tot groot genoegen van zijn kiezers-spekulanten. «Minder belastingen» beloofde de PW, terwijl de middenstanders onder de vorm van een zogenaamde solidariteitsbijdrage in werkelijkheid met belastings verhogingen zullen te maken krijgen. Ook door de niet-indexering van de belastingsschalen zal de fiskale druk verhogen. Dat is nu het nieuwe liberale beleid. De SP van haar kant is nooit haar verantwoordelijkheid uit de weg gegaan. Wij hebben geijverd voor een politieke en budgettaire gezondmaking, voor herverdelende matiging en voor industriële vernieuwing. Daarbij hebben wij er steeds naar gestreefd rechtvaar dig tewerk te gaan. Maar wie anders dan de CVP en de PW heeft zich verzet tegen besparingen op landsverdediging, tegen de aftap ping van de hoge pensioenen, tegen inlevering van de gepriviligeer- de winsten in de gemengde intercommunales, tegen ongerechtvaar digde sociale uitkeringen, tegen een groots opgezet tewerkstellings programma, tegen een konsekwent nieuw industrieel beleid, tegen het textielplan van Willy Claes? Wie anders dan de CVP en PSC heeft de ontwerp-begroting voor 1982 waarin het begrotingstekort werd teruggebracht tot 200 miljard door een evenwichtig pakket van bezuinigingen, nieuwe inkomsten en matigingsvoorstellen, de grond ingeboord? De waarheid is dat er altijd wel CVP'ers en PSC'ers te vinden waren om stokken in de wielen te steken als het niet de banken, de petroleumfederatie of de elektriciteitstrusts waren. Er zijn nu eenmaal heilige koeien waarvoor de CVP elke moed ontbreekt om eraan te raken. Wel verstaat ze de kunst om de schuld naar anderen door te schuiven, daarbij gewillig geholpen door de grote meerderheid van de pers in Vlaanderen die nu eenmaal bij de CVP aanleunt. n.a.v. de politieke toestand rond de devaluatie (inleiding W. Vernimmen) Huis der Socialisten, Houtmarkt 1 te Aalst N.B.: De federale bestuursleden welke om een of andere omstan digheid geen uitnodiging mochten ontvangen, worden ver zocht bovenstaande te beschouwen als dusdanig. Ondanks herhaald aandringen hebben volgende afdelingen zich tot op heden nog niet in orde gesteld met de afrekening der SP-bijdragen voor 1981: Haaltert, Heldergem, Zottegem, Denderwindeke, Aspelare, Okegem, Geraardsbergen en Lede (gedeeltelijke afrekeningen). Deze afdelingen worden dringend verzocht zich in regel te stellen. Afrekeningen die niet vóór 14 maart 1982 aan de federale penning meester Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 8620 Zottegem worden opgestuurd, worden niet meer aanvaard. Derhalve zullen alle toegestuurde zegels volledig aan de afdelingen worden aangere kend.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1