GERAARDSBERGEN En wat met ALDI oude bedrijven? Geraardsbergen aktueel «Voor Allen» - 9 april 1982 - 9 Valt het U ook niet op dat gedurende de laatste jaren het aanzicht van onze stad grondig is veranderd? Er werden niet alleen nieuwe wegen en viadukten gekon- strueerd; ook moesten tal van oude gebouwen wijken voor architektonische ver nieuwingen. Denk maar aan de afbraak van de oude Rijkswachtkazerne in de Lessensestraat, de huisjes in de Dierkoststraat of de in planting van de grootschalige nieuwbouw in de Brug- en Visstraat. Mop van de week Weektip Ronde van Vlaanderen 1982 Succes voor wie het verdient Fakkeltocht te Geraardsbergen tegen het anti-sociaal beleid van de regering De vrijdagavond op de televisie Wezen vrienden sluit basketbalseizoen af met zege W ^-> j 1W Invullen belastingaangiften 1 april - grap, of wat? Dienstbetoon Willy Vernimmen lid van het Europees Parlement. Ingevolge het feit dat Wil ly Vernimmen zich van 3 april 1982 tot en met 12 april 1982 in opdracht in het buitenland bevindt zal er op vrijdag 9 april 1982 geen sociale zitdag gehou den worden. Kermis Steenweg Idegem Recente foto: opbouw ALDI (Stéphane Godfroid, Josiane De Mil). Alhoewel het hier meestal niet om zeer waardevolle historische pan den ging, takelt het 19" eeuwse bouwpatrimonium dat zo type rend is voor de Oudenbergstad toch gestadig af. Al met al is er vandaag nog maar weinig rechtop gebleven dat de grote economische bedrijvigheid van Geraardsbergen in de voorbije eeuw had kunnen illustreren. Het tragische verhaal van de aanvankelijke intakt geble ven textielfabriek Flamant in de Dender- en Weverijstraat hoeft niet opnieuw verteld te worden. Voor wat de Industriële Archeolo gie betreft (d.i. de studie van de materiële overblijfselen van een in dustriële maatschappij) lijkt er te Geraardsbergen dus op het eerste gezicht bitter weinig overgebleven dat als tastbaar studiemateriaal en document dienst zou kunnen doen. En toch, in januari van dit jaar werd ditmaal de sloophamer gezet op een oud industrieel kompleks, gelegen aan de Sasweg. Wie in deze tijd langs liep kon duidelijk de inwendige konstructies en de fa brieksschouw waarnemen. Dit ou de gebouw, van de familie Flamée, waar de laatste jaren de K.S.A. haar lokalen had ondergebracht, had reeds een lange bouwgeschie denis achter de rug! De oudste kern van dit kompleks bestond reeds bij de oprichting van het kadaster in 1835 en omvatte een zeepziederij (70 m2), een zoutziederij (370 m2) en een oliemolen (270 m2) die door paarden werd voortbewogen. De eigenaar uitbater was Egide Pos- semiers (°1775-1855). Na zijn dood nam zijn zoon Carles-Louis ("1827- 1858) de zaak over, en plaatste in 1855 een stoommachine (6 pk) in zijn oliefabriek. Vanaf 1859 werd Pieter De Block de nieuwe eige naar. Hij zou het vernieuwingspro ces van zijn voorganger verder zet ten en het bedrijf aanzienlijk uit breiden. De zoutziederij werd in 1862 volledig ontmanteld en omge bouwd tot magazijn. Zes jaar later gingen de z.g. «stoomoliemolen» en het pakhuis één fabriekskom- pleks (640 m2) vormen. De oude zeepziederij werd in 1871 volledig verbouwd en uitgebreid tot 320 m2. Twee jaar later volgde Angelus De Block ("1839-1902) zijn vader in het bedrijf op. Het zakenleven ging hem goed voor de wind, want in de jaren 1883, 1898, en 1901 kon hij de fabrieksoppervlakte langs de Klei ne Dender opvoeren tot een totaal van 860 m2. De installatie van een nieuwe stoommachine van 25 pk. was dan ook in 1880 noodzakelijk gewor den. Na zijn overlijden in 1902 werd de produktie van olie en zout verder gezet door zijn erfgenamen. Vermoedelijk werd ca. 1930 de olieslagerij en de zeepziederij stil gelegd. Enkele jaren later 1932 kocht de Geraardsbergse hande laar Richard Flamée de oude zeep ziederij op en gaf het een niet nader bepaalde agrarische funktie. Het jaar daarop verwierf beenhouwer Paul De Moyer een groot deel van de oliemolen. De fabrieksvleugel uit 1898 werd onderverdeeld in drie woonhuizen die momenteel nog te zien (de achtergevel van deze woningen toont nog de oude fabrieksgevel). Het overige deel van het industrieel kompleks deed na W.O. II dienst als kolenmagazijn en als jeugdlo kaal. Merkwaardig genoeg bleef dit gebouw aan de Sasweg steeds be kend als «zeepziederij», hoewel het hier een oliemolen betrof. Deze bakstenen konstruktie, met U-vormig grondplan, werd in een recent verleden opnieuw in de ak- tualiteit gebracht. In 1979 en 1980 werd door de huidige eigenaar, de Bouwmaatschappij N.V. I.M.- W.O. uit Temse een bouwaanvraag ingediend tot het oprichten van een winkelgalerij met detailhandel (ALDI), eerst volledig geïnteg reerd in het bestaande kompleks, nadien betrof het hier een nieuw bouw. Tot tweemaal tot werd door het stadsbestuur van Geraardsbergen, om reden van erfdienstbaarheid, de vergunning geweigerd. Ook de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg gaf een negatief advies omdat het hier, wij citeren, «een beeldbepalend kompleks met industrieel-archeologische beteke nis» betrof. Nadat de eigenaar op 22 juli 1981 in beroep was gegaan tegen de uitspraak van het shepen- kollege, werd uiteindelijk op 16 september jl. door de Bestendige Deputatie van de Provincieraad be sloten tot verlenen van de vergun ning: de bestaande gebouwen dien den vervangen te worden door nieuwbouw, doch onder strikte voorwaarden. Dergelijke gang van zaken is beslist niet nieuw: de laatste jaren zijn hier vele waardevolle industrieel- archeologische sites deels afgebro ken, verbouwd of geheel verdwe nen. Mede in dit kader werd op 1 december van vorig jaar op initia tief van de Kulturele Raad van Geraardsbergen met een B.T.K.- projekt gestart dat in één jaar tijd een inventaris van belangrijke be staande maar ook verdwenen be drijfsgebouwen in de Denderstad en deelgemeenten opstelt. De resultaten worden in boekvorm gepubliceerd, gekombineerd met een uitgebreide tentoonstelling aan historische documenten, foto's, plannen en kaarten. In dit project zijn opgenomen: Jac ques De Ro, in 1977 afgestudeerd als historicus met een studie over het invloedrijke bankersgeslacht Spitaels te Geraardsbergen; Sté phane Godfroid, die vorig jaar zijn diploma in de Kunstgeschiedenis en Oudheidkunde behaalde met een werk over de Geraardsbergse or gelbouwersfamilie Hooghuys; Dirck Surdiacourt, die in 1978 zijn studies in de architectuur beëindig de met een eindverhandeling over de historische markt te Geraards bergen; en Peter Cauchie, die in staat- voor de administratieve werking. Na drie maanden stille arbeid in diverse archieven en openbare diensten, wil deze werkgroep voor Industriële Archeologie te Ge raardsbergen (kortweg WIAGER) zich meer naar de bevolking richten om haar medewerking te vragen. Hoewel reeds belangwekkend stu diemateriaal werd verzameld i.v.m. de vroegere industrialisatie te Ge raardsbergen blijven vele vragen nog onbeantwoord, zodat nadere inlichtingen (gesproken woord, fo tomateriaal, documenten, voorwer pen...) steeds welkom zijn. De werkgroep wil, aan de hand van een aantal artikels in de lokale pers, de aandacht vestigen op haar studieobject, om aldus belangstel ling bij een groot aantal mensen in Groot-Geraardsbergen los te wer ken. WIAGER is steeds te berei ken, tijdens de kantooruren in het Abtenhuis, Abdijstraat 10, tweede verdieping, 9500 Geraardsbergen. Vanaf 18 uur kan je terecht op het nr. 054-41.32.17. WIAGER Oude toestand voor wereldoorlog II, reproduktie: Stéphane God froid, postkaart: Josiane De Miel. Mijn zwager is al jaren lid van de gemeenteraad van zijn marktstadje in Yorkshire. Een paar dagen voor de verkiezingen sprak de boer hem aan: «Ik heb gezien dat u weer kandidaat bent bij de raadsverkiezingen». «Ja zeker», zei mijn zwager. «U gaat toch op me stemmen?» «Dat zou wel kunnen. Ik heb uw pamflet gelezen, en u lijkt me de enige eerlijke kerel tussen al dat tuig», zei de boer. «Ach, net als bij vorige keren beloof ik niets, behalve dat ik mijn best zal doen». «Dat bedoel ik nou», stemde de boer in. «U bent de enige die altijd doet wat hij belooft. U belooft niks en doet niks». Ge zijt nooit beter bediend dan door uzelf. Vooral... dan blijft ge meester van de schaar. Onze streekrenner Rudy Pevenage gaat, zonder tegenslagen, een groot seizoen tegemoet. De manier waarop hij zondag 11. deze klassieker zich één der betere renners toonde laat heel wat verhopen. Hij eindigde nl. op een zeer verdienstelijke 3de plaats. Proficiat Rudy en doe zo voort. Wij volgen U met veel sympathie! Onze vriend en gemeenteraadslid Harry Willekens heeft succes behaald met zijn artikel over het verwaarloosde kerkhof rond de oude kerk van de deelgemeente Overboelare. Dat verheugt ons ten zeerste. Vooral ge weet wie er het hardst tevreden om was. Raad eens? Niet alleen de omwonenden, maar ook... de pastoor, 't Is weer zoals altijd: verbeteren dank zij de socialisten Alles in acht genomen kunnen we spreken van een lokaal succes. Het licht van de fakkels was straten ver waar te nemen. Zo'n opkomst in een stad zoals Geraardsbergen zegt genoeg en zou de huidige bewindvoerders tot nadenken moeten stemmen. Wij stellen ons voor dat er nog veel meer volk zou geweest zijn ware een andere avond gekozen geweest. Eenerzijds was de voorbereiding veel te kort, anderzijds zal ook het begin van de paasvakantie een rol gespeeld hebben. Al bij al een geslaagde manifestatie waar de partijleden fier mogen over zijn. Op BRT 1 loopt sedert een viertal weken een langdelige serie met als titel: De Nieuwe Orde van Maurice De Wilde. Deze reeks geeft op kritische wij ze de feiten in België weer van vóór, tijdens en na de laatste Wereldoorlog. Deze gebeurtenissen worden niet alleen op nationaal vlak belicht maar worden ook onderzocht in hun internationale context Een zeer leerrijk programma dat wij ten zeerste aan onze leden en lezers kunnen aanbevelen. Meer nog: eigenlijk zou niemand deze serie mogen missen. Scherpschutter De wedstrijd die als apotheose moest doorgaan en de stijgers van dit basketbalkampioenschap ging aanduiden, is voor Wezenvrienden alleen uitgedraaid op een overwin ning. Want de match tegen Rei- naert Gent was uitgelopen op een nipte nederlaag van 84-83 en dit had voor onze ploeg de deur naar de promotie reeds dichtgeklapt. Na die thuisoverwinning tegen Cars St. Michel en de nederlaag van Velzeke op Red Boys St. Lievens Houtem, zijn er nog wel mogelijk heden, om nog op het nippertje voor de tweede plaats in aanmer king te komen, maar en dat is een grote maar, moet Red Boys de uitgestelde wedstrijd op eigen ter rein winnen tegen Cars St. Michel. Op dit ogenblik komt Red Boys met 38 punten alleen aan de leiding en is kampioen en moeten de drie honden Wezenvrienden, Velze ke en Cars St. Michel in een eventueel driehoeks tornooi, vech ten voor het been en dat wordt voor Wezenvrienden opnieuw een zware opgave. De kansen van de drie ploegen afwegen aan hun laatste resultaten is zeer delikaat en de faktor geluk speelt hier ook een zeer grote rol en dat tikkeltje geluk is voor Wezen vrienden dit seizoen nog niet op de voorgrond getreden of komt het nu wel? Keren wij terug naar de match van de laatste kansen. Dit treffen tussen de twee kandi daat promoveerders is uitgegroeid tot een spannend en zeer gelijkop- gaand spektakel. De spanning bleef van het begin tot het einde in de zaal en de supporters van beide ploegen mochten afwisselend jui chen of ontgoocheld hun misnoe gen laten blijken bij het goed en slecht afwerken van hun spelers. Zo kregen wij standen van 8/8 en 18/18 bij de 10de min. en vervol gens een licht voordeel van amper een tot twee punten voor Wezen vrienden, maar wanneer wij de rust bereikten met een 38/38 stand, was alles te overdoen. En met de tweede start kregen wij opnieuw hetzelfde beeld als bij het begin. Geen van beide ploegen kreeg de overhand zodat wij een 48/47 en 59/59 npteerden. Tot de 15de min. moesten de supporters van Wezenvrienden wachten om hun ploeg een lichte afstand op hun tegenstrevers te zien nemen 78/70. Dit was het keerpunt in de match en wat Cars St. Michel de laatste minuten nog probeerde bleef zon der gevolg, want Wezenvrienden sloot zijn kompetitie af met een verdienstelijke thuiszege. Eindresultaat 84/76. Puntenverdeling: Buyl M. 2, V.D. Putten Ph. 17, De Vos D. 3, De Vos L. 2, Romeyns L. 26, De Nayer M. 16, Gaytant P. 16 en Tuypens G. 2 punten. In mijn kommentaar «Heeft We zenvrienden nog één kans om naar lste prov. door te dringen», zijn de kansen van de vier kandidaten één voor één onderzocht en gaf dit als mogelijk eindresultaat: 1. Cars St. Michel 38 p. 2. Red Boys St. L.H. 38 p. of 40 p. 3. Wezenvrienden 38 p. 4. Velzeke: 36 p. Nu zou dit als resultaat geven zon der de uitgestelde wedstrijd: 1. Red Boys St. L. Houtem: 38 p. of 40 p. met uitgest. wedstrijd 2. Cars St. Michel: 36 p. of 38 p. met uitgest. wedstrijd 3. Wezenvrienden: 36 p. 4. Velzeke: 36 p. Wat geeft dat nu als verschil? Wezenvrienden door zijn nederlaag te Gent komt niet aan zijn 38 p. en Red Boys in plaats van Cars St. M. komt als eindoverwinnaar te voor schijn. Wachten wij dus maar de uitslag af van die zo lang uitgestelde wed strijd om te zien of er nog testwed strijden komen. w>>* AS. Geraardsbergen Elke zaterdagmorgen van 9 tot 11 uur stellen enkele S.P. mandata rissen zich ten dienste van de bevolking voor het invullen van belastingsaangiften, dit in het Volkshuis, Markt 15 te Geraardsber gen centrum. Overboelare Walraet Lucien, gemeenteraadslid, houdt elke dinsdag, van 19 tot 20 uur een zitdag voor het invullen van belastingaangiften in het lokaal «Forum», Grote weg, te Overboelare. Onkerzele Elke zaterdagnamiddag, tussen 15 en 16.30 uur houdt kd. Walraet Lucien een zitdag voor het invullen van belastingaangiften in het Volkshuis, Onkerzelestraat, te Onkerzele. Om het invullen van de aangifte mogelijk te maken is het nodig in het bezit te zijn van de nodige dokumenten. De dienstverlening is kosteloos en toegankelijk voor iedereen. 1. De Grimmingse dorpskom, de telefooncel en de brief van Elie De Mol Het spijt mij, uiteraard, dat een deel van de brief van onze vriend Elie De Mol, over de telefooncel affaire te Grimminge, verleden week weggevallen is. Als wij het ene publiceren, waarom dat het andere niet. Ziehier dan dat stukje: «Dat de verkiezingskoorts begint te stijgen begrijp ik maar al te best en dat een jonge politieker ambities koestert is normaal, maar dat een oudere politieker daarom wordt aangevallen op grond van een aan tal onwaarheden is niet correct. Ik reken dan ook op uw fair-play om de tekst van onderhavig protest (niet langer dan uw artikel) te pu bliceren in het blad «Voor Allen». Maar dat is niet alles, beste lezers. Want zoals wij zojuist zegden: als het ene gepubliceerd wordt, mag of moet het andere ook! Aan mijn eigen artikel viel ook een stukje weg en ziehier dan, waar ge recht op had: «Het verwondert ons alleszins zeer sterk dat schepen Elie De Mol ons Europees parlementslid Willy Ver- nimmen onder de arm neemt om zichzelf schoon te wassen. Dit zijn geen praktijken omdat de senator, in dit geval door zijn afwezigheid, zich onmogelijk kon verdedigen of verweren. Senator W. Vernimmen goed kennende vermoeden wij dat onze vriend Willy daar zal op inha ken en De Mol terechtwijzen. Misschien moet het ons niet ver wonderen dat Elie zo handelt want in het nauw gedreven tracht hij zijn vergissingen in de schoenen van anderen te schuiven. Dit zijn flau we praktijken en wijzen op, on danks hij een oudere politieker is, een zekere politieke onvolwassen heid. Het mooi vinden van de dorpskom van Grimminge heeft ten andere niets te maken met het aanklagen van de nodeloze kosten op de rug van de stad. Iedereen vermoed ik, zal die dorpskom wel mooi vinden. Meneer De Mol loopt dan ook meermaals verloren in zijn eigen redenering. Tot daar ons voorlopig commen taar. We zouden aan die brief geen aan dacht geschonken hebben en hem als een lachertje beschouwd heb ben. Vermits onze beste briend Elie, schepene, zo lief vraagt om zijn briefken te publiceren in ons blad Voor Allen dan gunnen wij hem dat! Waarom niet? Hoe zou je zelf zijn? Hier volgt dus zijn briefelken: Harry Willekens 2. De motie «atoomvrij Geraardsbergen» Ook hier viel spijtig genoegniet waar, een belangrijk stukje weg uit het artikel van mijn hand. En wat een stuk! Eerstens, dat ik die motie heb ingediend in samenspraak en met de medewerking van de vol gende verenigingen: Jongsocialisten Leefmilieu Pax Christi D.A.K. S.P. A.G.A.L.E.V. B.J.N. En daarnaast viel ook de brief weg die ik persoonlijk heb gestuurd die naangaande aan het College van Burgemeester en Schepenen van de stad. Dat onze lezers daar belangstelling voor hebben dat heb ik de laatste dagen overal kunnen ondervinden. En daarom wordt die brief dan toch gepubliceerd in extenso: Geraardsbergen, 24 maart 1982 Aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen van en te 9500 Geraardsbergen Mevrouwde Burgemeester, Heren Schepenen Bij dezer heb ik de eer mij tot U te wenden met een beleefd verzoek. De idee van een gemeentelijke kernwapenvrije zone sluit aan als verlengstuk van de V.A.K.A.-kam- pagne tegen de nieuwe atoomwa pens Pershing II, Cruise en SS-20 en voor nukleaire ontwapening. In het noordelijk landsdeel hebben totnogtoe 19 gemeenten zichzelf tot atoomvrije zone uitgeroepen, voor al in de Provincie West-Vlaande- Ik durf vragen dat de gemeenteraad van Geraardsbergen dit voorbeeld volgt om tot een krachtenbundeling van onder uit te komen, vooral omdat op nationaal en internatio naal vlak weinig beweging zit in de diskussie rond de rakettenpolitiek. Akties om Vlaamse gemeenten atoomvrij te houden bestaan al in zekere variatie. Sommige beogen enkel installatie of transport van atoomwapens of onderdelen ervan te verbieden. Andere gemeenten koppelen aan hun motie bedenkingen over het algeheel bannen van nucleair wa pentuig. Het is belangrijk dat Britse ge meenten zich uitgesproken hebben tegen de plaatsing van kernwapens op hun gebied en het is goed dat wij dit ook doen voor onze gemeente. In principe beraadslaagt de ge meenteraad over elke zaak dewelke hij acht van gemeentelijk belang te zijn. Deze uitdrukking van ge meentelijke autonomie is echter niet volstrekt. In menige gevallen heeft de wet beperkingen gesteld aan de bevoegdheid van de ge meenteraad o.m. «De militaire overheid moet geen vergunning vragen bij de gemeente op wiens grondgebied ze gevestigd is of ma- noeuvers houdt». Ook de installatie van raketsilos valt buiten de bevoegdheid van de gemeente, zij hoeft er geen goed keuring voor te geven. De gemeen tebestuurders zijn dus zelfs onwe tend over wat gebeurt in hun ge meente en eventueel een gevaar zou kunnen inhouden voor de be volking. Daarom wens ik te verwijzen naar het dekreet van 1789 dat aan de gemeenten de verplichting oplegt de inwoners te doen geweten van de voordelen van een goede poli tiek in verband met de reinheid, de gezondheid, de veiligheid en de rust en bepaalt de wet van 1790 dat de politie zorg wordt toevertrouwd om door gepaste maatregelen de ongevallen en de openbare rampen te voorkomen of te doen op houden. Op zijn minst zou de gemeente dus moeten geïnformeerd worden over de militaire aktiviteiten op haar grondgebied. In ieder geval heeft de gemeente het recht om moties te stemmen. Niemand hoeft dan ook als excuse in te roepen dat de gemeenteraad zich niet kan uitspreken. De aktie is, uiteraard, niet afgelo pen met het stemmen van een motie. De gemeenteraad moet blijvend haar engagement kenbaar maken naar de bevolking en naar het na tionaal beleid toe. Ik durf hopen dat alle gemeente raadsleden hun verantwoorde lijkheid zullen opnemen en aldus hun morele steun toezeggen aan allen die ijveren voor vrede door ontwapening. Hierbij de motie Met alle achting, H. Willekens Gemeenteraadslid Ter gelegenheid van Kermis Steen weg op zaterdag 10 en zondag 11 april, Grote Bakschieting naar panklare hanen in café Vip. Op zondag 11 april van 17 tot 19 uur, wandelkoncert door de mu ziekmaatschappij van Idegem. Op maandag 12 april om 15 uur Grote Wielerwedstrijd WAOD, in schrijving, vertrek, aankomst en prijsuitdeling in café De Cabane.

Voor Allen | 1982 | | pagina 9