Erpe-Mere Kernwapenvrij Mundial In regeringsbeleid Martens-Declercq ontbreekt «een beleid» CVP-vriendelijke jeugdbeweging bedankt haar geldschieters met gratis verkiezingsprogramma EDITORIAAL Minister Openbare Werken belooft oplossing vóór winterperiode Binnen in: /tcM/9 Tijdens een korte, doch inci dentrijke raadszitting, werd een motie goedgekeurd, waardoor, na Aalst en Her- zele ook te Erpe-Mere de vredeswil van de bevolking vertolkt wordt door het kern wapenvrij verklaren van het eigen grondgebied. Motie Georges De Smeyter Senator Chiro en de CVP Persoonlijk voordeel centraal Kopen op krediet kan kopen op verdriet wor den, pag. 5. Gemeente van 100 mil joen; pag. 2 Tewerkstellingzones: «Liberaal paardemid- del»! pag. 5. Uitslag Tombola Emile Vanderveldp;pag. 4 De miljoenendans Onverdraagzaamheid De CVP-regenboog Rijksweg Zottegem-Oudenaarde op grondgebied Zwalm De dagelijkse gebruikers van de rijksweg nr. 354 Zotte gem-Oudenaarde hoeft men zeker niet te vertellen waar het verkeer winter en zomer het lelijkst in de knoei zit. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst vrijdag 18 juni 1982 44* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P Eerder reeds had de nagenoeg vol ledige C.V.P.-fraktie de zitting ver laten, omwille van een opmerking van hun fraktieleider over het ver slag van de voorgaande zitting. Al leen oud-burgemeester Frans Den Herder (Mere) bleef om het de- mokratisch karakter van de zitting niet te schaden (dixit Van Lae- them). Uiteindelijk bleven vier C.V.P.- raadsleden de zitting bijwonen, deels uit oneigheid binnen de eigen partij, deels uit onwetendheid en gebrek aan afspraak. De zes jaar oppositie heeft blijkbaar geen deugd gedaan. Reeds tijdens de voorgaande raads zitting werd door leden van het plaatselijk aktiekomitee tegen kernwapens een ontwerptekst over handigd aan de raadsleden. Deze motie werd nu besproken. Namens de S.P. verklaarde sche pen De Wolf zich als eerste ak koord met de tekst. De andere frakties volgden, op de C.V.P. na. Raadslid Den Herder wenste de motie uit te breiden tot biologische en chemische wapens, wat onmid dellijk aanvaard werd. Na de goedkeuring van de motie stelde raadslid Jeff Van den Steen dat het niet voldoende is op de gemeenteraad de motie te stem men. Wie werkelijk achter de tekst staat en zijn akkoord niet heeft betuigd uit elektorale overwegin gen moet nu in de eigen partij bij kongressen, volksvertegenwoordi gers, senatoren, ministers zelfs aan dringen opdat zowel in de Vlaamse deelregering als in de nationale re gering een zelfde vredes- en ontwa- peningswil ingang vindt, zodat Bel gië één van de kleinste landen van Europa op dat punt groot kan zijn en tot voorbeeld strekken voor de ons omringende landen. «De gemeenteraad van Erpe-Mere drukt de onbehaaglijkheid en vrees van de bevolking uit ten opzichte van de uitvinding en aanmaak van steeds verschrikkelijker vernieti gingswapens in de wereld. Hoewel het probleem van oorlog of vrede, van bewapening of ontwape ning niet tot zijn uitdrukkelijke be voegdheid behoort, is de gemeente raad er zich van bewust dat zijn inspanningen voor de demokrati- sche ontwikkeling van de lokale ge meenschap tot niet dienen, indien niet in de eerste plaats de veiligheid van de bevolking door een duurza me vrede wordt verzekerd. De gemeenteraad van Erpe-Mere kant zich tegen de plaatsing, het transport, de opslag of aanmaak van kernwapens, chemische of bio logische wapens, waar ook ter we reld en doet een beroep op de rege ring om te ijveren voor wederzijdse en geleidelijke ontwapening. J.V.M. Leyrandlaan CS 1050 Brussel Tel 02<649 60 91 Be» 870-0001486-94 SOCIALISTISCHE SOLIDARITEIT In El Salvador wordt niet meer gevoetbald. De kompetitie ligt er stil, het land is in oorlog... En toch gaat de nationale ploeg van El Salvador naar de Mundial in Spanje. Ze zal er morgen tegen de Rode Duivels uitkomen. Op het veld van C.F. Sochitoto staan nu legerkanonnen op gesteld. De militairen gebruiken kantine en kleedkamers als kommandopost... In juli van vorig jaar werden de spelers van C.F. Juayuga (tweede afdeling B) na een gewonnen wedstrijd, door een militaire patrouille opgeleid. Ze waren nog in trainingspak. Eén van hen maakte enkele opmerkingen en onmiddellijk werd de hele ploeg onder snelvuur neergemaaid. De over heid verklaarde later dat men dacht dat het vermomde guerillero's waren. Sport en politiek, op een gruwelijke wijze verbonden. Elke dag vallen in El Salvador tientallen doden, mensen die beestachtig worden afgeslacht d;*or handlangers van de 14 families die El Salvador kost wat kost in hun handen willen houden. Stilaan, begint het in alle sociale en ekonomische groepen door te dringen, dat het rapport van de bijzondere EG-kommisie biezonder vernietigend is voor het afbraakwerk van de regering P. V. V.-C. V. P. Dit EG-rapport is voor de huidige regeringspolitiek zo vernietigend, dat het zelfs in A.B.V.V.- en A.C.V.-vakbondsmiddens onder de maat wordt aanzien. Voor elkeen overduidelijk is, dat wat onlangs werd aangekondigd als een tewerkstellingspakt, nauwelijks nog iets waard kan zijn. Wat mogen we morgen van de Martens-Declercq-regering nog verwachten? Dat is de vraag, die bij elkeen momenteel op de lippen ligt. Onder zware EG-druk zo werd het steeds voorgesteld ontwierp de regering C. V. P. -P. V. V. een shock-terapie, die in toenemende mate de versobering van de «kleine man» aan den lijve almaar striemender zweepslagen oplegt. Meer en meer krijgt de vernietigende EG-kritiek op het huidig regeerbeleid in brede kringen echo's. Het wordt tijd! Vernietigend in het EG-rapport vooral: «De devaluatie van de frank roept méér vragen op dan ze antwoorden geeft inzake de toekomstige ekonomische ontwikkeling van België. Het EG-komitee van experten vond het nog nodig extra te onderstrepen: «Het regeringsbeleid mist iedere globale visie. Aan de hand van talrijke voorbeelden werd aangetoond dat het neo-liberalisme dat momenteel zegeviert in de regering Martens van aard is om de nog gezonde bedrijven verder de dieperik in te helpen en zeker geen waarborgen biedt voor de tewerkstelling. De vernietigende EG-rapporten ten spijt (die in het tegenovergestelde geval gretig werden aangegrepen om eerst een ontslag en veel later een devaluatie door te duwen) is het de bedoeling van de C. V.P. en de liberale kollega's in de regering, om van het zoveelste door nauwelijks één partner ondertekende) pakt een politieke zaak te maken. Dat ook de VB O-patroons (nadat zij vooraf én de loonmatiging én de wijziging van de indexering, én gunstiger fis kale maatregelen mochten inkasseren) toch nog het zoveelste voorstel van Martens als onhaalbaar van de hand wezen, stemt niet alleen tot nadenken maar slaat de deur toe voor om het even welke sociaal-ekonomische onderhandeling met deze C. V. P. -P. V. V. regeringsploeg. Wanneer krijgen Martens-Declercq het «groot lint» a la V.D.B.? Dit is de biezondere hoge onderscheiding in ons land die wordt geschonken aan mensen, die grote verdiensten aan het land hebben bewezen! Procureur-generaals, kamervoorzitters, vragen tot opheffing van parlementaire onschendbaarheid, belastingsfraudes tot enkele honderden miljoenen, dit alles heeft niets te zien met het verkrijgen van het «groot lint». Weldra krijgt de ploeg Martens-Declercq ook het «groot lint» als de «kampioenen» van «kadeaus aan de Rijken» en «inlevering voor de Armen». Wie ons de voorbije maanden ver weet dat wij ten onrechte de katho lieke jongeren en culturele vol wassenenorganisaties als mantelor ganisaties van de CVP betitelden, wordt momenteel door deze orga nisatie zelf terechtgewezen. In het kader van de komende ge meenteraadsverkiezingen zijn de diverse katholieke organisaties im mers volop gestart met hun CVP- vriendelijke bewustmakingscam- pagne. Haantje vooruit is de Chiro. In een zogezegde «grootscheepse enquête-operatie» analyseerden zij de Vlaamse gemeenten op hun mi lieuvriendelijk beleid. Basis van onderzoek waren de voordelen die de Chiro van de diverse gemeentebestuurders mochten ontvangen uit de gemeen- schapskas: zowel op het vlak van subsidies als gebruik van lokalen en dies meer. Uiteraard kwamen de CVP-be- stuurders hierbij met vlag en wim pel over de meet. Dat het CVP-blad «Zeg» deze en quête aangrijpt om 'hip hip hoera' te roepen, begrijpen we, maar kun nen we toch moeilijk onderschrij ven. Vanuit niet-CVP-hoek zijn we inderdaad vrij enige randbedenkin- gen bij dergelijke subtiele vorm van partij propaganda weer te geven. Vooreerst lijkt het ons op zijn minst arrogant om een beleid te beoordelen op basis van de voorde len die het eigen kliekje in de schoot geworpen krijgt. Wij dach ten dat bij politici het algemeen belang centraal moet staan. Dat de CVP dit niet denkt en zeker NIET REALISEERT, wisten we al lang. Wij vinden het echter type rend voor hun CVP-staatsmentali- teit dat katholieke organisaties de ze houding als een na te volgen visie bejubelen. Een rekensommetje leert ons (op basis van de eigen Chiro-cijfers) dat de Chiro jaarlijks in totaal met meer dan 14 miljoen gemeentelijke subsidies gaat lopen (gemiddeld 9700 fr. per gesubsidieerde afde ling). Projecteren we deze bedragen naar alle andere jeugd- en volwassene norganisaties (waarvan meer dan 80% in de katholieke zuil zijn gesi tueerd) dan komt men tot vele honderden miljoenen toelagen die door een dergelijk partijdig en kortzichtig CVP-beleid door de ge meenschap worden betaald. Indien men gemeenten verplicht de riem toe te halen, dan zal het zeker passen dit beleid stop te zetten. Aan de enquête van de Chiro wen sen we nog een tweede vaststelling te koppelen omdat ze symptoma tisch is voor de mentaliteit in het CVP-milieu. Met name stellen wij vast dat men het gewoon vertikt een pluralistische beleidsvisie te ac cepteren. Gemeenten die zich inspannen om de gehele gemeenschap een open en pluralistisch gemeentelijk aan bod te bieden van recreatie, cultuur en ontspanning noemen zij «on vriendelijk en verwerpelijk». Tegelijk geven zij aldus toe dat alle mooie principes over inspraak en medebeheer slechts een dekmantel vormen van financiële en machts honger. Niet de culturele raad of jeugdraad interesseert hen, wel de macht om via deze raden het gemeentelijk beleid naar hun hand te zetten en financiële en materiële voordelen naar hun achterban te laten af vloeien. Niet het cultureel centrum interes seert hen, wel de macht om het cultureel centrum tot een gemeen telijk betaald parochiehuis om te vormen waarin andersdenkenden 'geduld worden'. Wie denkt dat wij onze pen in vitriool gestoken hebben vergist zich. Wat wij hierboven neerpen den is helaas de trieste toestand 'anno 1982' in Vlaanderen. Wij betreuren dat de CVP in haar speciale 'Regenboogeditie van «Zeg»' deze fanatieke en kortzich tige benadering als «De CVP-weg voor morgen» blijft voorop stellen. Arme gemeenten waar de CVP het morgen voor het zeggen krijgt. Freddy Van den Bossche. De sinds meer dan 6 jaar onafgewerkte verbreding van deze rijksweg, betekende dikwijls groot gevaar en zorgde voor heel wat verkeershinder en -moeilijkheden. Tot ieders ongenoegen is de Zotte- gemsesteenweg vanaf de huisnum mers 3 en 4 (erven Piens en Aerts) tot aan de Zwalmbrug te Roborst inderdaad reeds meer dan 6 jaar onderbroken doordat de verbre- dingswerken van dit korte, doch gevaarlijke en drukke gedeelte van de weg na een (ondertussen bijge legde) onteigeningsbetwisting tot op heden onuitgevoerd bleven. Het hoeft dan ook niemand te ver wonderen dat op deze plaats reeds een drietal auto's in de gracht te recht kwamen, dat een jongeman uit Rozebeke er met zijn bromfiets een ernstig ongeval had, dat de verkeersborden het er kwaad had den en dat de gebruikers van de Machelgemstraat al te vaak risico's dienden te nemen om zich aldaar op de bovengenoemde rijksweg te begeven. Niet het minst ondervonden even wel de bewoners van de aanpalende huizen last van allerlei aard: reuk hinder door de onafgewerkte riole ring, slijkerige opritten, beschadi gingen aan gevels en voortuinen, etc. Uiteindelijk deed kameraad Piens, oud-gemeenteraadslid van Roborst (Zwalm) enkele maanden terug een beroep op volksvertegenwoordiger Herman De Loor die de onver kwikkelijke zaak onmiddellijk voorlegde aan de Minister Olivier van Openbare Werken, bij wie hij aandrong op een zeer snelle oplos sing. Vorige week reeds kwam er een gunstig antwoord! De Minister deelde aan Herman De Loor mede dat deze verbete- ringswerken worden aanbesteed, dat deze aanbesteding intussen is goedgekeurd en dat hij er zal over waken dat de werken alleszins vóór de winterperiode 1982 voltooid zul len zijn.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1