«Waar en wanneer Geen inbraak op doorbraak Broodroof is niet uit de mode t EDITORIAAL Gevaren van de kredietsystemen A Aan onze afdelingen Tombola Emile V; Binnen in Vrijdag 21 mei 1982 44* jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P In een vorig artikel hadden we het over de verkopen en leningen op afbetaling. We vestigden de aandacht op de enorme uitbreiding van dit credietsysteem, maar ook op het stijgend aantal gevallen van achterstallen op de afbe talingen en de miserie die ze voor gevolg hebben. We behandelen nu de persoonlijke leningen of leningen onder handte kening waar zich gelijkaardige pro blemen stellen, nog grotere stijging maar ook nog meer achterstallen. Teneinde de betrokkenen preven tief in te lichten over de risiko's en de konsekwenties van de leningen verwijzen we naar een brochure van de Koning Boudewijnstichting met bepaalde wenken voor wie de deurwaarder liever niet in huis haalt. Persoonlijke leningen of leningen onder handtekening Het zijn overeenkomsten waarbij aan een particulier een lening wordt toegestaan zonder onder pand, gesteund op het vertrouwen in de kredietwaardigheid van de ontlener, die er zich toe verbindt de schuld in ten minste drie termijnen terug te betalen. Zo als in vorig artikel verwijzen we naar statistische gegevens betref fende: de kapitalen in omloop; de gemiddelde bedragen per lening; de banken als belangrijkste finan cierder; de onbetaalde vorde ringen. 1. Toegestane leningen. In 1973 werden 22,4 miljard F. besteed aan persoonlijke leningen tegenover 25,3 miljard F. aan verkopen op afbetalingen. In 1978 liepen deze bedragen op tot respectievelijk 67,3 en 44,9 miljard. Het relatief aan deel van de persoonlijke leningen steeg dan ook van 47% in 1973 tot 60% in 1978. De stijgend trend in het voordeel van de persoonlijke leningen gaat verder. Voor 1980 zijn de cijfers van de toegestane kredieten: 75,6 miljard voor de per soonlijke leningen en 46,1 miljard F. voor de verkopen op afbeta lingen. 2. Gemiddeld bedrag der leningen. De expansie die de persoonlijke leningen kennen is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de sterke toe name van de kredieten van meer dan dan 150.000 F. die een gemid delde jaarlijkse groei kennen van 36,2% tegenover slechts 16,7% van de kredieten van minder bedrag. De gemiddelde waarde per contract van persoonlijke leningen bedroe gen in 1980, 126.800 F. voor lenin gen toegestaan door de banken en iets minder 116.800 F; voor de leningen toegestaan door financie ringsorganismen en particulieren. De gemiddelden lagen heel wat lager voor verkopen en leningen op afbetalingen. Het algemeen gemid delde was 30,800 F. Het was het laagste voor leningen toegestaan door de verkoper zelf: 7.900 F. en het hoogst wanneer de bank tussen komt: 124.100 F. Bij de financie- SP wil Zottegem tot meer milieubewustzijn brengen; pag. 3 Rust en kalmte voor de gepensioneerden; pag. 2 Ronde van Vlaanderen voor amateurs te Den derleeuw, Interview met Jean Van der Weeën; pag. 7 ringsorganismen was de gemiddel de waarde per contract: 50.100 F. 3. Financiering door de banken. In 1978 bedroeg de totale kredietver lening voor de twee soorten lenin gen: op afbetaling en persoonlijke, toegestaan door de banksector 63 miljard F. tegenover 22,5 miljard F. in 1973. Het relatief aandeel van de banken stijgt ten nadele van de verkopers bij wie een daling plaats vindt terwijl het aandeel van de financieringsorganismen en parti culieren vrij constant blijft. De banksector legt zich vooral toe op het toestaan van persoonlijke le ningen. 4. Totaal bedrag der leningen. Voor de twee kredietsystemen: le ningen op afbetalingen en persoon lijke leningen steeg het totaal van de verschuldigde saldo van 59,9 miljard in 1973 tot 148,8 miljard op 31 december 1978, hetzij een stij ging van 148,4%. Eind 1980 was het totaal verschuldigd bedrag 170,2 miljard verdeeld als volgt 74,7 miljard voor afbetalingen en 95,5 miljard voor persoonlijke le ningen. Zo als de overheid, doen ook de particulieren meer en meer beroep op leningen. 5. Onbetaalde vorderingen. Het aantal achterstallige schuldenaars, met 3 onafgedane termijnen en meer, kent een gevoelige stijging. Dit geldt zowel voor de persoonlij ke leningen als voor de verkopen op afbetalingen. Eind 1977 was het aantal schuldenaars in gebreke op gelopen tot 18.928 en bedroeg het bedrag van de onbetaalde vorderin gen: 1.148 miljoen. Op 30 juni 1980 waren de cijfers respectievelijk op gelopen tot 28.737 schuldenaars en 2.698 miljoen vertegenwoordigde de achterstallen. De gemiddelde achterstallige vordering per schul denaar voor de persoonlijke lenin gen liep op van 27.000 F in 1973 tegenover 61.000 F, in 1977 en meer dan 90.000 F. in 1980. Meer en meer personen geraken in de put zelfs voor wat betreft de leningen op afbetaling en de persoonlijke leningen. Het moet om heel wat hogere bedragen gaan bij hypothe caire leningen. Steeds maar toevlucht tot het krediet Terecht verwijt men aan de Staat dat de Rijksschuld ieder jaar verder stijgt. In 1981 werden door de Staat voor 475 miljard nieuwe bijkomen de leningen aangegaan. Maar ook een zeer belangrijk deel van onze bevolking: gewone arbeiders maar ook hoge kaderleden zijn te ver gegaan in hun toevlucht tot de diverse vormen van krediet: bank- kaarten, klantenkaarten en daarbo ven op de leningen. Ze zijn er slachtoffer van geworden. Men stelt dit vast langs verschillen de zijden. Op de dagen van sociaal dienstbetoon is er een groeiend vragen aantal om tussenkomsten van personen die ten achter zijn met hun afbetalingen. Ze zijn in dergelijke moeilijkheden geraakt door ziekte, werkloosheid, tegen slagen van diverse aard. Bij de personeeldiensten, zowel in de openbare sektor als in de privé sektor, moet men soms honderde dossiers afhandelen van vragen van beslagname op loon of wedde, dit ingevolge de achterstallige afbeta lingen. Ook bij de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn wordt hulp gevraagd voor dergelijke ge vallen. Zelfs het Hof maakt zich zorgen over de afmetingen die het kwaal neemt. Door de Koning Boudewijn Stichting werden een drietal brochures uitgegeven met: praktische informatie rond het ver bruikerskrediet (men tracht het kwaal te voorkomen) de juridische informatie is een tweede stadium (men zoekt deze te helpen die in de put zijn geraakt) en in derde bro chure verwijst men naar tussen komst van de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn. De nadruk wordt er op gelegd dat Kopen op Krediet in al te veel gevallen uitloopt tot Kopen op Ver driet. We komen op dit alles terug in een volgend artikel. E. DE NAUW Tijdens het laatste S. P.-Kongres werd er nogal wat discussie gevoerd rond het thema «Doorbraak». Het is nochtans duidelijk dat de socialistische beweging steeds open gestaan heeft voor iedereen en dit werd trouwens in de nieuwe partijstatuten nogmaals duidelijk beklemtoond. De moeilijkheden die progressieve kristenen schijnen te hebben om de stap naar de Vlaamse Socialisten te zetten, zijn echter historisch gegroeid. Met vandaag een reactionaire, neo liberale regering aan de macht zouden al deze mensen moeten inzien dat de enige hoop op lotsverbetering voor hen erin bestaat de socialistische zorgen te komen vervoegen. Van hun kant betekent dat niet het prijsgeven van welkdanige filosofische of godsdienstige overtuiging, van onze kant behoeft en mag dit niet betekenen dat gelijk welke afkoopprijs moet betaald worden. Onze geloofwaardigheid en eerlijke aanpak van de huidige problemen zijn een garantie tegen elke mogelijke manipulatie. Het is echter ook een feit dat van de C. V. P. zijde alles in het werk wordt gesteld om elke doorbraak-operatie zoveel mogelijk in de kiem te smoren. Frappante voorbeelden hiervan zijn de steeds sneller op elkaar volgende aanvallen op het Rijksonderwijs. Zo vindt voorzitter Swaelen dat er nu eindelijk meer gediplomeerden uit het vrij onderwijs een job moeten krijgen in het officieel onderwijs, van wederkerigheid is er uiteraard geen sprake vanuit het oogpunt van het vrij onderwijs. Deze uitlating lijkt op een «Falkland-operatie» die de afkalving van de C. V. P. moet tegengaan en via een nieuwe dreiging van schooroorlog de C. V.P. brokken moet lijmen. Het Rijksonderwijs aanvallen op de samenstelling van zijn lerarenkorps is een regelrechte aanval op de schoolvrede, temeer daar het officieel onderwijs reeds lang bewezen heeft een verdraagzaam en open karakter te hebben, waar echte filosofische, godsdienstige en sociologische entiteit aan zijn trekken komt. Blijkbaar wil de C. V.P. op onze «Doorbraak-beweging» antwoorden met een «Inbraak-operatie» die de ganse maatschappelijke infrastructuur aantast. Allicht is het teveel gevraagd dat men de gemeenschapschool, die als enig net i.p. v. de nu bestaande netten en hun dure verdeeldheden zou openstaan voor iedereen, een eerlijke kans zou geven. Nochtans lijkt het in de toekomst zeer duidelijk te worden «wie wat verdedigt». De S. P. heeft duidelijke kansen en alternatieven te bieden. Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zou de rekening aan de «anderen» wel eens kunnen aangeboden worden. De Minister, Marc GALLE. -* ■^SSA Vele oude arbeiders - mili tanten van de beweging - herinneren ons graag aan het verleden en hoe moeilijk het toen was socialist te zijn. Het toenmalig familiaal be drijf had liever geen zogezeg de «onruststokers», bijge volg was Broodroof dikwijls Het Lot van de Werkende Mens. Later werd hierin verandering ge bracht, enerzijds vooral door de strijd van de arbeiders zelf, en ook grotendeels omdat de bedrijven hun familiale struktuur hebben ver laten. De vakbonden zijn er ander zijds in geslaagd beschermende maatregelen af te dwingen, het overleg heeft plaats gemaakt (voor lopig althans nog) voor een soms al te brutaal optreden van het patro naat. Wij zeggen: gelukkig maar! De verklaring van C.V.P.-baasken Frank SWAELEN moet niet uitge legd worden als een verwittiging. Begin september zullen vele S.P.- en ook P.V.V.-leraars hun plaats zien innemen door C.V.P.-leraars. De C.V.P. geeft geen intentie verklaringen! Het is niet voor NIETS dat zij sedert jaren probe ren het rijksonderwijs in handen te krijgen. En nu is het hun spijtig genoeg gelukt. Windeieren hoeven niet voor de C.V.P. zelfs het misbruik van de macht kan hen niet deren. En nu belanden wij opnieuw in onze inlei ding. De rechtse Regering zal nu praktijken toepassen, waartegen de werkende klasse jarenlang heeft ge vochten. Daar waar het patronaat blijkbaar de les uit het verleden heeft onthouden, worden wij van daag geconfronteerd met een ande re macht: DE MACHTSWEL LUST VAN EEN RECHTSE RE GERING. Deze week waren wij getuige van een eerste reeks afdankingen: uit sluitend SOCIALISTEN bij het Ministerie van Economische Zaken en het bestuur van BLOSO. Het gaat fiier meestal over mensen (en die zijn belangrijk voor de C.V.P.) die reeds jarenlang tijdelijk in dienst zijn van de administratie. En dat men zich geen begoochelin gen maakt: na Economische Zaken en na BLOSO, volgen Buitenland se Zaken en vooral Nationale Op voeding... De Staat, d.w.z. C.V.P.P.V.V.- rechts, als vervanger broodrover. Dat dit in de rechtse pers niet tot uiting komt is ook al niet verwon derlijk. Het toekomstbeeld ge schetst door dhr. PORTIER op het Vlaams Zangfeest, werd twee da gen later als het toekomstbeeld door Manu RUYS in De Standaard beschreven. Maar ik blijf (niette genstaande alle kommentaren) bij mijn overtuiging, die ik jaren gele den verkondigde: hij is ook maar een doodgewone broodschrijver. En dan mag hij wel lullen over, goede en betere socialisten, voor mij blijven die rechtse broodschrij vers een reëel gevaar voor de de- mokratie! Trouwens wanneer de socialisten eens een benoeming krijgen, is ieder dagblad te klein om het aan te kondigen en te be vechten. Dit doet mij toch nadenken over datgene dat vooral bij de oudere partijgenoten leeft; waren wij in onze beoordelingen in een recent verleden NIET te gemakzuchtig ten overstaan van politieke tegenstre vers? Missen wij niet de hardnek kigheid van onze voorgangers? Twee vragen om over na te denken. Willy VERNIMMEN Mogen wij de verantwoordelijken attent maken dat de resterende I Vanderveide uiterlijk op maandag secretariaat dienen binnengebracht worden er geen overschotten van de betrokken afdeling verplicht nemen. de juni Kedaktie Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 930(1 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst sV 101 '«L -15.582.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1