WEEKBLAD VLAAMS Hoeveel tekort op begroting De Clercq? S.P.-FEDERATIE AALST Een zware strijd Hoe zeker is de Sociale Zekerheid in België Jongerenmars tegen j eugdwerkloosheid op weg naar Brussel T weej aar lij ks administratief en statutair congres Vrijdag 23 april 1982 44* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P. Volgende week komt uitein delijk dan toch de begroting 1982 in het Parlement aan de orde. Deze begroting die sterk aandoet als vijgen na Pasen het jaar 1982 gaat straks zijn vijfde maand in laat in alle geval weinig rooskleurige beelden zien. Dirk DE PAUW Deze werklozen vertrekken vanuit Gent naar Aalst. Sinds maandag zijn jongeren uit verschillende steden op stap naar Brussel om er zaterdag 24 april deel te nemen aan de «Jongerenmars tegen jeugdwerkloos heid» Meer uitgebreide informatie over de mars en een dossier over jeugdwerkloosheid vinden jullie op pag. 7. Bij het invoeren van de So ciale Zekerheid na de ja ren 40-44 op 1 april 1945 door de socialistische eerste minister Achiel Van Acker, door de rijken satirisch ge noemd Achiel Charbon maar in werkelijkheid de vader van het Belgisch Sociaal Ze kerheidssysteem, vooral ge steund op het voor de socia listen grote principe van de «solidariteit» lag de bedoe ling voor de arbeidende be volking een verzekering te geven tegen alle risico's van het werkersberoep «van de wieg tot aan het graf», tegen een verplichte solidaire bij drage verplichte verzeke ring bedrag afgezonderd van het bruto loon. Uiteindelijk, gedaan met het sys teem van openbare armen bijstand, die de vroegere machtshebbers zo graag toepasten zogezegd uit mede lijden, maar op totale willekeurige basis die geleek op aalmoezen uit delen. Betrekkingen in openbare dienst binnen de E.E.G. pag. Afbraak van sociale zekerheid Ger Gera Zondag 25 april 1982 om 9 uur stipt Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst Terwijl de raming van de CVP- PW regering het heeft over een tekort van 252 miljard, lijkt het echte tekort zich veel meer om en bij de 300 miljard te situeren. Eind vorig jaar sprak huidig Minister van Financiën Willy De Clercq stoute taal toen hij een tekort van 200 miljard als maximum toelaatbaar aanwees. Amper vijf maand later is dit utopisch cijfer volledig aan dig gelen geslagen. De regering heeft nochtans niets onverlet gelaten om ten koste van de werkende man het begrotingstekort zo klein mogelijk te houden. De radicale aanslag op het indexcijfer, een onzer belang rijkste sociale verworvenheden, de inleveringen op inkomsten van ver schillende aard, inkrimping van so ciale tegemoetkomingen, enz. bete kenen meer dan eenvoudig een stap achteruit voor het welvaartspeil van de arbeider en de bediende. Het is reeds ten overvloede in onze socialistische pers geschreven en bewezen dat deze rechtse regering op sociaal vlak een ware ramp bete kent voor de doorsnee Belg. Het rampzalige van deze regering ligt echter nochtans niet alleen in haar sociale afbraak-beleid. Naast het feit dat de CVP en de PW de kleine man volledig en alleen voor de economische krisis laten op draaien, ligt er nog een veel groter gevaar verscholen in de schepping van een zekere sfeer ten voordele van het patronaat. Door de voort durende aanvallen in de rechtse pers, pers die trouwens door nag al te veel SP-militanten gelezen wordt, worden de socialisten met alle zonden van Israël overladen. Als men CVP en PW mag gelo ven, beleeft men vandaag een mo derne uitgave van een oud sprookje als Roodkapje. Terwijl de boze wolf, in casu de socialisten en de vakbonden, steeds schrokkiger in de maatschappij delen tot zich nam die hem niet toekwamen, is thans de tijd gekomen om Roodkapje, het onschuldige patronaat, van die boze plaag te bevrijden. Voor die bevrijding zullen dan wel voor noemde partijen zorgen. CVP en PW sparen zich moeite noch kost om de linkerzijde honderd ten hon derd aansprakelijk te stellen voor de economische recessie. Het pa tronaat is volgens hen lange jaren het machteloze slachtoffer geweest van de vakbonden, terwijl deze steeds door de socialistische rege ringspartner het hand boven het hoofd gehouden werden. Maar niet alleen de SP wordt in deze kritiek niet gespaard. Ook Jan-met-de-pet krijgt regelmatig een veeg uit de pan. Zo wordt er ons voortdurend voorgehouden dat het in feite de arbeider zelf is die aan de basis van de crisis ligt. Het belangrijkste ar gument dat hiervoor aangewend wordt, is het voorwendsel dat wij jarenlang boven onze stand geleefd hebben. Dat de te hoge lonen ver antwoordelijk waren voor de te loorgang van onze nijverheid en dus tewerkstelling... Dit zijn zuive re drogredenen! Toch wordt door de voortdurende herhaling van der gelijke prietpraat zand in de ogen gestrooid van velen onder ons, en niet in het minst in de ogen van de christelijke arbeidersbeweging. Het grote gevaar schuilt er dan ook in dat inderdaad velen zich beginnen te bewegen in het door de regering voorgekauwde denkschema. Op deze manier effent deze regering, en achter hen mede het grootkapi taal, zich een weg om in de nabije toekomst schoon schip te maken met syndikalisme en links in het algemeen. Deze door CVP en PW nagestreefde mentaliteitswijziging is het grootse gevaar dat thans de arbeider bedreigt. Deze bedreiging is ongetwijfeld rechtstreeks veel minder voelbaar dan een directe aanval op bijvoorbeeld het index cijfer. Ze is daarom nochtans niet minder gevaarlijk. Als de rechtse krachten in dit land hun linkse vijand een «krisis-schuldcomplex» kunnen opdringen, verliest deze laatste zonder twijfel zijn slagkracht. En dan zullen veel erge re sociale rampen dan een index wijziging aan de orde van de dag zijn. Terwijl thans nog het plan tot hervorming van de sociale zeker heid, afkomstig uit het liberaal- doctrinaire brein van ene preten tieuze Guy Verhofstadt, in verschil lende kringen op misprijzen ont haald wordt, zou het best kunnen gebeuren dat op middellange ter mijn het als een redding brengend Paard van Troje de sociale zeker heid binnen gevoerd wordt... U kent de leuze nog (of u hebt er ten minste nog over gehoord) de kerk: «Houdt gij de mens dom» - het mensdom de rijken: «wij houden ze arm» - loonslaven - uitbuiting goedkope arbeidskracht. De financiering van de Sociale Ze kerheid, die aanvankelijk aan de basis lag van systeem om het goed te laten funktioneren, stelde ieder een, die erbij betrokken was, voor zijn verantwoordelijkheid, t.t.z.: De werkers - door de hierboven verplichte sociale zekerheidsbijdra ge op de verdiende lonen of wedden. De patroons - de winstgenieters uit de arbeid van de werkers moesten ook solidair zijn, storten een patro- nale bijdrage. De staat - die zou instaan voor de betaling van de ontbrekende bij dragen van de arbeiders, die door inaktiviteit om allerlei reden, geen bijdragen konden storten wegens overmacht, t.t.z. bij werkloosheid - bij ziekte - bij invaliditeit - bij beroepsziekte - bij legerdienst, enz... Het systeem van financiering was zo sluitend en de sociale zekerheid zo doeltreffend, dat ook andere kategorieën die geen loontrekkers waren, verzochten om ook opgeno men te worden of te mogen toe te treden tot het systeem van de socia le zekerheid, onder andere: de zelfstandigen, de geestelijkheid, huispersoneel, vrije beroepen. Onder druk van hun politieke ver tegenwoordigers en de onderschei dene reaktionaire regeringen of re geringsleden, werd ook bedongen dat aan deze kategorieën, zelfs zon der dat zij de gelijkwaardige bijdra ge als de loonarbeiders en weddet- rekkende betaalden, aanspraak maakten op dezelfde sociale voor delen. De staat de gemeenschapsgelden zouden wel dienen om de te korten van deze bijdragebetalers aan te zuiveren. Konkrete afspraken met de rege ringen werden gemaakt, in den be ginne werden de staatstoelagen wel betaald, maar... en dan begon het. De regeringen begonnen zich te onttrekken aan de aangegane ver bintenissen, de afgesproken staats- bijdragen werden bepeuterd, ver minderd om ten slotte tot zero frank en zero centiemen te worden herleid. De noodzakelijke voorziene reser ves werden aangesproken, gemani puleerd, overgedragen, om ten slotte door de staat te worden aan geslagen, zogezegd wegens de moeilijke financiële toestand van de staat. Op de koop toe, zagen de medici en verzorgingsinstellingen «brood» in de sociale zekerheid, stegen de soorten behandelingen in de no menclatuur, kortom, de ziektever- zorging aan erelonen en specialisa ties werden te fel uitgebreid en... het financieel débacle was be gonnen. Er werd niet tijdig ingegrepen, van een Nationale gezondheidsdienst wou men niet weten, men liet alles zijn vrij beloop met het onvermij delijke resultaat «Financiële moei lijkheden». Het heeft er de schijn van, dat dit door de reaktionaire krachten zo gewild wordt, dat het sociale zeker heidssysteem zou verdwijnen en men keert terug naar een algemene verarming tot aalmoezen. Deze regering versnelt de financië le aftakeling nog door de onderne mingen onder allerlei vormen vrij stelling van bijdragen toe te staan, onder het mom van de tewerkstel ling te bevorderen, of door al de nog bestaande reserves in sommige sektoren weg te nemen. Dat in dergelijke omstandigheden de Sociale Zekerheid gewild «onze ker» wordt, zal iedereen begrijpen. En de verschillende- bevolkingsla gen aktieven arbeiders - be dienden - zelfstandigen - vrije be roepen - kunnen beginnen morren op de inaktieven werklozen - zieken - invaliden - pensioenen dat de bijdragen nog eens zullen opgetrokken worden om het finan cieel evenwicht van de sociale ze kerheid te bereiken. De reaktie staat er dan niet ver meer af om de «solidariteit», de hoeksteen waarop het stelsel van de sociale zekerheid is opgebouwd, af te breken en dan hebben zij hun doel bereikt: De socialistische ze kerheid, een socialistische verwe zenlijking ter bescherming van de werkers, weggeveegd. Het is in dit kader, dat gans de regeringspolitiek Martens V Declercq dient gezien, de «sociale afbraak». En op de hoop toe hebben zij van de kristendemokratie nog «vol machten» gekregen om hun siniste re politiek nog rapper te kunnen tot een voor hen goed einde te brengen. Of de werkers uiteindelijk, ook de A.C.V. leden, dit spelletje gaan begrijpen en laten begaan, dat is de vraag. In ieder geval zal de S.P. en de socialistische organisatie dit nooit nemen en met des te meer verbeten heid de strfjd voeren. Alleen als het moet. Met de kristenen arbeiders, des te beter. De Smeyter Georges Agenda: 1. Welkomstwoord door congresvoorzitter Europarlementair Willy Vernimmen. 2. Administratief gedeelte: a) Toelichting werkingsverslag SP-CSC 1980-1981 door Chris Vancoppenolle, arrondissementeel secretaris d.d. b) Financieel verslag door Freddy Van Den Bossche, arron dissementeel penningmeester. c) Financieel verslag «Voor Allen» door T. De Sutter, pen ningmeester «Voor Allen» d) Bespreking en goedkeuring nieuw arrondissementeel statuut. e) Verkiezing van: 1. De leden van het arrondissementeel statuut 2. De arrondissementele voorzitter en ondervoorzitter. 3. De leden van het uitvoerend arrondissementeel bestuur. 4. De leden van de bestendige financiële commissie. f) Benoeming van de arrondissementele secretaris. g) Verkiezing van de leden van de Algemene Raad. h) Voordracht van: 1. De leden van het Partijbureau 2. De leden van de Addministratieve Commissie. 3. Voorbereiding Nationaal Congres van 8-9 mei 1981 - Bespreking nationaal congresverslagen. - Politieke toelichtingen door Gemeenschapsminister Mare Galle en Europarlementair Willy Vernimmen. 4. Slottoespraak door de arrondissementele voorzitter. Zaal «De Marbol» (Volkshuis), Markt 15, Geraardsbergen Oorspronkelijk was 1 mei een ware strijddag. De strijddag van hen die uitgebuit, verdrukt en miskend waren. Met de sociale veroverin gen en de groeiende welvaart werd 1 mei steeds meer een feestdag waarop in dankbaarheid diegenen werden herdacht, die deze lotsverbeteringen door hun inzet en opoffering hadden weten af te dwingen. Vandaag heerst er opnieuw angst en onzekerheid. Honderddui zenden jongeren, vrouwen en ouderen vinden geen werk meer. En ondanks allerlei verkiezingsbeloften neemt hun aantal onder de Rooms-Blauwe Regering in een versneld tempo toe. Zieken en gehandicapten vragen zich bezorgd af hoe zij het morgen moeten rooien nu de Regering Martens-De Clercq ook hen zwaar aanpakt. Gepensioneerden, waarvan drie vierden het moeten stellen met een maandelijke inkomen van minder dan 15.000 F, worden evenmin gespaard en vragen zich bezorgd af wat nog allemaal boven hun hoofd hangt. De internationale toestand is eveneens ver van rooskleurig en de krankzinnige bewapeningswedloop doet het gevaar voor een nu cleair konflikt in Europa toenemen. Reden te over om van deze 1 mei opnieuw een ware strijddag te maken. Om krachtig te protesteren tegen de hoogst onfatsoenlijke houding van P.V.V. en C.V.P. Meer centen voor U, beloofden de liberalen, terwijl ze thans op allerlei manieren in de zakken van de gewone mensen zitten. Maak zelf de rekening: meer belastingen (benzine 1 F), meer bijdragen (pensioenen 0,75%), meer afhoudingen (vakantiegeld 7%), meer remgeld (verdubbeling). Meer jobs, zei ook de P.V.V. en er komen dit jaar 60.000 werklozen bijHet moet trouwens gezegd worden dat de ministers De Croo en Coens, om er maar enkele te noemen, hun best doen omdat het er nog meer souden zijn. En de C.V.P., die zo de mond vol had over de gezinsvriendelijk heid, doet nu de gezinnen tweemaal betalen. Vooreerst door het aantasten van de koopkracht door middel van de nog slechts gedeeltelijke indexering, de devaluatie, de vermindering van het vakantiegeld en de werkloosheidsuitkeringen. Daarbij wordt alles duurder: benzine, trein, bus, koffie, vakantie, tabak, post, tele foon.. Bovendien is het duidelijk dat de prijzen uit de hand lopen en dat voor het eerst sedert vele jaren, de inflatie terug naar de 10% klimt, en waarschijnlijk zelfs nog hoger. En waar is de fameuze kindvriendelijkheid van de C.V.P. gebleven nu elk gezin, ongeacht zijn inkomen, het op jaarbasis met 7.000 F kindergeld minder zal moeten stellen? En terwijl aan de meest bescheiden inkomens zware offers worden gevraagd, die voor velen onder hen een waar drama betekenen, blijft de C.V.P.-P. V. V.-regering geschenken uitdelen. Vooreerst aan de grote holdings, door het afschaffen van de belasting op hun superwinsten. Vervolgens door de grote belastingontduikers weer vrij spel te geven. Verder ook door de eigenaars van luxe-villa's een royale belastingsvermindering toe te kennen en door de BTW op goud en dure kunstvoorwerpen te verlagen. Onnodig te zeggen dat de grote kapitaalbezitters bovendien gouden zaken doen en hele maal niet inleveren, wel integendeel. Dat deze Rooms-Liberale Regering daar geen schaamtegevoel aan overhoudt, zal wel niemand verwonderen. De Vlaamse Socialisten hebben nooit gezegd dat in deze moeilijke tijden geen offers moeten worden gevraagd. Wel hebben we steeds met de meeste nadruk erop gewezen dat de bescheiden en middel grote inkomens daarbij buiten schot moesten blijven en dat hun koopkracht moest worden gegarandeerd. We hebben ook steeds gesteld dat de andere groepen, van wie wel een inspanning wordt gevraagd, het recht hebben te weten wat daarmee gebeurt; met andere woorden, dat hun inspanning moest worden gekoppeld aan waarborgen inzake nieuwe investeringen, tewerkstelling, bevorde ring van de uitvoer en dies meer. Dit is totaal wat anders dan de manier waarop de Regering Martens-De Clercq tewerk gaat en 140 miljard aan de bedrijven geeft zonder enige waarborg inzake tewerkstelling en zonder verplichte tegenprestatie inzake herstel van onze economie. Maar hoe kan het ook anders, wanneer zoveel P.V.V.- en C.V.P.-prominenten deel uitmaken van banken en holdings? Dit is dan ook het ware gelaat van deze C.V.P.-P. V.V.- Regering. Voeg daarbij het feit dat het Parlement buitenspel werd gezet en de steeds groter wordende greep van de Regering op pers, radio en televisie. Want de stem van de oppositie moet zoveel mogelijk worden gesmoord. Om tegen dit beleid op te trekken staan wij er in Vlaanderen zo goed als alleen voor. Het A.C.V. legt nu en dan wel eens stoute verklaringen af maar laat Martens en De Clercq in feite begaan. Het verschil tussen de woorden en de daden van de christelijke vakbond wordt steeds groter. Het is dan ook onze plicht de motor te vormen om deze nefaste regeringspolitiek om te buigen naar een nieuwe beleid, waarbij de koopkracht wordt hersteld, de grote financiële groepen ertoe worden verplicht een toekomstgericht industrieel beleid te voeren, de tewerkstelling opnieuw als prioritair wordt aangezien, de munt weer conseqwent wordt verdedigd, de fiskale en ander fraudes krachtig worden bestreden en waarbij de sterkste schouders ook de zwaarste lasten dragen. Het zal een zware strijd worden, want de financiële groepen en hun neo-liberale vrienden zullen niets onverlet laten om van hun herwonnen macht maximaal te profiteren. Daarom moeten alle progressieven de handen in elkaar slaan. Daarom moet 1 mei een massale strijddag worden. Enkel op die manier kan dit nefaste neo liberale beleid een halt worden toegeroepen. Ook enkel op die wijze kan de Regering er van worden weerhouden in ons land nieuwe kernwapens te installeren. Karei Van MIERT

Voor Allen | 1982 | | pagina 1