Censuur te Denderleeuw GENOEG NU AKTIE SAMEN MET Wat kosten «sociale afbraak»-treinen van Martens V-Declercq /cUo Geslaagde hoorzitting over socialistisch gemeentebeleid te Zottegem EDITORIAAL ;ratie Aalst Binnen in Bouwmarkt ontwikkelt zich ongunstig Vrijdag 16 april 1982 44* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P. Aktie tegen jeugdwerkloosheid Ondanks het gure weer en de paasvakantie waren toch nog een respectabel aantal jonge ren opgekomen voor de in formatieavond en de fakkel tocht van het plaatselijk co mité tegen de jeugdwerk loosheid. De bedoeling van deze avond was de bevolking te sensibiliseren voor het probleem van de (jeugd)- werkloosheid en de nationale Jongerenmars op 24 april a.s. te Brussel. De Jongerenmars Het platform De mars, Info-Denderleeuw en censuur Syndicale actie 1908-1911 te Ronse, Geraardsber- gen, Ninove en Aalst, pag. 4 El Salvador en Centraal- Amerika, pag. 5 Vakantiegeld 1982, pag. 8 Voorafbetaling belas tingen voor loontrekken- den, pag. 8 WERNER VAN DEN STOCKT Herman De Loor De Schepen-volksvertegenwoordi ger Herman De Loor schetste in zijn uiteenzetting vooreerst hoe de SP in 1977 in de Zottegemse meer derheid is terechtgekomen. Als zwakke broer (2 schepen tegenover 4 CVP'ers plus de burgemeester) hebben de socialistische schepenen Lees door pag. 3 Georges DE SMEYTER Senator om 9 uur Zaal «De Marbol» Geraardsbergen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitge>er: Wilh Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Het initiatief voor deze Jongeren mars werd in april vorig jaar geno men door de KAJ, de ACV- en de ABW-jongeren. Deze richteen zich hierbij niet alleen tot de vak bondsjongeren, maar nodigden alle jeugdorganisaties uit om mee te werken aan een platformtekst. Er kwam direkt heel wat respons van organisaties binnen de katholieke jeugdraad, van neutrale organisa ties zoals de Vlaamse Federatie van Jeugdhuizen en van groepen van socialistische huize. Zo sloten zich langs Vlaamse kant alleen al 40 organisaties aan bij het Nationaal Comité. In een tachtigtal gemeen ten zijn er ook plaatselijke comités actief die info-avonden verzorgen, affiches en stickers verspreiden en voor de nodige animatie zorgen. Op dit moment zijn er op die ma nier al zo'n 100.000 affiches en pamfletten verspreid. Deze worden dan op hun beurt gefinancierd door de verkoop van badges en stickers, zodat alles door zelffinanciering gebeurd. Met de mars wil men niet alleen wijzen op het probleem van de jeugdwerkloosheid, maar ook een beweging over alle ideologische en taalgrenzen heen onder de jonge ren op gang brengen. Gesteld wordt dat de jongeren in de huidige maatschappij met zijn werkloos heid, zijn waanzinnige bewape ningswedloop, zijn verspilling en de onrechtvaardige verdeling van de rijkdom geen enkel perspektief meer biedt. Hiervan en van de eigen marginaliteit waarin de jon geren meer en meer geduwd wor den, wil men de jongeren bewust maken. In de platformtekst wordt dan ook niet alleen gepleit voor vast, kreatief en nuttig werk er voor een gelijkwaardig inkomenf (werk of geen werk), maar ook voor gelijke kansen in onderwijs en vorming en voor een totaal andere maatschappij gebaseerd op een nieuw ekonomisch model dat o.a. gericht is op: de produktie van nuttige dingen de strijd tegen de verspilling solidariteit met de derde wereld respekt voor het leefmilieu ontwapening ondermijning van de toenemen de machtsconcentratie strijd tegen de kapitaalvlucht. Om de mars in Denderleeuw te propageren werd er een affiche- aktie gevoerd. Op het gemeen- tehuis werden er dan ook een aan tal affiches afgegeven voor de ge meentelijke plakborden, die zoals bekend alleen beplakt mogen wor den door het gemeentepersoneel. Het College van Burgemeester en Schepenen weigerde echter haar borden hiervoor ter beschikking te stellen. De zalvende burgemeester bedacht dan het smoesje dat het gemeentepersoneel hiervoor geen tijd zou hebben, maar dat we de affiches indien we dat wensten zelf mochten aanplakken. Hiermee ging hij als hoofd van de politie dan wel in tegen zijn eigen politieregle- ment. De aap kwam echter uit de mouw tegen schrijver deze van het College van Burgemeester en Sche penen een brief mocht ontvangen waarin stond dat het binnengeb rachte artikel over de Jongeren mars in Info-Denderleeuw niet ge publiceerd kon worden. Dit dan omdat «partij-politieke en politiek getinte artikels van welke strekking ook, geweerd worden uit het ge meentelijk informatieblad». Bij de ze gang van zaken stellen we ons toch een aantal vragen: Is het niet de bedoeling van de gemeentelijke aanplakborden IN FORMATIE te verspreiden en door het ter beschikking stellen ervan het wildplakken in te perken? Wat gaat het College in het vervolg doen met de affiches van jeugdgroeperingen als MJA, JS, Chiro, KAJ enz., die alle medeon dertekenaars zijn van de platform tekst van de mars? Gingen de voorbije info-avon den met Louis Tobback (over de fensie) en N. De Batselier (over de volmachten en een socialistisch al- tenatief), waarvan de affiches door het gemeentepersoneel op de bor den geplakt werden, misschien aan de «politiek» voorbij? (N.B. ook van andere partijen werden de af fiches van dergelijke info-avonden aangeplakt) Gaat het College van Burge meester en Schepenen voortaan ook alle affiches die partijbals aan kondigen weigeren? Waarom konden artikels over b.v. de Dendervervuiling, de on rechtvaardige noord-zuidrelatie, de 11 en 21 juliviering (Vlaams-natio- nalisme, nationalisme?) enz. wel en een artikel over de jeugdwerkloos heid niet in Info-Denderleeuw? Zovele vragen, zovele antwoorden zou de veelgeciteerde Brecht schrij ven. Wij van onze kant vinden dat de gemeentelijke plakborden voor alle demokratische opinies beschik baar moeten zijn. We vinden ener zijds wel dat partijpolitiek (en per sonalisme!) in Info-Denderleeuw moeten geweerd worden, ander zijds vinden we wel dat alle maat schappelijke problemen (van ge- handikaptenzorg over sociale voor zieningen tot sociale problemen) de Info aan bod moeten kunnen ko men. Censuur en censors horen voor ons in een pluralistisch ge meentelijk informatieblad en in een open gemeentebeleid immers niet thuis. GENOEG Voor een goedgevulde kelderzaal in zaal COC ging vrijdag de tweede aktiviteit door van COC wijkclub Velzeke over 6 jaar socialistische deelname aan het gemeentebeleid. Provincieraadslid Freddy Van den Bossche kon in zijn inleiding met genoegen vaststellen dat niet alleen de organisatoren woord hadden ge houden, maar ook het publiek zelf. COC-wijkclub Velzeke is duidelijk op de goede weg. de voorbije jaren vooral getracht om de CVP te dwingen een andere politiek te voeren dan deze die zij met de liberalen hadden gevoerd vanaf 1970. In de eerste plaats werd de onver antwoorde politiek van dure open bare werken bestreden. De drie volmachttreinen en een devaluatie-express bollen door het land. Het startsein werd gegeven op 2 februari met de volmachten. Het heette: een noodzakelijkheid om een andere politiek te gaan voeren om de ekonomie en 's lands Staatsfinanciën te kunnen aanpakken. Met trein nr. 1 werden niet 's lands financiën aangepakt, maar uw centen afgepakt om te verdelen als cadeau aan de rijken, liefst 150 miljard. Met trein nr. 2 werd uw index opgeschort en de schade, die hierdoor wordt aangericht voor de loon- en weddetrekkenden, zal zijn gevolgen meeslepen tot aan het grafEr is geen inhalen mogelijk. 3% matigen was te weinig voor Martens V-De Clercq. Met de devaluatie-express pleegde de CVP-PW-regering nog rap een openbare-wettelijke diefstal van 8,5% (sommigen beweren dat de opbrengst nog niet groot genoeg is voor de heren Martens-De Clercq en ons nog een 2de operatie van ±5% wacht). En nu zouden er nieuwe jobs moeten komen! Vermits de CVP-PVV de burger reeds voor 3 8,5 11,5% kleiner heeft gemaakt en aan de rijken cadeaus voor eenzelfde bedrag wat samengeteld een respektabel verschil geeft van 23%, meer dan 115, zou de bevolking normaal hoop mogen koesteren. Niets daarvan, want met allerlei aprilgrappen van onzrespektabele heren ministers werd. De trein nr. 3 gestart. En wat kost die aan de burger per 1 april (vis) Van de minderbegoede burgers worden eens te meer zware offers geëist. - Inkomstenvermindering - Afvlakking van de sociale vergoedingen - Verhoging van allerlei bijdragen, zoals remgelden - Vermindering van zogeheten vervangingsinkomens met op de koop toe hierop hogere belastingen en de vermindering van de sociale uitkeringen (zoals kindergeld en voor de kinderloze gezinnen een schuldpremie te betalen van 900fr. met ingang van 1 juli! Heeft de burger, met de geniepige ingrepen (trein nr. 1 en 2 en de express) nog niet de volledige terugslag aangevoeld, vanaf eind april-begin mei zal er wel veel plaats komen in uw geldbeugel. De burger zal dan best gaan begrijpen, waarom of waarvoor de socialisten terug de eersten waren om te protesteren, waarom de vakbond, het ABW alléén, zonder het ACV, in de strijd ging. Tegen een bijna uitzichtloze algemene verarming van de bevolking opgelegd door de CVP-PW-regering Martens V-De Clercq, door loonsverminderingen, inkomensvermindering, een toename van de sociale ongelijkheid. De eerste rake klappen vallen rond één mei. Daarmee treft men terug de werkers op hun feestdag - hun strijddag voor de gelijkheid, sociale rechtvaardigheid, voor de ARBEID! Of zal dit alle burgers aansporen om in groten getale, in onze 1 Mei optochten uiting te geven aan hun ongenoegen? En op te komen als socialisten, achter onze rode vaandels, voor meer recht en zekerheid van de kleine man. Ik roep alvast, krachtdadig, alle socialisten op om samen met de loon- en weddetrekkenden, private of openbare sektor de zelfstandigen de gepensioneerden de sociaal verzekerden, zij die nog kunnen opstappen en allen die zich bedrogen voelen door de CVP-PW, samen op 1 MEI eendrachtig te marcheren. HALT AAN DE REAKT1E HALT AAN DE AFBRAAKPOLITIEK Volgens een rapport van het Eco nomisch en Sociaal Comité van de Europese Gemeenschap verkeert de bouwsector in ernstige proble men. De cijfers in het rapport zijn weliswaar niet recent, maar ze ge ven toch een goede indruk van de negatieve ontwikkeling op de Euro pese bouwmarkt. Zo zegt het rap port, dat tussen 1974 en 1979 de bouw van woningen in alle lid staten is teruggelopen met gemid deld 24% (ofwel 400.000 wonin gen). Het comité noemt twee oor zaken die de ontwikkeling van de bouw nadelig hebben beïnvloed: het ten einde lopen van de weder opbouw en de snelle urbanisering plus de geldontwaarding die het rentepeil heeft opgedreven. Tal van ondernemingen zijn het slachtoffer geworden: hun verdwijning heeft sinds 1974 al ruim een half miljoen arbeidsplaatsen gekost. De bouw nijverheid geeft werk aan 6 miljoen mensen in de EG. Als men archi tecten, technische bureaus en der gelijke meetelt, gaat het om 7 mil joen mensen die rechtstreeks bij de bouw zijn betrokken. De bouwnij verheid draagt voor 13% bij aan de vorming van het bruto-binnenland- sprodukt van de Gemeenschap. Het economisch en sociaal comité vindt, dat de bouwnijverheid moet worden gestimuleerd. Dat is goed voor de werkgelegenheid en voor de betalingsbalans (want het gaat over een bedrijfstak die maar wei nig ingevoerde produkten ver werkt). In een aantal landen neemt de woningnood weer toe, talrijke Europeanen leven nog in verouder de woningen of werken in verou derde fabrieken. In de steden is verder vernieuwbouw, sanering en restauratie noodzakelijk. Het comi té beveelt aan de activiteiten van de bouwnijverheidsorganisaties in de EG-landen te coördineren. Euro pese structurele fondsen zouden meer geld in de bouw moeten ste ken, evenals de Europese Investe ringsbank; eventueel zouden com munautaire leningen ter financie ring van de bouw dienen te worden uitgeschreven. - financieel en werkingsverslag - verkiezing federaal bestuur en leden Algemene Raad - Voor Allen - Nieuwe federale statuten - Voorbereiding nationaal congres SP

Voor Allen | 1982 | | pagina 1