100 jaar socialistische beweging in Geraardsbergen N De toekomst van onze gemeenten veilig stellen Vergadering Arrondissemem SP-Arrondi Vrijdag 11 juni 1982 44' jaargang nr. 24 Weekblad van de S.P Vrijdag 11 juni 1982 om 20 uur Denderleeuw (Stationsstraat 37) Raad van 12/06) 2. Stand gemeenteraadsverkiezingen in 3. Allerlei Alle leden worden verwacht. In ieder leden van de Algemene Raad aangewezen bij te wonen. Kameraden die door een of andere uitnodiging ontvingen, worden verzocht dusdanig te beschouwen. Op 4, 5 en 6 juni jl. heeft in de Feestzalen van de Mar bol de viering plaats gehad van 100 jaar socialisme in het Geraardsbergse. Toespraak Debunne Oscar Toespraak Karei Van Miert Binnenin Oproep tot de gepen sioneerden voor de be toging te Blankenberge op 16 juni pag. 5 De Rijksmiddelenbe groting in de Senaat, I slot pag. 7 Denderleeuw: S.P. lijst klaar pag. 3 Socialistische gepensio neerden bijeen te Den derleeuw pag. 3 Gemeenteraad te Ge raardsbergen pag. 6 De 100 jaar in beeld Karei Van Miert: «De strijd van het Socialisme voor een menswaardiger bestaan is nooit ten einde». 100 jaar herinneringen Nog te bezichtigen Pact speelt Brecht Het huldigingsfeest Een dwingende noodzaak Een belangrijk aspect van het toekomstig gemeentebe leid in Vlaanderen betreft de financiële toestand van de gemeenten. Beleidsvisie van Vlaamse Gewest inzake financiële middelen gemeenten Het gemeentefonds nationaal en regionaal Lees door pag. 5 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 ff. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Opening door de fanfare «De Ver broedering». Willy Vernimmen, Oscar Debunne en Karei Van Miert onder het applaus bedolven. Het ere-paneel werd gevormd door de oud-parlementairen D. Van der Bruggen. B. Van Hoorick en O. Debunne, voorzitter Karei Van Miert federale voorzitter A. Van Den Bossche en afdelingsvoorzitter Dirk Van der Maelen. Onder het thema: «van waar ko men wij, wat waren onze verwezen lijkingen en waar gaan wij heen» werd op meer dan meesterlijke wij ze uitvoerig behandeld door Oscar Debunne. Zijn analyse over het verleden was zó bewogen dat velen er tranen in de ogen hadden. Maar ook zijn toekomstgerichte vi sie werd met méér dan aandacht beluisterd. Hier sprak dan de par tijgenoot als internationalist en ver wees naar de grote waarden van het socialistisch ideeëngoed. Minuten lang werd Oscar dan ook toege juicht. Vooral de oudere generatie was zoals zelden nog gebeurt sterk bewogen. Wij zeggen dan ook wel gemeend DANK U OSCAR DEBUNNE. Ik ben blij vandaag hier te zijn. Voor een politicus is het steeds een verademing uit de rokerige verga derzalen van de hoofdstad te ont snappen en zich permanent te kun nen herbronnen aan het leven van de basis. Ik ben vooral blij vandaag hier in deze hoofdplaats van de prachtige Vlaamse Ardennen hulde te kunnen brengen aan de locale socialistische afdeling. Er is 100 jaar reden tot viering, tot erkente lijkheid, tot vreugde. Ingewijden weten hoezeer de be langloze inspanningen van stille werkers, in een partij als de onze, de onderbouw vormt van versprei de, bloeiende creativiteit. Daarom, uit de grond van mijn hart, Dank U Geraardsbergen. En toch wil ik hier vandaag even de feestbrenger verstoren. Want feest vieren vandaag gaat niet zo goed af. Daarvoor is er teveel onzekerheid. Waar we een goede tien jaar gele den 100.000 werklozen telden in dit land, staan er nu wel haast een half miljoen voor de stempellokalen en kan niemand ons verzekeren dat dit er over enkele jaren nog niet een paar honderdduizend meer zullen zijn. En bij die honderdduizenden, de jongeren, die morgen het beleid over dit land zullen moeten voeren en werden opgevoed in wanhoop, leidend tot pessimisme en nihilis me. Zo zien we maar dat de strijd ■mbbm van het socialisme voor een mens waardiger bestaan nooit ten einde is. En na 100 jaar even actueel blijft. Honderd jaar geleden sloeg de cri sis in deze gewesten toe. Van de 300.000 Vlaamse huiswevers in de eerste helft van de eeuw bleven er bij de eeuwwisseling amper 10.000 meer over. Zannequin in Ronse en Ackerman in Oudenaarde brachten de Socia listische opstandigheid in deze twee katoensteden bezuiden Gent. Op 27 juli 1877 werd hier in Ge raardsbergen, in «De glazen wieg» in de Duivenstraat een meeting gehouden van de twee maanden tevoren opgerichte Vlaamse Socia listische Arbeiderspartij. En toen in januari '79 op het congres te Verviers de B.S.P. werd opgericht, die in haar blazoen schreef: «Het stempelbiljet zal het geweer ver vangen», en op 6 april 1885 de Belgische Werkliedenpartij het licht zag, was Geraardsbergen present. Maar, zoals Willy Vernimmen schrijft in de brochure: 100 jaar vechten voor rechten» ontplooide de beweging in Geraardsbergen zich niet alleen op het politieke terrein. Coöperaties zagen hier het licht, muziekkorpsen, turn- en to neelbonden. de rode schoolmeesters, de vak- bondsafgevaardigen, de volkshuis houders en ja, ook de bibliotheka- rissen die met zoveel toewijzing en vlijt de wet van de grote Jules Destrée hebben ingevoerd. Vandaag herdenkt Geraardsbergen die strijd en die actie. Met deze vergadering en met een tentoon stelling. En wat voor een tentoonstelling. Wat wij hier vandaag zien maakt mij stil. In deze tentoonstelling ervaren wij dat de arbeider zijn eigen wereld had de wereld van zijn armoe, de wereld van zijn strijd, de wereld van zijn verwachting en vaak ijdele droom. Maar de arbeider kon zich maar alleen uiten in die wereld, die niet op zijn maat was gemaakt, maar op maat van diegenen, die het, dank zij hun geld en hun macht, voor het zeggen hadden. Bravo aan de inrichters, die in die wereld het socialisme hebben inge bouwd. Want bestaat de rol van het socialisme er niet in ons terug te doen verlangen naar en te doen ijveren vóór een wereld die morgen beter zal zijn? Onder het spelen van de «interna- Karel Van Miert: «De rol van het socialisme bestaat er in ons terug te doen verlangen naar en te ijveren vóór een wereld die morgen beter zal zijn». De Socialistische Jonge Wacht en de Volkskinderen waren hier groe peringen met honderden leden. Dit intense Socialistisch leven kwam op zijn tijd in een periode waar de strijd van de arbeidsbewe- ging zich toespitste op de verove ring van het algemeen stemrecht. Stemrecht ook voor de Flamins, die dagelijks meer dan 100 km ver naar het Zuiden trokken om werk te vinden, voor de 50 a 60.000 tri- mards of Fransmans die in Noord- Frankrijk de graan- en bietenoogst gingen doen, terwijl 35.000 Buysses, Lowagies, Verdoncks, Sabbes en Ameyes naar Amerika waren vertrokken om wat meer dan «wat pap en wat stuiten». Niemand zal ooit bevroeden hoe arm Vlaanderen toen was. Terwijl de sociale bovenlaag zich door het Frans van het volk had afgeschei den, is het de blijvende verdienste geweest van de fakkeldragers van het vroegsocialisme dat zij altoos het taalprobleem op het hogere, algemene vlak van de sociale bewe ging hebben getild. Ik moge herinneren aan de ontelba re eenvoudige wroeters van het eerste uur, die een beetje hoop in de bescheiden Vlaamse huiskamer brachten, en aan de bibliotheken van de volkshuizen, die betere lec tuur in de Kapellekensbanen en groeiende voorsteden hebben ver spreid. Er is een verleden dat onze socialis tische gemeenschap niet kan en niet mag vergeten. Ik bedoel dat van de stille werkers, tionale» werd dan de tentoonstel ling officieel geopend: verwonder de blikken over al datgene wat de S.P. naar voor brengt. «Waarom socialisme?». «Waarom socialisme te Geraardsbergen?». De foto's liegen er niet om: thuis miserie, op het werk miserie, thuis afgetobde mensen, op het werk afgesloofde arbeiders, thuis ziekte en kommer, op het werk elke dag 12 tot 15 uur in het gareel, thuis geen brood op de plank en in de fabriek geen minuut verpozing, thuis geen gezinsleven en in de fabriek een hondeleven... Kortom, geen menswaardig bestaan! De tentoonstelling geeft dan ook een goed beeld van het eerste socia le verzet in Geraardsbergen: de eerste stakingen in de luciferfabrie- ken, de eerste stakingbrekers, de eerste ontgoochelingen, de uithon gering, de verslagenheid, de wan hoop, de tranen! Maar ook de over winning: de opening naar de weg voor een beter bestaan en, tenslot te, de weg zélf van een menswaar dig leven. Het is een unieke tentoonstelling. Niet alleen omdat ze zoveel toont met woord en beeld, maar omdat de Geraardsbergenaar er zich in terug vindt, langs zijn familie om. Ieder vindt op die foto's wel een of ander familielid terug, zij het zijn grootvader, grootmoeder, groot oom, groottante, enz... en dichter bij, als de eerste stappen al konden gezet worden op de weg van de lotsverbetering, zijn vader, zijn moeder, broer, zus enz... Geen wonder dan dat deze uitstal ling van 100 jaar herinneringen zo veel belangstelling heeft. Tijdens de drie eerste dagen bleef het volk maar aanschuiven en meermaals werden andere partijleden ont roerd toen zij de tijden van vroeger nog eens voor hun ogen zagen her leven, en ook een paar jongeren keken op bij het zien van hoe het vroeger was. Ze konden het zich niet voorstellen en nu zien ze het eens met eigen ogen... Hier voelde men de betekenis aan van dit grootse werk: die tentoon stelling heeft veel inspanningen ge vergd maar de initiatiefnemer, onze vriend Euro-parlementair Willy Vernimmen, en het organisatieko- mité van de feestelijkheden halen de meeste lof voor al hun werk. Hun inspanningen werden beloond door de bewonderende kommen- taar, door de niet-aflatende belang stelling en ook, ja dat ook, door de ontroering van enkele bezoekers die bij bepaalde foto's een traan niet konden bedwingen... Geraardsbergen heeft zich met dit hoogstaand initiatief gerangschikt op het niveau dat past met de viering van een honderdste jaar. Dat mag zonder enige aarzeling worden gezegd. En zij die binnen evenveel jaren een andere herden king zullen vieren, die van 200 jaar socialisme in Geraardsbergen, die kameraden zullen met waardering terugblikken op de memorabele tentoonstelling die deze week opge steld staat om de eerste honderd jaar socialisme in onze stad te ge denken. Deze unieke tentoonstelling kan nog bezocht worden tot en met 13 juni van 's middags tot 8 uur 's avonds. Toegang gratis. Afzonder lijke ingang. Toneelopvoering door het toneel gezelschap PACT - Aalst, twee eenakters van B. Brecht en K. Weil (De Bruiloft en Mahagonny). Hier kon de opkomst zeker beter, maar de voorstelling leed er zeker niet onder. Trouwens, merkwaar dig genoeg werd bij deze gelegen heid besloten met de heroprichting van de eens vermaarde toneelgroep «Voor recht en vrede» te starten. Dank aan het C.S.C. en vooral aan Luc Bal voor zijn aktieve medewer king. Als slotstuk van deze drie-dagen- durende manifestatie ter herden king van 100 jaar socialisme in Geraardsbergen werd op zondag 6 juni een zeer hoogstaand huldi gingsfeest gegeven, waarop een tweehonderdtal getrouwe partijle den een ere-diploma ontvingen uit de handen van de Euro-parlemen tair Willy Vernimmen en oud-sena tor Dieudonné Van der Bruggen. Lees door pag. 6 De Vlaamse Executieve heeft in haar beleidsverklaring welke op 21 januari 1982 overgemaakt werd aan de Vlaamse Raad duidelijk gesteld dat de staatshervorming niet mag leiden tot een nieuwe centralisatie en concentratie van de beleidsni- veau's. Het uitgangspunt zal zijn dat de beleidsvorming dichter bij de burger gebracht wordt. Dit ver onderstelt sterke entiteiten die de autonomie kunnen dragen en een versoepeling van de voogdij. De versterking van de autonomie zal gepaard gaan met het geven van een grotere financiële verantwoor delijkheid aan de lokale beleidsni- veau's. De Vlaamse Executieve heeft bij de centrale regering aan gedrongen opdat de gemeentewet zo spoedig mogelijk zou gewijzigd worden; zij hecht hierbij vooral belang aan de verlichting van het administratief- en machtigingstoe- zicht en de verbetering van de be- heersregelen. Krachtens de bijzondere wet tot hervorming der instellingen van 8 augustus 1980 kunnen de bepalin gen van de huidige gemeentewet die betrekking hebben op het toe zicht, door de nationale wetgever noch afgeschaft, noch gewijzigd worden, behalve wat de beslissing van de handelingen betreft onder worpen aan het toezicht en de draagwijdte ervan. Het komt de Vlaamse Raad toe bij decreet de organisatie van de pro cedure vast te stellen. Teneinde meer soepelheid in het beheer van de gemeenten te kun nen geven, zou het administratief toezicht zich moeten beperken tot: de wettelijkheid van de ge meentelijke beslissingen; het begrotingsevenwicht; de juistheid van de rekeningen; het statuut van het gemeen- tepersoneel. Zodra deze doelstellingen bereikt zijn is er geen reden meer om toezicht te houden op beslissingen die niets anders inhouden dan de uitvoering van de besluiten die bij goedkeuring van de gemeentebe groting genomen zijn in het raam van de uitgetrokken kredieten. Voorafgaandelijk dient gesteld dat de centrale regering haar verplich tingen t.a.v. de gemeenten zoals voorzien jn de wet van 5 januari 1976 (nl. 7,65% van de totale belas tingsontvangsten van de Staat) moet nakomen. Uit de evolutie van het Gemeen tefonds blijkt dat in 1979 de ge meenten 5,152 miljard te weinig ontvingen; in 1980 10,998 miljard te weinig; in 1981 12,510 mijard te weinig; in 1982 12,050 miljard te weinig. Dit bedrag alleen volstaat reeds om nationaal de gecumuleerde begro tingstekorten van alle gemeenten weg te werken. Ten gevolge van de regionalisering van het Gemeentefonds vindt men de minderontvangsten niet evenre dig terug in elk gewest. De verde ling per gewest op basis van drie criteria, bevolking, oppervlakte en de opbrengst van de personenbelas ting ziet er als volgt uit voor 1981: Vlaanderen: 52,39% Wallonië: 39,33% Brussel: 8,28% Had men enkel de opbrengst van de personenbelasting genomen dan zou Vlaanderen 55,89 gekregen hebben i.p.v. 52,39%. Had men enkel het bevolkingscrite rium genomen dan zou Vlaanderen 57,02% bekomen hebben. In ieder geval blijkt duidelijk dat de oppervlakte van de gewesten geen houdbaar criterium is voor de ver deling van het Gemeentefonds. Als Minister van Ondergeschikte Be sturen stel ik aan de Executieve voor de verdeling te doen op basis van twee criteria nl. bevolking en personenbelasting of van de bevolking alleen. Dit laatste nog het liefst.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1