Europa in greep van Verenigde Staten Het stadshuishouden in getallen 1981 te Oudenaarde MET IN Waarheen met het Rijksonderwijs RIBSO-Aalst 'Personeel staat voor boeiende opdracht' Binnenin: Integratie-architektuur Voor Tijdens de jongste gemeen teraadszitting werd de stads rekening 1981 aangenomen. Blote cijfers Later en trager Ook in openbare dien sten zijn er lage pen sioenen, pag. 5 Voordelen voor de pa troons, pag. 7 Allez, allez, pag. 6 Handelsbetrekkingen Japan-E.E.G., pag. 5 Kiezen voor een open beleid te Denderleeuw, pag. 3 Debat over nieuwe kre dieten; senator De Smeyter hekelt de rege ring, pag. 6 Min en meer Vroeger en vlugger Verzorgingsstad Palestijnse kinderen in een vluchtelingenkamp in «West- Bank» (foto Filip Bogaert). Steun de bevolking in Libanon. Jouw giften zijn welkom op het steunfonds van Socialistische Solidariteit, Le grandlaan 65 - 1050 Brussel, met vermelding «Vluchte lingen Libanon» 870-0001486-94 Nog nooit heerste er in het Rijksonderwijs zo'n sfeer van onzekerheid en angst bij het personeel als nu. Sedert de CVP-er D. Coens minister van onderwijs is, wordt alles in het werk ge steld om het Rijksonderwijs te ontmantelen. De besparingsvoorstellen, waarte gen ACOD zich steeds heeft verzet en die op de keper beschouwd praktisch geen cent opleveren, tref fen in wezen de fundamenten van het Vernieuwd Secundair Onder wijs en aldus in hoofdzaak het Rijksonderwijs. Eddy Dierickx, Voorzitter ACOD. Het nieuws van het ontslag van Generaal Alexander Haig als Amerikaans Minis ter van Buitenlandse Zaken mocht dan wel als een verras sing aankomen, toch was het zeker geen donderslag bij heldere hemel. Dirk DE PAUW Zaterdag werd de nieuw bouw in gebruik genomen van het Rijksinstituut voor Buitengewoon Secundair Onderwijs (RIBSO) waar 320 mindervalide kinderen zich voorbereiden op een ei gen bestaan in de gemeen schap. De ontwerpers heb ben een integratie-architek tuur opgezet die model kan staan voor scholenbouw in het algemeen. Personeel Beste lezer, Wegens het aanhoudende slechte weer, verplicht op vakantie te gaan, en dit wel op 23 en juli. Gelieve er dus rekening mee te houden dat op beide data niet verschijnen. De Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 2 juli 1982 44* jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Hoe zien de blote cijfers eruité Het tekort op de huishoudrekening van onze stad voor het boekjaar 1981 bedraagt 16,9 miljoen: de verrichtingen slaande op vo rige dienstjaren (1980 en vorige jaren) laten een overschot van 21,7 miljoen; voor het eigenlijke dienstjaar 1981 is er een tekort van 38,6 miljoen. In totaal heeft de stad over het boekjaar 1981 uitgaven gedaan of vastgelegd ten belope van 425,1 miljoen. Wil een en ander zeggen dat de stad zo'n 4% boven haar stand leeft? In feite dienen deze cijfers in een juiste perspektief geplaatst: ze die nen eigenlijk gekorrigeerd te wor den. Het officiële rekeningsbeeld ij in wezen een overtrokken beeld. Ziehier waarom De centrale overheid int het aandeel van de gemeenten in o.m. de opbrengst van de personenbelas ting en de onroerende voorheffing. Welnu, er is bij de belastingen een grote achterstand ontstaan (tenzij georganiseerd geworden?) bij de inkohiering, inning en overstorting van de belastingen voor 1981 die de Staat voor rekening van de ge meenten ontvangen heeft. Anders gezegd: allerlei gemeen tebelastingen voor 1981 werden (door de Staat) later en trager geïnd en terugbetaald en zullen pas in 1982 in de stadsrekening verschij nen (en de beschikbare gemeen tegelden doen aangroeien). We kunnen dit gemakkelijk be wijzen. In de stadsbegroting 1981 werd, zo bijvoorbeeld, de opbrengst van de 6% personenbelasting op 67,7 miljoen geraamd. Er werd op de stadsrekening 1981: 45,5 miljoen geboekt (de Belastingen sloten hun boeken af op 31 december 1981 en verwezen elke nakomende ont vangst in betrekking met 1981 naar 1982 of een volgend dienstjaar). Op 31 december 1981 had de stad ruim 41 miljoen tegoed op de Staat inzake door die laatste ver schuldigde onroerende voorheffing (1500 opcentiemen) 4,6 provinciale taksen 0,2 6% personenbelasting 36,4 10% belasting op motorvoertui gen 0,1 Door die laattijdige uitbetaling van verschuldigde belastingen (EN bovendien van allerhande toelagen voor werkingskosten!) wentelt de centrale overheid uiteraard grote lasten op de ondergeschikte bestu ren af en verplicht ze die laatste alsmaar grotere kaskredieten op te vragen, waaruit alsmaar zwaardere intrestlasten voortvloeien! Nog 2 preciseringen We houden er best rekpning mee dat bepaalde lasten die nor maal in de stadsrekening 1981 op genomen hadden moeten worden, dit niet werden; feitelijk wil dit zeggen dat ze verrekend zullen worden in een volgende stadsreke ning. Dit is dus een hypoteek die boven ons hoofd hangt. In dit verband denken we heel speciaal aan het ziekenhuistekort in het O.L. Vrouwe Ziekenhuis voor 1980 ten bedrage van 20,4 miljoen (in afwachting dat we dit van 1981 kennen...) dat voor ruim 9 miljoen ten laste zal vallen van de stad. Het omgekeerde is ook waar. De stad heeft van het rijk nog enkele gekumuleerde miljoenen te goed, slaande op de schuldlast voor o.m. de schoolgebouwen Bevere die sinds midden 1980 aan het Rijksonderwijs werden overgege ven en waarvoor het Rijk kontrak- tueel de schuldlast ten laste moet nemen. Hier houden we dus een feitelijke verlichting van onze schuldlast in reserve... Een en ander wil zeggen dat de stadsrekening voor het boekjaar 1981 in feite meer dan in evenwicht is: deze rekening vertoont een feite lijk boni. Het had volstaan dat de ontvanger van de Belastingen vroeger en vlug ger het aan de stad Oudenaarde verschuldigde aandeel in hiervoren- bedoelde belastingen voor 1981 had geïnd en overgestort, opdat zulks ook uit het stedelijk rekeningsboek 1981 naar voor zou gekomen zijn! Dit feitelijk resultaat is niet een vrucht van het toeval. De C.V.P.-S.P.-meerderheid heeft sinds 1979 vrij harde selektieve besparingsmaatregelen doorge voerd in alle ekonomische sektoren (personeel, schuld, werken en overdrachten) om een oplossing te vinden voor de slechte financiële toestand van de stad Oudenaarde. Deze effekten laten zich hoe langer hoe meer volgens de wetten van de geleidelijkheid voelen in de stadsrekening. Dit alles is des merkwaardiger, waar zulks gebeurde in een periode van algemene verarming voor het Rijk (dat systematisch het Ge meentefonds inkrimpt) en voor de stad. Ter illustratie: in 1981 waren er in ons land 9,6% volledige werklozen ten opzichte van de aktieve bevol king... Een stad in herstel dus... om wat te doen? We hebben het duidelijk in de C.V.P.-S.P.-beleidsnota «Een noodplan voor 1980-1982» gesteld en we herhalen het nog eens. In deze krisistijd willen we de ver zorgingsstad in stand houden; d.w.z. Zonder luxe en zonder franjes Een zo breed mogelijk net van kollektieve voorzieningen toegan kelijk en betaalbaar houden voor zoveel mogelijk Oudenaardse ge bruikers in de wetenschap dat de tijd van het ongebreideld aanspreken van de portemonnee van de stedelijke belastingbetalers voorgoed voorbij is. De harde cijfers van de stadsreke ning 1981 wijzen er op dat we feitelijk aan het uitvoeren en reali seren zijn wat we vooropgesteld hebben, te weten: de kosten van de verzorgingsstad konkreet en selek- tief beheersen zonder aan de essen tiële verworvenheden te raken. We beheersen konkreet het budget en de financies van de stad, met perspektief op de toekomst, hoe hard de krisis vandaag ook toeslaat! L. DEJONGHE SOLIDARITEIT PMCRESSISTIIII LIBANON Praktisch alle tijdelijke leerkrach ten en ook reeds de stagiairs en vastbenoemden zien met onrust het nieuwe schooljaar tegemoet en vre zen dat zij ook zoals nog honderd duizend anderen werkloos zullen' worden. Een groep economen van de Uni- versité Catholique de Louvain is na een uitgebreid onderzoek tot het besluit gekomen dat 80 a 90 procent van de besparingen in het onder wijs door ontslagen nutteloos zul len zijn. Een klein rekensommetje volstaat om dit te bewijzen: vb. een onder wijzer met een brutowedde van 392.000 fr. per jaar heeft, na aftrek van belastingen en sociale zeker heid een netto-inkomen van 293.000 fr. (werkelijke kost voor de staat). Als dezelfde onderwijzer nu aan de deur gezet wordt, dan krijgt hij als werkloosheidsvergoeding 60 pro cent van zijn wedde, maar hij zal geen belastingen en sociale zeker heid meer betalen. «Wat een be sparing?» Opmerkelijk is ook de houding van de P.V.V. tegenover het Rijks«jn- derwijs. Als regeringspartij hebben zij het departement van onderwijs verkocht voor het departement van Cultuur, om aldus het BRT-mono- polie te kunnen doorbreken en om hun spreekbuizen die de grote vrije radio's toch zijn, vrij spel te geven. Nadat treinen van devaluaties, om buigingen, besparingen en inleve ringen op de werknemers zijn inge reden, heeft de rechtse regering Martens-De Clercq voldoende aan getoond wie zij wil treffen. «De geschiedenis herhaalt zich» is ook vandaag nog waar. Telkens de CVP een verkiezingsafstraffing heeft gekregen (zoals op 8 novem ber 11.), tracht ze haar gehavend blazoen op te poetsen door aan te sturen op een nieuwe schoolstrijd. De ouderen onder ons zullen zich nog herinneren hoe de katholieke partij destijds opkwam tegen de zgn. «geuzenschool» om «de ziel van het kind te redden». Ik hoop dat de democratische krachten in dit land het nooit zo ver laten komen. Reeds bij de gemeen teraadsverkiezingen van 10 oktober a.s. kunnen alle progressieve en democratische krachten hun afkeu ring tonen aan de huidige rege ringspartijen... Alhoewel algemeen bekend was dat Haig zeker niet bij de categorie van de meestvredelievenden moest gerekend worden, was hij toch ook niet de «havik» in het genre van Reagan's veiligheidsadviseur Clarck of Minister van Defensie Weinberger. Na de herhaalde kaakslagen die President Reagan de voorbije weken aan Europa toe bedeelde, mocht immers zeker een of andere reactie van Alexander Haig verwacht worden. De gewe zen Minister van Buitenlandse Za ken stond reeds lang bekend als een redelijk goede vriend van het oude continent. Als gewezen opperbe velhebber van de NAVO in Europa kende de Generaal beter dan wie ook van de Amerikaanse bewind voerders de gevoeligheden van de West-Europese leiders. De Ameri kaanse houding t.o.v. de Libanese kwestie en het verbod opgelegd door Reagan aan de West-Europe se bedrijven om hun technologie ten bate te stellen van de Russisch- Europese aardgasleiding waren de spreekwoordelijke druppels die de emmer deed overlopen. Haig wist dat deze voorvallen voor de Euro peanen niet te slikken waren. Het ontslag dat hij gaf, betekent dan ook dat hij met de huidige politiek van de bewindvoerders in het Witte Huis niets te maken heeft. Door zijn heengaan geeft Haig, die in feite in de Navo steeds achter een volwaardig partner-ship van Euro pa stond, indirect zijn nederlaag toe. Niet alleen Haig zelf echter, maar gans West-Europa en zelfs de So vjet-Unie leiden een nederlaag. Het ontslag van Haig betekent im mers dat de meest gematigde strek king in het Witte Huis het niet gehaald heeft. Het technologisch embargo dat de West-Europese be drijven opgelegd wordt t.o.v. de aardgas-pijpleiding is een eerste duidelijke vingerwijzing. In een po ging om de Sovjet-Unie te treffen, verzwakt Reagan immers op on aanvaardbare wijze de ganse Wes terse wereld. Terwijl immers ver schillende West-Europese landen zich door het aardgaskontrakt met de Sovjet-Unie van een min of meer stabiele energiebevoorrading trachten te voorzien, vindt de Ame rikaanse president het nodig de koude oorlogssfeer weer in het le ven te roepen. Dat hij de West- Europeanen een zuivere knechten rol toebedeelt, stoort hem niet, integendeel, wie weet is het niet de uiteindelijke bedoeling... Dat hij verder zelfs een aantal belangrijke Amerikaanse bedrijven door het technologische embargo een slech te dienst bewijst, lijkt Reagan blijk baar ondergeschikt aan het knech ten van West-Europa. Een tweede kaakslag die door de VS-president aan de Europese Gemeenschap wordt toegebracht, is het veto te gen het Franse plan om de Libane se kwestie een oplossing te geven. Het plan van de socialistische Presi dent Mitterand, dat nochtans in de Arabische wereld gunstige weerklank gekregen had, werd er zonder meer door in de grond ge boord. De vrijwel onvoorwaardelij ke steun die Reagan blijft geven aan het oorlogszuchtige Israël van Begin wordt terecht in West-Euro pa geleidelijk minder en minder geapprecieerd. Het Israël van van daag dat zich thans op de weg van de meedogenloze volkerenmoord begeeft, heeft in de Europese Ge meenschap terecht heel wat van zijn krediet verloren. Afgezien ech ter van het probleem Israël is de misprijzende houding van Reagan t.o.v. de rol die de E.G. in de oplossing van de Libanese kwestie kan spelen, een duidelijk bewijs van de verknechting van het oude continent. Zonder aarzelen dient deze Euro pese Gemeenschap zich krachtig teweer te stellen tegen de V.S. betutteling. De rol van het Atlan tisch bondgenootschap is uitge speeld wanneer de ene partner de slippendrager van de andere moet wezen. De enige oplossing voor Europa is dan een verenigd en sterk bondgenootschap door Europa. Misschien wordt het weer tijd om oude plannen uit de schuif te halen... De school was tot voor korte tijd ondergebracht in prefab-paviljoe nen die al lang niet meer voldeden. In mei 1973 werden de eerste stap pen gezet om het complex te ver nieuwen. Een jaar later werd het Bureau voor Architektuur en Ruimtelijke Ordening (BARO) aangesteld met als verantwoorde lijke architekt Erik Balliu. De ont werper maakte volop gebruik van de ervaring van het personeel, een werksysteem dat, aldus de architek- ten «zijn vruchten zal afwerpen bij later gebruik». Wat Balliu er samen met André Bauwens, architekt koördinatie uit voering van gemaakt heeft kan doorgaan als een voorbeeld van integratie tussen architektuur, ruimte, tijd, licht en samenleven op 1 ha oppervlakte. Tijdens de officiële openstelling wees Bauwens er op dat heel wat denkbeelden nodig waren om de schoolgebouwen zinvol in te rich ten. Er werd vooral gestreefd naar het brengen van rust, het oplossen van relatieproblemen en een akoes tische absorptie. Zo is de refter ingedeeld in funktie van kleine groepen die er samen zitten. Alle overige ruimtes werden ook in zones ingericht waarbij de kinderen er alles vinden wat ze nodig hebben om een dagtaak te volbrengen. Per zone kreeg de vloerbekleding een kleur en ook de funkties van de verschillende loka len werden van kleur voorzien. Zo is er geel voor de bureaus, oranje voor de klaslokalen waarbij aan de kinderen is uitgelegd dat ze bij het binnengaan «kloppen op de deur», groen staat voor een vrij lokaal (binnen zonder kloppen), blauw voor sanitaire lokalen en rood voor verboden te openen. Deze identifi- katies zijn er vooral om de kinde ren te oriënteren. Ook aan de omgeving werd ruime aandacht besteed waarbij onder meer de goten half open werden gelaten zodat men het dakwater naar beneden ziet stromen waar het in vergaarbakken wordt opgevan gen waarin men kan stoeien. «We hebben een school gebouwd waarin de kinderen zelf veel leren uit het dagelijkse leven», aldus Bauwens. Hij wees er nog op dat het perso neel moet worden gestimuleerd om zoveel mogelijk animo te brengen waardoor een echte integratie pas mogelijk wordt. Direkteur Leemans stelde dat en kele weken na de ingebruikname de leraars in de school reeds herle ven en minister Mare Galle voegde daaraan toe dat het moeilijke werk nu pas komt voor het personeel. Galle, aan wie een voorname ver dienste werd toegemeten inzake in zet voor de nieuwbouwschool en die voorzitter is van 't beschermko- mitee zei nog dat men tot voor kort «niet goed wist hoe in dit gebene- dijt land met mindervaiiden om te gaan». Hij voegde eraan toe dat de mindervaiiden recht hebben op ver zorging, inkomen, inspraak en vrij heid. In een volgende faze, die reeds werd gestart en waarvoor 300,werk dagen voorzien zijn, zullen nog om- nivalente sportzalen, een klein zwembad en werkplaatsen worden aangebouwd. Roger D 'Hondt

Voor Allen | 1982 | | pagina 1