100 dagen Martens V 23 Asociaal beleid van Martens V Kernraketten op komst? P^j EDITORIAAL SP Federatie Aalst Waar 5uperherman 0-bdui.Kt "loopt K alles F oepa-randeerd. t_n et nn A pa» A f Dagelijks op tiet tileiue skertn C Binnen in Groot tweejaarlijks administratief en statutair congres Minister DE CROO alstublieft Zeg -maar Herman J V fa Nieuw in deze maand, nag. 5 Hoe zeker onze pag. 7 Natuurgeneeskunde pag. 8 Lede opent eerste gemeentelijk pag. 4 Paul Van der Niepen Senator Zondag 25 april om 9 uur Zaal «De Marbol» VolkshuisMarkt 15 te Geraardsbergen Sedert op 25 oktober 1981 meer dan 200.000 mensen te Brussel tijdens één der grootste betogingen ooit in ons land gehouden een krachtig neen uitriepen tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in ons land, is het merkwaardig stil gewor den rond dit hete hangijzer. Lees door pag. 4 Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 2 april 1982 44* jaargang nr. 14 Weekblad van de S.P Alhoewel er van feest vieren in de ïuidige omstandigheden moeilijk sprake kan zijn, kon de regering Martens V eind vorige week niette min het feit herdenken reeds 100 dagen aan het bewind te zijn. Zoals gebruikelijk wordt er bij die gele genheid een eerste bilan opge maakt van het reeds gepresteerde werk en wordt tevens verduidelijkt welke de objectieven zijn voor de nabije toekomst. Als algemene conclusie kan gesteld worden dat deze regering er terecht prat mag op g-an in de korte tijd spanne van 100 dagen eert ganse reeks ingrijpende maatregelen ge nomen te hebben. Dat er geen geschenken gingen uit gedeeld worden, tenminste niet aan de werkende bevolking, wisten we op voorhand, doch wat we tot op heden te zien en te horen kregen gaat alle gezond verstand te boven. Alle vroegere verklaringen ten spijt inzake de herwaardering van Ka mer en Senaat, begon Martens V middels de volmachtenwet met het volledig monddood maken van het Parlement, om te beginnen voor de duur van één jaar. Het licht wordt op groen gezet voor drie treinen met neo-liberale maat regelen ter bestrijding van de eco nomische crisis.- Met de eerste trein konden een aantal P.V.V.-kiesbe- loften verzilverd worden terwijl de tweede trein van maatregelen toe liet, in het kader van de begeleiding van de devaluatie, het principe van de koppeling van de lonen aan de index te doorbreken. De derde trein tenslotte legde het volle ge wicht vande crisis op de schouders van arbeiders, bedienden, sociaal gerechtigden en minvermogenden. Bij dit alles werd het sociaal-econo misch overlegsysteem met de voe ten getreden, een systeem dat ons nochtans 30 jaar lang op vrij voor treffelijke wijze heeft toegelaten op materieel vlak een benijdenswaar dige positie in te nemen op wereld vlak. De voorlopige kroon op het rege ringswerk evenwel was de devalua tie. Door deze monetaire ingreep zou onze munt voor lange tijd haar stabiliteit herwinnen, zouden de productiekosten dalen en zouden onze, weze het meestal verouder de, producten opnieuw een afzet vinden op de wereldmarkt. Na jaren in een impasse verkeerd te hebben zou er nu, althans volgens de regering, opnieuw een krachtda dig beleid gevoerd worden. Dat gedurende deze jaren van zoge naamd wanbeleid de C.V.P. steeds de voornaamste regeringspartij was en steeds de eerste minister lever de, wordt daarbij liefst uit het oog verloren. Tot welke resultaten de huidige regeringspolitiek leidt begint in middels duidelijk te worden. Geen enkele van de afgekondigde maat regelen heeft een tastbaar effect, een lichte heropleving in de bouw sector niet te na gesproken. Het lijkt erop dat de regering stilaan maar zeker van haar pluimen aan het verliezen is. Een aantal van de onvermijdelijk geachte beslissingen blijken geïmproviseerd, andere wa ren overbodig. Het is bijvoorbeeld een teken aan de wand dat de liberale fantast Herman DE CROO in de testcase bij de NMBS het onderspit moest delven en op zijn vroegere beslissing om 500 perso neelsleden te ontslaan is moeten p'Vffm vv - ÜL382 terugkomen. Andere maatregelen genomen on der het mom van de crisisbestrij- ding blijken een bewuste afbouw in te houden van door ons, socialis ten, gerealiseerde maatschappelij ke voorzieningen. Het is vanuit dit oogpunt dat de plannen van onder wijsminister Coens dienen bekeken te worden. Voornamelijk het rijks onderwijs zal immers het slachtof fer worden van zijn besparingspoli- tiek. Tevens zijn deze plannen een voorbeeld van de kortzichtigheid waarmee deze regering tewerkgaat. In een land dat over geen grond stoffen beschikt is het aanbod van hoog gekwalificeerd personeel de enige wissel op de toekomst. Be sparen op en afbouwen van onder wijs en wetenschappelijk onder zoek betekent dan ook zijn beste troeven vergooien. Intussen wordt ook duidelijk dat deze regering t.o.v. het buitenland haar krediet aan het verspelen is. Onze munt is opnieuw één der zwakste in het Europese Muntsys teem en geruchten omtrent een tweede devaluatie blijven hardnek kig de ronde doen. Voor dit verlies aan prestige is niet de sociale onrust in dit land verant woordelijk, zoals een Willy De Clercq ons probeert te doen gelo ven, maar wel het geïmproviseerd en onsamenhangend regeringbe- leid. In tegenstelling met allerhan de verkiezingsslogans en met de richtlijnen van de Europese com missie gaat de regering bijvoor beeld akkoord met een begrotings deficit van 250 miljard frank, een bedrag dat later meer dan waar schijnlijk nog schromelijk onder schat zal blijken. Ook op het gebied van de tewerk stelling, nochtans onze voornaam ste bekommernis, slaat de regering volledig de bal mis. Eenerzijds be weert zij de tewerkstelling te willen bevorderen en stelt zij een tewerk - stellingspakt voor, anderzijds, daarentegen maakt zij een eind aan de tewerkstellingsplannen van de vroegere socialistische ministers Spitaels en De Wulf, brengt zij de werkgelegenheid in gevaar bij de openbare diensten, worden bij de NMBS en bij SABENA duizenden banen afgeschaft en zullen in het onderwijs ongeveer 18.000 leerkrachten zonder werk komen te staan. Tevens komen ook interne rege- ringsconflickten meer en meer aan de oppervlakte. Het omstreden staaldossier zorgde reeds voor de eerste tegenstelling Martens-Gol, en de koppeling van dit dossier aan de verlenging van het contract voor de Kempense steenkoolmijnen zal waarschijnlijk voor een hete maand juni zorgen. De zogenaamde witte-bruidsweken voor de regering Martens - De Clercq - Gol zijn voorbij. Een eer ste overzicht van de genomen be slissingen laat weinig positiefs ver hopen voor de toekomst. Dit vreest voor een zware afstraffing bij even tueel vervroegde verkiezingen zul len christen democraten en libera len evenwel pogen zich zo lang mogelijk in het regeringszadel te houden. Het is echter aan ons, socialisten, om samen met het ABW kordaat en krachtdadig aktie fe blijven voe ren tegen de nefaste regeringspoli tiek. Wij moeten doorgaan op de ingeslaagde weg. - financieel en werkingsverslag - verkiezing federaal bestuur en leden Algemene Raad - Voor Allen - Nieuwe federale statuten - Voorbereiding nationaal congres SP van 8-9 mei Na 100 dagen regeren heeft de Eerste Minister gemeend voor radio en televisie zijn beleid dat hij moedig noemt te moeten verdedigen. Een beetje bescheidenheid zou hem helemaal niet misstaan. Neen, men kan de ploeg Martens Gol geenszins van immobilisme beschuldi gen. In drie maanden tijd is ze erin gelukt het meest asociaal beleid door te drukken dat sedert Woeste in dit land werd gevoerd. Tegelijkertijd heeft ze het sociaal klimaat vergiftigd en het land in een volledige ontreddering gestort, zodat we elk ogenblik een nieuw «Zwartberg» of een wederuitgave van de grote stakingen van 60/61 moeten vrezen. Het zou niet slecht zijn dat de bevolking zich eens zou herinneren wat hen vóór 8 november, in het heetst van de verkiezingscampagne, werd beloofd. De PW zou 260 miljard nieuwe belastingen verhinderen, hetgeen voor elke burger 86.000 fr. meer in zijn zak zou betekenen. Het moesten «meer centen voor U en minder voor de Staat worden», want volgens Willy De Clercq leefde niet IJ maar de Staat boven zijn stand. In plaats van de beloofde redding van de munt, kregen we een devaluatie, niettegenstaande de Nationale Bank van oordeel was dat deze meer problemen oproept dan wel oplost. De PVV beloofde ook een grondige afremming van de staatsuitgaven en toen de vorige regering een begroting vooropstelde met een lopend tekort van 200 miljard, gaf De Clercq Premier Eyskens de raad bij gelijk welke huisvrouw in de leer te gaan om te leren hoe een budget moest worden opgesteld. Vandaag nu hij financieminister is spreekt hij evenwel een andere taal! Het tekort van 200 miljard werd prompt opgevoerd tot 252 miljard en de begroting voor 1982 zal, letterlijk en figuurlijk, als «vijgen na Pasen» kunnen worden betiteld. En wat te denken over de vermindering van de belastingsdruk en van de sociale zekerheid die de PW beloofde? Dit gold enkel maar voor de bevoorrechten, d.w.z. de ondernemers, de kapitaalbezitters, de fiskale fraudeurs en de spekulanten. Deze hebben zich inderdaad kunnen verrijken, maar voor de kleine man werd het minder verdienen en meer betalen. Voor de CVP luidde het vóór 8 november dat er snel maatregelen voor het ekonomische herstel moesten worden genomen. Het beruch te JET-plan way te nemen of te laten. Vandaag spreekt Premier Martens nog wel over het «ekonomisch herstel», maar dan als een doelwit voor een verre toekomst. Op korte termijn zijn er voor de tewerkstelling geen oplossingen voorhanden. Men wil enkel vermij den dat de werkloosheid nog meer oploopt en zelfs daarvoor is het tewerkstellingsplan van Minister Hansenne ontoereikend. Zijn maatregel, die de patroons een tijdelijke vrijstelling van sociale bijdragen toekent, helpt geen zier omdat deze veeleer van aard is om oudere arbeiders aan de dijk te zetten dan om jongeren een job te bezorgen. Een verhoogde tewerkstelling vloeit hieruit voort, wel een bijkomend verlies voor de sociale zekerheid. Zijn voorstellen voor het zogenaamde «derde arbeidscircuit», waarop de Minister prat gaat, zijn niets anders dan een afgietsel van het BTK- stelsel dat door vroegere socialistische ministers werd uitgebouwd en waar het Plan De Wulf, die men nu heeft afgeschaft of ingekrompen, goed was voor 67.000 arbeidsplaatsen, zullen nu nog hooguit 40.000 werklozen tijdelijk worden'tewerkgesteld. Ook is nergens bewezen dat de looninlevering die globaal bijna 10 bedraagt enig uitzicht biedt op nieuwe arbeidsplaatsen. De regering eist daaromtrent van het patronaat trouwens geen enkele waarborg. De heer Martens weet dat, want in de begroting, die thans in voorbereiding is wordt rekening gehouden met 520.000 werklozen, terwijl er nu 450.000 worden geteld. Dat is een bekentenis op zichzelf, zodat we moeten vrezen dat zo dit beleid wordt verdergezet men tegen 1985 naar 600.000 werklozen gaat. De regering Martens-Gol voert geen herstelbeleid, maar wel een anti sociaal beleid. De maatregelen, vervat in haar opeenvolgende treinen, liggen niet in de lijn van een planmatig ekonomisch beleid ter bevordering van de werkgelegenheid. De arbeiders weten dat dit land financieel en ekonomisch ziek is en dat ook van hen een inspanning moet komen om de toestand recht te trekken. Maar hoe zou men niet in opstand komen tegen een politiek die geen uitzicht biedt en die bovendien onrechtvaardig is? Het toenemend onbehagen in de arbeidersbeweging, de stakingen en de manifestaties zouden voor de regering Martens V een aanduiding moeten zijn dat naar beleid fundamenteel fout is en, tegen alle beweringen in, ook de minstbedeelden treft. Wij denken hier o.m. aan de verhoging van het remgeld, de forfaitaire inhouding van 500 fr. op het kindergeld, de afhouding van de vakantievergoedingen en de vermindering van de werkloosheidsuitkeringen. Dat alles kan niet door de beugel. In de CVP zou men nu eens eindelijk moeten gaan begrijpen dat het niet gaat de werkende bevolking een zware aderlating toe te brengen en aan de andere kant de meerbegoeden op schandalige wijze te bevoordeligen. Herman De Loor Volksvertegen woordiger Groot was dan ook de verbazing eind vorige week toen het persa gentschap Reuter het bericht de wereld instuurde dat de Nato-secre- taris-generaal Luns op een bijeen komst in Colorado Springs de ver klaring had afgelegd dat België mo menteel werkt aan de voorbereidin gen tot het plaatsen van 48 Pershing II raketten. De verklaring, die in derdaad als dusdanig door Luns werd afgelegd, komt des te eigen aardiger voor als men weet dat de Belgische regering nog steeds geen toestemming gegeven heeft tot de plaatsing. Eerste minister Martens en minister van Defensie Freddy Vreven, die nochtans van verschei dene zijden onmiddellijk scherp ondervraagd werden over de uitla tingen van Luns, reageerden in zwakke en nietszeggende bewoor dingen. Martens bevestigde het ge kende standpunt dat in '79 tot stand kwam toen de SP nog deel uitmaak te van de regeringsploeg. België blijft voorstander van de zgn. nul optie, versie Reagan, optie die be paalt dat de Nato geen nieuwe raketten opstelt in ruil voor de afbouw van de bestaande Russische SS-20, SS-5 en SS-4 raketten. De opstelling van de Pershing II raket ten en Cruise Missiles wordt vol gens Martens en Vreven nog steeds gekoppeld aan de afloop van de Geneefse ontwapeningsgesprekken die eind vorig jaar gestart werden tussen Oost en West. Over het feit van de door het Wes ten aangekleefde nul-optie is reeds heel wat inkt gevloeid. Zeker is dat het een alles behalve evenwichtig voorstel betreft. Terwijl de Sovjet- Unie vrijwel alle kernraketten, zo wel het ultramoderne als het verou derde arsenaal, dient te ontmante len, zou de Nato zich zoals gezegd alleen onthouden van plaatsing van voornoemde raketten. Er zou even wel niet de minste afbreuk gedaan worden aan het huidig bestaande arsenaal, terwijl de Franse kernra ketten helemaal zelfs niet ter spra ke komen... Onafgezien van bovenstaande overweging vertoont de regering ook op binnenlands vlak niet het minste respect voor eerlijkheid. Eerlijkheid t.o.v. de reusachtige massa van 200.000 betogers, t.o.v. miljoenen Belgen die de nieuwe Amerikaanse moordtuigen niet wil len. Moordtuigen op Belgisch grondgebied waar de eigen regering nochtans niets over te vertellen heeft: het zou inderdaad al te kras zijn! Toch blijken er in alle stilte reeds voorbereidingen aan de gang om de 48 raketten te plaatsen.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1