Het alternatief Harde kritiek Gemeentelijke geldnood m S.P. Denderleeuw Eerste Senatorsbal EDITORIAAL Binnen in De dader van de krisis overmeesterd C.S.C. Vormingswerk Gewest Aalst Senator Paul Van der Niepen en echtgenote Alice nodigen U en de Uwen uit op het Allen naar dit fantastisch volksbal enig en onvergetelijk IIde Kaderdag gemeentebeleid: Het O.C.M.W. in de Gemeente Op zaterdag 20 maart 1982 te 21 u. In de twee feestzalen van het Koninklijk Atheneum, De Naey er straat te Denderleeuw. Orkest: The Friends Collection. Deuren: 20.30 u. Kaarten: voorverkoop 100 fr., Kas: 125 fr. Reuze tombola Vrijdag 19 maart 1982 44* jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P Graag kom ik even terug op het artikel van Alois Van den Bossche, van vorige week. Het is juist dat de crisis niet typisch Belgisch is maar gans de kapitalistische wereld kenmerkt. Daaruit volgt dat een fundamentele aanpak van de economie moet ge beuren minstens op Euro pees vlak. Dit neemt evenwel voor de S.P. de noodzaak niet weg een concreet alternatief voorop te stellen, van maat regelen op Belgisch vlak, ten overstaan van het liberaal beleid van de huidige rege ring. De krachtlijnen van dit socialistisch alternatief zou men als volgt kun nen samenvatten: 1. Een hervorming van de sociale zekerheid, vertrekkende van het principe dat de patronale bijdragen voor de sociale zekerheid bepaald worden op basis van andere ele menten, dan de uitbetaalde lonen. Bij voorbeeld de kapitaalinbreng, de winst. 2. Het absoluut behoud van de koopkracht van de werknemers, dit steunende op het solidariteitsbegin sel dat de rijken minder rijk moe ten worden, en met het oog op het behoud van de tewerkstelling in de firma's gericht op de binnenlandse markt. 3. Fiscale maatregelen die de wer kelijke rijken de kapitalisten doen betalen en, het invoeren van een efficiënte bestrijding van de fiscale fraude. 4. We moeten en ook het A.B.V.V. is daartoe bereid ze kere «inleveringen» kunnen aan vaarden, op voorwaarde dat alle bevolkingsgroepen evenredig inle veren (nu krijgen de kapitalisten cadeaux en ontsnappen de midden stand en de vrije beroepen groten deels). Essentieel is dat de op brengst van het «ingeleverde geld» niet zo maar ter beschikking gesteld wordt van het patronaat dat deze kapitalen willekeurig en ten eigen profijte kan aanwenden, maar dat deze gelden betaald door de gehele gemeenschap, gestort worden in een Fonds voor Industriële Ver nieuwing. Dit is de enige weg die garanties biedt dat de ingeleverde gelden gebruikt worden ten bate van de tewerkstelling. In afwachting dat een dergelijk nieuw «Plan van de Arbeid» tot stand komt is het aangewezen dat de S.P. zich richt tot de strijdende arbeiders en, te hunnen opzichte, Tijdens een perskonferentie hebben de Vlaamse socialis ten scherpe kritiek geleverd op de begroting en op de besparingsmaatregelen van de regering. De S.P. stelt dat de ontvangsten voor 1982 met 40 miljard overschat werden, terwijl geen rekening werd gehouden met de voorgestelde in dexblokkering en de devaluatie. De regering vergeet ook de toe te kennen ristorno's aan de Gewesten en de Gemeenschappen af te trek ken van de voor het Rijk beschik bare middelen. Naast 37 miljard «Sociale afbraak», waarvan zelfs de kleinsten niet ge spaard worden, bevatten de voor stellen nog eens 17 miljard bespa ringen die slechts gerealiseerd kun nen worden door het verminderen van de tewerkstelling bij de over heid en in het onderwijs. Uit een analyse van de cijfers blijkt ook dat, voor zover dit nog moet aangetoond worden, de P.V.V.- slogan «minder belastingen en meer jobs» een groot kiesbedrog blijkt. Inderdaad worden voor meer dan 20 miljard nieuwe lasten ingevoerd, alsook 2,6 miljard ta riefverhogingen en verhogingen van de bijdragen in de sociale ze kerheid van 10 miljard, hetzij in totaal ongeveer 35 miljard. Al de maatregelen zullen trouwens het aantal werklozen met 60.000 verhogen. Inzake van de sociale afbraak van 37 miljard in de begroting en 20 miljard in de sociale zekerheid stelt men vast dat de maatregelen in de eerste plaats de meest bescheiden inkomens treffen. Bovendien zijn vele maatregelen lineair en vooral ten koste van de niet-actieve (ge pensioneerden, invaliden, werkloze 85-jarig bestaan Harmo nie «Hand aan hand» te Aalst, pag. 2 Het O.C.M.W. onder de loep,pag. 12 Uitgebreid gesprek met volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier, pag. 5 Is het een telefooncel of schepene De Mol, pag. 9 Er wordt geraakt aati in dex van pensioenen,pag. 7 Werkgelegenheid in Ge- raardsbergen, pag. 8 jongeren en vrouwen). Het blijkt dat de inlevering van de actieven in 1982 t.h. bedraagt terwijl voor de niet-actieven deze zelfs kan oplo pen tot 60 th. De voorstellen inzake sociale ze kerheid betekenen een werkelijke afbraak van de solidariteit tussen actie ven en niet-actieven. De zwak- sten worden niet gespaard en de laagste inkomens (W.l.G.W.'s) zien het principe van de kosteloze gezondheidszorg verloren gaan. De laatste reserves worden uitgeput zodat in de loop van het jaar voor staking van pensioenuitbetaling mag gevreesd worden. De voorziene maatregelen zijn niet ingepast in een politiek op lange termijn, integendeel in gezond heidszorg wordt de eerste-lijn ge zondheidszorg gehypothekeerd. Tenslotte effenen deze maatrege len, o.a. het verhogen van het rem geld, de weg voor een privatisering zoals door de P.V.V. openlijk wordt gewenst. Inzake de besparingen in de werk loosheidssector worden zowel de vergoedingen fors verminderd (12 miljard) als de fiskaliteit verhoogd (2,5 miljard). De maatregelen tref fen duidelijk het hardst de zwak- sten nl. de jongeren en de vrouwen. Voor deze categorieën bedraagt de inlevering 10% tot 50%. In de onderwijssector tasten de voorstellen van de regering de kwa liteit van het onderwijs aan en be dreigen ze rechtstreeks 18.000 ar beidsplaatsen. Het vernieuwd secundair onderwijs wordt het slachtoffer van de reke ning wat erop neerkomt dat het rijksonderwijs ernstig in zijn wer king wordt belemmerd. Al deze maatregelen worden doorgevoerd met miskenning van de schoolpact- commissie en betekenen aldus een aanslag op de schoolvrede. De S.P. vraagt dan ook dringend de bijeen roeping van de schoolpactcom- missie. Karei Van Miert en Willy Claes wezen erop dat de tegenstellingen en de blokkeringen in de regering zich opstapelen en dat het menings verschil tussen de ministers May- stadt en Gol goed vergeleken kan worden met de blokkeringen in de vorige regering. De regionalisering van de nationaal gebleven sectoren dreigt in de impasse te geraken en men begint weer met het spelletje van de verbinding van verschillende dossiers. De devaluatie heeft niet geleid tot wat ervan verwacht werd. Dat valt af te leiden uit het koersverschil tussen de officiële en de vrije devie zenmarkt. Lees door pag. 7 zeer duidelijke verbintenissen aan gaat. Zo is het wenselijk dat de S.P. er zich nu duidelijk toe verbindt slechts dan opnieuw nog regerings verantwoordelijkheid te zullen dra gen, indien de indexkoppeling wordt hersteld en de sociale af braak wordt goedgemaakt. Een dergelijk contract tussen de werk nemers en de S.P. zou ongetwijfeld zeer positief inwerken op de moti vatie van de arbeiders in hun huidi ge strijd en zou de S.P., bij de volgende verkiezingen, ongetwij feld een serieuze vooruitgang be zorgen. Op het cruciaal moment dat we nu beleven moet de S.P. meer doen dan een verbale kritiek uiten op het huidige regeringsbeleid. De S.P. moet kordaat, met het A.B.V.V., daadwerkelijke actie voeren tegen het voor de arbeiders nefaste rege ringsbeleid. De S.P. krijgt hier een unieke gelegenheid om voorgoed de kristen-demokratie in Vlaande ren terug te drijven. Voor de S.P. is het nu het moment om door strijd bare acties de arbeiders voor zich te winnen en aldus de sterkste partij in Vlaanderen te worden. Durf, strijd en absolute garanties aan de arbeiders voor een toekomstig pro gressief beleid, zijn daartoe de ver eisten. Herman VAN HERZEELE. Het is een feit dat, ondanks de opgelegde bezuinigingsmaatregelen, de financiële toestand van de gemeenten steeds slechter wordt. Sommigen onder hen ondervinden zelfs moeilijkheden om hun personeel en hun leveranciers te betalen. Er moet dan ook zo spoedig mogelijk gehandeld worden om echte financiële rampen te voorkomen. Alhoewel we ons degelijk bewust zijn van de moeilijke financiële situatie waarin het land zich bevindt, is het duidelijk dat minimale eisen qua gezondmaking van de gemeentelijke financiën dienen uitgevoerd te worden. Zo moet een normale minimumaangroei van het Gemeentefonds behouden blijven en dit met inachtneming van de inflatie. Tevens moet ernaar gestreefd worden de sociale lasten waaronder de gemeenten gebukt gaan, te verminderen. Hierbij denken we ondermeer aan: het bestaansminimum voor honderd procent ten laste van de Staat te brengen; een ruimere dekking van de toenemende uitgaven van de O. C. M. W. 's door een verdubbeling van de Speciale Fondsen van openbaar welzijn, waarvan vijftig procent ten laste van de hogere overheid; het volledig ten laste nemen van de Staat van de juiste waarde van de goederen in de dode hand; een einde maken aan de vertraging waarmee de Staat de sommen terugbetaalt die hij int voor rekening van de gemeenten. Al deze maatregelen zouden het de gemeenten moeten mogelijk maken de financiële toestand alleszins aan te zuiveren en aldus hun autonomie te vrijwaren. De gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1982 zullen trouwens belangrijk zijn, ook op het punt van het financieel beleid. Daar de aanwending van de middelen een zaak is van de gemeenteraadsleden, is het belangrijk dat de socialistische maatschappij-visie in ruime mate vertegenwoordigd is. Pas dan zal men erin slagen de financiële lasten rechtvaardig te verdelen naar ieders draagkracht en de beschikbare gelden zinvol te besteden. Het spreekt vanzelf dat de eerste bekommernis moet uitgaan naar de bescherming van de tewerkstelling, maar ook moet aandacht besteed worden aan de verbetering van de leefomstandigheden, zowel op het vlak van de sociale voorzieningen als van het leefmilieu. Dit alles zal in de huidige moeilijke ekonomische omstandigheden en in een periode waarin onze politieke tegenstrevers het neo-liberalisme, met al zijn negatieve aspekten voor de gewone man, schijnen heruitgevonden te hebben, niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Nochtans dienen wij als socialisten aan de bevolking duidelijke alternatieven aan te bieden, ook wat de financiële gezondmaking van de gemeentelijke financiën betreft. Alles is een kwestie van het leggen van prioriteiten. En in het prille verleden is duidelijk gebleken dat de socialistische visie zeker niet deze is van de C. V. P. en de P. V. V. Gelukkig maar! Marc GALLE, Minister. Zaterdag 27 maart 1982 van 10 tot 16 uur Inleiders: (onder voorbehoud): John Wilson, ere-sekretaris O.C.M.W. Antwerpen Roger Van der Putten, sekretaris O.C.M.W. Geraards- bergen. Paneel: Roger Van der Putten Martin Van der Speeten, voorzitter O.C.M.W.-Aalst Albert Saeys, sekretaris O.C.M.W.-Aalst Georges Couck, ex-voorzitter O.C.M.W.-Denderleeuw Moderator: Alois Van den Bossche. Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Belangstellenden voor deze en volgende kaderdag kunnen nog steeds inschrijven tegen overschrijving van 200 fr. op rekening 870- 0001030-26 van C.S.C.-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. In deze prijs is dokumentatie en lunch inbegrepen. Voor één kaderdag: 100 fr. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst -li 382. ■2*^LTL*ule-A.-yi ïfliWÉM» 'ff.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1