De derde t Een snelle aankoop, een v gevolgd door een belastin «Het» Alternatief Staking donderdag 18 maart 1982 lil Binnen in ■BP I Federaal C EDITORIAAL Vrijdag 12 maart 1982 44* jaargang nr. 11 Weekblad van de S.P. De resem nieuwe maatregelen, ver vat in de zogenaamde «derde be- sparingstrein», zullen nu vermoe delijk wel aan eenieder bekend zijn. In het bestek van dit artikel zullen we zeker geen detailanalyse geven van de maatregelen van de ultra-reactionaire CVP-PW rege- ringspolitiek. De conclusies zijn duidelijk, inleveren en bezuinigen, m.a.w. meer remgeld bij dokters consultaties, minder werkloos heidsuitkeringen, een globale ver andering van het kindergeld van een gezin (ongeacht de grootte) met 500 frank en tenslotte, om bij de voornaamste zaken te blijven, de zoveelste aanslag op de beurs, de tewerkstelling en derhalve ook op de kwaliteit van het rijksonder wijs. Voor een precieze samenvat ting voor alle besparingsmaatrege len verwijzen wij naar «De Mor gen» van dinsdag 9 maart. Met het starten van de fameuze derde trein (of het een sneltrein of een boemeltrein is zal de toekomst uitwijzen) zijn echter opnieuw een aantal feiten duidelijk geworden. Eerst en vooral zal niemand meer ontkennen dat eens te meer de PW-propaganda bij de laatste ver kiezingen berustten op holle slo gans, en zuiver boerenbedrog, se- cundo, de CVP heeft effektief mee geholpen, ondanks de vroegere be loften dat de minstbegoeden zou den gespaard blijven van te drako- nische maatregelen, meer en meer geld te kloppen uit de zakken van de kleine arbeiders, bedienden en sociale vergoedden. De meest be scheiden inkomers zijn opnieuw de dupe. Denk maar aan de hoger geciteerde aanslagen op de be staanszekerheid en aan de vroegere indexingreèp en de devaluatie. De armen worden .armer, de rijken worden rijker. Het ÏS een veel ge bruikt cliché, maar thanS bittere realiteit. Speculanten en grote frau deurs halen inderdaad voordeel uit de operaties. De miljarden die door deze heren (de steunpilaren van bepaalde katholieke en liberale mi lieus) naar het buitenland versast werden, konden nochtans best aan gewend worden om 's lands econo mie en de tewerkstelling op te vij zelen. Waren er nochtans geen mooie beloften in die zin van de regering? De ondernemingen kre gen inderdaad enkele tientallen miljarden, via het geknoei met de indexaanpassingen, van de loon- trekkenden toegespeeld met de be doeling om op relatief korte ter mijn ongeveer 50.000 bijkomende en/of nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Maar wat zien we? Een raming van 520.000 werklozen, of een heel pak meer dan nu, tegen het einde van het jaar. Niemand twijfelt er waarschijnlijk nog aan dat er moeten offers en inspanningen geleverd worden. Dit moet echter op een billijke manier gebeuren, met maatregelen waar van niet enkel de kleine arbeider, bediende, landbouwer en midden stander, de werkloze, de gehandi- kapte, de zieke de dupe is. Voor ons socialisten blijft de slogan «de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen» zeker niet hol. Fundamentele hervormingen in de financiële en energiesector, hervorming van de sociale zeker heid (plan Van Heker) en het in voeren van een vermogensbelasting zijn slechts een beperkt aantal van de mogelijkheden om te komen tot een socialistisch alternatief. Daar om verwijzen wij tot slot graag naar het belangrijke wekelijks editoriaal van federale voorzitter Alois Van den Bossche rond het alternatief. Chris Vancoppenolle secretaris SP-federatie Aalst Geraardsbergse gemeenteraad: lezing vorige zitting Of de pijnlijke herhaling vari een vorige laag-bij-de-grondse verto ning, weet u het nog? Gelukkig door het gebrul van di verse luidsprekers op de markt waarbij menig knarsende Ameri kaanse popsong tot de raadszaal doordrong, hebben wij nauwelijks de stem van de hoofdambtenaar onzes stadhuis opgevangen, mis- Nog strengere Poolse repressie, pag. 5 Devalueren is verarmen, deel 2, pag. 5 Gevaar van krediet, pag. 5 10 jaar C.S.C. te Ninove, pag. 4 Verkiezing federaal bestuur Jongsocialisten. Zaterdag 13 maart 1982 om 14 uur Zaal Forum, Groteweg 232 te Geraardsbergen (Overboelare) schien maar best! De reaktie van Heer Waterinckx was des te duidelijker: ik geef Heer Van Heuversweyn twee minuten tijd om de beschuldigingen aan mijn adres van «moordenaar» in te trekken. Ik stelde mij dus gerust, ik zat op de gemeenteraad te Ge raardsbergen en 't kon niet anders. Van haast naar spoed of snapt U dat niet goed? Bij puntje 1 van de agenda moest de aankoopakte van het Heilig Hartziekenhuis worden goedge keurd. O.C.M.W.-voorzitter Van Heuversweyn, net aangekomen, deelt mee dat er in de raad van het O.C.M.W. moeilijkheden waren gerezen, de S.P. zou niet akkoord gegaan zijn met de overname van het personeel, waarbij de hogere overheid de overnamemodaliteiten moet bepalen. Schepen Vernimmen (S.P.) wipt recht. De S.P. is niet tegen de overname van de «kliniek», noch tegen de overname van het perso neel maar indien de mensen van de Heilig Hartkliniek niet langs wette lijke weg worden overgenomen, zou het wel eens kunnen gebeuren dat wanneer er iemand klacht neer legt het personeel in moeilijkheden zou kunnen geraken, laat ons de mensen geen doekjes voor de ogen houden, zegt de heer Vernimmen. Ik ken de mensen van de H. Hartkliniek niet, merkt hij verder op, en ik schrijf er ook geen per soonlijke briefjes naar, prikt sche pen Vernimmen maar ik wens de mensen over te nemen zoals zij daar recht op hebben (heer Van Heuversweyn zit roerloos in zijn raadsstoel, zou hij schrik krijgen dat hij niet genoeg stemmen zou halen in oktober?) Stemmen in de duisternis Heer Messens (VU) vindt het maar een duister geval, die aan koopakte - ze werd weer eens snel gewijzigd, werpt hij op - Nietwaar zegt de burgemeester, 't is een uur geleden gebeurd. En, beweert heer Messens, de prijs van het gebouw werd niet eens officieel geschat (als dat nu ook nog moet!). Waarom zo'n haast vraagt Wil- lekens (S.P.) met een achterdochtig voorhoofd en profiteert van de tus senkomst om nog vlug enkele brie ven in de brievenbus van de heer Van Heuversweyn te stoppen. Wat mag dat te betekenen hebben, mis schien lezen wij een of andere uit leg in «Zeg Geraardsbergen» of zal het te lezen staan in 't blad «Zwijg Geraardsbergen»? Afwachten! S.P.-fraktieleider Walraet: waarom ons verplichten te stem men in aller heil (pas op, niet deze heil van de jaren '40!) Heer Waterinckx (onafhanke lijk katholiek of buitengewipt CVP'er, zoals u wilt): in uw aan koopakte staat 56 duizend in plaats van 56 miljoen «madam». De bur gemeester reageert niet. -fc Uiteindelijk wordt de aankoop akte meerderheid tegen oppositie goedgekeurd, Geraardsbergen is dus 56 miljoen lichter en de O.C.M.W.-voorzitter is dus weer een openbare instelling rijker. Feli citaties kunnen worden gestuurd aan de heer A. Van Heuversweyn, Adamstraat 20 te 9500 Geraards bergen met liefst een duidelijke vermelding van uw naam en adres voor het geval dat er ifi okt... Juist! Lenen: is kopen met 't geid dat men niet heeft, maar wel graag zou hebben. Dat men kan kopen! Het Gemeentekrediet van België zet zijn beurs open voor 1 miljoen 800 duizend voor de kleuterschool te Nederboelare, voor 18 miljoen en oneffen om de Schillebeekstraat te verbeteren (tegen de wil in van de bewoners of ben ik verkeerd?) Voor een half miljoen boeken voor de bibliotheek te Moerbeke en voor bijna 2 miljoen voor Zika- straat ert Kruiwagenstraat. Een lege mond voelt men liefst niet aan de tand Heer Waterinckx vraagt uitleg (de naïeveling!) aan ex-partijgenoot De Vleeshouwer (schepen van Finan ciën). Hoeveel is onze totale schul denlast nü - eu - héwel - eu - 500 miljoen - nietwaar roept ^V'ate- rinckx, - eu - hewel - wat? luidde het tweede antwoord. We zitten ondertussen in de kom- plete verwarring, in de raadszaal, in de laatste songs van de auto-scoot erluidspreker en in het jaarverslag 1980-1981 of punt 3 van de agenda: Heer Messens (V.U.) komt op een verschil van 26 maal tien tot de zesde macht in 't jaarverslag. Lees door pagina 8 -rrr :-wa Wie enig gevoel heeft voor de politieke werkelijkheid kan vandaag niet meer voorbij aan die steeds-weerkerende vraag: hebben de socialisten met betrekking tot de huidige economische crisis enig alternatief? Deze vraag stellen bij voorkeur (en zeker niet los van bijbedoelingen!) onze tegenstrevers, die vraag en discussies daaromtrent is ook het onderwerp van heel wat gesprekken onder militanten en niet- I militanten. Deze laatste vaststelling is niet zo verwonderlijk, gelet op de bijna dagelijkse rechtse indoctrinatie van «Jan met de Pet» door allerlei soorten media. Die media zingen dagelijks en in koor hetzelfde liedje «onze bedrijven zijn onvoldoende competitief, er moet en dat is onafwendbaar, ingeleverd worden, de sociale zekerheid is te duur, de devaluatie was onvermijdelijk enz. enz... Laten we vooraf toch even de situatie scherper en duidelijker stellen: welk soort van economie is ziek en wie beheerst en dirigeert het huidig internationaal gestructureerd bestel in onze Westerse wereld? Dat het huidig westers economisch bestel internationaal gestructureerd is, zal zeker niet betwist worden door de heren Martens en De Clercq; de uiteindelijke bedoelingen met de devaluatie van onze munt is 1 daarvan het duidelijkste bewijs. Welke soort van economie nu precies ziek is? In elk geval geen socialistisch geïnspireerde economie, ziek is een vrije-markt economie «waarvan het basisprincipe is en blijft 'persoonlijk winstbejag'. Wat genezen moet worden is een systeem opgebouwd door banken en multinationals, waarop noch de werknemers noch de socialistische politici enige vat hebben of hadden. Deze crisis is internationaal en structureel, kan bijgevolg niet volledig opgelost worden binnen de nationale grenzen. Zij die beweren van wel zijn om het met partijgenoot W. Claes te formuleren «politieke en economische analfabeten ofwel complete naïevelingen ofwel I doortrapte demagogen». Een totaal-oplossing in socialistische zin, zo die er is, zou bijgevolg maar tot stand kunnen komen met een zeer sterke socialistische internationale partij en een zeer sterke socialistische internationale vakbond. Hieraan zijn wij nog lang niet toe: het Europees parlement met een zeer sterke socialistische fraktie, dat een dergelijk instrument zou kunnen zijn in West-Europa, alleszins uit politiek oogpunt, komt er voorlopig zelfs niet toe enige vat te krijgen op de rechtse bureaucratie van Europese Commissie en Ministerraad. Om nu terug te komen tot ons land, willen wij even scherp en I duidelijk stellen: de Belgische werknemer heeft geen schuld aan de crisis van een systeem, dat hij niet heeft opgebouwd, laat staan zelfs beïnvloed heeft. De Belgische werknemer is niet verantwoordelijk voor de hoge rentevoeten en de krankzinnig hoge energieprijzen. Wat wel waar is, dat is dat voornamelijk onder druk van het ABW en de socialistische partij een sociale zekerheid werd opgebouwd en dat aan de werknemer voor zijn arbeid een loon werd uitbetaald dat hem een menswaardig bestaan toeliet. Het is al even waar dat 1 miljarden uit de staatskas zijn gevloeid naar sektoren zoals staal, steenkool e.a. en in de zakken van de banken en werkgevers zijn terechtgekomen. Het is nog meer waar dat de regering Martens-De Clercq de Belgische werknemer vandaag een faktuur aanbiedt voor iets dat hij niet besteld heeft, m.a.w. hem deze krisis wil doen betalen. Erger nog, het is geen geheim dat diezelfde ploeg de arme nog armer wil maken door het systeem van de index-koppeling te ontwrichten en aldus de koopkracht van de loontrekkende vele jaren terug te schroeven. De vraag stellen: welk alternatief hebben de socialisten met betrekking tot deze crisis is de puurste demagogie. Wij hebben het kapitalistisch i systeem steeds verworpen, het is niet aan ons de ziekten ervan op te sporen en.te genezen, teneinde ons in dat systeem te integreren. Het socialistisch alternatief mag en kan vandaag niet anders zijn dan te behouden wat met strijd en tranen en bloed werd verworven ten voordele van de zwaksten, de hulpelozen en de kleinen, de eenheid onder alle loon- en weddetrekkenden tot stand te brengen, de arbeiderswereld te mobiüseren om een halt toe te roepen aan de sociale afbraak, ons niet te laten verleiden tot het «dokteren» aan een systeem dat het onze niet is. Ziedaar «het» alternatief dat wij bieden, de rest is voor de rekening van de banken, de multinationals en zij die.sterke schouders hebben om vooral zware financiële lasten te dragen. A. Van Den Bossche - De kapitalisten-speculanten verdienden miljarden extra winst aan de devaluatie - De kapitalisten krijgen miljarden kado's van de regering - De werknemers worden gedupeerd België wordt het land met de lage lonen en van sociale afbraak Voor een andere politieke keuze Wij nemen deel aan de ABW betoging te Gent Autobussen: 1. Geraardsbergen Volkshuis 9.00 u. 2. Ninove Volkshuis 9.00 u. Parking GB 9.10 u. Volkshuis 9.30 u. Volkshuis Markt 9.00 u. Germinal 9.15 Volkshuis 9.45 u. Denderleeuw 3. Zottegem Herzele 4. Aalst Reaaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst ?.Z8Z l'.J...1.. I

Voor Allen | 1982 | | pagina 1