Devalueren is verarmen m 7— BiBI Binnen in EDITORIAAL De uitdaging De 2de trein regeringsmaatregelen: erop of eronder...! VROUWEN TEGEN DE KRISIS BETOGING INTERNATIONALE VROUWENDAG Dringend bericht aan de SP-afdelingen Tijdens het kamerdebat rond de devaluatie verbrak Willy Claes het stilzwijgen waarin hij zich om deontologische redenen gehuld had. Tijdens zijn betoog argu menteerde hij ten overstaan van de huidige regeringspart ners met brio de S.P.-ziens wijze omtrent de gevoerde politiek. Hij praatte de regerings maatregelen in de vernieling en wees de devaluatie af als een immorele operatie om dat het de meest lineaire aan pak is die men zich kan in denken. Aldus worden de bescheiden inkomens het eerst en het hardst getroffen, terwijl de speculanten winst boeken en bovendien aan de matigingsinspanning ont snappen. Hierna de hoofdpunten van zijn vijf kwartuur durende tussenkomst. Toen ik de Regering verliet, nam ik mij voor gedurende ettelijke maan den het stilzwijgen te bewaren, zoals dit overigens deontologisch past. Als ik dit vroegtijdig doorbreek, dan is dit, afgezien van het belang en de omvang van de gebeurtenis sen van het week-êr.u, te verklaren door twee consideranten, door twee motieven. In de eerste plaats wens ik met klem aan te klagen wat ik het gevaarlijk amateurisme noem, waarvan de Regering bijzonder tij dens het voorbije week-end heeft blijk gegeven. Ten tweede wil ik ook met klem protesteren tegen de unfaire en deontologische bedenkelijke wijze waarop de Regering en niet in het minst zijn Eerste Minister, de ver antwoordelijken voor de getroffen beslissingen op de Socialisten heeft pogen af te wentelen. Amateurisme U hebt ons monetair instituut bij uitstek, de Nationale Bank van Bel gië, totaal buiten de «coup» gela ten. Ik zou, wat mij betreft, daar over geen misverstand willen laten bestaan. Ik heb steeds de stelling verdedigd dat niet de Nationale Bank van België, maar de Regering de monetaire politiek bepaalt en ik blijf bij die thesis. Vandaar echter de Nationale Bank totaal uitsluiten, lijkt mij niet al leen onaanvaardbaar, maar een on vergeeflijke fout. U heeft de Luxemburgse regering totaal bui ten de «coup» gelaten. Uw bewe ring dat zij U zou gehinderd heb ben of, zoals ik in een bepaalde krant lees «U zou hebben gemitrail leerd» wanneer U haar had geïnfor meerd, gaat helemaal niet op. U heeft dat kleine land vandaag in zekere mate geridikuliseerd door te stellen dat «de muis eens heeft mogen brullen». Maar wij zijn ge bonden door een Economische Mo netaire Unie, door een verdrag, door een protocol en dat moet worden gerespecteerd. Op een ogenblik dat Europa op dramati sche wijze stagneert, is het hele maal niet zo gek te pleiten voor een nieuwe start, een «renaissance» van de Benelux die, mits voldoende Zottegem kernwapenvrij pag.3 De tijd van toen, pag. 4 Vijf jaar Vrije Zwemmers te Ronse pag. 7 eensgezindheid en coördinatie, een bijzonder stimulerende rol zou kunnen spelen in het tanend Europa. Ik vrees, dat U deze kans zwaar gehypothekeerd heeft. Dat wat het politieke aspect betreft. Wat het monetaire aspekt betreft, zullen vooral diegenen die enige regeringservaring hebben geduren de de jongste tien, misschien twin tig jaar, getuigen - en waarom dit niet in het publiek zeggen - dat vanuit budgettair en monetair oog punt Luxemburg voor ons altijd een nogal moeilijke klant is ge weest. Ik heb ooit een «spuiter» horen verklaren dat het Groother togdom Luxemburg meer holdings dan inwoners telt. Wij kennen de wel zeer «permissie ve» bankstrukturen in Luxemburg. Persoonlijk vrees ik dat, door de hernegociatie van de Unie, de zo noodwendige strijd tegen de evasie en de speculatieve plaatsingen in Luxemburg nog verder zal worden bemoeilijkt. Aangaande het economische aspect wil ik slechts één zeer actueel voor beeld aanhalen, met name de staal industrie. Het volstaat niet dat de twee rege ringen, vierentwintig uren geleden nog trouw hebben gezworen aan de akkoorden van Hanzinelle en Her- toginnedal om tot een sluitende en aanvaardbare oplossing te komen. Gelooft U werkelijk dat, na de «coup» van het voorbije weekein de, de Luxemburgse regering, ook al onder druk van haar politieke parujcü, ZC'.YC! Vil de oppositie als van de meerderheid en van de vak bonden, nog erg geneigd zal zijn om zich supplementaire sanerings inspanningen te getroosten ten voordele van het Waalse staal. Nu mijn derde en allicht belangrijk ste' considerans. Toen het agentschap Reuter het «lek» lanceerde, heeft de Regering er niets beter op gevonden dan onmiddellijk de geviseerde deva luatievoet van 12 procent bekend te maken. Ik zeg U, dat zelfs wanneer u de 12% binnenskamers ging vragen, om 10% te verkrijgen, hetgeen ik een aanvaardbare taktiek acht, dan nog had U en uw officiële rege ringswoordvoerder moeten zwijgen als vermoord. Want inderdaad, met de nu bekomen 8,5% geeft U de pap in de mond van de spekulanten om hun verderfelijk spel verder te zetten. Zeg niet, mijnheer de Eer ste Minister, dat ik overdrijf. Zo wel maandag als gisteren was er nog steeds een verontrustende kloof van 6% tussen de geregle menteerde en de vrije markt. Ik wens daaruit geen vroegtijdige conclusies te trekken. De ervaring wijst uit dat men minstens een week en zelfs meer tijd moet ne men om de uiteindelijke reacties van de kapitaalmarkt te kennen. Maar de resultaten van de twee eerste dagen zijn verontrustend en doen mij vrezen dat het speculatie wereldje verder volharden zal in het viseren van de Belgische munt. Indien dit gebeurt, dan zeg ik U dat de blunder van het week-end hier voor een deel tussen zit. Mijnheer de Eerste Minister, toen ik U uw regeringsmededeling zag geven zondagavond op de televisie, is er een koude rilling over mijn rug gelopen. Stelt U zich even voor dat diezelfde nacht de negociaties mis lukt waren. Dat was denkbaar, want de vergadering van de mone taire experts had niets opgeleverd. Wat zou er U dan over gebleven zijn, na uw vroegtijdige, ja onrijpe regeringsmededeling, om de «pa- gaille» te vermijden? U hield dan maar één oplossing over: het Euro pees Monetair Systeem verlaten. In één woord, U hebt blunders van taktische aard op een verbazing wekkende wijze opgestapeld. Ik vrees dat zij niet te verwaarlozen negatieve gevolgen zullen hebben op politiek, economisch en mone tair vlak, zowel in het binnen- als in het buitenland. Inbeschuldigingstelling van de socialisten Nu kom ik tot de inbeschuldiging stelling van de socialistische oppo sitie. Zowel in mijn functie als informa teur of Minister, steeds heb ik ge tracht, Mijnheer Mariens, be- gewoonweg beneden alles. Op dat punt is U in mijn ogen niet met 8,5 maar met 50 procent gede valueerd. Als U niet meer de moed kan opbrengen om het beleid van stendig, op een loyale manier, met al mijn krachten de regeringen die U heeft geleid, voort te helpen. Dit geldt niet alleen voor mij maar ook voor alle Ministers of het nu socialisten of christendemokraten, en voor een beperkte periode, libe ralen of FDF'ers waren. Ik verberg U niet dat ik mij van daag bekocht en verbitterd voel. In mijn ogen heeft U, en U mag het mij niet kwalijk nemen, de vloer Omdat belangrijke mensen van mening kunnen veranderen Tindemans (5.10.1981): «Een devaluatie is de meest onrechtvaardige beslissing omdat ze iedereen treft en de kleinsten het ergst van al» aangedweild met meerdere primai re deontologische politieke maatre gelen. Dat de liberalen de verantwoorde lijkheid op andere schouders trach ten te leggen «that's in the game». Dat de jonge PW-voorzitter fulmi neert, tot daar toe. Hij is nog niet aan het vergeten toe. Hij moet pas beginnen te onthou den en liefst zo periodiek mogelijk. Maar dat U, die de voorbije vier regeringen heeft geleid, U op een dergelijke wijze van de verant woordelijkheid tracht af te maken, en zelfs geen inspanning opbrengt om uw opvolger en partijgenoot, de heer Eyskens, te beschermen, is de vorige jaren, uw beleid en dit van al uw ministers, niet alleen socialistische maar ook christende- mokratische, te verdedigen, zal ik dat doen, al valt zulks misschien een beetje buiten het kader van dit debat. Ik begin er zelfs onmiddellijk mee. Ik zal dat niet doen in de optiek van «the duty of the opposition is to oppose». Ik zal dat ook niet doen door vandaag het tegengestelde te beweren van hetgeen ik vijf jaar lang hier en elders publiek heb verdedigd. Ik heb steeds gewaarschuwd - en wil dat vandaag nogmaals doen - voor de zes gevaarlijke, strukturele onevenwichten met dewelke dit land geconfronteerd is. Deze lijn: onevenwicht van de begroting, van de tewerkstellingsbalans, van de handels- en betalingsbalans, van de Rijkssociale zekerheid en van de industriële strukturen, die al te zeer gericht zijn op de traditionele sek toren en die het meer en meer begeven onder de druk van agres sieve concurrentie, komend uit de ontwikkelings-, uit de lage loon- landen. De crisis, die wij sinds vele jaren kennen, is internationaal en struc tureel. Diegenen die vandaag be weren, het weze in België, Neder land, Frankrijk, Duitsland of waar ook, bij machte te zijn deze crisis volledig op te lossen binnen de nationale grenzen, zijn ofwel poli tieke en economische analfabeten ofwel complete naïevelingen ofwel doortrapte demagogen. Diegenen die nog steeds de stelling aanhouden dat de crisis op te lossen is binnen de geïndustrialiseerde we reld alleen, hebben geen enkele les getrokken uit het voorbije decen nium. Zij leggen mijns inziens ge tuigenis af van even voorbijge streefde als misplaatste imperialisti sche reflexen. Lees door pag. 5 Zowel in de uitgave van vorige week als in deze uitgave wordt uitvoerig aandacht besteed aan de gevolgen van de devaluatie en de zeer nefaste politiek die de huidige regeringsploeg Martens-De Clercq voert. In het kader van de haar toegekende volmachten heeft de bewindsploeg tot nu toe slechts maatregelen genomen die de armen armer maken en de rijken rijker. En de toekomstige ingrepen in de sociale zekerheid voorspellen evenmin veel goeds. In deze neo-liberale, reaktionaire aanpak maakt de SP zich klaar om de bevolking duidelijke alternatieven aan te bieden. De mobilisatie van alle progressieve krachten in dit land dient gerealiseerd. Wat het sociaal klimaat betreft, is het duidelijk dat de arbeidersbeweging in Wallonië, met de bedreigde metaalarbei ders in de spits, reeds een heel stuk op weg zijn in hun kontestatie. De aanslag op de index en de bedreiging van hun werkplaatsen hebben reeds duizenden de straat opgejaagd en zwaardere konflikten zijn ongetwijfeld op komst. Te meer daar opnieuw /communautaire elementen aangevoerd worden. In Vlaanderen komt de reaktie trager op gang, ongetwijfeld mede veroorzaakt door de regeringsvriendelijkheid van het A.C.V. met Houthuys in een zeer dubbelzinnige rol. Doch ook hier lijkt het duidelijk dat een konfrontatie op korte termijn onvermijdelijk wordt. Voor de socialistische beweging in haar geheel vormt de huidige politieke toestand een grote uitdaging. Zij moet er in slagen haar alternatieven duidelijk aan de man te brengen en eenieder van de onrechtvaardigheid en de inkon- sekwentie van het huidig regeringsbeleid te overtuigen. De verantwoordelijkheid van elke militant, van elk partijlid is hierbij van fundamenteel belang. Met de koncentraties van 1 mei in het vooruitzicht moeten ze nu de bevolking van hun gemeente, van hun wijk, informeren over de antwoorden die wij kunnen leveren tot de oplossing van een krisis, waarvoor ook wij geen mirakeloplossingen hebben. Wel kunnen de socialisten ervoor zorgen dat de inspanningen gelijkmatiger en vooral sociaal rechtvaardiger verdeeld worden. Eén mei moet dit jaar dan ook uitgroeien tot de werkelijke strijddag van de progressieven ten overstaan van de reaktionai- ren die nu aan de macht zijn. Het kan en mag niet dat Martens- De Clercq vernielen wat dikwijls met bloed en tranen werd bekomen. Er mag in geen geval vrij spel worden gegeven aan de apostelen van de liberale marktekonomie, daar waar duidelijk is dat juist de kapitalistische struktuur als dusdanig en de zucht naar winst van de produktiebezitters in grote mate zelf verantwoordelijk zijn voor de dramatische krisis waarin de Westerse ekonomieën zich bevinden. En de mobilisatie van de socialistische beweging gaat nog veel verder. Begin oktober grijpen immers de gemeenteraadsverkiezingen plaats. En men kan wel stellen dat de motieven daar anders liggen dan op nationaal vlak, dat bij deze verkiezingen personen belangrijk zijn, toch blijft het even waar dat ook op gemeentelijk vlak het belangrijk is een socialistisch programma te verdedigen. Ook de gemeenten worden getroffen door de krisis en ook zij moeten besparingen verwezenlijken. Hierbij ligt uiteraard een hemelsbreed verschil in wat socialisten voorstellen en in wat onze politieke tegenstrevers van plan zijn. De maanden die komen zijn in elk geval beslissend voor de verdere toekomst van het land. Schroeven wij inderdaad de tijd 'Aren terug, zowel nationaal, regionaal als gemeentelijk, ofwel toont de arbeidersbeweging zien siêr'k cïl jOlldd'J f noeZ om een halt toe te roepen aan de reaktie. Wij geloven nooit dat de gewone burger nog lang de bevoorde ling van de rijksten zal nemen. Zoals de zaken nu staan zullen de Vlaamse socialisten, in al de geledingen van haar struktuur, de krachten moeten bundelen en de politieke apathie van een grote bevolkingsgroep moeten doorbreken. De uitdaging is groot, de bewustmaking zal echter de moeite waard zijn. Freddy Verkruyssen CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Zaterdag 6 maart 1982 van 10 tot 16 uur le Kaderdag: GEMEENTELIJK CULTUURBELEID Inleider: Willy Seeuws (senator, nationaal voorzitter Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid) Paneel: Laurent Stalpaert (schepen van Cultuur te Zottegem) Johan De Wolf (schepen van Cultuur te Erpe-Mere) Eddi Monsieur (schepen van Sport en Jeugd te Aalst) Walter Moens (Schepen van Cultuur te Ninove) Moderator Alois Van den Bossche Gemeenteschool, Molenveld 11 te Burst (Erpe-Mere). Zaterdag 6 maart 1982 Rogiersplein, Brussel te 15 u. Betoog allen! (mannen en vrouwen) Vertrekuren: autocars Zottegem - Volkshuis te 12.45 u. Herzele - Germinal te 13 u. Aalst - Volkshuis te 13.30 u. Ondanks herhaald aandringen hebben volgende afdelingen zich tot op heden nog niet in orde gesteld met de afrekening der SP-bij dragen voor 1981: Helder gem, Zottegem, Aspelare, Geraardsbergen en Lede (gedeeltelijke afrekeningen). Deze afdelingen worden dringend verzocht zich in regel te stellen. Afrekeningen die niet vóór 14 maart 1982 aan de federale penningmeester Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 8620 Zottegem worden opgestuurd, worden niet meer aan vaard. Derhalve zullen alle toegestuurde zegels volledig aan de afdelingen worden aangerekend. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 5 maart 1982 44' jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P rtJMVEUN AENKa m 13 732

Voor Allen | 1982 | | pagina 1