Pleiten voor een socialistisch alternatief DENDERLEEUW Norbert De Batselier: Norbert De Batselier zal in dit blad wel niet meer voor gesteld hoeven te worden. Samen met een aantal gene ratiegenoten is hij immers het boegbeeld van de ver nieuwing en de doorbraakge dachte binnen de SP. Als nieuwkomer in het parle ment leverde hij tevens op vallend knap werk in de spe ciale kommissie die de vol- machtenwet heeft behan deld. Innoverend was ook zijn formulering van een so cialistisch alternatief voor de huidige neo-liberale politiek. We hadden in het Dender- leeuwse Achturenhuis hier over een gesprek met hem: Partijvernieuwing Volmachten en inleveren Regionalisering Een socialistisch alternatief Van horen zeggen... Kaarting Culturele Centrale Standaard bevestigt O.C.M.W. Tekst en interview: WERNER VAN DEN STOCKT HARRY KNOOREN i N'l - Oproep aan alle kandi daten van onze lijst SP-Welle: «Voor Allen» - 19 maart 1982 -5 Voor Allen: Begin '81 word je be noemd tot het wel heel hoge ambt van administrateur-generaal in het nieuwe ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Iedereen dacht dat met deze topbenoeming je politieke loopbaan afgelopen was. Toch kies je één jaar later terug voor een risicovolle politieke loopbaan. Wat bracht je eigenlijk daartoe? NDB: Je beslist dat niet zo erg rationeel, het is eerder gevoelsma tig. Enerzijds waren er de mensen uit mijn eigen omgeving, anderzijds waren er de militanten uit mijn arrondissement die erop aandron gen om toch maar in de politiek te gaan en me niet te verstoppen in de administratie. Nationaal drongen ook Van Miert en Tobback hierop aan. Ondertussen was de situatie in de federatie Dendermonde verre van rooskleurig. Van verkiezing tot verkiezing gingen we telkenmate fel achteruit, inzoverre zelfs dat de zetel in Dendermonde ernstig in gevaar kwam. Dit alles heeft ertoe geleid dat ik datgene verlaten heb waarvoor ik rationeel misschien had moeten kiezen. VA: Met Van Miért en Tobback zijn we bij de Doorbraak-idee en de vernieuwing binnen de partij. In- hoeverre is deze idee doorgedron gen tot de basis? NDB: Wij maken in de SP op dit ogenblik een eigenaardige vernieu wingsoperatie mee. Het is een ver nieuwing, met Van Miert als boeg beeld, die aan de partijtop is ver trokken. Maar een echte vernieu wing in, een beweging krijg je niet als deze zich ook niet aan de basis voltrekt. Hier is een heel belangrij ke rol voor de federaties wegge legd. Deze zouden een beleidssche- ma moeten opstellen, dat deze ver nieuwingstendens vertaalt naar het eigen arrondissement. Dat bete kent dat men moet streven naar meer vorming in de eigen federatie, naar gemeenschappelijke akties, naar akties met andere groepen zoals leefmilieugroepen, vredesbe wegingen enz. Ook de uitbouw van de eigen organisaties, zoals de uit bouw van een politieke vrouwenor ganisatie en het scheppen van meer ruimte voor de Jong Socialisten, moet meer aandacht krijgen. Als je dat als federatie gaat bevorderen, tot in de afdelingen toe, want het is daar dat de vernieuwing moet ge beuren, dan krijg je een vernieuw de partij. VA: Nu schets je natuurlijk een ideale situatie. Is het ondertussen niet zo dat de dragers van de politie ke vernieuwing zodanig benomen zijn op nationaal politiek vlak, dat je op plaatselijk vlak zeer weinig ziet gebeuren. De vernieuwing zou op die manier zelfs kunnen dienen om een progressief imago op te bouwen. NDB: Als men als nationaal politi cus de federale verantwoorde lijkheden blijft opnemen, zit je met een kumul van mandaten. Men mag zich echter niet verstoppen achter die kumul. Toen ik verkozen werd als federaal voorzitter ben ik daarom met de partij een kontrakt aangegaan. Dat kontrakt omvatte een aantal beleidsopties die op rela tief korte termijn moesten verwe zenlijkt worden en moesten bijdra gen tot de vernieuwing van de par tij. Zo was er bij ons in de federatie geen echte gemeenschappelijke ak- tie meer. Die is er nu wel. Zo is de partij tijdens de stakingsakties mee piket gaan staan, zodat men goed kan zien dat de partij het ABVV steunt. Een ander punt uit de be leidsnota was het opzetten van een reeks vormingsaktiviteiten met de mutualiteit en met de vakbond over de sociale zekerheid. De bedoeling hiervan was voldoende geïnfor meerd te zijn om nadien een serieus standpunt over de sociale zekerheid te kunnen innemen. We hebben ondertussen ook ge daan gekregen dat in een aantal afdelingen uit de federatie Dender monde, op elke bestuursvergade ring minimum 30 minuten over po litiek wordt gesproken. Op die ma nier wordt er ook weer over poli tiek gediscussieerd in de verschil lende afdelingen. Verder hebben we in Dendermonde ook een soort politieke kaderschool opgericht. Op de drie bijeenkomsten die er nu geweest zijn waren gemiddeld 46 mensen aanwezig, wat bewijst dat er wel een vraag is naar dergelijke initiatieven. Tegelijkertijd hebben we ook aan allerlei akties meege daan. Het komt er nu op aan dat een federaal bestuur zich daarachter schaart en dit stimuleert. Dat ze anderen, die ook nieuwe ideeën hebben, stimuleren i.p.v. de kop in te drukken. Men zegt me wel dat je op die manier last krijgt op je kongressen en dat is ook wel zo maar ik geloof dat uit kritiek nog altijd de beste ideeën komen. Dit is toch wat een van de wetten van de dialektiek ons geleerd heeft: dat tegengestelde ideeën de basis vormen van nieuwe ideeën. Wat bij ons in Dendermonde ge beurt, voltrekt zich b.v. ook in Leuven, waar Tobback met zijn studiekring heel wat mensen uit andere milieus aantrekt, en in Sint- Niklaas waar Willockx de gemeen schappelijke aktie nieuw leven in geblazen heeft en waar zeer waar devolle en progressieve militanten aan het werk zijn in vakbond en mutualiteit. VA: De devaluatie is een ingreep die jij al een tijdje voorspeld had. Er zijn economisten die stellen dat deze devaluatie een spiraal van inflatie en nieuwe devaluaties zal oproepen. Hoe schat jij dit in? NDB: Vanuit de regering verwacht men dat men door de verlaging van de rentevoeten, de devaluatie en een kostenverlaging automatisch komt tot een heropflakkering van de investeringen. Volgens mij komt men enkel tot een heropflakkering van de winstvoet. Hogere winsten betekenen daarom nog niet meer investeringen, zeker niet zolang de rentevoeten van de beleggingen ho ger blijven dan de wïnstvoet voor risikodragende investeringen. In dien er al investeringen komen, moeten we nog nagaan welke inves teringen. Zullen deze gebeuren in toekomstgerichte sektoren of in achtergebleven sektoren, gaan het diepteinvesteringen of uitbreidings investeringen zijn? Ik geloof alles zins niet dat deze maatregelen meer tewerkstelling zullen meebrengen. Een devaluatie had ekonomisch pas zin gehad indien er al een ver nieuwd ekonomisch beleid op gang was gekomen. Een devaluatie kan vandaag pas slagen indien' je ener zijds aktieve patroons hebt met ekonomische ideeën (en die heb ben wij in België zeker en vast niet) en anderzijds een passieve arbei dersbeweging hebt die geen eisen stelt naar koopkracht toe. Wij heb ben in België net het omgekeerde en daarom is deze devaluatie ook een zinloze operatie geweest. Het vertrouwen in de frank is trouwens niet hersteld: het verschil in koers tussen de officiële en de vrije markt is terug 8,5 a 9% (op de vooravond van de devaluatie was er een ver schil van 10%). Ik vrees dus een inflatiespiraal, en op dat ogenblik zal men zeggen dat nog meer inge leverd moet worden hetgeen de winstvoet nog meer ten goede zal komen. VA: De inlevering blijft dus niet beperkt tot de 3% index-inlevering? NDB: Eens men de inleverings psychose begint, kan geen enkel cijfermateriaal deze nog tegenhou den en komt men tot een verdere inlevering. Niet alleen op het direk- te loon, maar ook op het indirekte loon: de sociale zekerheid. Dit be tekent dus een inlevering van dege nen die het nu al moeilijk hebben. VA: Dit zou dan in tegenspraak zijn met de volmachtenwet, die spreekt van een maximum van 3%? NDB: Als de economische situatie nog verslechtert of niet gevoelig verbetert, als de werkloosheid nog verhoogt, zal men de inlevering verderzetten. Niet noodzakelijk door de indexaanpassingen te blok keren. De inleveringsdiscussie zal m.i. namelijk meer en meer verlegd worden naar de bedrijven toe. Men is nu begonnen met de sektoren in meoilijkheden. Indien daar de reaktie niet te fel is, zal men ermee doorgaan voor de ganse industrie. VA: Hoe, beoordeel je de voorstellen tot federalisering van de vijf natio nale sektpren? NDB: Vooreerst wil ik erop wijzen dat men voorzichtig moet zijn. Het gaat hier om zeer vele miljarden, die zwaar op het budget wegen. Het is ook politiek een zeer netelig probleem. Indien men van een zui ver ekonomisch standpunt zou ver trekken, zou men het nationaal moeten houden, want het is de kern van ons industrieel beleid. Dus om een monetaire politiek te kunnen voeren, om de sociale zekerheid te blijven behouden als nationaal ele ment en als solidariteitselement, móet je dat nationaal houden. Als we echter nagaan welke-de beslis singen zijn van deze regering en Volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier voor een volle zaal in het Denderleeuwse Achturenhuis. V.l.n.r. jongeren- voorzitter Danny Arijs, moderator Werner Van den Stockt en senator Paul van der Niepen. ook de vorige regeringen, zie je dat in al die tijd ook in de zogenaamde nationale sectoren een regionaal beleid werd gevoerd. Er werd in het staal tegelijkertijd gesproken over Sidmar en ALZ en over Coc- kerill-Sambre. Als men het in de scheepsbouw had over Cockerill- Yards, dachten de Walen aan een ander Cockerill. Als men een vraag stelde over het staal, antwoordde men over steenkool. Het is een geestesgesteldheid die we meema ken, zodat we politiek gesproken om een budgettair verantwoorde beslissing te nemen en niet in een spiraal van kompensaties terecht te komen, naar een verregaande re gionalisering toe moeten van het ganse industrieel beleid. Dit geldt voor alle nationale sekto ren, dus ook voor de energiesektor en de financiële sektor. Een gron dig onderzoek moet trouwens ook gebeuren naar wat de financiële verantwoordelijkheid van de ge westen zou zijn bij een verregaande regionalisering. Ons land mag niet kapot gaan aan overdreven unitaire ingesteldheid, zeker daar waar het unitaire niet langer nationaal is* O maar in feite verkapt en kumulatief geregionaliseerd wordt. D.w.z. dat men bij elk nationaal dossier in feite al regionaal denkt, maar met nationale middelen werkt. VA: Is het gevaar niet groot dat heel het sociaal konflikt en het verzet tegen de regering helemaal omgebo gen wordt in een tegenstelling Vlaanderen-Wallonië? NDB: We mogen ons verwachten aan een nieuwe diskussie over fede ralisering, maar tegelijkertijd moe ten we onze mensen warm houden voor het ekonomisch probleem. We moeten praten over federalis me, maar we mogen ook weer niet geloven dat met het federalisme morgen alle problemen zullen op gelost zijn. Federalisering is dus geen uitweg voor de ekonomische crisis an sich, maar gewoon een manier om bepaalde problemen vlugger op te lossen. VA: Eén van de sleutelbegrippen in je socialistisch alternatief is het ver nieuwd industrieel beleid. Nu ver wijt je de Belgische ondernemers konservatisme en een gebrek aan kreativiteit. Veronderstelt dit dat de overheid dit vernieuwd industrieel beleid op zich moet nemen en is dit wel realistisch binnen de bestaande strukturen? NDB: Ik zou hierop willen ant woorden met een boutade. Een Italiaans syndikalist zei ooit: «In de naam van het onmogelijke, hebben de socialisten het mogelijke niet gedaan». We moeten niet te vlug denken dat iets niet mogelijk is: een beweging wordt nooit gedragen door 51%, altijd door een minder heid. Dit geldt ook voor onze be weging. Het komt er nu op aan dat deze minderheid een groter aantal mensen kan doen geloven in onze eigen socialistische oplossingen. Op dat moment worden de grenzen van het mogelijke heel wat verlegd. We hebben de taak de socialistische oplossingen voor te stellen en ande re mensen, binnen of buiten onze strukturen, te overtuigen. Dan pas zijn fundamentele vernieuwingen mogelijk. Dan mag de partij bij de eerstvolgende gelegenheid natuur lijk niet de geilheid vertonen om opnieuw in de regering te gaan zonder fundamentele eisen te stel len inzake industrieel beleid, inza ke hervorming en herwaardering van de planning, inzake vermo gensbelasting, inzake hervorming van de ekonomische expansiewet geving. Deze eisen mogen dan geen holle woorden blijven, maar moe ten uitgeschreven worden tot pre cieze voorstellen. VA: Hoe moet dit industrieel beleid nu gerealiseerd worden? NDB: In de eerste plaats moeten de investeringen van de privé-in- dustrie meer gericht worden naar de doelstellingen van het ekono misch plan. Daartoe moet de ex pansiewetgeving hervormd wor den. Zo zullen in de privé-onderne- mingen overheidsparticipaties te verkiezen zijn boven subsidies en moet er voor elke frank steun aan de bedrijven een kontrakt afgeslo ten worden tussen overheid en privé. Deze maatregelen t.o.v. de privé- nijverheid moeten samengaan met het uitbouwen van een volwaardig overheidsinitiatief. De instrumen ten daarvoor bestaan trouwens al. Sommige van die instellingen zou den wel efficiënter kunnen gemaakt worden. Zo heb ik voorgesteld om de DNB (Dienst voor Nijverheids bevordering) als technische dienst toe te voegen aan de GIMV. Dit zou ongetwijfeld de operationaliteit van beide instellingen verhogen. VA: Wat stel je dan voor voor de staalindustrie? NDB: Ik ben er tegen dat de staat nog langer geld pompt in de staalin dustrie, zoals dat tot nu toe gebeur de. Ik begrijp de Walen, die terecht ongerust zijn en strijden voor hun laatste grote industrietak. Ze ver gissen zich echter wel van tegen stander. De grote schuldige is im mers niet de overheid maar de holdings, die sinds er geen winst meer kan gemaakt worden in de staal, alle risico's en verliezen pro beren af te schuiven op de gemee nschap. De overheid zou daarom voor het geld dat ze nu rechtstreeks in b.v. Cockerill-Sambre steekt, participaties kunnen nemen in ren dabele bedrijven van dezelfde hol dings, met de verplichting dat deze voor eenzelfde bedrag investeren in de staalnijverheid. Dit systeem van subsidiëren zou voor gevolg hebben dat er opnieuw in de staalnijverheid geïnvesteerd wordt en dat de over heid een voet aan de grond krijgt in rendabele sektoren, wat ook bud- Werner Van den Stockt De karnavalstoet is na zeven jaar duidelijk niet meer weg te denken in onze gemeente. De organisato ren en het talrijk opgekomen pu bliek waren het erover eens dat deze editie wel één van de beste uit de reeks was. Onder een pril lentezonnetje trok ken niet minder dan 43 groepen door de Denderleeuwse straten. Blikvangers waren ongetwijfeld de prachtwagen van de Aalsterse «Lödderoigen» en de originele Le- debergse showband Concordia. Ook de Denderleeuwse groepen zetten hun beste beentje voor. De zevenkoppige jury die de meest Met «zaat ver sosiole woenwaijken» maakte een voor ons niet onbekend karnavalist allusie op bepaalde lokale toestanden Na een bijzonder spannende wed strijd konden Gaston Van den Bor- re en Arnold Bombeeck ons na veel cijferwerk de volgende uitslag mee delen: 1Henri Van den Stockt 3322 p. Jan Van Schuerbeeck 3322 p. 3. Hugo De Sadeleer 3307 p. 4. Jozef Sorgeloos 3161 p. 5. Roger Wageman 3112 p. Volgende ontmoeting: 18 april te 20 u. Een zwierig Standaard heeft de opvallende prestaties van de laatste weken ook voor eigen publiek kun nen bevestigen. Tegen de vroegere leiders zette een gemotiveerde thuisploeg direkt al alle registers open. Na een paar mooie akties werd Van Heuverzwijn foutief ge stuit in het strafschopgebied. Geld hof liet de kans niet onbenut zodat de thuisploeg na een kwartier spel op voorsprong kwam. De bezoe kers reageerden gevat en even later hingen de bordjes weer in even wicht. Standaard liet zich hierdoor echter niet ontmoedigen. Zo keilde op de 3Qste minuut een ver schot van Geldhof legen de paal. Even voor rust was er opnieuw sensatie toen een 35 meter schot van dezelf de Geldhof over de verbouwereer de bezoekende doelman tegen de deklat te pletter sloeg. Na de koffie kregen we opnieuw twee offensief en sportief spelende ploegen die de toeschouwers weer met het voetbal verzoenden. In de 55ste minuut hield de plaatselijke aanhang de adem in toen Aabech alleen op doel afging, Metzgen dribbelde en besloot. Een weer erg sekure Mock kon echter net op de lijn nog red ding brengen. In dezelfde minuut nog besloot Van Heuverzwijn al leen voor het bezoekende doel net naast. De laatste twintig minuten waren volledig voor de thuisploeg. Pech en paal stonden een tweede doelpunt van een herboren Stan daard echter in de weg. In aanwezigheid van gouverneur De Kinder, senator Paul Van der Niepen, OCMW-voorzitter Julien De Bruyn, de ministers Galle en De Wulf, en talrijke andere voor aanstaanden werd zaterdag het OCMW-bejaardencomplex «Ten Kouter» ingehuldigd. 'Volgende week hierover een uitgebreid ver slag. Verslag ook over de officiële opening van de gemeentelijke openbare bibliotheek en de dyna mische aanpak ervan. gettair een goede operatie zou zijn. Wat een dergelijke operatie in de weg staat is de macht van het finan cieel kapitalisme. Maar binnen het kader van een socialistisch alterna tief zal aan die macht hoe dan ook getornd moeten worden. VA: Je zegt dat het absoluut nodig is dat onze eigen mensen ervan over tuigd zijn dat de socialistische eisen ook realistisch en haalbaar zijn. Er werden (m.n. door het SEVI) al een paar pogingen ondernomen om een dergelijk alternatief voor de SP op te stellen en daarrond een campagne te beginnen. Dat heeft echter zelfs binnen de SP weinig weerklank gevonden. Wat is daar fout gegaan? NDB: De grootste fout was, dat men te vlug tot een tekst is willen komen. Men heeft te weinig gekon- sulteerd. Niettemin vind ik zeer vele van de in de betreffende tekst geformuleerde ideeën zeer goed. Ik heb wel één grote bemerking: dat is dat de inleveringspsychose ook in die tekst is doorgedrongen. Ik pro beer nu juist overal aan te tonen trouwens met mij vele anderen, zelfs de Citybank dat onze lonen NIET de oorzaak zijn van onze problemen. Daarom zie ik ook niet goed in waarom in een socialistisch dokument de inlevering overdreven aandacht zou krijgen. Wij moeten ons niet goedpraten bij liberale ekonomisten of bij «De Stan daard». Wij moeten ons ons baserend op konkreet cijfermate-' riaal alleen verantwoorden bij de voornaamste peiler van onze beweging: de arbeidersklasse. originele lokale groep moest aan duiden, had het zeker niet makke lijk. Uiteindelijk zou de Gold Star het nipt halen van Vollen Domp uit Welle, de winnaars van vorig jaar. Tussen de groepen door defileer den verschillende enkelingen, die allusie maakten op bepaalde poli tieke gebeurtenissen. Polen, de werkloosheid en het winterse zout- strooien werden op een ludieke manier aan de man gebracht. Het karnavalgebeuren werd tenslotte met veel gerstenat en bergen kon- fetti op de «zotte maandag» afge sloten. Na een in alle opzichten geslaagde karnaval kunnen de mas kers hiermee weer voor een jaar afgezet (of opgezet) worden. A - Jonker Jany I, op zijn Latijns- Amerikaans, opnieuw één van de smaakmakers van het voor bije karnavalgebeuren. Op zaterdag 27 maart gaat in de feestzaal 8-Urenhuis de kader vorming door in verband met de OCMW-werking. Alle gemeen temandatarissen, O.C.M.W.-le den en kandidaten van onze lijst worden verzocht zich hiervoor te laten inschrijven. Met het oog op een degelijke voorbereiding voor de aanstaande gemeen teverkiezingen is dergelijke vor ming zeker van groot belang. Daarom allen zonder onder scheid present op deze kader vorming. Op 26 februari overleed onze goede vriend Albert Van Rampelberg Op woensdag 3 maart werd onze vriend Albert Van Rampelberg door een talrijke schare vrienden en familie naar zijn laatste rust plaats begeleid. Albert zou in juli 1982 zevenenzes tig jaar geworden zijn. Hij was lid van ons SP-bestuur en voorzitter van ons «Sport- en Feest comité Vooruit», een militant ver dediger van zijn overtuiging. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 en 1976 was hij kandidaat op onze SP-lijst. Als voorzitter van het «Sport en Feestcomité Vooruit» organiseerde hij tal van wielerv^pdstrijden en andere sportmanifestaties. Ook voor andere aktiviteiten konden wij steeds op hem een beroep doen. Zijn heengaan laat in onze bewe ging een diepe leemte na. Namens onze SP, het «Sport- en Feestcomi té Vooruit» en de socialistische ge pensioneerden, bieden wij aan zijn echtgenote, zijn kinderen en klein kinderen, nogmaals onze gevoelens van oprecht medeleven aan. Albert, uw aandenken blijft bij ons verder leven. SP-Welle, «Sport- en Feestcomité Vooruit», Socialistische gepensio neerden. Welle.

Voor Allen | 1982 | | pagina 5