VROUWEN TEGEN DE KRISIS BETOGEN!» De Tijd van Toen «1 li School met één onderwijzer voor 100 leerlingen 4 - 5 maart 1982 - «Voor Allen» Het tweede boek van Abra ham Ruiz «Geraardsber- gen... en de ontvoogdings strijd van de werkende klas se» en de artikelen in Voor Allen hebben voor gevolg dat oude foto's uit de vergeethoek worden gehaald en er heel wat herinneringen worden aan vast geknoopt. De verdiensten van de vrouwen Rust Roest verovert twee bekers te Fléron (1923) Uitwijking van de sigarenmakers naar Amerika Socialitsiche Vrouwen op de trappen van het stadhuis. C.S.C. Onkerzele Bezoek aan de tentoon stelling in «De Marbol» «EUROPA» Sigarenmakers van Geraardsbergen uitgeweken naar Amerika. C.S.C. Overboelare SV." nu pas officieel geboren Het eisenplatform van de betoging Een brandende actualiteit!! Levensvoorwaarden: Conclusie i door C.S.C.-Vormingswerk Aalst De Socialistische Vooruitziende Vrouwen hebben in hun nummer van «Inlichtings- en Documentatie blad» een wedstrijd voorzien in verband met een foto van de voet- balgroep Vreda. Heel goed maar het moet toch ook mogelijk zijn om fotos en ook andere gegevens terug te vinden in verband met de belang rijke plaats die de vrouwen hebben ingenomen in de geschiedenis van het socialisme te Geraardsbergen. Indien te Geraardsbergen de koö- peratief in de pionierstijd een der gelijk sukses heeft gehaald dan was het toch dankzij de vrouwen, die toen de slogan van Vader Anseele gericht tot de vrouwen: «Gij draagt in uw korf de toekomst mede!» indachtig zijn geweest. Zij spanden zich in om bij de deel voor brood en winkelwaren te worden gerang- Coppez waren de meisjes in grote getale op post. De foto verscheen reeds in een vorig nummer. Het was een tastbaar bewijs van verhef fing, dat dankzij de socialistische organisaties arbeidersmeisjes in hun eigen lokalen de gelegenheid kregen vioolles te volgen, wat vroe ger alleen voorbehouden was aan burgersmeisjes. In Rust Roest bleven de meisjes niet op het achterplan. Ze onder scheiden zich o.a. te Fléron in 1923 waar ze twee bekers en medailles behaalden in het lopen. Hierbij een foto genomen na die prestaties. De meisjes zijn: rechtstaande An- gèle Van Der Beken en Margriet De Bodt. Op het voorplan: Alfon- sine Van Der Bruggen (de zuster van de senator), Madeleine Fla- mant (woonde in de Buizemont- straat, Vader Flamant had een ta bakhandel) Germaine Pries (er is ook een foto van haar zuster en broers als turners). De mannen zijn Omer Van Trim- pont, later burgemeester van Nino- ve en vader van volksvertegen woordiger Robert Van Trimpont en broeder van Rafael Van Trim pont, vele jaren voorzitter van Bond Moyson Aalst - Oudenaarde. Verder Clovis De Claeminck, eer ste leider van Rust Roest en ten slotte Arthur Daver, die niet alleen in Rust Roest maar ook in Vreda grote verdienste had. schikt bij dezen die niet alleen hun brood maar ook alle andere waren kochten bij de De Verbroedering. Het was de tijd van toen! Bij de stakingen zowel in sigarenfa brieken als in de stekjesnijverheid waren de vrouwen in grote getalle betrokken en soms wel de hevig- sten. Zij gingen mee naar Wallonië om steungeld voor de stakers op te halen. In de boeken van Ruiz zijn heel wat fotos betreffende die strijdperiode terug te vinden. Ook tussen de twee wereldoorlo gen kende de socialistische vrou wenbeweging een grote vitaliteit, bewijs hiervan de groepsfoto geno men ter gelegenheid van de ont vangst door vader op het stadhuis van een belangrijke afvaardiging. Men was er in gelukt circa 100 vrouwen samen te brengen op de trappen van het stadhuis. Wie kan het grootst aantal hiervan herken nen? Wat opvalt is de waardigheid van de groep. De tijd was voorbij dat men kon spotten met de arbei dersvrouwen of meisjes. Velen groegen een alpin, een witte of gekleurde, het was toen in de mode. Ook in de muziekschool van Vader De sigarenmakers hebben een be langrijke plaats ingenomen in de opgang van het socialisme te Ge raardsbergen. Het eerste syndikaat dat werd opgericht in 1871 was dat van de sigarenmakers. Ze waren er ook bij toen in 1879 de eerste ziekenkas kwam. Onder de eerste spelende leden van de fanfare wa ren er vele sigarenmakers. Bij de stichting van de koöperatief ston den opnieuw de sigarenmakers vooraan op de lijst. Over dit alles werd ruim geschre ven in de twee boeken van kame raad Ruiz. Er werd me gevraagd enkele bijzondere aspecten van de uitwijking van de sigarenmakers naar Amerika meer op het voor plan te stellen. Niet alleen van Geraardsbergen, maar ook van Ni- nove en van Sint-Niklaas zijn hon derden sigarenmakers naar Ameri ka uitgeweken. Ze vertrokken naar Boston, Manchester, Metford enz. waar de grote sigarenmanufactoris gelegen waren. Er waren op de Grote Markt te Geraardsbergen twee agentschappen van zeevaart maatschappijen: Cunard Line en Red Star Line die de reizen per boot organiseerden. Sommigen zul len zich nog de naam herinneren van Jules Slach. Vele families zijn aldus de grote plas overgetrokken. Het was het geval met de vier boreders van vader en ook met twee van de broeders en een zuster van moeder. Er was natuurlijk de aantrekkings kracht van de hogere lonen die aldaar werden uitbetaald. Anderen waren verplicht weg te gaan omdat ze hier gebroodroofd of vervolgd werden omdat ze de voorlopers waren in de strijd voor betere loon- en werkvoorwaarden. Voor sommi ge jongeren was het een kans om zich te onttrekken aan de vele jaren dienstplicht. Ginder ver in Amerika bleven ze trouw aan hun geboortestreek. Zo wel de fanfare De Verbroedering van Geraardsbergen als de Voor wacht van Ninove kregen steun van de «nonkels» uit de Verenigde Sta ten. Wanneer ze ingelicht werden over de stakingen die te Geraards bergen gevoerd werd voor betere loonsvoorwaarden en voor het al gemeen stemrecht, werd wat extra geld overgestuurd voor de strijd- penning. Onze beste vriend Leon Eggermont (Marianne) bevestigde ons dat hij als schatbewaarder voor de fanfare geld ontving uit Ameri ka. Velen voelden heimwee over de sociale strijd enz. Ze richten er hun eigen muziekband op. Hierbij een verkleinde afdruk van een grote foto ons overgemaakt door Leone Mus. De foto is meer dan zestig jaar oud. De naam van het orkest was «De Lustige Vrienden» uit België. Op de foto werden vijf muzikanten herkend, die trouwens later naar België zijn teruggekeerd. Mis schien kunnen sommigen aandui dingen geven over andere personen op de foto, niet alleen van Ge raardsbergen, maar misschien ook van Ninove of elders. Op de eerste rij van de stoelen is de derde van links Emiel Neirinckx uit de Pach terstraat, wanneer hij terugkwam, stelde hij zich opnieuw ten dienste van de fanfare. Achter Emiel Nei rinckx, rechtstaande is Denis Van- dergeyten uit de Buizemontstraat. Nevens Emiel Neirinckx, zit Poly- dore Mathieu, die later op de Reep ging wonen. Zittend op de grond met zijn trom mel is Georges Moulart uit de Gaf felstraat. Hij was de broer van Oscar Moulart, eerste klas tromme laar van de fanfare. Georges Mou lart is de vader van Gustaaf Mou lart, die ook trommelaar was en nu grafmaker op het kerkhof van Ge raardsbergen. De andere op grond zittend met zijn alto is Miel Mus, de vader van Leone. Terug in België werd hij onmiddellijk terug spelend lid, la ter bestuurslid. Hij was ook actief in de duivenbond «Gelijkheid voor Allen». Hij spande er zich voor in opdat de zetel steeds in het Volks huis zou gevestigd blijven. Miel Mus was de broer van Arsène Mus, die gedurende jaren met veel toe wijzing de zware opleiding van de jonge muzikanten op zich nam, hij was ook chef van het muziek gedu rende een zekere periode. Armand Mus, de zoon van Arsène, was ook spelend lid maar tevens zeer ver dienstelijk als uitbater van het café van het Volkshuis, samen met zijn vrouw Annie. De vele fotos in de twee boeken van Ruiz als ook wat verscheen in Voor Allen lieten toe de nadruk te leggen op de verdiensten van enke le socialistische families. Nog vele anderen zouden aan de beurt moe ten komen, hiervoor moet de mo gelijkheid zijn in het kader van de tentoonstelling van 5 juni. E. DE NAUW Zondag 7 maart 1982 tentoonstelling, diavoorstelling, uiteenzetting werking Europese instellingen) Samenkomst Volkshuis Geraardsbergen om 10 uur. ti. fcS Neemt deel aan volgende aktivi- teiten in het kader van de Euro pese voorlichtingstiendaagse te Geraardsbergen in zaal «De Marbol», Markt 15 te Geraards bergen op vrijdag 5 maart 1982. I. Bezoek aan de tentoonstelling en de diavoorstelling rond de Europese Instellingen. Uiteen zetting door europarlementslid Willy Vernimmen. Afspraak in het Volkshuis om 19 uur. II. Deelname aan de debata vond over «De status van de vrouw in Europa». Gastspreeks ter: Marijke Van Hemeldonck. Zaal «De Marbol» om 20 uur. 't Is krisis. Al jaren. En ze wordt alsmaar erger. Ze treft steeds meer mensen. Steeds harder. Vrouwen blijven het grootste slachtoffer. Ze worden dubbel zo hard getroffen door de werkloos heid. Ze worden het vlugst afge dankt. Het laatst weer in dienst genomen. Deze Regering wil de vrouwen te rug naar de haard sturen. En daar voor zijn alle middelen goed. Vrou wen weg uit de werkloosheidsstati stieken door ze uit te sluiten we gens «langdurige werkloosheid» (artikel 143). En alsof dit allemaal nog niet ge noeg is, wil onze Regering nu ook in de werkloosheidsuitkeringen nog meer diskrimineren. Door het bin den van het recht op dopgeld aan het gezinsinkomen en de gezinstoe stand. Vrouwen komen in verzet. Dat moet. Als we bij de pakken blijven zitten, verandert er geen barst. We moeten vechten voor onze rechten met onze vakbond, het ABW, die verdedigt ons het best. Daarom betogen wij mee op 6 maart 1982, 15 uur, Rogierplein te Brussel. De ABW-vrouwen rekenen na tuurlijk op de solidariteit van hun mannelijke kameraden. Met deze steengoede tekst roept het ABW dus op voor de betoging van zaterdag a.s. Maar van socialis tische zijde staan zij niet alleen. Ook SVV roept al zijn leden op, samen met de politieke vrouwenbe weging S.V. De politieke vrouwenbeweging bin nen de Socialistische Partij, de SV, heeft sinds het partijcongres van december 1977 een hele weg afge legd. Op dinsdag 2 maart '82 werd een gestructureerde SV voorgesteld aan de pers. SV zal zaterdag 6 maart blok vor men met SVV. Afspraak om 14.45 u. in het begin van de Brabant straat, ter hoogte van het podium van het Martini-center (Rogier plein) En natuurlijk rijden we vanuit Aalst mee met de autobus van ABW. De nationale koördinatie «Vrou wen tegen de krisis» bevat niet alleen ABW, SW en SV, maar ook een hele reeks linkse groepen (zoals de Fem-Socgroepen). En ook de ACV-vrouwen stappen mee, is dit het begin van een hecht gemeenschappelijk front in Vlaan deren? Samen stelden ze een eisenplatform op, waarvan de samenvatting volgt: A. Recht op arbeid - Gelijke rechten op volwaardig werk voor man en vrouw. - Toepassing van de wet van au gustus '78: gelijk loon, gelijke aan- wervings- en promotiekansen - Vermindering arbeidstijd voor iedereen. - Neen aan de veralgemening van de deeltijdse arbeid - Scheppen van volwaardige ar beidsplaatsen B. Recht op werkloosheidsuitke ring - Strijd tegen werkloosheid en niet tegen werklozen - Behoud van het individueel recht op werkloosheid zonder rekening te houden met het gezinsinkomen!, dit vloeit voort uit het individueel recht op arbeid C. Voor het behoud van de koopkracht - Geen aanval op koppeling lonen en index - Geen loonsverlaging - Voor een diskaliteit die de wer kende vrouw niet bestraft - Daadwerkelijke strijd tegen fis- kale fraude D. Voor de ekonomische onafhan kelijkheid van de vrouw - Oprichting van een fonds voor alimentatiegelden - Gelijke behandeling in de sociale zekerheid Niettegenstaande eisenplatform en optocht al maanden te voren wer den voorbereid, gebeurt dit nu wer kelijk in een noodtoestand: van de 450.000 werklozen in België zijn er 60% vrouwen alle verdoken werkloze vrouwen!!) de ontkoppe ling van lonen aan index is zopas een feit geworden; van de 9400 uitsluitingen van dop in het gewest Aalst gedurende 1981 zijn er 9000 vrouwen wegens «langdurige werk loosheid»; in de trein-Martens zul len de 200.000 stempelende vrou wen die niet-gezinshoofd zijn een aanzienlijke vermindering van hun dopgeld krijgen. Wij zijn geen fatalisten, wij strijden voor onze rechten kom mee be togen!! Lieve De Ro Toen ik onlangs, om beroepsbezig heden en eerder toevallig, in een vrije school terecht kwam, kon ik er in de inkomhall op een donkere affiche het volgende lezen: «De grote staatsschuld is oorzaak van de teleurgang van de privé-instellin- gen». Dergelijke misleidende politieke propaganda, dan nog in een school, roept de nodige afkeer op. Wat wilt ge? De officiële school mag niet ver dacht worden politieke propaganda te voeren. In vrije instellingen om ringt men zich niet met dezelfde scrupules, want als men de Staat verwijten maakt denkt men uiter aard aan de socialisten, maar ver geet men er bij te zeggen dat de katholieken sinds onze onafhanke lijkheid omzeggens ononderbroken de Staat zelf zijn. Ik durf mij dan ook vragen stellen over de objekti- viteit van dit soort onderwijs. Men werpt er een kuis kleedje over de materiële en zedelijke levensvoor waarden van het proletariaat in de XIX1" en het begin van de XXs" eeuw. Of men zegt dat het socialis me toen nodig was en nu voorbijge streefd is. Tegen wie de arbeider moest vechten zegt men er liever niet bij. De jongeren van onze generatie beleven de huidige levensvoorwaarden en voor hen is deze geschiedenis onwezenlijk en slechts bestemd voor de voorgaan de generatie. Zonder twijfel kan dankbaarheid de keuze om socialist te stemmen reeds verrechtvaardi gen, want zonder de strijd waaraan ik wens te herinneren zouden wij niet geworden zijn wat we nu zijn. Wij kijken dus ook naar het socia lisme in de toekomst omdat wij ons in het verleden terugvinden. De stoffelijke en morele bestaans voorwaarden van de arbeidende klasse? 1869: in de Henegouwse mijnen werken 40 kinderen onder de 8 a 10 jaar en 2.327 kinderen van 10 a 12 jaar. De huisvesting van het arbei dersgezin bestond meestal uit één enkele kamer in een stin kend krot. De kinderen sliepen er soms op de aangestampte grond. voeding: uitsluitend aardappelen en zwart brood, 's zondags een weinig vlees. werkregime: vanaf 9 jaar a 10 jaar waren de kinderen aan hetzelfde werk regime onderworpen als de vol wassenen. de werkdag overtrof vaak 15 uren en voor de kinderen 12 uren. de lonen bespottelijk en de bestaansvoorwaarden herlei dend tot een beestenleven. het sterftecijfer was schrik wekkend. Onderwijs: officiële statistieken spreken van 65% ongeletterden. de «geletterden» van de ar- beidsklas moesten de school op 12 jaar verlaten, een school met één onderwijzer voor 100 leer lingen. Om terug te komen op de vrije instelling en haar teloorgang. Ik werd van de hall door een oudere non naar de ontvangstkamer van deze instelling geleid. Een zwart marmeren trap, dure tapijtloper met Franse leliën, Oosterse vazen, glasramen in deuren met heiligen- taferelen. Dergelijke praal is zeker niet te vinden in onze rijksscholen. Ook niet nodig. Eén van de doelstellin gen die ik mij stel en deze weze conclusie: bij gebrek aan de organi satie van een maatschappij zonder voorrechten, ten minste een sociale organisatie te bezitten, die aan elk kind gelijke kansen voor het leven verzekert: kans te leven in een waardige woning, waar het een hoekje vindt gunstig voor studie, wanneer hij scholier of student zal zijn; kans de scholen te bezoeken waar zijn natuurlijke gaven en aan leg hem voorbestemd hebben - en niet het sociaal milieu en 't geld van zijn ouders; kans speciale studies te volgen, waarvoor hij geschikt blijkt, zonder dat de studiekosten een hinderpaal mogen zijn, noch het ontbreken van vCat hij kan ver dienen voor het familiaal budget; kans eindelijk toegang te krijgen tot de sociale functies van organisa ties en directies. Is ons streven en is ons werk niet de moeite waard? H. WILLEKENS

Voor Allen | 1982 | | pagina 4