VLAAMS Voorwaarts en niet vergeten: de solidariteit GENOEG NU AKTIE SAMEN MET Er staat veel op het spel 1 MEI'82 Voor een radicalisering van de strijd Speciaal 1 mei-nummer Weekblad van de SP 1 mei 1982 Op 1 mei zullen opnieuw duizenden socialisten en pro gressieven door de straten van steden en dorpen stap pen om uiting te geven aan hun hoop en verlangen naar sociale rechtvaardigheid en voor een socialistisch maat schappij model waar solidari teit geen ij del begrip is. Mare Galle Minister Ulttttittttt» Vakbondseenheid: aan het A.C.V. -spelletje moet een einde komen De S. P. moet radicaliseren De arbeiders zelf Herman Van Herzeele VOOR' WEEKBLAD LLEN RedaktieAdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Nochtans, veel reden tot juichen hebben wij, socialisten, vandaag niet. Sinds rechts aan de macht is in ons land blijken plotseling alle sociale verworvenheden die door jarenlan ge strijd van de arbeidsbeweging werden afgedwongen, op de helling geplaatst. De economische teruggang plaatst tal van mensen voor grote proble men. Velen voelen zich in hun bestaanszekerheid bedreigd. Mate riële welvaartsgroei zit er voor vrij wel niemand meer in. Menigeen zal een stap achteruit moeten doen. Zo'n ontwikkeling is moeilijk te aanvaarden. Ze roept zelfs het grootste verzet op, zoals vandaag blijkt, wanneer de gevraagde offers niet eerlijk worden verdeeld: om dat tal van bevoorrechte groepen onvoldoende worden aangepakt of kans zien telkens weer door de mazen van de wet te kruipen; om dat de gebrachte offers onvoldoen de worden aangewend om bestaan de werkgelegenheid te behouden of nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen; omdat de materiële achteruit gang ook nog gepaard gaat met een verslechtering van de kwaliteit van het bestaan. De huidige C.V.P. - P.V.V. koali- tie tast door haar reactionair en neoliberaal beleid de meest funda mentele rechten van de arbeidende klasse aan. Daarom moeten we vandaag de aktie ontketenen om de nefaste ontwikkeling een krachtda dig halt toe te roepen. Want, hoe ernstig de sociaal-econo mische problemen ook zijn, mach teloos zijn we niet. Werkloosheid, om één van de grootste plagen van onze samenleving te noemen, is geen vanzelfsprekend verschijnsel. Ze is één van de uitingen in een maatschappij waarvan de machts verhoudingen ongelijk verdeeld zijn. Maar, deze machtsstrukturen kunnen gewijzigd worden. De ont wikkelingen zijn beïnvloedbaar en beheerbaar als wij in staat zijn de ongelijkheid van de macht te door breken. Wij mogen de evolutie van de vol gende jaren niet moedeloos over ons laten gaan. Nü moeten wij reageren! En onze aktie moet erop gericht zijn de mensen opnieuw solidariteit te leren. Het vertrouwen van de bevolking in onze politieke, democratische instellingen dient hersteld te wor den zoniet glijden we af naar een door sommigen nog altijd gewenste poujadisme en pre-fascisme. Tevens zou ik in deze 1-meibood- schap de nadruk willen leggen op de strijd tegen de ellende, tegen de natuurvervuiling, tegen de sociale ongelijkheid en tegen de bewape ningswedloop. Ieder individu moet gelijke kansen krijgen om te leven in een menswaardige, milieuvrien delijke en vreedzame wereld. In deze kontekst is het duidelijk dat zowel nationaal als internationaal het socialisme meer dan ooit zin en betekenis heeft. Het is en blijft de enige politieke optie met een goed geweten en het hart op de rechte plaats. GENOEG Het door het A.B.V.V. geleid ar beidersprotest tegen het beleid van de conservatieve regering Martens- De Clercq is aan een adempauze toe. De regering en het patronaat mogen zich nochtans geen illusies maken. Misschien vroeger, zeker na de vakantieperiode zal het arbei- dersverzet opnieuw hardere vor men aannemen. Intussen is het no dig een analyse te maken van het regeringsbeleid en van de tegen de regering gevoerde oppositie. De politiek van de regering Mar- tens-De Clercq heeft drie bijzonde re kenmerken. 1) Een vermindering van het le venspeil van de bevolking Niemand, ook de regeringspartijen niet, ontkent de verarming van de bevolking. Wat links een aanslag noemt op de koopkracht van de werknemers en een afbraak van de sociale zekerheid vindt de regering een «noodzakelijk inleveren en een afslanken van de staatsuitgaven». Dit is een kwestie van woorden. De harde werkelijkheid is dat de werk nemers minder loon ontvangen en hogere bijdragen moeten betalen aan de sociale zekerheid (terwijl de sociale vergoedingen verkleinen) ..2) Grote profijten voor het pa tronaat Verminderde patronale afdrachten aan de sociale zekerheid, lagere lonen en fiscale voordelen verho gen het inkomen van het patronaat met tientallen miljarden. Deze ca- deaux aan de rijken» heet de rege ring «zuurstof voor de ondernemin gen». Het argument dat het hier gaat om voor de economie noodza kelijke maatregelen is onjuist om dat het patronaat met de ontvangen miljarden totaal vrij is te doen wat het wil. De financiële groepen, de patroons zijn er niet toe gehouden het door de werkende mensen «in geleverde geld» in de Belgische economie te investeren. Waar zul len deze miljarden naartoe gaan? 3) De crisis zal nog verscherpen Het geld dat men de werknemers doet «inleveren» zal gedeeltelijk naar het buitenland vloeien, zal gedeeltelijk gebruik worden voor rationalisaties en zal gedeeltelijk verdwijnen als extra-winst in de zakken van het patronaat. Een ding is zeker, dit geld afgenomen van de werknemers, zal niet aangewend worden voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Het be leid van de regering betekent een algemene verarming van de bevol king, dus een daling van de koopkracht, wat opnieuw de werk loosheid doet toenemen. De rege ring weet dat de toestand verder zal verslechten. Nu reeds gaan er stem men op die vinden dat de aan de werknemers opgelegde inleverin gen onvoldoende zijn en men, ze ker voor 1983, nog «moediger» maatregelen zal moeten treffen. Zo de bevolking deze regering laat begaan, indien de arbeiders er niet zouden in slagen, door een eensge zinde solidaire actie, het tij te doen' keren, dan zal de werkende bevol king afglijden naar 19de eeuwse toestanden. De tijd van het arme Vlaanderen van vorige eeuw mag niet terugkomen! De werkende bevolking kan niet ontkomen aan de keuze: ofwel een zelfs snelle verarming, een terug keer naar de armoede; ofwel samen opkomen om een einde te stellen aan een medogeloos reactionair beleid. De A.C.V.-leiding en in het bijzon der Houthuys weten zeer goed wat er aan het gebeuren is. Voor allen die begaan zijn met het welzijn van de werknemers, van de bevolking, is de handelwijze van de A.C.V.- leiding onthutsend.Men staat per plex voor de volksmisleiding waar aan de A.C.V.-top zich schuldig maakt. Daaraan moet een einde komen en het zijn de A.C.V.-leden zelf die aan deze gang van zaken een einde moeten stellen. Alhoewel Martens, De Clercq en consoorten slechts de uitvoerders zijn van de politiek gewild door het patronaat en de financiële milieus is het klaar dat, naast de vakbonds- strijd men ook op het politieke vlak deze regering moet bestrijden. Dit is de taak van de Socialistische Partij. De werkende bevolking ver wacht van de S.P. klare stellingen, garanties dat bij een eventuele vol gende S.P. regeringsdeelname, het onrecht dat men nu de werknemers aandoet ongedaan zal gemaakt worden. Een radicalisering van de politieke strijd is nodig. De verarming en de sociale afbraak stoppen is in de eerste plaats de taak van de arbeiders zelf. De ar beiders, de bedienden, de kaderle den, de agenten van de openbare diensten hebben de voorbije weken kunnen vaststellen dat alleen het A.B.V.V. zich heeft ingezet voor de verdediging van hun belangen. De zieken die voortaan een hoger remgeld zullen betalen, de werkne mers die hun indexaanpassingen verliezen en hun vakantiegeld zien verminderen, de werklozen die hun vergoeding zien dalen of zelf hele maal niets meer krijgen, de gepen sioneerden die getroffen worden zowel fiscaal als inzake de ziekte verzekering; al deze mensen moe ten weten dat men hen dit alles heeft kunnen aandoen door de schuldige medeplichtigheid van de A.C.V.-leiding. Hier stelt de vraag naar de bestaansreden van een vak bond die de belangen van zijn leden niet behartigt. Het A.B.V.V. strijdt verder In weerwil van zijn acties heeft het A.B.V.V. de verschillende rege- ringstreinen niet kunnen doen stop pen. Het A.B.V.V. zet de strijd verder. Een toenemend vertrou wen vanwege de werknemers in het A.B.V.V. verhoogt de kans op welslagen. We moeten allen samen strijden en in volle solidariteit. Er staat te veel op het spel.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1