-it Speelt KN00PS met REDDY of speelt REDDY met...? Q Afdankingen bij N.V. Associated Weavers Europe te Ronse Onder wij sbeleid besparingen en... partij ideologie! SP-Arrondissementsfederatie Aalst VERGADERING VOOR Korrespondenten opegelet Binnen in K -zyi Vrijdag 14 mei 1982 44* Jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P 6.582 tnj-utP Het tuftingbedrijf, de N.V. Associated Weavers Europe, gevestigd in de industriezone te Ronse, die in de stad beter gekend is onder de benaming «Trend Mills», heeft de laat ste dagen heel wat stof doen opwaaien. Allerlei geruchten en paniek zaaiende berichten deden de ronde en uiteindelijk op een informatievergadering met de plaatselijke vakbonden, op verzoek van de direktie, werden wij op 30 maart jl. ingelicht nopens de inzichten van de firma. Deze onderneming die momenteel 373 werknemers tewerksteld, heeft de laatste tijd hevig te kampen met de konkurentie en tengevolge het fel verminderen van de bestellingen en de te hoge loonkost geraakte de onderneming sedert een paar maanden in de rode cijfers. Sedert half-februari van dit jaar was er een Deel vakantiegeld voor gepensioneerden, op geslorpt door hogere belastingen; pag. 5 Demokratie op de hel ling bij voordragen Burgemeester en Sche penen; pag. 5 De vergeten bewoners in de Buizemontstraat; pag. 6 Herzele - Atoomvrij; pag. 4 Groot Ninove - Atoom- vrij; pag. 7 Oudenaarde wil geen raketten; pag. 8 gedeeltelijke werkloosheid in alle afdelingen van het bedrijf. De plaatselijke direktie werd ge weldig onder druk gezet door de Amerikaanse aandeelhouders ge zien het bedrijf volledig beheerd wordt door Amerikaans kapitaal, nl. door de multinational «Union Champion». De eerste optie van deze heren was eenvoudig de firma te halveren of 50% van het personeel zou afge dankt worden 200 personeelsle den). Aangezien de plaatselijke di rektie op voorhand wist dat dit door de vakbonden zou verworpen worden, werd een tweede voorstel op tafel gelegd. Dit kwam neer op 89 afdankingen waarvan 75 arbei ders en 14 bedienden. Ook dit voorstel werd door de vakbonden afgewimpeld en de werkverdeling onder gans het per soneel werd geëist. Dit kon evenwel niet volgens de direktie om allerhande redenen van technische aard. Wij als T.A.C.B. voelden onmid dellijk aan dat er iets spektakulairs verwacht werd om de Amerikaanse bonzen te kalmeren. Van in het begin af en tijdens alle besprekingen hebben wij de diskus- sies moeten voeren met het zwaard boven het hoofd van een eventuele drastische maatregel en met de vrees voor een totale sluiting van het bedrijf. Het is zo dat meerdere malen ons gewezen werd op het voorbeeld van wat de afdeling in Bradford (Engeland) overkwam, waar dezelfde multinational met één klap de deuren sloot en 2000 werknemers op straat zette. Wij als T.A.C B. hebben van deze voorstellen akte genomen en geëist dat de Ondernemingsraad (O.R.) onmiddellijk zou ingelicht worden. Dit gebeurde nog in dezelfde week en daar werd een nieuw projekt van de direktie naar voorgebracht nl., een totale reorganisatie in de afde ling Printing, hetgeen 22 ontslagen zou moeten kosten. Ook in die vergadering vond de vraag van de direktie geen weerklank en de O.R., gesteund door de vakbonden, eiste ander maal de werkverdeling op. Niette min was er een akkoord voor de reorganisatie zelf, echter zonder af dankingen (ondertussen werden wel 11 bedienden ontslagen en on middellijk uitbetaald). Gezien de koppige houding van de T.A.C.B. en haar afgevaardigden in de O.R., kwam de direktie met een nieuw voorstel voor de pinnen en zou er willens nillens over alle departementen een 50-tal arbeiders moeten afgedankt worden. Andermaal lag het er vingerdik op dat er iets moest gebeuren om de Amerikaanse geldschieters te sussen. Op aandringen van de vakbonden werd de vrijdag daarop (16/04/82) in de lokalen van het A.B.V.V. een personeelsvergadering belegd ten einde iedereen objektief in te lich ten over de toestand. Tot onze spijt hebben wij moeten vaststellen dat van de ongeveer 300 uitnodigingen er slechts 129 arbei ders aanwezig waren op deze zeer belangrijke samenkomst en als T.A.C.B. hebben wij vermeend en beslist dat met minder dan de helft van het personeel er niet kon over gegaan worden tot een referendum. Tot besluit van de personeelsverga dering werd overeengekomen om aan de direktie het voorstel te doen, een referendum te laten plaatsgrijpen in het bedrijf zelf on der het volledig personeel en onder toezicht van de Ondernemingsraad. Dit werd door de firma uiteindelijk toegestaan en er werd vooraf be paald dat het resultaat van de ge heime stemming bindend zou zijn voor beide partijen. Er zou 66% van de stemmen nodig zijn om de reorganisatie met afdankingen te verwerpen en tot akties over te gaan. Dit was zeer duidelijk voor iedereen en de blanco- of ongeldige stemmen zouden aanzien worden als Ja-stemmen. De uitslag was voor ons een zekere desilusie maar, over de uitslag zelf wensen wij toch een paar woorden tot het personeel te richten: Wij hebben respekt voor diege nen die ja gezegd hebben aan de reorganisatie en de afdankingen toegestaan hebben. Wij hebben zeker veel en zeer veel eerbied voor de neen-stem mers die het woord «Solidariit» indachtig zijn geweest maar... jam mer genoeg waren zij te weinig in aantal en hebben amper 60% bereikt. Deze die blanco gestemd heb ben (25 in totaal) hebben ons me delijden, gezien deze zelfs de moed niet opgebracht hebben hun me ning te vertolken door ja of neen te antwoorden. Ten laatste en dit is wel het ergste, wijzen wij met de vinger vol afschuw en met walging naar de 29 kladpotters die met allerlei vuilig heid en ongepaste slogans hun stembrief hebben vernietigd door ongeldig te stemmen. Deze naam loze paterschilders mogen het op hun geweten nemen dat door hun schuld een 50-tal medearbeiders het slachtofeer zijn geworden. Inderdaad hadden wij slechts 18 stemmen te kort om de vereiste 66% te bereiken en aldus de afdan kingen tegen te houden. Aangezien de stemming geheim is gebeurd, kunnen wij meer één hoop koesteren nl., dat deze gewe tensloze kladschilders zeker bij de afgedankte arbeiders zullen beho ren, zoniet zou het niet eerlijk en onlogisch zijn. Een laatste woord vooraleer de ze pijnlijke historie af te ronden, wensen wij te richten aan de di rektie: Als T.A.C.B. hopen wij dat het hiermede zal ophouden en dat 41 slachtoffers onder de arbeiders en een dozijn bedienden zullen vol staan om de firma er terug bovenop te helpen. Een goede raad aan het adres van de direktie van Associated Weavers Europe: De uitslag van het referendum moet tot nadenken stemmen. Doe zeker niet als Martens V, speel niet lichtzinnig met treintjes. De eerste trein met een 50-tal afdankingen is uit de firma vertrokken. Wij als T.A.C.B. zullen niet dulden dat een tweede konvooi de firma zal verlaten want... dan komt het zeker tot een frontale botsing. Een aantal hoge en kostelijke vo gels die nu het direktiekader en de burelen van Associated Weavers Europe met hun kostelijke pootjes versieren (of is het ontsieren) zou den het zelf wel eens aan de lijve kunnen ondervinden wat het bete kend om hedendaags en plotseling aan de deur te worden gezet na bewezen diensten. Ook zij staan niet vrij van het gevaar dat zij door de Amerikaanse scheidsrechters de «Rode kaart» toegewezen krijgen om definitief het plein te verlaten... «with the compliments of Associa ted Weavers Europe» Dat zij dit voor de toekomst in dachtig zijn en zeer voorzichtig handelen. Dit is geen bedreiging, verre van, maar een stille verwitti ging vanwege de T.A.C.B. Tot slot moeten wij onze T.A.C.B.-afgevaardigden danken voor hun kordaat optreden tijdens de verschillende en lange bespre kingen en tevens voor hun eerlijk gevoel waarmee zij het kriteria van afdanking behandeld hebben, kri teria dat gebaseerd was grotendeels op de ancieniteit met uitzondering van een paar gevallen waar de funkties volledig verdwijnen. Voor de afgedankte personeelsle den, 41 arbeiders en 12 bedienden, zal het zeker geen mooie 1 mei geworden zijn, maar wij hopen dat hun opoffering niet nutteloos zal geweest zijn en dat hiermede de firma Associated Weavers Europe haar verder voortbestaan zal kun nen verzekeren met het behoud van het verminderde personeel. Jacques Anderegg Gewestelijk secretaris De antisociale maatregelen van de huidige rechtse C. V.P.- P. V. V. regering treffen ook het onderwijs in het algemeen en het rijksonderwijs in het bijzonder. Het economisch axioma dat in tijden van crisis dubbel moet geïnvesteerd worden in de opvoeding van de jeugd wordt door de nu-aan-de-macht- zijnde meerderheid blijkbaar niet weerhouden. Integendeel, de getroffen maatregelen met betrekking tot het onderwijs wijzen op een onderwijsbeleid dat niet toekomst-gericht is en zelfs doelbewust de afbouw van bepaalde onderwijssystemen beoogt. Toen het rijk een tiental jaren geleden het democratiseringsproces van het secundair onderwijs «innerlijk» vorm gaf door de invoering van het V.S. O. zwoer de meerderheid van het vrij katholiek net in Vlaanderen, zoals het conservatieven past, bij de zogeheten «vaste waarden» van het traditioneel maar verouderd middelbaar onderwijs. Allengs, druppelsgewijze en zeer schoorvoetend moest een progressieve minderheid onder hen toegeven dat het V.S. O. «andere en nieuwe» waarden had opgebouwd die op zijn zachtst uitgedrukt gerust een waarde vergelijking met de traditionele systemen kon doorstaan. Ondanks de kinderziekten eigen aan elke doortastende hervorming kreeg het vernieuwde opvoedingssysteem, waarbij het kind centraal staat en bij elk individu maximaal rekening gehouden wordt met zijn aanleg en persoonlijke geaardheid, burgerrecht en besliste Willy Calewaert dit algemeen in het rijksonderwijs in te voeren. De besparingswoede van Minister van Onderwijs de C. V. P. -er Coens, hierin blijkbaar bijgestaan door de liberalen, richt zich dan ook en in hoofdzaak tot dit type van onderwijs m.a. w. wij hebben hier te doen met een regelrechte brutale aanval op het rijksonderwijs die de schoolvrede in gevaar kan brengen. Dit alles baart ons geen verwondering zolang die aanval komt van de kant van de C. V.P.; trouwens juist om die reden hebben wij, socialisten, het departement vanonderwijs bij regeringsdeelname met de C. V. P. nooit uit onze handen laten gaan. Helemaal anders liggen de zaken bij de P. V. V.immers van oudsher waren de liberalen samen met de socialisten gekend als verdedigers van de openbare neutrale gemeenschapsschool. Met de «new look» in de P. V. V., verpersoonlijkt door de ultra-rechtse en arrogante Guy Verhofstadt, waarbij de staat met alle zonden israëls overladen wordt en alles dient geprivatiseerd, wordt ook een nieuwe partij-ideologie ingevoerd: de P. V. V. opteert voor het vrij onderwijs. Waar diezelfde mijnheer Verhofstadt als voorzitter van de P. V. V. - Jongeren zich reeds «op lange termijn» uitsprak voor vrij onderwijs, legde hij recent als nieuwe P. V. V.-voorzitter en dit is toch betekenisvol verklaringen afin dezelfde zin. In zijn geest is dit vrij onderwijs allicht 'liberaal' in de zin zoals hetfameuse «institutde Gand». Het is nog niet erg genoeg dat in een klein landje zoals het onze wij opgeschept zitten met een zeer duur verzuild systeem, wat er nog aan ontbrak zijn verschillende politiek getinte onderwijsnetten Het is niet meer zoals weleer in ons arm katholiek Vlaanderen, nietwaar heren oude liberalen! Terecht stelde pgt. W. Claes dan ook op het laatste S. P. - congres dat «een deelname van socialisten aan welke regering ook het ongedaan maken van de huidige afbraak van het officieel onderwijs een voorafgaande voorwaarde is». Alois VAN DEN BOSSCHE Voorzitter Federatie Aalst. woensdag 19 mei 1982 1. De leden van het arrondissementsbestuur 2. De leden van de feestcommissie «Voor Allen» Agenda: - gezinsfeest «Voor Allen» van 12 september - verdeling stickers 19.30 u.: samenkomst op het recreatiedomein «De Gavers» voor de belangstellenden. 20.00 u.: vergadering in het Volkshuis, Onkerzelestraat te Onkerzele De kameraden die door een of andere omstandigheid geen uitnodiging mochten ontvangen worden verzocht boven staande als dusdanig te aanzien. De voorzitter, De secrtaris, A. VAN DEN BOSSCHE C. VANCOPPENOLLE Gezien de feestdag van 20 mei moet alle kopij voor de Voor Allen van 21 mei, uiterlijk maandagnamiddag 17 mei op het sekretariaat zijn (Houtmarkt 1, Aalst). Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.. 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willi Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1