Senator Paul Van der Niepen op de bres voor het rijksonderwijs De kinderen van de rekening iCyi -fi m Kommuniqué van A.B.V.V. aan bevolking arrondissement Aalst Na de massale betoging van 18 maart te Gent gaat de strijd verder ARBEIDERS, BEDIENDEN, OPENBARE DIENSTEN, WERKLOZEN, GEPENSIONEERDEN Neem massaal deel aan de A.B.V.V.- Fakkeloptochten op vrijdag 26 maart 1982 De SP-federatie Aalst is solidair met deze actie van het A.B.V.V. Zij roept alle leden dan ook op tot deelname aan één van beide fakkeloptochten C.S.C. Vormingswerk Gewest Aalst 1 Vrijdag 26 maart 1982 44' jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P Opgemerkt pleidooi in de Senaat Rijksuniversiteit Gent grote slachtoffer Bij de bespreking van de be groting van Nationale Op voeding van 1981, past het zeker nu, gezien de middelen voor 1981 reeds zijn opge bruikt en gezien inmiddels andere titularissen aan het hoofd van het Departement zijn gekomen, de weerslag van het huidig beleid als van de budgettaire ingreep op het onderwijs in het alge meen en op het rijksonder wijs in het bijzonder even onder de loupe te nemen. Maar...pag. 3 igén in erover pag. 5 aanval op it, pag. 5 AALST Samenkomst: Volkshuis, Houtmarkt 1. Begroe ting om 19 uur. Vertrek van de Fakkeloptocht om 19u30. ZOTTEGEM Samenkomst: Volkshuis, Markt 8, begroeting om 18u30. Vertrek van de Fakkeloptocht om 19 uur. Lees door pag. 5 Met haar opzet om sommige staatsuitgaven en de inko mens terug te schroeven, dreigt deze regering met het onderwijs een sector van le vensbelang af te bouwen. Mare Galle De inlevering Sociale zekerheid - fiskaliteit Vakbondsvrijheid De verdere akties Het ABW wil duidelijkheid! Zaterdag 27 maart 1982 van 10 tot 16 uur IIde Kaderdag gemeentebeleid: Het O.C.M.W. in de Gemeente 1982 Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALSI Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst mulatie van inleveringen die het statuut van het personeel en de kwaliteit van het onderwijs meer dan ernstig bedreigt. De onrust in deze sektor is dan ook bijzonder groot. Het is nu reeds duidelijk dat zelfs ambten van vastbenoemden in het gedrang zullen komen. Vastbe noemde leerkrachten ter beschik king stellen is echter geen bespa ring. Door het massale karakter van de afdankingen komt echter de reaffektatieregeling in het gedrang van zodoende de vastheid van be trekking in deze sektor. Wij moe ten dus besluiten dat de verbintenis van de vorige regeringen in een akkoord met de vakbonden afge sloten in 1979 om de werkgelegen heid te waarborgen door deze CVP-PW-regering eenzijdig wordt verbroken. Deze voor onze jeugd en dus voor de toekomst van ons land zo belangrijke onderwijs- sektor zal voor Vlaanderen alleen al het verlies van duizenden gekwa lificeerde arbeidsplaatsen kosten, waarvan ten minste 6000 in het sekundair onderwijs. Wat erger is op basis van de budgettaire cijfers omgerekend op jaarbasis of een besparing van het deel 1982 x 3, kan zelfs globaal van een tewerk- stellingsafbouw met 18.000 eenhe den voor het ganse land vooropge steld worden. We hebben daarbij de stellige in druk dat deze massale inlevering onder meer en vooral de expansie van het vrij gesubsidieerd onder wijs in Vlaanderen in de toekomst moet financieel mogelijk maken met betrekking van het type II naar het type I en van het uitbouwen van een onderwijsaanbod alsmede van haar konkurrentiepositie in deze verzuilde onderwijswereld. Maar aan de grote 'uitgaven, die gepaard gaan met de pluraliteit en de verzuiling van het onderwijsaan bod, alsmede met de overlapping van de bestaande infrastrukturen, wordt niets gewijzigd. Met andere woorden: er werd geen evenredige verdeling van de lasten aangehou den en de hele operatie die als een herschikking van het budget wordt aangekondigd, ten voordele van bepaalde niveau's of onderwijsvor men treft in feite eenieder. De maatregelen die de tewerkstel ling zouden kunnen bevorderen zoals gedeeltelijke arbeid en kumu- latiebeperking, worden opzettelijk in het vage gelaten of in feite niet doorgevoerd. Integendeel, want zo heeft minister Coens onlangs in de universitaire sektor per omzendbrief de moge lijkheid tot kumul voor de universi teitsprofessoren retroaktief ver ruimd en dit ten laste van de uni versiteiten. En hiermee komen wij dan op het terrein der universitei ten, waarop de bezuinigingsmaatre gelen zwaar zullen doorwegen... Zo hebben de door de huidige regering voorgestelde maatregelen met betrekking tot de Rijksuniver siteit Gent toepassing op: 1. het doorrekenen van de loonma tiging met 3% in de forfaitaire kostprijs. 2. de reduktie van de forfaitaire kostprijs met 2,5% 3. de afbouw van het overtollig personeel. Wat dit laatste betreft heeft het nieuw financieringssysteem dat in 1971 werd ingevoerd geleid tot een forse verhoging met terugwerkende kracht van de werkingsmiddelen van de universiteiten met 11%. Zij ging evenwel uitsluitend naar de vrije universitaire instellingen. De bekommernis en angst die mo menteel leven in de onderwijswe reld omtrent hetgeen komen zal, kunnen ons zeker niet ongevoelig laten. Daarom willen wij wat de aange kondigde besparingen in het onder wijs betreft, een aantal elementen lichten uit de perskonferentie die de Vlaamse socialisten enkele da gen geleden hebben gegeven naar aanleiding van het bekendmaken van de begrotingsobjektieven. Daar stellen we vast op basis van de pers, dat buiten de inlevering op de wedden en weddetoelagen, 4,1 mil jard voor het nederlandstalig en 3,5 miljard voor het franstalig onder wijs, exclusief de universiteiten, reeds een aantal maatregelen wer den bekendgemaakt ten bedrage van 2,9 miljard frank. De thans bekende maatregelen dekken aldus geenszins het geheel van de bezui nigingen die wellicht in de sektor van nationale opvoeding zullen worden genomen. Het valt dus ten zeerste te vrezen dat daarbijkomende maatregelen nog meer en vooral het rijksonder wijs zullen treffen inzake pedagogi sche middelen en infrastruktuur, inzake werking leerlingenvervoer en dies meer. De nu -al bekendfe voorstellen zijn een werkelijke cu- Foto Willy Morckx In de allereerste plaats wordt het Vernieuwd Secundair Onderwijs getroffen, maar ook de overige ni veaus blijven niet gespaard. De maatregelen in het onderwijs raken zowel het inkomen, de pres taties als de vastheid van betrek king en het personeel. Voor volgend schooljaar zijn in het Rijkssecundair Onderwijs meer dan 2300 arbeidsplaatsen bedreigd. Daarenboven worden de organisa tie en de kwaliteit van het geboden onderwijs op de helling gezet. Het valt op dat in het V.S.O. aanzienlijk meer wordt bezuinigd dan in het traditioneel secundair onderwijs van het type II, dit voor al in het confessioneel onderwijs geldt. Het is vooral het officieel neutraal onderwijs, waar het V.S.O. spe ciaal werd doorgevoerd, dat door de maatregelen getroffen wordt en dit in tegenstelling met het neder landstalig vrij onderwijs, waar en kel in 20% van de scholen de ver nieuwing werd ingevoerd. Het me rendeel van de vrije scholen, waar het onderwijs traditioneel is gehou den, wordt aldus in veel mindere mate getroffen. Het secundair onderwijs is de laat ste twintig jaar met de democratise ring van de maatschappij uitge groeid tot een waar massaonder- wijs. Dit onderwijs voor allen heeft aldus een enorme expansie gekend, o.m. door een verdere scolarisatie van jongens en meisjes. Inhoude lijk heeft het vernieuwd secundair onderwijs deze democratisering meer gestalte gegeven. De betere begeleiding en omkadering alsme de een gepaste oriëntatie zijn als essentiële verworvenheden ten gunste van de jeugd te be schouwen. Door haar optie- en begeleidings mogelijkheden is het is het V.S.O. het onderwijs dat zich wenst aan te passen aan de zich steeds wijzigen de omstandigheden van de maat schappij. Door de forse besparin gen, die essentieel de kwaliteit van dit onderwijs raken, door de ver mindering van de optiemogelijkhe den en het urenkrediet, raakt men in feite aan de mogelijkheden van de leerlingen om op de meest vol waardige wijze een opleiding te verkrijgen teneinde hun kansen in de wereld van morgen te vrijwaren. De maatregelen die aldus niet rechtstreeks de beurs van de ouders zullen treffen, zijn juist om deze reden maatregelen die in de eerste plaats de jeugd benadelen. Binnen de jeugd zijn het daarenboven vooral degenen met achterstand en de kansarmen die de kinderen van de rekening zullen worden. Door haar maatregelen bewijst de huidi ge regering haar conservatief ka rakter en uit ze haar misprijzen voor het gemeentelijk neutraal on derwijs en het rijksonderwijs, waarvan de minister evenwel de inrichtende macht is. De maatrege len zijn voor de ouders, die hun kinderen aan dit net toevertrou wen, een klap in het gezicht. De massale inlevering moet vooral de verzuiling betaalbaar houden en de toekomstige expansie van het vrij onderwijs in Vlaanderen waar borgen. Aan de verzuiling wordt geen halt geroepen en de versnippering van de middelen wordt niet verholpen. Sinds maanden voert de rechtse pers een hetze tegen het ABW en maakt zich daarbij schuldig aan een subjektieve berichtgeving. Het Ge westelijk Bureau van het ABW wil met dit kommuniqué aan de bevolking zijn standpunten verdui delijken. Het ABW is zich bewust dat een loonmatiging moet in acht geno men worden en dat sommige inle veringen nodig zijn. Het ABW kan evenwel niet goedkeuren dat men van het geld dat men de werk nemers doet inleveren, miljarden cadeau doet aan de bankiers en de kapitalisten, zonder dat deze enige garantie moeten geven inzake wat ze met deze kapitalen zullen doen. Zo kan het patronaat het geld dat de Belgische arbeiders inleveren in het buitenland investeren! Het ABW kan wel instemmen met sommige inleveringen mits de ga rantie dat het ingeleverde geld dient om in eigen land werkgele genheid te scheppen. De politiek van de regering komt neer op een verarming van de gehele bevolking. Alleen de bankiers en de kapitalis tische milieus varen er goed bij. Met het oogmerk het staatsbudget en de begroting van de Rijkssociale Zekerheid in evenwicht te brengen, verhoogde de regering de afdrach ten aan de Rijkssociale Zekerheid (dus wel nieuwe lasten) en vermin derde drastisch de sociale vergoe dingen. Het ABW verzet zich tegen deze maatregelen omdat de regering weigert de Sociale zekerheid te her- struktureren. Sinds ja ren dringt het ABW aan op een andere wijze van financiering van de Sociale Ze kerheid in de zin dat men er zou van uit gaan dat kapitaalintensieve bedrijven een grotere en arbeidsin tensieve bedrijven een lagere bij drage zouden moeten betalen. De regering weigert maatregelen te nemen die de Sociale Zekerheid ten gronde gezond maken maar verdubbelt het remgeld bij ziekte (ook voor de gepensioneerde) en treft de zwaksten, namelijk de inva liden en de zieken. Dat tevens deze regering de belas ting op de onroerende goederen vermindert voor de eigenaars van grote villa's onderstreept het onso ciale, ja zelfs het immorele karak ter van het regeringsbeleid. Het ABW drukt zijn ongerustheid uit over de aanvallen op de vak bondsvrijheid. Het verwijst daarbij naar het wetsvoorstel, ingediend door zes liberale senatoren en naar de inzichten van het Verbond van Belgische Ondernemingen, om de vakbondsvrijheid te beknotten. Het ABW wijst hierbij op de hypocrisie van die^bnen die, terwijl ze de vakbondsvrijheid in Polen opeisen, de vakbondsvrijheid en de demokratie in eigen land willen fnuiken. Het ABW richt een dringende oproep tot alle demokraten om zich te verzetten tegen een politiek die er op gericht is de demokratische vrijheden af te breken. Het Gewestelijk Bureau van het ABW zal de strijd verder zetten voor volgende doelstellingen: - De inleveringen moeten recht vaardig gespreid worden en de zwakkeren (zieken, invaliden) moe ten gespaard blijven. - De inleveringen moeten dienen voor meer tewerkstelling in eigen land en mogen geen cadeaus zijn aan kapitalisten en spekulanten. - De koopkracht moet gevrijwaard blijven (de indexkoppeling van de lonen met behouden worden) onder meer met het oog op het behoud van de tewerkstelling bij de ondernemin gen gericht op de binnenlandse markt (de distributie enz.) - De vrijwaring van de demokratie in al haar uitingen (onder andere een objektieve berichtgeving en het behoud van de vakbondsvrijheid). Het gewestelijk Bureau van het ABW vraagt de gehele bevolking haar morele en daadwerkelijke steun te betuigen in zijn strijd voor meer rechtvaardigheid, bestaansze kerheid voor eenieder, behoud van de vakbondsvrijheid en de vrijwa ring van de demokratie. Het ABW zet de strijd voort tegen het onrecht dat de regering en het patronaat de werknemers aandoet. Een gemeenschappelijk vakbonds front ABW-ACV had dit onrecht kunnen beletten, had garanties in zake tewerkstelling kunnen afdwin gen, had een rechtvaardiger verde ling van de «inleveringen» tot stand kunnen brengen. De gebondenheid van de ACV- leiding aan de CVP is op dit voor de werknemers kruciaal moment, oor zaak van de vereeldheid van de werkende mensen. Het patronaat en de kapitalistische milieus varen er goed bij. De werknemers zijn de dupe. De ACV-leiding beseft zeer goed dat, naarmate de werknemers de gevolgen van de «volmachtwetten» zullen ervaren, ze zullen beseffen dat alleen het ABW voor hun belangen is opgekomen. De werk nemers zullen de ACV-leiding ver antwoordelijk stellen voor het on recht dat hen wordt aangedaan. Om te voorkomen dat vele werkne mers het ACV verlaten tracht de ACV-leiding zich voor een alibi te zorgen door te Brussel een stoet te houden. In werkelijkheid staat het ABW alleen in de strijd voor de belangen van de werknemers. Het ABW roept alle werknemers op voor een vierentwintig-uren-sta king op vrijdag 26 maart 1982, maar... De werknemers moeten weten wie echt hun belangen verdedigt .- Het ABW Aalst verzoekt zijn mi litanten, zowel in de openbare als de private sektor, kontakt op te nemen met de ACV-militanten op het bedrijf en hen uit te nodigen aan de 24-urenstaking deel te nemen. Het ABW hoopt dat, waar de ACV-leiding in gebreke blijft, er aan de basis wel een gemeenschap pelijk vakbondsfront zal tot stand komen. Evenwel, in de bedrijven waar de ACV-militanten hun medewerking weigeren, zullen de ABW-militan- ten, naargelang hun mogelijkhe den, de staking organiseren of - en in ieder geval - hun werkmakkers en kollega's oproepen tot deelname aan een van de fakkeloptochten die in het arrondissement plaats grijpen. Door aldus te handelen zal het de werknemers duidelijk worden wel ke vakbond en welke vakbondsmi litanten zich echt voor de verdedi ging van hun belangen inzetten. Zo zal ongetwijfeld de moedige inzet van de ABW-militanten een gun stige weerklank vinden bij de socia le verkiezingen, volgend jaar, in de private sektor. Klaarheid is dus nodig! ABW-Gewest AALST Inleiders: - John Wilson, eresekretaris OCMW-Antwerpen. - Roger Van der Putten, sekretaris OCMW-Geraardsbergen Paneel: - Roger Van der Putten - Martin Van der Speeten, voorzitter OCMW-Aalst - Albert Saeys, sekretaris OCMW-Aalst - Georges Couck, ex-voorzitter OCMW-Denderleeuw. Moderator: Alois Van den Bossche. Achturenhuis, Stationsstraat 37, Denderleeuw. financieel en werkingsverslag verkiezing federaal bestuur en leden - Voor Allen - Nieuwe federale statuten Zaal «De Marbol» (Volkshuis), Markt 15 te

Voor Allen | 1982 | | pagina 1