Als iedereen zwijgt verstaan we mekaar best! (A. De Munter) 100 jaar socialistische beweging in Geraardsbergen GERAARDSBERGEN Geraardsbergen aktueel Gemeenteraad te Geraardsbergen: Culturele Centrale Petje af, voor de brandweer van Geraardsbergen Steunaktie V.Z.W. opbouw 6-11 juni 1982 - «Voor Allen» Huldiging Willy Vernimmen Geen weg terug Onvergetelijk Dank Brochure: Familie reis Soc. Vrouwen 100 jaar strijden voor rechten Groenten uit Gent Circulaires maken doet geen kwaad en 't houd de gekken van de straat De circulaire van de Provinciegoe- verneur was nog maar 2 minuten en 3 kwart gelezen of op puntje 3 van het agenda stonden reeds voor en kele miljoenen leningen af te beta len over 20 jaar. De waterkracht van onze stad en de terugslagkleppen van de Buizemontstraat Sinds maandag is onze stad 4.600 aandelen van 1.000 fr. rijker in de nationale maatschappij der Water leidingen. Dat water scheen op de maag te liggen van raadslid Wille kens (SP) want hij had last van terugslagkleppen die door de men sen van de Buizemontstraat moes ten worden betaald, bij vernieuwen van de teller (wat? vraagt schepen De Troyer CVP - de «compteur» antwoord Willekens - ha klaart heer De Troyer uit). Waterinckx in overtreding en de burgemeester schiet (te kort) De Kristen-demokraten in beste doen The songs of millions De gemeentesekretaris begint een treurig lied van eindeloze getallen meestal oplopende in de miljoenen, de vertegenwoordigers des volks zitten er wat treurig bij, zonder gegevens, de mensen op de pers- banken nemen al lang geen nota meer, voor een paar miljoenen meer of minder draaien zij hun hand niet meer om, Frans Wate rinckx zit ook in zware moeilijkhe den, zijn vier dikke, op onwettige wijze? gekopieerde boeken zit hij ernstig te doorkrabben, hij vraagt meermaals bij welk boek men is aangevangen de vertegenwoor digers van de mensbelangrijkste en grootste partij van Vlaanderen wil len of kunnen hem geen antwoord geven. De mop van de week T.V.» Weektip Dossier Dekenij - onderhoudswerken dekenij op goede weg! Buizemontstraat - de voltooiing nadert Veel bewogen mensen! Enorm sukses voor sport aan de Bleek! Sporttornooi 1982 Ereprijs G. De Vos Danny Sport verliest, alle mogelijkheden liggen open voor de achtervolger Rustoorden «Hospitaal» en «Denderoord» §§j§§j Vervolg van pag. 1 De zaal zat nokvol en het entoesias- me zat al in de kleren van bij het betreden van de zaal. Al was het buiten (én binnen) snikheet (ja, ineens doet de zomer het maar al te erg), toch zat er in de zaal die klassieke luchtige sfeer van blijheid en vreugde omwille van de viering, maar ook - en dat mag onder streept worden - omdat iedereen erg onder de indruk was gekomen van het sukses van de twee voor gaande feestaktiviteiten. Het was alsof iedereen nog vlug zijn steentje wilde bijdragen opdat ook de laatste aktiviteit zou lukken. En lukken, dat deed ze! Hoe kon het ook anders? Het Gemengd Zangkoor Gust Breyne uit leper en het Groot Koperensemble Honoré Verstraete uit Aalst hebben op hun beurt zeer veel bijgedragen tot het welslagen van dit feest. Het Koor kreeg de zaal mee, niet alleen voor die mooie socialistische liederen die het met gloed ten gehore bracht, maar ook voor die mooie Vlaamse liederen als «Lied van mijn Land» bijvoorbeeld, en ook het alombe- kende Op de Purperen Hei. De zaal was begeesterd en de intermez zi van het Groot Koperensemble van Honoré Verstraete kreeg op zijn beurt als het ware een gewijde aandacht, de zaal luisterde stil en intens, deels uit bewondering om het zo mooi gekozen repertorium, o.a. enkele barokstukken, een Bach enz..., deels uit verwondering voor de speelse en zuivere klanken uit die achtkoppige bezetting van trompetten, trombones, tuba's... Toen werden de getrouwe partijle den gehuldigd, noodgedwongen in groepen, en na elke huldiging zong het Koor of speelde het Koperen semble. De toespraken op deze huldiging werden gehouden door gemeente raadslid Harry Willekens en de ei genlijke feestrede werd uitgespro ken door oud-senator en lid van het Europees Parlement Willy Vernim- men. De tekst van Harry Willekens was gebonden, krachtig en sterk. Hij bracht met overtuiging hulde aan de generatie die in bloedrode letters de geschiedenis van de socia listische beweging heeft geschreven en hij verzekerde hen dat de gene ratie van diegenen die de fakkel vandaag overnamen, een dubbele belofte aanging als plicht tegenover hen die waren voorgegaan: ten eer ste, de inspanningen en de opoffe ringen van de pioniers en de voor vechters uit dankbaarheid voor al tijd in ere te houden en, ten twee de, zich in te zetten om minstens evenveel te bereiken want het is dank aan de hier gehuldigde gene ratie dat vandaag de weg geëffend is naar een menswaardig bestaan. Hij besloot: «Wij zijn Willy dank baar voor zovele dingen», en ge heel in het bijzonder voor zijn ini tiatief en zijn inspanningen om het feestzalenkomplex van De Marbol (Lees: Volkshuis) weer te hebben heropgebouwd en om het socialis tisch kultuurleven in Geraardsber gen weer nieuw leven in te blazen. Ook vroeg hij applaus om Willy te danken voor deze drie dagen du rende manifestaties om 100 jaar socialisme in Geraardsbergen te herdenken, want zonder hem was dat niet denkbaar geweest... Onder een oorverdovend applaus kwam Willy dan op het podium, maar vóór hij aan de mikro toe kwam, werd hem ook «zijn» ere diploma overhandigd, samen met een tuil grote, mooie rode rozen... En toen stond de volksmenner aan de mikrofoon en hij sprak. Geen discours op papier. Neen! Zo recht voor de vuist. Doordrongen als hij is door zijn idealisme kon hij ge makkelijk uiting geven aan de ge dachten die hem beroeren. Hij sprak van de miserie van vroe ger, van het onmenselijke wreed sociale systeem voor de arbeiders én hun kinderen, de uitbuiting... En toen trok Kd. Willy Vernimmen een parallel naar de sociale toe stand van vandaag, alwaar datzelf de bestaan weer bedreigd wordt en waarvoor weer iedereen zich soli dair zal moeten inspannen en zich schrap zal moeten zetten opdat de weg terug niet zou moeten aange vat worden. Tot slot bracht hij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen in herinnering en vroeg aan ieder van de aanwezigen om het nodige te doen opdat elk lid van hun gezin, van hun familie, princi pieel socialist zouden stemmen en zich niet zouden laten verheden door een valse glimlach of een gemaakt vriendelijke handdruk. Want het zal er nu op aankomen, zei hij, het tij te doen keren en dat zal slechts kunnen wanneer ieder een zich zal inzetten. Zo'n slot bracht de zaal naar om hoog. Het applaus bereikte zijn hoogtepunt. Bij velen zullen de handen vandaag nog pijn doen... zo groot was het entoesiasme. En in zo'n stemming nam het gemengd zangkoor en het groot koperensem ble plaats op het podium om geza menlijk de Internationale te bren gen. Ze waren nog maar pas aan de eerste tonen of de ganse zaal veer de recht en zong uit volle borst en uit volle overtuiging mee. Waarlijk, onvergetelijk! Juist zoals het past voor de slotviering van een feest ter herdenking van 100 jaar socialisme. Dank aan alle medewerkers, bij deze grootse en welgeslaagde her denking. Alhoewel ieder zijn taak volbracht, willen wij toch een spe ciaal woordje van dank aan Marnik Baert (niet kwaad zijn Marnik). Wat hij gedaan heeft is reuzewerk en een echt bewijs van vriendschap voor onze beweging. De brochure «Vechten voor rech ten» is verkrijgbaar op volgende adressen: Info-kantoor Willy Vernimmen, Brugstraat 9 te Geraardsbergen Bibliotheek «De Verbroede ring», Markt, te Geraardsbergen «Volkshuis», Markt te Ge raardsbergen. En dit aan de prijs van 100 Fr. (G) en redaktie Met reisleider Ignace (een waar borg voor suksesreizen) gaat de Familiereis van de socialistische vrouwen door op 14, 15 en 16 augustus e.k. naar Normandië en Bretagne met de Mont St. Michel. Nog enkele plaatsen zijn vrij, doch de inschrijvingen worden op 15 juni afgesloten omwille van de reserve ring voor de overnachtingen. De prijs «alles inbegrepen», met speciaal festijn op de Mont St. Michel, bedraagt 5500 fr, waarvan 2.000 fr wordt gevraagd bij de in schrijving die moet geschieden in café Volkshuis, Markt. Een welgemeend proficiat voor ini tiatiefnemer Willy Vernimmen voor de viering van 100 jaar socia listische beweging in Geraardsber gen. Zowel de tentoonstelling als de feestelijkheden waren suksesvol en stijlvol. De brochure «100 jaar vechten voor rechten», samen met het materiaal dat in de tentoonstel ling is samengebracht, vormen een schat van gegevens Een toeschouwer. Maandag 7 juni, het loopt tegen achten, en onder een tropische zwoele warmte komen de «ge kozenen des volks» de raadzaal binnen, veel jonge gezichten zitten fris achteraan op de toe hoordersplaatsen, een burge meester met een stem van 't grofste schuurpapier opent de vertoning (keelontsteking? te veel toespraken gehouden op haar bal? of zat geweest en gezongen?) De enige in zijn gewone doen was de gemeentesecretaris: zijn gemompel was even onhoor baar als vorige keer. Beukefeesten op ongegronde grond De lezing is net ten einde en heer Daver (PW) laat voelen dat zijn verkiezingscampagne is gestart en dan nog in Nieuwenhove (wie 't kleine niet eert is 't grote...) Op wiens grond houdt vzw Beuke feesten zijn festiviteiten? De burge meester haalt de schouders hoog. Op grond van de stad? vraagt Heer Daver, U had beloofd de vorige keer dit- na te gaan - Burgemeester antwoordt nu: «Ik weet het niet»! Bij het eigenlijke eerste puntje leest men een brief voor van de heer Provinciegouverneur waarin hij vraagt in het jaar van de ge meenteraadsverkiezingen geen overbodige uitgaven te doen die de komende generatie zou kunnen zwaar belasten, hij noemt zoiets geen hypothecaire beslissingen ne men, hier Waterinckx was malkon tent omdat deze brief een paar weken vertraging had opgelopen (de vitter) moest men mij laten antwoorden, ik schreef: Liefste gouverneur voor Geraardsbergen komt uw brief 5 jaar en 6 maand te laat! Veel liefs 2 miljoen vierhonderdduizend voor voetpaden in de Buizemontstraat. 2 miljoen tweehonderdzeventigdui zend om grond te kopen om van de Schillebeekstraat een brede «boule vard» te maken tegen de goesting van zij die er wonen tussen haakjes natuurlijk. 950 duizend frank om een of ander «geleerde» een ontwerp te laten maken voor wegeniswerken aan het Waarbekeplein - Lembosstraat - Tempelstraat en Patattenstraat. En nog ergens 2 miljoen tweehon derdduizend Belga's om het Moer- bekeplein te effenen. Heer Waterinckx doet zijn naam eer aan en komt bij dit puntje 4 ook tussen: dat stem ik niet, de optellin gen in het dossier zijn onjuist en ik geef geen miljoenen om met ons geld in Ninove voor 32 miljoen nieuwe gebouwen te zetten. De rekeningen van het O.C.M.W. voor 1981 moesten worden nage zien en goedgekeurd. Heer De Chou (S P.) beklaagt er zich over dat het dossier er niet lag, heer Waterinckx (onafhankelijk katholiek - of afgehaakte CVP-er) zit lachend achter vier dikke boe ken van fotokopieën. De burge meester (ook CVP) wipt recht mijnheer Waterinckx u hebt die weer meegenomen, dat mag niet! En een uitermate kalme Frans Wa terinckx antwoordt - madam u hebt de financiële commissie niet samen geroepen en het gaat hier om hon derden miljoenen DAT MAG OOK NIET! Nadat heer Waterinckx de burge meester van de kaart had geveegd nam raadslid Goossens de teugels over hij greep direkt naar grove wapens een paar keer godverd... schreeuwde hij naar Waterinckx kop. En nog een en ander maar dat durf ik niet schrijven het zou trou wens een socialist onwaardig zijn dat te doen. Datzelfde gevoel had raadslid Willekens (SP) die zich openbaar distancieerde van deze polymiek. De burgemeester forceert haar stem, 't is altijd uw schuld roept zij door de raadszaal (naar wie mag dat geweest zijn?). Doch wanneer Waterinckx de stemming eist punt per punt worden velen bleek, 't moest er van komen! Opeens vindt Waterinckx een duis tere zeven miljoen, van waar is zijn vraag, de schepen van financiën is met vakantie en ligt wellicht rustig onder de wuivende palmbomen ge moet maar durven! (misschien maar best voor hem en misschien nog beter voor de stad - wie weet?) De burgemeester staat de tranen nabij en roept uit tot een schorsing van de raad voor een vijftal minu ten, ik schors ook, maar voor zeven dagen tot de volgende editie van Voor Allen. Pol Itiek De Culturele Centrale A.B.V.V. afdeling Geraardsbergen nodigt U en Uw familie uit, op zaterdag 3 juli 1982 om 21 uur op haar 1' Groot Bal met de bekende zanger Paul Anderson en zijn orkest. Dit bal heeft plaats in feestzaal «De Mar bol» (ex-Volkshuis), Grote Markt 17 te Geraardsbergen, en is ten voordele van onze culturele werken. Er is eveneens een reuze tombola op de steun- en ingangskaarten. 1' Prijs: Televisie Inkom: 100 fr. 4 steunkaarten van 25 fr. geven eveneens recht op ingang. Namens de Culturele Centrale A.B.V.V. A. HOOGSTOEL Wij hebben de verhuizing gezien van de brandweermannen, van op het Marktplein naar hun nieuwe loods op de Zakkaai Men heeft ons gezegd dat, er wellis waar de nodige sanitaire installatie is, evenals de nodige accomodatie voor hun uitrusting die een heden daags pompierscorps noodgedwon gen moet hebben. Maar, is het niet bedenkelijk dat deze mensen die, meer dan wie ook, de gemeenschap dienen, slechts enkele balken (hout) gekregen hebben van het gemeentebestuur om hun clubzaal in orde te brengen, zodat deze door iedereen zou mogen gezien worden. Gelukkig, heeft men op de zolder van hun loods nog planken gevon den, zodanig dat zij van hun club zaal toch nog iets fraais konden maken. Zij hebben getimmerd, geplaas terd, geverfd, en hebben er zelfs een mooie toog gemaakt. Wat een goede geest in een goede groep vermag! Wij hopen dat zij in de toekomst een open-deurdag zullen houden, zodat de bevolking zou kunnen zien, dat onze brandweermannen niet uitsluitend voor de veiligheid kunnen zorgen, maar ook hun ei gen huis in orde kunnen stellen. Slechts nog enkele details en het is in orde, behalve de inrit, die zo spoedig mogelijk zou moeten geas falteerd worden. Maar ja, dit kost terug geld, en daar zit dan de knoop. Misschien komt er wel wat asfalt van de randgemeenten om deze inrit te effenen, wij vragen het eens aan de Schepen van Openbare Werken. «Vertelt U me toch eens: U zit de hele week in de kroeg; waarom doet U dat eigenlijk niet op zondag?» «Zondag is de dag die ik aan mijn gezin wijd. Dan zit ik altijd voor de De best geklede en meest verkrachte dame ter wereld is de waarheid. Het klein tuinbouw complex Hierbij een positief antwoord van onze Minister Mare Galle aan Willy Vernimmen, in verband met Geraardsbergen. Betreft: Geraardsbergen: aanleg kleintuincomplex Ik heb het genoegen U mede te delen dat ik heden, ingevolge uw bemiddeling, beslist heb mijn goedkeuring te hechten aan het door de regionale adviescommissie voor de provincie Oost-Vlaanderen uitgebracht gunstig advies in verband met het in rand vermeld project, ingediend in het kader van de cultuurhistorische en functionele herwaardering van dorp en platteland. Deze beslissing zal door mijn administratie aan het opdrachtgevend bestuur worden medegedeeld met verzoek de normale procedure van subsidieaanvraag, namelijk het indienen van een definitief ontwerp, via de Provinciegouverneur op gang te brengen. Ik ben ervan overtuigd dat ik U terzake voldoening heb geschonken. Willy Vernimmen heeft bij de Heer Minister Galle aangedrongen op een snelle afwerking van bovenvernoemd dossier. Hopen wij nu maar dat bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen enkele C.V.P-ers zo fair zullen zijn de godsdienst buiten dit gebeuren te laten. De grootse werken aan de Buizemontstraat vorderen nu vlug, binnen een paar weken zal wellicht alles voorbij zijn en zal een van de belangrijkste straten terug menselijk bewoonbaar zijn! Op zondagvoormiddag waren wij getuige van diepmenselijke ontroering. Oude partijgenoten die hun moeder (die zij nauwelijks gekend hebben) op foto terugvinden bij een in 1910 gehouden staking. Anderen die overlede broers en zuster herkennen, tot tranen toe bewogen mensen. Maar over één zaak waren zij het eens. Deze tentoonstelling is enig, en verdient alle lof. Zowel de tennisvelden als het open zwemdok kenden in deze warme dagen een werkelijke volkstoeloop. Bepaalde dagen werden zelfs meer dan 1000 bezoekers geboekt. Wie zei ook weer dat de tennisvelden aan de Bleeck onnodig waren. Maar was het misschien om te lachen? Arme sukkels toch. In de proef «Kaatsen», heeft Dan ny Sport wat van zijn pluimen gela ten en moet nu toezien dat Het Stadspersoneel, die deze proef schitterend heeft doorstaan, op ge lijke hoogte komt en voor de vol gende proeven Fietsen en Zwemmen zal te duchten zijn voor de eindoverwinning. Na de eerste kontakten, heeft Het Stadspersoneel reeds afstand geno men van Jeugd BBC, maar ook Wezenvrienden B.B.C. had Danny Sport al met 7/0 van de kaart ge veegd en Vrijwillige Brandweer had geen moeite om N.M.K.N. van zich af te houden met 7/1, zodat nog niets gezegd was voor de over winning. Door hun nederlagen moesten Danny Sport, Jeugd en N.M.K.N. maar onder hen uit maken wie de laatste plaats aan zijn beent kreeg. Danny Sport herpakte zich tegen een lamlendige B.B.C. Jeugd-ploeg en haalde gemakkelijk 7/1. Deze verliezer, Jeugd, nam het wat ze kerder op tegen N.M.K.N. en wij kregen een ander spelbeeld te zien van de ploeg Jeugd met een 7/0 overwinning tegen N.M.K.N. Bij het treffen van Danny Sport tegen N.M.K.N. waren beide ploegen aan elkaar gewaagd, maar Danny Sport haalde in de laatste set N.M.K.N. onderuit en won ver diend met 7/4. Voor de halve finale moest Brand weer het opnemen tegen de Vrij schutter, maar deze maken er een gewoonte van om met een halve of geen ploeg voor de dag te komen, zodat Vrijwillige Brandweer zon der slag of stoot, naar de finales overstapte. Daarna moesten B.B.C. Wezenvrienden en Het Stadspersoneel zien te klaren wie zou doorstoten naar de finale, om het daar op te nemen tegen de Brandweer. Een vrij spannende kamp, tussen twee ploegen die el kaar waard zijn, maar Het Stads personeel had genoeg reserves om in de moeilijke laatste stoot nog het laken naar zich toe te halen en zou moeilijk maar verdiend B.B.C. Wezenvrienden van zich af schud den met 7/5. Vrijwillige Brandweer en Het Stadspersoneel moesten nu maar onder elkaar uitmaken wie de kroon van deze proef op zijn hoofd zou zetten. Opnieuw een goede start van Het Stadspersoneel; maar V. Brandweer komt terug op 2/2. Het Stadspersoneel nam terug voorsprong en niettegenstaande een laatste inspanning van Vr. Brandweer nam Het Stadsperso neel met 7/4 de eindoverwinning naar zich toe. Rangschikking van deze proef: 1. Het Stadspersoneel 2. Vrijwillige Brandweer 3. B.B.C. Wezenvrienden 4. De Vrijschutters 5. Danny Sport 6. Jeugd B.B.C. 7. N.M.K.N. Na deze proef krijgen wij: 1. Danny Sport: 5 5 10 p. 2. Het Stadspersoneel: 9 1 10 P- 3. B.B.C. Wezenvrienden: 12 3 15 p. 4. N.M.K.N.: 9 7 16 p. 5. Vrijwillige Brandweer: 15 2 17 p. 6. Jeugd B.B.C.: 13 6 19 p. 7. De Vrijschutters: 21 4 25 punten. Volgende proef is Fietsen, bestaan de uit: rit in lijn in de voormiddag en tijdrit in de namiddag op zater dag 12 juni. Misschien mogen wij de rangschik king opnieuw van onder tot boven wijzigen. Dat zullen wij zaterdag na de proeven wel beter kunnen bepalen. Roger. Opbrengst eetmaal 52.000 fr. Steun: Mangelinckx Fernand 500 fr. Onbekend 500 fr. Het konijn ons geschonken door Maes Frans werd gewonnen door het huis Alma met het nr. 525. Aan allen die hun medewerking verleenden voor het welslagen van ons eetmaal, nogmaals hartelijk dank! Vanaf heden staan onze zalen te vens ter beschikking voor eetma len, trouwfeesten enz. en dit dank zij de aangebouwde keuken met gas- en elektrische fornuizen en ovens. Het Bestuur v.z.w. Opbouw De inwoners van de rustoorden van het O.C.M.W. kregen gelegenheid om vijf dagen te Westende aan Zee door te brengen in het vakantiecen trum Zon en Zee. Mede door het zonnig weertje, de goede huisves ting en de lekkere keuken konden een dertigtal bejaarden flink genie ten. Een pluim daarvoor aan het bestuur van het O.C.M.W. en in het bijzonder aan de verantwoorde lijke leiding: de sociale assistente Olivia Neirinckx en de ergothera peut Luc. Een ruime belangstelling op de tentoonstelling

Voor Allen | 1982 | | pagina 6