Racisten hebben ongelijk Simone de Beauvoir, haar leven, haar werk Veertig Vrede of oorlog? Wat kan ik doen Stop de Bom. Twee jaar aktie tegen de kernbewapening Primeurs. Nieuwe en onbekende verhalen Brochure voor job studenten Rita Bollen/Frank Moulaert Uitgeverij Kritak, Leuven, 1982, 93 blz. prijs: 160 fr. De titel laat er geen twijfel over bestaan dat de auteurs het gras van onder de voeten willen maaien van allen die de mond ervan vol hebben dat de gastarbeiders hier aan broodroof doen ten aanzien van onze werknemers en profiteren van onze sociale voorzieningen inzake kindertoeslag, werkloosheidsuitke ringen enz. Om hun slag thuis te halen komen ze aandraven met een tot nog toe onvoldoend gekende harde werkelijkheid. Ze pakten niet uit met holle slogans, maar met niet te ontkennen cijfermateriaal en feiten. Inzake tewerkstelling leggen ze de vinger op de wonde: «De Belgen mijden dus vanuit hun opleiding en hun inkomens- en statusverlangers «minderwaardig» werk, maar ze worden er door veel ondernemers ook voor gemeden» (blz. 21). Im mers de gastarbeiders vormen te vens «een gemakkelijk hanteerbare arbeidsreserve waaruit het patro naat voor ongezond, zwaar, onre gelmatig en laagbetaald werk blijft putten, ook wanneer veel laagge schoolde Belgen werkloos zijn (blz. 22). Ook inzake sociale zekerheid trach ten de auteurs de racisten heel wat wind uit de zeilen te nemen. Achter de juridisch voorziene gelijkheid ontdekken ze een hen ergerende ongelijkheid. Geldt de bijdrage plicht voor alle in België werkende buitenlandse arbeiders, dan is het recht op sociale uitkeringen vaak territoriaal gebonden. Voor de te rugbetaling van geneeskundige zor gen of de uitkeringen wegens ar beidsongeschiktheid moet de genie ter in België vertoeven. Van kin dertoeslag kan genoten worden voor maximum vier kinderen in het buitenland en de toegepaste tarie ven doorstaan in geen enkel opzicht een vergelijking met de voor Belgi sche kinderen uitgekeerde bedra gen (nauwelijks één vijfde!). Inza ke de werkloosheidsuitkeringen zijn de gastarbeiders nogmaals de dupe: hun werkdagen buiten België tellen dikwijls niet mee, hun ar beidsdagen in België komen in aan merking voor zover ze gedekt zijn Christiane Zehl Romero door een geldige arbeidskaart, vaak ontsnapt hun de werkloosheidsuit kering omdat ze werkten tegen een lager loon dan het toegestane mini mum of minder dan 4 uren per dag zodat ze niet onder de R.M.Z. vallen! Analoge discriminaties gel den in verband met pensioenen. De auteurs beperken er zich niet toe de bestaande ongelijkheden in gevolge nationaliteits- of verblijfs- voorwaarden de racisten voor de voeten te gooien om hen tot een andere houding te brengen. Ze sug gereren ook oplossingen om op korte termijn uit de impasse te geraken: een soort burgerschap voor alle vreemdelingen die zich hier mogen vestigen en er reeds vijf jaar verbleven, dit citizenship be werkstelligt een gelijkschakeling met de Belgen. Voor de catego rieën die met dit burgerschap nog niet gebaat zijn, stellen ze een op heffing van het wederkerigheids principe voor. De opheffing van de juridische discriminatie dient ech ter gepaard te gaan met de wegwer king van de feitelijke: communica tiestoornissen en gebrek aan infor matie, dienen ook weggeruimd te worden. Dit boekje is in een zeer bevattelij ke taal geschreven. Vakjargon werd zoveel mogelijk geweerd. Leuke cartoons van Jan zorgen voor passende introducties bij ieder hoofdstuk. Het verdient een ruime verspreiding opdat de traditionele gemeenplaatsen over de profiteren de gastarbeiders zouden ophouden te bestaan. Een «must» voor iedere bibliotheek die naam waardig! Paul Van den Wijngaerde in de Sovjet-Unie, het kinderver haal voor volwassenen van Schad- lich op de «taaischrapper», het ab surd verhaal van de Tsjech Hrabal over een kaartjescontroleur en het misterieus verhaal van Paul Bow les. Menig ander verhaal verraste door het aanleunen bij een mense lijke bekommernis zoals het geluk (Biesheuvel), het begrepen worden (Roth), de bezorgdheid om de eer ste stappen op het vlak van de liefde en de geslachtsgemeenschap (Cortazar), het menselijk leed ter- wille van de terreur (Grass), het PRIMEURS Uit het Duits («Simone de Beauvoir in Selbstzeugnissen und Bilddolumenten») vertaald door Gerda Kinds, Uitgeverij Agathon, Bussum, 1982. Zoals de oorspronkelijke Duitse titel duidelijk aangeeft, is deze mo nografie op de klassieke leest ge schoeid: op basis van wat Simone de Beauvoir in haar eigen werk over zichzelf prijsgeeft, wordt haar levensloop gereconstrueerd. Haar evolutie als schrijfster en filosofe wordt op de voet gevolgd en ge ïllustreerd met talrijke citaten uit haar oeuvre. Doordat de Beauvoir haar sporen als schrijfster van me moires reeds meer dan verdiende, viel het niet moeilijk bewijsmate riaal te selecteren, Ruggespraak met Simone de Beauvoir bleef ach terwege zodat verkeerde interpre taties niet uitgesloten zijn. Boorde zij de illusie dat zij met Sartre goede maatjes was niet ten dele de put in met de publikatie van La cérémonie des adieux, haar laatste boek? Heeft zij zich in haar oeuvre niet teveel voorgedaan als de door Sartre beheerste wiens ideeën ze na overleg en beraad toch bijtrad, zij het dan onder een met een eigen dimensie bijgeschaafde vorm. Het gesprek vormde toch de grondslag voor haar relatie met Sartre (blz. 38) Aan zijn zijde (blz 38) Aan zijn zijde ontspron zich haar engage ment zodat zij ook van onverschil ligheid evolueerde naar barricade- strijdster tegen oorlog, kolonialis me, onderdrukking. Ook voor het zelfbewuster worden van de vrou wen zette zij zich ten volle in. De neerslag ervan in haar werk wordt telkens aangegeven: de ontstaan geschiedenis van menig boek, de achtergrond waartegen en de moti vatie waarmee het geschreven werd, verduidelijkt erdoor. Het fotomateriaal waarmede deze monografie geïllustreerd werd, is grotendeels afkomstig uit de privé- albums van Simone de Beauvoir. De afdruk leed in scherpte en con trast onder de kwaliteit ervan. Wie met enig succes deze biografie wil doormaken, dient enigszins ver trouwd te zijn met het existentialis tisch denken van Sartre. Zonder enig begrip ervan dreigt veel van deze analyse verloren te gaan. Paul Van den Wijngaerde Kees van Kooten BB-literair. Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam, 1982, 125 blz. Hoewel de naam Kees van Kooten in één adem genoemd wordt met «Koot en Bie», «VPRO» en «Sim- pliesties Verbond», staat hij ook borg voor een suksesvolle verhalen schrijver. Na de bundels «De erge treitertrends», «Koot droomt zich af» en «Koot graaft zich autobio» levert «Veertig» hiervan het onte gensprekelijk bewijs. Dat de auteur moeite heeft zich los te maken van zijn televisiebekendheid ontkent hij nergens. Tevens herinnert zij er voortdurend aan door de leuke ori ginaliteit en de ironische verbeel ding die hij in de drie verhalen legt. In het eerste verhaal «L'Ecrivain» neemt hij de lezer al in het ootje. Het autobiografisch karakter is Lolitacomplex (Tournier) en de dramatisch eindigende liefde (Sie- belink). Voor een eerste kennismaking met een groot aantal voortreffelijke au teurs kan deze verhalenbundel ze ker volstaan, vooral als de kostprijs in acht genomen wordt. Of zulks voldoende is om uit te groeien tot een voorjaarsbestseller valt te be twijfelen, daarvoor zijn o.i. zowel de samenstelling van de groep au teurs als de gebundelde kortverha len te heterogeen! Paul Van den Wijngaerde. Eind juni. De De vakantie is in zicht. Ter wijl andere mensen zich zachtjes bruin laten bakken, zullen heel wat scholieren en studenten het werkpak aan trekken. Het gebrek aan er varing en het feit dat er kan didaten op overschot zijn, maakt dat vele patroons een loopje nemen met de wette lijke bescherming van de jobstudent. Om die reden hebben de ABW-Jongeren een brochure samengesteld over het statuut, de rechten en de plichten van de jobstu dent. Deze brochure en ver dere inlichtingen hierover zijn te verkrijgen op het Ge westelijk Sekretariaat van de ABW-Jongeren, Hout markt 1 te Aalst (tel. 053/ 21.11.63). B. Benson J.M.A. Biesheuvel, Wladimir Wojnowitsj, Henk Romijn Meijer, Hans Joachim Schad- lich, Günter Grass, Phlip Roth, Paul Bowles, Jules Cortazar, Jan Siebelink, Michel Tournier en Hohumil Hrabal, Uitgeverij Meulenhoff Nederland BV, Amsterdam, 1982. De titel van deze verhalenbundel lijkt ons goed gekozen. Niet alleen valt de verschijningsdatum samen met het opdagen van de eerste primeurs, ook biedt deze verzame ling, zoals primeurs, de unieke kans kennis te maken met een tijdsver schijnsel: nieuwe en onbekende verhalen van internationaal reeds beroemde en nog niet zo heel be kende auteurs. Het samengestelde gamma biedt voor elk wat wils. Elk verhaal staat op zichzelf en leidt de lezer binnen in een andere wereld. Of de inhoud in de smaak zal vallen, hangt gro tendeels af van de persoonlijke voorkeur. Werkelijke tegenvallers acteerden wij niet. Alleen minder geslaagd ervoren wij de novelle van Henk Romijn Meijer. Daarentegen beleefden wij veel leesgenot aan het pareltje van een meesterlijke satire van Wojnowitsj op de vervol ging van dissidente letterkundigen Uit het Engels vertaald («Peace or war? What can I do?») door Erika Peeters, uitgave Vrienden van het Vredesboek, Leuven, 1981, 34 blz., prijs: 70 fr. V Dit werkje werd heel sober gehou den. «Het wordt in een eerder primitieve vorm verspreid om de vele Vrienden van het Vredesboek die om richtlijnen smeken te hel pen». Ziedaar de doelstelling van dit amper 34 blz. tellende boekje met bijgevoegd werkschema-blaad je. Ja. «Volledige multilaterale ontwa pening zonder uitstel, via vreedza me middelen (blz. 6) kan alleen en uitsluitend verwezenlijkt worden als alle mensen die de vrede abso luut willen druk uitoefenen op allen die met de oorlogsvoorbereiding bezig zijn! Allen die zich ervan bewust zijn wat een kernoorlog, hoe beperkt ook - is dat wel moge lijk? - voor leed, ellende, en ver woesting met zich meebrengt, mo gen niet langer talmen! Het is meer dan tijd dat naar mensen als Ber nard Benson en dokter Caldicutt geluisterd wordt door de militaire leiders, politici, financiers en ge leerden en ook de arbeiders in de wapenindustrie» die voor hun macht en/of hun broodwinning af hankelijk zijn van het militaire sys teem» (blz. 4). Druk moeten wij uitoefenen op onze leiders en ook op de leiders van andere landen! En die druk moet zo groot mogelijk zijn, daar om moeten zoveel mensen als mo gelijk gemotiveerd worden. Wie goed gemotiveerd is, heeft steeds zoveel meer kans op slagen... Op blz. 15 vinden we een aantal ideeën (heel goede) om door te geven en op blz. 17 noteerde Ber nard Benson een paar logische groepen mensen aan wie wij die ideeën kwijt moeten om ze te over tuigen. Heel wat geleerden, zo wat overal ter wereld, beseffen dat ze zich moeten verenigen voor de vrede. Ook heel wat ex-militairen, die met kennis van zaken spreken omdat zij «de hele waanzin aan den lijve ondervonden» weten dat alleen dank zij het gezond verstand de katastrofe kan vermeden worden! «Het is bemoedigend dat ze aan onze kant staan» (blz. 25). Aan de kant van ons, de 4 miljard mensen die de vrede willen! Slechts 1,3% maken volgens B. Benson deel uit van het politiek-militair industrieel complex. En die 1,3% moeten wij, dank zij allerlei ideeën en commu nicatiemiddelen trachten te over tuigen dat bewapeningswedloop en kernoorlogen de wereld naar de bliksem helpen! Door «Vrede of oorlog» aandachtig door te nemen en door gebruik te maken, elk op zijn/haar manier van het ideeëngoed kunnen we de Vrienden van het Vredesboek opti maal helpen! Lucienne Van den Wijngaerde-Verlé Hoe kunnen we de Vrienden van het Vredesboek helpen? 1. Door hun Vredesgazet te lezen en te verspreiden! Voor slechts 300 fr. worden u 5 x 50 krantjes opge stuurd waarin verdere objektieve informatie in verband met oorlog en vrede wordt medegedeeld. De bijdrage is te storten op 001- 1250100-40 van Vrienden van het Vredesboek, Vesaliusstraat 1, 3000 Leuven. 2. Een ander idee door de Vrien den van het Vredesboek gelanceerd is gericht aan onze Belgische jeugd: wie schrijft als jongere een vredes boodschap? De bedoeling is dat het juninummer van de Vredesgazet volledig in het teken van de jeugd zou staan: voor hen en door hen! Enkele vredesboodschappen zou den vertaald worden en met jonge ren die naar het buitenland trekken meegegeven worden om ze aan jon geren in het vakantieland over te maken. Wel, wie kruipt in zijn/haar pen? slechts schijn. Een veertiendaags verblijf in de Vogezen als verjaar dagsgeschenk van zijn vrouw voor zijn «Veertig» vormt de aanleiding om op een speelse manier de krea- tieve onmacht van menig schrijver op de korrel te nemen. De verblijf plaats «Gérardmer» insinueert zulks ruimschoots! Dit schrijvers leed kruidt van Kooten met de nodige erotische fantasie (een mis lukt slippertje met een Franse rij- instruktrice), een typisch taalge bruik en een vrolijke naamgeving. Dit laatste aspekt buit hij ten volle uit in het tweede verhaal «Prostati tis». Hierin is de auteur op zijn best: bij lezing in een provinciaal kultureel centrum, naar aanleiding van zijn schrijverssukses, moet hij niet alleen het gezelschap dulden van het ontvangend geijkt vrou- wenkomité (met beeldende type ringen onder de benamingen van o.a. Mevrouw Natuurkrul, me vrouw Foutzwelger, Carla Vrije- tijdliefstintrui, mevrouw Watten staafje). Tevens vreest hij geplaagd te worden door de beschamende kwaal van een geslachtsziekte, wat hem tot lachwekkende opzoekin gen van de vrouwentoiletten dwingt en hem tot aftocht na de pauze verplicht. De tragikomische apo- teose leidt tot de ontdekking van een pijnlijke, kronische aandoe ning van de prostaat. Het sentimentalisme bereikt een hoogtepunt in het derde verhaal. Na het schrijven en menselijk leed komt het verdriet om een dier, de hond Willem om de hoek kijken. Van Kooten bouwt een mythe van de hond op, de tragische aftakeling en stervensbegeleiding worden op de voet gevolgd, zij staan bijna symbool voor de menselijke verou dering en stervensweg. Vraagt hij zich niet terecht af: «Waar zie ik niet wie mij door die hondeogen me eigenlijk aanziet» (blz. 122). Deze novelle die de uitgeverij De Harmonie reeds eerder als nieuw jaarsgeschenk in beperkte oplage verspreidde, is een pareltje van een ontroerend, maar literair schitte rend meesterwerkje. Het dient - zoals de beide andere verhalen - gelezen te worden zoals de auteur het beoogde: de gevoelsgeladen heid mag niet primeren op de ironie die erachter schuilgaat. Van Koo ten legt een eigen dimensie in zijn verhalen waardoor ze boven de werkelijkheid van iedere dag uit stijgen. Zulks vermag hij dank zij zijn onovertroffen inzicht in het menselijk bestaan en zijn platitudes en zijn meesterlijk, maar ongekun steld en direkt taalgebruik. Ook inzake verhaaltechniek en -struk- tuur geeft hij staaltjes van zijn kunde. Uitweidingen die op het eerste gezicht niets terzake doen en zich aandienen als afleidingsma- neuvers, hebben hun betekenis in de ontwikkeling van het verhaal. Ze helpen de opgediste jeugdherin neringen in «L'Ecrivain» het opzieif tegen het aanvatten van d» schrijd verstaak mede verklaren. Veelal eist het emotionele nog zijn rechten op. Nochtans is dat funktioneel gericht. Dit blijkt overduidelijk uit het hierboven besprokene. Paul Van den Wijngaerde D. BarrezlJ. Rutgeerts Protest, 13de jaargang, nr. 1, uitgegeven door de Internationale van Oorlogstegenstanders (I.O.T.), Brussel, 1982, 108 blz., prijs: 245 fr. In de voorbije twee jaar had de vredesmikroob de massa te pak ken. Als blijvende herinnering eraan maakte I.O.T. een balans ervan op onder de vorm van een vlot leesbare en rijk geïllustreerde brochure. Ze beoogt er een verdere ondersteuning mee van het besef dat de vredesbeweging blijvend dient op te tornen tegen het «mili- tair-industrieel-journalistiek- poli- tiek-bureaukratisch- wetenschap pelijk kompleks» dat argeloos voorbijgaat aan de gruwelen en neurose van de atoombomexplosie. Hiertegen waarschuwt terecht deze uitgave met de ware toedracht te onthullen. Zij doorprikt het ballon netje van de mythe de dans te kunnen ontspringen met een schuil kelder of op een betrekkelijke afstand! Als historisch dokument loont deze brochure ook de moeite. Niet al leen wordt uit het aangelegde foto arsenaal overvloedig maar selektief geput, maar ook de akties, de plat formteksten, de politieke beslissin gen die aan de volksbeweging nog meer diepgang en wind in de zeilen gaf, worden aangeduid. De Navo- beslissing van 18.12.1979 en de erop volgende regeringsbeslissin gen worden in extenso weergege ven. De opgemaakte Eurostrategi- sche balans ontneemt alle overtui gingskracht aan de beweging dat het evenwicht dient hersteld te wor den door nieuwe kernwapensyste men of ontwapeningsbesprekin gen... Van die laatste verwacht I.O.T. slechts een technische dis- kussie en zeer waarschijnlijk een dovemansgesprek (blz. 97). De vredesbeweging mag niet op haar lauweren rusten. De evaluatie van desensibilisering van Jan Pu bliek in de West- en Oosteuropese landen overtrof de verwachtingen. Nu dient verder geijverd te wor den, namelijk voor kernwapenvrije zones. De bewapeningsdynamiek is ons te vlug af: steeds weer worden nieuwe, meer gesofistikeerde wa pensystemen uitgebroed, bepleit en ingevoerd... De uitbreiding van dë bestaande kernwapenvrije zone maakt geld vrij Vbor heel wat edele re doeleinden. Nu de gemeente raadsverkiezingen voor de deur staan is het moment rijp voor een gemeentelijk aktiemodel. Welke gemeentebesturen volgen het voor beeld van Zele, Diksmuide, e.a. om hun gemeente tot kernwapen vrije zone uit te roepen? Ze kef geen maat voor niets als de rij namen lang genoeg wordt en be langrijke agglomeraties omsluit... De vredesbeweging komt als zeer demokratisch over. Ze laat ten vol le in haar kaarten kijken. Om de kritiek te ontkrachten gooit ze de. financiële balans van de betoging van 25 oktober ter tafel. Ze is nauwelijks positief en vertoont geen enkel spoor van milde buiten landse schenkers... Ook I.O.T. steekt haar doeleinden niet onder stoelen of banken. Haar streven naar sociale verdediging (i.p.v. mi litaire defensie!), vredesopvoeding, de erkenning van de gewetensbe zwaardheid, de beteugeling en de konversie van de wapenhandel en - industrie zijn streefdoelen die alle lof verdienen. Een ruggesteuntje kan gegeven worden door de mas sale verspreiding van deze ons in ziens objektieve en waardevolle in ventaris. Paul Van den Wijngaerde JMA.8CSHF Wï AüiMlf< Wt ÏJNOWTSJ ITNk RCMIN MDUEft 1SCHADUCH 4 IN "ff l PASv PM P ROTH m\i pom s JJiJOCOWAR JAN SJrfif 1 INK NCHH JOUW BCRWti UÏ<ABAl

Voor Allen | 1982 | | pagina 5