Keuze van onder wij sinstelling louter formaliteit of fundamentele beslissing Kalmte voor de strijd Huivestingsbeleid gehekeld en pleidooi voor sociale reïntegratie ex-verslaafden Mededeling aan onze Vakantie... pagina 5 vol maar niet met dit... Finnen sluiten zich aan bij Euronet Binnen in: De Sociale huisvesting in de put; pag. 3 Kredieturen, sociale promotie,...; pag. 4 Moet er nog zand zijn; pag. 6 Politiek onfatsoen te Denderleeuw pag. 2 S.P.-lijst na poll te Zot- tegem; pag. 6 Voor Allen met vakantie! Beste lezer, Ondanks het iets betere weder de laatste dagen blijven we erbij op vakantie te gaan, en dit wel op 23 en 30 juli. Gelieve er dus rekening mee te houden dat we op beide data niet verschijnen. Redaktie Herman De Loor in de Vlaamse Raad: Tijdens de bespreking van de begrotingen in de Vlaamse Raad hekelde Herman De Loor het huisvestingsbeleid gevoerd door gemeenschaps minister Buchman (PVV) en pleitte hij bij gemeenschaps minister De Wulf (SP) voor de sociale reïntegratie van de ex-verslaafden. Hierna pu bliceren wij de bijzonderste delen van zijn tussenkomst. Het huisvestingsbeleid Een menswaardig gezond heidsbeleid dat voorziet in sociale reïntegratie ex-ver slaafden De laatste weken ontvingen van lezers wegens het niet of gen van ons weekblad. Lezers die in dit geval verkeren verzorgd zich dringend in verbinding te de bode of rechtstreeks met het federaal riaat van de S.P., Houtmarkt I, 9300 Aalst, tel. 70.51.51. ontvan Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I Vrijdag 9 juli 1982 44* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Ieder jaar doen talrijke ouders voor hun kinderen een belangrijke keu ze m.b.t. de school die ze zullen bezoeken. In onze oppervlakkige maatschap pij willen sommigen deze keuze gelijkstellen met de keuze van een merk sigaretten, een soort bier en dergelijke meer. Immers, zo bewe ren ze, in de school volgt men toch een voorgeschreven programma, en «officiële wiskunde» is toch ge lijk aan «vrije wiskunde»? Mag ik zo vrij zijn dit alles in twijfel te trekken en te stellen dat de schoolkeuze meer is dan voor noemde «formaliteiten»? De school vormt een uitermate be langrijke en onvervangbare schakel in het opvoedingsproces van de kinderen. Het belang van de school is m.i. des te groter naarmate het kind een minder sterke invloed on dergaat van huize uit. Deze invloed is wat betreft de geestelijke ont plooiing dikwijls onvoldoende, niet alleen in bepaalde arbeidsgezinnen maar ook bij bedienden waar al te vaak een kleinburgerlijke mentali teit heerst. De school moet deze tekortkomin gen aanvullen, maar hoe? In alle geval wensen wij als socialis ten voor onze kinderen een volledi ge ontplooiing van hun persoonlijk heid in een kader dat reeds van bij de aanvang een afspiegeling is van de werkelijkheid waarin onze kin deren later zullen moeten leven. De samenleving is gemengd, dus is de school eveneens het best ge mengd van bij de aanvang. In onze samenleving komen er naast gelovi gen ook vrijzinnigen voor. In onze samenleving stellen we vast dat er niet één waarheid is, maar veeleer «ieder zijn waarheid». Waar, buiten de officiële school kan men zulks aanleren en beleven? De zogenaamde «vrije school», die in onze streken meestal de katolie- ke school is, is hiertoe totaal onge schikt. Met alle respekt voor de godsdiens tige en filosofische overtuiging van bepaalde van onze kameraden, durf ik beweren dat ze, indien ze echt weet kregen van de «dogmati sche» aanpak bij de opvoeding van hun kinderen in de «vrije» school, ze zich allesbehalve gelukkig zou den voelen. Deze scholen endoctrineren de kin deren, zogezegd omdat de ouders voor hen deze keuze hebben gedaan. Katolieke socialisten of socialistisch denkende katolieken kunnen mijns inziens, indien ze ten volle door drongen zijn van onze politieke ideeën, hun kinderen niet overleve ren aan een hersenspoeling die langzaam maar zeker, gedurende jaren op hun kinderen wordt toege past. Is dit de manier waarop we van onze kinderen vrije en kritische mensen zullen maken? Een katoliek kan zonder de minste problemen terecht in het officieel onderwijs. Er wordt daar gods dienstles gegeven door deskundi gen, die trouwens door de kerkelij ke overheid zijn Uitgekozen. Maar de sfeer is er anders. Al was het maar dat zoon- of dochterlief heel vroeg ontdekt dat er kinderen zijn die moraal volgen. Ook de andere lessen, bijvoorbeeld geschiedenis, worden niet door een gekleurde katolieke bril bekeken. Gewis, het officieel onderwijs is niet perfekt, maar de basisfilosofie is goed. In feite is het officieel onderwijs het pluralistisch onder wijs waarvan zovelen dromen. Twee opmerkingen tot besluit: 1. Ouders, beseft dat uw keuze uw kind voor jaren, ja zelfs voor zijn gehele leven, kan beïnvloeden. Het is geen moeilijke keuze, alleen in het officieel onderwijs kan een so cialist zijn kinderen in eer en gewe ten onderbrengen. 2. Voor de komende gemeent? raadsverkiezingen is het voor de S.P. een duidelijke zaak. Gemeen telijk onderwijs ja, zo dit beant woordt aan de noden van de plaat selijke bevolking en voorzover het waarachtig pluralistisch onderwijs is en niet, zoals het maar al te veel het geval is in '"Vlaanderen, een verkapte vorm van katoliek onder wijs. Socialisten, ouders, weest op uw hoede. Op U komt het aan! De vakantieperiode is aangebroken. Voor velen onder ons de kans om eventjes stoom af te laten en ieder zoekt op zijn manier ontspanning en rust. Nochtans nadert met rasse schreden een zeer belangrijke politieke test. Op 10 oktober krijgen we inderdaad de gemeen teraadsverkiezingen. In alle afdelingen gonst het reeds van de aktiviteit: propaganda wordt op punt gezet, de laatste bespre kingen worden gevoerd... Alhoewel het moeilijk is een ge meenteverkiezing te vergelijken met een parlementairen verkie zing, ligt het voor de hand dat iedereen met belangstelling uitkijkt naar de resultaten. De rechtse kours van de huidige rooms-blauwe koalitie hebben de meesten onder ons nu reeds duidelijk aan hun geldbeugel ondervonden. De tijd van de P.V.V. slogans is definitief voorbij en de realiteit brengt aan het licht dat vandaag alleen de zwakkeren betalen, terwijl de rijken buiten schot blijven. Het kan niet anders of de rekening moet hen voorgelegd worden. De S.P. heeft tijdens haar regeringsdeelname steeds een open beleid voorgestaan. Geen valse beloften, doch proberen er iets aan te doen. Deze lijn vindt men ook terug in haar gemeentepolitiek. Want ook onze gemeenten hebben het moeilijk. Ook hier moeten prioriteiten gelegd worden en ook hier verschillen onze politieke visies van deze van onze politieke tegenstrevers. Wat wij willen zijn geemeenten waar het goed is te leven, waar de mens centraal staat en inspraak krijgt in het beleid. De tewerkstelling vrijwaren, de sociale voorzieningen ten bate van de inwoners behouden en rechtvaardige, gezamelijke inspan ningen van elke gemeentenaar om zijn stad of dorp te vrijwaren van financiële avonturen. Daarom moeten wij er samen iets aan doen. Het ligt niet in onze bedoeling om hier een verkiezingspamflet te schrijven. Alleen willen er wij opwijzen dat in deze moeilijke tijden de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober enorm belangrijk zijn. Een open eerlijk en rechtvaardig beleid van onze gemeenten zijn een garantie voor de toekomst. De S.P. lijsten bieden U deze waarborgen. De maand september zal voor de militanten opnieuw een maand van hard werken worden ten einde de verkiezingskam- pagne op volle toeren te laten draaien. De inspanningen van de S. P. manatarissen hebt U in de voorbije zes jaar naar woorden kunnen schatten. Het zijn mensen uit uw gemeente die weten wat in het verleden reeds gebeurd is en wat in de toekomst nog kan verbeteren. Zij rekenen dan ook op uw vertrouwen en uw inzet. In deze sombere tijden waar iedereen het heeft over «inleveren» kan een socialistische overwinning een keerpunt teweeg brengen, ook op het nationale vlak en aldus nieuwe, hoopvollere perspektieven openen. Met deze hoop voor de toekomst wensen wij u een prettig verlof. Freddy Verkruysen Federaal sekretaris De tussenkomst van Herman De Loor ging uit van de vaststelling dat sociaal huisvestingsbeleid en te werkstelling in de bouwsector twee afzonderlijke doelstellingen zijn en dat het in Vlaanderen tot nu toe ontbroken heeft aan originaliteit, aan visie en aan fundamentele op ties op het stuk van de huisvesting. In de eerste plaats ontbreekt het aan een grondige analyse van de bestaande toestand. Welke beslui ten trok de minister uit de woning schouwing van het Nationaal Insti tuut voor de Huisvesting en hoe staat het met de inventaris van de niet-bebouwde percelen in goedge keurde verkavelingen? Ten tweede wordt niets gezegd over wooncultuur, het recht op wo nen en de noodzaak van een sociaal grondbeleid. Ten derde worden de sociale aspec ten van het huisvestingsbeleid vol ledig miskend. De rol van sociale huisvestingsmaatschappijen wordt bovendien volledig uitgehold. Ten slotte stelt men vast dat niet eens gezegd wordt welke financiële middelen nodig en beschikbaar zijn om het voorgestelde beleid te voe ren. In ieder geval kosten het op trekken van de premies en de af bouw van de inkomensgrenzen on geveer 2 miljard. Het ware moge lijk geweest de inkomensgrenzen aan te passen zonder dat het be staande systeem diende afgebouwd te worden. Ook zouden de lasten van de Vlaamse Gemeenschap worden verlicht. Is dat echter mqflkjk zonder de sociale huisvestin^naatschappijen te benadelen? Welke huurders genieten van een té voordelige huurvermindering? Men vindt evenmin concrete maat regelen i.v.m. de vernieuwbouw van het bestaande woonpatrimo- nium. De nadruk blijft op de nieuwbouw te liggen. Ware het niet beter geweest het systeem van de premies te herzien en selectief te vervangen door een rentetoeslag waarbij rekening gehouden wordt met het inkomen en met de beleids opties inzake vernieuwbouw? Ook het voorstel de maximale opper vlakte te verhogen, impliceert, ge zien de verhoging van de inkomens grens, een bevoordeling van diege nen die ruimer kunnen bouwen en komt, zeker niet ten goede aan de gemiddelde kandidaat-bouwer. Niettemin zal iedereen, zonder on derscheid naar inkomen, van de zelfde premie kunnen genieten ver mits de degressieve schalen worden afgeschaft. De intentie tot afschaffing van de kooppremie die enkel wordt toege staan bij de aankoop van nieuwe sociale woningen van het type klei ne landeigendom is al evenmin so ciaal verantwoord en enkel van aard de normale werking van de sociale bouwmaatschappijen te be moeilijken. De afschaffing van de slooptoelage kan een versnelde opruiming van de 230.000 krotten of ongezonde niet verbeterbare woningen enkel verder belemmeren. In plaats van ruimere betoelaging te voorzien en aldus het ritme van het jaarlijks aantal slopingen op te drijven, wordt elke impuls, naar de eigenaars toe. om de krotten op te ruimen thans weggewekt. De verhoging van de bouwpremie met 50.000 fr. in de gevallen waarin de woning gebouwd wordt op de plaats waar de krotwoning wordt gesloopt, zal enkel een supplemen taire uitgave voor de kandidaat bouwer met zich meebrengen, ver mits hij geacht wordt de slopings- kosten te dragen. De vroegere eige naar daarentegen wordt niet ge sanctioneerd voor het feit dat hij voor de verkrotting aansprakelijk is. De maatregelen voorgesteld inzake de verhuis-, installatie- en huurtoe lage wijzen al evenmin in de rich ting van een echt «sociaal» huisves tingsbeleid. Aangezien het vooral bejaarden zijn die ongezonde huurwoningen betrekken zou het instellen van een permanente huurtoelage voor deze categorie van personen, een princi pe dat gekoppeld zou kunnen wor den aan het betrekken van een sociale huurwoning, nochtans veel nood kunnen lenigen. Zou het in deze optiek dan ook niet beter zijn de huurwoningen van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting verder voor te behouden voor de minst bedeelden in onzp maat schappij, eerder dan ze op grond van louter financiële redenen of om redenen van loutere opportuniteit, ondermeer kosten van onderhoud, te verkopen zonder rekening te houden met enige inkomensnorm? Het beleid is a-sociaal en de te werkstelling in de bouwsector wordt er niet zo maar door bevor derd. Vandaar dat dit huisvestings beleid voor de SP onaanvaardbaar Nog vorig weekeinde blokletterden de kranten de vangst van 30 kg. pure heroïne in de Antwerpse ha ven. In ons geheugen liggen de vele andere successen van de anti-drug brigade,' het ophefmakend proces Francois etc. Gewoonlijk wordt de doorsnee burger inderdaad enkel geconfronteerd met de aspecten van het druggebruik waar de mees te ruchtbaarheid wordt aan gege ven. Over de ellende van de slacht offers wordt gezwegen. Er blijven hun, eens in de greep van de versla ving, vaak geen andere uitwegen over dan de gevangenis, de psychia trische kliniek of de dood. Vorig jaar overleden in België 31 drugge bruikers aan een overdosis. Dit zijn de officiële cijfers, de reële bedra gen ongeveer het dubbele. Het is voor het lot van al deze ongelukkigen dat kamerlid Herman De Loor het opnam. Hij vroeg vooral aandacht voor de fase van de «ontwenning» die bij elke genezing op de fase van de «drooglegging» moet volgen. Er moet vooral in het onderwijs meer aandacht besteed worden aan de preventie. Men moet er ook sterker ingaait tegen de misvatting dat het gebruik van zogenaamde soft drugs niet schadelijker is dan het roken van een sigaret, op zich zelf uiteraard ook slecht voor de gezondheid. Men moet de jongeren afleren er prat op te gaan dat ze ook reeds van het goedje genoten hebben. Niet enkel de medewerking van dokters en psychologen, doch ook het kontakt met de ervaring van ex- verslaafden kan in dit verband heil zaam zijn. De behandeling met Mefenon, Me- tanon en andere middelen komt in feite neer op het verplaatsen van het probleem. Het gaat hier over niets anders dan over vervanging middelen, over nieuwe vormen van verslaving waaraan de farmaceuti sche nijverheid vanzelfsprekend goede zaken doet! In het buitenland en ook in het Waalse landsgedeelte bestaan mooie voorbeelden van bescheiden en harmonische leefgemeenschap pen waar de ex-verslaafden opge vangen en begeleid worden. Derge lijke experimenten dienen ook in Vlaanderen aangemoedigd te worden. Als een hond in het kegelspel kwam dan aan het einde van het betoog van Herman De Loor, VU- kamerlid Valkeniers (geneesheer) tussen. Hij beweerde dat het beter is drugverslaafden harder aan te pakken dan ze in de watten te leggen, een uitspraak die o.i. doet denken aan een ingesteldheid waar wij het op deze plaats liever niet over hebben. De heer Valkeniers verloor even wel zijn tong toen Herman De Loor hem opmerkte dat de kostprijs van opname in leefgemeenschappen veel lager is dan deze van opsluiting in gevangenissen en psychiatrische instellingen. De Europese Commissie heeft haar goedkeuring verleend aan de ver binding van het communautaire da- taransmissienet Euronet met het corresponderende Finse net. Dit communautaire telecommunicatie net werd op initiatief van de Euro pese Gemeenschap opgericht en 13 februari 1980 in gebruik genomen. Met dit net krijgen alle gebruikers op snelle, gemakkelijke, economi sche en doeltreffende wijze toegang tot wetenschappelijke en techni sche informatie uit alle windrichtin gen. Het is niet de eerste keer dat Euronet met andere netten wordt uitgebreid; in 1979 sloot Zwitser land zich aan en in 1981 Zweden. De nieuwe overeenkomst stelt on der andere de Finse bijdrage vast met terugwerkende kracht vanaf de datum van oprichting. Bovendien moet Finland zich op dit gebied aan de grondbeginselen van het Ver drag van de Gemeenschappelijke markt houden. De achtereenvolgende uitbreidin gen van Euronet komen niet in de laatste plaats ten goede aan de gebruikers die nu meer databases tot hun beschikking krijgen. Eurofocus

Voor Allen | 1982 | | pagina 1