Modelschool voor minderbegaafden Fiskale maatregelen P.Y.V.-C.V.P. bevoordeligen hen, die veel geld hebben Nu ook Ninove «Kern wapen vrij S.P. Denderleeuw keurde kandidatenlijst en programma goed Binnenin: Pleidooi voor de filmindustrie Tegen zwart werken Vrijdag 25 juni 1982 44* jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P R.I.B.S.O. 2000 Historiek Modelschool Direkteur Leemans Mare Galle, voorzitter van het beschermkomité Bewijzen: Verkiezingen in Aalst: het grote vraagteken pag. 2 Welk deel loon mag in beslag genomen worden, pag. 8 Vakantielektuur: pag. 5 Hij heeft stijl pag. 6 Voor de kleine man... Voordelig voor rijken Deze drie nieuwe belastingingre- pen hebben een aantal gemeen schappelijke liberale kenmerken: Op vrijdag 18 juni ging onder voorzitterschap van Mare Mortier de algemene leden vergadering van de S.P. Denderleeuw door waarop de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen en het kiesprogramma wer den goedgekeurd. Reeds vroeger was de lijst door het overkoepelend bestuur sa mengesteld, maar deze werd nu bij handgeklap aanvaard. Ridaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Op 26 juni wordt de eerste faze van het gebouwenkomplex van het vroegere R.I.B.T.O., nu R.I.B.S., officieel in gebruik genomen. De eerste sporen van de nieuw bouw zijn te vinden in 1973 via een programmatie tussen de schooldi- rektie en het gebouwenfonds van Oost-Vlaanderen en het kabinet van Nationale Opvoeding. In 1974 wordt een ontwerper aangesteld, terwijl in datzelfde jaar een schets ontwerp wordt ingediend. Een jaar later volgt het voorontwerp. Nog een jaar later wordt de opdracht gegeven het uitvoeringsplan te starten. Dan is het wachten geblazen tot 1979, dankzij de persoonlijke tus senkomsten van Mare Galle voor de aanbesteding. Het gebouw is zo opgevat dat de kinderen die in deze gebouwen een groot deel van hun leven zullen doorbrengen, dit zo aangenaam mogelijk kunnen doen. De organisatie van de school in de eindfaze zal zo zijn dat de kinderen in hun afdeling alles vinden wat ze nodig hebben om hun dagtaak door te brengen. Voor de buitenaanleg werd gezocht naar een dichte rela tie met het gebouw. Dit gebouw werd als maatwerk aangepast aan de noden en wensen van de gebrui kers en de kinderen die er zullen in leven. «Het heeft jaren geduurd alvo rens onze kinderen op een degelij ke huisvesting mochten rekenen. In een open en moderne geest zal men het beste voorhebben met uw kind. Een geëngageerd lerarenkorps staat steeds paraat om de specifieke problemen van uw kinderen aan te pakken. In al onze opleidingsvor men zal men beschikken over de modernste uitrusting om een opti- Omgeving en deel van de in het oog springende gebouwen male vorming te verzekeren. Onze afdelingen van de opleidingsvorm III Hout, Bouw, Schilderen, Be hangen en Garnieren, Tuinbouw en Konfektie zorgen ervoor dat uw zoon of dochter een beroepsoplei ding krijgen om in het gewone arbeidsproces ingeschakeld te wor den. Onze opleidingsvormen I en II zijn gericht op integratie in om het even welk bezigheidsmilieu en in een aangepast arbeidsmidden. Onze paramedische begeleiding door verpleegsters, logopedisten, kinesisten en kinderverzorgsters, schenkt aan onze kinderen de beste zaorgen met de modernste thera pieën. Heb vertrouwen in het R.I.B.S.O., bezoek onze nieuwe gebouwen en U zult zelf overtuigd zijn dat het R.I.B.S.O. alles biedt. Schrijf ons, of een telefoontje op 053/21 89 59 volstaat om een af spraak te regelen, en het nieuwe komplex te bezoeken, misschien wordt dit het leefmidden van uw zoon of dochter.» «De minder-valide wordt nog te dikwijls beschouwd als een wezen dat in een afgescheiden wereld leeft. Hij of zij moet zich echter kunnen integreren, zich thuisvoe- len in onze samenleving, er een eigen plaats kunnen veroveren met zijn eigen mogelijkheden en be perktheden. Ergens als 'mens' aan gesproken worden, aanvaard wor den door zijn medemensen, zich kunnen doen gelden en zich nuttig maken, net als ieder ander mens. Waar het nu al voor de gewone burger soms moeilijk is, zich volle dig in te schakelen in een zo inge wikkeld geworden samenleving, is dit zeker het geval voor wie over beperkter mogelijkheden be schikt...». De belastingvermindering op het goud en kunstwerken Met de eerste maatregelen werd de B.T.W. op het kopen en verkopen van goud en kunstwerken behoor lijk verminderd. Het massaal beleg gen in goud, kunstwerken en antiek is echter niet weggelegd voor de gewone man in de straat! Slechts meer begoeden hebben de nodige centen om bijvoorbeeld een antieke kast van enkele honderd duizenden frank te kopen. Door de B.T.W.-verlaging kost hen dat nu alvast vele duizenden fran ken minder. Op die manier wordt er echter ook geld weggelokt dat anders in de industrie zou kunnen geïnvesteerd worden. Geen neutrale maatregel dus, te meer daar deze renteniers zich op die manier ook beter kunnen be schermen tegen een devaluatie en de daarmee gepaard gaande prijs stijgingen. Minder belastingen voor grond- spekulanten Sinds de wet van 1977 moet er een belasting betaald worden op de meeropbrengst, die een verkoper van bouwgronden binnenrijft. De bedoeling van deze wet was, een belasting te heffen op de land bouwgronden, die door de gewest plannen in duurdere bouwgronden werden omgeschapen. De eigenaar heeft er immers geen enkele verdienste aan dat de waar de van zijn grond opeens verhoogt, zodat een belasting op die waarde- verhoging zeker gerechtvaardigd is. De regering heeft nu echter die belasting volledig afgeschaft. Er is zelfs meer, ook de reeds betaalde belasting zal terugbetaald worden! Een geschenk dus aan alle grond- spekulanten, die er niet op uit zijn om iedereen de kans te geven een stukje bouwgrond te kopen, maar gewoon de gronden voor spekula- tieve doeleinden gaan oppotten. De B. T. W.-verlaging voor de bouw De verlaging van de B.T.W. in de bouwsektor van 17 naar 6% lijkt op het eerste zicht erg populair maar is ingegeven door de belangen van de bezittende klasse. Iemand die een krotwoning laat herstellen doet daardoor enkele tienduizenden franken B.T.W. profijt. Maar veel profijt voor begoeden Een geneesheer-specialist die een villa van 10 miljoen neerzet, krijgt een belastingcadeau van 1.100.000 frank. Met andere woorden, hoe meer men bezit, hoe meer belastingwinst men kan binnenrijven. Die maatregel geldt ook voor de aankoop van bestaande apparte menten. zodat veel afgewerkte maar onverkochte appartementen, vlotter van de hand zullen gaan. Dat levert geen nieuwe arbeids plaatsen op, maar maakt het de weistellenden wel gemakkelijker om aan een tweede verblijf te gera ken en eens te meer de gevolgen van een devaluatie te ontlopen! Voor de sociale woningbouw ver andert er daarentegen niets, want daar was de B.T.W. reeds 6%. De dure hypothecaire rentevoeten die door de banken worden aange rekend. vormen eigenlijk het rem mend effekt, maar de Regering denkt er niet eens aan dit kwaad te bestrijden. Van een sociale maatregel kan hier dan ook moeilijk gesproken worden. 1. Op het eerste zicht zijn ze opge zet ten gunste van «iedereen». 2. Bij nader toekijken echter blij ken vooral diegenen die zich in deze krisis nog verder verrijken er het meeste, en soms enige voordeel uit te halen. 3. De rijken met het grootste bezit en inkomen, kunnen de meeste belastingvermindering «ver dienen». 4. De weistellenden worden gesti muleerd om naar die bezittingen te vluchten die beter beschermd zijn tegen de gevolgen van een devalua tie (appartementen, goud. antiek en dergelijke). 5. De belastingverminderingen lei den geenszins tot een aktief tewerk stellingsbeleid. Deze liberale belastingverminder ingen zijn dus een verdoken vorm om «de rijken nog rijker» te ma ken, op kosten van de staat en dus ook van U. En wij maar «inleveren» voor wie? Maar daar blijft het niet bij! Volgende week publiceren wij nog meer «Bewijzen»! 'i De Smeyter Georges Senator. De Europese filmindustrie dreigt te verstikken en volgens een onlangs door het Europees Parlement goed gekeurd verslag is dit een gevolg van het feit dat de Europese Com missie het verdrag van Rome syste matisch interpreteert op een wijze die commerciële belangen bevoor deelt. De Commissie waarschuwde de Britse, Duitse, Italiaanse en Deen se regeringen dat hun nationale hulp aan de filmindustrie discrimi natoir is. De Parlementsleden wil len dat de Commissie dat standpunt herziet. Volgens hen moet de film worden bekeken vanuit een stand punt van culturele en sociale doel einden. Er is geen fundamentele tegenstelling tussen de aanmoedi ging van de filmindustrie en de eerbiediging van de Gemeen schapsregels van vrije concurrentie inzake arbeid en diensten. Door de gemeenteraad van Ninove werd vorige week donderdag vol gende motie (unaniem) aanvaard met betrekking tot het kernwapen- vrij verklaren van het Ninoofse grondgebied: De gemeenteraad van Ninove, bij eengekomen in vergadering van 17 juni 1982: 1. spreekt zich uit tegen de plaat sing, het transport, de opslag of aanmaak van kernwapens op het grondgebied van de gemeente Nino ve en beschouwt dit grondgebied als kernwapenvrije zone; 2. roept de burgemeesters in Vlaan deren en in Europa op om gelijkaar dige standpunten te laten innemen in het belang van de inwoners die zij vertegenwoordigen 3. is ervan overtuigd dat een weder zijdse, gelijktijdige en gelijkwaardi ge ontwapening, zowel vanwege het Warschaupact als vanwege de NA VO, en in het bijzonder de vorming van een kernwapenvrij Europa, kunnen leiden tot een duurzame vrede. Bekommerd om deze vrede en het welzijn van iedereen dringt de gemeenteraad er bij de Belgische regering op aan, in het kader van het NAVO-bondgenootschap, alles in het werk te stellen opdat de onder handelingen over ontwapening snel tot resultaten zouden leiden; 4. onderstreept vervolgens dat al leen wapenbeheersing en ontwape ning op wereldschaal de middelen kunnen vrijmaken voor een effectief en rechtvaardig ontwikkelingspro gramma zowel ten bate van de derde wereld als ten bate van de tewerk stelling in het westen; 5. deze beslissing zal aan de hogere overheid worden bekendgemaakt. Een eerste initiatief i.v.m. dergelij ke motie ging uit van de SP-fractie, die bij monde van kd. Urbain Ver ekens een voorstel indiende op de gemeenteraadszitting van 27 mei 11. Aangezien eveneens de VU-fractie op deze zitting een voorstel tot motie had neergelegd (doch vrij laat aan het stadssecretariaat be zorgd) en ook de CVP en de CL- fractieleiders een standpunt voorla zen, werd uiteindelijk overeenge komen om een speciale commissie samen te roepen die zou trachten om tot een gemeenschappelijke tekst te komen waar alle fracties achter zouden kunnen staan. De Commissie vergaderde eenmaal op 10 juni. Onze vriend Urbain had op voorhand een herwerkte tekst klaargemaakt waarbij hij rekening had gehouden met bepaalde «ge voeligheden» en opmerkingen die hij uit informele gesprekken vooraf had genoteerd. Op verzoek van de CVP werd aan deze tekst nog een punt (zie punt 4 hierboven) toegevoegd. De door de Commissie aanvaarde tekst werd op de zitting van vorige week slechts licht gewijzigd daar waar in punt 3 op voorstel van een CVP-raadslid de term atoomvrij Europa werd vervangen door kernwapenvrij Europa. Er dient trouwens hierbij te worden opgemerkt dat in de aangenomen motie niet meer wordt gesproken over de installatie en exploitatie van kerncentrales. De motie zal gestuurd worden naar de h. Eerste Minister en de h. Minister van Buitenlandse Betrek kingen. De vraag is nu of geen verdere initiatieven dienen genomen te worden om de verdeling in machts blokken te overstijgen en het vijandbeeld dat aan beide zijden van het zogenaamde «IJzeren gor dijn» wordt in stand gehouden, te doorbreken. De SP is bijgevolg bereid om in te gaan op het voorstel van een VU- raadslid om bvb. Ninove te laten verzusteren met een Oost-Europe- se stad. Om op het vlak van de strijd voor vrede en de ontwape ning samen stappen te zetten. Wie neemt het initiatief? Deze modellijst was overigens bij pers en publiek reeds bekend. Elke kandidaat werd voorgesteld door Senator Paul Van Der Niepen. Het publiek was bijzonder gul met zijn applaus voor de zeven nieuwe jon ge kandidaten: Jan De Bie (leraar), Rudy De Coorde (ambtenaar), Danny Arijs (bediende verzekerin gen P.S., Voorzitter Jongsocialis ten), Werner Van den Stockt (staf medewerker A.B.V.V., politiek secretaris Jongsocialisten), Nancy Brijs (sociaal assistente Bond Moy- son, OCMW-Lid), Rudy De Leeuw (handelsingenieur, voorzitter ge handicaptenzorg Bond Moyson) en Eric Van den Spiegel (ambtenaar). Op diezelfde vergadering werden ook de krachtlijnen van het pro gramma voorgesteld door een ne gental kandidaten. Zo hekelde po litiek secretaris Werner Van den Stockt meermaals het betuttelende informatiebeleid van het huidige bestuur. Verder wijdde fractievoor zitter Georges Couck uit over het groenbeleid en de ruimtelijke orde ning. Een gedegen analyse van het financieel beleid door algemeen voorzitter Mare Mortier bracht mee dat de socialisten opteren voor een financieel plan voor het toekomstig bestuur. Ook werden door de kan didaten Rudy De Coorde, Frans Coppens, Jef Christiaens en Jules Vermote socialistische beleidsop ties geformuleerd rond gehandicap- tenzorg, cultuur- en sportbeleid, lean Van Der Ween stelde dat het sportpark moet ontsloten worden door middel van kleinschalige en op de recreatie-sport gerichte ini tiatieven. Hij opteerde voor het openstellen van een meer dan 12 ha groot park na kantooruren en in het weekend. Hij verbond er zich ook toe Denderleeuw volgend jaar een wielerprimeur te bezorgen, nl. een ritaankomst van de Ronde van Eu ropa voor amateurs op de sintel- baan van het sportpark Armand De Pelsmaecker. Rudy De Leeuw noemde het S.P. programma «een socialistisch kon- trakt met de kiezer». «De bevol king is geen kiesvee, maar zijn mensen die een bewuste keuze kun nen maken». Van de S.L.V.I. werd gezegd dat ze meer dan ooit bestaat «ten behoeve van één man, nu 62 jaar, die nog één troef bezit: zijn demagogische welbespraaktheid» De S.L.V.I. werd beschreven als afgesneden van de S.P., zowel plaatselijk, arrondissementeel als nationaal. Gesteld werd dat ieder een die in bepaalde valstrikken ge lopen is, nu daadwerkelijk afstand kan nemen van een tweede kiesa- vontuur. Programmaloos, op basis van per sonencultus, zal men opnieuw de S.P. bekampen. Maar de S.P. is en zal de grootste partij blijven. De S.P., die nu verjongd is, die toe komst heeft en de progressieven niet langer links laat liggen. Schatbewaarder Arnold Bombeeck deelde enkele praktische schikkin gen mede, waarna de algemene ledenvergadering besloten werd door Senator Paul Van der Niepen met een oproep tot medewerking aan alle leden en simpathysanten tijdens de kiescampagne. Hiermede werd door de S.P. een eerste fase afgesloten van de voor bereiding van de a.s. verkiezin gen... en staat zij klaar voor de kiescampagne ter verovering van het gemeentebestuur! De Europese Commissie wil optre den tegen zwart werken als onder deel van de strijd tegen de werk loosheid. Dit kan leiden tot een over de gehele Gemeenschap ge voerde campagne, in samenwer king met de tewerkstellingsdiensten van de landen. Hoewel de Commissie erkent dat onwettig werken de vraag naar een meer flexibele economie aantoont heeft de huidige gang van zaken tot gevolg dat de spanningen op de arbeidsmarkt verscherpt worden. De Europese Commissie is van op vatting dat de toename van zwart werken de concurrentie tussen de Lid-Staten verstoort, inbreuk maakt op rechtsvoorschriften en belastingssystemen en absenteisme aanmoedigt. Ze is van plan te on derzoeken of een Gemeenschaps campagne tegen zwart werken uit voerbaar en doeltreffend is, maar verlangt ook dat de Lid-Staten on dertussen de toepassing van de be staande wetgeving proberen te ver zekeren en de onwettige werkgele genheid weer in de economische structuur te integreren.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1