Iedereen op 60 jaar met pensioen. Maar... m DENDERLEEUW Ons leefmilieu in De Rats!!! Sociale wijk voor bejaarden ingehuldigd Denderleeuw lste Senatorsbal een weergaloos succes! m Van horen zeggen... «Voor Allen» - 26 maart 1982-3 Van C.O.O. naar O. C. M. W. O. C. M. W.-Denderleeuw mm «Erop» ernaast Culturele Centrale Socialistische Gepensioneerden bijeenkomst Om de gemoederen te kal meren, wordt door de rege ring hier en daar een poging gedaan om dan toch iets wat meer gunstig nieuws naar voor te schuiven. Dit is on der meer het geval met de aankondiging dat op 1 janua ri 1983 de werknemers op pensioen zouden kunnen gaan op 60 jaar. Duur van loopbaan tot 40 jaar Bezuinigingsmaatregelen Toen de vroegere C.O.O.'s door de wet van 8 juli 1976 omgevormd werden tcrt O.C.M.W.'s was er heel wat werk aan de winkel. Waar de opzet van de nieuwe O.C.M.W.'s erg breed is, bestreken de C.O.O.'s immers maar een beperkt werkter rein. Deze laatsten hielden zich vrijwel uitsluitend bezig met mate riële steunverlening. In grotere ge meenten en steden kwam daar soms nog het beheer van ziekenhui zen, bejaardentehuizen en gestich ten bij. Er werd dus weinig preven tief gewerkt. Bovendien werd de tussenkomst van of het beroep doen op de C.O.O. dikwijls als eerder minderwaardig en vernede rend dan als recht van de burger en een plicht van de overheid ervaren. De C.O.O. was op die manier in onze van talloze voorzieningen voorziene maatschappij een anachronisme geworden en aan vernieuwing toe. Waar de C.O.O.'s zich vooral richtten op «behoefti- gen», verzekeren de O.C.M.W.'s nu dan ook een algemeen maat schappelijke dienstverlening. Deze is zowel van materiële, als van sociale en geneeskundige aard. Het is duidelijk dat een dergelijke dienstverlening zeer uitgebreid is en andere strukturen vergt. Door de fusie op 1 januari 1977 en het invoege treden van de wet op de O.C.M'W 's werden de vroege re C.O.O.'s ontbonden en werd er op 1 april 1977 gestart met het huidige O.C.M.W. Zoals in de meeste andere gemeenten moest men hierbij vrijwel van nul vertrek ken. Er bestonden noch diensten, noch verzorgingsinstellingen waar op kon voortgebouwd worden. De vroegere C.O.O.'s hadden geen ge bouwde bezittingen en buiten de drie part-time secretarissen en de part-time ontvanger van de Idder- gemse C.O.O. was er geen inbreng Gouverneur De Kinder, de ministers Galle en De Wulf een en al aandacht voor de openingstoepraak van OCMW-voorzitter Julien De Bruyn Verleden zaterdag ging in de loka len van het Koninklijk Atheneum alhier het eerste Senatorsbal door. Van bij de aanvang wr ren de twee zalen practisch bezet, zodat senator Van der Niepen en zijn echtgenote zich verplicht zagen onmiddellijk na het eerste optreden van het orkest «The friends collection» het bal te openen. Dit bracht zo wie zo de stemming er in! Vervolgens werd door de kleine karnavalprin- ses bloemen aangeboden aan de Senator. Naast minister Mare Gal le, mochten wij ook de aanwezig heid begroeten van Euro-senator Willy Vernimmen, Senator Geor ges De Smeyter, Volksvertegen woordiger Herman De Loor, Fede raal-voorzitter Alois Van de Bos sche en hun echtgenoten, evenals tal van gemeente-mandatarissen en Het gemeentebestuur heeft de mond vol over het verzorgen van ons leefmilieu. Uit bijgaande foto blijkt overduidelijk dat het allesbe halve begaan is met het rein hou den van onze gemeente. Deze troosteloze aanblik van een vuilnis belt bij de inkom van onze gemeen te tart alle verbeelding. Ondanks het veelvuldig protest van de om wonenden is hier nog geen verbete ring ingetreden. De burgemeester in deze omgeving wonende, beweert dat hij de politie tientallen keren opdracht heeft ge geven om de bevuilers te verbalise ren. Indien dit is gebeurd, dan heeft het in elk geval tot op heden weinig of geen resultaten opgele verd. Hoe zou het politioneel optreden kunnen effect hebben, wanneer van de andere kant het gemeentebe stuur, bij monde van de burge meester en van de schepen van openbare werken, aan de aanne mer van de Kiekenborrestraat de toelating geeft om allerhande wege- nisafval aldaar te storten. Geduren de verschillende dagen werd op deze plaats steengruis, stukken kas sei, kleigrond en andere afval door de aannemer aangevoerd niet om deze vuilnishoop te verbeteren doch integendeel om de toestand ervan nog te verslechten... Wat moet de gewone burger van dergelijke dubbelzinnige handels wijze denken? Enerzijds wil het gemeentebestuur de overtreder doen bestraffen doch anderzijds overtreedt hetzelf de wetgeving op het leefmilieu. Men vraagt zich terecht af of de politie ook een proces-verbaal op gemaakt heeft tegen de aannemer- bevuiler, en tegen diens opdracht gever, het gemeentebestuur, in ca- su de burgemeester en de schepen van openbare werken? Hoe dan ook, onze gemeente wordt ontsierd door de verschillende sluikstorten... en dit ondanks het bestaan van een schepen voor het leefmilieu, die het zeker goed vooi heeft doch helaas nog niets positiefs heeft bereikt! In het jaar van de gemeenteverkie zingen, wordt het hoogtijd dat op dit gebied iets wordt gerealiseerd, zoniet zouden de kiezers hun onge noegen eens kunnen laten doorwe gen bij de stemming. van personeel. De vroegere C.O.O.'s beperkten zich bij gebrek aan personeel en de nodige infra- struktuur dan ook vrijwel uitslui tend tot geldelijke steun aan be hoeftige personen. De nieuwe O.C.M.W.-raad nam zich dan ook voor zo vlug mogelijk het perso neelskader uit te breiden en een sociale dienst uit te bouwen. Ver der werd een dienst voor gezins- en bejaardenhulp voorzien en werd de bouw van sociale woningen voor bejaarde echtparen aan de Kouter- baan (de princiepsbeslissing hier voor werd op 3 oktober 1968 al door de toenmalige C.O.O.-Den derleeuw genomen) in het vooruit zicht gesteld. Door de dynamische aanpak van de OCMW-raad en het OCMW-personeel konden heel wat van deze doelstellingen al op korte termijn gerealiseerd worden. Zo werd de sociale dienst als een vol waardige eerstelijnsdienst uitge bouwd. Naast de traditionele finan ciële hulp wordt er ook materiële hulp verstrekt (o.a. is er een schoonmaak- en karweidienst, de bedeling van warme maatijden, de dienst onthaalmoeders enz.). Op deze dienst kan men ook terecht voor allerlei informatie betreffende de bestaande wetgeving en het ver vullen van allerlei administratieve formaliteiten. Op zaterdag 13 maart werd dan tenslotte het OCMW-complex «Ten Kouter» in aanwezigheid van de gouverneur, senator Paul Van der Niepen, de ministers Galle en De Wulf en talrijke andere personaliteiten in gehuldigd. Naast de 29 sociale wo ningen voor bejaarden omvat dit complex ook nog een kaarterslo- kaal en de administratieve lokalen van het OCMW. OCMW-voorzit- ter Julien De Bruyn, de OCMW- raad en het personeel kregen bij deze gelegenheid voor hun voor beeldig werk dan ook terecht veel lof toegezwaaid van de aanwezige sprekers. Werner Van Den Stockt bestuursverantwoordelijken. Het orkest The Friends Collection viel bijzonder in de smaak en wist gans de nacht door de stemming er in te houden. Ook in de stemmige bar bleef het enthousiasme tot in de vroege ochtend uurtjes. De karna- valgroep «de vollen domp» uit Wel le was in optimale vorm en stal de show door hun stijlvol en gewaar deerd optreden onder de pretma kers en feestvierders. Kortom dit eerste senatorsbal even aarde ondanks de diepe crisis de succesvolle bals der voorgaande jaren. Het organische comity, de mede werkers, de steunverleners en alle deelnemers verdienen hiervoor een bijzonder woord van dank en een zeer hartelijke proficiat. Sluikstort te Denderleeuw Vorige week viel «Erop», het drie maandelijks tijdschrift van de CVP- Denderleeuw in de bus. Wie ver wacht had in dit «tijdschrift» een verantwoording te vinden voor de gevoerde regeringspolitiek of op zijn minst voor het gevoerde ge meentebeleid bleef evenwel op zijn honger zitten. We konden wel le zen dat «de CVP blijft ijveren voor een degelijk en deugdelijk gemeen tebeleid», maar naar de wijze waar op dit gebeurt hebben we wel het raden: - Onder de misleidende titel «Links, Rechts...» vinden we wel een evaluatie van de CVP-verkie- zingsnederlaag en een pleidooi voor een standenpartij. Gesugge reerd wordt dat «een goed georkes- teerde campagne tegen de CVP» voor het débacle van november 1981 medeverantwoordelijk zou zijn. Daarmee gaat de CVP dan wel voorbij aan het feit dat de pers in Vlaanderen voor het grootste stuk door haar beheerst wordt en dat tie katholieke zuil op kosten van de gemeenschap een socio-cultureel imperium heeft"kunnen opbouwen. Zou de CVP zich hiervan misschien niet bewust zijn of lijdt ze mis schien toch aan paronoia? Ook vindt men het nodig het standenka rakter en de «demokratische be sluitvorming» van de partij in de verf te zetten («iedereen, tot welke bevolkingsgroep hij ook behoort, heeft zijn eigen inbreng in de be sluitvorming binnen de CVP»), We vragen ons hierbij wel af of men misschien veronderstelt dat dit een monopolie van de CVP alleen zou zijn. Als de CVP verder stelt dat de nederlaag ook te wijten is «aan het feit dat onvoldoende aandacht werd besteed aan het CVP-pro- gramma» stellen we ons onmiddel lijk de vraag of de CVP nu dan wel zichzelf is in deze neoliberale rege ring met haar sociale afbraak en wat haar arbeidersvleugel hiervan wel denkt. Heeft deze laatste hier bij ook «haar eigen inbreng gehad in de besluitvorming binnen de CVP»? - Verder vindt de CVP het ook nodig het Denderleeuwse rijkson derwijs onder vuur te nemen. Ge steld wordt dat men «bij wijze van spreken op elke hoek een rijks school aantreft» en dat de in aan bouw zijnde nieuwe rijksschool «verspilling» zou zijn. Is men mis schien jaloers? Weet men dan niet dat het Schoolpad een compromis was met zijn onvermijdelijke voor- (o.m. de schoolvrede) en nadelen (o.m. het door het gelijktijdig uit bouwen van de verschillende netten weinig rationeel gebruik van de infrastructuur) of wil men het on derwijs samen met de blauwe vrien den privatiseren en gebruiken als bliksemafleider? - Onder de noemer «Proficiat Pau la» stelt Erop dat «het arrondisse ment Aalst na 20 jaar wachten eindelijk weer een minister in de regering heeft». Sluit men zich bij de CVP dan zo in de eigen partijce- nakels op dat men nooit gehoord heeft van Mare Galle? - We krijgen verder nog te horen dat op het bal van Schepen Van der Poorten «de massa sympathisanten drongen om een plaatsje te vin den». We willen niet aan opbod doen, maar op het bal van onze senator waren de TWEE feestzalen van het atheneum bijna te klein om de honderden en honderden vrien den en sympathisanten van Paul en Alice een zitje te bieden. Men moest er evenwel «niet dringen om een pintje». Daarvoor was alles immers veel te vakkundig georgani seerd. - In het CVP-pamflet lezen we ook nog dat Schepen Beerens inspraak avonden zal organiseren rond het struktuurplan. We vinden dit op zichzelf erg positief. Alleen vinden we het rijkelijk laat om na vijf jaar beleid en net voor de gemeente raadsverkiezingen dergelijke avon den te organiseren. - Over de bewering dat de Erop- rubriek «Wist je», alleen meer in formatie bevat dan alle andere plaatselijke partijbladen samen», laten we onze lezers tenslotte zelf oordelen... Gaston Van den Borre maakte voor ons een rangschikking op van het belotterskampioenschap. Drie speeldagen voor het einde is alles nog mogelijk. Daarvoor zijn de verschillen tussen de eerste tien veel te gering. De rangschikking na zeven speeldagen van de twintig eerste gerangschikten: 1. Maurice Seys: 19970, 2. Frans De Rijcke: 19931, 3. Werner Van den Stockt: 19868, 4. Henri Van den Stockt: 19652, 5. Nelly Van Ransbeeck: 19631, 6. Alfons Van Droogenbroeck: 19630, 7. Roger Meganck: 19597, 8. Herman Op- hals: 19419, 9. Hugo De Saedeleer: 19349, 10. Maurice Pressiaux: 19328, ll.Elias Borloo: 19032, 12. Kamiel De Troyer: 18898, 13. Mar cel Van Droogenbroeck: 18768, 14. Gaston Van den Borre: 18666, 15. Mariette Schoonjans: 18581, ló.Remi Bayens: 18557, 17. Paul Van der Niepen: 18517, 18. Florent Floru: 18168, 19. Roger Waege- man: 17387, 20. Jan Van Rans beeck: 17365. Volgende speeldag: zondag 18 april te 20 uur. Op maandag 5 april komen de socialistische gepensioneerden sa men in het 8-urenhuis voor hun maandelijkse bijeenkomst. De le den worden opgehaald in de diver se wijken. Voor de vrouwen is een koffietafel gevolgd van tombola voorzien, terwijl de mannen zich kunnen vermaken met belotten en bollen. Nadien is er muzikale ont spanning. Het wordt opnieuw een prettig en onvergetelijk gezellig sa menzijn. Maar dit wordt omringd door een reeks van andere maatregelen, die grotendeels het voordeel van de verlaging van de pensioenleeftijd doen verdwijnen. Enkele van die maatregelen zijn reeds gekend, maar we vrezen dat nog andere zullen volgen. Op het ogenblik is de normale pensioenleeftijd voor de werkne mers, vastgesteld op 65 jaar voor de mannen en 60 jaar voor de vrou wen. De oppensioenstelling kan echter met maximum 5 jaar ver vroegd worden maar met een ver mindering van het pensioen gelijk aan 5 per jaar vervroeging als gevolg: deze vermindering wordt echter niet toegepast onder meer op de begunstigden van het statuut van nationale erkentelijkheid. Sommige bijzondere categorieën, zoals de mijnwerkers en de zeeva renden, kunnen eveneens vóór de normale pensioenleeftijd hun pen sioen bekomen zonder vermin dering. In toepassing van de wet van 2 februari 1982 tot toekenning van bepaalde bijzondere machten, wordt door de Regering voorge steld de pensioenleeftijd voor man nen en vrouwen gelijk te stellen op 60 jaar. Het pensioen zou voortaan in 40sten in plaats van 45sten bere kend worden. Dit maakt mogelijk dat de loopbaan na 40 jaren te werkstelling volledig is, hierbij re kening houdend met het feit dat de huidige vermoedens en gelijkstel lingen behouden worden. De zeevarenden en bovengrondse mijnwerkers keren, wat de pen sioenleeftijd betreft, tot de algeme ne categorie terug aangezien hun pensioen reeds vanaf 60 jaar kan worden toegekend. Voor de onder grondse mijnwerkers worden de bijzondere regels behouden. Voor de arbeiders van meer dan 60 jaar, die nog steeds tewerkgesteld zijn, zou de keuze vrij blijven. Er zou hun de mogelijkheid gegeven worden hun aktiviteiten voort te zetten hetzij omdat ze zich niet bij het nietsdoen kunnen neerleggen, hetzij omdat ze er de voorkeur aan geven belangrijker inkomsten te behouden of ook omdat ze even tueel hun loopbaan willen vervolle digen en zodoende een recht op groter pensioen verwerven. Ten einde een maximum aantal nieuwe indienstnemingen te verzekeren wordt evenwel voorzien dat de mannelijke actieven die om het genot van hun pensioen vóór de leeftijd van 65 jaar verzoeken moe ten vervangen worden door een niet-tewerkgestelde persoon. Het voorstel van de regering omvat ook een reeks van maatregelen, die worden betiteld als verwezenlijking hvan bezuiningingen binnen de pensioenregeling voor werknemers met het oog op het herstel van het financieel evenwicht van de rege ling. We leggen de nadruk op enke le ervan. 1. Vervroegd Rustpensioen. De mogelijkheid voor de werknemers om naar keuze en op aanvraag de ingang van hun pensioen te verkrij gen gedurende een periode van 5 jaar die de normale pensioenleef tijd voorafgaat, wordt voor de toe komst afgeschaft. Deze wijziging zal vooral de vrouwen treffen. Ve len van hen vroegen hun rustpen sioen aan vanaf 55 jaar. De moge lijkheid was reeds vroeger beperkt geworden door de eis van minimum 10 jaar activiteit en de voorwaarde van tewerkgesteld te zijn op het ogenblik van de aanvraag van ver vroegd rustpensioen. De pensioenen die vóór 1 januari 1983 zijn ingegaan blijven beheerd door de op 31 december 1982 van kracht zijnde bepalingen. 2. De aanpassingsvergoedingen. Een jaarbedrag van het overle vingspensioen wordt tot nu toe toe gekend aan de weduwe die het overlevingspensioen niet kan beko men, omdat zij zelf de vereiste voorwaarden niet vervult (bv. nog geen 45 jaar en geen kinderlast of arbeidsongeschiktheid). Twee jaar bedragen van het overlevingspen sioen worden toegekend aan de weduwe wier overlevingspensioen wordt geschorst omdat zij bv. her trouwt of omdat zij het overlevings pensioen vóór de leeftijd van 45 jaar wegens kinderlast had beko men en die kinderlast wegvalt. Vanaf 1 april 1982 wordt dit ver vangen door slechts een overle vingspensioen dat maandelijks ge durende één jaar vanaf de gebeur tenis die er recht op geeft uitbe taald wordt. Er wordt nog aan toegevoegd dat aangezien het voor taan een overlevingspensioen be treft, ook de andere betalingsvoor waarden van toepassing zijn nl.: de uitoefening van een aktiviteit bin nen de toegelaten grenzen en het niet-genieten van andere sociale vergoedingen. De bepalingen 1 en 2 vallen dus vooral nadelig uit voor de vrouwen en in het bijzondere voor de weduwen. 3. Vakantiegeld. Het geheel van de uitkeringen samengesteld uit het vakantiegeld en de aanvullende toeslag bij het vakantiegeld moet volgens de regering beperkt wor den tot het maandelijks pensioen bedrag en niet elk van deze voorde len afzonderlijk genomen. Dit zou in werking treden vanaf 1 april 1982 en dus toegepast worden op het vakantie geld dat aan de gepensio neerden normaal in mei wordt uit betaald. 4. Brugpensioen. De verklaring van de regering is dat de verlaging van de pensioenleeftijd tot 60 jaar zal moeten samengaan met een fun damentele herziening van de stel sels inzake brugpensioenen en van de toekenningsvoorwaarden van de werkloosheids- en invaliditeitsuit- keringen teneinde geleidelijk en in de toekomst een eenheid van sta tuut te hebben voor alle mannen die zich in de leeftijdsklasse van 60 tot 64 jaar bevinden. Vermoedelijk zal dit voor gevolg hebben dat de invaliden,.de werklozen en de brug- pensioneerden op de ouderdom van 60 jaar zullen overgeschakeld worden naar de pensioensektor en het meestal zullen moeten stellen met een lager bedrag. 5. Financiering. Hierbij aanslui tend leggen we er de nadruk op dat de verlaging van de pensioenleef tijd tot 60 jaar voor de regeling werknemers bijkomende lasten met zich zal meebrengen. Ze zal de last van de uitkeringen gedurende een langere periode moeten dragen. De toestand van de reserves van de Rijksdienst voor werknemerspen sioenen laat niet toe deze last op te slorpen. Laat ons hopen dat dit de regelmatige uitbetaling van de pen sioenen niet in gevaar brengt. 6. Berekening van de pensioenen. Het pensioen met betrekking tot de jaren vóór 1983 wordt berekend op grond van de bezoldigingen waarop de bijdragen geïnd werden. Voor 1983 en volgende jaren zal het pensioen voor alle categorieeën van werknemers berekend worden op grond van de werkelijke bezoldi gingen BEPERKT tot het plafond van 509.400 fr. (index 114,20). Die maatregel zal des te zwaarder val len daar terzelfder tijd de werkne mers bijdrage voor de pensioenen vanaf 1 april 1982 van 6,25 procent wordt verhoogd tot 7 pet. 7. Meer belastingen. De fiskale abattementen (aftrekbare bedra gen) die toegelaten zijn voor het bepalen van het belastbaar inko men van een steuntrekkend gezin worden namelijk bevroren op hun hoogte van 1981. Voor de brugge pensioneerden zal daardoor niet 264.00 fr. kunnen worden afgetrok ken van het bruto belastbaar inko men maar slechts 244.000 fr. Voor de andere vervangingsinkomens (werkloosheid, pensioenen, invali den) wordt het abattement beperkt tot 143.000 fr. in plaats van het geïndexeerd bedrag van 161.000 fr. De sociaal gerechtigden zullen dus al naargelang de belastingsschaal waarin ze zitten, tussen de 5000 fr. en 10.000 fr. meer belastingen moe ten betalen op hun inkomen van 1981, aanslagjaar 1982. We mogen dus wel besluiten dat het sociaal effekt van het pensioen op 60 jaar niet opweegt tegen de lange reeks van andere anti-sociale maatre gelen van de huidige regering. E. De Nauw

Voor Allen | 1982 | | pagina 3