14 SI ipiil WEEKBLAD De trein der afbraak -1 -r* ACOD legt Brussel plat KB nr. 18 of zoveelste klap in het gezicht arbeidende bevolking Ons leefmilieu... in de rats!!! SP Federatie Aalst Groot tweejaarlijks administratief en statutair congres I. Wat voorafging II. Korte inhoud van het Koninklijk Besluit nr. 18 iM- A^' Vrijdag 9 april 1982 44* jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P w<;/- -.rW^ Sinds zij aan de macht is, heeft de rechts-liberale rege ring in het kader van de vol- machtenwet een aantal be sluiten uitgevaardigd die re gelrecht indruisen tegen de belangen van de gewone man. Binne Wat mc drijven' n in :t ALDI oude be- pag. 9 Europe* 25ste vi kening me, pag ïs Parlement viert ïrjaardag onderte- Verdragen van Ro- •7 Syndika de 1905 Vooraf! lastinge loontrel le aktiviteit perio- -1911, pag. 6 jetalingen van be- n nu ook voor ckende, pag. 12 Wordt nieuw wereldo West-Europa op- slagveld in derde orlog? pag. 4 Wat of rijkste? wie is het belang- pag. 9 o Ninove 10 jaar, 1. Loon- en weddetrek- kenden 2. Zelfstandigen Sociale solidariteitsbijdrage wan neer de beroepsinkomsten in 1982 hoger liggen dan het gewaarborgd gemiddeld minimum maandinko men en de overeenkomstige inkom sten van 1981 aangepast met een nog vast te stellen inflatiecoëffi ciënt (KB nr. 12); verhoging van de autoverzekeringspremie (gedeelte lijk fiscaal te immuniseren) en de remgelden (alleen bij vrije verzeke ring) (KB nr. 22); vermindering kinderbijslag (KB nr. 37 en 38). Gevolgen van de prijsstijgingen (benzineheffing) en koopkrachtver mindering van de bevolking. 3. Bedrijven 4. Renteniers en spaarders Lees door pag. 7 'f Zondag 25 april om 9 uur Zaal «De Marbol(Volkshuis), Markt 15 te In het Belgisch Staatsblad van 20 maart 1982 verscheen het Koninklijk Besluit nr. 18 houdende reglementering in orga nisatie van de controle op de aanwending van het effect van het matigingsbeleid in de ondernemingen. We staan hier voor het (voorlopig?) sluitstuk van het regeringsbeleid. Bij de doorvoering van haar anti-sociale beleid heeft de Regering meermaals om het regeringsbe leid aanvaardbaar te maken voor o.m. het ACV een effectieve informatie over controle op de aanwending van de opbrengst van de inkomensmatiging in de ondernemingen in het vooruitzicht gesteld. De Regering Martens-De Clercq wil ons laten geloven dat ze deze belofte nakomt met het hoger vermelde KB nr. 18. Samen zullen we nagaan of de Regering Martens-De Clercq haar belofte gehouden heeft. Het lijkt mij evenwel aangewezen vooraf kort het kader te schetsen waarbinnen het KB nr. 18 dient gesitueerd te worden. De diagnose van rechts De remedies van rechts De regering Martens-De Clercq Op 18 december 1981 wordt de regering Martens-De Clercq ge vormd die zich tot doel stelt het hierboven geschetste patronale be leid uit te voeren. Via de goedkeu ring van volmachtenwet worden de zogenaamde drie treinen van Mar tens op de sporen gezet. Op zondag 21 februari 1982 raast een TEE- trein België door. De devaluatie van de Belgische frank met 8,5% is een feit! Lees door pag. 9 Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.31.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst ■-X" i M MW' Globaal genomen laat de regering alle burgers samen 120 miljard inle veren: 36 miljard in de private sektor door de beperking van de loonaanpassing aan de index (in de hypothese van de drie procent), zowat 24 miljard in de openbare sektor, 43 miljard in de sociale sektor en 16 miljard besparingen in de werkloosheidsvergoedingen. Zonder rekening te houden met andere maatregelen die onrecht streeks of door tewerkstellingsver- lies nawerken in de inkomens, wordt dit jaar door een doorsnee gezin tenminste 50.000 frank inge leverd. Steeds meer wordt trouwens duide lijk dat geschenken worden uitge deeld aan de rijken onder de bevol king, terwijl geen enkele waarborg bestaat dat de privé-ondernemin- gen hiervoor bijkomende tewerk stelling zullen scheppen. Iedereen die echter met werken zijn dage lijks brood moet verdienen, de werklozen, de jongeren, de vrou wen, de gepensioneerden, de ge- handikapten, de zieken en de schoolkinderen, kortom, de zwak- sten en de armsten, worden elke dag aangevallen op een wijze die alle fatsoen te buiten gaat. Alle verworvenheden die de arbei dende klasse in de loop van de jaren vaak via een harde en slopende strijd heeft verworven, worden op de helling geplaatst. Ieder van ons is het eens dat in deze krisistijd offers dienen gebracht. De manier waarop deze bewinds- ploeg echter te werk gaat, tart elk politiek fatsoen. Recente uitlatin gen van «wonder-boy» Verhofstadt over de sociale zekerheid geven de toon aan. Het lijkt waarlijk of het 19c eeuws kapitalisme heruitgevon den is. Tevens probeert deze rechtse koali- tie haar greep op de media op een ongehoorde manier te verstrakken. Daar zij, naar eigen zeggen, niet voldoende aan bod komt in de normale nieuwsuitzendingen, wil de premier zelf bepalen wanneer hij op het scherm komt en dit uiteraard op het ogenblik van de hoogste kijk- en luisterdichtheid. Ook overweegt men dagelijks een halve minuut «informatie» aan de bevolking voor te schotelen. De stap tot manipulatie via de massa media is niet zo ver. En zeggen dat rechts praktisch de totaliteit van de geschreven pers «De Morgen» gelukkig uitgezonderd in Vlaan deren in handen heeft. In het vooruitzicht van een verdere fatale evolutie voor de gewone man, dienen nu alle krachten ge mobiliseerd om een einde te stellen aan dit reaktionair beleid. Het evenwicht in offers dient her steld. Eens te meer moeten we stellen dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dienen te torsen; dat de zwakkeren dienen be schermd. De hierna volgende lijst van beslui ten zullen U het onbehaaglijke ge voel na laten dat men juist het tegenovergestelde aan het bewer ken is. Belangrijke koopkrachtverminde ring ten gevolge van de desin dexering van de lonen en wedden (KB nr. 11), de verhoging van de pensioenbijdragen (KB nr. 21), de inhouding op het vakantiegeld (KB nr. 23), de verhoging van de auto verzekeringspremie en de remgel den (KB nr. 22), de vermindering van de kinderbijslag (KB nr. 35) of de «kinderbijslagbijdrage» van al leenstaanden (KB nr. 36), de diver se prijsstijgingen ondanks de prijs- blokkering (NMBS, PTT, benzi ne). Verder is er nog de te verwach ten weerslag van de devaluatie van 21.2.1982 (prijsstijgingen van inge voerde produkten, stijging van de kostprijs van buitenlandse vakan ties, enz.). Prijzenblokkering van 23.2.1982 tot 1.6.1982 (MB van 22.2.1982). met mogelijke afwijkingen vanaf 1.4.1982 uit economische nood zaak. Lening van de verzekerings maatschappijen aan het RIZIV voor 10 jaar van 2 miljard frank tegen 5 procent. Beperking van tantièmes (KB nr. 22), maar er komt geen blokkering van de dividenden. Verhoging au toverzekeringspremie en remgel den (KB nr. 22). Amputatie van het sparen in Belgische frank inge volge de door de devaluatie ge ïndexeerde inflatie (treft vooral de kleine spaarders). De Thontlaan, waar sluikstorten deze mooie groene ruimte, walgelijk maakt. VND Naargelang de bronnen stapten op 31 maart ruim 20.000 tot 30.000 leerkrachten aangesloten bij het ACOD op in een betoging tegen de maatregelen die de regering wil nemen om 16 miljard te besparen in het onderwijs. Deze maatregelen houden ondermeer in dat ongeveer 11.000 arbeidsplaat sen dreigen verloren te gaan. Uit alle hoeken van het land waren duizenden betogers afgezakt naar de hoofdstad om aldus hun ongenoegen te laten blijken. De kop van de stoet was reeds aan het eindpunt toen de laatsten nog moesten vertrekken. Even kwam het tot schermutselingen met de rijks wacht, die massaal en met zware middelen ter plaatse was. Een kleine groep trachtte door te breken naar de neutrale zone. Hierop reageerde de rijkswacht met het afzetten van alle toegangswegen met honderden manschappen, uitgerust met helm, schild, traangas en waterkanonnen. Buiten het geroep en ontploffen' van voetzoekers waren er echter geen noemenswaardige incidenten. Rond zeven uur werd rond het Leo- poldskwartier alles terug rustig, wat ectuer niet wil zeggen dat hiermee de actie gedaan is. Eens temeer is het' onderwijs één der uitgelezen slachtoffers van deze regering. Op de gemeenteraadszitting van 31 maart werd een beslissing getroffen om op het hoekperceel, gelegen Dagwand-, Steenveldlaan - Aal- stersestwg, een plantsoentje aan te leggen. Dit perceel ligt daar sedert jaren ongebruikt, zonder enige be stemming... en eindelijk zes maan den vóór de gemeenteraadsverkie zingen is het gemeentebestuur tot de ontdekking gekomen dat er daarop best wat beplantingen kun nen worden aangebracht. Kostprijs circa 130.000 frank. Daarmee wil het gemeentebestuur thans bij de bevolking de indruk levendig houden dat het zeer be gaan is met ons leefmilieu. Helaas, de werkelijkheid is helemaal an ders. Het bestuur moet niet prat gaan op hetgeen het op dit stuk gedaan heeft. Het heeft momenteel geen enkel samenhangend project voor groenaanleg en milieubescher ming, ondanks het feit dat het een «groen-specialist» voltijds en aan een dikke wedde sedert verschillen de maanden in dienst heeft. Om ons leefmilieu rein te houden volstaat het niet in diverse straten enkele bomen te laten aanplanten en lukraak plantsoentjes laten aan te leggen, zoals hierboven aange haald. Integendeel, het bestuur zou voor eerst moeten zorgen dat overal de vuil- en puinhopen opgeruimd wor den, dat de open beken onderhou den en schoongemaakt worden, dat de bestaande parkjes en plantsoe nen netjes bijgewerkt worden, dat de bomen en struiken langs de openbare wegen gesnoeid worden en de verhoogde zijkanten proper gemaakt worden, maar dan niet door bestrooiing met allerhande pesticiden. Van dit alles is helaas niet veel te merken, zodat onze gemeente geen fris uitzicht kan hebben en ons leefmilieu bijgevolg lelijk verstoord blijft. De foto illustreert trouwens op dui delijke wijze hoe het huidig ge meentebestuur zijn leefmilieube- leid voert. Voorwaar geen voor beeld om fier op te zijn!! en - verkiezing federaal bestuur en leden Algemene Raad - Voor Allen - Nieuwe federale statuten - Voorbereiding nationaal congres SP van 8-9 mei Lang voor de economische crisis in België was uitgebroken, had rechts al een campagne ter beïnvloeding van de publieke opinie ingezet met de bedoeling de arbeiders de ver antwoordelijkheid voor het econo misch en sociaal verval op de rug te schuiven. Na die campagne heeft het V.B.O., het VEV, en al wat rechts is in België steeds meer Bel gen (en zelfs een vakbond, niet waar ACV?) doen geloven in hun verklaring van de economische cri sis die België thans doormaakt. Schematisch samengevat komt die diagnose op volgende punten neer: 1. Het uitblijven van de economi sche heropleving is te wijten aan de hoge Belgische lonen. 2. De positie van de Belgische frank zal bedreigd blijven zolang er geen sanering van de openbare fi nanciën is doorgevoerd. 3. Het mes moet gezet worden in de misbruiken van de sociale zeker heid en dan vooral in de sector van de werkloosheidsvergoeding. 4. Het overmatig beroep van de overheid op de kapitaalmarkt heeft voor gevolg dat er voor de onderne mingen geen kapitaal meer te vin den is. De remedies van rechts komen erop neer dat de broeksband moet aangespannen worden: 1. De openbare financiën moeten gesaneerd worden o.a. door «aan passing» van de werklozensteun. 2. Het reëel loon van alle arbeiders moet verlaagd worden en door ver mindering van de sociale uitkerin gen én door loskoppeling van de lonen aan de index én door deva luatie van de Belgische frank. 3. Door een «betere» behandeling van het kapitaal zal de kapitaaluit- voer gestopt worden en zal het industrieel privé-kapitaal zijn fa brieken meer in België vestigen zoals in de zestiger jaren en zo zal nieuwe tewerkstelling ontstaan. Wat is het resultaat van al dit treinengedoe? Voor de werknemer: loskoppeling van zijn loon van de index, verho ging remgelden, verlaging sociale uitkeringen, verhoging bijdragen aan sociale zekerheid, belangrijk koopkrachtverlies door deva luatie... Voor de werkgevers: afschaffing van de belasting op de uitzonderlij ke winsten (SOL I en SOL II), verlaging vennootschapsbelasting, verlaging loonkosten, voordeliger fiscaal systeem voor de afschrijvin gen, belastingsvrije reserve voor afdanking personeel, Uitgedrukt in cijfers betekent dit een cadeau van om en bij de 150 miljard fr. aan het patronaat, te betalen door de werknemers. Zelfs de regering Martens-De Clercq zag in dat dergelijk beleid niet zonder meer aanvaardbaar was voor de vakbonden. Gelijktijdig met het doorvoeren van de ver schillende maatregelen werd de operatie «mistmaken» ingezet. In een grootscheepse campagne ter beïnvloeding van de publieke opi nie werden «geleerde» studies van het Planbureau te voorschijn geto verd, worden geleerde economen voor radio en televisie gevoerd die in een onverstaanbaar economis tentaaltje voorspiegelen dat het re geringsbeleid de Belgische concur rentiepositie versterkt, dat het be leid leidt tot nieuwe investeringen en bijgevolg tot nieuwe tewerkstel ling... De regering schudt een louter de magogisch banenprogramma uit haar mouw en garandeert dat de opbrengst van de matiging en het gebruik ervan ófwel voor bevorde ring van nieuwe tewerkstelling of wel voor nieuwe investeringen, door de werknemers nauwkeurig zou kunnen gecontroleerd worden. Het is nu juist met dit Koninklijk Besluit nr. 18 dat de regering ons wil laten geloven dat ze tegemoet komt aan haar in vorige alinea bedoelde belofte. Laat ons nu even nagaan op welke wijze dit KB de controle door de arbeiders op resultaten van de in komensmatiging waarborgt. Artikel 1: Ondernemingen mét een ondernemingsraad Naast de informatie die jaarlijks aan de ondernemingsraad dient meegedeeld te worden zal aan de leden van de ondernemingsraad een verslag overgemaakt worden dat de weerslag zal beschrijven van de door de regering getroffen maat regelen tot aanmoediging van het bedrijfsleven. Dit verslag moet gegeven worden in een door de Minister van Econo mische Zaken bepaalde tabelvorm. Artikel 2: Ondernemingen mét een ondernemingsraad. Om de drie maanden wordt een voorlopig verslag over het verlopen kwartaal uitgebracht. Artikel 3: Ondernemingen zónder ondernemingsraad Het in artikel 1 bedoelde verslag wordt meegedeeld aan de vakbondsafvaardiging Bij Koninklijk Besluit overlegd in Ministerraad wordt bepaald aan wie, op welk tijdstip en onder wel ke vorm het verslag meegedeeld wordt. Artikel 4. Artikel 15, b 2° derde, vierde en vijfde lid van de wet van 20 septem ber 1948 houdende organisatie van het Bedrijfsleven is van toepassing op de verslagen bedoeld in artikel 1 en 3. Opmerking: Hierdoor kunnen de werknemersvertegenwoordigers in ondernemingsraad en de syndicale afvaardiging theoretisch een be drijfsrevisor inschakelen om de juistheid van de door de patroon ingediende verslagen na te gaan. Later zal blijken dat dit niet zo gemakkelijk zal te realiseren zijn in de praktijk. Artikel 5. Het verslag wordt samen met het proces-verbaal van de beraadsla ging in ondernemingsraad of met syndicale afvaardiging overge maakt aan het Ministerie van Eco nomische Zaken.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1