Zottegemse socialisten Gemeenteraadsverkiezingen toch op tweede zondag van oktober 1982 Naar een strijdbaardere socialistische beweging! Dringende oproep aan de Verdrag van Rome bestaat 25 jaar Zottegem kernwapenvrij «TOOTS» haalde de krant EURO-TELEX «Waarheen met ons defensiebeleid?» K.A.J, en J.S. eisen werk voor de jeugd 4 - 26 maart 1982 - «Voor Allen» De politieke evolutie wekt ernstige bezorgdheid. De re gering schafte de index af (en dat dit een tijdelijke maatre gel is geloven alleen naivelin- gen), maakte de sociale ze kerheid kapot, verminderde de lonen, het vakantiegeld,.. De devaluatie benadeelde de kleine spaarders terwijl speculanten tien tallen miljarden winst boekten. Dit is geen demagogie. Zo bracht de devaluatie de petroleummaatschap- pijen een extra-winst op van 4,5 miljard frank. En het ergst van al. De C.V.P. en de P.V.V. hebben plannen om de vakbondsvrijheid in dit land te be knotten! Men wil de arbeiders weerloos maken om hun nog verder in de armoede te kunnen terugdrin gen. In dat verband verwijs ik naar het wetsvoorstel ingediend door zes liberale senatoren en waarschuw ik voor de plannen die het Verbond van Belgische Ondernemingen des betreffende beraamt. Met ernst denken we aan de lessen die de recente geschiedenis ons Bij het begin van dit jaar werd reeds voorspeld dat dit een hard, maar strijdvol jaar zou worden. Naast de stakingen door het A.B.V.V-organiseren de Jongso cialisten samen met andere vereni gingen zoals M.J.A., K.A.J., A.B.V.V.-jongeren de «JONGE- RENMARS VOOR WERK». Het is van het allerhoogste belang dat deze betoging een succes wordt. In Zottegem namen de Jongsocia listen het initiatief en vormden een komitee met de andere verenigin gen, om van de jongerenmars een geslaagde betoging te maken. We begonnen met een ludieke actie. Zaterdagnamiddag, 20 maart, stap ten Jongsocialisten en Kostelijke Arbeidersjeugd door het centrum van Zottegem. Met behulp van en kele veegborstels en een kar maak ten we de Zottegemse hoofdstraten schoon, terzelfdertijd deelden we pamfletten uit. Onze aktie kreeg een grote belangstelling van het publiek dat zeer positief reageerde. We wilden aantonen dat de jeugd zeker wil werken. We menen dat onze kreativiteit, ons werk, nuttig kan zijn. Wij, jongeren zijn niet lui. Daarom eisen wij werkgelegen heid, zinvol werk. Zo lang we geen werk hebben eisen we dat de rege ring van de werkloosheidsuitkerin gen afblijft. De dop betaalt de jongeren een hongerloon uit, zodat zij geen kans hebben om zelfstandig te zijn, maar De aktie om Zottegem kernwapen- vrij te maken komt volop op gang. Inmiddels zijn er al enkele eigen aardige vaststellingen te maken. Zo werden de affiches «Onze gemeen te kernwapenvrij» op bepaalde plaatsen systematisch overplakt of verwijderd. De omgeving van de Katholieke Kring en de vrije scho len in het centrum behoren hiertoe. Zou het dan toch waar zijn dat men in CVP-midden voor de plaatsing van kernraketten is? Onze aktie kon echter op veel sym pathie rekenen. Vele mensen on dertekenden inmiddels reeds onze leert. In 1922 in Italië, nadien Spanje en in Duitsland kwam het fascisme aan de macht na het ver nietigen van de vakbonden. De geschiedenis mag zich niet her halen. We moeten ons verzetten tegen de onsociale en autoritaire politiek van rechts. In het raam van zijn verzet tegen de Volmachtwetten en opkomende voor het behoud van de vakbondsvrijheid, houdt het A.B.V.V. te Zottegem een Fakkel optocht, nu vandaag vrijdag 26 maart. Ongeacht of een militant zich bij zonder inzet voor de partij, de vakbond, de mutualiteit, dit is een fundamentele strijd die ons allen aangaaat, waarvoor we ons allen totaal moeten inzetten. Er staat zeer veel op het spel. Maak van deze fakkeltocht een grootse uiting van ons protest tegen het onrecht dat men het volk aan doet en van onze vaste wil te strij den voor het behoud van de vak bondsvrijheid en van de demok- ratie. Herman Van Herzeele afhankelijk blijven van hun ouders. Eén op drie werklozen is jonger dan 25 jaar. Als jongeren zijn wij het zwarte schaap. Spijtig genoeg realiseren veel jongeren zich nog niet wat er gaande is, welke geva ren de volmachtenpolitiek van de regering met zich meebrengt. Het zijn immeës de ekonomische en financiële leiders, de holdings en de multinationale ondernemingen die bepalen wat, hoeveel, waar, door wie en voor wie geproduceerd wordt. Daarom moet iedereen wakker worden om mee te werken aan een meer rooskleurioge toekomst, niet alleen voor de jongeren, maar voor eenieder. Wij willen een menselijke toekomst opbouwen. Wij willen een maat schappij waar iedereen evenveel aandacht krijgt, kortom, wij eisen een rechtvaardige maatschappij. Daarom verzetten we ons. Daarom de jongerenmars voor werk. We roepen dan ook iedereen op, zowel de jongeren als hun ouders, om mee te stappen in de Jongeren mars voor Werk te Brussel op 24 april. Neem ook eens contakt op met de J.S. Hilde -Van Herzeel Secret. Jongsoc. - Zottegem Voor inlichtingen: J. Lootenslaan 22 9620 Zottegem Tel. 091-60.18.36 petitielijsten. Mogen we ook op je medewerking rekenen. Affiches en petitielijsten zijn nog steeds te bekomen in Jan de Lichte, Buggenhoek 4 te Zot tegem. Op woensdag 31 maart plannen we verdere akties. Iedereen is welkom. Freddy Aktiviteitenkalender Jeugdcentrum Jan de Lichte Zaterdag 27 maart: debat over Bel gisch defensiebeleid Woensdag 21 maart: jongerenraad- vredeswerking Sinds enige tijd was er twijfel ontstaan over de datum van de aanstaande gemeente raadsverkiezingen Immers, door de Senaat werd vorig jaar het wetsont werp aanvaard om de ge meenteraadsverkiezingen met een week te vervroegen en aldus te brengen op de eerste zondag van oktober. Zoals men weet voorziet de wet dat de gehele vernieuwing van de ge meenteraden, van rechtswege plaats heeft om de zes jaar op de tweede zondag van oktober en dat het mandaat van gemeenteraadslid ingaat op 1 januari daaropvolgend. Aldus had de laatste gemeente raadsverkiezing plaats op 10 okto ber 1976 en traden de nieuwe raadsleden in functie op 1 januari 1977. Hun mandaat loopt thans ten einde op 31 december 1982. Tussen de verkiezingsdatum (2' zondag van oktober) en de installa tie van de nieuwe gemeenteraad (1 januari daaropvolgend) verlopen een kleine drie maanden, die bij coalitiewisseling, dikwijls aanlei ding geven tot passiviteit (op zijn De klinkende overwinning die de liberalen behaald heb ben bij de laatste verkiezin gen en de arrogantie die de liberale leiders thans ten toon spreiden, zijn tekenen die erop wijzen dat het kapi talisme springlevend is. Men zegt al te gemakkelijk dat het behoudsgezinde kiezers van de CVP zijn die naar het liberale kamp zijn overgelopen. Wat zegt men dan van de jarenlan ge terugval van de socialistische partijen in dit land? Hoe komt het dat vele arbeiders en bedienden hun stem vergooien aan konservatieve partijen? Ligt het aan die mensen tegen beter weten in? Of zit het fout met de socialistische beweging? Met haar leiders? Met de structuren van onze beweging? Het is meer dan tijd dat elke socia listische militant zich daarover be zint. Het is niet van vandaag dat het A.B.V.V. een betoging organiseert waarop S.P.-verkozenen afwezig blijven en dat de partij initiatieven neemt waarop steevast vrijgestel- «TOOTS» zit er mee in. Verschil lende kranten maakten onlangs ge- wach van moeilijkheden in zijn her berg en- vooral Het Nieuwsblad bracht een kleurrijke beschrijving over een «woedende cafébaas», een hevig bloedende zanger en een ge broken gitaar. Wat bracht, als vredelievend man bekend - staande Toots, tot derge lijk krachtdadig optreden? Mark Thienpont - de zanger-componist die naam maakte door zich, voor de korrektionele rechtbank te Oude naarde te willen verdedigen met een liedje, wou die bewuste avond Toots klanten blijkbaar teveel laten genieten van zijn «Ballade voor Veronique». Zanger Thienpont beperkte zich niet tot «een teveel brengen van het goede» maar werd een pietske te opdringerig tegen de klanten en dan over onderwerpen die hele maal niets met muziek te maken hadden. Werklozen konden er ver nemen dat ze beter zouden gaan werken, andere gasten droegen niet de passende kleding, ja, tot wat leidt dit allemaal. En zo gaat het dan met een zacht moedig man. Na veel geduld, te veel misschien, zette Toots onze gitarist, die niet wijken wou, nogal hardhandig aan de deur. De krantenbeschrijving van «het bloed» en de «stukken» vindt Toots wel wat overdreven en, zegt Thien pont niet zelf «ik heb het zelf een beetje gezocht». Toots moet er zeker niet langer van wakker liggen. Zijn café is een Zottegemse curiositeit met een cul turele inbreng. Men vindt er een (nachtelijk) publiek dat er zich thuis voelt en het heeft over cul tuur, politiek en wat nog allemaal. Alleen, in 't vervolg Toots, gebruik wat minder doorslaggevende argu menten. R. zachtst uitgedrukt) van de uittre dende beleidsploeg, met als gevolg een ongunstige uitwerking op de afhandeling van de lopende zaken. Senaat keurt wetsontwerp goed, Kamerkommissie verwerpt het! Teneinde deze nogal lange en soms inactieve periode wat in te korten, werd een wetsontwerp neergelegd, dat, zoals we reeds zegden door de Senaat werd aangenomen, en beoogt: de gemeenteraadsverkiezingen op de eerste in plaats van op de tweede zondag van oktober te laten plaatsvinden; het mandaat van de raadsleden te laten ingaan op de maandag van de achtste week (t.t.z. 22 novem ber) volgend op het bijeenroepen van de kiezers met het oog op de vernieuwing van de raden. De kamerkommissie van Binnen landse Zaken, die dit wetsontwerp van de Senaat kreeg overgezonden, heeft het op 17 maart 11. verwor pen, zodat de gemeenteraadsver kiezingen verder op de tweede zon dag van oktober (zoals vroeger) zullen plaatsvinden. Wij trekken bijgevolg naar de stembus op 10 den van het ABVV verstek geven. Als socialistisch militant blijf ik geloven in het socialisme om tot een maatschappij te komen waarin ieder individu politiek sociaal, cul tureel als ekonomisch gelijkberech tigd is met alle andere burgers en waarbij hij de basis kan leggen voor zijn eigen geluk, zowel geestelijk als materieel. En waarbij broederschap, solidari teit en vrede ten grondslag liggen. Deze beginselen zijn zo oud als het socialisme. Zij zijn vervat in de besluiten van het Ideologisch Kon- gres van november 1974, waarbij ze aangepast werden aan de huidige toestand. Het is even ondenkbaar dat die maatschappijvisie niet zou gelden voor ieder mens op deze wereld, wat ook de groeperingsvorm van socialistisch denkenden op lokaal vlak inhoudt. De socialisten van ons land willen het socialisme tot stand brengen langs het parlementair systeem, wat het behalen van een politieke meer derheid in vraag stelt. Hoe moeilijk is het om de werknemers van dit land te winnen voor stellingnamen in een programma? Sinds het kapitalisme zich sedert de industriële omwenteling van de vo rige eeuw versterkt heeft met haar bezit van de produktiemiddelen heeft ze zich bovendien op wereld vlak gestructureerd en beheerst zij de wetenschappelijke ontwikkeling (telecommunicatie, technologie, vervoer, enz.) die de snelle evolutie die wij meemaken als een onover zichtelijk geheel voorstelt. De uit buiting en verrijking heeft thans gesofistikeerde vormen aangeno men die het mogelijk maken aan konservatieve partijen (zoals de CVP en de liberalen) om zich te hullen in een drogpolitiek die steunt op onwetendheid van de doorsneeburger. Vandaar de noodzaak om terug te grijpen naar het ideologisch kon- Brussel niet populair Zes op de tien Europese ambtena ren willen graag uit Brussel weg. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de SFIE, de vakbond van interna tionale Europese ambtenaren. De voorkeur van zestig percent van de ambtenaren die liever in een ander land zou willen werken, gaat vooral uit naar Frankrijk (43%), Italië (26%) en Luxemburg (17%). De peiling is gehouden door middel van enquête-formulieren. Er zijn er 5.000 verstuurd, waarvan er 2.260 ingevuld zijn en teruggestuurd een hoge score voor een dergelijk onderzoekje. Europeaan eet steeds meer kaas De bevolking in de EG eet steeds meer kaas, groenten en fruit, maar minder boter. Dat blijkt uit het Landbouwjaarverslag van de Euro pese Commissie over het jaar 1981. Het gemiddeld gebruik van granen is het hoogst in Italië (127 kg. per jaar) en het geringst in Nederland (62 kg. per inwoner). De Ieren blijken de grootste aardappeleters te zijn en de Fransen drinken ge- oktober 1982 en de vernieuwde gemeenteraden worden geïnstal leerd op 1 januari 1983. De kamerkommissie heeft hierbij vooral als nadeel van de voorgestel de vervroeging van de verkiezings datum beschouwd, het feit dat de verkiezingsvoorbereidselen reeds in augustus zouden moeten aanvan gen, hetzij dus in volle vakantiepe riode. Voor wat de nadelige gevolgen be treft van de relatief lange periode tussen de verkiezingsdatum en de installatie van de nieuwe gemeente raad, was de Kamerkommissie van oordeel dat hieraan enigszins tege moet wordt gekomen door het aan vaarden van het wetsvoorstel Cop- pieters waarbij het voortaan vol staat door ten minste tweederden van de gekozen raadsleden van de lijst(en) die de meerderheid vor men te worden voorgedragen tot burgemeester of schepen. Op dit wetsvoorstel dat kortelings in open bare vergadering van de Kamer zal behandeld worden, komen we later nog terug. Herman DE LOOR Lid Kamerkommissie Binnenlandse Zaken gres van 1974. Men zou destijds onze hernieuwde maatschappijvisie op een ruime schaal en op een bevattelijke manier verspreiden! Had men dit gedaan dan zou men wellicht nu het fenomeen niet ken nen dat arbeiders nu het onder scheid niet kennen tussen liberalen en socialisten! Ik pleit dan ook voor een radikale- re opstelling, met een maatschap pijvisie die wars van korporatieve belangen de burgers konfronteert met hun eigen keuze. De vertrouwenscrisis die we thans meemaken moeten we ombuigen tot politieke slagkracht door te stel len dat wij socialisten nog enkel aan een regering willen deelnemen mits realisatie van ons programma. Het is bovendien ondenkbaar dat voor de toekomst mandaatdragers nog aan dienstbetoon gaan doen en uren gaan rondzeulen van dorp tot dorp om dingen te doen die vrijges telden van gemeenten, OCMW's, vakbonden en mutualiteiten tot hun werk rekenen! Diezelfde man datarissen kunnen beter voorlich tingsavonden, meetihgs organise ren samen met partij- en vakbonds militanten om de mensen voor te lichten, te debatteren en te horen wat de mensen zelf naar voor heb ben te brengen. Als socialist verwacht ik veel van onze partijgenoten in Frankrijk die daar met een volstrekte meerder heid aan het bewind zijn. De open vraag «of socialisme binnen één land realiseerbaar is» wordt hier aan onze Franse kameraden ge steld. Veler ogen zijn op hen ge richt en niet in het minst die van de kapitalisten die zullen trachten «le changement» in Frankrijk te kelde ren. Denken we maar aan Reagan, Thatcher, Martens en wellicht aan de Duitse sociaal-demokraten die niet uitblinken in «verhelderende socialistische» ideeën. Frans Uyttendaele SP-voorzitter Herzele middeld 96 liter wijn per jaar. De Europese Commissie zegt in haar jaarverslag dat de verschillen in gebruiksgewoonten nog erg groot zijn, maar dat deze meer afnemen omdat de keus in het le vensmiddelenpakket in de Gemee nschap steeds groter wordt. Speciaal Europees Bureau voor Gehandicapten De Europese Commissie heeft een nieuw bureau opgericht, dat tot taak krijgt het coördineren van Ge meenschapsactiviteiten voor gehan dicapten. Dit bureau zal ressorte ren onder het directoraat-generaal sociale zaken en werkgelegenheid. Het bureau zal in het bijzonder verantwoordelijk zijn voor de ten uitvoerlegging van het nieuwe ac tieprogramma inzake de sociale in tegratie van gehandicapten. Het zal op Europees niveau regelmatig contacten onderhouden met de ver tegenwoordigers van de gehandica pten en met de particuliere en be roepsorganisaties die zich direct met gehandicapten bezighouden. 25 maart 1957. De regen kletterde neer op Rome, de eeuwige stad. In de grote zaal van het Kapitool hield iedereen de adem in. Men was er zich van bewust een historisch moment mee te maken. Achter elkaar onder tekenden de ministers van Buitenlandse zaken van Bel gië, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland de twee Verdragen. Het ene Verdrag ter oprichting van de Europese Economische Gemeenschap (EEG), het andere voor de Europese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratom). Een kart eeuw later hebben de activi teiten van de Gemeenschap nog steeds deze teksten als uitgangspunt, zelfs al werden de oorspronkelijke «Zes» eerst negen, toen tien en bin nenkort twaalf. Toch mogen we ze niet bestempe len als «de geboorteakte» van een Verenigd Europa. In 1951 werd namelijk een eerste Verdrag onder tekend in Parijs ter oprichting van de Europese integratieproces in ge vaar kwam doordat de Franse na tionale vergadering weigerde een Verdrag te ratificeren ter oprich ting van een Europese Defensiege meenschap. De Benelux-ministers, de heren Beyen (voor Nederland), Bech (voor Luxemburg) en Paul- Henri Spaak (voor België) stelden voor te starten vanuit nieuwe uit gangspunten. Vooral de heer Spaak boorde al zijn politieke talenten aan toen hij voorzitter was bij de onderhandelingen die zouden uit monden in de ondertekening van de Verdragen van Rome. Wat kun nen we nu, vijfentwintig jaar na ondertekening, over deze Verdra gen zeggen? Het is zeker geen ideale vakantie- lectuur. Toch zijn de deskundigen het erover eens dat het EEG-Ver- drag geenszins verouderd is. Om de algemene, in het Verdrag voorge schreven, doeleinden te verwezen lijken is een gemeenschappelijk be leid nodig. De grondvesters van Europa hebben het hun nakomelin gen mogelijk gemaakt voor dit stre ven hun toevlucht te nemen tot artikelen die openingen laten voor «onvoorziene gevallen». Op lange termijn waren deze doel stellingen aan de ene kant economi sche groei en verhoging van de levensstandaard en aan de andere kant een politieke unie tussen de Europese volkeren. Om deze over eenkomst volledig uit te voeren zijn 25 jaar niet voldoende. Het is in derdaad nauwelijks een tijdspan van één generatie, en wat is een generatie in de geschiedenis van Europa. En toch is er in dit korte tijdsbestek al een lange weg afgelegd. Het idee dat er opnieuw oorlogen tussen de Europese volkeren onderling zou komen is bijna ondenkbaar. Dank zij geleidelijke afschaffing van bin nenlandse tariefmuren waardoor de weg werd geopend voor een specta culaire toename van het Gemeen- schapsverkeer kon een gemeen schappelijke markt worden ge- vreëerd. Op het gebied van de Landbouw, het vrij verkeer en de ontwikkelingssamenwerking ge tuigt de Gemeenschap eveneens van durf en dynamiek. Elke balans heeft echter een activa- en een passievazijde. Zo ook die van de Europese Gemeenschap. De economische crisis ging niet onopgemerkt aan Europa voorbij en bezorgde de Tien meer acute problemen dan hun Amerikaanse of Japanse partners. De Tien lijden vooral onder een werkloosheid die dramatische vormen heeft aange nomen. Kortgeleden werden verschillende initiatieven genomen die de hoop doen leven dat de Gemeenschap in 1982 een periode van nieuwe bloei zal doormaken. Europa staat op een kruispunt: zij is ertoe veroor deeld vooruitgang te boeken wil ze niet afglijden in de onafwendbare ondergang. De artikelen in dit nummer streven ernaar enkele van de hoofdvragen en/of kritiek te beantwoorden die zo vaak aan het adres van de Euro pese Gemeenschap worden geuit. Eurofocus wil bovendien een bij drage leveren tot de verspreiding van informatie over wat Europa heeft gedaan, zou kunnen doen en zal doen. Uit Eurofocus Zoekertje Te Koop: rijcaravan, 10 jaar oud, 3 a 4 personen, met koelkast en nieuwe voor tent. Voor inl. tel. 053/ 66.43.70 A. Vermeylenkring Panel: L. Tobback, volksvertegenwoordiger (SP); H. Van Wambeke, volksvertegenwoordiger (CVP); Paessens, Kolonel Kon. Hoger Instituut voor Defensie. Moderator: Willy Courteaux, redacteur weekblad «Humo» Wanneer: zaterdag 27 maart a.s. te 20 u. Waar? Cafetaria «Bevegemse Vijvers» (overdekt zwembad) Verlenen htin medewerking: C.S.C.-Vormingswerk; Jeugdhuis «Jan De Lichte», H. V. V. A.B.V.V.-ZOTTEGEM TEGEN HRT ONRECHT VOOR EEN RECHTVAARDIGE VERDE LING VAN ARBEID EN RIJKDOM VOOR DE VRIJWARING VAN DE VAK BONDSVRIJHEID EN DE DEMOKRATIE Nu vrijdag 26 maart A.B.V.V.-FAKKELOPTOCHT Samenkomst om 18 uur - markt. Gezien sommige militanten nog aan andere aktiviteiten moeten deelnemen, zal de optocht stipt om 18.30 uur beginnen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 4