F.F.R. houdt uitverkoop, voor het verlof 94 werknemers buiten! #5 De wereldvrede nu... onze grootste zorg! DENDERLEEUW S.P. - fractie klaagt «Paternalisme en beknotting van informatie vanwege de meerderheid» in scherpe bewoordingen aan EDITORIAAL Aan onze afdelingen Tombola Emile Vandervelde Belangrijke mededelingen CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Vrijdag 28 mei 1982 44* jaargang nr. 22 Weekbiad van de S.P In het (Aalsters) garenbedrijf Fila ture Filteries Ruenies (F.F.R.) hebben ooit, kort na de tweede wereldoorlog, duizend mensen werk gevonden, nu nog amper een vijfde en straks nadat een herstruk- tureringsplan zal worden doorge zet, wordt het wellicht helemaal opgedoekt. De directie dreigt er mee de produktieafdeling totaal af te bouwen en enkel een verkoop- spunt zal worden overgehouden, «en binnenkort», zo stelt TACB secretaris Van Der Veken, «zal het allemaal wel niet de moeite blijken en doekt men alles op». Een ver kapte sluiting voorspelt hij, omwil le van het feit dat men zo ontsnapt aan de wet op de sluiting van be drijven. F.F.R. is een van de vele bedrijven van de Engelse groep Coats en sinds jaren heeft men er te maken met gedeeltelijke werkloosheid en worden systematisch afdelingen ge sloten, net als gevolg dat men pro- dukten moet intrekken wat een meeruitgave inhoudt. Van Der Veken: «de directie wil liever afdankingen dan gedeeltelij ke werkloosheid. Ik pleit ervoor om de arbeid zo eerlijk mogelijk te verdelen via een beurtstelsel». De top in Aalst bestaat uitsluitend uit Britten die, aldus Van Der Ve ken, «geen overgave hebben om het bedrijf voor de streek te red den. Ze laten het gewoon verzin ken en doen de miljoenen reserves op door aankopen in andere bedrij ven (buitenlandse) van de groep. Zo blijft het geld in eigen midden maar. wordt F.F.R. toch armer». In 1981 boekte men plots een ver lies van 68 miljoen en Van Der Veken heeft het vermoeden dat dit in niet geringe mate te wijten is aan kapitaalvlucht en job-uitvoer. Zo worden vanuit het zusterbedrijf Metz in Freiburg (BRD) garens ingevoerd die elders goedkoper worden geproduceerd. In Aalst worden de garens dan geverfd maar als men van F.F.R. een depot zou maken dan worden ze meteen ook afgewerkt ingevoerd uit Freiburg met een kwasi zekere sluiting van de ververij in Aalst tot gevolg. Hetzelfde is gebeurt met Carp- Prym in Nederland en het is niet ondenkbaar dat binnen afzienbare tijd Aalst naar Nederland zou wor den gefusioneerd. Het vermoeden van Van Der Veken is gegrond omdat men reeds vorig jaar eigen dommen van F.F.R. in Brussel en Ninove heeft verkocht. Men houdt uitverkoop. Brutaal Sinds november al dringen de vak bonden aan op een gesprek met de directie wat steeds werd uitgesteld, een brutaal maneuver zo blijkt nu, want net voor het vakantieverlof wil men een beslissing, liefst binnen de acht dagen, van de vakbonden over een zogenaamd herstrukture- ringsplan. Daarin verliezen 94 per soneelsleden waaronder 17 brugge pensioneerden hun job, nog voor het verlof. «Men wil het verzet onmondig ma ken, mogelijke akties ontwijken door de beslissing in het vakantie verlof te leggen» aldus Van Der Veken. Volgens hem wil men ont snappen aan de wet op de sluiting van bedrijven, stelsematig afvloei en en binnen enkele jaren het be drijf opdoeken is het parool. Van Der Veken wil zich daar niet zo maar bij neerleggen en gaat des noods procederen bij het gerecht om de wet te doen toepassen. Abnormaliteit Sinds jaren, zo stelt hij, heeft hij getracht de leefbaarheid van het bedrijf te bewijzen maar de verhou ding arbeiders en bedienden laat dit niet toe. Volgens Van Der Veken is er in F.F.R. al jaren een wanver houding op 2,5 arbeiders is er een bediende waar dit normaal 6-7 ar beiders per 1 bediende zou mogen zijn. Zelfs als de herstrukturering zal zijn doorgevoerd blijft er nog 1,5 arb. per bediende. Op 1 juni gaan vakbonden en direc tie aan tafel en daaruit zal moeten blijken of er nog wat te redden valt maar echt veel hoop is er niet. Toch is F.F.R. een leefbaar bedrijf waar het machinepark amper 20 jaar oud is. waar nog een aanzienlijke reser ve is en waarvan Jan Van Der Veken zegt dat Coats nog nooit in de 81 jaar dat het bedrijf bestaat er een cent kapitaal heeft ingebracht. D HONDT ROGER F.F.R., van buitenaf gezien goed voor een industrieel archeologisch erfgoed maar met een niet zo oud machinepark, waar opnieuw een stuk Aalsterse industrie verdwijnt. Foto: W. Marckx. Vandaag is de Internationale toestand verre van rooskleurig. De economische crisis blijft onverbiddelijk toeslaan op de gewone burgers. Overal heerst angst en onzekerheid. Allerhande conflicten dreigen de wereldvrede te verstoren. In Iran en Irak en in Afghanistan woeden zware gevechten, met ultra moderne wapens, terwijl in het Midden Oosten en in Polen haarden van onrust sluimeren, die eerstdaags voor een uitbarsting van geweld kunnen zorgen. In Midden Amerika, El Salvador, Guattemala proberen de Verenigde Staten de installatie van de democratische regimes hardnekkig te voorkomen en wat eerst beschouwd werd als een operetteoorlog, namelijk de betwisting tussen Argentinië en Groot Brittannië omtrent de hegemonie over de Falkland- eilanden is uitgedraaid op een regelrechte oorlog, die wereld omvattende repercussies voor gevolg 'kan hebben. Het gebruik van de meest gesofistikeerde wapens in vernoemd militair conflict, toont aan hoe broos de machtspositie is van de groot mogendheden. Wat zal er morgen gebeuren wanneer dergelijke wapens in verkeerde handen terecht komen. Onvoorspelbaar wordt het wanneer derde Wereldlanden zoals Lybië, India, en Argentinië naast Israël en Z. Afrika een eigen atoombom kunnen maken en bovendien over een uitgebreid nucleair wapenarsenaal beschikken. De krankzinnige bewapeningswedloop en het opbod tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie doet ongetwijfeld het gevaar voor een nucleair conflict in Europa enorm toenemen. De installatie van nieuwe raketten in ons land blijft vandaag nog steeds als een zwaard van Damocles boven ons hoofd hangen. Als Vlaamse socialisten moeten wij ons hardnekkig blijven verzetten tegen het oorlogsstoken door de geldmachten, en door de duistere wapenfabrikanten en -trafikanten, voor wie het er alleen op aankomt woekerwinsten binnen te rijven. In de huidige wereldcrisis doen deze lui opnieuw gouden zaken terwijl de gewone soldaat er zijn hachtje bij inschiet en de gewone burger ten koste van zijn eigen welvaart de gepeperde rekening betaalt krijgt. Kan dit zo nog verder? Moeten wij vlaamse socialisten niet de toon aangeven in het verzet tegen dit oorlogsmonster, dat weldra en onze planeet met de ondergang bedreigt? Wordt het niet hoogtijd dat wij onze stem luider laten klinken in het koor van de vredesbewegingen overal ter wereld tegen iedere vorm van wapenproduktie, van wapenhandel en wapen- gebruik. Moeten wij ons nu niet meer dan ooit blijven inzetten tegen algehele ontwapening overal ter wereld, zowel van de nucleai re, chemische en biologische wapens als van de conventionele. De socialistische Internationale heeft hierin een belangrijke rol te vervullen. Zou onze regering er ook niet beter aan doen de miljarden te investeren in spitstechnologische bedrijven met vredelievende doeleinden inplaats van in bedrijven voor militaire uitrusting, zoals deze week er nog een plechtig werd geopend, met veel militair vertoon te Aubange in Luxemburg. De vrede zou er zeker beter door gediend zijn... en dat is toch iets wat niet alleen wij socialisten maar ook anderen moeten betrachten en nastreven. Paul Van der Niepen Tijdens de raadszitting van 12 mei jl. stelde de S.P.-fraktie, bij monde van haar voorzitter Georges Couck, de lakse houding van bur gemeester en schepenen aan de kaak in verband met hun houding t.o.v. de sluikstorten in onze ge meente én in verband met het ach terhouden van informatie omtrent de Jongerenmars van 24 april 1982. De oproepingsbrief voor de raads leden vermeldde 20 punten op de dagorde (19 in openbare zitting en 1 in geheime zitting). Op initiatief van de S.P.-afdeling Denderleeuw werd een bijkomend punt gevraagd met name «Houding van het college van burgemeester en schepenen in verband met de publiciteit rond de Jongerenmars voor werk». In de voorbereidende vergadering van de partijraad maakte Kd. Werner Van Den Stockt aan de aanwezigen duidelijk hoe de burgemeester de initiatief nemers van het plaatselijk komitee met een kluitje in het riet stuurde en alles in het werk stelde om de manifestaties van dit komitee zo weinig mogelijk weerklank te doen vinden. De partijraad was dan ook van mening dat dit paternalisme en het gedeeltelijk achterhouden van informatie tijdens de raadszitting van 12 mei moest aangeklaagd Kaderdag Gemeentebeleid van zaterdag 5 juni 1982 De deelnemers belangstellenden voor de geplande kaderdag van zaterdag 5 juni 1982 te Zottegem/Velzeke (thema: begrotingen) worden er langs deze weg van verwittigd dat deze NIET plaats grijpt. Een hele reeks nationale manifestaties en activiteiten (o.a. 5 juni: nationale dag rond de gemeenteraadsverkiezingen van de SP te Antwerpen, 12 juni: Algemene Raad) maken dat de kaderdag uitgesteld wordt tot na het verlof. Chris VANCOPPENOLLE gewestelijk secretaris. worden. Fractievoorzitter Georges Couck kreeg de opdracht deze zaak als bijkomend punt op de dagorde te doen plaatsen. De eigenlijke raadszitting begon met een voor onze gemeente histo rische gebeurtenis. De voorzitter overhandigde namens de Koning het diploma van «Moed en Zelfo poffering» alsook de medaille van het «Carnegie Hero Fund» aan dhr. Peter D'Hoe, die in augustus van vori jaar zijn vriend R. Gorts van een gewisse verdrinkingsdood red de. De heer Peter D'Hoe, verge zeld van zijn ouders en grootou ders, kreeg felicitaties van alle ge meenteraadsleden voor zijn roem rijke daad. De volgende 17 punten werden bij algemeenheid van stemmen aanv aard. Aldus kende de raad het kasnazicht van het 1ste kwartaal van dit jaar goed. Het reglement inzake het gebruik van de feestzaal van de gemeentelijke jongens school werd aangepast. Vervolgens werden enkele prin ciepsbeslissingen genomen. Er zal een 3de loods gebouwd worden op de terreinen van de gemeente in de Moreelstraat. De uitbreidingswer ken aan de begraafplaats te ex- Welle zullen kunnen aangevat wor den. De parking in de G. Gezelle- straat en de parking in de Velde- kensweg zullen aangepast worden. Ook voor de uitbreiding van het waterbedelingsnet in de Openveld- straat én de Kapellestraat én voor de uitbreiding van de openbare ver lichting voor de parking aan de kerk van Leeuwbrug, gaven alle raadsleden hun goedkeuring. De raad was het eens om over te gaan tot de aankoop van een nieuwe ichte vrachtwagen ter vervanging /an de Ford Transit, die tijdens de sneeuwperikelen van de jongste vinter door een botsing met de rein ter hoogte van de spoorover weg te Welle tot schroot herleid werd. De raad besliste tevens tot het onderschrijven van 2.359 bijko mende aandelen bij de waterbede- lingsmaatschappijDe raad hechtte ook zijn goedkeuring aan een drie tal onteigeningsdossiers t.w. deze van de K. Astridstraat, de Eene straat, de J. Sonckstraat en de Marktweg. Het goedkeuren van politieregle- menten i.v.m. de Tovenaarsfeesten te Iddergem en met het inrichten van de «Vinkenzettingen» verliep zonder discussie. In navolging van vele andere Vlaamse gemeentes be sloot de raad ook een taksregle ment in te voeren betreffende op zoekingen in de bevolkingsregisters uitgevoerd door het personeel van de gemeente. Bij wijze van aanwer ving werd 1 betrekking van klerk open verklaard. Punt 19 van de dagorde «Verlenen machtiging aan schepencollege om in rechte op te treden in de zaak sluikstort Van Daele» bracht einde lijk leven in de brouwerij. De voor zitter stelde voor dit punt, gezien zijn delicaat aspekt en vooral om wille van het feit dat naam en toenaam zou moeten vermeld wor den om de zaak ten gronde uit te praten, naar de geheime zitting te verplaatsen. Hierop antwoordde de fractievoor zitter van de S.P. dat zijn mensen akkoord gingen met de verplaatsing van dit punt maar dat de S.P. zich in ieder geval zou onthouden bij de stemming, omdat de S.P. niet over dezelfde kam wenst geschoren te worden als de meerderheid die in heel deze zaak getuigde van een al te laks optreden. Vervolg blz. 5 4.000 prijzen waarvan: 20 wagens AUOI en VOLKSWAGEN 20 kleurentelevisies ACEC Trekking: 11 juni 1982 Mogen wjj de verantwoordelijken van de afdelingen erop attent maken dat de resterende loten van de tombola E. Vandervelde uiterlijk op maandag 7 juni 1982 op het S.P.- secretariaat dienen binnengebracht te zijn. Na die datum worden er geen overschotten van loten meer aanvaard, en is de betrokken afdeling verplicht deze voor haar rekening te nemen. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: YVillv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst W- Het bil|et 25 F Het boek|e 100 F (4 biljetten 1 omslagbil|et| Ten voordele van de werken voor de opvoeding culturele actie

Voor Allen | 1982 | | pagina 1