Geraardsbergen 100 jaar strijd voor de sociale ontvoogding De grote misrekening Gemeenteraad Ronse stemde motie tegen kernbewapening concept t gemeenteraadsverkiezingen" Antwerpen 5 juni 1982 ZONDAG 6 JUNI ANTWERPEN WAARSCHUWINGSMARS EN CONCENTRATiE Honderden vissen sterven op «De Gavers» EDITORIAAL Vrijdag 4 juni 1982 44' jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P Sommigen beweren dat wij niet over het verleden hoe ven uit te weiden. Wij zijn persoonlijk de mening toe- gdaan dat we uit alle initia tieven en experimenten van de arbeidersbeweging de beste lessen moeten trekken. Indien in het verleden, organisaties zaken hebben kunnen verwezenlij ken die soms groter en belangrijker waren dan datgene waartoe wij nu in staat zijn, dan danken wij dat aan de geestesgesteldheid van de toenmalige socialisten die ernaar gestreefd en ervoor geijverd heb ben langs hun politieke, syndikale, mutualistische en koöperatieve in stellingen om, de gronslag te leggen voor een socialistisch leven midden in de kapitalistische wereld waarin zij leefden. Binnenin Stemmen met volmacht blijft pag. 5 Ninove nog met «Atoom vrij»... pag. 3 Toespraak Georges De Smeyter tijdens de Rijksmiddelenbegro ting 1982 in de Senaat pag. 7 De blauwe duivets pag. 5 Motie J.S.-Raad Gent over de Falklands Pag. 5 UBPMMBBBBI E. De Nauw. m -met witte vlaggen- concentratie op de groenplaats -I6 tot I7u. Geen atoomraketten in België Een stap naar de ontwapening Pershing ll-Cruise-SS20NEEN Herman de Loor uiterlijk op maandag 7 juni 1982 op het S.P.- voor CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Kaderdag Gemeentebeleid van zaterdag 5 juni 1982 H» Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Op 5 april 1885 werd te Brussel de Belgische Werklieden Partij (B.W.P.) gesticht, maar reeds en kele jaren vroeger was te Geraards bergen en ook elders de strijd voor het socialisme begonnen. In okto ber 1872 gingen de sigarenmakers van Geraardsbergen in staking, ze werden geholpen door het interna tionaal werkliedenverbond. In 1877 werd, volgens een schrijven van Burgemeester en Schepenen van Geraardsbergen aan de Procureur des Konings, in Geraardsbergen een internationalistische vereniging opgericht, op enkele uitzonderin gen na, samengesteld uit sigaren makers. Op 30 maart 1879 kwam een afvaardiging van de eerste so cialistische internationale naar Ge raardsbergen om contact te nemen met een in de stad reeds bestaande sectie, een vijftiental leden. De internationalist Goetschalck en Ed ward Anseele maakten deel uit van de afvaardiging. Enkele maanden later werd in de «Glazen Wieg», een lokaal in de Duivenstraat, de eerste socialistische meeting gehou den. En toen in 1885 te Brussel de socialistische partij werd gesticht, was onder de 112 afgevaardigden Geraardsbergen present. We kunnen de geestesgesteldheid van de socialistische pioniers als volgt beknopt samenvatten: 1. Strijdvaardigheid, die vooral op viel in de harde en lange stakingen die gevoerd werden door de arbei ders van sigaren- en stekjesnijver heid. In die periode, in uiterst moeilijke omstandigheden, werd het maanden volgehouden wat heel wat ontberingen vereistte. 2. Durf en doorzettingsvermogen van de koöperatieve de Verbroede ring, die het mogelijk heeft ge maakt dat de lokalen eerst geves tigd op de Zak nog voor het einde van vorige eeuw, enkele jaren later werden overgebracht naar de Grote Markt in een vroegere eigendom van de familie Landuyt, destijds de belangrijkste sigarenfabrikanten van Geraardsbergen. Twintig jaar later, kort na het einde van de eerste wereldoorlog, werd alles omgebouwd tot nieuwe loka len waarop de socialisten van Ge raardsbergen terecht fier waren en die ons door vele grotere steden benijd werden. Een enkel cijfer betreffende de ex pansie die de koöperatieve bewe- ging toen had genomen. In 1926 werden door de Verbroedering van Geraardsbergen samen met de Redding van Ninove, in een enkel jaar een miljoen kgr. broden aan de koöperateurs geleverd. 3. Solidariteit tussen Vlaamse en Waalse arbeiders... In even rode en grote letters werd door de koöperatieve de Verbroe dering in de jaren twintig op de hóge gevel van de nieuwe lokalen de benaming Volkshuis - Maison du Peuple ingebeiteld, en ze staan er nog steeds op. Het is een blijvende herinnering aan de echte solidari teit van de Vlaamse met de Waalse arbeiders in de pionierstrijd. Bij de stakingen van 1910 trok men naar Wallonië om steungeld op te halen, soms werd er ook een groep kinde ren tijdelijk ondergebracht. De so lidariteit liep in de andere richting bij stakingen in de mijnen van Wal lonië. In die solidariteit moet men waar schijnlijk de verklaring vinden voor het feit dat het Daensisme en ook de fronters nooit echt zijn doorge broken in de streek van Geraards bergen. 4. Geraardsbergen uit te bouwen tot de rode hoek van Vlaanderen. Dit werd reeds bereikt bij de eerste gemeenteraadsverkiezingen onmid dellijk na het einde van de eerste wereldoorlog. De gemeenten: On- kerzele op de kop maar ook Neder- boelare, behaalden toen reeds de volstrekte meerderheid. De socia listen van Geraardsbergen waren de sterkste partij van de stad ge worden, maar de liberalen gaven hun steun aan de katholieken zo dat ze de burgemeester behielden. Maar zo wel in 1926 als in 1932 werd de volstrekte meerderheid be haald. Schendelbeke kwam het kamp van de socialistische burge meesters vervoegen. Het initiatief om het Volkshuis te vernieuwen en de plechtigheden voorzien op 4, 5 en 6 juni hebben een historische betekenis. Het pio nierswerk van vader en vele ande ren dient verder voortgezet. De Nauw Guillaume, burge meester van Geraardsbergen (1927-1952), Senator (1921- 1954). Alle SP-gemeenteraadsleden, OCMW-raadsleden, afdelings- verantwoordelijken en leden worden vriendelijk uitgenodigd uitgebreide dokumentatie i.v.m. de GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN - steden en SP-Bestuur gemeenten met SP CONCENTRATIE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN De Singel te Antwerpen (gelegen Van Rijswijcklaan - Desguinlei) zaterdag 5 juni '82. van 9u 30tot 14 u infostands - uitgeverijen tentoonstellingen sprekershoeken - partijgadgets - verkiezingsgadgets - film over socialistische realisaties in onze steden en gemeenten - toespraken door Frank Van Acker. Bob Cools en Karei Van Miert - kinderopvang voorzien >.V/ 'i' VERZAMELPLAATSEN: DESGUINLEI (antw.-zuid) IA.00 u. voor wie met een bus komt St. JANSPLEIN IA.30 u. voor wievmet de trein kom VOOR WIE\MET DE TREIN KOMT. VANUIT CENTRAAL"STATION Daarvan werden wij woensdag avond ll. 26 mei op de hoogte gebracht. De dag daarop verwittig den we de wachter van Waters en Bossen de Heer De Stercke en hij zorgde ervoor dat er door de be voegde diensten diezelfde avond nog watermonsters werden geno men, alsook enkele dode exempla ren werden meegenomen voor ver der onderzoek. Via de secretaris van de VZW De Gavers, de heer Freddy De Chou kregen we dan een motorboot ter beschikking en hebben de vriender Felix en Paul Minne, Frans en Hu- go De Laeter tezamen met mij dan nog getracht de dode vissen zoveel mogelijk te verwijderen. Het eigen aardige was dat het vooral niet- voorns waren met slechts enkele brasems en 1 karper. Tegen Pinksterzondag leek het erop alsof opnieuw evenveel vissen het leven hadden gelaten, opnieuw een paar honderden en de «speur ders» van zondagavond en maadag- avond konden onverrichter zake terugkeren, ook de paling scheen zich niet meer te willen bewegen. Hopelijk krijgen we vlug bericht van het laboratorium van Volksge zondheid, en kan er misschien nog wat verholpen worden, maar daar over meer in een van de volgende edities. Eddy De Taeye.Onkerzele Sinds enige tijd is er van een echt sociaal overleg tussen regering, patroons en vakbonden, zoals we dit decennia lang hebben gekend, geen sprake meer. Dit is eens te meer tot uiting gekomen naar aanleiding van het tewerkstellingspakt dat door de regering werd voorgesteld. De ploeg Martens-De Clercq had nochtans gehoopt zonder veel moeite hiervoor de instemming te verkrijgen van patroons en vakbonden. Zij heeft zich echter schromelijk vergist, want niet alleen het A.B.V.V. wat binnen de verwachtingen lag) maar ook het A. C. V. en de patroonsorganisaties hebben geweigerd hun handtekening onder dit pakt te plaatsen. Eindelijk hebben de twee grote vakbonden zich eensgezind tegen het tewerkstellingsbeleid van de regering uitgesproken. Tot wat deze gezamelenlijke opstelling verder zal leiden dient evenwel nog gewacht tot na de vakantie-periode. Op de vraag of de kristelijke vakbond dan verder aan de zijde van het socialistisch syndikaat zal strijden, dient vooralsnog een groot vraagteken geplaatst. Immers, onze ervaringen zijn op dit vlak spijtig genoeg verre van positief. Deze eensgezinde houding is zeker verantwoord en meer dan normaal als men de inhoud van dit tewerkstellingspakt onderzoekt. De verwachting dat de regering met konkrete verbintenissen voor de dag zou komen voor de tewerkstelling in de toekomst, wordt niet ingelost; alles blijft gewoonweg bij vaagheden. Ook de hoop blijkt ijdel dat compensaties inzake arbeidsplaatsen voorzien worden, voor de inleveringsmaatregelen en offers aan de werknemers en sociaal gerechtigden opgedrongen door de geelblauwe coalitiewaarmede ons land thans gezegend is. Daarom mogen de arbeidersorganisaties zich niet laten misleiden, moeten ze zeer waakzaam blijven en samen op treden, nu reeds vaststaat dat het de bedoeling is van de regering in de komende jaren de politiek van koopkracht vermindering van hun meer dan twee miljoen leden verder te zetten. Tijdens de jongste raadszitting werd een motie gestemd over kern bewapening: motie ingediend bij de Belgische regering met het oog op het afzien van de plaatsing en het transport van enig kernwapen bin nen de grenzen van de stad Ronse. Het kollege stelde voor volgende motie te stemmen:«De gemeente raad van Ronse, Overtuigd dat een wederzijdse en gelijktijdige afbouw van de kernbe wapening in de wereld en in Europa kan bijdragen tot een duurzame vrede, 1Bekommerd om de vrede en om het welzijn van allen, inzonderheid wat de bevolking en het territorium van Ronse betreft, Dringt er bij de Belgische Rege ring op aan om, in het kader van het Atlantisch Bondgenootschap, alles in het werk te stellen opdat de ont wapeningsonderhandelingen in Ge- nève snel tot een resultaat zouden leiden met het doel de kernbewape ning zowel in Oost- als in West- Europa tot het laagst mogelijke peil terug te dringen en zo mogelijk de zgn. nul-optie» te verwezenlijken, waarbij geen kernwapens meer in Europa opgesteld zijn, Verzoekt de Belgische Regering, in het licht van haar bezorgdheid over de gevaren van kernwapens, af te zien van de plaatsing en het transport van enig kernwapen van welke soort ook, binnen de grenzen van de stad. Volgens raadslid Cuvelier (PW) heeft dit alles een politieke kleur, wat betreft de laatste twee paragra fen. Bourgeus (SP) komt tussen met de verklaring dat het wel van groot belang is. Het gaat hier zeker niet over nationale politiek, maar wel over de belangen van de Ron- sese bevolking en drong er bij iedereen op aan dat men het zou eens zijn met de motie. Uiteinde lijk ging iedereen akkoord maar de laatste paragraaf werd als dusdanig gewijzigd: Wenst dat de Belgi sche Regering, in het licht van haar bezorgdheid over de gevaren van kernwapens zou afzien van de plaatsing en het transport van enig kernwapen van welke soort ook». Bij de volgende punten werd het ontslag aanvaard van Dhr. Vanden- daele als schepen van Openbare Werken. De vaststelling van de borgtocht werd gedaan van de nieu we benoemde schatbewaarder van de kerkfabriek van St. Martinus. Deze bedraagt 79.718 fr. in titels. De kerkfabriek van O.L.V. van Altijdurende Bijstand (Klijpe) zit met een batig saldo van 63.768 fr. In vermelde ontvangsten is de toe lage van de stad begrepen voor de gewone kosten van de eredienst te bedrage van 489.168 fr. Het nazicht van de stadskas over het Is" kw. 1982 heeft een te verant woorden vermogen van 16.836.193 fr. Een lening zal worden aange gaan bij het gemeentekrediet van België: 7.095.000 fr. voor het stads- aandeel in de verbeteringswerken aan de Wolven- en Hogerlucht- straat; 857.000 fr. voor het vervan gen van de bestaande ketels met ingebouwde brander^ op aardgas van de centrale verwarming in het stadhuis, en 550.000 fr. voor door lening aan het OCMW voor het aanpassen van de binnenhuistele- fooninstallatie op multifrekwente werking. Het ontwerp tot ondergronds bren gen van het openbaar verlichtings- net Kleine Markt, Schip-, Begijn hof-, St. Martensstraat en Kaats spelplein werd uitgesteld op ver zoek van de CVP De uitbreiding van het TV-distribu- tienet zal verder geschieden voor de som van 5.247.000 fr. In de volgende uitgave van Voor Allen zullen alle namen van straten die in aanmerking komen gepubliceerd worden. De afrekening van de her stellingswerken aan de KWS-ver- hardingen in de IJzerstraat, Churchillplein en Oud-Strijders laan bedraagt 1.891.014 fr. Raads lid Vandendaele (CVP) verweet burgemeester Van Wingene ervan dat hij tijdens de staking van 26 maart 11. deze werken is gaan stil leggen, wat niet beaamd voor een burgemeester. De voorzitter voeg de er aan toe dat hij daar niet was als burgemeester maar wel als voor zitter van het ABW. Dhr. Van dendaele gedroeg zich als een op positielid, hetgeen een duidelijk bewijs is van onmacht ((«als je niet akkoord gaat, speel ik niet meer mee). DBR Mogen wij worden er de betrokken verantwi lat de De deelnemers belangstellenden voor de geplande kaderdag van zaterdag 5 juni 1982 te Zottegem/Velzeke (thema: begrotingen) worden er langs deze weg van verwittigd dat deze NIET plaats grijpt. Een hele reeks nationale manifestaties en activiteiten (o.a. 5 juni: nationale dag rond de gemeenteraadsverkiezingen van de SP te Antwerpen, 12 juni: Algemene Raad) maken dat de kaderdag uitgesteld wordt tot na het verlof. Chris VANCOPPENOLLE —V

Voor Allen | 1982 | | pagina 1